ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN IJ.V.V.Stormvogels No. 90 Woensdag 10 September 19S4 9« Jaargang IJMUIDER COURANT OFFICIEEL, De gemeentelijke geneeskundige houdt tot nadere aankondiging spreekuur ten raad- huize te Velsen op Dinsdag, Donderdag en Vrijdag dei voormiddags van D tot 10 uur. Waterstand UaaHaB, Sept. 1924 H. water L. water Dagen v.m. n.m. v.m. n.m. 11 1.21 1.52 9.23 10.49 9.48 12 2.09 2.38 10.19 11.51 10.38 13 V.M. 2.54 3.20 11.03 0.44 11.23 14 3.35 4.00 11.42 1.33 15 4.13 4.36 0.05 0.19 2.20 16 4.50 5.11 0.43 0.54 2.54 17 5.27 5.46 1.19 1.26 3.17 Oeen Zomertijd. OFFICIEELE MEDEDEELINGEN. Uitslagen van JJ. Zondag gespeelde wedstrijden. H. F. C.—STORMVOGELS 1—1. KENNEMERS—STORMVOGELS 2, 0—0, bij loting door S. gewonnen. H. F. C. 2—3 comb.—STORMVO GELS 3 5—6. Door de overwinning van het 2e, komt dit elftal in de finale van de eerste afd. der Seriewedstrijden van 'de Haarl. Voetb. Bond. Samenstelling elftallen. De elftal-commissie stelde voorloo- pig de volgende elftallen samen: le. v. d. Wint, Koster, Blinkhoff, Struys, Snoeks, Bakker, Sprokkreeff, Oldenburg, Visser, Sint en Asbeck Brusse. 2e. de Waard, Nieborg, Haak, Ver maak, Veuger, J. Visser, Broek, Hei lig, R. Visser, v. Strien en de Jonge. 3e. W. v. d. Velde, Herle, de Boer, de Bruin, Heimig, Niesink, Tand, 't Hart, Tol en A. v. d. Velde. De doelverdediger voor het 3e elftal zal nader worden aangewezen. A.s. Woensdag te half zeven oefen wedstrijd voor het tweede en derde elftal. A.s. Zondag te 12 uur vriendschap pelijke wedstrijd H. F. C. 6 tegen dito Stormvogels-elftal op Stormvogels-ter rein. Voor overige wedstrijden zal nader bericht volgen. De aanbesteding voor de bouw van een overdekte tribune zal deze week plaats hebben. Deze is niet openbaar doch geschiedt op uitnoodi- ging. AMSTERDAM—IJMUIDEN. Wie ons artikel „Ter waarschuwing" in ons blad van 3 September gelezen heeft, zal daaruit kunnen zien, voor welke groote problemen onze gemeente staat. Wij hebben gepleit voor de on deelbaarheid onzer gemeente en, zoo men die gestand wil houden, voor het bevorderen der saamhoorigheid. Daar voor is noodig een goed verkeer tus- schen de verschillende deelen, een vlugge motorbootdienst straks over het kanaal en een electrische tram IJmuidenVelseroordVelsen Santpoort—Haarlem. Men meent wel eens dat de ontwik keling van onze gemeente de laatste jaren niet snel genoeg gaat. Maar al gaat deze gelukkig niet met groote sprongen, geleidelijk aan groeit onze gemeente wel' zeer snel. Behalve de uitbreiding op Wijkeroog zie men maar eens den gestadigen aanwas van het aantal woningen te Velseroord, te Drie huis en langs den Driehuizer Kerkweg naar Velsen. Ook te Santpoort wordt geregeld bijgebouwd. Binnenkort zullen weer bijkans 100 woningen worden aanbesteed en dan zijn nog in behandeling de adressen van den gemeentelijken woningraad en van de R.K. Woningbouwvereni ging voor den bouw van honderden woningen. Zoo zijn er nog veel plan nen, die alle wijzen op. een voorspoedi ge ontwikkeling onzer gemeente, "te meer waar de voornaamste industrie- en, als de papierfabriek en het hoog- ovenbedrijf, in vol bedrijf zijn en zich steeds uitbreiden. Zoo hebben wij zelf dingen genoeg, die ons bezig houden en zorgen ge noeg geven. En zie, nu komen daar op eens de berichten van Amsterdam- sche plannen, die ons wel niet uit een dommel doen opèchrikken, maar die ons toch wel verrassen, omdat ze zeer belangrijk in ons gemeentelijk leven zullen ingrijpen, wanneer ze verwe zenlijkt worden. Wat toch is het ge val? In Amsterdam is een gemeentelijke Tuinstadcommissie en deze is nu sinds het begin van het jaar bezig met haar onderzoek van het denkbeeld-de Miranda tot stichting van eene tuin stad voor arbeiders in het Gooi. Deze commissie heeft zich in vier sub-com missies verdeeld, een commissie voor de volkshuisvesting, eene voor het verkeer en voorts nog een economi sche en een administratieve. Hoewel de commissie voor de Volks huisvesting nog slechts gedeeltelijk met haar arbeid is gereed gekomen, zijn de voornaamste plaatsen thans bekend geworden. Deze commissie heeft in de eerste plaats wegen ont worpen voor snelverkeer en wel twee naar den omtrek van IJmuiden en naar het Gooi. In de tweede plaats heeft de commis sie zes plaatsen aangegeven, waar zoo noodig een nederzetting van Amster dam kan gesticht worden. De zesde daarvan is een uitbreiding van Velsen. Aanvankelijk was nog een zevende ne derzetting gedacht en wel een nieuwe bebouwing in de lijn Beverwijk-Zaan dam, maar deze is geschrapt, omdat een overgang van het Noordzeekanaal te Spaarndam (bedoeld is in den Spaarndammei'polder) voor de scheepvaart, die al hinder heeft van de ponten te Velsen, niet aanvaardbaar werd geacht. Ook de ontworpen be bouwingsplaatsen bij Weesp en bij Sloten wil men nog eens nader bijkij- ken, maar de andere plannen zijn in de commissie goedgekeurd. Daaronder is dus ook de uitbreiding van Velsen. Als deze plannen moch ten doorgaan en gezien de enorme expansie van Amsterdam is daar alle kans op zal dat een ommekeer voor onze gemeente beteekenen. Natuurlijk zullen wij er ons niet in verdiepen, waar deze uitbreiding zal komen. Aan vankelijk heeft onze gemeente de ter reinen langs het Noordzeekanaal voor industrie en scheepvaart bestemd en Amsterdam, dat zoo groote belangen bij. de scheepvaart heeft, zal dit niet anders wenschen. Dus zal de nederzet ting wel meer naar het zuiden, nabij Santpoort, moeten komen. Wat zeer zeker met groote instem ming zal worden begroet, zijn de nieu we verkeerswegen. Als iets noodig is, dan deze in de eerste plaats, want de verbinding IJmuidenAmsterdam is nu gebrekkig. Wanneer deze plannen straks tot verwezenlijking mochten komen, voor zien wij ook dat de' gemeente Velsen nog wel eens zal verdwijnen en dat heel onze gemeente zich zal oplossen in Groot-Amsterdam. Niet, dat wij daarvoor warm zijn, of dat wij liet noodzakelijk achten. Brussel en Lon den bewijzen, dat het ook anders kan. Maar dan zal onze regeering een an- deie 'Vcliting uit moeten gaan, want tot dusver wordt alles, wat onder de invloedsfeer van een groote stad komt, daarbij ingelijfd. Wij erkennen echter ook, dat er veel vóór te zeggen zou zijn, indien heel het gebied langs de oevers van het Noordzeekanaal en dus ook de haven mond IJmuiden behoorde tot de ge meente Amsterdam. Dit staat echter wel vast, dat onze gemeente in de ontwikkeling van Am sterdam een groote rol zal hebben en dat zij door hare ligging ee t belangrij ke toekomst tegemoet gaat. G. V. PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN. Jubilé aan de Ijsfabriek voor de Vischhandelvereenlging. Dinsdag was het 12J/2 jaar geledon, dat do ijsfabriek voor de Viscbbandel- vereeniging aan het Sluisplein alhier in werking werd gesteld. Voor don vischhandel, die steeds het ijs van de overzijde der haven moest betrekken, voorzag deze fabriek in een groote be hoefte. Opgericht met een capaciteit van 50 ton per dag heeft de fabriek zich steeds uitgebreid en thans een ca-: paciteit van 250 ton per dag bereikt, zoodat de fabriek zelfs bij de grootste en meest onverwachte groote visch- of haringaanvoeren tijdig aan alle aan jagen kan voldoen. Ofschoon het niet in de bedoeling der Directie lag dit jubilé een feestelijk karakter te geven heeft het personeel daar blijkbaar anders over gedacht, blijkbaar te meer, omdat dezen dag het ook i21/2 jaar geleden was, dat èn de Directeur, de heer L. Allard, èn vier beambten het feit herdachten, dat ze 12x/2 jaar hun diensten aan de fa briek hadden gegeven. Die vier beamb ten zijn P. Versteeg, machinist, B. de Korte, controleur op de ijsafgifte, G. J. Pruis, mandenmakersbaas en II. Smit, ijs werker. Onder de meest hartelijke bewoor-, dingen boden de mandenmakers den directeur een door hen van teenen vervaardigde ijsvrachtauto aan, waar op een zestal manden, thans niet ge- vuld' met hun koude massa, maar met warme, geurige bloemen. Voorts, een eveneens door hen van teenen ge maakt schip en een kruiwagen, beide met bloemen gevuld. Door het geza menlijk fabrieks-personeel, thans 58 man sterk, het driedubbele van dat Dij de oprichting, werd een fotografische groep in fraaier! gouden lijst aange boden. Aan do jubileerende beambten werd namens de Directie een zilveren hor loge met inscriptie als blijk van waar deering aangeboden en cïoor het per soneel een daarbij behooronde ketting. Door het leidend personeel der fa briek werd den Directeur een fraai ge bronsd tafelstuk aangeboden, naar een ontwerp van den boekhouder, den heer G. Sweers, uit koper vervaardigd door den heer O. Magel, bedrijfsehef en voorstellende een staande on een liggende ijscel en een ijsblok (in mar mer). Dit jubilé, zeer intiem gevierd, doch zoo hartelijk en spontaan, legt wel ge tuigenis af van de goede vorstandhou ding tusschen Directie en personeel en zal aan werknemers en werkgevers zeker een aangename herinnering na laten. Van vele zijden waren nog blij ken van belangstelling ingekomen in den vorm van bloemgeschenken en fe licitaties. Balalaïka-Orcliëst. Van het optreden van bovengenoemd Russisch-Mandoline-ensemble in Tha lia op Vrijdag 5 Sept. j.l. was zoo groo- ten roep uitgegaan, dat het geen ver wondering baarde, dat direct tot een tweede uitvoering besloten werd, wel ke Dinsdagavond gegeven werd. De toeloop naar Thalia was zóó groot, dat meer dan honderd liefheb bers moesten worden teleurgesteld, wegens plaatsgebrek. Thalia was tot den nok uitverkocht. Gelukkig voor degenen, die dit won derlijke Gezelschap nog van nabij wil len zien en de niet minder wonderlijke muziek en zang met eigen ooren willen hooren, dat nog een derde, tevens laat ste uitvoering in uitzicht is gesteld en wel op Vrijdag 19 September e.k. Ook dan voorspellen we een druk bezoek, want de enorme bijvalsbetui gingen die deze melancholieke men- schen met hun opwindende muziek veroverden, waren wel bewijzen, dat ze de sympathie der toehoorders hadden verworven. Op de j.l. Zondag gehouden Honden- tentoonstelling in het Brongebouw te Haarlem, uitgeschreven door de Kynologen- Club te Amsterdam, behaalde Kennel van IJmuiden, Tim, Malthezer Reu 1ste prijs, uitmuntend, openklasse met 2 speciale prijzen Koko, Malthezer Teef, openklasse lste prijs zeer goed, 1 speciale prijs; China Victoria, Prince Charles, openklasse lste pr. zeer goed, 1 speciale prijs; Karga van IJmuiden, jeugdkiasse lste prijs zeer goed. Eigenaresse Mevr. Tismeer, alhier. Roland von Westpias (Duitsche herder) 2e prijs met speciale prijs in Nieuwelings klas. Eigenaar de heer C. Schouten, alhier. GEBRS. HARDEMAN. Lagersstraat 15 Velseroord. Gedipl. Dames- en Heerenkappers. Aparte Salons. Robinson Crusoë. Het tweede deel van de seriefilm Robinson Crusoë in het Thalia-theater was zoo moge lijk nog romantischer en spannender dan het eerste deel. Met spanning werden de vele avonturen van Robinson en Vrijdag gevolgd en deze zijn in het filmwerk nog veel uitgebreider dan in het boek. Er blijken zelfs twee vrouwen in 't spel te zijn en de volgende deelen zullen ons moeten doen blijken, wie den held wint, zijn oude liefste of de schoone Spaansche. Het slot van het tweede deel was wel zeer spannend, omdat iedereen de sprong van den fijger verwachtte, dien wij echter niet te zien kregen. Van het bijprogramma was bijzonder aardig Peggy's Droom. Bezoek. Te Bloemendaal is Zaterdag de jaarver gadering gehouden van de Vereeniging Nederland in den Vreemde. Deze werd voorafgegaan door een bezoek der leden aan hei Hoogovenbedrijf alhier. Na de bezichtiging vertrokken de leden in auto's naar bloemendaal. Op de te Beverwijk gehouden Bloemen tentoonstelling behaalde de firma Oeelsen Klein alhier twee bekroningen, zijnde twee zilveren medailles. Op verzoek der politie alhier is te Beverwijk door de politie aldaar aange houden A. J., verdacht van vernieling. Hij is voor den commissaris alhier geleid. Winterlezingen. Het programma der winterlezingen in het Gebouw voor Chr. Belangen alhier is als volgt: 20 October Ds. H. W. Creutzberg van 's-Üravenhage, onderwerp „Budding, een afgescheiden predikant eener vrije ge meente" 28 November Ds. C. W. Coolsma van Groningen, onderwerp Nietzsche's antichrist" 22 Januari Dr. A. H. de Hartog van Amsterdam, onderwerwerp„Opstan ding"6 Februari Ds. J. B. Westenburg van beverwijk, onderwerp„Bijbel en Zieleleven". B. en W. van Amsterdam hebben aanbesteed het ophoogen van gronden in de Transvaalbuurt. Laagste inschrijfster was de Amst. Ballast Mij. met f357.000. De verjaardag van H. M. de Koningin. Nu men van hoogerhand eenmaal bezig was bet feest der verjaring van Hare Majesteit op een andere datum te stellen vond de Oranjevereeniging alhier, het ook niet onmogelijk de dag verder te verschuiven van het be gin naar het einde der week, wat ge wenscht was met het oog op de regel matige drukte.in de hal. Zoo herdachten we hier pa9 Vrijdag hét feit dat de landsvrouwe Zondag j.l. 44 jaar was. Toen Maandag, de of ficieel aangewezen dag, de viering op verschillende plaatsen last van den regen kreeg, waren we blij hier nog den tijd te hebben doch, hoe mopi het weer enkele der tusschengelege'n da gen ook scheen, Pluvius was toch vast van plan hier eveneens spelbreker te worden. Dus was het weer Vrijdag zoo slecht als het maar wezen kon. Reeds in het vroege morgenuur viel een, uren aanhoudende, plasregen uit een dichte, grauwe lucht Daar was doorzicht aan voor een mooien dag. Op het uur van aanvang volgens het programma, 9 liur, was daar nog geen verandering in te zien en het was te begrijpen dat in de muziek tent, vanwaar een koraalmuiziek-uit- voering zou gegeven worden, op dat oogenblik een muzikant en de direc teur te zien was. Maar gelukkig, daar werd het droog en direct kwamen de leden van Con cordia van alle kanten aan. Bij de al tijd aanwezige schooljeugd voegden zich éenige oudere hoorders en het was alsof 'de lucht iets opklaarde. Een der bestuurleden van de Oranjever eeniging wist ons te vertellen dat de schoolfeesten een half uur later zou den beginnen en ook verder zagen we het feest komen. Een der bewoners van het Plein zagen we boven uit het zolderraam kijken of het mogelijk was de vlag uit te steken en een bevredi gend resultaat verkrijgen. Even voor half tien weerklonken de koralen, stemmig en feestelijk, ais ware er geen regen geweest. Iets dergelijks moet zich ook op het Kennemerplein voor de daar omwonenden afgespeeld hebben. Meermalen, als we het gemis aan groen in onze woonplaats zagen, heb ben we. met spijt gesproken over de hooge, droge en schrale grond waar op IJmuiden gebouwd is. Vrijdag heb ben we daarvoor kunnen danken toen liet schoolfeest een aanvang nam en het zand, nog wel vochtig maar toch niet onbespeelbaar bleek, een uur na den hevigen regen. Eerst waren ze in optocht, met mu ziek aan het hoofd en in het midden door de straten gegaan, die lan ge rij van schoolkinderen. Vanaf de Insinger school en de H. Ilartschool langs school A, voorbij de Groen van Prinsterer-school, school B en de comité-school tot aan school L en telkens sloten zich de leerlingen dier scholen aan. Daarop gingen ze r.echtsomkeerd naar het feestterrein op den kanaaldijk, tegenover de R.K. kerk. Het. verloop van die feesten te be schrijven wil men ons zeker wel schen ken, het waren de gewone leuke wed strijden om prijzen en versnaperingen. Wel willen we onze blijdschap er over uitspreken dat een groot deel van het onderwijzend personeel van alle soor ten scholen hielp, om de kinderen dit genoegen te verschaffen. Nauwelijks was dit nummer afge- loopen of het begon opnieuw langdu rig te regenen met het resultaat dat een der mooiste, teere nummers van hét programma in een bui tot uitvoe ring kwam; We bedoelen de optocht der bewaarscholen waarvan we niet geloofden dat ze door zou gaan voor we in de verte de stoet zagen aanko men en de muziek hoorden. Maar, gezien het enorme werk wat aan deze optocht verbonden moet zijn geweest en de blijde gezichten der- kleinen ondanks den regen, kunnen we begrijpen dat het moeilijk ging het af te lasten. Daar moet een enorm or ganisatie-vermogen geweest zijn om kinderen van 36 jaar een trawler te doen bemannen, een nettenboeterij, een vischkuiperij of een vischwinkel te vormen, om te zwijgen over de meer allegorische voorstellingen. Werkelijk, dit was fijn bedacht. De vliegerwed strijd, hoewel er voldoende inschrijvin gen waren, moest wegens het weer worden uitgesteld tot later. De tijd tusschen die optocht en de avondnummers kon men zoek brengen in den zweefmolen op het feestterrein, te hooren naar een concert van „Wil- helmina" op het Willemsplein, te zien naar een optocht der Bloemstraatbe- woners, de versiering der Zeestraat in oogenschouw te nemen of wel, men kon zich gratis laten natregenen. Al les of niets, naar keuze. De avondfeesten genoten weer de gunst van het weer. Tegen 7 uur klaar de de lucht op. Om 8 uur stelde zich aan de Kennemerlaan een optocht met versierde fietsen, hondenkarren enz. op. De deelnemers, voorzien van lam pions, gingen, vergezeld van een mu ziekkorps, zingende door IJmuiden. Het leverde een fantastische aanblik op en bracht er de stemming in. Midderwijl hadden de heer Vlessing en de zijnen nog eens de muziektent bezet. Om 9 uur begon ook de bioscoop te draaien, 't Was een nieuw nummer en, als we de belangstelling als graadme ter gebruiken, een succes. Men kon wel over de hoofden voor het doek loopen. Het eerst verscheen de beelte nis der koningin, waarbij de p-.u/iek het Wilhelmus inzette, dat door velen meegezongen werd. Tot half elf kon men lachen om eenige komische films. Toen eindigde het openbaar program ma. In verschillende café's, waar ge legenheid tot dansen was, begon toen het feest nog eens. Er was drukte op straat en in die gelegenheden. Vele kraampjeshouders in paling enz. pro fiteerden eveneens van de gelegenheid, zelf straatartisten. Omstreeks 12 uur begon het stiller te worden. De Konin ginnedag-viering was voorbij. Een woord van hulde mag hier zeker niet ontbreken voor het politiecorps dat den geheélen dag alomtegenwoor dig scheen. Toch, toen later op den avond soms opstootjes van brooddron-

IJmuider Courant | 1924 | | pagina 1