ken jongens voorvielen of desnood met dronken personen, traden alle van de hoogste tot de laagsten, lact vol op om ernstige feiten te voorko men. III. IV. De Winkelweek. In de nummers van de vorige week hebben we gezwegen overdegroote be langstelling die bestond voor de wed strijden, verbonden aan de winkel week. Deze week concentreert deze be langstelling zich in de uitslagen dei- verschillende wedstrijden. Allereerst het hoofdnummer, uitge schreven door de Oranjevereeniging „Wilhelmina": het tellen der kaarten, Gisteravond heeft het bestuur die uit slag vastgesteld waarbij bleek dat 129 personen een opgave hadden ingezon den. Het totaal kaarten was 410. De officiëele uitslag is: I. E. de Nobel 410; C. Meesters 410, II. Maarten Langbroek 411; Frans je Schellings 409. M. Hertefeld, 408; W. Roobol 408. Jeanne Schellings 413; Elisa beth van der Plas 413; G. E, Rietdijk 407; J. Spaanderman 413. Deze winnaars kunnen hunne prij zen in ontvangst nemen Vrijdagavond half negen in de muziekschool bij den heer Vlessing in de Kanaalstraat. Van de particuliere wedstrijden dooi de winkeliers uitgeschreven werd die van de firma de Waard reeds eerder gepubliceerd. Eenige belangwekkende bijzonderheden zullen daarover nog wel bekend gemaakt worden in het blad van a.s. Zaterdag. Bij de algemeene muziekhandel van de firma Fischman in de Prins Hen drikstraat waren de beginmaten van 5 volksliederen opgegeven. Deze liede ren waren: Wilhelmus, Merck toch hoe sterek, Alle man van Neerlands stam, Holland ze zeggen: je grond is zoo dras, en Machtig zij uw rijksge bied. Niet alleen zijn daar de uitgeloofde prijzen toegekend, maar tevens een zeer groot aantal troostprijzen. Men vindt de volledige uitslag thans voor het raam en tévens die inzendingen tentoongesteld, waaraan de 3 eerste prijzen werdén toegekend. Deze zijn zeer zeker wel een kijkje waard. Vooral trof ons de hoogst bekroonde inzending van den heer J. Sinjewel Een decoratieve schildering, waarin de gedachte der liedereu is weergegeven. Deze inzending levert het bewijs, dat de heer S. niet alleen musicus maar ook goed schilder is. Vliegerwedstrijd. Bij gunstig weder zal het Bestuur v. d. Oranjevereeniging de uitgestelde Vliegerwedstrijd houden a.s. Zaterdag des middags 3 uur op het feestterrein. De groote Engeliche stoomer „Arca dian" van de Royal Mail, die hier Maandag met 359 Engelsche toeristen binnenkwam en naar Amsterdam Is opgevaren, is heden weer vertrokken. Oistermorgen werd door W. uit Vel- seroord aangifte gedaan dat van zijn rijwiel, dat onbeheerd in de vischhal stond, een rijwielplaatje was ontvreemd. Een onderzoek wordt door de politie ingesteld. De storm..Looser gestrand. Door de ruwe storm dezen nacht heeft een ongeluk plaats gevonden binnen de pieren van onzen haven. De van de haringvisscherij terugkeeren- de logger Geertruida Johanna M. A. 173 was voor anker gaan liggen -rn te vens aan een boei gemeerd. Zoo hevig was de wind dat boei en anker werden meegenomen en het schip ter hoogte van het badpaviljoen op strand sloeg. Hoewel er pogingen toe werden aan gewend bleek het te gevaarlijk om met de reddingboot de opvarenden van boord te halen. Eenige uren later zijn de mannen, behalve de schipper, bij laag water van boord gegaan. Het schip heeft een vangst van 15 last aan boord. Departement IJmttlden der Mij. tot Nut van 't Algemeen. Het bestuur van 't Nutsdepar'tement alhier bericht ons, dat voor den aan staanden winter voorloopig vier avon den werden vastgesteld, terwijl indien aan de verwachting wordt voldaan dat, nu inderdaad van een mooi pro gramma kan worden gesproken, velen zich als lid van het departement zul len opgeven, meerdere avonden zullen worden ingelascht. Het ligt in de bedoeling, dat aller eerst de zoo gunstig bekende voor drachtkunstenaar en declamator Hen ri Dekking van Rotterdam in begin van October voor 't departement op treed. Vervolgens zal dan in den loop van November een filmavond gehou den worden; vertoond zal dan worden de wetenschappelijke film „De Eeuwi ge stilte'', welke film in beeld brengt de ontdekking van de zuidpool, door captain R. F. Scott. In December wordt wederom een avond georganiseerd als in Februari van dit jaar, n.l. een uitvoering van 't Nuts-kinder-zangkoor en vertelling bij lichtbeelden voor de kleintjes. In Januari zouden dan voor het departe ment optreden de heer Ds. Schermer- horn en Mejuffrouw Nelly Menagé Challa, beiden van Nieuwe Niedorp, De heer Schermerhorn geeft dan een inleiding tot leven en werk van den onlangs overleden dichter Adama van Scheltema, terwijl mejuffrouw Menagé Challa werk van dien dichter zal de- clameeren. Zij -die Ds. Schermerhorn als redenaar en Mejuffrouw Challa als declamatrice kennen, zullen begrijpen welk een mooie avond den Nuts-leden wacht. Het bewijs van lidmaatschap geeft recht tot toegang voor alle Nuts-avon- den voor heer en dame. Uit het boven staande blijkt voldoende, dat men zich voor de luttele som van f 3.- een serie mooie avonden kan verzekeren, zoo dat aan de verwachting van 't be stuur zeker gevolg zal worden gege ven. Buiten de bovenstaande avonden om organiseert het departement een cur sus Letter-kunde; Dr. Haje '.eeraar aan de Rijks H. B. S. te Velsen zal als do cent optreden. Zie hiervoor de adver tentie in dit nummer. Deze cursus be doelt te zijn een proef en zal bij vol doende belangstelling door meerdere worden gevolgd. Wij geven hen, die nog geen lid van het Nuts-departement zijn in ernstige overweging, den secretaris te verzoe ken hem of haar als lid te willen in schrijven; het secretariaat is gevestigd Jacob van Heemskerkstraat 27, IJmui- den. Er zijn Vrijdagavond bij de feestelijk heden ook minder aardige dingen voor gekomen. Verschillende personen hebben anderen mishandeld en verwond. Door S., vischrooker alhier, werd aangifte gedaan dat toen hij om half tien in café Cycloop zat, hij onverwachts van zekeren B, een slag tegen 't hoofd kreeg, waardoor hij aan 't oor verwond werd. Voorts werd aan 't bureau gebracht zekere Z. uit Sliedrecht, opvarende van het lichterschip Hagendeze was door een slag tegen 't hoofd verwond door zekere K., waarbij hij een sneewond bekwam. Vrijdagavond 11 uur ontstond in het Café van R. in de Prins Hendrikstraat een vechtpartij tusschen de gebroeders K. beiden alhier. Er schijnt een oude veete in het spel te zijn. Een der beide broeders, E. K. trok het mes en bracht zijn broer L. een steek in den rug toe. Ook mejuflr. R. de caféhoudster, die de vechtenden wilde scheiden, bekwam een messteek in den arm. Door de Rijksveldwacht werd een onderzoek ingesteld en procesverbaal opgemaakt. Meldden wij reeds dat het Vrijdag avond verre van rustig was tijdens de feesten en dat verschillende gevallen van verwondingen voorkwamen, ook Zaterdag avond, toen Concordia een ommegang hield, is het tijdens en na dien pret rumoerig geweest en het is er toegegaan, zooals het, naar ouderen zeggen, hier vroeger vaak ging. In het café van Sch. verzocht men politie-assistentie. Rijks en gemeentepolitie togen er heen en brachten later aan 't bureau zekere R. uit Velseroord, die een froote snijwond over 't hoofd had, daar lij opzettelijk een groote spiegelruit in het café had ingeslagen. De man werd door een dokter verbonden en zal er later wel meer van hooren. We behoeven niet te zeggen, dat al die ruzies en snijpartijen op rekening van vorst alcohol komen, die bij ieder feest de groote spelbreker is. VELSEROORD. Poppenverloting van het C. O. v. Kinder-Vacantie Kolonies. Nog steeds zijn 2 prijzen uit deze ver loting niet afgehaald, n. I. nummers 247 305. Het bestuur verzoekt de gelukkige winners, zich zoo spoedig mogelijk bij den secretaris Wlllebrordstraat 5,Velseroord in het bezit te stellen van hun prijs. In ons blad van de vorige week Woensdag stonden twee berichtjes onder Velsen, die onder Velseroord hadden moe ten staan, n.l. die betreffende het huip- sostkantoor en de benoeming van den leer India tot kantoorhouder. Chr. Oratoriumvereeniging. Vrijdagavond j.l. werd hier opgericht een afdeeling van de Haarlemsche Christe lijke Oratoriumvereeniging. Als directeur zal optreden de heer George Robert van Haarlem. Aan den heer P. Verhoog werd opge dragen de leiding van de afdeeling, terwijl mevr. Ds. Wissink zal optreden als secreta resse. Een dertigtal leden hebben zich opgegeven en een ieder, die lust gevoelt mede te zingen, is hartelijk welkom. In studie wordt genomen „Messe" en de „9e Symphonic" van L. van Beethoven. De repetities werden gehouden Vrijdags avonds half acht in de Chr. School te Velseroord. De heer O. Wijkhuizen alhier behaalde op de Int. Hondententoonstelling met de ruwharige foxterrier Dutch Dilita in de nieuwelingsklasse telkens een eerste prijs en ten aptciale prijs. Door de recherche is aangehouden en voor den commissaris te IJmulden geleid zekere B. alhier, verdacht van oplichting. Evenals een andere bekende ingezetene maakt ook B. er zijn werk van menschen te bewegen tot afgifte van goederen, zonder deze te betalen. Na verhoor is B. ter beschikking van de justitie gesteld. De vorige week, Vrijdag, hoopte ■de afd. Velseroord van de Nat. Chr. Geheelonthouders-vereeniging de open bare viering van haar 10-jarig bestaan te kunnen besluiten met een open luchtvoorstelling op Velserduin. De regen maakte het onmogelijk en de voorstelling moest worden uitge steld 'tot Dinsdagavond. Nu scheen men het heter te zullen treffen. Alleen dreigde reeds den gan schen dag een stevige wind het verblijf buiten minder aangenaam te zullen maken. Tegen den tijd van aanvang kwamen daarbij nog regenwolken die reeds velen den voorzorg deden nemen parapluie of regenjas mee te nemen. Toch waren er nog velen belang stellend genoeg om de kans van slecht weer te riskeeren, althans ons viel het aantal aanwezigen wel mee. Het ter rein dat voor -dit doel beschikbaar was gesteld leende zich zoo goed men maar kan wenschen voor iets derge lijks. De ruime vlakte, omgeven door hoog opgaand geboomte en de enkele heuveltjes zijn op een rustige zomer avond de mooiste schouwspel-stoffee ring, die zich denken laat in de vrije natuur. Opgevoerd werd een serie van 7 ta bleaux „Ons dagelijksch brood" door Ds. H. Visser met zangkoren en de clamatie. Alvorens de voorstelling begon trad de voorzitter, de heer G. Voet, naar vo ren om de schetsen te verklaren. Reeds bij de eerste tableaux bleek dat men veel last van het weer had, want -de verlichting werkte te onre gelmatig door den wind en het koor moest van achter de coulissen naar voren gebracht worden tusschen de tableaux en het publiek in. Tijdens het vierde tableau begon het te regenen terwijl op een afstand een onweersbui waarneembaar was. Toen kozen zeer velen den kortsten weg naar huis. Maar de leden werkten trouw voort en de volgende tafereelen waren in riist niet de slechtst geslaagden. Het was dikwijls een wonderlijk mooie aanblik: dat rustige tooneel met ben- gaalsche verlichting en zingend koor en daarboven de woest jagende wol ken waarachter men telkens aan de randen den zilverglans der maan kon ontdekken. Zoo hebben degenen die gebleven waren kunnen genieten tot. het einde van de mooi gedachte compositie in de tableaux en als we er hier niet te veel van gezegd hebben is het, omdat we hopen dat de afdeeling zich door de meteriologische teleurstellingen zich niet zal laten terugschrikken, maar te bewegen zal zijn nog eens, wellicht in een zaal, dezelfde tableaux-serie ten tooneele te voeren. Alg. Ned. Geh. Onth. Bond. In de in den lunchroom Eynthoven gehouden vergadering der afdeeling van den Alg. Ned. Geh. i 'nth. Bond was aan de orde bestuursverkiezing en winterpropaganda. liet bestuur werd als volgt samengesteld: A. v. d. Vlerk, voorzitter; A. van Bodegraven, secretaris, Lagersstraat 43; Mevr. v. d. Zee, penningmeesteresse; J. St rk en N. C. VVey, bestuursleden. Gepoogd zal worden een Geheelonthouders-Too- neelvereeniging op te richten, terwijl zoo mogelijk in November een propa- ganda-feestavond zal worden gehou den. Nijverheidsavondschool. Zaterdagavond had in het gebouw der Nijverheidsavondschool Je ope ning plaats van de tentoonstelling van teekeningen. Daarbij waren tegenwoor dig de heeren J. E. Sluiters en C. Hee- re, leden der commissie van toezicht, de leeraren en eenige genoodigden. De directeur der school, de heer G. ten Napel, sprak een openingswoord. In de zaal, waar de teekeningen van de leerlingen -der 3e tot de 5e klasse wa ren tentoongesteld, zei spr. dat ook hier de bezuiniging het wachtwoord was geweest. De oude stellages waren weder voor den dag gehaald, en één leeraar moest dienst doen in 'wee lo kalen. Daarom was men gedwongen weer kleine schetsen te geven voor de leerlingen. De jongens moesten deze doorwer ken en zoodoende blijk geven het werk te verstaan. Deze uitkomsten spreken ook weer tot de leeken. Inplaats van één kwamen nu echter 4 teekeningen op één papier. Na deze teekeningen zagen we ook die van de bankwerkers, voorts de houtverbindingen enz., waarbij de hee ren Henning en Verzijlbergh een toe lichting gaven. Namens de commissie van toezicht sprak de heer Sluiters een woord. De ze zeide met genoegen een tentoonstel ling als deze te zien, al vormt deze slechts een deel der resultaten, omdat die van de andere vakken moeilijk kunnen worden tentoongesteld. Maar ook wis- en natuurkunde, algebra enz. zijn noodig om de jongens tot goede ambachtslieden te bekwamen en wij zijn dankbaar dat het onderwijs in goede handen is. Waar tegenwoordig zooveel minder waardig werk geleverd wordt, vooral in de bouwvakken, is dit onderwijs zeer noodig, om zelfstan dige vaklieden te vormen. Spr. verklaarde hierop de tentoon stelling voor geopend, al wilde hij nog als een persoonlijk woord zeggen dat het hem speet dat deze tentoonstelling steeds op Zondag gehouden wordt en dan niet slechts 's middags, maar ook 's morgens. Spr. voelt zich hierdoor gekrenkt en zou dit gaarne anders zien. Waar het zeer moeilijk is de jongens, die meest een dagtaak achter den rug hebben, 's avonds op te leiden en het ■dus een zware taak voor directeur en leeraren om tot deze resultaten te ko men, wenscht spr. hen moed en ijver om zoo door te gaan. De heer ten Napel dankte voor deze waardeerende woorden. Spr. zeide het protest van den heer Sluiters te be grijpen, maar vroeger is reeds gepro beerd de tentoonstelling in de week te houden. Dan kwamen er echter geen menschen, terwijl het op Zondag steeds vol loopt. Spr.' zeide dat de leeraren het ook gaarne anders zouden zien. Tenslotte zeide spr. dankbaar te zijn, dat de arbeid gewaardeerd wordt. Spr. betreurde echter dat een deel der jon gens uitgesloten wordt. Deze loopen toch 's avonds op straat en het zou voor ouders en jongeren goed zijn, als zij het onderwijs .aan de Nijerheids- scliool zouden kunnen volgen. Daarop werd de tentoonstelling ver der bezichtigd. VELSEN. Dat door het draaien, der vin van een groote stoomboot een sterke stroom kan ontstaan, ondervond de stoompont „Wijkeroog" Zaterdag j.l.. Ze werd door 't schroefwater van de „Stentor", een groote blauwpijper, zoodanig ge grepen, dat ze, ondanks haar tegen spartelen van eigen schroef en roer tegen de stilligende „Kennemerland" werd geworpen, waardoor beide pon ten wat averij opliepen. Zondag kon de „Wijkeroog" weer dienst doen. Zaterdag raakte een kleine jon gen aan den kant spelende bij het noordelijke havenhoofd der stoompont „Kennemerland" te water. Na kopje onder geweest te zijn, wist het kind zich aan een ketting vast te grijpen, totdat het uit zijn lastige positie dooi den pontwachter V. gered werd. Maandagavond hield de afdeeling Wijkeroog van den A. N. O. O. B. een huis houdelijke vergadering onder voorzitterschap van den heer C. Rem, die in zijn openings woord memoreerde hel goede slagen der algemeene vergadering van den Bond welke te Deventer was gehouden. Van deze algemeene vergadering bracht de secretaris, de heer J. Rem als afgevaar digde verslag uit, welk verslag zonder op of aanmerkingen werd goedgekeurd. Besloten werd dat de steun voor de geheelonthouders-jeugdbeweging a 15 cent per lid en per jaar niet door de leden zou worden betaald doch uit de kas getrokken. Boeken en kas van de voormalige pen ningmeesteresse mej. v. d. Wal—Stapper, die door bijzondere omstandigheden eerst nu konden worden overgedragen, gaven in ontvangst f 184.50 en in uitgaaf f 170.58, alzoo een batig saldo van f 13.92. De controle-commissie die alles had na gezien, verklaarde boeken en bescheiden in orde te hebben bevonden waarop mej. v. d. Wal met 'n woord van dank werd gedechargeerd. Daar de heer j. Bergers, die slechts één maand het penningmeesterschap had waar genomen reeds weer bedankt had, zal in een voldende vergadering in deze vacature worden voorzien evenals in die van bro chure-depothouder. De weieerw. heer P. Heskes, kapelaan alhier, is als zoodanig benoemd te Alphen a d. Rijn, terwijl tot kapelaan alhier benoemd is de weieerw. heer C. de Koster, thans als zoodanig werkzaam te Middelburg. De Chr. Bewaarschool. Er is alle kans dat de Chr. Bewaarschool alhier met I October meet worden opge heven. Deze bewaarschool, die ai ruim 60 jaar bestaat en steeds door de families Boreel en van Tuyll van Serooskerken in stand gehouden is, wil men zoo mogelijk nog trachten te behouden. 't Is te wenschen, dat het weer een beetje meewerkt, dan kan de Zondagavond van 14 Sept. a.s. voorvelen een aangename worden, want dan zal, gelijk uit eene advertentie in dit nummer blijkt, de Har moniekapel „De Eendracht" in den tuin van het gebouw „Concordia" een harer populaire Concerten geven. De „Slag bij Waterloo" op het eind van het programma zal voor velen wel de attractie zijn. Vrijdagmiddag 'gaf de heer Daan,, uit Santpoort, opnieuw een demonstratie met het door hem uitgevonden en in den handel gebrachte insectenverdelgingsmid- del R. I. D. S., thans in een stal aan den Wijkerstraatweg te Wijkeroog. In minder dan een kwartier waren duizenden vliegen, vernietigd. Dat het middel van den heer Daan reeds naam heeft gemaakt, bewijst de tegenwoordigheid bij deze demonstratie van den heer W. A. Woodhouse, die speciaal voor deze gelegenheid uit Londen was overgekomen met de bedoeling, om als de proef slaagde, het artikel in Engeland in te voeren en bekend te maken. Mr. Woodhouse die vergezeld was van eenige Amsterdamsche heeren, was over het resultaat ten zeerste voldaan, evenals zijn reisgencoten. Daar in deze stal geen malariamuggen te vinden waren, ging men naar een ande ren, daar de heer W. ook de uitwerking hierop wilde zien. De jongejuffrouw Elly Zeeman heeft Zondag op de Intern. Hondententoonstel ling te Haarlem met haar Newfoundlan der Roland 2 tweede prijzen behaald, n.l. één in de open klasse en één in de Natio nale fokkersklasse. Mevr. Q. D. Boerlage alhier behaalde op dezelfde tentoonstelling met Pekingese Nanking Chin Chin in de Limite klas een le prijs. Zaterdagmiddag voer, naar Hl. Dbld. meldt, een uitgaand schip vrij snel langs de ponten. Zooals gebruikelijk is, ging de kleinste pont, de „Wijkeroog" achter het schip om, doch op het schip merkte men vrij laat dat de spoorbrug gesloten was. Plotseling werd daarom met volle kracht achteruit gestoomd. De „Wijkeroog" kon zoo snel niet meer weg en werd uit haar koers geslagen tegen de „Kennemerland" aan, die tegen den wal lag. Van de „Ken nemerland" brak een berghout, terwijl de „Wijkeroog" schade bekwam aan een der kleppen. Het was een angstig oogenblik voor de menschen op de ponten. Geluk kig liep het zonder ongelukken af. li V; h: d: ra h zi ra jr< 'zi 01 Arbeidsbemiddeling Velsen. Als werkloos ingeschreven 6 Sept. 1924. 2 timmerlieden, 1 metselaar, 2 schilders, 1 wagenmaker, 3 bankwerkers, 1 loodgieter, 1 plaatwerker, 4 sigarenmakers, 1 kantoor bediende, 25 diversen. Burgerlijke Stand Velsen. Geboren: P. C. Korver—Zonneveld!, z.H. Blok—Conijn, z.A. de OraSf— van Leeuwen, z.J. SchellevisSmit, z. E. S. v. Vuren—Samshuijzen, d.; G. v. d. Wateren—Popken, z.T. Otte—Orapen- daal, d.A. J. W. Kempe—Kuijer, z. Overleden: Jan van der Plas, 89 j. wedn. van A. Zwaan. SANTPOORT. Onze bekende of liever beruchte plaatsgenoot C. G. is eindelijk eens tegen de lamp geloopen. Hij had, aldus lezen we in Hl. Dbl., door voor te wenden dat hij als solide bekend staat en op te geven te wonen op Rozensteyn, G. H. Arendste Oldenzaal bewogen hem een Duitsche herdershond op te zenden. G zou, indien de hond hem beviel, f50 zenden en indien niet, den hond terugsturen. Maar geen van beide geschiedde. Later kwam uit, dat bekl. den hond in een café voor f65 had verkocht. De commissaris van politie in onze gemeente deelde mede, dat herhaaldelijk in de bladen tegen hande lingen van bekl. is gewaarschuwd. Het O. M. requireerde 1 jaar gevange nisstraf met aftrek der preventieve hechtenis. De verdediger, Mr. B. Bouman, pleitte vrijspraak en onmiddelijke invrijheidstelling van beklwelk verzoek de rechtbank echter afwees. Eenige ingezetenen van hier behaalden op de internat. Hondententoonstelling te Haarlem met hunne honden het volgende resultaat Ph. Klauwers, Duitsche herdershond, Wally, in limiteklas, preadicaat bevredigend W. H. Baayens, ras ruwh. foxterrier Dutch Boy Jochy, in puppyklas, 1ste prijs Boy Joker, in idem, 2e prijs Mis Dutch White Molly, in idem, 3e prijs, zoomede sp. prijs voor de beste Inzending en een bronzen medaille. Ds. H. J. Visser te Rilland-Bath, die benoemd is tot predikant van de Prov. Ziekenhuizen bij Santpoort en te Bakkum, hoopt op Zondag 26 Octo ber afscheid te nemen van zijn ge meente en op Zondag 2 November den arbeid alhier aan te vangen. Op de Beverwijksche bloemen tentoonstelling, georganiseerd door de veilingvereeniging „Het Centrum" werden door de firma Geels en Kleyn, eigenaresse van kweekerij Multifloris alhier twee zilveren medailles behaald, één voor ingezonden bloemwerk en één voor de uitgebreide collectie planten door deZe firma ingebracht. Voorwaar een mooi succes! Zaterdag j.l. kwam de chauffeur van de IJsco-auto ,,'t Beertje" tot de minder aangename ontdekking, dat een zijner achterwielen van de as was geloopen. Gelukkig vielen bij dit ongeval geen persoonlijke ongelukken te betreuren.

IJmuider Courant | 1924 | | pagina 2