De Politierechter: U vergeet dat een leger er niet steeds is om te gaan vechten. Een leger is ook een maatre gel voor politiezorg. U zult toch ook wel voor orde zijn. Bovendien ik her innerde u al aan de wet van 1923. Bekl.: Jawel, maar in de dagen van de distributie moesten in Amsterdam de militairen zelfs op arbeiders gaan schieten. Ik kan daaraan niet mede doen. De Politierechter veroordeelde dan, ieder der beklaagden tot f 15 boete of 5 dagen. De derde bekl.: Wat moet ik nu doen. Indien ik die boete betaal, dan raak ik een deel van mijn salaris kwijt en ga ik zitten, mijn betrekking. Ik vind dat geen recht doen, zooals ik word be handeld Dinsdag werd Dr. B. te hulp ge roepen bij" eene dame, die in het boot station onpasselijk geworden was tot haar bewustzijn terugkeerende haar gebit miste, 't Moest doorgeslikt zijn vermoedde ze, maar daar ze geen benauwd gevoel in den slokdarm had, verzocht de dokter haar eens op te staan eri toen kwam het gebit voor den dag. Ze had er op gelegen. Dinsdag kwamen bij den spoor wegovergang te Wijkeroog twee auto' zoodanig met elkaar in botsing, dat een er van in reparatie moest. Burgerlijke Stand Velsen. Geboren: F. W. ToornvlietKor ving, z.; J. MaalmanDenneman, d A. M. SteltenpohlKors, z.; C. v. Baar- selKaan, z.; S. de JongeKurrot, M. Snelv. d. Bog^erde, z. SANTPOORT. Maandagavond hield de vereeni ging „Koninginnedag1' een zeer geani meerde vergadering. Ondanks de wei nige belangstelling van de zijde der jeugd werd toch besloten voor het vol gend jaar weder plantjes uit te reiken, Voorts was men het er over eens, dat de wedstrijden tusschen E. G. K, en H. B. S. niet meer moesten plaats hebben. De heer Van Leeuwen deelde als penningmeester mede, dat er een klein nadeelig saldo was. Als be stuursleden werden de heeren Bak ker en Bonarius herkozen. De centrale commissie voor Ar beiders-ontwikkeling te Bloemendaal Santpoort organiseert dezen winter weer eenige ontwikkelingsavonden, Er zullen serie-kaarten verkrijgbaar worden gesteld, recht gevende op toe gang tot alle cursus-avonden, alsook kaarten geldig voor één avond. Het programma ziet er als volgt uit Donderdag 25 Sept.: Aug. M. J. Se venhuysen, Haarlem. Onderwerp: Be schouwingen over bouwkunst. Donderdag 30 October: Ch. G. Cra mer, Lid der Eerste Kamer. Onder werp: Causerie over Indië (met licht beelden). Donderdag 27 November: Aug. M. Sevenhuysen. Onderwerp: Als 25 Sept, Donderdag 18 December: C. v. d. Pol, den Haag. Onderwerp: Bevolkings vraagstuk. Donderdag 29 Januari '25: M. v. Veen, Santpoort. Onderwerp: Invloed van de Maatschappij op het individu. Donderdag 26 Februari: P. Voogd, Laren. Onderwerp: Individu en Ge meenschap. Donderdag 26 Maart. J. A. Dalmey- er van Santpoort. Onderwerp: Nog niet bekend. De voorbereidende werkzaamhe den voor den „Caecilia,,-bazar zijn mo menteel in vollen gang. Definitief is thans besloten den bazar te houden op^Zaterdag 18, Zondag 19 en Maandag 20 October, behoudens goedkeuring van B. en W. onzer gemeente. Van verschillende zijden werd der commis sie reeds medewerking toegezegd. Zoo krijgt zij bijv. geheel belangloos te be schikken over de zaal van heer J. Th. Böhm. De commissie is dan ook zeer optimistisch gestemd. Maandag is door den melkhandel de prijs der volle melk opnieuw ver hoogd, thans met niet minder dan 2 cent per liter, zoodat thans 18 cent be taald wordt. UIT DE GEMEENTE. VOOR DEN RAAD. Uitbreiding waterleiding. B. en W. deelen den raad het volgende mede: „De adviseur der brandweer heeft een onderhoud gehad met de opper- brandmeesters van Velsen en Sant poort, waarbij o.m. ter sprake is ge komen de vraag welke verbeteringen ten behoeve van de brandweer moeten worden aangebracht. Bij deze bespreking bleek, dat het met het bestaande materieel niet mo gelijk is, de woningen, staande aan den Hofgeesterweg, bij een eventueelen brand aldaar, voldoende te bescher men. Zoowel de opperbrandmeesters als de adviseurs der brandweer waren van oordeel, dat afdoende verbetering daar alleen te verkrijgen zou zijn dooi* over te gaan tot het leggen van water leidingbuizen in den Hofgeesterweg over een lengte van 800 Meter. Door den directeur voor gas en water is eene berekening van kosten opge maakt, waaruit blijkt, dat deze in to taal bedragen ongeveer f 3600.In verband met die hooge uitgaaf en de uiterst geringe productiviteit overi gens, is door ons van dit plan afgezien en nader overwogen, over te gaan tot uitbreiding van het buizennet der wa terleiding in den Rijksstraatweg tus schen Santpoort en Velsen, welke uit breiding wellicht in de toekomst ren dabei zal worden. Het komt ons nu gewenscht voor, de waterleidingbuis van „Rozenstein" af met 280 Meter in do richting Velsen te verlengen, waar door het bij brand mogelijk is de drie perceelen, staande aan het noordelijk deel van den Hofgeesterweg, recht streeks met een slang op de waterlei ding te bestrijken. De bewoners van die perceelen zouden ook afnemers van water kunnen worden. De uitbrei- dingskosten zijn te ramen op f 1540. Wij stellen U voor, ons te machti gen tot den zooeven bedoelden aanleg over te gaan. De commissie voor gas en water kan zich hiermede vereenigen. Ter beveiliging van de overige per ceelen aan dezen weg, zoomede van opstallen te Wijkeroog, welke niet met de waterleiding bereikbaar zijn, zal de motorbrandspuit dienst moeten doen. Deze spuit behoeft echter eenige verbeteringen, als: een nieuwen af sluiter en voetklep met korf, waarvan de kosten worden geraamd op f 125.- Voórts is het wenschelijk gebleken, bij de brandkranen, gelegen in de ber men van enkele wegen witgeschilder de ijzeren paaltjes te plaatsen, welke ongeveer 1 Meter boven den grond uitsteken, opdat de kranen bij avond en sneeuwval gemakkelijk zijn te vin den. De kosten hiervan zullen f 275. bedragen. Wij stellen U dus tevens voor, ons tot uitvoering van een en ander een crediet te verleenen tot een bedrag van f 400. Vergoeding bijzondere scholen. Inza ke de vaststelling van de vergoeding, bedoeld in art. 101, le lid der Lager Onderwijswet 1920, uit te keeren aan de besturen der bijzondere scholen, over het jaar 1922, schrijven B. en W. aan den raad: Ingevolge artikel 101, le lid der La ger-Onderwijswet 1920, vergoedt de gemeente aan de besturen der bijzon dere scholen de kosten van instand houding dier scholen, mét uitzonde ring van de jaarwedden der onderwij zers. Deze vergoeding wordt berekend over het gemiddeld getal leerlingen volgens den maatstaf van artikel 28 en bedraagt per leerling het gemid deld bedrag per leerling van de kosten over hetzelfde dienstjaar der overeen komstige openbare lagere scholen, ter wijl de vergoeding wordt bepaald na aftrek van de volgens de gemeentelij ke verordening verschuldigde school gelden, indien deze door het schoolbe stuur zijn geïnd en voor zoover zij niet oninvorderbaar zijn verklaard. Blijkens het 4e lid van artikel 103 der gemelde wet, stelt de gemeente raad zoodra de rekening der gemeente is gesloten, het bedrag der vergoeding vast. Voor vergoeding komen blijkens het 5e lid van genoemd artikel in aanmer king de kosten volgens artikel 55 on der e tot en met h en o, alsmede die van instandhouding. Aangezien de rekening der gemeente over 1922 door Gedeputeerde Staten is gesloten, kan thans tot de vaststelling van de kosen per leerling der openba- lagere scholen worden overgegaan. Blijkens de gemeenterekenning be dragen deze kosten voor de scholen B, C, D, E, F, G en H: f 29931.25. Het aantal leerlingen aan genoemde scholen bedroeg over 1921 1736, zoodat het bedrag per leerling kan worden gesteld op f 17.24. Voor de m.u.l.o.-school A bedroegen de kosten f 9157.32; het leerlingental was over 1921 453, het bedrag per leer ling derhalve f 20.21. Voor vergelijking met laatstgemelde school komt alleen in aanmerking de Groen van Prinsterer-school te IJmui- den, de overige bijzondere scholen kunnen worden vergeleken met de eerstgemelde openbare scholen. Wij stellen U voor, deze bedragen vast te stellen en over het jaar 1922 aan de besturen der bijzondere scho len, na aftrek van de geïnde school gelden en met verrekening van het genoten voorschot over dat jaar, de sommen uit te keeren, aangegeven op den bij de stukken gevoegden staat." VISSCHERIJ. De toestand der Knstvisscherij in Juli 1924. Naar de af deeling Visscherijen van het Departement van Binnenlandsche Zaken en Landbouw ons mededeelt, was het weer in Juli U. ongestadig en in de tweede helft vaak te ruw voor de uitoefening der kustvisscherij. Deze was zoowel in de Lauwerzee en Den Dollart als in het Noordelijk deel der Zuiderzee en de Zuid-Holland- sche stroomen en zeegaten ongeveer van denzelfden omvang als in Juli van het vorige jaar. De geldelijke opbrengst overtrof in de Lauwerzee en Dollart en de Zuiderzee aanmerkelijk de toen malige, doch bleef in de Zuid-Holland- sche stroomen en zeegaten daar bene den. Volgens voorloopige opgave bedroe gen hoeveelheid en opbrengst der aan gevoerde visch respectievelijk: in de Lauwerzee en den Dollart 279.232 K.G. en f 11.639.— (108.095 K.G. en f 4.204.— in Juli 1923), in de Zuiderzee 2.455.874 K.G. en f 279.933.— (1.414.939 K.G. en f 182.951.— in Juli 1923) en in de Zuid- Ilollandsche stroomen en zeegaten 162.560 K.G. en f 33.018.— (157.457 K.G. en f 38.081.— in Juli 1923). Uit Zeeland werden verzonden 2.432.900 K.G. mos selen ter waarde van f 36.290. (1.795.600 K.G. mosselen ter waarde van f 19.750.— in Juli 1923). Oesterver zending uit Zeeland vindt in de maand Juli niet plaats. In de Zuiderzee mocht nog geduren de de eerste 14 dagen de ansjovis visscherij worden uitgeoefend; de vangsten waren echter slechts zeer matig, zoodat van de geboden gelegen heid hoe langer hoe minder gebruik werd gemaakt. Dank zij de hooge prij zen, voor ansjovis betaald, zijn de uit komsten van deze visscherij voor vele visschers nog meegevallen. Hoofdzake lijk is echter gevischt vanuit Medem blik en Enkhuizen, slechts een enkele maal werd de ansjovis in wat grooter< hoeveelheid in de kom der Zuiderzee aangetroffen en de vangst met de kuil was dan ook zeer gering. De aalvangsten met de kwak- en dwarskuil waren niet onbevredigend die met aallijnen, kubben en fuiken lieten echter veel te wenschen over. De prijs der aal was zeer goed. In het begin van de maand kwam ziekte on der de aal voor, maar toen het weder koeler werd breidde deze zich niet in beduidende mate meer uit. De voor- jaarsvisscherij met aalfuiken op de wierwaarden in de Waddenzee liep ten einde; zij leverde een bevredigend re sultaat. Met botlijnen werd weinig bot gevan gen; de botvangsten met staande net ten en sleepnetten waren echter tame lijk goed, die met sleepnetten in de tweede helft der maand zelfs ruim. De bot bracht een goeden prijs op. Met kwak- en dwarskuil werden weinig garnalen gevangen en deze waren zeer klein. De garnalen-vis- scherij op de Texelstroomen was van geen be teekenis. Slechts enkele balen consumtiemos selen, afkomstig van de natuurban- ken, werden deze maand verzonden Er werd echter veel zaad gevischt voor de Zeeuwsche perceelen en een drukke visscherij vond plaats op mos selen voor eendenvoer, waarnaar in verband met den geringen aanvoer van nest uit de Zuiderzee veel vraag was. In de Lauwerzee vingen de garnalen visschers weinig groote garnalen, zoo dat zij voornamelijk voor de droge rijen vischten; de garnalenprijs was laag. In den Dollart waren genoeg garna len te vangen, doch ook daar waren zij zoo klein, dat zij in hoofdzaak voor de drogerij bestemd moesten worden. De uitkomsten der botvisscherij liepen hier zeer uiteen. In de Zuid-Hollandsche stroomen werd de visscherij niet alleen door stormachtig weder maar ook door lioo ge ebbestanden zeer belemmerd. In zooverre zij de visscherij ongestoord konden uitoefenen verkregen de schutwantvisschers intusschen over het geheel goede vangsten, zoodat ten slotte de uitkomsten van dezen be drijfstak niet ongunstig waren. Doordat zeebliek zoo goed als niet voorkwam, moesten de botlijnen met spiering geaasd worden. In verband hiermede werd uit dit vischtuig wei nig bot gevangen. Ook de botvangst aan de aallijnen was gering. De totale aanvoer van bot was dan ook bedui dend kleiner, dan in Juli van het vo rige jaar. De botprijzen waren echter gemiddeld hooger. Daar ook de vangst van jonge spie- ing gering was, konden de aalkub- ben onvoldoende of niet geaasd wor den. Dit had natuurlijk een zeer on- gunstigen invloed op de vangsten met dit vischtuig; wel waren deze dik wijls nog vrij groot, doch het grootste deel van de aal was onder de maat. Niettegenstaande de aalreep voldoen de geaasd kon worden, bleven ook de vangsten daarmede beneden het mid delmatige. De ankerkuilen vischten ten deele op aas, voor het overige op spiering. De spieringvangsten waren ruim, doch met de visschrij op deze visch werd weinig verdiend, omdat te Parijs, het voornaamste afzetgebied, de prijzen slechts matig waren en bij warm weer i veel door den langen duur van het vervoer bedierf. De visscherij met de garnalenkor in de Zuid-Ho.llandsche zeegaten was iets omvangrijker dan verleden jaar Juli. De garnalenaanvoer was in ver band hiermede grooter. De prijzen der garnalen waren intusschen laag, zoo dat de besommingen over het aige- meen niet bevredigend waren. Voor rekening van N. V. Muhring'! Scheepvaart-Maatschappij is te Vlaardingen aangekomen een te Aberdeen bij Hall Russell Co. gebouwde trawler, bouwnr. 439. Het schip werd gereedgemaakt volgens de eischen der Ned. Scheepvaart Inspectie en eveneens volgens die van het Bureau Veritas, ter uitreiking der certificaten O. I. I. eerste divisie (hoogste klasse met materiaalkeur). Visch als volksvoedsel. Dit is de titel van een aardig geïllustreerd boekje van 30 bladzijden, uitgegeven door de Gemeentelijke Vischvoorziening te Am sterdam. Het is geschreven door Dr. A, van der Laan en van een voorwoord voorzien door den heer Rodrigues de Miranda, wethouder voor de Levensmidde lenvoorziening te Amsterdam. Het is een uitnemend boekje, al wordt er o. i. door den schrijver wel eens over dreven. Zoo b.v. waar hij aanprijst 's mor gens een stevig ontbijt te nemen. Zelf moet de schrijver dadelijk opmerken dat alles op dit terrein zeer individueel is, maar hij raadt toch het stevige Engelsche ontbijt aan. De schrijver zegt dikwijls zoo 'n echt Engelsch ontbijt genuttigd te hebben (hij verklaart haast niet te durven zeggen, hoeveel hij dan wel gegeten heeft) maar het beviel hem goed. Wij voor ons kunnen dit niet begrijpen. Dat arbeiders, die's mor gens vroeg op moeten, eerst wat gebruiken en dan om 8 uur een stevig ontbijt nuttigen, is verklaarbaar. Maar niet begrepen wij de menschen, die wij aan boord van een schip aan het ontbijt al kip of konijn of andere soorten vleesch enz. zagen gebrui ken, wat wij in Holland meest enkel bij het diner doen. Wij meenen dat een ontbijt van brood met kaas en een gekookt ei zeer voldoende is. Maar dit schrijven wij niet om te criti- seeren. Integendeel, wat Dr. v. d. Laan schrijft over visch en vischgebruik, onder schrijven wij geheel. Een uitnemend ding is een haring op de nuchtere maag, wat de schrijver ook aanprijst. De goede eigen schappen van de haring zijn vele: zij bevat veel eiwit en vet en wekt den eetlust sterk op. Terloops wijst de schrijver er ook op, hoe het publiek zich meest laat bedotten met de eerste nieuwe Hollandsche haring en daarvoor steeds te veel betaalt. De schrijver behandelt dan verder de visch als volksvoedsel, hoe zij tot een echt volksvoedsel te maken is enz. De duurte der visch was daartoe een beletsel en daarom heeft het gemeente bestuur van de hoofdstad den verkoop der visch zelf aangepakt. En met succes^want nu is er ook al een vischbakkerij en wordt er voor den vischverkoop flink propaganda gemaakt. Dit is ook noch zeer noodig. Ons volk eet veel te weinig visch, n.l. slechts 4 K.G. per hoofd per jaar. In Engeland is dat 25 K.G. per hoofd. Hoe meer visch gegeten wordt, hoe beter ook voor onze visscherij. Dr. v. d. Laan zegt terecht: „Een grooter verbruik van gebakken visch zal in niet geringe mate bijdragen tot verbetering van onze volks voeding en tot het herleven van den bloei van een belangrijke Hollandsche industrie, het Hollandsche visscherijbedrijf". INGEZONDEN. Buiten verantwoordelijkheid der redactie Geachte Redactie! Saidjah's vader och neen, ik be doel Piet's vader had een autobus En toen door allerhande maatregelen van gemeentewege de kleine geriefe lijkheden van dat verkeersmiddel wa ren weggenomen, had de autobus geen interesse meer voor het publiek of al thans zéér weinig. Piet's vaders buf fel och neen, ik bedoel autobus werd weggesleept en publiek ver kocht De autobus mocht déar niet staan, dé,ar niet stoppen, moest Haarlem uit, vanwege het gevaar, ziet U, niet van wege de tram! De autobus moest een brandbluschmiddel hebben, goed, de tram heeft er ook geen, vanwege mo gelijke kortsluiting. De autobus moest een deur vóór en een deur achter heb ben, de tram heeft die ook, maar de voordeur is op slot. De autobus mag niet meer, dan zooveel passagiers la den, de tram alleen maar, omdat die zoo veilig is, mag tjokvol geladen worden, aan de lusschen mogen de passagiers bengelen, als haringen mo gen ze opgepakt worden op de bal- cons. En als er zoo'n tram in 't water rijdt zitten er gelukkig maar een paar passagiers in. In de autobus mag niet gerookt worden. Nieuwste vinding. Vanwege het brandgevaar, weet U! Er is n.l. nog geen enkele autobus door 't rooken in de brand geraakt als de inzittenden niet te veel aan Bacchus geofferd hadden. De autobus maar neen, het wordt al net zoo verve lend als het verhaal van Saidjah. Eerst een bandje om je sigaar en een bandje om je pakje tabak en nou i je alleen thuis maar rooken als vrouw het tenminste goed vindt, i wege de gordijnen. Ik neem m n 1 ret je weer en ga fietsen o ja, belastingplaatje lieve Alva, 1 terug! Een autobusklar SPORT. VOETBAL. STORMVOGELS—R. C. H. uitgesl Op verzoek van Stormvogels is wedstrijd uitgesteld1, zoodat we 2 dag a.s. van competitie-voetbal stoken zijn. STORMVOGELS—H. F. C. Door het uitstellen van den v strijd FeijenoordH. F. C. de terdammers komen uit in de fii van de Zilveren Voetbalwedstrijdei wordt Zondag a.s. om half drie c vriendschappelijke wedstrijd speeld. V. S. V. In het komend seizoen zal het V V.-doel verdedigd worden door W. r horst, den ex-keeper van Stormv. I T. H. B.Stormvogels II. Het reserve-elftal heeft het in eindstrijd om den zilveren H. V. I beker niet tot de overwinning kun brengen. Met 3—0 moesten zij de mj derheid van „The Haarlem Boys" kennen, zoodat dezen in het bezit den beker kwamen. PLAATSELIJK NIEUWS. 1. 2. 3. 4. f 485i f 470i f 444 f 444 f 412! f 4081 IJMUIDEN. De „Stormvogels'Mribune. De volgende heeren schreven voor Stormvogels-tribune in: H. v. d. Plas voor H. Zweitser voor J. Terhaar voor P. Verschoor voor 5. Jansen en v. d. Plas v. 6. H. Keuris voor 7. Lindhout en d. Waard v. f 3981 8. Cupido en Dalmeyer v. f 389< 9. W. v. d. Velde voor f 3801 Den laagsten inschrijver werd werk gegund. Naar wij vernemen heeft de geering het voornemen een nie radio-station op te richten voor scheepsverkeer te IJmuiden. Dit i tion wordt niet opgericht, omdat ofi'icieele station te Scheveningen-] ven voor het scheepsverkeer over last is, doch in de eerste plaats om dienen als reserve en om de schee correspondentie zoo noodig waar nemen op de uren dat Schevening Haven met den grooten Jampzem werkt voor het groote afstandsv keer. Bovendien wordt rekening gehouü mot de mogelijkheid dat in de ti komst radio-peil-stations langs de derlandsche kust worden opgeric waarmede dan zonder bezwaar Sc veilingen en IJmuiden kunnen won uitgerust. Genoemde peilstations moeten op. vrij belangrijken afstand uit elk liggen, opdat beide de richting het te peilen schip onder verschil! de boeken kunnen vaststellen. Iïet nieuwe station te IJmuiden een z.g. gedempte zender zijn volg het z.g. bluschvonktype. Te Naar we vernemen bestaal bij zangvereeniging „IJmuidens èCapellak( het plan op 7 en 8 October een baza houden in het Oebouw voor Christé Belangen. Verkeerd uitgestapt. Maandagmiddag arriveerde hier me trein die ongeveer 12 uur aankomt paartje dat vermoedelijk op hun huwé reis was Zij stonden bedremmeld te kij dat zij inplaats van in Zandvoort in IJ den waren aangekomen. Nu ze kui hier ook van de zee genieten, hoordei een der reizigers zeggen. Hoehetmog is, kunnen we niet begrijpen, daar bij trek uit Haarlem voldoende gewaarsch Is geworden, dat de trein doorging IJmuiden. Protest-vergadering tegen Salarisverlaging, enz. Maandag 22 September beleggen d deelingen A. C. O. P. en C. N. O. I Kennemerland een openbare protes: gadering in Hotel Willem Barendsz, w als sprekers zullen optreden de heeren van Stapele en Van der Wiele. POSTKANTOOR IJMUIDEN. Onbestelbare brieven en briefkai van welke de afzenders onbekend zij Terugontvangen in de le helft derm September 1024. Brieven Binnenland. 1. Mej. H. Bosman, Rottei 2. Zeepfabriek „De Duif", Den D< 3. Anna de Bie, 4. L. J. van Ven, Amstei 5. M. C. Wijnbeek, Briefkaarten. 6. Pietje v. Beelen, Katwi Brieven Buitenland. 7-8. Leonard Green, S. f 0. Obersteeg Cie. I

IJmuider Courant | 1924 | | pagina 2