Waarschuwing No. 95 Zaterdag 27 September 19f4 9# Jaargang OURANT OPENBARE VERGADERING van den gemeenteraad van Velsen, op Dinsdag 30 September 1924, des na middags 7 uur, ten gemeentehuize. agenda. 1. Ingekomen stukken en mededee- lingen. 2. Reorganisatie van de M. U. L. O. school A te IJmuiden. 3. Crediet voor vernieuwing van den ketel en voor de uitbreiding en verbetering der centrale verwar mingsinstallatie in het raadhuis. 4. Aanwijzing van gedeelten der ge meente bestemd voor open en z.g. half-open bebouwing en vaststel- ling-opnieuw van de lijst van we gen, als bedoeld in artikel 4, ali nea 1, onder a, der bouw- en wo ningverordening. 5. Crediet voor het maken van eene afscheiding in het dienstgebouw te IJmuiden. 6. Vaststelling van de vergoeding be doeld in art. 101, le lid der Lager Onderwijswet 1920, uit te keeren aan de besturen der bijzondere scholen, over het jaar 1922. 7. Aangaan van eene grondruiling met P. G. Handgraaf te Santpoort en J. Lindeman te Bloemendaal en verleening van een crediet voor omlegging en herstrating van ge deelten van den Duinlustparkweg. 8. Verzoek van het bestuur der „Ver- eeniging voor Christelijk Volkson derwijs te Velseroord", om de be- noodigde gelden uit de gemeente kas te verstrekken voor de stich ting van een bijzondere- lagere school aldaar. 9. LTitkeering aan de R.K. Vereeni- ging „Woningbouwvereeniging" te IJmuiden van te veel in rekening gebrachten erfpachtscanon en bo vendien van dat gedeelte, het welk het Rijk niet voor vergoe ding in aanmerking neemt. 10. Circulaire van Gedeputeerde Sta ten inzake regeling der jaarwed de van den gemeente-ontvanger. 11. Aanvaarding der provinciale voor waarden inzake subsidieverlee- ning voor de bestrijding der tuber culose. 12. Uitbreiding van het buizennet der waterleiding in den Rijksstraat weg Velsen-Santpoort en het ver- leenen van een crediet voor uit breiding en verbetering van het brandwe er mater ieel 13. Voorloopige vaststelling van de volgende rekeningen over 1923: a. der gemeente; b. van het bedrijf openbare wer ken; c. van het bedrijf reinigings- en ontsmettingsdienst d. van het grondbedrijf; e. van de burgerlijke armbestu ren; f. van de gezondheidscommissie; g. van de commissie van toezicht op het lager onderwijs; 14. Crediet voor aanschaffing van leermiddelen ten behoeve van school D. 15. Aanstelling van tijdelijk personeel aan de nijverheidsavondschool voor ambachtslieden voor den cur sus 1924/25 en verlenging van de tijdelijke aanstelling van den di recteur dier school. 16. Benoeming van: a. een onderwijzer aan school D te. Velseroord. b. een tijdelijk leeraar in de practi- sche scheepswerktuigkunde aan de visscherijschool. c. vier tijdelijke leeraren aan de handelsavondschool. AMSTERDAM—ROTTERDAM. Onlangs heeft de Kamer van Koop handel te Rotterdam een schrijven ge zonden aan het bestuur der Kamer van Antwerpen, waarin een gelukwensch wordt uitgesproken voor het herstel van de bevaarbaarheid der Schelde, zoodat het groote stoomschip Belgen- land van de Red Star Line weer naar Antwerpen kon opstoomen. Wij hebben ons daarover verheugd, want het geeft blijk dat er geen onede le naijver is tusschen deze twee ste den, die sinds jaren strijden om aan de spits te staan van het scheepvaart verkeer op het continent. Het is een geste geweest van de Rotterdamsche Kamer, die zeer bevorderlijk is voor een goede verstandhouding tusschen ons land en België. En al weten wij wel, dat ons in dit opzicht geen blaam kan treffen, wij behoeven daarom een gelegenheid, om een betere verstand houding te scheppen, niet voorbij te laten gaan. Daaroom ook heeft het ons ver heugd, dat de Burgemeester van Ant werpen met e enige hoofdambtenaren onlangs zoo voorkomend, ontvangen is bij zijn bezoek aan Rottërdam, Am sterdam en IJmuiden. Wel trof het ons, dat ons gemeentebestuur niets wist van dat bezoek en dat hier van B. en W. niemand was om de Belgische heeren in onze gemeente welkom te heeten. Maar de hartelijke ontvangst van Dr. van Cauwelaert heeft in Bel gië een zeer goeden indruk achterge laten. Als wij dit alles bezien, treft het ons te meer, dat er zoo'n slechte verstand houding bestaat tusschen Amsterdam en Rotterdam. Hier toch is,een nar ijver, die niet dan nadeelig kan wer ken en die buitengewoon onsympa thiek is. Deze naijver komt hoofdza kelijk van den kant van Rotterdam, want Amsterdam gunt de Maasstad gaarne de eerste plaats. Voor eenige n tijd hebben wij er in Het Vaderland op gewezen, hoe onaangenaam het adres aandeed, dat de Rotterdamsche Ka mer van Koophandel gezonden had aan de Tweede Kamer en waarin ver zocht werd het wetsontwerp tot het verleénen van kasvoorscliotten aan den Kon. Holl. Lloyd niet goed te keu ren. Wij wezen er toen op dat het juist Rotterdam was geweest, dat (door op richting van de Rotterdam-Zuid-Ame- rika Lijn) den Ron. Holl. Lloyd nog een zwaren duw gegeven had en dat men in Rotterdam gaarne had gezien, dat de Lloyd verdwenen was. Daarom noemden Wij het zenden van dat adrës een bedenkelijk •verschijnsel, omdat het getuigt van een onedeler) naijver tusschen onze twee voornaamste koopsteden. En daar blijven wij bij. Juist waar nu een zoo vriendschappelijk adres aan Antwerpen is gezonden, valt deze houding te meer op. Deze houding is buitengewoon te betreuren. Moest men er in Rotterdam niet trotsch op zijn, als onze hoofdstad bloeit? Dat nu weer de nieuwe Coenhavcn geopend kon worden? Amsterdam wordt toch al te veel ge handicapt. Vooral met den bouw der nieuwe schutsluis te IJmuiden, die veel te langzaam gaat. Er zullen wel groote stoomschepen naar Rotterdam gaan, die anders te Amsterdam zouden binnenkomen. Maar straks komt de tijd, dat de Amsterdamsche scheep vaart zich heerlijk zal kunnen ont plooien. Dan zullen de grootste sche pen hier kunnen binnenvallen. En als de internationale verhoudingen weer normaal zijn en de Kon. Holl. Lloyd het er weer boven op heeft gebracht, zal hij zich ook kunnen ontworstelen aan den druk van Rotterdam. Maar laat het dan een edelen wedijver zijn. laat men zich verheugen in elkanders bloei. G. V. PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN. Conferenties voor niet-Katholieken. Woensdagavond had in de R.K. kerk de eerste der conferenties voor niet- Katholieken plaats, die gegeven wor den door de Paters Dominicanen uit Zwolle. Pater Winkel deelde mede dat zijn confrater van Gijlswijk door ongesteld heid verhinderd was dezen avond te spreken. Daarom kwam er een wijzi ging in het programma, daar hij nu zou spreken over de Mariavereering. Spr. zeide eerst iets te. willen zeggen over het doel der conferenties. Het doel is niet bekeerlingen of proselieten te maken. De R.K. kerk toch beschouwt den overgang naar de ware kerk als een werk van God. Dit kan alleen Gods genade bewerken. Doel is de vele voor- oordeelen weg te nemen, die bestaan tegen de R.K. leer en de leerstukken der kerk nader uiteen te zetten. Wij meenen, zeide spr., daartoe gerech tigd te zijn, waar zoovelen in onze da gen hunne theoriën aanprijzen. Maar ook verplicht, omdat er zooveel zoe kende zielen zjjn, die hunkerend uit zien naar licht. Tot hen willen wij ons richten, opdat zij door de waarheid gelukkig zullen worden. Tot zijn onderwerp komende zeide Pater Winkel dat het leerstuk dér Ma riavereering menigeen buiten de R.K. kerk moeilijkheden baart, omdat dit afbreuk schijnt te doen aan het eenige middelaarschap van Christus. Het leerstuk der Mariavereering is dan ook geen aanhangsel, maar vastgelegd in allerlei wetten en besluiten. Naast de Christologie bestaat in de- R.K. kerk dan ook de MariaJogie. Wie de Room- sche kerk kent, weet dat deze niet al leen vast verankerd is, maar ook innig v ereerd wordt. Spr. zegt dat de Mariavereering reeds bestond in de eerste eeuwen van ■het Christendoom. Daardoor verstaan we hoe thans in Afrika, het land van Cyprianus en Tertullianus, de spade thans heerlijke voorbeelden van Maria vereering aan 't licht brengt. Hoe daar door zelfs een bundel Ethiopische Mariali.ederen kon worden uitgegeven. Zoowel in het oosten als in het wes ten, in Syrië en Palestina, in Rome en in Lyon werd Maria vereerd. J3ft heeft zich door alle tijden, heen uitgespro ken in onze basilieken, in de Maria- feesten, in de kunst, in Mariazangen en gebeden. Een feit is, dat de R.K. kerk deze Mariavereering heeft goedgekeurd en aangemoedigd, maar ook heeft ge waakt tegen overdrijving en misbrui ken. Goddelijk eerbetoon wordt aan Maria niet gebracht, wel buitengewone vcreering. Uit dit alles blijkt dat de R. K. kerk moet vasthouden aan de Ma riavereering, op straffe dat anders een harer grondpijlers zou instorten: Als men vraagt, wat dit zegt, omdat de zonde ook altijd in de wereld was en toch niet van God komt, zegt spr. dat onze opvatting is,dat -de Mariaver eering wel uit God is en grond vindt in de H. Schrift. Wie is M-aria? Zij is volgens de R.K. leer geen godin, geen engel, geen bo vennatuurlijk wezen, maar een mensch zooals wij, door God uitverkoren de moeder te worden van den Zoon Gods. In het verlossingswerk zou zij aandeel hebben en zij zou er mede de vruchten van plukken. Daarom werd zij onbe vlekt ontvangen, werd zij de Middela res tusschen Jezus en ons. Daarom is zij hoog verheven en zetelt naast Je zus op den troon. Wij aanbidden haar niet, zegt spr., maar vereeren haar als de moeder der menschheid. Zij is onze toevlucht en van haar Zoon verkrijgt zij genade om ons te helpen. Maria is de moeder Gods, tenminste voor wie gelooven dat Jezus God is. Maar kan dit, -zal men vragen, daar zij toch alleen naar het lichaam Jezus heeft gebaard. Hier wil spr. dieper doordringen; de R. K. kerk gelooft dat bij de menschwording van Jezus de menschelijke natuur geweken is en in Hem bleef alleen de Goddelijke na tuur, de tweede persoon der Heilige Drievuldigheid. Daarom noemen wij Maria moeder Gods. Moet zij dan niet godin genaamd worden, zal men vragen. Spr. doet een wedervraag, n.l. of God, die van eeuwigheid bestaat, mensch kan wor den? Niet volgens Zijn goddelijke na tuur, wel kan Hij de menschelijke na tuur aannemen. Zoo is het gegaan bij Maria. Op dit beginsel van Maria moeder Gods steunt heel de Mariavereering der R.K. kerk. Spr. wijst op de innige verwantschap, die er is tusschen Ma ria *en Jezus. Spr. weet wel dat de H. Schrift spreekt van de broeders van Je zus, maar dat waren geen vleeschelij- ke broeders en is gewoonte in 't Oos- tersch taaleigen. Ook Calvijn erkent het ongerept maagd-zijn van Maria. Wij vereeren Maria, omdat zij heilig is, want zij moet als moeder Gods heilig en verheven zijn, geheiligd door boven natuurlijke deugd. De H. Schrift leert ons dit, als de engel haar aanspreekt als de begenadigde onder de vrouwen. Spr. schetst Maria's lijden, zwaarder dan dat der heiligen, die Christus' wonden in hun vleesch droegen. Als de H. Schrift ons zegt dat zij, die met Christus lijden, met Hem verheerlijkt worden, begrijpt men waarom wij Maria 't meest heilig achten. Door haar offer heeft zij ons in geestelijken zin mede vrijgekocht. Als men zegt dat Maria vaak bij Je zus op den achtergrond staat, is dit een bewijs, dat als Maria lof gebracht wordt in de H. Schr. dit niet alleen ligt in het feit, dat zij moeder Maria was, maar een hoogere beteekenis had. Bij j het verlossingswerk van Christus moest Maria op den achtergrond ko- men, maar dit alles bewijst dat de j geestelijke verwantschap bij Christus j veel zwaarder woog en dat Maria door die geestelijke verwantschap met Je- zus verbonden was. Spr. zegt dat niet-Katholieken zich wel eens ergeren, als een Roomsche bad voor een Mariabeeld en als zij zien hoeveel wij van Maria verwachten, Toch, zegt spr., denken wij er niet aan Maria te aanbidden of goddelijke èer te brengen. Wij noemen dit afgoderij. Wij denken er niet aan, dat er krach ten zouden schuilen in het beeld van Maria, wel dat we krachten van Maria kunnen verkrijgen. Ook zijn we niet zoo onnoozel te denken dat de kralen van den rozenkrans voor ons een talis- man zouden zijn in het leven. Dat we Maria's beeld in kerken en in onze huizen zetten, is omdat we haar als kinderen willen eeren. Zoo hebben wij allen afbeeldingen van onze dierbaren. En God zelf ging ons voor in de vereering van Maria en daarom laten wij die groetenis aan Maria zoo dikwijls herhalen. Maria is voor ons de ware moeder, tot wie wij altijd kunnen gaan, hoe diep we ook gevallen zijn. Zeg niet dat dit afbreuk doet aan de vereering van God, want de Mariavereering is de be lijdenis van de gododelijkheid van haai' Zoon. Daarom doet de Mariaver eering nooit iets af aan de vereering van Jezus Christus. De hoogste opvat ting der R.K. kerk is „Per Mariam ad Jesum", door Maria tot Jezus. Spr. zegt dat de R.K. kerk Christus nooit heeft verlaagd tot een gewonen mensch. Wil men Christus vasthouden, dan mag men "de moeder niet verwer pen, maar moet men haar de eere ge ven, die haar toekomt. Pater Winkel zeide -dat het verre van hem was te denken, dat de hoor ders dezen avond voor de leer der Ma riavereering gewonnen zouden zijn. Spr. hoopte echter dat dit bereikt zou zijn, dat men- zal denken dat deze leer niet dwaas of dom is. Deze eerste conferentie was niet druk bezocht, wij schatten het aantal aanwezigen op nog geen honderd. A.s. Woensdagavond zal Pater Gijlswijk spreken over „Gewetensvrijheid en Roomsch leergezag". 'n Nieuw stuk''. Wij laten hieronder eenige persuit treksels van bovengenoemd stuk vol gen, hetwelk Vrijdag 3 October in Tha lia opgevoerd zal worden. Algemeen Handelsblad van 3 Juli: De kwaadaardige schoonmoeder is aitijd een dankbaar object voor humor en spot geweest en Marie van Wester hoven maakt van deze schoonmoeder zulk een fel en bloeddorstig type, dat wij ons den geheelen avond door haar evoluties geamuseerd voelen. Het stuk dat voortdurend amuseert is vooral in het tweede gedeelte mal vermakelijk en het kluchtige komt -bij alle spelers goed tot zijn recht. Wie lust en behoefte heeft tot lachen vindt in het Grand Theatre ruimschoots gelegenheid. Het Volk van 26 Juni: ,,'n Nieuw Stuk" is een Duitsche klucht, uitste kend verhollandscht en door het gezel schap in de Amstelstraat, een troepje uitstekende blijspelspelers, voortreffe lijk vertolkt. Het is een dolle geschiede nis van een burgerlijke meneer uit een zeer burgerlijk milieu, die onder too- neelmenschen verzeild raakt, zelf mee wil spelen en verliefd wordt op een ac trice en dan door zijn boosaardige schoonmoeder plus zijn liefhebbende vrouw wordt ontmaskerd. Natuurlijk komt alles terecht, maar de verwikkelingen zijn vele en oerko- miek. Niemand zal zijn avond bekla- gen! De Maasbode van 27 Juni: De klucht i welke op het oogenblik in de Amstel- straat gaat, voldoet in alle opzichten. Er zijn oogenblikkcn dat men krom ligt! I Men verge niet van ons dat wij het ge- j heim van de intrige verklappen, het is moeilijk om het in enkele woorden te j zeggen. Laten wij volstaan met te ver tellen dat zich de ongedachtste situaties voordoen. Er zijn oogcnblikken dat de afscheiding tusschen de zaal en het tooneel volkomen is opgeheven, de stal- INGEZONDEN MEDEDEELING. Ziet de znonce van a. s. Woensdag. les, liet schellinkje en de loges, alles speelt in het nieuwe stuk mee! liet succes ligt in het stuk, maar meer nog in de uitvoerenden! Een ge lukkiger bezetting dan met Marie van Westerliooven, Sien de la Mar enz., is niet denkbaar! CONSULTATIE-BUREAU. Vereeidgtng lot bestrijding der Tuberculose. Brlnlostraat, Velseroord. Dinsdags geopend van 23 uur. Hei onderzoek is kosteloos en ge schiedt door Dr. VAN SLOOTEN van Haarlem. Ouders laat vooral nw kinderen on derzoeken. Door den grooten toeloop is hot noo- dlg gebleken, dat men zich laat Inschrij ven Dinsdags van 2—3 uur, Vrijdags van E7 nur oi dat men zich schrifte lijk opgeeit voor Inschrijving, waarop U bericht zal worden gezonden, wan- naex U op bet Consultatie-Bureau moet komen. INGEZONDEN. DE VLAGGENDAG van het Centraal Genootschap voor Kinderherst.- en Vacantiekolonles. Onze afdeeling organiseert dit jaar op 2 October a.s. haar bekenden jaarlijlc- schen collectedag. Donderdag a.s. wordt de geheele gemeente door het welbekende C. G.-vlaggetje te koop aangeboden, en vertrouwen we ook nu weer op veel koopers. Witte Kruis, T. B. C.-vereeniging, Herwonnen Levenskracht en andere vereenigingen gingen ons voor, wij volgen. Voor de andere vereenigingen hebt U Uw penning geofferd, ook ons zult ge niet teleurstellen en niet willen achterblijven waar het geldt, het onze vereeniging mogelijk te maken, haar werk te verrichten. Dit jaar werden reeds 15 kinderen uitgezonden, er ver toeven nu nog 3 te Heelsum, terwijl nog velen hun beurt afwachten, in de hoop in de komende winterverpleging nog tot de gelukkigen te mogen behooren. De mededeeling van een der kolonie artsen, dat onze afdeeling aan de spits staat van het uitzenden der meest zwakke kinderen, die de uitzending al- zoo het meest behoeven, is U naar we hopen, ook aanwijzing genoeg dat we nuttig en noodig werk verrichten en recht hebben op aller steun. Vele han den maken licht werk, veel kleintjes maken een groote. Ieder geve dus Don derdag naar vermogen, opdat onze penningmeesteresse over het rseultaat van den collecte-dag tevreden moge zijn. Onze mooie, sprekende propaganda- plaat „DE GEZONDHEID TERUG", die dezer dagen de collecte aankondigt, moge U opwekken het C. G.-vlaggetje te koopen. Met aanbeveling daartoe. Het Bestuur: P. C. de Weerdt, Voorzitter, Y. J. Reitsma, Secretaris, C. Raat, Penningmeesteresse; B. Lavoo, Mevr. List, W. Kremer.

IJmuider Courant | 1924 | | pagina 1