Heden No. 96 Woensdag 1 October 1924 9a Jxargang JMUi Watmtini IJmaUto, Sept. 1924 H. water L. water Dagen v.m. n.m. v.m. n.m. October 1.08 3.07 2 5.03 5.22 0.57 3 5.45 6.07 1.34 1.46 4 6.31 652 2.14 2.30 5 E.K. 7.24 7.51 2.55 3.10 e 8.32 9.09 3.51 4.14 7 10.03 10.47 5.06 5.43 8 11.35 6.48 7.20 Geen Zomertijd. PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN. Geslaagd voor het in September j.l. gehouden examen voor waterbouw kundig-opzichter de 'heeren W. Hiem- stra en H. Riemers, beiden alhier. Tot onderwijzer aan een Chr. School te Solo op Java is benoemd de heer C. W. Tober, onderwijzer aan de Groen van Prinsterer-school alhier. Voor de Vrijdenkersvereeiging De Dageraad spreekt Vrijdagavond in Thalia Ds. N. C. J. Schermerhorn van Nieuwe Niedorp. Deze zal dan voor dragen het door hem zeiven geschre ven stuk „De Godzoeker". De nieuwe sluis. De aanbesteding voor het bouwen van het binnensluishoofd met bijko mende werken, behoorende tot de wer ken voor den bouw er nieuwde schut sluis alhier zal op Vrijdag 5 December te Haarlem plaats hebben. De raming bedraagt f 3.500.000. De sluisbouw. Reeds verscheidene jaren is men be zig met den bouw der nieuwe schuts- sluis te IJmuiden. Doch al is men reeds verscheidene jaren met het groo- te werk bezig, het zal nog jaren duren, vóór het eerste schip door de groote sluis zal kunnen gaan. Toen wij in 1920 den tocnmaligen hoofdingenieur roe gen, of de nieuwe sluis in 1926 het jaar, waarin we het gouden jubileum van de opening der eerste Noordzee sluis zullen vieren gereed zou zijn, antwoordde deze, dat daar alle kans op was. Thans hebben wij de zekerheiddat het minstens 1930, zoo niet later zal worden. Het is toch wel bedenkelijk, dat met den bouw der nieuwe sluis zoo lang zaam wordt opgeschoten. Een spoedig gereed komen van de nieuwe schutsluis en van de verbree ding van het Noordzeekanaal, althans bij Velsen, is zeer urgent. Dit kan men te IJmuiden telkens constateeren, vooral op drukke dagen. Wij zagen het onlangs op een Zaterdag nog, zoowel bij de oude sluizen als bij de groote schutsluis. Zaterdag is steeds de drukste dag, wijl dan steeds een groot aantal sche pen de Amsterdamsche havens ver laat. Eenigen tijd geleden nu lag in de groote sluis een mailboot van de Mij. „Nederland" vlak daar achter kwam een schip van de Holland-Zuid-Afrika Lijn. Het was voor het eerst, dat van hier een passagiersschip van deze lijn uitvoer, maar het schip had al dadelijk vertraging, want het moest wachten tot de Grotius geschut was, daar het niet gelijktijdig met dit schip in de sluis kon. Bij de oude sluizen was het nog er ger. In de grootste daarvan lag een Duitsche vrachtboot, die er maar krap aan in kon. Toen het schip geschut was, lagen er aan den zeekant zooveel vaartuigen vóór de sluis, dat een sluis- meester den schipper van een sleep boot met een groote sleep zandbakken moest toeroepen meer naar voren te komen en op zij te gaan. Dit gaf na tuurlijk het noodige oponthoud en toen het dan eindelijk* gebeurd was, wilde de loods van het Duitsche schip nog niet uitvaren, daar er geen vol doende ruimte voor uitvaren was. Er lagen een sleepboot met een logger en tal van binnenvaartuigen. Toen er wat ruimte gekomen was, ging de Duit sche boot dan eindelijk de smalle sluis uit, maar, om niet tegen de sluismuren te botsen, moest dit heel langzaam aan en moest er telkens op staaldraadtros- sen op de wihchen gehieuwd worden. Op t laatste oogenblik moest eeq schipper van een motor-passagiers vaartuig toegeroepen worden terug te gaan, daar hij in 't vaarwater draaien ging. Een sleepboot met een bak ging nog gauw even van den Noordkant naar de Zuidzijde. De heele groep bin nenvaartuigen en de logger schoven de kleinste sluis in en" alles liep goed af. En dat gebeurt gelukkig meestal, omdat men natuurlijk zeer voorzich tig is. De toestand is echter zoo, dat verbe tering dringend noodzakelijk is. Op de meeste Zaterdagmiddagen liggen echter soms zes en meer groote schepen op schutgelegenheid te wach ten. De nieuwe sluis is dan ook zeer noo- dig. De scheepvaart van Amsterdam ontwikkelt zich goed; het aantal groo te schepen der Amsterdamsche vloot neemt voortdurend toe. Onlangs kwa men op één dag vijf groote schepen van de Mij. „Nederland" binnen. Men moet meermalen zoo'n drukken Zaterdag hebben bijgewoond, om te weten hoe dringend verbetering noodig is. Voor 't sluispersoneel en ook voor de loodsen is het op zulke drukke dagen hard werken en het hoofd kalm houden. De binnenvaart neemt ook steeds toe. De visschershaven, het Hoogoven- bedrijf, en de zanderijen dragen daar toe bij. De oude sluizen hebben druk werk met het schutten van loggers en binnenschepen. Er ga'at nu ook nog veel binnenvaart door de groote sluis, maar met het oog op de groote vaart is dit zeer ongewenscht. Het is dan ook zeer te hopen, dat de regeering meer spoed zet achter den bouw der nieuwe sluis. Als er eens iets ernstigs gebeurde met de groote sluis, zou de schade voor Am sterdam niet te overzien zijn. Naar aanleiding van deze beschou wing hebben wij de meening gevraagd van den heer ir. De Kat, directeur der Gemeentelijke Handelsinrichtingen te Amsterdam. Deze onderschreef in hoofdzaak hetgeen ons uit Velsen be richt werd. De Amsterdamsche scheepvaart neemt, ook al in verband met de uit breiding van de wolmarkt in onze, stad, waarvoor wij veel aan onze finan- cieele instellingen verschuldigd zijn, den laatstcn tijd zeer toe. En dan blijkt, vooral op drukke dagen, dat de be staande sluistoestand onvoldoende is. Het blijft altijd precair, dat het ge- heele scheepvaartverkeer naar en van Amsterdam afhangt van één sluis deur. Er behoeft maar een kleine ave rij te gebeuren, of 't gaat mis. Noodig is, dat het schutten, zoo gauw als mogelijk is, door twee sluizen ge schiedt, Dit is een belang van de Am sterdamsche haven. Maar daarnaast is noodig, dat er ook meer spoed wordt betracht met het verbeteren van de verbindingen van Amsterdam met het achterland. Méér dan vóór den oorlog is Amster dam tegenwoordig op het transito- verkeer aangewezen en reeds lang wachten handel en scheepvaart op de definitieve oplossing van het vraag stuk van de verbinding met den Rijn, de Maas en Limburg. De verbetering van het Merwedekanaal met de nieu we verbinding met den Rijn is zeer noodzakelijk. En het is te hopen, zoo besloot de heer De Kat, dat dit werk, zoodra de adviezen uitgebracht zijn, spoedig aangepakt kan worden, want wij moeten niet alleen kijken naar het Noordzeekanaal, maar ook naar onze verbindingen met het achterland. Tel. Het leggen van buizen ten behoe ve van de gaslevering door het Hoog- ovenbedrijf aan onze gemeente, is door de directie van 'genoemd bedrijf opgedragen aan de firma Kohier te 's Gravenhage. Leger des Heils. Men verzoeke ons plaatsing voor het volgende In verband met het bezoek van Kom- mandant en mevr. Ridsdel aan onze plaats, zal er hedenavond om 8 uur een zeer bijz. samenkomst gehouden worden. De Kommandant die de cudste Officier in dienstjaren is, van de een en twintig duizend Officieren die er zijn van het Leger des Heils over de geheele wereld, heeft rijke ervaringen opgedaan, waarvan onge twijfeld het een en ander zal worden mede gedeeld, hetgeen zeer velen goed zal doen. Zie verder de advertentie in dit blad. De heer J. Dol, chef monteur alhier herdenkt morgen den dag, waarop hij voor 25 jaar in dienst trad bij het Staatsbedrijf van P. T. en T. De Vereeniging van personeel der Kon. Ned. Hoogovens en Staalfabrieken „De Gieteling" hield Zaterdagavond een feestvergadering in het Casino. De voorzitter opende met een welkomst woord, in 't bijzonder werden de directeuren welkom geheeten. Daarna werd een afge wisseld programma uitgevoerd. Een soubrette zong eenige liecjes, die zeer in den smaak vielen. Verder werkten een humorbt, een zanger en een strijkje werkten mede om den avond gezellig te maken. Werkverdee 1 i ng onder de havenarbeiders. Reeds geruimen tijd is men niet ievreden met de wijze waarop het werk onder de havenarbeiders verdeeld wordt. Een gedeelte der arbeiders maken deel uit van vaste ploegen en hebben dan onge veer steeds volop werk, terwijl anderen slechts zelden aan de beurt komen. Deze toestand kan gerust voor alle belangheb benden bij het bedrijf nadeelig genoemd worden en reeds vanat 1914 tracht men, zoowei van de zijde der werknemers ais van die der werkgevers op verbetering. In 1917 werd dienaangaande een rapport opgemaakt dat zeer schoon was, doch de zaak zelve bleef zoo zij was. Ook in de laatsten tijd is daarover weer ontevredenh/id ontstaan. Om dienst en wederdienst ziet men protectie bij het lossen van Hollandsche en buitenlandsche trawlers en drifters. Thans worden er pogingen aangewend om tot een geleidelijke verbetering te komen. De toestand voor devaste ploegen zou dan even gunstig blijven doch voor de enkele booten zcu een regelmatige ver deeling plaats vinden. Reeds hoorden wij dat een der s'akorganisaties zich voor cfèl principe verklaarde en er bestaat kans dal de anderen dat ook doen. Als dat het geval is dan zou binnenkort de benoeming van een persoon te wachten zijn die met de practische uitvoering van deze regeling belast zal worden. Gistermiddag kwam hier het Ned. watervliegtuig W 55 in de haven neer en maakte vast bij de loodsboot aan den steiger. Natuurlijk hadden de vliegers de belang stelling van het publiek. De Staatscourant bevat de gewijzigde statuten der N. V. Zeep- en Oliefabrieken alhier. De sleepbooten Willem öarendsz en Vlaanderen met het Sabangdroogdok op sleeptouw, op reis van bier naar Sabang, bevonden zich 26 September op 9° 23' N. Br. en 65° 29' O L. (in den Indischcn Oceaan). Alles, was wel aan boord. Door „IJmuidens Mannenkoor", dir. de heer N. Gonlag en de Harmoniever- ceniging „Concordia", dir. de heer S. Vies sing werd gisterenavond e?n faestconceri gegeven in Thalia, in verband mei hei succes van laatstgenoemde vereeniging op het concours te Midden Beemster. Voor de pr: uze van het concert, dat om half scht geannonceerd was doch om achi uur begon, was hst woord aan hei Mannenkoor. Hoewel wij ons niei voor bevoegd kunst criticus wil'en uitgeven, durven we toch zeggen dat over het geheel goed gezonger werd. Het meest beviel ens het eerste nummer, Beati Mortui van Mendelssohn Verder boeide ons de uitvoering van „Hol- landsch Glorie" dat door Concordia bege leid werd en door welke illustratie de kracht en devotie uit dat bekende lied heidei naar voren kwamen. Na de piuze was Concordia a*n de beurt die natuurlijk veel succes had, vooral toen de beide concours nummers gegeven werden. Jammer was het dat de zaal niet geheel bezet was. Na afloop bleef men nog geruimen tijd bijeen voor een gezellig dansje. Ter gelegenheid van haar jaarüjkschen schietwedstrijd hield de Poütie-Schietver- eeniging „Velsen" Maandag, naar Hl. Dbl. meldt, een feestavond in „Thalia". De voorzitter, de heer H. de Wilde, heette de aanwezigen welkom en sprak er zijn genoegen over uit dat nog zoovelen lid der vereeniging zijn gebleven, waardoor het mogelijk was dezen avond te houden. De prijzen zijn niet zoo royaal al$ vroeger, daar de financiën niet al te ruim waren. Spreker dankt de aanwezigen, die het hem mogelijk hebben gemaakt, ondanks zijn pensionneering als politieman, het voor zitterschap te blijven btkleeden, terwijl hij hoopt dat die kameraden die met 1 Januari den dienst gaan verlaten, de vereeniging trouw zuilen blijven. Hierna werd overgegaan tot uitreiking van de prijzen, 1ste prijs: D. Jansen, met 53 punten, étui met lepebjes2de prijs A. J. Reynders, 51 punten, 3-deelig koffie- stel3de prijsH. de Wilde, 50 punten, rolbezem4de prijsBarendse, 47 punten, barometer5de prijs Brunting, 44 punten, koperen bloempot6de prijsv. d. Bcoren, 44 punten, pianolamp7de prijsVan Breemen, 42 punten, koperen kooi met kanarie; 8ste p>ijs: P. vsn Dijk, 41 punten, tète a tète 9de prijs D. Johannes, 40 pun ten, salontafeltje; 10de prijs: H. Spul?, 40 punten, bloemvaas. Alle deelnemers aan den wedstrijd kregen een p'ijs en daar men mocht uitzoeken hield dit nog al eeuiger. tijd op. Van de donateurs behaa'den een pr ijs de heer Ott 1ste prijs met 49 punten, eer. bureaulamp2de prijs met 45 punten, dt heer Lasn, reisrecessaire3de prijs mei 39 punter, de heer Roeske, wandelstok. Hiermede was het officieele gedeelte af- geloopen en was het wcord aan een due uit Leiden dat er niet weinig toe bijdroeg de stemming er in te houden, terwijl toi afwisseling werd gedanst. Het is voor de schietvereeniging „Velsen" een succesvolle avond geweest. VELSEROORD. Dc afdeeling der S. D. A. P. houdt Woensdag 8 October een openbare vergadering in de zaal Flora, waarin de heer W. Drop van Rotterdam zal spreken over „Regeeringsbeleid en ar beidersbelang." In de vergadering der afdeeling van de Ned. Chr. Jongelieden Geh. Onth. Vereen. De Schakel werd tot se cretaris gekozen A. van Dijk. Tot be stuurslid werd gekozen J. A. Ver- maat. De heer J. F. dc Liefde te Velscr- oord heeft tegen 1 Januari bedankt als administrateur der afd. Velsen van bel Witte Kruis. Centraal Brankweer Comité. Het C. D. C. vergaderde Maandag avond in de Lunchroom Eynthoven tc Velseroord. Besloten werd, met het oog op den benarden toestand dezer instelling en het nut dat er door verspreid wordt, ook in onze gemeente, een extra bijla ge aan het reizend drankweer muse um toe te kennen. Door de nationale blauwe week- commissie is getracht een bevredigen de oplossing te vinden voor de gerezen moeilijkheden tusschen het Bever- wijksch- en het Velser Drankweer co mité. Daar men in Beverwijk dit be middelingsvoorstel verworpen heeft., besloot thans het Velser C.D.C. beslist eigen houding te zullen bepalen en de geheele gemeente Velsen te blijven be werken. Het bestuur van het C. D. C. zal po gingen doen om te voorkomen dat het schaftlokaal voor havenarbeiders ont aard in een gewone drankgelegenheid Met verontwaardiging werd gespro ken over de „ouderwetsche" tooneelen die zich hebben afgespeeld om de ver jaring der koningin te vieren. Indien daartoe reden blijft, zal men trachten een algemeene actie daarte gen te verkrijgen, en daarvoor hulp vragen van het R.K. Drankweer Co mité. Tevens werd besloten het. bord op het veld van „Stormvogels" opnieuw te doen schilderen. VELSEN Men schrijft aan De Stand, van hier: ':- In de namiddaggodsdienstoefening der Ger. Kerk in de Burgem. Weerts- straat waren drie Russen aanwezig, behoorende bij de opvarenden van een j palenboot, welke bij de papierfabriek j van Van Gelder Zonen voor den stei- ger ligt. Na eenigen tijd vrij rustig ge; zeten te hebben, wilden zij zich verwij- i deren, doch maakten nog binnen het kerkgebouw en ook daarbuiten zoo'n geweldig rumoer, dat de predikant niet kon voortgaan en een aantal bezoekers deze lastige personen moest verwijde-j ren. de GROOTE HALrJAARLIJKSCHE VER KOOP van Heeren, Jongeheeren- en Kinder kleding van debt kende Amsterdamsche Confectiehandel, welke Maandag 6 October zal eindigen. Wij brengen u thans voor dit seizoen prima Demi saisons Winterjassen Fietrjekkers. Tevens restanten Costuums en alle soorten Pantalons. Onze gunstig bekend staande kwaliteiten, zullen tegen lage prijzen worden uitver kocht. De verkoop vindt plaats in de zaal v.m de Wed. E. v. d. Outenaar, Enschecestraat, IJrruiden en duurt slechts VIjF DAGEN, n I. Woensdag 1, Torder- derdag 2, Vrijdag 3, Zaterdag 4 en Maan dag 6 October, van 's morgens 10 uur tot 's avonds 9 uur. Wij annonceeren met foto om misleiding te voorkomen. Alleen WH brengen 1ste kies confectie, gemaakt als maatwerk. INGEZONDEN MEDEDEELING. Do Vel sol' Iloogcrc Burgerschool Vereeniging organiseert op Zaterdag 11 October, een feestavond in Hotel Dc Prins. In de Maandagavond gehouden vergadering van het kiescollege der Ned. Herv. Gemeente werden de hoe ren J. Deinum en A. D. Dijkstra, die be dankt hadden, als diaken herkozen. In de plaats van de heeren M. Mar kerink en D. den Broeder, die ook be dankt hadden, werden gekozen tot ouderling de heel' A. Hille, tot diaken de heer P. Blad. Winterlezingen. liet programma voor de Wintorlc- zingen alhier is als volgt: 13 October de heer Henry Dekking van Rotter dam; deze zal voordragen „De Blauwe Vogel", van Maeterlinck, „Een zomer- avondgesprek" van den voordrager zelf en „In 't cachot" van Eckstein; 4 November Dr. A. H. de Hartog van Amsterdam „Geest-mensch-beest- mensch", December Mr. G. J. Salm van Amsterdam „Een reisje dwars door 't heelal"; 29 Januari, Ds. J. Ph. Eggink van Delfshaven: „Calvijn en Servet"; 16 Februari, mevr. W. L. Bol- dingh-Goemans van Haarlem, die zal voordragen „Orpheus in de dessa" en „De wake bij de brug", beiden van Augusta de Wit. De eerste lezing zal plaats hebben in de concertzaal Concordia, de andere in het gymnastieklokaal der Chr. School. B. en W. hebben hun voorstel tot verlaging der salarissen van de amb tenaren en werklieden met 5 pet. te ruggenomen, omdat er in 't georgani seerd overleg zooveel verzet tegen is gerezen. Bovendien verwachten zij dat de behandeling der Pensioenwet in do Kamer wellicht een voordeel voor de gemeente zal brengen. De aannemers Z. en H. te IJmui den deden bij de politie aangifte dat uit een schuur op het werk van de in aan bouw zijnde Geref. Kerk aan den Ko ningsweg alhier een waterpersslang wordt vermist. Arbeidsbemiddeling Velsen. Als werkloos ingeschreven 27 Sep tember 1924: 1 wagenmaker, 2 bankwerkers, 1 chauffeur, 22 sigarenmakers, 1 kan- ioorbediende, 25 diversen. De afdeeling Velsen der R.K. Volkspartij hield Donderdagavond een ledenvergadering die druk was be zocht, terwijl tevens een lid van het Partijbestuur aanwezig was. Op deze vergadering heerschte een opgewekte stemming daar men, gezien de gunstige resultaten in 1922 behaald en de flinke propaganda die thans over geheel Nederland wordt gevoerd, met

IJmuider Courant | 1924 | | pagina 1