Jongen gevraagd beste oplossing. Op de Ulo-school en de leerlingen uit de geheele ge- nte gelijke kansen hebben, heer Schilling is niet tevreden. Spr. igt hoeveel kinderen van alle open- scholen, behalve van school A, r de Mulo-school zijn gegaan. Ook reel kinderen van de Mulo-school r de andere scholen zijn terugge- 0. heer Landeweert zegt dat het niets t over wat was te spreken. Het zal anders worden. e heer Schilling zegt dit niet te .vachten. s heer Slniters begrijpt niet dat t spreekt van standenschool. Spr. It het voorstel van B. en W. het st geschikt, omdat men te IJmui- de opleiding voor H. B. S. en gym- um steeds zal houden. Mocht een iwe Ulo-school dan noodig wor- dan acht spr. Velseroord daar meest voor geschikt, e heer Schuitenmaker heeft van iundige zijde vernomen dat het 'stel van B. en W. het meest in 't ng van het onderwijs is. Toch kan voor het betoog der heeren Ver tien en Roelse gevoelen, omdat r is dat wie 't dichtst bij 't vuur in zich 't beste warmen en de kin- in van school A dus de beste kan hebben. e heer Landeweert herhaalt nog i dat van school A niet als standen- >ol gesproken kan worden. Spr. dat er alle gelegenheid is voor de leren uit heel de gemeente om de -school te bezoeken, et voorstel van B. en W. komt in nming en wordt verworpen met -9 stemmen vóór de heeren Tuse- 3, Landeweert, Handgraaf, Dunne- Sluiters, Schuitenmaker, Bos- 1, v. d. Steen en Groeneveld. e heer Vermeulen stelt nu voor >t te beslissen over een afzonderlij- Ulo-school met een opleidingsklas- voor H. B. S. en gymnasium. Dit ■dt met 174 stemmen aangenomen, •en de heeren Landeweert, Sluiters, eneveld en Tusenius. ie heer Vermeulen stelt dan voor r de twee lagere scholen twee hoof- te benoemen. e heer Landeweert bestrijdt dit ten •kste, daar er dan drie hoofden in gebouw zullen komen. voorstel-Vermeulen wordt ver- ■pen met 174 stemmen. Vóór de ren Wardenaar, Dunnebier, Ver- alen en Maas. let voorstel tot verleening van een diet voor vernieuwing van den ke en voor de uitbreiding en verbete- g der centrale-verwarmingsinstal- le in het raadhuis wordt goedge- ïrd. ivenzoo de voorstellen tot aanwij- g van gedeelten der gemeente, be- md voor open en z.g. half-open be- ïwing en vaststelling-opnieuw van lijst van wegen, als bedoeld in art. 11. 1 der Bouw- en Woningverorde- ffe foor het maken van een afscheiding het dienstgebouw te IJmuiden rdt een crediet van f 375 verleend. )e voorstellen tot vaststelling van vergoeding bedoeld in art. 101, le der Lager Onderwijswet 1920, uit te eren aan de besturen der bijzondere ïolen over het jaar 1922 en tot het ïgaan van eene grondruiling met P. Handgraaf te Santpoort en J. Lin- man te Bloemendaal en verleening n een crediet voor omlegging en rstrating van gedeelten van den iinlustparkweg worden goedge- urd. behandeling komt het .verzoek v an t bestuur der Vereeniging voor Chr. lksonderwijs te Velseroord om de noodigde gelden uit de gemeentekas verstrekken voor de stichting van n bijzondere lagere school aldaar. De heer Roelse zegt dat dit in korten 4 het tweede verzoek is van deze •ekking. Pas hebben wij een derge- k verzoek van Wijkeroog gehad. De aag rijst, wat bij beoordeeling dezer nvragen richtsnoer moet wezen, het el der wet of de enge tekst der wet. aar de voorstanders van het bijzon- r onderwijs gevraagd hebben gelijk- jd op grond van ideologische argu- •nten, gelooft spr. dat de voorstan- •s met een verzoek als dit hun zaak nig schade doen. Spr. zegt dat dit verzoek op zeer deeve leest is geschoeid. Zal men de lijkstelling op deze wijze doorvoe- n? Spr. meent dat de wet grenzen ?lt tegen het met allerlei kunst- en iegwerk oprichten van scholen. Wat idaan is kan niet door den beugel, lij zien dat B. en W. nu maar gebogen ebben, omdat aan de eischen der wet ildaan is. Men is nu tot 62 leerlingen ïkomen, omdat er leerlingen van de hrist. school overgeheveld zijn naar e openbare scholen. Het pas ingeko- ten stuk van Volksonderwijs zegt dat zaak echter anders is. Men moet >ch terugschrikken als dergelijke be- eegredenen moeten gelden, temeer aar er een bijzondere school te Vel- jroord is. Spr. zegt dat er geen 62 leerlingen meer zijn, maar 3 of 4 min der. Spr. vraagt nog of de suppletielijst van het schoolbestuur toelaatbaar is. Een Kon. besluit zegt van niet. Spr. zal tegen stemmen, omdat het hier een onderlinge ruzie betreft om de Chr. school te Velseroord. De heer Schilling vraagt of deze zaak niet aangehouden kan worden. Als al deze dingen waar zijn, komt aan deze onverkwikkelijke zaak een einde. De heer Tusenius: Dan kunnen ze weer ronselen. De Voorzitter zegt dat de heer Schil ling niet juist is. We zijn aan een wet- telijken termijn gebonden. Als de raad niet beslist, zal een hoogere macht be slissen. Spr. raadt verder aan de zaak in alle kalmte te behandelen, zooals dit ook met het voorstel inzake de Mulo-school gedaan is. De heer Tusenius: Als een hoogere rechter kan beslissen, laat die de zaak dan uitvisschen. De heer Bosman zegt dat de raad moet beslissen. Maar waar voor deze school niemand warm en deze ook niet noodig is en alleen verlangd wordt vanwege een minne Christelijke ruzie, zal spr. er niet toe medewerken. De heer Schuitenmaker zegt dat de ingezonden bezwaren waar of niet waar zijn. Als ze wel waar zijn en de zaak met allerlei kunst- en vliegwerk klaargemaakt is, moeten wij het niet doen. De heer Nijssen zegt bij de aanvrage voor Wijkeroog niet voorgestemd te hebben, omdat die niet in orde was. Maar nu B. en W. zeggen dat jde aan vraag in orde is, zullen de R.K. leden voorstemmen. Spr. vindt dat heen en weer gaan der handteekeningen een vervelende zaak voor de schoolbestu ren. i De heer Vermeulen zegt dat als er ooit een voorstel is, waarvan hij be treurt dat hij er mede over beslissen moet, dan is het dit. Wie spr. kent en zijn familie-relaties met de Chr. school te Velseroord, zal dit kunnen begrijpen. Spr. denkt daarbij aan den tijd van voor 60 jaar, toen de gemeente nog geen cent gaf voor het Chr. onder wijs en alles overliet aan enkele hee ren te Amsterdam. Toen reeds was er te Velseroord de Chr. school. Desondanks, hoe spr. het ook spijt dat deze aanvraag kwam, zal hij er zijn stem aan geven, zooals hij ook mede werkte aan de stichting der eerste openbare school te Velseroord. Dat er nu tegen de aanvraag zooveel opposi tie is, is voor een groot deel de schuld van het gemeentebestuur. Dat bleek onlangs bij de aanvrage voor Wijker oog, toen hebben B. en W. het oor ge leend aan hen, die tegenlijsten indien den. Nu is Volksonderwijs gekomen en heeft ook zoo gedaan. B. en W. had den de aanvrage moeten onderzoeken, maar binnen zekere perken. Maar als de ouders vrijwillig hun handteeke- ning hebben gezet, moet men die hand haven. De heer Schilling: Vrijwillig? De heer Bosman: Als dat maar waar was. De heer Nijssen: Alleen de handtee keningen voor de Vlootwet waren vrij willig. De heer Vermeulen: Het onderzoek moet gaan naar de feiten, niet naar de motieven. Wie teekent, weet wat hij doet. Hier is een aanvraag, die aan de wettelijke eischen voldoet. Wij moeten die 'inwilligen, al doet spr. dit met groot leedwezen. De heeren Bosman en Schilling: Dan moet u 't niet doen, dat is tegen 't ge meentebelang. De heer Vermeulen meent dat de nieuwe school niet noodig is. Er is te Velseroord een Chr. Nat. school, waar de samenwerking zoo breed mogelijk is. De vorige Hervormde predikant zat in het bestuur en nu nog zijn er 2 Hervormde leerkrachten aan de school verbonden. Het bestuur der school is nog alle dagen bereid tot samenwer king. Of de raad al of niet de gelden toe staat, spr. ziet de school er komen. B. en'W. hebben echter nog eenige voor stellen. Spr. acht 't zeer ongewenscht de Nijverheidsavojidschool ergens an ders onder te brengen. Als het gebeurt dan moet het meer naar de Ambachts school toe. De huisvesting te Velsen brengt weer allerlei kosten mee en ook de vestiging der Chr. school in de Nij verheidsavondschool. Er is een andere oplossing mogelijk, zegt spr. Er is ruimte genoeg in de bestaande Chr. school en er komt meer ruimte door de nieuwe wetswijziging. Er is een oud en een nieuw gedeelte en er is best een muur te maken en voor iedere school een aparte ingang. De heer Bosman: Is die muur dik ge noeg? De heer Vermeulen: Ja en de school- meubelen zijn er al. Spr. gelooft wel dat het nieuwe bestuur bereid is aan deze oplossing mee te werken. De heer Schilling: Als de onderwij zers er dan ook nog zijn, bent u klaar. Spr. vraagt den raad een beslissing te nemen, afgezien van de huisvesting. Voorts vraagt spr. B. en W. overleg te plegen met het schoolbestuur, opdat de school geopend kan worden met het nieuwe schooljaar. Tenslotte of B. en W. niet willen medewerken dat althans de aan de bestaande Chr. school werkzame Hervormde leer krachten door de nieuwe school wor den overgenomen, opdat deze niet op wachtgeld behoeven te worden ge steld. De heer ten Broeke zegt voorstander van het bijzonder onderwijs te zijn, maar het sollen met handteekeningen acht spr. zeer ongewenscht, omdat blijkt dat ouders teekenen die dit niet uit beginsel doen. Spr. weet wel dat geen rekening gehouden wordt met de redenen voor het teekenen. Voor spr. is het de vraag welke waarde de aan vullingslijst heeft. De heer Dalmeijer zegt dat hij in zijn fractievergadering had verklaard voor te zullen stemmen, omdat aan de nor men der wet was voldaan. Spr. toch heeft beloofd de wetten des lands te zullen helpen handhaven. De heer Schilling: Je houdt je goed. De heer Dalmeijer meent echter dat nu is uitgekomen dat niet aan de wet telijke normen is voldaan, b.v. dat de aanvullingslijst niet geldig is. Spr. kan zich het standpunt van den heer Ver meulen begrijpen, maar niet dat de heer Nijssen zal voorstemmen. In Arn hem heeft de R.K. fractie de aanvra gen van eigen schoolbesturen verloo chend, spr. verwacht dat de R. Katho lieken ook hier zullen tegenstemmen, nu de zaak niet in orde is. De heer Sluiters zegt met schroom over deze zaak te spreken, omdat men te Velseroord niet tot overeenstemming kon komen, terwijl de Chr. school voor uitbreiding vatbaar is. Spr. on derschrijft wat de heer Vermeulen heeft gezegd, n.l. dat men te Velser oord steeds groote offers voor de zaak van het Chr. onderwijs heeft overge had. Spr. gelooft dat als hij nog ge leefd had, die heel zijn leven voor de Chr. school te Velseroord heeft gege ven, het wellicht anders geloopen en tot een compromis gekomen was. Maar als er geknoeid is, is dit ook ge daan door Volksonderwijs. Van dien kant is pressie uitgeoefend en de wet houder van onderwijs heeft den hee ren van Volksonderwijs gelegenheid gegeven de mannen en vrouwen te be werken. De heer Landeweert: Dat is een lage insinuatie. De heer Sluiters. Dat moet nog blij ken. Spr. kan begrijpen dat men tegen bijzonder onderwijs is, maar de wijze, waarop men tegen dit onderwijs ageert, spreekt toch ook wel. De heer Wardenaar: Op Wijkeroog had u het voorbeeld. De heer Sluiters: Als de aanvraag van Wijkeroog in orde was geweest, had ik voorgestemd. De heer Schilling wil zich niet ver diepen in de vraag of aan de wet vol daan is. Dit staat vast dat de wet niet gemaakt is om zooveel mogelijk sec- teschooltjes op te richten. Spr. is voor stander van het openbaar onderwijs, maar zal het bijzonder onderwijs niet tegenwerken. De kinderen weten ech ter het verschil niet tusschen Gere formeerd of Chr. Gereformeerd en de meeste volwassenen ook niet. De men- schen loopen bij een dominé weg, om dat hij een gele regenjas draagt. De wijze, waarop de handteekeningen ver kregen zijn, is beneden peil. De men- schen zijn gelijmd met smoesjes. La ter zijn ze er weer op teruggekomen. Wat voor waarde is te hechten aan de handteekeningen van zulke ouders? De heer Landeweert zegt de zaak te willen bekijken aan de hand van de bepalingen der wet. De aanvrage was in orde. Daarop kwam de lijst van Volksonderwijs. Spr. herinnert aan het Kon. besluit inzake een zelfde kwestie te Gouda, waarbij de ingediende lijst wettig verklaard werd, gehoord de Raad van State. Wat de aanvullingslijst betreft, spr. meent dat zoo lang de raad de zaak niet behandeld heeft, er gelegenheid is om zoo'n lijst in te zenden. Kan dit niet, dan geldt ook de lijst van Volks onderwijs niet. Spr. behandelt het laatst ingekomen schrijven van Volksonderwijs. Alles is nagegaan, maar er blijven 62 kinderen. Er wordt in dit schrijven gesproken van ontoelaatbare handelwijzen, maar spr. zegt dat met geen enkel voorbeeld gesteund wordt dat er expresselijk kin deren naar de openbare school werden gezonden. Spr. gelooft dan ook dat er een zwakke kans is om deze aanvraag af te wijzen. Als een aanvraag formeel niet in orde is en er is kans voor ver zet, is spr. daar voor, maar hier is wei nig aan te doen. Het ziet er ook naar uit dat dit schoolbestuur de absolute wil heeft een Hervormde school te Velseroord te stichten en als we dit af wijzen zal het bestuur wel met een aanvrage komen, die tip-top in orde is. Spr. is er dan ook voor het verzoek in te willigen. Wat nu de heer Vermeulen inzake de huisvesting wil, spr, zegt dat de in specteur en het schoolbestuur dat goed zullen moeten vinden. Spr. gelooft dat het beter is nu niet met allerlei be zwaren te komen. De samenwerking is door B. en W. beproefd, maar spr. heeft de overtuiging gekregen dat het adresseerende schoolbestuur geen sa menwerking meer wenscht. Waar nu met geringe kosten aan deze aanvrage voldaan kan worden, meent spr. dat men dit moet doen. De overbrenging der Nijverheids avondschool geeft nog voordeelen, daar er in dit gebouw te weinig ruimte is en ook lokalen van school D gebruikt moeten worden. Spr. herhaalt nog eens dat er geen enkel steekhoudend argument is om dit verzoek af te wijzen. Spr. is voor stander van de onderwijs-motie van zijn partij, maar spr. ziet hier geen misbruik van de pacificatie-idee. Men wenscht van Hervormde zijde deze school, welnu, dat ze groeie en bloeie. De heer v. d. Steen zegt gewacht te hebben op een uiteenzetting van den wethouder. Spr. zal nu voorstemmen en zou dit ook voor Wijkeroog gedaan hebben, als de aanvraag in orde was geweest. Spr. ontneemt den heer Schil ling het recht om over het ware Chris telijke te oordeelen, want ook niet alles is rood, wat zich als rood aandient. De heer Visser izegt dat uit deze aan vraag blijkt dat de schoolstrijd nog lang niet uit is. Er wordt gesold met de menschen, spr. hoorde van iemand, die dan maar besloot de helft zijner kin deren naar de nieuwe school te zenden en de andere helft op de openbare te laten. Spr. ondersteunt wat de heer Ver meulen wil, iedere school heeft dan een afzonderlijk hoofd, dat is toch wel aannemelijk. De heer Landeweert: Ook voor het schoolbestuur? De heer Visser: Als ze dat niet doen, zijn ze al izeer onverdraagzaam. Voor spr. as het nog lang niet zeker dat ze de school krijgen, daarom zal spr. tegen stemmen. De heer Roelse zegt dat wanneer de aanvullingslijst niet meetelt het wet telijke aantal er niet is. Spr. weet dat dit een klein argument is, maar voor het beginsel heeft hij diepen eerbied. Als dit echter een handeltje wordt, komt sprekers Christelijk beginsel daartegen op. De heer Schilling: Ja, wij hebben hier ook een Christelijk beginsel. De heer v. d. Steen: Dat merk ik. Het voorstel van B. en W., om de ge vraagde medewerking te verleenen, komt nu in stemming en wordt met 147 stemmen aangenomen. Tegen de heeren Visser, Schilling, Roelse, Schaar, Tusenius, Dalmeijer en Bos man. De heer Vermeulen vraagt de kwes tie der huisvesting nog aan te houden. Men verwacht toch dat er beroep van het besluit zal komen. Spr. hoopt dat het bestuur der bestaande school ge dekt zal worden voor de financiëele gevolgen. Spr. wil persoonlijk gaarne zijn medewerking verleenen. De heer Landeweert zegt dat het be stuur der aanvragende school wil overleggen over de Nijverheidsavond school. Wat de heer Vermeulen wil gaat buiten den raad om. Spr. gelooft niet dat het bestuur zal doen wat de heer Vermeulen wil. De heer ten Broeke: Waar men 4 lo kalen wil, zal er dan toch een nieuw lokaal gebouwd moeten worden. De heer Vermeulen zegt dat het schoolbestuur wel niet geweten zal hebben dat de oude school nu in fi- nantieele moeilijkheden komt. Daar om vraagt spr. aanhouding van dit ge deelte. Dit wordt goedgekeurd. Tegen de heeren Schilling, Landeweert en Dal meijer. De heer Landeweert. We zullen met élan deze onderhandelingen voeren. Maar als die niets geven, mogen B. en W. toch aannemen dat de raad het ge bouw der Nijverheidsavondschool be schikbaar stelt. Dit wordt goedgekeurd. De heer Tusenius vraagt of de Nij verheidsavondschool dan niet in de Ambachtsschool gehuisvest kan wor den. Besloten wordt dat de raad hierover nog nader beslissen zal. Het voorstel tot uitkeering aan de R.K. woningbouwvereeniging te IJmui den van te veel in rekening gebrachte erfpachtscanon en bovendien van dat gedeelte, hetwelk het Rijk niet voor bijdrage in aanmerking neemt, wordt aangehouden. In behandeling komt de circulaire van Gedeputeerde Staten inzake rege ling der jaarwedde van den gemeente ontvanger. De heer Vermeulen zegt dat hij aan vankelijk instemde met het voorstel om het salaris te laten, zooals het is. Maar spr. heeft vernomen dat de werk zaamheden in de toekomst werkelijk veel minder zullen worden, daarom zal spr. zijn stem geven aan het voor stel der Financiëele commissie. Als wij zien wat in het particulier bedrijl be taald wordt, kunnen wij de jaarwedde gerust of f 3000f 3600 stellen. Het spijt spr. dat B. en W. daarin niet mee gaan. De heer Bosman vindt het voorstel der Financiëele commissie zeer sym pathiek, temeer daar er kans op is, dat de tegenwoordige ontvanger spoedig heengaat. Spr. heeft niet den indruk dat de inning der schoolgelden zooveel meer werk geeft. De heer Handgraai erkent dat er niet zooveel werk meer is, maar de verantwoordelijkheid van den ontvan ger is groot en daarop is het salaris gebaseerd. Ook de forensenkwestie geeft straks weer veel werk. De Voorzitter gelooft dat de raad er niet veel aan kan doen en dat we straks wel een regeling krijgen voor de gehee le provincie. Het voorstel der Fin. Commissie wordt met 174 stemmen aangenomen. Tegen de heeren Landeweert, Hand graaf, Dunnebier en ten Broeke. Het voorstel tot aanvaarding der pro vinciale voorwaarden inzake subsidie verleening voor de bestrijding der tu berculose wordt goedgekeurd. Bij het voorstel tot uitbreiding v. het buizennet der waterleiding in den Rijksstraatweg Velsen-Santpoort en tot het verleenen van een crediet voor uitbreiding en verbetering van het brandweermateriaal zegt de heer Slui ters dankbaar te zijn dat B. en W. de oefening der brandweer hebben bijge woond, waardoor zij konden constatee- ren dat verbetering noodig was. Spr. vraagt of het niet mogelijk was bij de ze uitbreiding aansluitingen te krijgen op de waterleiding, wat met het oog op het boerenbedrijf, de melkerij en kaas makerij toch wel gewenscht is (Ge lach). De heer Sluiters: Het is toch altijd be ter leidingwater, dan slootwater. De Voorzitter zegt dat wat de heer Sluiters wil nog wel gedaan kan wor den. Het voorstel wordt goedgekeurd. Bij het voorstel tot voorloopige vast stelling der rekeningen over 1923 wenscht de heer Dalmeijer verschil lende dingen op te werken. Spr. acht het echter in 't belang der gemeente dit in besloten zitting te doen. DeVoorzitter: De vaststelling moet in openbare zitting geschieden. De heer Dalmeijer: Dat kan dan ook. Besloten wordt na afhandeling der agenda in besloten zitting te gaan. Voor de aanschaffing van leermidde len ten behoeve van school D wordt een crediet van f 150.25 verleend. Het voorstel tot aanstelling van tij delijk personeel aan de Nijverheids avondschool voor ambachtslieden voor den cursus 19241925 en tot verlen ging van de tijdelijke aanstelling van den directeur dier school wordt goed gekeurd. De voorgedragen leeraren worden als zoodanig benoemd. Bij het voorstel tot benoeming van een onderwijzer aan school D te Vel seroord zegt de heer Landeweert dat B. en W. de voordracht terugnemen en dit punt in de volgende vergadering opnieuw aan de orde zullen stellen. Tot tijdelijk leeraar in de practische scheepwerktuigkunde aan de Vissche- rijschool te IJmuiden wordt benoemd de heer L. M. Lavoo aldaar. Tot tijdelijke leeraren aan de Han delsavondschool te IJmuiden de hee ren W. Renes, C. E. Coppée, J. H. de Groot en F. de Vries. Wordt vervolgd. BINNENLAND. Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en Omitreken. De Fransche regeering heeft beilotende invoerrechten op verschillende levensmid delen te verlagen. Voor belanghebbenden ligt een afschrift van het decreet, dat in het Journal Officiel van 21 September werd afgedrukt, op de Kamer van Koophandel ter inzage. Een Congres. Men schrijft ons: Door het Hoofdbestuur van den Algem. Nederl. Bond van Arbeiders(sters) In het Bakkers-, Chocolade en Suikerbewerking- bedrijf, is tegen Zondag 5 October een Agitatie- en Actie-Congres uitgeschreven. Er blijkt voor dit Congres groote belang stelling te bestaan, zoodat verwacht wordt, dat de zaal van de Haagsche bioscoop ternauwernood de afgevaardigden en be langstellenden zal kunnen bevatten. Ook in patroonskringen ziet men met belangstelling naar het welslagen van dit Congres uit. Voor belangstellende patroons zal des gevraagd plaatsruimte gereserveerd worden. voor COURANTENBEZOROINO, 's mor gens en 's avonds. Boekh. P. F. C. Roelse,

IJmuider Courant | 1924 | | pagina 3