EindeZomertiid J.V.V. Stormvogels Denkt er aan dat de zomertijdein digt in den nacht van Zaterdag op Zondag en is het dus raadzaam, heden avond de klok een uur stil te laten staan of 1 uur achteruit te zetten. PREDIKBEURTEN VOOR ZONDAG A.S. IJMUIDEN. NED. HERV. KERK 10 uur: Ds. J. H. Ledeboer, Em. Pred, te Amiierdam, 5 uurDs. Erdman. Zaterdagavond 8 uurBidstond. Maandagavond 8 uur: Vergadering Huisbezoek-commissie Wijk II Doopsgez. Gem. Afd. Prol. Bond: 10.30 uur: Ds. Luikinga. GEREF. KERK. 10 uurDs. Jansen. 5 uur: Dezelfde. CHR. GEREF. KERK. 10 uur: Ds. W. Vos, van 's-Gravenhage, 5 uurDezelfde. EVANGELISATIE HOOGEBERG Zondagmorgen 10 uur: Zondagschool Zondagavond 7.30 uur: Samenkomst. Spr.B. Jenninga. Donderdagav. 7.30 u.Bijbelbespreking. Toegang vrij. VELSEROORD. NED. HERV. KERK. Ds. Kroese, Doopsbediening, Voorbereiding Dezelfde. GEREF. KERK. Ds. Wissink. Dezelfde. VELSEN. NED. HERV. KERK. Ds. L. W. Erdman van IJmuiden, Voorbereiding. WIJKEROOG. GEREF. KERK. Godsdienstoefening. Ds. Boerkoel. SANTPOORT. NED. HERV. KERK. Prof. Dr. O. A. van den Bergh van Eysinga Collecte Orgelfonds. EVANGELISATIE. 10 uur: Ds. Postma te Haarlem. Predikant-Directeur Diaconessenhuis LOKAAL BETHEL. 9.45 uur: Godsdienstoefening. 5.30 uurHetzelfde. 10 uur: 5 uur 10 uur: 5 uur 10 uur: 10 uur 5 uur 10 uur OFFICIEEL. DIENSTPLICHT. Vrijstelling wegens kostwinnerschap en wegens persoonlijke onmisbaarheid. De Burgemeester van Velsen brengt onder de aandacht van belanghebbenden, dat vrijstelling wegens een der hierboven genoemde redenen voor degenen, die voor de lichting van het volgend jaar zijn be stemd tot gewoon dienstplichtige, in hel algemeen moet worden aange v r a a g d in de maand October van het loopende jaar. Velsen, 3 October 1924. De Burgemeester voornoemd, RIJKENS, KENNISGEVING inzake tijdelijke afsluiting van een weg. Burgemeester en wethouders van Velsen brengen ter openbare kennis, dat het ge deelte van den Hagelingerweg, vanaf de voormalige tolgaarderswoning te Drie huis tot het perceel bewoond door den heer Kochx, van Maandag, 6 October a.s. tol nader orde, voor het verkeer met rij- en voertuigen zal zijn afgesloten. Velsen, 3 October 1924. Burgemeester en wethouders van Velsen, de Secretaris, de Burgemeester, J. KOSTELIJK. RIJKENS. Ingekomen personen. Aantal D. v. Hilst, C Sluisplein 28 11 A. Vermeulen, C Tasmanplein 15 11 A. A. v. Wouden, O Burg. Enschedél. 22 11 J. v. Rooyen, 120 „Trovato" 1 1 J. de Velde Harsenhorst, L Wijkerstraatweg 185 1—1 J. Kikkert, F Schulpweg 164 1—1 H. H. Steingröver, H Rijksstr. weg 80B 2—1 K. Peereboom, D Velserd. buurtw. 262 1—1 J. Oudhuizen, E Stationsweg 78 2—2 J. H. Slegtenhorst, K Rijksstr. weg 61 1—1 A. Cevat, geb. Damstra, D Lindenstr, 16 3 PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN. Jubileum-voorstelling van Mevr. van Westerhoven. Ons dunkt Mevr. van Westerhoven zal over de hartelijke, warme ont vangst te IJmuiden tevreden zijn. Een uitverkocht huis, een enthousiast ge hoor en een zeer sympathieke stem ming. Daarbij een oerkomisch stuk, dus een verzekerd succes. Mevr. van Westerhoven als schoon moeder. Die arme schoonmoeders. Ze hebben 't altijd gedaan en ze maken 't er naar. En. toch, zoo weinig getapt in het dagelijksch leven is ze in de kunst wereld: toch onmisbaar. Want wat zou er van een klucht terecht komen als er geen schoonmoeder in voorkwam. En als ze dan een actrice is als Mevr. van Westerhoven, wel dan zou je al leen om de kunst je eigen schoonmoe der gaan vertroetelen. Want ze is im mers aanbiddelijk, deze jonge, grijze schoonmoeder als actrice. Daarbij een inderdaad kluchtig gegeven vlot gespeeld in een goede bezetting, wel dan moest het vriendelijk gezicht van de jubilaresse wel gaan stralen van blijdschap over het groote succes en het geweldig applaus, dat haar reeds bij open doek, toen ze het tooneel be trad zoo hartelijk spontaan gebracht werd. Na ieder bedrijf moest vele malen gehaald worden en in -dit succes deel den niet minder Mevr. de la Mar, de heer van Dommelen, die weer onbe taalbaar komisch was en Carel Veer- hoff en Alida Crok. Het komische bereikte het toppunt, toen een aantal actrices en acteurs hun spel in de zaal speelden en daaronder de lieve jubilaresse. Het stuk zelf is geestig, pittig, pi kant, doch zeer fatsoenlijk en is voor dit ensemble als geknipt. Aan het einde van het tweede be drijf werd Mevr. van Westerhoven door den heer Holtslag, namens een aantal kunstminnenden en namens de Directie van het Thalia-theater ge complimenteerd in zeer hartelijke be woordingen en werden haar bloemen aangeboden. Een salvo van applaus stemde met deze warme, alleszins ver diende hulde in. Een echt leuke avond, J. Bij de Woensdag gehouden aan besteding voor de levering van aard appelen voor het garnizoen IJmuiden, voor het tijdvak van 1 November 1924- 31 Mei 1925 was ingeschreven door Joh. Bais alhier voor f 8.90 en door P, Borst alhier voor f 8.40 per 100 K.G. Donderdag werd door V. aangifte gedaan, dat hij was mishandeld door H., die hem opzettelijk eenige slagen op het hoofd had gegeven. De politie stelt een onderzoek in, Donderdagmiddag kwam hier bin nen de stoomtrawler Holland VII IJM. 503 met een mijn aan boord, welke bij de visscherij in de netten was opge haald. Het schip maakte vast bij het fort, afwachting van marinepersoneel, dat de mijn zou demonteeren. De 14-jarige D. Z. uit Velseroord werd voor de commissaris geleid, om dat hij bij buren was ingeklommen. Gevonden voorwerpen. Eenig geld, een autoband met velg, een dameshandtaschje, een lichtbruine ceintuur. De nieuwe cursus der gemeente lijke Handelsavondschool alhier vangt aan met 76 leerlingen, n.l. 23 in de eer ste, 17 in de tweede, 24 in de derde en 12 in de vierde klasse. Geslaagd voor derden stuurman groote stoomvaart onze plaatsgenoot de heer Th. de Waard. A.s. Woensdag 8 Oct., n.m. 7V2 u. hoopt voor de Chr. Ger. Jongelings- Vereeniging Pred. 12 la op te treden de Weleerw. heer Ds. van der Ven, van Lisse, met het onderwerp: Beproefde trouw. VELSEROORD. Gevonden voorwerpen. Een grijze jongenspet, een bos sleu tels, een grijs jongensjasje. VELSEN. Vlaggetjesdag. De vlaggetjes verkoop ten bate van de afdeeling Kennemerland van het Centraal Genootschap voor Kinderher- stellings- en Vacantiekolonies heeft op gebracht te Velsen en Wijkeroog f 70.25, te Velseroord f 67.72 en te IJmuiden f 94.05. Een buitenpartij op „Waterland'*. De heer en mevrouw Boreel van Ho- gelanden, beiden 'eereleden der Alge- meene Vereeniging voor Bloembollen cultuur, hebben naar Hl. Dbl. meldt, aan het hoofdbestuur der vereeniging te kennen gegeven, dat zij gaarne het welslagen der bovengenoemde ten toonstelling zouden willen bevorderen door het aanbieden van een buitenpar tij op hun landgoed „Waterland" bij Velisen. Het hoofdbestuur heeft dit vriendelijk aanbod met groote erken telijkheid aanvaard. De buitenpartij zal vermoedelijk plaats hebben ter ge legenheid van de bijeenkomst van liet congres der Internationale Federatie van Beroepstuinbouwers, dat tijdens de tentoonstelling in Mei zal worden gehouden. De heer en J. Deinum en A. D. Dijkstra hebben hunne herbenoeming tot diaken der Ned. Herv. Gemeente aanvaard. De heer P. Blad heeft voor de benoeming tot diaken bedankt. Het Balalaika orkest is Vrijdag avond in de zaal van „Bloemoord" op getreden met een goed verzorgd en mooi uitgevoerd programma, maar het aantal bezoekers was daarmee niet in overeenstemming. In zulk een groo te zaal is een zestigtal personen veel te weinig. Intusschen hebben de aanwe zigen blijkens het luid applaus veel genoten. Burgerlijke Stand Velsen. Ondertrouwd: W. Vorstelman en A. Orapendaal; J. de Oroot en N. Schol; P. J. v. d. Meij en M. M. J. Piepers; W. Nol en C, Minkema; W. Ketting en T. v. d. Oaag; R. Vel en T. E. van Asselt. Oehuwd: O. Schaap en J. M. Kramer; O. O. Th. Hijnekamp en J. Orapendaal; Q. Duindam en A. M. Plokker; J. A. v.d. Meij en T. Klepper; M. Neet en A. M. Nijman; O. v. d. Cruijssen en P. Raspoort. O e boren: A. Kalf—Melker, d; A. M, SanbergSewering, d.; H. TervoortBaltes, d A. M. L. Rutte—Kramers, d. Overleden: Maria Adriana Molen kamp 13 jaar, d. v. J. Molenkamp en M. Voorhout. Gevonden voorwerpem POLITIEPOST WIJKEROOG. Een broodzak, een hamer, een En- gelsche sleutelbeen roode postduif, een sleutel, een blauwe en een witte duif. SANTPOORT. De typograaf M. van hier, die ten nadeele van zijn patroon lood en let terspecie had gestolen, werd veroor deeld tot 34 dagen gevangenisstraf met aftrek van prefentieve hechtenis. OFFICIEELE MEDEDEELINGEN Per abuis werd in de vorige mededee- lingen gemeld Stormvogels 2 geen wedstrijd, dit moet zijn: R. C. H. 2—STORMVOGELS 2 te 10 uur De aanschrijvingen zijn bereids ver zonden. SPORT. V. S. V.—T. O. G. Na den zwanen wedstrijd tegen de Kennemers, welke met 42 door V. S. V. gewonnen werd, hebben de Velser- oorders morgen voor de competitie rust. Teneinde in training te blijven spelen ze morgen een vriendschappe- lijken wedstrijd tegen T. O. G. uit Am sterdam. VISSCHERIJ. Tentoonstelling te Londen In Juni 1925 zal in de Central Hall te Westminster (Londen) een tentoonstelling gehouden worden van alles, wat met den vischhandel in verband staat. Haring uit Engeland. De logger „Dirk Job", IJ.M. 314, arri veerde Donderdag van Yarmouth te IJmuiden met een lading haring voor de firma Gouda SCHEEPVAART. VOETBAL. Overzicht. De eerste wedstrijd heeft geen over winning opgeleverd. Verwonderen be hoeft dat niet, aangezien D. F. C. tot één der sterke ploegen uit de afdeeling kan gerekendworden. Toch had Stormvogels kunnen winnen, waar zij, toén he,t 20 stond, zeker niet door D. F. C. werd ingesloten. Behalve op de technische fouten door onze plaatsgenooten gemaakt, willen wij ook even wijzen op het wei nige enthusiasme, dat zoo af en toe door sommige spelers aan den dag wordt gelegd, wanneer zij eenmaal ge passeerd zijn, of hun de bal is afhan dig gemaakt. Zoo had mogelijk het eerste doelpunt voorkomen kunnen worden, wanneer de beide half-backs, die gepasseerd werden, niet op den grond den vluchteling, Van Dam, had den nagekeken, maar hem hadden na gezeten. Voorts viel het ons op, welk een voornaam onderdeel van het elftal toch een middenlinie is en hoe het spel der voorhoede voor een groot deel afhankelijk is van dat der middenlinie. Zoo heeft Asbeck Brusse bijv. weinig kunnen presteeren, doordat hij zoo goed als geen enkelen bal behoorlijk kreeg toegespeeld. Morgen speelt Stormvogels tegen H. B. S., welke wedstrijd ons even zwaar voorkomt als die van Zondag jl. Het mag waar wezen, dat R. C. H. de vori- week met 40 gewonnen heeft, voor ons is dit nog geen bewijs, dat de H. B. S.-verdediging niet van voldoen de eerste klas sterkte is. Een duo Ver- metten-Denis is zeker een niet te ver smaden tegenpartij. Het vorige seizoen speelden vrijwel dezelfde ploegen op Houtrust gelijk. We hebben zoo'n idee, dat de Storm vogels het morgen niet veel verder brengen. Of het zou moeten zijn, dat de voorhoede haar productiviteit van het vorige seizoen mocht teruggevon den hebben. Good luck, Stormvogels! De opstelling zal dezelfde wezen als Zondag j.l. ITet elftal ziet er dus als volgt uit: v. d. Wint Haak Koster Struys, Snoeks, Sprokkreeff Oldenburg, Blinkhoff Sr., Sint, Visser, Asbeck Brusse. In de week van 22 tot 29 Septem ber werden alhier door de Noordzee sluizen geschut: uit zee 66 stoomsche pen en 3 zeelichters en naar zee 72 stoomschepen. IJmuiden. Aangekomen 2 October: Dirk Job, vrachtlogger, Yarmouth, met haring voor de firma Gouda, vis- schershaven. Vertrokken 1 October: Augvald, st., Wabana, ledig; 2 Oct.: Stilbé, st., Rot terdam, ledig. Velsen. Aangekomen 1 October: Alad din, st., Leningrad, papierhout, Papier fabriek. Vertrokken 30 Sept.: Delegat, st., Amsterdam, restant-lading; 2 Oct.: Bretagne, st., IJmuiden v. o., ledig Budeny, st., Preston, restant-lading. Raad van de Scheepvaart. De Raad van de Scheepvaart heeft Woensdag uitspraak gedaanbetreffende de stranding van het zeilvisschersvaartuig „Neellje", VL. 166, strafte de Raad den schipper met twee weken schorsing. In zake het lek worden van den ketel n het stoomvisschersvaartuig „Olga" IJM 20, sprak de Raad als haar oordeel uit, dat dit ongeluk geheel aan nalatigheid, zorgeloosheid en onbekwaamheid van den machinist moet worden toegeschreven. Op grond van een en ander ontnam de Rand den machinist de bevoegdheid, om als machinist te varen op een schip als bedoeld bij art. 2 der Schepenwet, voor den tijd van twee jaren. S cheep vaarthewegingw Gedurende de maand September 1924 zijn te IJmuiden door de Noordzeeslui zen geschut: uit zee 265 stoomschepen met 1.639.518 Kub. Meter en 14 zeil schepen met 20.024 Kub. Meter inhoud en naar zee 275 stoomschepen met 1.730.453 Kub. Meter en 6 zeilschepen met 9401 Kub. Meter inhoud. GEMENGD NIEUWS. B ij s c h r ij v i n g van Spaarbankboekjes. De directeur van de Rijkspotspaarbank brengt ter kennis, dat alle spaarbankboek jes, uitgegeven in de maand October en waarop de rente over het afgeloopen jaar nog niet werd bijgeschreven, zoo spoedig mogelijk ter verificatie en rentebijschrijving bij hem worden ingewacht. Voor de toezending daarvan kan gebruik gemaakt worden van omslagen met gedrukt adres, kosteioos aan de kantoren der poste rijen vei krijgbaar. Wanneer men echter een boekje niet zonder ontvangbewijs uit handen wenscht te geven, moet de tusschenkomst van één dier kantoren worden ingeroepen, alwaar men verplicht is op uitdrukkelijk verlangen van belanghebbende zulk een ontvangbe wijs af te geven. DE VLIEGTOCHT NAAR INDIE. De aankomst te Praag. De corr. van de Telegr. meldt het vol gende aan zijn blad: Er is, den laatsten tijd, zóóveel ge presteerd op het gebied van groote afstands-vluchten; 'de verrichtingen die Amerikaansche wereldvliegers en die van een Peletier Doisy, eem Zanni e.a., voltooid of nog niet voltooid, lig gen bij het publiek, ook het Tsjechi sche, te versch in het geheugen, dan dat men met eenig recht een sterk meeleven van Praag's burgerij met de onderneming onzer stoutmoedige luchtvaarders, op hun weg naar Insu- linde kon verwachten. En trouwens iedereen is blij ge- j noeg, wanneer hij niet tegen den lam gen weg naar het vliegterrein moet op- tornen, dat gelegen is dn het gehucht Kbely, kilometers ver van het centrum, op de Boheemsche heuvels. Maar merkte men in de stad van de aanstaande komst der Nederland- Indië-vliegers vrijwel niets, in het vliegkamp zelf dat deels voor mili taire, deels voor civiele doeleinden dient, was men op de hoogte. „Leut- nant Van der Hoop" bleek hier bij de kamp-autoriteiten als een primus in de bestuurderskunst te gelden- Fokker-vliegtuig heeft bij hei voorbaai ieders vertrouwen en de Rolls-hoy motor natuurlijk eveneens. De kampcommandant rekende nr met veel cijfer-gegoochel, voor, data' Hollanders, onder de gunstigste -0J standdgheden, het „krapaan" in vlucht tot Praag zouden kunnen halen zonder tusschenlanding te Frankfort' of Leipzig (al naar de route, die he vliegtuig zou -volgen). De wind w hem niet bijster gunstig; ontmoette! de reizigers teveel tegenwind, dan zo» ontoereikendheid van benzine hen on derweg wel tot dalen dwingen, fv tusschenlanding kwam hem waar. schijnlijk voor. „Tusschen 2 en 3 uur", zoo luidde de prognose, „zijn de Hollanders hier" Maar de experts veroorloofden zfoji het nemen van een uurtje speling. Tegen tweeën kwam een onverkiaar. baar telegram uit Amsterdam, waaron niets minder stond dan dat de F7 oij 1.22 Greenwich M. T. uit Amsterdam was vertrokken. „Dan kunt ge wel naar huis gaan", zei me de coalman- dant, „want in géén geval haalt de Fokker nu Praag vóór donker Reeds was uw correspondent, gehoor gevend aan dezen raad, 4 K.M. ver op den terugweg toen, opeens: een zwaar geronk, metaalgeschitter hoog in de lucht H N A C C, duidelijk zijn de letters te onderscheiden. De Neder- landsche vliegers Terug naar het veld! Een camion met soldaten gepraaid; ik wordmeege- nomen, en geen minuut na de daling stormt de wagen het terrein op. Juist waren de vliegers van hun verheven zitplaats op Tsjechischen bodem neergedaald. H-et was klokke vier. En vijf minuten over vieren za ten onze drie kloeke luchtvaarders, in gezelschap van den commandant en schrijver dezes, rustig koutend in de keurige commandantskamer den in- wendigen mensch te versterken. De heer en Van der Hoop, Van Weer,' den Poelman en Van den Broek gevoel- den zich, na deze eerste étappe bij magnifiek nazomer-weer en vrijwel voortdurend klaarheldere lucht, op perbest. Deze eerste 900 kilometer wa ren hun alleszins goed bevallen, en het deed aangenaam aan, te hooren hoe mannen als zij, gewend de dingen uit de lucht, d.w.z. „en bloc" te zien, ge voelig zijn voor de schoonheden van het Elbe-dal, waarover®ze waren komen vliegen. Verscheidene bijzonderheden, die luitennant Van der Hoop mij meedeel de, heeft een telegram u reeds doen kennen. De machine heeft dézen eer sten dag uitstekend werk gedaan. Be treffende het benzineverbruik was de lieer Van der IToop zeer content: een verbruik van 700 liter in 7J/2 uur (uur gemiddelde 10' K.M.) bij behoorlijken tegenwind, is werkelijk een meevaller; er was eigenlijk nimmer gerekend op een verbruik van minder dan 110 liter per uur. Een tusschentijdsche landing heeft niet plaats gehad. Over de ontvangst hadden de heeren niets dan lof. Wanneer men weet, dat alle benoodigdheden voor mensch en machine, ja tot de particuliere tele grammen der Nederlandsche gasten, bij monde van den commandant door de Tsjecho-Slowaaksche regeering voor haar rekening werden genomen, dan zal men volmondig erkennen, dal de Tsjechische gastvrijheid, samen- aand met de inheemsche eenvoudige hoffelijkheid, zich bij gelegenheid de zer grootsche Nederlandsche onderne ming eens te meer heeft gedemon streerd. „Als het gaat gelijk dezen eerster dag", sprak luitenant Van der Hooi vóór het scheiden, „en vooral ook wanneer men ons overal zóó gastvri, en voorkomend tegemoet treedt als hier te Praag dan wordt onze tournéi wel buitengewoon vergemakkelijkt". En morgenochtend dan, Donderdag om half 9 gaat de tocht verder. Op he veld hebben de luchtmannen, te za men met eenige Tsjechische experts den weg bestudeerd aan de hand hun ner voortreffelijke kaarten. Laat i: den middag hoopt men op het vel Pantsjova aan den overkant van Bel grado te landen. De route is genome: over Bratilava (Pressburg), Komarn en dan dwars over het Magyaarsch steppenland. Moge het vervolg zijn als het begin vlot, en vergezeld van warmende: zonneschijn! Donderdagavond is het vliegtui boven B elgrado waargenomen. Het is van Praag over Boeda pest naar hier gevlogen en be woog zich op geringe hoogte boven d stad. Daarna vloog het in de richtin van Pancevo nabij Belgrado, de lan dingsplaats van den Fransch-Roe meenschen vliegdienst, alwaar he daalde. Daar werd overnacht waarn: het Vrijdagmorgen om halfacht op ge stegen is om naar Constantinopel tf vertrekken. -

IJmuider Courant | 1924 | | pagina 10