Heeren Modes lob. ile Waards Overhemden Heeren Modes Hoeden- en Petten Magazijnen Hoeden- en Petten Kanaalstraat Telefoon C 22-24 171 Uw Jasmodel Kanaalstraat G 22\2i Telefoon 171. Enorme keuze in alle prijzen. wezen hebben. In „Norsk Fïskeri Tidende" no. 4—6 Is deze nieuwe uitvinding met plaatjes verduidelijkt. Het Ministerie van Onderwijs in Zweden heeft 4560 Kronen ter beschikking van het Zweedsche visscherij-beheer gesteld om daarmede cursussen voor onderwijzers der volksscholen te doen houden. Wanneer de onderwijzers op die manier voldoende bekend gemaakt zijn met het nut der vis scherij en de waarde der visch als voedsel, kunnen zij daarna hun kennis aan de leer lingen der volksscholen mededeelen, en daardoor dus als propagandisten voor het vischverbruik optreden. N. VI. Ct Oroote plannen voor de Deensche visscherij. De Deensche eerste minister, Stauning, heeft aan het regeeringsorgaan „Social- demokraten" medegedeeld, dat hij een commissie zal benoemen om de kwestie der industrialiseering van de Deensche visscherij in al haar onderdeelen te bestudeeren, hieronder ook begrepen het conserveeren en alle andere behandelingen van visch, de inrichting van nieuwe visschershavens èn de reorganisatie van de geheele visscherij. Na voltooiing der voorbereiding zal men trachten kapitaal bijeen te brengen voor deze onderneming. UIT DE GEMEENTE. Een openbare voorbereidende school te IJmuiden? Bij den gemeenteraad is d.d. 28 Sep tember liet volgende voorstel ingeko men, onderteekend door de 6 soc.-dem. leden. Ondergeteekeiiden, leden van Uwen Baad, «hebben de eer U voor te stellen, te besluiten tot de vestiging van een OPENBARE SCHOOL VOOR VOOR BEREIDEND LAGER ONDERWIJS te IJMUIDEN, voorloopig in de vier lo kalen der openbare-scbool-gebouwen B en welke thans niet voor andere onderwijsdoeleinden in gebruik zijn, met uitnoodiging aan Burgemeester en Wethouders daartoe strekkende maat regelen zoo tijdig aan den Raad ter goedkeuring aan te bieden, dat deze onder wijs-inrichting met 1 April 1925 in werking kan treden. TOELICHTING: Het mag overbodig heeten, hier nog eens weer in den breede de noodzake lijkheid van de tot standkoming van een neutrale bewaarschool in de afdee- ling IJmuiden te hetoogen. De behoef te hieraan is o.i. voor en na wel over tuigend gebleken. Herhaaldelijk is de ze zaak in den raad aan de orde ge weest, meermalen is door ons op de urgentie van de oplossing van dit vraagstuk gewezen en van verschillen de zijden hebben den Raad de laatste jaren uit de burgerij adressen bereikt, waarin om de stichting van een open bare bewaarschool in de afdeeling IJmuiden werd gevraagd. Het vorig jaar plaatste de Raad een promemorie- post op de begrooting voor de stichting en instandhouding van een openbare bewaarschool te IJmuiden, welk be sluit met algemeene stemmen werd genomen. We mogen dus aannemen ook op grond van de besprekingen bij die gelegenheid, dat de Raad unaniem van oordeel is, dat er te IJmuiden een inrichting voor neutraal voorber. lager onderwijs moet komen :en ook over de urgentie hiervan bestaat, als wij ons niet zeer vergissen, weinig vepschil van meening. Minder eenstemmigheid was er tot dusver, als er over de mogelijkheid werd gediscussieerd, om hiertoe aan stonds te komen. Dan hoorde men wel verschillende bedenkingen, dan wer den mogelijkheden geopperd, die uit stel in dezen zouden moeten wettigen. Sommige leden gaven te kennen, dat onze gemeente reeds zooveel aan het bewaarschool-onderwijs ten koste legt, meer dan elders, terwijl de toestand der gemeentekas, dit in aanmerking nemende, niet zou toelaten op deze post een nog grooter bedrag uit te trekken. Anderzijds werd opgemerkt, dat hier voor het particulier initiatief een taak,was te vervullen en dat het voor de gemeente ook uit financieel oogpunt raadzaam zou zijn, deze zorg aan particulieren over te laten. Wat het eerste argument betreft, wie dit aanvoert, moet wel van oordeel zijn, dat men hier met een onproductieve uitgaaf te doen heeft, welk oordeel van een geringschatting van het aan het hewaarschoolonderwijs toe te kennen waarde getuigt, die niet meer van de zen tijd is. Zij dateert uit den tijd, toen dit onderwijs nog uitermate slecht was verzoi gd. En waar die tijd nog niet zoo ver achter ons ligt, laat het zich ver klaren, dat het aantal derzulken nogj vrij groot is. Als men echter ziet, hoe in menig gezin onmogelijk steeds de meest elementaire zorg aan de klein tjes kan worden besteed, althans niet wordt besteed, door welks oorzaak dan ook, en -men stelt daar tegenover in welk een zorgzame sfeer zij op een goed geleide en behoorlijk toegeruste be waarschool worden geplaatst, dan komt men wel gauw van dat gering schattend oordeel terug. Dan komt men tot de conclusie, evenals wij, dat dit zoo bescheiden werk uit cultureel oogpunt waarlijk van niet geringe heteekenis is en via de daar geplaatste kinderen verder in de gezinnen doorwerkt dan men oppervlakkig bekeken zou den ken. In onze gemeente hebben we het voordeel, in sommige zeer goede be waarscholen de practijk te kunnen waarnemen. En dan zien we, dat de ouders algemeen de grootst mogelijke sympathie hebben voor deze school. Zij leeren mede ongemerkt hoe men aan de gezonde ontwikkeling van bet jon ge kinderleven het best tegemoet komt en trachten dat dan weer thuis in prac tijk te brengen. In dit licht bezien moet het toch wel even onlogisch heeten, als men gezien de goede resultaten van de ze scholen, waar zij zijn, zegt: nu is het genoeg, de begrooting laat een grooter uitgaaf op deze post niet toe en zulks te meer, waar de zegeningen van dit onderwijs wel in zeer ongelijke mate over de verschillende deelen der gemeente zijn uitgestort en, alweer on logisch, het grootste bevolkingscen trum der gemeente, IJmuiden, hierbij wat het neutrale onderwijs betreft, ten eenemale is voorbijgegaan. De finan- cieele toestand der gemeente moge het noodig maken zich ook in deze ©enige beperking op te leggen, het is niet- te verdedigen, dat waar de burgerij in die afdeeling op voorziening in die be hoefte aandringt, men dit zou afwijzen, terwijl zij in de belastingen toch mede belangrijk bijdraagt aan dit voorberei dend onderwijs in andere afdeelingen, Velseroord en Santpoort b.v., waar dit tip-top verzorgd is, en, als het erop aankomt, men nog eerder in het meer landelijk deel der gemeente het zonder zou kunnen stellen dan te IJmuiden. speciaal oud-IJmuiden, waar welhaast geen enkel stukje grond aan de jeugd meer een veilige speelplaats biedt. Thans komende tot het tweede voor uitstel aangevoerde argument, de voorkeur voor het particulier initiatief. Die voorkeui* is goeddeels gegrond op de overweging, dat dit de gemeente fi nancieel voordeeliger zou uitkomen. Laten wij persoonlijke voorkeur hier voor een oogenblik buiten. Als wij tot een resultaat willen komen, heb ben wij in de eerste plaats de vraag te stellen: bestaat er kans, dat het parti culier initiatief de gemeente van deze zorg zal ontlasten en in de tweede plaats: Is het niet zoo voor elkaar te zetten, dat het, als de gemeente zelf de zaak aanvat, niet of niet veel meer zal kosten, dan wanneer de gemeente een finantieele bijdrage daartoe aan de een of andere vereeniging zou moeten ven.. Op de eerste vraag luidt ons ant woord ontkennend. Immers onder de voorstanders van de neutrale school zijn er zeer vele, die uit beginsel er de voorkeur aan geven, dat dit in al zijn geledingen aan de gemeentelijke over heid wordt toevertrouwd. Dit in aan merking nemende is het verklaarbaar, dat bij overigens gelijke mate van be hoefte het particulier initiatief zich voor een neutrale voorbereidende school niet in gelijke mate zal doen gelden, als dit bij de voorstanders van confessioneele scholen het geval is. Dit is ook hier het geval. Dit is volstrekt geen bewijs van lauwheid of van ge brek aan belangstelling. Voor velen is dit een principieele questie. De kans, dat de een of andere vereeniging, die zich wel op dit gebied beweegt, zich deze zorg zal aantrekken is ook wel zeer gering. Voor de gemeente mogen de economische omstandigheden een bezwaar zijn, het althans moeilijk ma ken haar sociale bemoeiingen over wij der kring uit te strekken, 'diezelfde oorzaak maakt zulks aan dergelijke vereenigingen welhaast geheel onmo gelijk. Pogingen in dit geval in die richting aangewend, hebben dan ook gefaald. En de onderscheidene parti culiere bewaarscholen in deze gemeen te, die voorheen haar uitgaven geheel uit eigen middelen wisten te dekken, hebben, voorzoo ver zij haar taak naar behooren aanvatten, de financieele lasten gedurende de laatste jaren voor een belangrijk deel op de gemeente overgedragen, terwijl eene, die zich niet hij de daartoe door de gemeente gestelde eischen heeft aangepast en aanleiding hebben gevonden met voor stellen in die richting te komen en wij ons niet verantwoord achten, de voor ziening in deze behoefte langer sleepen- de te houden, heeft de soc.-democrati- sche fractie thans een definitief voor stel ingediend, dat een oplossing aan de hand doet, die, naar wij hopen, in den Raad voldoenden steun moge vinden. Wij hebben er daarbij naar streefd den opzet zoo goedkoop moge lijk te doen zijn, zonder aan het gehalte der school uit paedagogisch oogpunt te kort te doen. Wat de samenstelling van het personeel betreft, hebben wij dan ook aan de bestaande eischen vastgehouden. Echter hebben wij ons een regeling gedacht, waarbij voors hands de niet in gebruik zijnd© loka len der scholen B en C, respectievelijk een en drie waren te benutten, zoodat dan \ier klassen kunnen worden gefor meerd en er, bij een maximum van 40 kinderen per klas, voor 160 kinderen aldus plaats zou zijn. Aan personeel zouden wij hiervoor behoeven aan school iB een onderwijzeres en een helpster, aan school C 3 onderwijzeres sen en 2 helpsters. Voorloopig zouden wij hier in het midden willen laten, of er aanstonds wel een hoofd noodig zou zijn. Dit hangt ervan af, of men zich aanstonds de school als een geheel denkt, of de verschillende klassen, zoo lang de school in twee gebouwen is ondergebracht als voorbereidende klassen aan de in die gebouwen vestigde scholen zou willen verbinden, in welk geval de betrokken hoofden van scholen zeker bereid zouden wor den bevonden op die klassen een toe ziend oog te houden. Deze laatste op lossing zou uit financieel opzicht al licht iets voordeeliger zijn. Dit is ech ter later onder de oogen te zien, als Burgemeester en Wethouders, na aan neming van dit voorstel de maatrege len ter uitvoering ervan ter goedkeu ring aan den Raad zouden voorleggen. Een door ons opgezette kosten-here kening toont de volgende cijfers (glo baal) ONDERHOUDSKOSTEN: 4 onderwijzeressen a f 1300.f 5200.- helpsters a f 380:^W - 1400.- p en sio e nko st e n, oorzoov er voor rekening der gemeente - 660.- Leermiddelpn - 300. Opbrengst, schoolgelden Totaal jaarlijks STICHTINGSKOSTEN: banken a f 30.f 2400 Leermiddelen, extra - 200. f 7560.- - 600.- 6960, f 2600. TOTAAL voor het eerste jaar een uitgave van f 9560. Als wij nagaan, wat de gemeente jaarlijks aan subsidie geeft aan de be waarscholen van particuliere vereeni gingen, dan komt men bij vergelijking tot de conclusie, dat bij eenen opzet voor deze school geen gi*ootere uitgaaf wordt gevraagd. Wij meenen dan ook, dat, waar aldus de kosten niet h'ooger worden, ook uit financieel oogpunt geen bezwaar kan worden gemaakt dat de gemeente hier de zaak zelf ter hand neemt. Wij bevelen dan ook met aandrang aanneming van dit voorstel bij U aan. IJMUIDEN. Conferenties voor niet-Katholiekeni Woensdagavond had in de R.K. kerk de tweede conferentie voor niet-Katho- lieken plaats. Dezen avond sprak pater Gijlswijk. over „Gewetensvrijheid en Roomsch leergezag." Pater Gijlswijk zeide nog eens dat de bedoeling der conferenties is een een voudige uiteenzetting te geven van Roomsche leer en Roomsch leven. Niet, zegt spr., zijn we gekomen om u Ka tholieken te maken. Waar de R.K. kerk wel gaarne heel de menschheid wil leiden naar haar eeuwige bestem ming, ziet ze gaarne zoovelen als moge lijk onder hare vleugelen. Maar slechts hen zouden wij willen aannemen, die diepe behoefte gevoelen om tot haar toe te .treden. Spr. zegt dat zijn onderwerp reeds dus geen aanspraak op gemeentelijkenaanleiding geeft te bewijzen dat het finantieelen bijstand kan maken, de 1 strijd om het bestaan binnenkort zal moeten opgeven. De kans, dat het particulier initiatief de gemeente hierin tegemoet zal komen ons niet te dóén is het gehoor te over tuigen. Dan zou hij een onderwerp van meer heminnelijken kant genomen hebben, b.v. van de poëzie en de schoonheid van de mysterieën der kerk is, zoo concludeeren wij, op grond vanSpr. koos echter een onderwerp, dat is vorenstaande, dus vrijwel nihil. Waaraan den hatelijken kant. de behoefte aan voorziening algemeen Spr. wil geen wijsgeerige besehou- als werkelijk bestaand, zelfs als drin gend wordt aangemerkt, is dan verder uitstel niet te verdedigen. Daarvan is geen heil te verwachten, geen voor de gemeente mogelijk financieel meer voordeelige oplossing. De gemeente ■dient de zaak zeil' aan te vatten en daarbij naar een zoo1 economisch mo gelijken opzet te streven. Waar Burgemeester en Wethouders in het uittrekken van tien promemorie- post op de begrooting voor dit jaar geen wing leveren over vrijheid en ook niet, over gezag. Waar vrijheid is, moet ook gezag zijn. Spr. wil het hebben over godsdienstige vrijheid en de rol, die het gezag daarbij moet innemen. Spr. merkt op dat de R.K. kerk inzake vrij heid niet de gemakkelijkste is en ook niet de populairste. De belangrijkste vraag is of de mensch de vrijheid heeft te denken wat hij wil. B.v. over den oorsprong van het leven of het einde en dg bestemmingmenschen bezocht. daarvan. Over de wetten van het le ven, om daarbij zelf uit te maken wat goetl is of kwaad, echt of valscb. Gaat de vrijheid zoo ver, dat de mensch al les kan denken inzake God en gelooft men dat dit, God onverschillig is? Aan wien is het te bepalen, hoe God zal worden gediend. Bepaalt de mensch dit of komt dit God zelf toe? Als spr. deze vragen beantwoordt, weet hij dat hij heel de moderne wereld tegenover zich krijgt, omdat deze prijs stelt op onafhankelijke moraal. Maar deze strijd heeft jde R.K. kerk 20 eeuwen gekend. Het antwoord is dat de R.K. kerk den mensch niet de vrijheid laat te denken wat hij wil. Geen gewetens vrijheid in de R.K. kerk dus. Daarvoor zijn positieve en negatieve redenen. Als de kerk het toeliet, -zou dit lei den tot de wanhopigste verwarring. Die is er al, zegt spr. Er zijn vele gods dienststichters, zooveel menschen, zoo veel godsdiensten. De een zoekt het in rechtvaardigheid, een ander weer in weldoen, anderen in schoonheid of na tuur. Velen zijn reeds gekomen tot alle loochening. Wat al verwarring, waar bij ook komt de verwarring op zedelijk gebied. De R.K. kerk nn stelt vast dat al die tegen elkaar botsende meeningen niet waar kunnen zijn en uitdrukking kunnen geven aan Gods wil. Wat de mensch vandaag opbouwt, breekt hij morgen weer af. Christus bad voor niets zoo sterk, dan dat wij allen één zijn. En nu hebben we zoovele gods diensten als naties. Tot de positieve redenen komende, zegt spr. dat de mensch ge,en gewe tensvrijheid heeft, omdat God zijn ma kei' is. God heeft zich van onzen geest en van onze verlangens meester ge maakt, daarom is Hij de heerscher van ons geweten. Wij ontkomen dan ook niet aan God, die in ons geweten woont. Spr. gelooft dat tot dusver niemand hem zal tegenspreken. Velen zullen deze gebondenheid aan God erkennen Maar zullen ze zeggen, dan staat er ook niets tusschcn ons en God, geen pries ter en zelfs geen Bijbel. Spr. begrijpt dit en ook dat men dan geen groep van menschen, geen kerk wil tusschen mensch en God. Tenzij dan, zegt spr., dat die kerk kan bewijzen dat zij in de plaats treedt van God. De B.K. kerk nu gelooft dat zij de door Christus gestichte kerk is. En daarom zegt zij dat, waar er geen gewetensvrijheid tegenover God is, die er ook niet is tegenover de kerk. Die bewijzen nu dat de R.K. kerk de ware kerk en God's mond is, zijn er, in de historie en in de overlevering. Maar hierover wil spr. het niet hebben, dan zou hij aan een reeks conferenties nog niet genoeg hebben. Het is ook niet noodig, ieder die wil kan deze bronnen bestudeeren. Spr. merkt hiei'bij op dat de wetenschap niet tot geloof leidt, dit doet alleen het gebed. Aannemende dus dat de R.K. kerk de ware is, dan staat het vast dat hare kinderen niet het recht hebben zich een eigen levensovertuiging te vormen. De R.K. kerk schrijft dan ook de Waarheid voor. Niet ais regel om veilig te leven en te sterven legt de kerk deze waarheid op, neen, zij dringt tot innerlijk aan nemen daarvan en verbiedt die te ver werpen. Wat de kerk dus bewaart en belijdt, daar heeft zij 't recht van haar kinderen te eischen' dat zij dit ook doen. Daartoe heeft de kerk zelfs dwang middelen, b.v. het verbieden van het lezen van boeken. Die dwangmiddelen zijn echter alleen geestelijk en- gelden alleen de kinderen der kerk. Politie of militaire troepen heeft de kerk echter niet. Is dit dan geen geestelijke tirannie, zal men vragen. Spr. herhaalt: waar geen vrijheid is tegenover God, zoo ook niet tegenover de kerk. Is het dan niet zoo, dat de menschen niet meer 'behoe ven te denken, omdat de kerk voor hen denkt? Spr. merkt op, dat er in de R. K. kerk toch wel bewegingsvrijheid is en soepelheid. Zij heerscht over heel de wereld, alle rassen en volken zijn in haar. Onder eiken staatsvorm, koning schap of republiek, bloeit zij. Kunsten en wetenschappen ontplooiden zich nimmer zoo schoon als in de middel eeuwen. Het is niet waar dat de Katholiek geen geweten behoeft te hebben, maar de kerk is toch steeds gids en richt snoer. Als de Katholiek niet vrij is, is geen enkele wetenschap vrij. De Katholiek is vrij met een gebon den vrijheid. Dit is, zegt spr., de ware vrijheid, omdat ongebondenheid geen vrijheid is. De R.K. kerk doet als iede re moeder, die haar geweten inprent in dat van haar kind. Zoo prent de kerk haar kinderen in een stel geloofs- en zedekundige waarheden. Met haar streng leergezag wil de kerk haar kin deren bewaren voor de zonde. De zonde voert van God af. Het leergezag der kerk is dns tot heil van hare kinderen. Ook deze lezing was door, o.g. 100 ij.. Oelijk met enkele der grootste zaken in Amsterdam, zijn wij er dit Voorjaar toe overgegaan onze modellen geheel te herzien. Eén blik op bovenstaande Cliché zegt U voldoende dat er verandering moest komen. Amerika het land der fijne Heeren Modes gaf ons het voorbeeld en bracht ons onderstaand Jasmodel. Is er nog een toelichting noodig Wij welen dat onze modellen bestreden worden door de Concurrentie. Waars® Natuurlijk doordat wij met onze relaties steeds vooraanstaan en daardoor „terwijl de concurrentie hunne zaken volgepropt hebben met oude modellen", wij deze reeds tegen verminderden prijs ruimden, daar zij voor ons vanaf heden onverkoopbaar zijn. Daarom vraag vanaf heden Nadeelen heeft het niet, wel vele voor- deeien. Men zal het U in velen zaken nog afraden, om reden ze nog achter staan met hunne collecties. Kunt U bij uwe gewone winkeliers dus niet slagen, doe dan als de andere Heeren van IJmuiden en koop nog heden IN

IJmuider Courant | 1924 | | pagina 2