ii IJMUIDEN. Lijst van onbestelbare brieven en briefkaarten van welke de afzenders onbekend zijn. Brieven Binnenland. 1. Droste, Haarlem 2. v. d. Klauw J, Amsterdam 3. Rijksverzekeringsbank Briefkaarten Binnenland. 4. v. Ekelenburg, F. Amsterdam 5. II ar tog, mej. T., Arnhem 6. Ingelsche, mej. C., Amsterdam 7. Snijders, P., Ede 8. Zandbergen, mej. E., Rijnsburg Briefkaarten Bnitenland. 9. Gildemann, Frl. Altona 1U. Hendrik, W., Duitschland 11. Lindgren, H., Helsingfors 12, 13, 14. Wielick, II., New-York POSTKANTOOR VELSEN. Lijst van onbestelbare brieven' en briefkaarten van welke afzenders on bekend zijn. Terug ontvangen in de le helft der maand September 1924. Brieven Binnenland. 1. Valkenburg, C., Talmastraat 2. N. Haarlemsche Courant, Haarlem 3. Bureau van dit blad, Amsterdam Briefkaarten Binnenland. 4. v. d. Berg, C., Amersfoort 5. Mej. Donker, Jannetje, Hilversum 6. Zonder adres, afz. Catrien Willem Briefkaarten Buitenland. 7. Westbove, Jeanne, Liège. Rijkspostspaarbank. Aan het Postkantoor Velsen en de daaronder resorteerende hulp-postkan toren werd gedurende de maand Sep tember 1924 ingelegd f 13965.39, terug betaald f 13835.83. Het laatste -door dat kantoor uitge geven 'boekje draagt het nummer 8362. Ned. Ledendag Jongelings Verbond. Cramer te Haarlem, met een lezing met lichtbeelden over Indië. Als voorloopige datum is vastge steld Zondag 12 October. Woensdag vierde de heer J. van Til, blokwachter bij den overweg bij het station, rijn 25-jarige dienstvervulling kbij de Ned. Spoorwegen. De heer van Til, die al deze jaren hier werkzaam was, werd 's morgens op het station namens de directie der Ned Spoorwegen gehuldigd door den adjunct inspecteur van het vervoer en ontving hij de gebruikelijke gratificatie. Namens het personeel alhier werd hij gehuldigd door den waarn. stationschef, den heer H. Beigraver en werd hem een tafel met kleed en een vaas met bloemen aangeboden. Verder werd het feest in den huiselijken kring voortgezet. Bij het groot notaris examen in Ned I indië is o.a. geslaagd onze vroegere plaats genoot Mr. J. H. Heslinga te Madioen. DRIEHUIS. Missiehuis. Donderdagmorgen is het nieuwe Missiehuis alhier plechtig ingewijd door den bisschop van Haarlem, Mgr Callier, in tegenwoordigheid van vele geestelijken en genoodigden. Van het dagelijksch bestuur onzer gemeente waren aanwezig -de burgemeester, -de wethouders Handgraaf en Dunnebier en de gemeente-secretaris, de heer J Kostelijk. Het Missiehuis gaat uit van de mis sionarissen van het H. Hart van Til burg en is voor het eerste jaar bezet met 60 studenten, 9 paters en 10 kloos terbroeders. Na twee jaar zullen de klassen volledig zijn en zal het aantal studenten worden opgevoerd tot 80 90. Door den heer C. M. Blok worden aan den Zeeweg twee burgerwoonhui zen gebouwd. Crematie. De ringen Zaanstreek en KennemerlandI bewijs voor de toenemende belang van het Ned. Jongelings Verbond hielden |stellme voor al wat met de l.jkve assehmg Zaterdag gemeenschappelijk een ledendag 8®m<;nha"?. 1S wel dat hef cremator,urn te in het Volkspark fe Zaandam. B Wesierveld, excursion u.fgezonderd, ge_ De heer Se-ling, uit Ijmuiden, hield eenldurende de maand AuEus,us door 1215 Bijbelinleiding over Filippensen 3 1—14,1 Daarna sprak de heer B.J. E. van Noort, betalende personen werd bezocht. De afd. Amsterdam der Ned. Vereeniging uit Haarlem, voorzitter 'der provinciale|voor .,ac(ullalie" lijkverbranding in 1876 commissie, over .Ons Bondswerk". Deze|e?farkh!' vertoonde ,n de eerste 20 jaa, wees er op dat, hoe men ook de wijze van werken over nieuwe banen leidt, hel bondswerk bovenal toch blijft de leden als vrienden, fe leiden tot Jezus. In de pauze vond een gemeenschappelijke brood- en koffiemaaltijd plaats. haast geen leekenen van groei. Dertig jaren gingen heen vóór het eerste honderdtal leden werd bereikt. Na de stichting van het crematorium werd helechter evenals in de Haagsche afdeeling steeds jcrescendo. In de laatste acht jaar alleen De vergadering werd afgewisseld doorledental ie Amsterdam mei 600 voordrachten van leden uit Zaandam en|v0°r Ijmuiden. De dag werd gesloten met eenl Pe 'cde'™i,e;s ^ven intusschen geen ernstuz woord van den heer C. W Bouman.lv<>»edig beeld der groeiende belangstelling want nog altijd wordt elk jaar aan vee) meer niet-leden dan leden der vereeniging ernstig woord van den heer C. W. Bouman, uit Zaandam, naar aanleiding ven hande lingen 16 22—34. Ned. VELSEROORD. Biljarten. Men schrijft ons: De biljartclub V. S. V., gevestigd Cafél Kraak, Zeeweg alhier, hield dezer dagen r voor haar leden een (handicap) wedstrijd,|en het daaronder ressorteerende hulppost waaraan mooie prijzen in (natura) verbonden I kantoor Santpoortdorp werd gedurendede waren. Deze wedstrijd, waarvoor niet minder|ma«nd September 1924 ingelegd f 19216 26, dan 24 deelnemers ingeschreven waren, I Terugbetaald f23386.17, mocht zich in een groote belangstellingI Het laatste door dat kantoor uitgegeven verheugen. De wedstrijd die door den heerjboekje draagt het nummer 3474 J. Zeilmaker, secretaris der vereenigingHet laatste door dat kantoor overge geleid werd, had een zeer vlot verloop. schreven boekje draagt het nummer 2199 De prijzen werden als volgt gewonnen het proces der verassching voltrokken. Men weet, dat laatst ook een orthodox predikant een lijkdienst in het crematorium leidde. Vad. SANTPOORT. RIJKSPOSTSPAARBANK, het postkantoor Santpoort(station) Aan J. Zeilmaker, len prijs, rollade, prima kwaliteit, uitgeloofd door de nieuwe vleesch- hal, Zeeweg 31 A alhier. C. van Eik, 2en prijs, 2 vette konijnen, Alf. de Filder, 3en prijs, 1 kistje sigaren (50 stuks) J- v. Tiggelen, 4en prijs, 5 jonge hanen. Troostprijs: T. v. Oinneken. VELSEN Opdrachten. De heer J. H. B. Bonarius, Lood- en Zinkwerker alhier, heeft deze week op dracht gekregen tot uitbreiding van 'de gas- en waterleidingen voor de gemeen te Velsen, vanaf de nieuw te bouwen BEVERWIJK. Nog altijd de Scharrelaars. Waar voor eenigen tijd ook hier ter plaatse vreemde kooplieden dn brand stoffen aan het werk zijn geweest, ne men wij het volgende artikel over: BEDROG MET Z.G. „ANTHRACIET". Eenigen tijd geleden is door ambte naren van den Warenkeuringsdienst te Arnhem in hun functie van onbe zoldigd rijksveldwachter procesver- haal opgemaakt tegen eenige Amster dammers, die met een scheepslading steenkool aan de Rijnkade te Arnhem gashouder in de Corverslaan naar den en daarop een groot hord had- rijksstraatweg enz. Tevens tot uitbrei-1 den geplaatst met het opschrift: »Eer- ding van gas en water vanaf het station s^e klasse Engelsche Nuts Anthraciet", halte Wester veld naar Duin en Kruid-terwij1 ze deze „Anthraciet" bovendien berg' en verdere plaatsen in deze ge- ventende langs de huizen aan den man -meehte. Hieronder is ook begrepen heti trachtten te brengen, verwisselen van dunne door dikkere S Na de aanzegging van het proces- huizen. verbaal hebben ze het woord „anthra- De geheel nieuw te leggen leiding is ciet" 'direct van he* bor<i verwijderd, mot elkaar 1500 M. lang. N. Hl. Ct. i terwijl ze den volgenden dag met la- j ding en al verdwenen waren, 'blijkbaar In de Woensdagavond gehouden om elders hunne praktijken voor te gecombineerde bestuursvergadering zetten. van de afd. Wijkeroog der S. D. A. P. en' de afd'. Veis én van de Néd. Ver. van Fabrieksarheiders waarbij tegenwoor- dlig was de - voorzitter der Centrale Commissie voor Arbeidersontwikke ling, is naar III. Dbl. meldt besloten in de afd. Wijkeroog dezen winter ver schillende cursusvergaderingen te .houden! Voor den eersten cursus zal worden uitgenoodigd het Eerste Kamerlid Ir. Het kenmerkend verschil tusschen anthraciet en andere steenkool is, dat in anthraciet naar verhouding zeer weinig vluchtige stoffen aanwezig zijn; die vluchtige stoffen geven aanleiding tot de vorming van vlammen, rook en roet. Goede anthraciet met hoogstens 8 vluchtige stoffen gloeit rustig, hij- na zonder vorming van vlammen, rook en roet, en is daarom zoo bij uitstek ge schikt voor vulkachels. De door bo venbedoelde Amsterdammers verkoch te kolen hadden echter 30 vluchtige stoffen; ze zagen er wel nog al aardig uit anders zouden de heer en trou wens geen kans gehad hebben ze als anthraciet te verkoopen maar in werkelijkheid waren het „vette kolen totaal ongeschikt voor het gebruik in vulkachels. Men zij dus gewaarschuwd, en koo pe zijn brandstoffen, als zijnde een vertrouwensartikel, alleen bij ver trouwde leveranciers. Kenn, BURGERLIJKE STAND. Gemeente Egmond aan Zee. Ondertrouwd Jan Dijk en Cor nelia Visser. Getrouwd: Klaas Blok en Knier tje Blok. Geboren: Jansje, d. van Jacob Zwaan en Anthonia Zwart. RAADSOVERZICHT. Zitting van 30 September 1924. Als blikken konden dooden, dan wa ren er op de perstribune dezen avond zeker enkele lijken te tellen geweest, zóó verwoed heeft den ganschen avond de Voorzitter naar de slaven van de Koningin der Aarde gekeken en wat tot heden nog nimmer heeft plaats gehad onder dezen burgemees ter en zelden voor dien tijd, tot twee maal toe werden de pershommels ver zocht hun gegons te staken, 't Was te in 't oog loopend om niet de bijzondere aandacht te 'trekken. Zelfs de Raad schrok van den snauw van den Burge meester naar de persmcnschen. Dit wijst dus maar al te duidelijk op een breuk tusschen de pers en den burgemeester en dat de verslaggevers bij den raads-voorzitter in ongenade zijn gevallen. Zoo niet allen, dan toch één of meer. Begrijpelijk en vergeeflijk is dit ze kei'. Hetgeen in de ziekenhuiskwestie geschreven en wat we persoonlijk zeker niet alles voor onze rekening zouden willen nemen, moet de Voorzit ter van de pers verwijderd hebben Doch in eerste plaats is generaliseeren onbillijk en van zijn ontstemming zóó duidelijke blijken geven o.i. een wei nig te impulsief. Als oud-journalist kan de raads voorzitter zeker niet van de pers ver wachten, dat zij steeds homogeen met zijn denkbeelden, inzichten en heslui ten zal zijn. Doch „le ton, qui fait la musique" behoort in ieder geval zóó te zijn, dat ze geen afkeer verwekt. Dat steeds allen, die over de zieken huiskwestie in het opénbaar hebben gesproken en geschreven, hieraan in dachtig zijn geweest, zouden we niet gaarne beweren. Men kan van meening verschillen en toch een goede toon be waren. Dat is in de pers niet altijd ge sc-hiedt en tijdens deze raadszitting niet door den Voorzitter tegenover de pers. Nu komt de pers wel voor heeter vure'n te staan dan een paar booze oogen en een grauw en een snauw, doch als blikken hadden kunnen doo den, dan zou de raadszitting van Dins dagavond een tragisch einde gekregen hebben. Nu was de zitting alleen „tragi-co- misch" en daarbij denken we eerst aan het zóó juist gesproken woord van den heer Visser: „Als de deskundigen bui ten den raad het niet ééns kunnen worden dan moeten wij niet-deskundi- gen in den raad het maar uitmaken." Dit was naar aanleiding van de split sing van school A in een twee of meer hoofdige school. Ofschoon we ons niet willen mengen in een dispuut ter andere plaatse ge voerd. over de roerende eenheid tus schen den Wethouder van Onderwijs en de soc.dem. raadsfractie, bleek deze fractie het nu toch weer niet eens te zijn, met de splitsingplannen van den Wethouder van Onderwijs en voer de soc! dem. raadsfractie heel vriend schappelijk in het kielzog van haar antipood, den heer Vermeulen. Mis schien was het ook wel net. andersom, doch de onderwijs-specialist der frac tie, de heer Roelse, wiens betoog overi gens niet haalde bij dat van den heer Vermeulen, pleitte, even sterk, zij het dan wat verward, voor een op zich zelf staande U.L.O. school als de heer Ver meulen en als de heer Landeweert zulks bestreed. Door een niet-deskundige beslissing, die naar we vernemen nochtans door vele onderwijzers wordt toegejuicht, leed de Wethouder een nederlaag en werd uitgemaakt, dat de U.L.O. school, ingaande September 1925 een zelfstan dige 4-jarige school zal zijn met daar aan verbonden een opleidingsklasse voor H. B. S. of Gymnasium. De heer Schilling heeft dan in theo rie ook zijn zin. De klompenkinder- tjes kunnen even vrolijk naar do stan denschool klotsen als de schoenenkin- dertjes er heen trippelen. Of 't in de praktijk ook zoo zal worden meenen we te mogen betwijfelen en voorzien we, dat er in het bezetten van de U.L. •.-klassen weinig verandering in den bestaanden toestand zal komen, nl. dat met geringe uitzondering in hoofd zaak de leerlingen van de lagere school A automatisch naar de U.L.O. school zullen overgaan, tenzij er on der de ouders der leerlingen der overi ge scholen ijverig propaganda wordt gemaakt om hun kinderen na het zesde leerjaar op de U. L. O. school te plaat sen. Bevreemd heeft het ons, dat niet ge argumenteerd werd, waarom de drie leerjaren van de tegenwoordige M.U. L.O. school onvoldoende zijn en de U. L.O. scliool een vierjarige cursus moet zijn. Indien de leerstof te uitgebreid is. zouden dan niet reeds vroeger© her vormingen gewenscht geweest zijn? In Velseroord heeft zich, afgaande op hetgeen daarover in openbare zit ting werd gezegd, eenzelfde droevige, ja ergerlijke geschiedenis afgespeeld als destijds te Wijkeroog, bij het kunstmatig verzamelen van hand-tee- keningen -op lijsten tot aanvrage van een eigen schoolgebouw door voor standers van een zeker soort christe lijk onderwijs, -dat onverecnigbaar zou zijn met een ander soort christelijk on derricht. Eenigszins vreemd deed de verkla ring van den heer Vermeulen aan, -dat hij de nieuw gevraagde school niet noo dig en niet gewenscht achtte, doch dat hij -desniettemin vóór de aanvrage zou stemmen, op grond, dat ze toch niet te keeren zou zijn. Waar zulks minstens nog twijfel achtig genoemd mocht worden, als de onwettigheid van de lijst kon worden bewezen, verwonderde het niet, dat de handelwijze van den heer Vermeulen door sommige leden als in strijd met het gemeentebelang genoemd werd. Even later werd er gemeesmuild toen de heer Vermeulen kwam voorstellen, de nieuwe Christelijke school onder te brengen in overcomplete lokalen van de bestaande Christelijke school, om op die wijze -de lasten der laatste te ver minderen. Onsympathiek leek ons dit voorstel niet, zoowel uit een financieel oogpunt voor de gemeente als in het belang der nijverheidsavondscliool Doch we vreezen, dat dit goede plan wel zal afstuiten op de Christelijke verdraagzaamheid van één, misschien van beide partijen, die de christelijke kinderen in bokken en schapen split sen, dies niet vereenigbaar in ééne kooi. 't Zal ons benieuwen of de lieer Vermeulen, die er alles van scheen te verwachten niet bedrogen zal uitko men. De stok om de hond te slaan ligt vóór het grijpen. Men vraagt een klassige school voor een twijfelachtig aantal (62) leerlingen en men biedt schoollokalen. Snapt u. De eventueel onchristelijke weigering kan schitte rend gecamoufleerd worden, en Sijmen de belastingbetaler kan dokken. Bij de reprimande, die de perstafel van den Voorzitter kreeg, willen we ook niet onvermeld laten het pluimpje, dat de Raad vlak daarop kreeg voor ■de waardige discussies gevoerd inzake de splitsing van school A. ,Wie de koek krijgt, wie de gard." De Raadsoverzichter. GEMENGD NIEUWS. „Mercurius Men verzoekt ons plaatsing voor het volgende Het Comité tot Behoud van het Neutra liteitssiandpunt van „Mercurius", hetwelk door een twintigtal voormalige en tegen woordige functionarissen van bond en af deelingen wordt gevormd, heeft zich met uitvoerige circulaires tot de afdeelingsbe sturen en tot alle bondsleden gewend, waarin de tegen de fusie met den „Alge meenen Bond" bestaande bezwaren worden ontvouwd. Als voornaamste bezwaren worden ge noemd de moderne richting waarin gestuurd wordt èn door de aan te brengen relatie met het N. V. V. èn door de handen, waarin de leiding van den gemeenschappelijk te stichten bond voornamelijk zal worden gelegdden streng doorgevoerden gecen- traliseerden organisatievorm, waardoor de betrekkelijke zelfstandigheid, die de afdee- lingen bij „Mercurius" genieten, geheel komt te verdwijnende belangrijke con- tributieverhooging voor de beter bezoldig den, waardoor zij, wier lidmaatschap voor de organisatie de meeste beteekenis heeft, voor dat lidmaatschap zullen terugschrikken. Reeds bereikte het Comité uit meerdere afdeelingen berichten, dat ernstig bezwaar wordt gevoeld tegen den vorm waarin en wijze waarop deze fusie aan de orde wordt gesteld, terwijl reeds de groote af deelingen Den Haag en Utrecht destijds voorstanders van het fusiedenkbeeld zich thans met groote meerderheid van stemmen, tegen deze fusie hebben uitge sproken. De boekenproductie. Volgens het Nieuwsblad van den Boekhandel zijn er in het afgeloopen jaar 4614 nieuwe uitgaven en 1028 tijd schriften verschenen. De geestelijke honger is wel -groot, dat in ons klein landje lederen dag meer dan tien uien we boeken verschijnen en er bovendiei over de duizend tijdschriften zijn. Da was anders in de dagen onzer betover grootouders, die aan den bijbel, Vade Cats, des Christens Reize naar d Eeuwigheid, een paar andere stichte lijk© boeken en eenige schotschriftei genoeg hadden. Sommige menschen maken de eigen aardige onderscheiding tusschen lees boeken en andere boeken. Onder lees boeken verstaan zij ontspanningslec tuur; de andere boeken zijn dan mee leerboeken, zwaardere kost. De amu sementsboeken nemen onder het to taal der uitgaven wel een voornam plaats in, maar is er toch ook veel be langstelling in wetenschappelijke wijsgeerige en godsdienstige lectuur. Bijzonder groot is het aantal vei taalde romans n.l. 447; hiervan zijl 160 deteotieve verhalen. Dat zijn nie allen gevaarlijke, dolle prullen. Er zijl detectieveverhalen, waarin geestig ei fijn de loop der gebeurtenissen en al ■lerlei aanwijzingen en toevallighedei zoo geteekend wordt, dat het eind goét al goed wordt. Deze boeken leeren ii een opzicht een gezonde moraal: -d misdaad' raakt eindelijk vast en dj deugd komt vrij. Er zijn menschen vaf goeden smaak, die toch wel eens tj ontspanning een goéd opgezette el uitgewerkte detectiveroman lezen et daarvan genieten als' van een kunstij schaakprobleem. Van dergelijke boe ken kan men ook zeggen: Hoe goed kooper, hoe slechter. Hoed u voor dj dubbeltjes-boeken Merkwaardig is de statistiek der bot kenproudetie in de laatste tien jareij Het cijfer voor '13 is 4451, voor 'lj 3754. Die daling is het gevolg van de) oorlog. De lust, om boeken te schrijve* uit te geven en te koopen was er uii Maar in '15 herstelde zich -dit. We ra all ten gewoon aan de buitengewone od standighedende bewustzijnsvereri ging begon te wijken. In '17 kwaï weer een nieuwe daling. De products kosten stegen zeer, het papier wei' schaarsch, de duurte dwong tot hepe; king van niet direct noodzakelijk uitgaven. Zoo werd het slapjes op o boekenmarkt. In '18 weer een aanmej kelijke stijging. Hoe die te verklarem De meeste boeken worden in het twee •de halfjaar uitgegeven. De oorlog lie op zijn eind. Er kwam een gevoel va bevrijding; het ergste kwaad was g leden. Ook nam het aantal bo-eke die op vele vragen van oorlog en vr de betrekking hadden, toe. Toch vii den we een toename van ruim 21 nieuwe uitgaven in '18 voor een de onverklaarbaar. Daarna kwam o nieuw een daling, die in '21 hai laagtepunt bereikte. De duurte d boeken en de malaise, die ingetredi was en ieder dwong om zuinig te zij: hebben hier zeker gewerkt. In 'I kwam een nieuwe stijging en dej ging in '23 voort. Dat is ongetwijfeld een heugelij teeken. Kennis en ontwikkeling zij niet alles, maar over het algemee zullen boeken toch het geestelijk lj ven verrijken en in goede richting 1? den. Een boekenvriend heeft een drai naai* hooger in zich en de boeken he pen hem, dien drang te gehoorzamen De openbare leeszalen en bibliothe ken hebben het lezen sterk bevorder en volgens deskundigen is de liefhe: berij, om zelf boeken te bezitten, r niet door verminderd. -Menigeen letj door de leeszaal een -goed boek ke nen, dat hij zelf wil 'bezitten. Een predikant maakte eens de a&; dige opmerking, dat hij op huisbezoek om de menschen te leeren kenne: graag eens een blik sloeg op den bot kenhanger. Daardoor leerde hij d menschen vaak beter kennen dan doe een lang gesprek. Zeg ine, wat gij lees en ik zal u zeggen, wie gij rijt!

IJmuider Courant | 1924 | | pagina 6