DEUK-en DOPHOEDEN Groot Liefdadigheids Soiree Joh. de Waard's HEEREN MODES Hoeden en Petten Magazijnen KANAALSTRAAT G 22-24, Tel. 171 nieuwe model Overhemden GEBOUW CYCLOOP Bezoekt hedenavondaanvang 7,45 het Dansinstituut „Mwekkeboom eerst-heginnendèn. Flink Dagmeisje flink Dagmeisje Dag dienstbode. Werkster Werkster. DOPHOEDEN Th. Smit) gezongen had, dat veel applaus verwierf, nam de burgemeester van Velsen, de heer Rijkens, het woord. Spr. feliciteerde de geestelijkheid met de tot standkoming dezer stichting. B. en W. hebben gaarne l van de invitatie, deze inwijding bij te wonen, aanger-omen, omdat zij iedere nieuwe stichting van onderwijs-inrichting toejuichen en vooral een van hooger onder wijs. Spr. dankt de studenten voor de vriende'ijke woorden, tot het gemeente- k bestuur gericht en uit den wensch, dat zij, i in verre gewesten hun liefdewerk uitoefe- Ijiend, nog eens zullen denken aan het Kgoede Velsen. Vervolgens heeft de bisschop van Haarlem gesproken, die aan 't slot zijner rede voorlezing deed van een telegram van den paus. Hierna was er gelegenheid tot het ge- r bruiken van eenige ververschingen, waarna de genoodigden zich aan 'n lunch ver- eenigden. Ten slotte werd nog een rondgang door het fraaie gebouw gemaakt. SANTPOORT. Wo Menschen singen, setze wir uns nieder. Denn böse Menschen haben keine Lieder Eenige weken geleden maakten wij in dit blad melding van 't feit, dat alhier po gingen zouden worden aangewend om volkszangavonden te organiseeren, uitgaan- van de Ned. Ver. v. d. Volkzang. Deze avonden worden reeds tal van winters met groot succes te Haarlem gehouden. Ze tellen tal van trouwe bezoekers, die met groote enthusiasme over deze avonden spreken. Donderdag a.s. wordt de eerste zangavond in „Zomerlust" gehouden onder leiding van den heer K. Sixma. De toegang is geheel vrij. Voor de energieke organisatoren liopen wij, dat „Zomerlust" goed bezet zal zijn. Zondag a.s. geeft de tooneelvereeni- ging „Varia" haar eerste uitvoering. Opge voerd wordt „De Vrijbuiters". Zondagavond trad het Balalaika-orkest hier ten tweede male op. De belangstelling was, jammer genoeg, niet groot. De vlaggetjesverkoop ten bate van de afdeeling Kennemerland, van het Centraal Genootschap voor Kinderherstellings- en Vacantiekolonies, heeft alhier opgebracht f 44.136. Vorige week Donderdag zijn op den Brederoschen weg twee auto's met elkaar in botsing gekomen," n.l. die van den heer B. uit Velsen en van den heer de B. uit Amsterdam. Beide auto's werden licht beschadigd, terwijl persoonlijke ongelukken niet voorkwamen. IJMUIDEN. Geen licht op IJmuiden. Wij hebben eens geinformeerd naar de oorzaak, waarom wij Maandagavond van ongeveer half zes tot zeven uur zoo goed als verstoken zijn geweest van licht op verschillende deelen van onze plaats, wat voor vele neringdoenden alhier een zeer groot ongerief is geweest. Men heeft ons te kennen gegeven dat het buiten de schuld van de P. E. N. ligt, daar door het instel len van de transformatie bij het station aldaar een doorbranding is ontstaan, welke men dan ook getracht heeft zoo spoedig mogelijk te herstellen. Toch komt bij ons de vraag naar voren, was alles wel in orde in dat transformatie gebouwtje, dat geruimen tijd buiten dienst geweest is en nu in dienst gesteld moest worden daar de winterdienst meer capaci teit vraagt, en is voor dergelijke herstellingen ruim een uur noodig? Hoe het ook zij, wij hopen en velen met ons, van dergelijke ongemakken zoo veel mogelijk verschoond te mogen blijven. CONSEQUENTIE. „Gelijkheid, (vooral geen) Vrijheid, Broederschap (Sic.). Naar aanleiding van hetgeen in het raadsoverzicht werd geschreven over het eventueel bezoeken van de a.s. U. L. O. school door kinderen van andere scholen aan school A en het weinig succes, dat we daarvan meenden te mogen verwachten, werden we een dezer dagen aan de telefoon geroepen en vernamen we dat we een zeer be langrijke factor daarbij uit het oog hadden verloren, welke factor mis schien het door ons gevreesde(l) resul taat zou hebben, doch dan niet om de reden door ons verondersteld. Die belangrijke factor, aldus onze vriendelijke opmerker, was de conse quentie van het raadsbesluit, waarbij school A gesplitst werd in een lagere school en een U. L. O. school. Het niet- meer verbonden zijn van de (M.)U.L.O. aan de daartoe voorbereidende lagere school A heeft tot consequentie, dat school A van het oogenblik der split sing af wordt: een gewone lagere school, waarop alleen die kinderen zullen moeten gaan of geplaatst wor den, die in het rayon van die school wonen en dat de kinderen buiten dat rayon wonende niet meer vrij zullen zijn om school A te bezoeken, doch naar gelang van hun woningligging zullen worden ingedeeld op school B of C enz. Met andere woorden: het kleine voor recht, dat nog aan sommige ouders Tegen Slapeloosheid, Overspanning, [Ctjatgdheid, Prikkelbaarheid en examenvrees, gebruikt men de ZenuwstlHepde en Zenuwsterkende Mijnhardt's Zenuwtabletten. was gelaten hun kinderen naar school Met belangstelling zien we Trekvogels— A te zenden, die dan altijd nog „den j Bato tegemoet. Wij gelooven wel dat de naamhad van een zekere standen school te zijn is hun ontnomen en heeft men bereikt, dat zelfs geen schijn van onderscheid tusschen de scholen meer kan bestaan blijven. Nu zult U misschien ook beter de sa- tyre begrijpen die er in de opmerking van den heer Schilling lag: Voor taan zullen do schoenenkindertjes en de klompenkindertjes „gelijk" en „broe derlijk" naar ééne school gaan. Doch zoo is 't niet precies. De klompenkin dertjes hadden en hebben altijd de vrijheid gehad naar school A te gaan, onverschillig of ze in het rayon van de school woonden, dan niet, doch nu be let men de „schoenenkindertjes" van dat (denkbeeldig) voorrecht gebruik te maken, omdat ze schoentjes dragen en dwingt men ze naar die' scholen te gaan, die men de klompenschooltjes heeft willen noemen. Dat is de consequentie hoe ver schrikkelijk kinderachtig dat ook mo- zijn van het raadsbesluit inzake de splitsing aan school A. .Gelijkheid", d.w.z. naar beneden en niet naai* boven, doch vooral „geenj vrijheid", voor ouders in de Jkeuze van de school. .En", vroeg mijn belanghebbende en belangstellende vriend: „hebt U nu, behoudens deze zwaar wegende over wegingen, noch andere steekhoudende motieven gehoord, waarom nu eigen lijk de U. L. O. school niet meer aan school A verbonden mag zijn, doch een op zich zelf staande moet zijn. Ik niet." „En weet U, wat de consequentie van deze consequentie zal zijn?" Mijn ant woord luidde: „Nog niet". „Wel, dat zal zijn, dat -een voldoend aantal ouders, die zich aan dien opgelegden dwang indien mogelijk willen onttrek ken, zullen trachten een eigen school te stichten" „dus toch een standen school," interrumpeerde ik in den microfoon een neutrale openbare school; wat de gemeente natuurlijk weer een hoop geld zal kosten. Hebt u dit alles wel overwogen." „Wel, mijnheer, als iedere secte zijn eigen school kan krijgen, waarom zouden dan die ouders niet hetzelfde vragen voor hun kinderen. Ik geef ze groot gelijk." Rrrrt. Afgeloopen. J. punten in IJmuiden zullen blijven, doch de gymnasten zullen het de Trekvogels niet gemakkelijk maken. V. I. O. S. II gaat naar Vitesse en gezien het spel van Zaterdag zal zij geen slecht figuur behoeven te slaan. INGEZONDEN. Buiten verantwoordelijkheid der redactie. Lasterende Raadsleden. In de IJ muider courant van 1.1. Zaterdag troffen wij een ietwat iawaaierig en schel- derig ingezonden stuk aan betreffende de -schoolquestie te Velseroord, dat ons, al is het dan ook door kerkelijke mannen onder teekend, nu juist niet als hemelsche muziek in de ooren klonk. Maar, ieder vogelije zingt, zooals het gebekt is; daarover dus niet. Maar in dat ingezonden sluk wordt met niet zoo heel weinig woorden de staf ge broken over een aantal raadsleden, eenige, blijkbaar de uitverkorenen, worden met naam genoemd, die zich hebben verstout zich uit te spreken tegen inwilliging van een verzoek, dat, op grond van de wet, aan het oordeel van den Raad was onder worpen. Wraak over hen. Barbertje zal hangen, hoor. Er zal in het openbaar neen, in den boezem der vereeniging ge richt worden gehouden in het bijzijn der bestuurders van Volksonderwijs, die zich aan het afschrikwekkend voorbeeld mogen spiegelen en de delinquenten zelf zullen in de gelegenheid worden gesteld hun von nis, want daar zal het toch wel op uit loopen uit de handen var. het bestuur der in dezen belanghebbende vereeniging in ontvangst te komen nemen. Als vast staande wordt aangenomen dat die zondaars ook zullen verschijnen, op straffe van De conferenties der Paters Dominicanen. Het kan zeker zijn nut hebben, dat men door deze alleszins deskundige paters wordt voorgelicht over het wezen en de leer der Roomsch-Katholieke Kerk. Bij buitenstaan ders bestaan er zeker ten opzichte van de Roomsche Kerk nog vele dwaalbegrippen en zonderlinge waanvoorstellingen. Ver heldering van denkbeelden en zuivering van voorstelling kan men slechts toejuichen. Maar wie deze Paters hoort, wordt steeds getroffen door hunne onjuiste voorstelling van en denkbeelden over het Protestantisme. En indien dit bij de geleerde Paters Domi nicanen zoo is, hoe zal het dan bij de ge wone meer en minder ontwikkelde Roonuch Katholieken zijn. Zou het daarom geen aanbeveling ver dienen, dat er van Protestantsche zijde Conferenties werden gehouden, speciaal voor Roomsch-Katholieken om hen in te lichten over wezen en leer van het Prote stantisme. Misschien willen de verschillende Prote stantsche Kerkgenootschappen te dezer plaatse daarover wel eens denken. Met dank voor de plaatsing, X. VISSCHERIJ. Verplaatsing van den Raad voor de Scheepvaart. Nu de plannen der regeering om den Raad voor de Scheepvaart van Amsterdam naar den Haag te verplaatsen weldra in een wetsvoorstel zullen worden belichaamd, is, naar de Tel. bericht, bij het gemeente bestuur van Amsterdam in overweging om ten aanzien van de huur, die het Rijk voor het gebruik van eenige lokaliteiten in de betalen, fI Koopmansbeurs moet betalen, een zeer anders als iafhartigen, die zich achter hun jemoetkomende houding aan te nemen, politieke onschendbaarheid als raadsleden verbergen, aan de schandpaal te worden genageld. SPORT. VOETBAL. Zaterdagmiddagcompetitie. Het is V. I. O. S. gelukt, om na een zwaren wedstrijd, Ulysses I een kleine neder laag toe te brengen. Beide elftallen hebben goed gespeeld en de uitslag geeft wel de juiste verhouding weer. De wedstrijd stor.d onder de goede leiding van den heer Hartman. V. I. 0.5r". was com pleet, Ulysses speelde met 3-tal invallers. De wedstrijd ging vlug op en neer Aldus gedaan, alihans voorgesteld te doen in den jare 1924, door de onder teekenaars van bedoeld ingezonden stuk, een predikant, die eiken Zondag en nog wel eens een beetje meer in de uitoefening van zijn beroep en wat daarmede verband houdt het woord alleen heeft en van wien dus verwachtmag worden, dat hij zich bewust is, welke verantwoordelijkheid dat oplegt en door iemand, die voor een ervaren journalist wii doorgaat), maar getuige ook weer dit ingezonden stuk de juiste ver- houdingen en wettelijke bevoegdheden wel ineens in de schaduw van eigen ietwat op- j geblazen gewichligheid niet juist weet te onderscheiden. Maar, voor we ons nu aldus te kijk laten stellen mijne heeren, één vraag, de vraag, waarop alles aankomtWaarin bestaat nu eigenlijk die laster? Het is een leelijk ver wijl, dat ge daar eenige menschen naar het hoofd slingert. Want, en nu in gemoede, wij zijn ons niet bewust te hebben gelas terd, en er mocht een onzer een boos woord zijn ontsnapt, we hebben er het de IJ muider Courant, van raadsverslag herhaaldelijk hadden beide keepers gelegen- j de hand van den heer Voet, voor dezen heid hunne talenten te toonen. Met de rust Jen zijn mede-onderteekenaar toch zekeren was de stand 2—1. Nadien wisten beide als 18 karaats zuiver erkend, nog eens op partijen nog een doelpunt te maken. nageslagen, maar tot onze geruststelling Bij Ulysses viel het mooie, kort samen- ook daarin niets kunnen vinden. De heeren spel van middenlinie en voorhoede op, als mede het werk van den keeper. Bij V. I. O. S. voorhoede en backs. De tweede elftallen der beide clubs speel den eveneens tegen elkander. Waar Ulysses 11 bekend staat als een der sterkste elftallen in hare afdeeling, was het zeker geen slecht begin van V. 1. O. S. II slechts met 1—0 de punten bij Ulysses te moeten laten. Voor a.s. Zaterdag zijn de volgende wedstrijden vastgesteld voor de plaatselijke clubs V. I.O.S. I-P.S V. I. Vitesse—V. I. O. S. II. TrekvogelsBato. Wij kunnen van deze ontmoetingen weinig zeggen daar alle drie Haarlemsche vereenigingen ons onbekend zijn. De Haarlemsche Politie heeft Zaterdag een sprekende 6-0 overwinning behaald op H. S. C., waaruit V. I. O. S. I de sterkte van hare tegenstander kan begrijpen. Engelsche haringdrilters te Scheve- ningen. Vrijdagmorgen arriveerde in de Scheveningsche haven de Engelsche stoomdrifter Golden Girt van Lowe stoft en besomde f 2500 aan versche ha ring. Dit is het eerste Engelsche schip dat daar, naar De Tel. meldt, dit jaar zijn vangst aan de markt bracht, ter wijl nog meerdere Engelsche schepen worden verwacht als gevolg van de ac tie van het bestuur der Vereeniging Handelsbelang, dat 2 zijner bestuursle den voor dit doel naar Engeland zond, waar verschillende toezeggingen wer den gedaan. SCHEEPVAART. zuilen dus deze leelijke beschuldiging nader dienen te preciseeren, om de waarheid daarvan voor ieder duidelijk te doen uit schijnen. In dat licht zullen de gedaanten van de lasterende raadsleden dan nog wel te zwarter uitkomen, maar dat zullen zij hebben te aanvaarden als hun welverdiende straf. Het recht moet zijn loop hebben. Wij zullen dat dus nu maar kalm af-jj Katner van Koophandel en raorieiccn wachten. Wij vermoeden, dat dan van een afschuwelijk misverstand zal blijken. In elk In de week van 29 Sept. tot 6 Oct. 1924 zijn te IJmuiden uit zee binnengekomen: 77 stoomschepen en 3 zeelichters en naar zee vertrokken70 stoomschepen en 2 zee lichters. IJ m u i d e n Aangekomen 5 October Saverne, st., St. Nazaire, ijzererts, Hoog- ovenbedrijf6 Oct.Norderney, Duitsche kabelboot, Noordzee. Vertrokken 7 Sept.Leonora, st, Neuport, met ijzer. De sleepbooten Vlaanderen en Willem Barendsz met het Sabangdok op sleeptouw, op reis van hier naar Sabang, arriveerden Maandag met alles wel le Colombo. Velsen: Aangekomen 5 Oct.Veni, st., Archangel, papierhout, Papierfabriek. Vertrokken 6 Oct.Aladdin, st., Rotter dam, ledig. geval moeten wij eerst weten wat wij aan de heeren hebben met die beschuldiging. In antwoord daarop vinden wij dan allicht nog wel gelegenheid op de zaak zelf, minder railleerend dan in bovenstaande, in te gaan en daarbij, indien daartoe aan leiding bestaat, ons standpunt nog eens duidelijk uiteen te zetten inzake het bijzonder onderwijs. Voor de Soc. Dem. Raadsfractie. ROELSE, Secr. voor Haarlem en Omstreken. Het Belgische tarief. Inlichtingen omlrent h et nieuwe Belgische douanetarief zijn voor zoover mogelijk ie verkrijgen bij de Kamer van Koophandel en Fabrieken, Kruisweg 70, Haarlem. Het Roemeeniche tarief. In het Roemeensch«e douanetarief zijn sedert eenigen tijd wij:ringen aangebracht. Belanghebbenden verwijzen wij n*" de Kamer van Koophandel, Kruiswtg 70, Haarlem. Nimmer in ons ruim 13-jarig beslaan maakten wij met 1 advertentie één artikel zoo populair als ons Dansmuziek avir „Cycloop's" Jazz-Band. Entrée 40 cent. JJ GSBOUW .CYCLOOP Vrijdag a.s. van 6 tot 8 uur begin der cursus voor Inschrijving dagelijks aan het gebouw. gevraagd. Adres: bureauv.d.biad. Voor direct gevraagd niet beneden 16 jaar. Adres: Joh. de Waard, Kanaalstraat C 22-24. Wordt gevraagd voor direct een flinke Adresbureau van dit blad. gevraagd. Adres: Julianakade 5. Oevraagd een flinke AdresHuygensstraat 42. N. V. Maatschappij tot Exploitatie van Sleep- Visschers vaartuigen „DE TULP", te IJmuiden gemeente Velsen Algemeene vergadering van Aan deelhouders te houden op Donder- dag 23 October a.s. des namiddags 2.30 uur ten kantore der Vennoot schap, Prins Hendrikstraat C 11 De Directie. Door in de IJMUIDER COURANT te adverteeren is succes vtrzektrl. Bovenstaand model heefl thans reeds totaal afgedaan, zijnde verouderd en onpractisch. Is er een nadere toelichting noodig als men onder staand model aanschouwd Schadelijk is het volgens enkele cliénteelen, daar door dit model te probeeren men zijn oude garde robe ter zijde legt en hierdoor genoodzaakt wordt zijn geheele collectie aan te vullen. Voor ons een bezwaar in geenen deele. Wij voorzagen deze stormloop en brachten een enorme vooraad, welke juist dezer dagen weer is aangevuld. geachte enorme Tevens maken wij onze cliënlèle attent op onze collectie Keuze uit honderden stuks. de groote mode, brengen wij in prijzen van fio.", 9.75, 7™, 6. 00 25 k.75,2, Met onze speciale machines maken wij deze hoeden pas voor ieder hoofd. In PETTEN brachten wij nimmer zoo'n collectie. Sjaals, Handschoenen, Vesten met en tonder mouwen, Wollen sokken. Truien met staand en liggende boord, in alle kleuren de grootste keuze. Heeren Modes, Hoeden en Petten Magazijnen Kanaalstraat C 22-24, Tel. 171

IJmuider Courant | 1924 | | pagina 3