ORGAAN VOOR DE GEM LSEN No. 99 Zaterdag 11 October 1994 9e Jaargang IJMUIDER COURANT Watantaad KlnwULen Dagen 12 V.M. 13 14 15 16 17 18 H. water L. water v.m. n.m. v.m. n.m. 2.36 2.56 10.40 0.11 10.59 3.14 3.32 11.18 0.58 11.36 3.50 4.07 11.52 1.36 4.23 4.39 0.14 0.24 4.57 5.11 0.48 0.55 5.31 5.44 1.17 1.23 6.04 6.17 1.44 1.53 De Hoogoveti te IJmuiden als kracht- en warmtebron. Wij hebben onlangs aldus schrijft t het Alg. Handelsblad, bij een beschrijf j ving van den hoogoven te IJmuiden 1 opgemerkt, hoe jammer het is, dat uit de hoogovens voortdurend geweldige massa's goed brandbaar gas onge- bruikt de lucht ingaan. Het is te be- j treuren voor de burgerij, die haar brandstof nu elders moet koopen en j te betreuren voor deze nationale on- derneming, die daardoor een waarde- volle bron van inkomsten mist, die haar sneller tot normale bedrijfsresul-j taten zou brengen. Voor een bedrijf als het Nederland- sche, dat zijn grondstoffen tegen rede lijke prijzen kan betrekken en dat zijn hoofdproduct in de wereldmarkt moet verknopen, hangt de concurrentiemo- gelijkheid inderdaad in hooge mate af van het behoorlijk te gelde maken van het voornaamste bijproduct, met name het gas. Te meer is dit het geval omdat aan het hoogovenbedrijf cokesovens ver bonden zijn en behalve het gas van den hoogoven ook het gas van de cokes- ovens beschikbaar komt. Deze zaak is voor elk inwoner van Noord-Holland interessant, zoodat wij onzen lezers eens een iets dieperen blik in deze aan gelegenheid willen verschaffen. Voor elke ton ruwijzer die geprodu ceerd wordt, komen ca. 200 m3. cokes- ovengas (van 4200 caloriën) en ca. 1000 a 1200 m3. hoogovengas (van 1000 cal.) beschikbaar (deze cijfers zijn na aftrek van de hoeveelheden die het bedrijf zelf noodig heeft) dus ca. 2.000.000 cal. warmte per ton ruwijzer. Terwijl het hoogovengas te arm is om over langere afstanden economisch te kunnen worden vervoerd en derhalve ter plaatse in electrische energie moet worden omgezet, is het cokesovengas als licht- en warmtebron gelijkwaardig aan dat van de gasfabrieken; het wordt dan ook als zoodanig, b.v., in het Ruhrgebied, aan alle grootere gemeen ten door een buizennet van verschei dene honderden K.M. lengte geleverd. Het cokesovengas, dat in IJmuiden beschikbaar blijft is b.v. voldoende om Haarlem en alle buitengemeenten van gas te voorzien. Indien al het hoogovengas, dat in IJmuiden beschikbaar blijft aldaar wordt omgezet in electrische energie, verkrijgt man 20.000.000 K.W. uur per jaar. Er zullen weinig electrische cen trales in het land zijn waar de produc tiekosten per K.W. uur beneden 21/2 cent vallen. Bovenbedoelde 20.000.000 K.W. uur vertegenwoordigen dus een waarde van f 500.000. Er zullen slechts weinig gasfabrie ken in het land zijn voor de vervaardi ging van gas welke kosten van 4 c. per m3. niet zullen overschrijden. Indien het in IJmuiden beschikbare cokesovengas d.i. 20 millioen kub. m. per jaar, in de modernste gasfabrieken werd gemaakt, zou het derhalve daar s/4 millioen gulden per jaar kosten. Tezamen ontwijkt dus voor VU mil lioen gulden per jaar nutteloos uit dien éénen hoogoven. Voor 21/2, resp. 33/4 millioen als men een tweeden en der den hoogoven in bedrijf stellen gaat. Dat gemeenten en provinciale cen- tralen deze bedragen- voor dit gas en die electriciteit direct zouden kunnen betalen aan de hoogovenwerken, moet men niet verwachten. De gasproductie van een hoogovenbedrijf is continu en steeds van gelijke grootte. Daar nu de afneming zoowel van electrischen stroom alsook van gas in elk distribu tienet wisselend is, zou een dergelijke koop slechts dan te bereiken zijn, in dien het bedrijf zijn gassen resp. zijn electrische energie zou kunnen afge ven aan een net, dat zoo groot was, dat het zonder bezwaar steeds de productie van het bedrijf zou kunnen opnemen. Maar wel is de vraag gewettigd: welk uitzicht bestaat er voor de inwoners van Noord-Holland om dit gas goed koop te gaan gebruiken en voor ons Nederlandsch werk om uit zijn gas be langrijke inkomsten te beuren? Dit laatste is van belang, omdat het wel slagen van deze onderneming een Ne derlandsch belang en in engeren zin een provinciaal en vooral een Amster- damsch belang is. Voor den afzet van de hoogovengassen (in den vorm van electrische energie) liggen de omstan- IJmuiden beschikbaar blijft, aldaar wordt omgezet in electrische energie, verkrijgt men 20.000.000 K.W.-uur per jaar." De waarde per K.W.-uur bere kend' -op 21/2 cent, kwamen wij er dus toe voor de totale productie een waar de te berekenen van f 500.000. De waar de van het gas uit de cokes berekenden wij op f 750.000, zoo dat wij meenden te moeten concludeeren, dat er voor een waarde van f 1.25 millioen per jaar nutteloos uit dezen eenen hoogoven ontwijkt. Uit een schrijven dat wij ontvingen van dr. W. Lulofs, directeur der Gc- meente-electriciteiswerken te Amster- digheden gunstig. Het groote provin-1 dam, blijkt ons, dat wij, aldus schrij- ciaal net, dat de productie absorbeeren kan, is aanwezig, het stroomverbruik in de provincie neemt voortdurend en snel toe, zoodat ook de behoefte aan het in IJmuiden beschikbare vermogen geacht kap worden te bestaan. Met goeden wil van beide kanten met me- vende, een groote vergissing hebben gemaakt. De heer Lulofs schrijft o.a.: „Twintig millioen kw.-uren per jaar vermag het Hoogovenbedrijf thans te geven; welnu, de P. E. G. E. M. heeft daadwerkelijk reeds ruim 11 millioen kw.-uur afgenomen, en de productie is dewerking van gemeenten en provin-thans in overleg met de Hoogovens op- cie, moet hier een alleszins bevredi-gevoerd kunnen worden tot 600.000 gen-de oplossing verkregen kunnen 1 kw.-uur per week, zoodat de Hoog- worden. 5 ovens rond 30 millioen KW.-uur per Minder eenvoudig ligt de zaak voor jaar aan de P. E. G. E. M. leveren. Van zoover betreft den afzet van de cokes-den eersten dag af, dat het hoogoven- ovengassen. Natuurlijk kunnen ook bedrijf stroom kon leveren, heeft de deze, onder ketels verstookt, dienen P. E. G. E. M. zooveel mogelijk stroom voor de opwekking van electrische 1 afgenomen, daarbij in den koop ne- energie, doch veel waardevoller is hun verbruik als licht- en warmtegas voor huiselijk gebruik. Een „reservoir" in de nabijheid, groot genoeg om de pro ductie te kunnen absorbeeren, is de ge- f mende de lasten, die natuurlijkerwijze ontstaan bij een dergelijke levering van een in gang komend bedrijf van zulk een reusachtigen omvang. Inderdaad neemt de P. E. G. E. M. dan meente Amsterdam en ook de gemeen- °°k praktisch alle KW .-uren af, welke het te Haarlem. De gemeentebesturen Hoogovenbedrijf kan produceeren. denken in die plaatsen genoeg in bree- j »De door de Hoofdredactie met „goe de lijnen. Maar beiden zijn ruim schoots van eigen capaciteit voorzien en ofschoon ook het "gebruik van gas weer toeneemt, de afzetmogelijkheid voor de in IJmuiden beschikbare gas sen bestaat voorloopig slechts dan, indien gemeentelijke gasfabrieken hun opwekkings bedrijf stopzetten of in den wil van beide kanten" verlangde bevredigende oplossing was reeds ver kregen voor het in werking treden van het Hoogovenbedrijf, en neerge legd in eene overeenkomst, welke door Hoogovens -en P. E. G. E. M. 13 Maart en 12 April 1923 werd onderteekend en die in den loop van December 1923 in krimpen. Leefden wij nu nog in den werking is getreden, tijd van kolenschaarschte, dan zou »Er gaat hier dus praktisch geen ongetwijfeld de weg zijn aangewezen, i cent verloren; de brandstof betalende Uit een oogpunt van brandstoffen- burgerij kan zich dus wat de electrici- economie is er slechts één oplossing. t teitsquaestie betreft volkomen gerust- Wat beschikbaar is moet gebruikt gesteld gevoelen. worden, doch in deze tijden, nu kolen j Wij plaatsen gaarne deze rectificatie weer te kust en te keur verkrijgbaar van ons artikel van Vrijdag. Tot ons zijn, spelen andere factoren een rol. leedwezen gaven verkeerd overgeko- Het stilleggen van een bedrijf gaat wel men inlichtingen van het Hoogovenbe- gepaard met bezuiniging van grond-drijf aanleiding tot deze vergissing, stoffen, loonen, onderhoudskosten Inderdaad wordt de electriciteit, die enz., doch eischt tevens de afschrijving j IJmuiden als nevenproduct ont- van een min of meer belangrijke kapi- j staat, reeds op de bovenaangegeven taalwaarde, bij gemeentebedrijven bo- wijze benut. Wij hebben trouwens in vendien jaarlijksche uitgaven voor ons Seen oogenblik getwijfeld aan wachtgelden, die zeer belangrijk kun-den goeden wil van de bestuurderen der electriciteitsnetten in Noord-Hol land en overigens de electriciteits- quaestie slechts terloops aangeroerd. nen zijn. De berekening der voordeeion wordt dan vrij gecompliceerd. Hier komt nu nog bij, helaas, dat op gasgebied een wonderlijk ouderwetsche toestand heerscht., De meeste gemeenten, ook de kleine, willen haar eigen gasfabriek hebben (zoo'n probaat middel om de gemeentenaren indirect te belasten). Toen Amsterdam de fabriek Oost moest sluiten, omdat ze haar produc tie niet kwijt kon, bouwde Hilversum voor f 1.000.000 een nieuwe fabriek, ter wijl ook Utrecht uitbreidde; toen de Hoogovenwerken opgericht werden, bouwde. Beverwijk op steenworpaf stand een nieuwe gasfabriek. Werkelijk, het wordt hoog tijd dat deze zaken uit een algemeen belang beoordeeld en beslist worden en niet meer uit het enge gemeentebelang, dat tot heden doorslaggevend is. Wij voe len sterk vo.or de autonomie der ge meenten, maar wij zouden haast een nieuwe periode van schaarschte wen- schen, opdat de kostbare versnippe ring en verkwisting die op dit gebied heerscht kon worden uitgeroeid. In elk geval dient bij elke uitbreiding van ge meentelijke gasfabrieken en van pro vinciale electriciteitscentralen geen toestemming door Gedeputeerde Sta ten, resp. door de Kroon gegeven wor den, zonder dat met de IJmuider gas sen deskundig rekening is gehouden. In het Handelsblad van Zondagmor gen lezen wij nog het volgende: In ons avondblad van Vrijdag jl. hebben wij eenige opmerkingen ge maakt omtrent de rol, welke de hoog ovens te IJmuiden als kracht- en warmtebron zouden kunnen spelen en o.a. geschreven: „Indien al het hoogovengas, dat in Maar het hoofdverlies betreft het co kesovengas, dat niet of bijna niet ge bruikt wordt in - de gasleidingen in Noord-Holland. Weliswaar heeft de ge meenteraad van Velsen enkele maan den geleden besloten, met ingang van 1 Juni 1925 het gas voor de gemeente te betrekken van het Hoogovenbedrijf in plaats van, zooals tot dusver, van Haarlem. Maar afgezien van dezen maatregel, die dus wel eenigen voor uitgang zal brengen, verstookt men het kostbare gas, jammer genoeg, nu ten deele in IJmuiden tot electriciteit en daardoor blijven de hoogovengassen ten deele ongebruikt. Verheugt het ons dus, dat de electriciteisvoorziening der provincie reeds het hare heeft gedaan om deze krachtbron te gebruiken, het hoofdproduct, het cokesovengas, waar op wij in ons artikel in hoofdzaak we zen, wordt nog slechts onvoordeelig ge bruikt. Wij hopen dat ook dit weldra als lichtgas tot zijn waarde zal komen. VAN DEN WACHTTOREN. De resultaten van het Rijkstucht- en opvoedingswezen. Door het Bureau voor de Statistiek zijn cijfers bekend gemaakt, waaruit men met vrij groote zekerheid de goe de resultaten van het Rijkstucht- en opvoedingswezen kan leeren kennen. Als de kinderen, die regeerings- of voogdijkinderen zijn geworden, later niet in het strafregister wegens eenig misdrijf, landlooperij enz. zijn opgeno men, rekent men, dat de zorg aan hun besteed gelukt is. Cijfers dringen niet ver door en men kan het zedelijk leven en zijn veranderingen nooit voldoende i in cijfers uitdrukken. Maar toch mag men uit het gering aantal regeerings- en voogdijkinderen, dat later in de strafregisters der justitie wordt inge schreven, wel concludeeren, dat het Rijkstucht- en Opvoedingswezen prachtig werkt. De Kinderwetten van 1905 belmoren tot de besten, die wij hebben. En het vele geld, dat de tucht scholen enz. kosten, behoeft men niet te betreuren. Wie daarop bezuinigt, verkwist! De opvoeding der regee- ringskinderen slaagt in de grootste helft der gevallen. Voor de jongens is het cijfer 52 en voor de meisjes 85 Nu kan iemand een mislukt leven hebben en toch niet met de justitie in aanraking komen, maar omgekeerd bewijst het feit, dat men in de strafre gisters ingeschreven staat, nog niet, dat men zedelijk een minderwaardige en verlorene is. Toch mogen wij wel waarde aan de cijfers hechten. De re- geerangskinderen zijn al jong klantjes der justitie geweest, er zit in een deel hunner een misdadige aanleg; ande ren zijn meer verwaarloosde dan van nature slechte kinderen. Ze loopen licht gevaar in het oude kwaad terug te vallen, als ze weer op eigen beenen staan; dat dit toch met de meerderheid niet het geval is, bewijst dat de Rijksopvoeding succes gehad heeft. Dat is niet alleen voor kinderen zelf maar voor de heele samenleving een groot voordeel. Een bedelaar, die tel kens weer opgezonden moet worden is niet alleen een lastpost maar ook een schadepost voor de maatschappij. Trouwt hij, dan hokt hij met zijn gezin in een woonschip of woonwagen en leeft hij zonder arbeid met vrouw en kinderen ten koste der samenleving. Dat gezin vermeerdert zich en daarmee de maatschappij met een groeiend aantal nietsnutters. Maar hij, die op don goeden weg blijft, doet evenveel nut als de eerste nadeel. Het geld aan hem besteed, brengt rijkelijk rente. op. De eerste is een toenemende zweer, de laatste nieuw bloed voor het lichaam der gemeenschap. Het is daarom te ho pen, dat dit werk, om kinderen door straf en opvoeding terecht te brengen, zoo weinig mogelijk onder den bezui- nigingsdrang lijdt. De Volksuniversiteit geen goedkoope kennisfabriek. Er zullen wel niet veel sprekers zijn, die zooveel avonden bezet hebben, zoo- J veel lezingen geven als de letterkun dige Herman Poort. Hij heeft wat te j zeggen en kan het zeggen ook. Hij is bijna zeker overal een aandachtig pu- bliek te vinden en het ontbreekt hem niet aan leerlingen bij de cursussen, die hij geeft. Hij verstaat de moeilijke kunst, om eenvoudig en toch niet op- j pervlakkig, als een schoolmeester en toch niet schoolmeesterig over letter- kundige onderwerpen te spreken. Voor j de Volksuniversiteit is hij dan ook bij- zonder geschikt. Hij heeft den nieuwen cursus aan de Rotterdamsche Volks- universiteit geopend door een rede te- gen het intellektualisme, de overheer- 1 sc'hing van het verstandleven, de ver heffing van het verstand.tot een al- machtige, verlossende godheid. Niet wetenschap en verstand maar wel hun 1 overschatting wordt tegenwoordig al 1 meer verworpen. Dat deed ook Her- man Poort. Een paar mooie gedachten uit zijn rijk betoog. Voor bewonderen en begrijpen van kunst is geen wetenschap, geen sy steem noodig. De dichters moet men leeren kennen en liefhebben met een eenvoudig hart en tot de kunst gaan j als tot de natuur. De ware wijsheid be- I gint daar, waar alle cijferkunst op- j houdt. De 19e eeuwsche mensch kende alles, ieder beentje in het geraamte, maar zichzelf kende hij niet. Hij werd een vat van namen en cijfers, een wan delend woordenboek, maar arm in kennis van zijn diepste zelf- en aan Godsvertrouwen. Hoogmoedig was hij op het stoffige pakhuis in zijn hoofd, maar hij werd met zijn vat vol feiten niet gelukkig. De Volksuniversiteit moet ook gaan tegen de richting van het intellektua lisme. Ze moet van haar leerlingen iets anders en beters maken dan vaten vol kennis. We moeten weer steunen op geloof, kunst en mystiek, dan zul len we onszelf weervinden, een nieuwe kracht ontdekken en opgaan in het verband van een grooter geheel. De vraag is niet, wat de mcnsch weet maar in wat hij gelooft. Daarin ligt on ze opgang tot een betere menschelijk- heid. De Volksuniversiteit heeft dit groote voorrecht; ze is geheel vrij van exa mens. Ieder wordt toegelaten, ieder mag weten, welken cursus hij wil vol gen. Er wordt niet gedrild en afge richt, men gaat niet tot haar, om car rière te maken, een betrekking te krij gen. Zij is verder zeer veelzijdig. Men kan door haar eenig inzicht krijgen in de mysteriën van den sterrenhemel en de schoonheid van Shakespeare, in de wonderwereld der atomen en elec- tronen en in de beteekenis der muziek, in de wetten, die het maatschappelijk lev en belieerschen en in de geschiede nis en het wezen van den godsdienst. Zij bevordert aldus een zeer alzijdige ontwikkeling en zal het geestelijk le ven verrijken. Zij is geen opleidings school van betweters, geen goedkoope en slechte kennisfabriek maar veeleer een leerschool tot wijsheid. Het intel lektualisme zal niet aan alle cursus sen en leiders vreemd zijn, maar over liet algemeen heerscht toch op de Volksuniversiteit de gedachte, dat de gansche persoonlijkheid ontwikkeld en verheven moet worden en niet het hoofd gemaakt tot een goedkoope ba zar van allerlei prullerige wetens waardigheden. Zoo ligt de taak der Volksuniversiteit meer in de diepte dan in de breedte. Magnetiseurs. Men heeft in verschillende steden thans magnetiseurs, die een stroom van patiënten voor behandeling tot zich trekken en van wie vele verhalen gaan over hun groote gave, om zieken te genezen. Zij mogen de geneeskunst echter niet beoefenen en telkens ook leest men van vervolging en bestraf fing door de justitie tot groote erger nis van de vele dankbare patiënten, die in hen hun grootste weldoeners zien. Of er inderdaad genezende krachten uitgaan van de hand en hoeveel er waar is van de vele verhalen van won- dergenezingen, is niet makkelijk uit te maken. Dat de nieuwe geestelijke ge neesmethoden, die tegenwoordig wor den toegepast, niets dan kunstenma kerij en afzetterij of op zijn best zelf bedrog zouden zijn, durven we niet be weren. In Denemarken heeft de ver- eeniging tot onderzoek van het ziele- leven op verzoek der rechterlijke macht een advies uitgebracht over de gave van een magnetiseur en de aard zijner methode. De vereeniging heeft toen een reeks proeven genomen, die door artsen gecontroleerd werden. De uitslag was, dat de methode van den magnetiseur absoluut onschadelijk is, dat de zieken er altijd een zekere ver lichting door ontvangen en dat er zelfs enkele gevallen van genezing zijn ge weest. Gewoonlijk staan de dokters wan trouwend en vijandig tegenover de on bevoegde en ongeleerde collega's, die alleen gepromoveerd zijn in het won der, maar de artsen van Denemarken zijn door de proeven van de vereeni ging tot onderzoek van het zieleleven tot een ander inzicht gekomen. Op grond van deze proeven en con clusies zijn zij bij de justitie tusschen beiden gekomen ten gunste van den magnetiseur, die aldus ontslagen is van rechtsvervolging en zelfs vergun ning heeft gekregen, de zieken magne tisch te behandelen, die hem door de artsen worden toegezonden. Dit lijkt ons een goede oplossing voor de tegenstrijdigheid, dat mannen, die hoogelijk vereerd worden als de redders van leven en gezondheid, door de justitie gestraft worden. Men zij voorzichtig met zijn con clusies. Bij het onderzoek in Dene marken is alleen gebleken, dat er en kele gevallen van genezing door mag netisme zijn, terwijl de andere zieken slechts een zekere verlichting ontvin gen. Het wonder van menigen wonder dokter is niet dat hij zoovelen geneest maar wel dat zoovelen in hem geloo- ven; het een staat trouwens met het ander in nauw verband.

IJmuider Courant | 1924 | | pagina 1