IJmuider Courant s De Semaphoor J door Cartl Brensa S i -o-l W r Zoo stond hij voor de IJmuider Dro gisterij. Zaterdag 11 October 1924. 2e blad PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN Gevonden voorwerpen en dieren. Een paarse ceintuur, een belasting- nerk in etui, een pikhouweel, een zak- nesje een bruin lederen portemon- aie, inhoudende een 1000-mark-biljet, •en huissleutel, een zwart lederen por- emonnaie met inhoud, een zwart londje, een nieuw stripmes, een lens an lantaai'n, een jonge hond (ver- aoedelijk jachthond), een zwarte kin- .erkous. Be Bazar, De winter-campagne voor de Ver. ot bestrijding der T. B. C. is ingegaan. )oor het bestuur van het IJmuidens a '.apella koor zijn de entréegelden, ten •edrage van f 105.84 aan bovenge- camde vereeniging afgestaan. Voor- raar een goed begin. Hartelijk dank an het bestuur, dat op deze manier nze vereeniging krachtig heeft ge- teunt. Wij hopen, evenals het vorige jaar, rederom op een groote medewerking an de Vereenigingen ter plaatse. Enkele toezeggingen zijn ons reeds •edaan. Wio volflt? Velser, ord, Oct. 1924. PROP. VELSEROORD. De Schaakclub alhier houdt a.s. linsdagavond een vergadering in den unchroom Eynthoven. Daar zullen de ilannen voor dezen winter besproken rorden en hoopt men eenige wedstrij- len te kunnen voorbereiden. Alle schaakliefhebbers zijn dezen ivond welkom. SANTPOORT. Er heersclite Donderdagavond in le concert- en iooneelzaal ,,-Zomerlust" ien opgewek' stemming. Om dit goed te begrijpen, moet men weten, dat de 'ereeniging i verbetering van onzen 'olkszang u:r haar eersten avond ïield. Deze a vond was belegd om te jeraken tot L; oprichten eener onder- ifdeeling. De bijeenkomst werd geopend door 26 „IJMUIDEN VOORUIT!'' Van Buitenaf I Menig I Jimuidenaar zou zich in zijn goude trouw vergissen, wanneer hij meende, dat de door en voor IJmuiden gepropageerde belangen weinig of geen weerklank vonden buiten het grondge bied van de Gemeente Velsen. Niets is minder waar! Het is alles bij elkaar genomen .nog wel niet o.xrtuigend en overbluf fend veel. En als niet van uit eigen .boezem de gekoesterde verlangens wor 'den levendig gehouden, zou het mis schien kunnen gebeuren, dat het lang haam ontwakende kleine beetje aan dacht ook weer g;ng wegsterven Maar feit is, dat er ook buiten ons ge- "meentelijk gro iigebied aan IJmuiden ®en omgeving v ordt gedacht en mis- nschien al sedert lang in warme ver- 'wachting op het herleven en liet krach- ?tig zich ontwikkelen van de IJmuide naren wordt gehoopt! Iemand, die het onbevocjordeeld ,ziet en een beetje visionair wei t te zien, c'kan moeilijk anders doen. Want (IJmuiden is het waard! Dat het werkelijk gebeurt is weer be- wezen in de kortelings (20 September ,j.l.) gehouden vergadering van het (Aardrijkskundig Gezelschap, waar na een rede van Dr. .T. F. Sfeenhuis van Haarlem over de Geologische ge steldheid van den ondergrond der iSluisbouwterreinen te IJmuiden door den heer C. L. van Balen een le ning werct gehouden over:„De beteekenis van IJmuiden?' De heer Van Buien sprak over de be tekenis van 1,1 m iiden voor: De Scheepvr.u. t De Vissche ij Den Hande De heer Var. Balen maakte vergelij kingen tusschen IJmuiden en andere Nederlandsche- en Buitenlandsche voorhavens! De heer Van Balen besprak de Hoofd bedrijven van IJmuiden De heer Van Balen wees op de slech- den heer A. Cornegge. Deze heette de aanwezigen welkom, sprak z'n spijt er over uit, dat het aantal bezoekers niet grooter was later was de zaal tame lijk bezet en deelde voorts mede, dat het doel van dezen avond was te Sant poort een onderafdeeling op te richten. Een vertegenwoordiger van het Hoofd bestuur van Volkszang vertelde daar na, waarom deze vereeniging reden van bestaan heeft. Zij beoogt hei volk mooie liedjes bij te brengen, opdat „lie deren" als „Van je hela, hola, houd er den moed maar in" e.a. niet zoo meer bij den volkszang den boventoon zullen voeren. En toen was het woord aan de aan wezigen. Wie wel eens een avondje heeft meegemaakt, waarop door den een of anderen „voordrager" don aan wezigen werd verzocht het refrein mee te zingen, zal gemerkt hebben, hoe schroomvallig zulks meestal ge schiedt In „Zomerlust" Donderdag avond niets hier van. Er werd gezongen met 'n animo, welken men bij de Sant poorters niet gezocht zou hebben. Ze zongen, alsof het woord „schroom" hun volmaakt onbekend was. En de oorzaak hiervan? Dat was de heer K. Sixma uit Haarlem, iemand, die op het gebied van den Volkszang z'n sporen welverdiend heeft. Hij sleepte ze mee, alle aanwezigen, geen een uitgezon derd. Hij zong voor, liij zong mee, hij dirigeerde, ja, wat deed hij niet. Maar hij bereikte z'n doel volkomen. 23 October a.s. wordt de tweede avond gehouden. Dan zijn degenen, die den eersten avond bijwoonden, na tuurlijk weer present. Maar daarne vens tal van andere dorpsgenooten, die tot dusver een afwachtende hou ding aannemen. Daar van zijn wij overtuigd. SPORT. VOETBAL. Overzicht. De Stormvogels hebben in den Haag een bijzonder goeden indruk achterge laten. En terecht! Speciaal voor de rust was het onderling verband tusschen de linies heel goed, waarbij het her haaldelijk opviel, dat hier één elftal en niet elf spelers aan het werk waren. Om eens te laten zien, hoe men in an te en tijdroovehde verbinding voor per sonenvervoer van en naar Amster dam De heer Van Balen besprak voorts IJmuiden: Als Badplaats! Als Vesting! Als het meest bevolkte gedeelte van de gemeente Velsen! Als belangrijk achterland voor de Visscherij Als belangrijke Industriehaven in verband met het Hoogovenbedrijf U ziet het, lezer! Niet alleen op de sluis en in de gelagkamer wordt er over IJmuiden gepraat. Ook daarbui ten! Maar dat beteekent allemaal nog niets. Want meneer van Balen is de eerste niet, die de mogelijkheid zag. En ook de laaiste zal hij niet zijn. Maai' de wasdom moet van boven komen, zegt het Bijbelwoord. En wij hebben recht dit woord voor ons geval in dezen zin te verstaan: De wasdom moet komen van binnenuit Van uit het hart en den boezem, vanuit den wil en het verlangen, vanuit het heilig voornemen en het stoere volhouden van de IJmuidenaren zelf, moet de wasdom voor een nieuw IJmuiden ge boren en gevoed worden! Het is de taak van de j laats IJmui den in casu: de Gemeente Velsen! Het is het recht van de plaats IJmui- dén in casu: de Gemeente Velsen! Het is het belang van de plaats IJmuiden in c sude Gemeente Velsen! Dat IJmuidenaren en Velsenaren het mogen verstaan! Brensa. JAAP CO. Een moeilijk probleeml Intusschen met aldie goeie voor uitzichten voor IJmuiden zijn de moeilijkheden volstrekt niet van de lucht! Luister maar, lezer. En geef me raad, wat ik u bidden mag! In den regel denk je als nuchter mensch, dat je de meeste moeilijkhe den ondervindt van je vijanden. Maar ik zeg: Je vrienden kunnen je ook af en toe voor raadsels zetten. Oordeel zelf geachte mede-abonné! Ik krijg het hieronder volgende ge dicht thuis gestuurd: dere sportkringen het spel der Vogels beoordeelt, drukken wij hieronder af een deel van het H.B.S.Stormvogels- verslag uit de Sport: De Stormvogels vertoonden een over alle linies beheerscht spel. Het vlotte samenspel van de voorhoede was eene openbaring en de ex-blauw-Witter Ol denburg bracht zelfs een Vermetten tot wanhoop en dat wil wat zeggen! Het snel opbrengen, het verrassend combineeren en ten slótte het zekere schot dat alles was een lust der oogen. Achter dit waardige vijftal stond een middenlinie, die volkomen voor hare taak berekend bleek. Het op stuwen van den aanval, het aangeven, dit alles was zeer goed en het snel te- rugloopen om als derde back de verde diging bij te staan, werd steeds succes vol toegepast. De backs was Haak een invaller? hij mag er zijn waren trapvast. Een eeresaluut aan keeper Van der Wint! Wat hield hij alles er prachtig uit! Brutaal was zijn wegtrap pen op een laag, hard schot van Scha ter, maar vermoedelijk kon hij niet an ders. Den kopbal van Keilholz kon hij onmogelijk houden. Men ziet 't: Ook op den verslaggever van „De Sport" heeft het Stormvogels- spel goeden indruk gemaakt. En nu Zondag tegen Ajax! Dat be looft één der spannendste wedstrijden van het geheele seizoen te worden. De Ajariden zijn momenteel in grootschen vorm. Ze hebben evenals U. V. V. en E. D. O. nog alle wedstrijden gewonnen. Hun voorhoede heeft daarbij een groote productiviteit aan den dag gelegd. Hun beste verrichtingen is wel die van Zondag jl. tegen het toch lang niet zwakke R. C. H., dat met 32^ werd ge klopt. Hierbij moet nog in 't oog ge houden worden, dat Ajax één R. C. H.- goal zelf scoorde. We kunnen er dus zeker van zijn, dat den Stormvogels een zware taak staat te wachten. Maar even zeker zijn we er van overtuigd, dat de Stormvo gels, spelend zooals Zondag j.l., een stootje kunnen verdragen. Vooral dat dienst doen van de half-backs als der de backs zal ook op den Ajax-aanval fnuikend werken. Van een eventueélen uitslag valt o.i. weinig te zeggen. Het komt ons voor, dat beide ploegen vrijwel even sterk zijn, zoodat een gelijk spel of een klei- Zeer geachte Carel Brensa! Hoofdman van de „Semaphoor", Schenk eens even mij pw aandacht, Geef eens even mij gehoor. Laatst, toen ik dat vers u stuurde Van een „badplaats-visioen", Was het mij zoo als gewoonlijk Om een tijdverdrijf te doen. 't Verheugde u, zoo als ge melddet Dat ge „medewerkers" had, „Wij de copie en u de centen!" Maar dat zit u toch niet glad. Zeer geachte Carel Brensa! Dichten doe ik voor vermaak, Maar ik ben niet ongevoelig Voor een „piek", of voor een „knaak". 'k Rijm nog wel niet als „Jungbacker", „Speenhof", „Clinge Doornbos". 1 Maar zoo af en toe komt toch wel 't „Dichtersvuur" in mij eens los. Hebt ge soms eens iets te rijmen Voor de IJmuider „Semaphoor", 'k Zal het bij elkaar wel lijmen, 'k Doe het voor een koopje hoor. Voor een feest of jubileum Voor een wedstrijd-kampioen, Of zooals nu bij „Concordia" Met proza niets meer is te doen. Stuur maar even een berichtje „Maak me dit of dat eens klaar," Naar het welbekend adres van: „Jaap en Co's bewonderaar." Zeer geachte Carel Brensa! „Dichten" doe ik wel voor niks Maar ik ben 'n „gesjochte jongen", Toe zeg leen me eens een „riks". Zie je daar heb je 't nou. Dat is in het leven meestal het resultaat van be wondering: Leen me even 'n riks! Nu wat zegt u ervan? Wat moet je nou met zoo'n bewonderaar doen? Geef ik hem die „riks" niet, dan be wondert hij me niet meer! Geef ik hem de riks wel dan heb ik de bewondering betaald! Dan heb ik een bewonderaar tegen vergoeding van f 2.50 en zulke bewon dering is me geen duit waard! Geef ik de riks en mijn bewonderaar is niet gesjochten dan lacht hij me achter m'n rug uit! Geef ik de riks niet en hij is toevallig wel gesjochten (wat de beste kan over komen!) dan heb ik een bewonderaar tevergeefs laten smeeken! Geef ik 'm de riks niet, dan gaat de vroegere bewonderaar kwaad van me spreken en dezulke zijn er al genoeg™ ne overwinning voor een der partijen beide mogelijk zijn. De leiding berust bij den heer Boek man. STORMVOGELS—AJAX. Stormvogels komt uit met: v. d. Wint Blinkhoff Jr. Koster Struys Snoeks Sprokkrecff Oldenburg, Blinkhoff Sr., Sint, Visser, Asbeck. Het medespelen van Blinkhoff Jr. staat op het moment, dat we dit schrij ven nog niet vast. Is hij verhinderd, dan valt Haak in. HELDER—V. S. V. V. S. V. trekt Zondag naar den Hel der om de club van dien naam te ont moeten. De Helder-menschen wonnen de vorige week in Beverwijk met 21 van de Kennemers, zoodat V. S. V haar tegenstandster niet mag onderschat ten. Bij normaal spel van V. S. V. re kenen we op een overwinning. VISSCHERIJ. Gedurende de week van 2 t/m. 8 October 1924, kwamen alhier de navol gende vaartuigen binnen: 75 stoomtrawlers, 1 motorlogger, 4 zeil-, 2 motor-, 1 stoomharinglogger, 34 Engelsche haringdrifters, 1 haring- stoomtrawler en 83 kustvisschers. De besommingen waren als volgt: Stoomtrawlers van f 308 tot f 7662; motorlogger van I tot f 770; zeil- haringloggers van f 1326 tot f 3242; motorharingloggers van f 2214 tot f 7132; stoomharinglogger van f tot f 5247; Engelsche haringdrifters van f 1280 tot f 4807; haring-stoom trawler van f tot f 4612,60, terwijl de kustvisschers totaal f 6613 besom- den. De aanvoer bestond uit 770590 K.G. trawlvisch, 876 kantjes en 12927 man den haring. De totaal opbrengst bedr. f 323277.70 Een goede schollenvangst. Dat er in de Noordzee nog veel groo te schollen te vinden zijn, bewees een kotter uit Esbjerg, die te Huil een la ding schol aanbracht van 13000 pond, waarvoor 17000 kronen betaald werd. NIEUWE UITGAVEN. Wij ontvingen een ex. van Demo- Geef ik die beroerde riks wel, dan komt m'n bewonderaar over veertien dagen beslist om 'n tweede En zoo vervolgens Hij zal niet meer wer ken, maar langs 't strand of in 't Hee- renbosch gaan wandelen en om de volgende riks komen als de vorige aan Poorters toeback opgerookt is Wat moet ik doen! Wat moet ik doen! Lezer (en lezeressen) wat moet ik doen?, L ii U'l 'i B- OP 'T WACHTUUR! Wat moet Ik doen? Ik weet er wat opD.w.z. Ik hoop dat u er wat op weet! Want ik ben voorne mens de oplossing van het voorgaande probleem aan u over te laten. In de „Haagsche Post" kwamen vroeger z.g. „Lastige /Gevallen" voor. Het waren pijnlijke situaties, waarop door de lezers goede vingerwijzingen werden gegeven. Welnu lezers van de IJmuider Courant wees zoo vriendelijk voor ditmaal mij eens van dienst te wezen bij de oplossing van het lastige geval ten opzichte van dien Bewonderaar! Ik maak er een prijsra.adsel van en ik noodig alle lezers zondier uitzonde ring uit om mij te hulp te komen. De vraag is: Wat moet ik doen! Moet ik dien bewonderaar den gevraagde riks geven of niet! Op welke wijze kan ik mij uit deze impasse reddien zonder mijn bewonderaa r te kwetsten zon der hem in een vijjand om te scheppen zonder ook hum door het bakken van zoete broodjes (in caisu: zoete riksjes) te vriend te houden? Hoe kom ik achter de waarheid of hij werkelijk gesjochten is en hoe kan ik hem dan hulpen zonder te hoeven vreezen, dat het uitdraait op een we- kelijksche ondersteuning van 'n rijks daalder? i Moet ik er de bewondering vierkant aan wagen en zegg.en: „Hoor 's be wonderaar, alles goed en wel, maar ik ben zelf 'n gesjochten jongen (Wat intusschen sinds ik in de IJmuider schrijf niet meer waar is!) Of moet ik precies bet tegenoverge stelde doen? j s Verscheidene lezers .zullen onmid dellijk zeggen: Geef dien bewonderaar 'n riks en je bent van alle soesah af! Maar dat wil ik niet! Biet gaat hier niet om de knikkers maar om het spel! Ik wil niet gedwongen worden tot het geven van dien rijksdaalder en ik wil 'm ook' niet geven om van alles af te zijnl Ik /wil me niet latten intimi- cratie, het orgaan van de Democrati sche Partij. Dit nr. bevat o.a. het rap port van de Enquête-commissie, inge steld door het Comité van Actie tegen het ontslag der gehuwde ambtenares sen. Van den heer J. Veldkamp ontvin gen wij een ex. van het tekstboekje van den zangbundel „Kun je nog zingen, zing dan mee!" door J. Veldkamp en K. de Boer (uitgever P. Noordhoff, Gro ningen), waarvan zoo juist het 300ste duizendtal verscheen. In alle scholen in den lande worden de liedjes uit dit Tekstboekje gezon gen. Ge doet voor uw huiselijk kringe tje verstandig en goed door één of meer van deze goedkoope Tekstboekjes bij den boekhandel aan te schaffen. De banale straatdeun klinkt nog wel bij vele gelegenheden, döch als de tek sten van onze mooie liedjes maar meer onder de oogen komen, dan wekken die de bekende melodieën. In den huiselijken kring, op gezelli ge samenkomsten, onder de wandeling zoekt men zoo vaak tevergeefs naar een algemeen toepasselijk lied. Wie dit Tekstboekje bij de hand heeft vindt steeds volop keuze. Doet uw kinderen dit genoegen. Gij brengt stemming in uw woning en gij werkt zoo mede aan de bevordering van onzen Vaderlandschen Volkszang. deeren door de bewondering en ook niet door het dreigement van niet meer bewonderd' te worden! Ik wil naar recht en redelijkheid we ten wat mij in het onderhavig geval te doen staat! Dus lezers help me. Los ieder voor uw eigen overtuiging deze netelige kwestie tot genoegen van beide partij en op en zendt uw antwoord aan het adres van de krant. Over veertien dagen deel ik de ver schillende inzichten mede! En ik ben benieuwd of mijn bewon deraar zijn Riks zal krijgen of niet! B. PRAATJE VAN DEN VLETTERMAN De KoopmanI Je zoudt toch zoo af en toe zeggen, dat het de IJmuidenaren niet aan in geboren koopmansgeest ontbreekt. Luister naar het volgende voorval en u zult me gelijk geven: Voor de smakelijk uitziende en mo derne etalage van de u en mij welbe kende IJmuider Drogisterij van Smit u weet wel stond een dezer dagen een kleine jongen. Het was zoo'n aardi ge snuitige schobbejak op klompen en met 'n roetzwart gezicht. Hij had na tuurlijk, zooals dat de laatste weken bij deze categorie IJmuidenaren de ge woonte was, gespeeld in de zandresten bij de nieuwe radiopaal op de sluis en keerde nu al spelende en kijkende naar huis terug. Van de kant van het station komt opeens in vliegende haast een bedrij vig heer om den hoek schieten, kijkt rond, ziet den knaap en schiet op hem toe Zeg jongen zoo roept hij den jeugdigen baliekluiver aan: kun je me niet gauw zeggen waar hier het postkantoor is? Het postkantoor!... De jongen kijkt den haastigen reiziger en vreemdeling aan eerst vermoe dend dat hij lichtelijk voor 't lapje wordt gehouden. Maar dat kan hij toch eigenlijk niet gelooven Het postkantoor!! herhaalt drin gend de heer. Voor 'n dubbeltje zeg 'k 't! zegt ineens resoluut de kleine smak ker. Maar de heer is dankbaar grijpt in z'n vestzak, peurt een dubbel tje op en geeft het den knaap. Die onder het zorgvuldig aanne men van het kleine geldstuk nu tot den hevig verbaasden heer zegt: Draai je nou maar om! Daar 'hei je 't postkantoor! i: B.

IJmuider Courant | 1924 | | pagina 5