UffMkM officieel. KENNISGEVING inzake het ontrekken aan den openbaren dienst van een gedeelte weg. Burgemeester en wethouders van Velsen brengen, in verband met het bepaalde in artikel 230 der Oemeentewet, ter kennis van het publiek, dat zij voornemens zijn den gemeenteraad voor te stellen, een ge deelte ter grootte van ongeveer 5 Ms, van het langs de zuidzijde van den Terrasweg, te Santpoort, gelegen trottoir aan den open baren dienst te onttrekken. Belanghebbenden worden in de gelegen heid gesteld, hunne bezwaren tegen deze onttrekking aan den openbaren dienst, bin nen veertien dagen na de dagteekening dezer openbare kennisgeving, bij den ge meenteraad in te brengen. Een kaart, aangevende het bovenbedoelde gedeelte weg, ligt vanaf heden gedurende veertien dagen ter secretarie (4e afdeeling) voor een ieder ter inzage. Velsen, den 7 October 1924. Burgemeester en wethouders vernoemd, de Secretaris, de Burgemeester, J. KOSTELIJK. RIJKENS. PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN. De Bazar IJmuiden» Capellakoor. Als wij schrijven dat deze bazar, waarover wij in ons vorig no. reeds het een en ander met de opening heb ben medegedeeld, uitstekend geslaagd mag heeten, dan gelooven wij, dat we niets te veel zeggen. De dames en hee- ren van IJmuidens a Capellakoor zul len dan ook de overtuiging gekregen hebben dat hun werk niet te vergeefs is geweest en bij hen een aangename herinnering zal achter laten. De voor opgezette daad de entrée's aftestaan ten bate van de Vereeniging tot bestrij ding der Tuberculose mag dan ook ze ker in de eerste plaats genoemd wor den en zij heeft hiermede blijk gegeven niet alleen aan zich zelf te denken, maar ook andere daarvan te laten pro- fiteeren. Wij koesteren dan ook de stil le hoop dat deze daad van IJmuidens a Capellakoor op meerdere vereeni- gingen en corporaties zal inwerken, opdat de Vereeniging tot bestrijding der Tuberculose over ruimere kasmid delen zal kunnen besdhikken in het be lang van de velen, die een flinke ver zorging noodig hebben. Moge deze ba zar tevens een propagandamiddelzijn geweest het koor meer populair te maken onder de ingezetenen in het be lang van de Vereeniging en niet het minst voor de edele zangkunst. Wij brengen dan ook. gaarne namens het Dames-Comité T. B. C. een hartelijk woord van dank aan allen die hebben medegewerkt deze bazar te doen sla gen. Ten slotte vermelden wij nog dat. de bazar door 1277 personen is be zocht geworden, met een bruto ont vangst van f 131.38, belasting f 25.54, zoodat het saldo voor de T.B.C. Ver eeniging bedraagt f 105.84. VELSEN. De Chr. Besturenbond in de gemeente Velsen is van plan dezen winter flink wat propaganda te maken. Een zes- zevental vergaderingen zullen worden belegd een paar te Velsen, de overige te IJmuiden waar als sprekers zullen optreden de heeren Strijbis, Stapelkamp van de Chr. Fibrieks-,( Haven- en Transportarbeiders, een vrijge stelde van dan Chr. Ambtenarenbond, en van de Chr. Metaalbewerkers. Dan heeft de heer F. P. Vermeulen, lid van den Raad, een spreekbeurt op zich genomen. Gevraagd worden nog Dr. Dijk en K. Kruithof, voorzitter van 't Chr. Nat. Vakverbond. De aangesloten vereenigingen zijn van plan ruime publiciteit te geven aan de te houden vergaderingen. Vorige jaren werdi er wel eens te weinig bekendheid aan ge geven. Wij vestigen al vast de aandacht op deze samenkomsten, vooral ook van diegenen, die bij geen vakvereeniging zijn aangesloten. Algemeene belangstelling is gewenscht. Stand. SANTPOORT. Omtrent de Ambtsaanvaarding van prof. dr. O. A. van den Bergh van Eysinga lezen we in de Tel. het volgende Dr. O. A. van den Bergh van Eysinga, Hervormd predikant alhier, door het Haagsch Genootschap tot Verdediging van den Christelijken Godsdienst geroepen tot bezetting van den bijzonderen leerstoel in de Wordingsgeschiedenis van het Christen dom aan de Rijks-Universiteit Utrecht aan vaardde Maandagmiddag zijn ambt met het uitspreken eener inaugureele rede over: „Begin en beginsel van het Christendom" in de Aula der Universiteit. Het onderscheid tusschen de woorden „begin" en „beginsel", aldus spreker, laat zich reeds aanstonds verduidelijken aan de geschiedenis van het Haagsch Genootschap zelf. Uit Abraham Kuenen's Gedenkschrift van den jare 1885 blijkt, hoe het Genoot schap in 1785 begonnen is als een instelling, die ten doel had de rationalistische bestrij ding van de orthodoxe leer te wederleggen. Niet alleen de hedendaagsche bestuurderen, maar heel wat zich gaarne orthodox noe mende Christenen van tegenwoordig zouden naar den maatstaf van toen gemeten, onder bestrijders van het Christendom zijn gerang schikt. Na 1835 zien wij, dat weerlegging van bestrijders gelijk in het begin niet meer tot zijn taak wordt gerekend. De verdediging van het Christendom wordt dan een aan wijzing en doordenking van de eeuwige waarheid en waarde van de idee, die in 't Christendom leeft. Nu pas komt „be ginsel" van het Genootschap tot zijn recht, wanneer het heet: „de godsdienst wordt beter gehandhaafd door onpartijdig onder zoek van de waarheid dan door vasthou dendheid aan oude begrippen of weerlegging van andersdenkenden". Voor oude Chris tendenkers als Justinus, Minucius Felix, Clemens Alexandrinus en Augustinus is het Christelijke eensluidend met het waar achtig menschelijke. Zoo is het Christen dom te beschouwen als de absolute religie; alle godsdiensten hebben, waarheidsbezit de Christen erkent dat en is zich bewust de betrekkelijke waarheid daarvan met zich mede te dragen. Elke richting representeert een moment van de alomvattende Chris telijke idee, min of meer eenzijdig. De ware Christenen zal ten slotte blijken geen Chris ten meer te zijn in den zin van een bepaalde richting. De kerngedachte van het Christen dom, zijn beginsel, is een waarheid, waar boven niet kftn worden uitgegaan. Oeeft het niet op de vraaghoe verhouden zich God en Mensch het antwoord in Christo, of in den Geest, zijn zij één. Een eenheid, die intusschen concreet moet opgevat worden. Onze beschouwing van de religie is niet nationalistisch, doch wel rationeel. Wie tegenwoordig het Gevoel tot principe van wereldbeschouwing willen maken, zijn echte verstandigerds. De propaganda tegen het redelijk denken is eene eenzijdig ver standige, van onverdacht-rationalistischen huize. Kant heeft op klassieke wijze tusschen rede en verstand onderscheiden. Rudolf Otto's boek over het Heilige legt treffend den nadruk op de dubbelzijdigheid van het religieuze beleven zonder dat het begrip toont van wat dit voor den wijsgeer te zeggen heeft. „Irrationeel" is de godsdien stige verhouding allerminst. Een dualistisch Theïsme kan op den duur noch het religieuze noch het wetenschap pelijke bewustzijn bevredigen. Het begin van de godsdienstige ervaring blijkt ach terna de Ratio als beginsel in zich te dragen. Het nadruk leggen op de leer in de Kerken sluit de juiste gedachte in, dat het in den godsdienst om waarheid te doen is. Als God mensch wordt, wordt goddelijk den ken ook menschelijk denken. Het Christendom trad in de wereld in vormen, die onze tegenwoordige trap van ontwikkeling niet kunnen bevredigen. Toen heeft men het verdedigd op een wijze, die thans niet meer past. De oude Apologeten hebben echter contact willen bewaren met dé cultuur van de niet-Christelijke wereld, en dat is hun roem. Zoo moet tegenwoor- het Christendom als al-heerschend beginsel van levens- en wereldbeschouwing het gan- sche geestelijk bezit van deze eeuw ver werken. De Hervorming is nog maar iets voorloopigs geweest. Het rationalisme heeft eene roeping te vervullen gehad, en de dusgenaamd ongeloovige wetenschap aan de Christelijke waarheid grooter dienst be wezen dan waartoe het conservatisme eener verouderde Apologetiek in staat was. Intusschen is voor wie het eigen lijke beginsel leerden kennen van het Cristendom, het onderzoek naar deszelfs begin hoogst belangrijk. Hoe dat beginsel zich ingewikkeld heeft om zich later te ontwikkelen interesseert dan ook vele niet- theologen. Het theologiseerende, min of meer philosopheerende Cristendom schijnt oorspronlijker dan het Evangelieverhaal en een metaphysisch Cristusbeeld daarin ver- menschelijkt ie zijn. De Gnostiek van het begin zijn wij nu te boven, maar onze critiek beoogt niet enkel negatieve van het overgeleverde, doch tevens begrip van het verleden. De wetenschap eischt antwoord op de vraag: vanwaar dat oudite Cristen dom? De wordingsgeschiedenis heeft het te doen met de talrijke antecedenten daarvan in den vóór-Christelijken tijd zij is niet zoozeer de physiologie dan wel de embryo logie van het Cristendom. Gelijk echter bij de studie van den levenden mensch de kennis van den zuigeling en die van de ongeboren vrucht elkander over en weer belichten, zoo zijn ook de grenzen tusschen de wordingsgeschiedenis en de geschiedenis van het oudste Christendom niet scherp aan te geven. Met de gebruikelijke toespraken besloot spreker zijn rede. Bloemendaal blijft bestaan. De grensuitbreiding van Haarlem is thans in een stadium gekomen, dat een oplossing binnen zeer korten tijd mo- .gelijk maakt. De regeering heeft zich vereenigd .met het z.g. kleine plan, dat het voort bestaan van Bloemendaal mogelijk maakt. Dit plan beoogt een uitlegging van de Haarlemsche grens langs de Delft en van den Julianaweg langs den Bloemendaalschen weg achter Elsvvout naar Heemstede, gaande Idoor Bosch en Hoven naar Vrederust en van daar langs de Binnenliede tot de Jan Gij zen- vaart. Deze oplossing der kwestie wordt voor Haarlem gemakkelijk gemaakt door de bepaling, dat Haarlem aan Bloemendaal en Heemstede geen ver goeding zal hebben te betalen, als compensatie voor de kosten van an nexatie van Schoten. Gedeputeerde Staten bieden den Staten ter vaststelling aan de Begroo ting van ontvangsten en uitgaven van het Provinciaal Ziekenhuis nabij Sanpoort voor bet dienstjaar 1925. Ze is opgemaakt tot een totaal bedrag aan gewone ontvangsten en uitgaven van f 1.862.952.60 en aan buitengewone van f 480.000. In de Memorie van Toelichting wordt opgemerkt, dat de ontvangsten in to taal f 120.295.60 hooger zijn dan in 1923 werd ontvangen, wat voorname lijk werd veroorzaakt door het grootere aantal verpleegden 3e kl. waarop voor 1925 mag worden gerekend en waar voor de vermeerdering alleen f 165.447 bedraagt. De uitgaven zijn daarentegen f 36.006.33x/2 lager geraamd dan zij in 1923 waren geraamd. Voornamelijk de post salarissen heeft tot verlaging me degewerkt. Door een en ander kan de provinciale bijdrage f 176.301.93^2 la ger worden begroot dan in 1923 noodig bleek. Wat de ontvangsten aan verpleeg- gelden aangaat is gerekend op een ge middeld aantal van 1372 verpleegden, gevende een totale opbrengst aan ver- pleeggelden van f 1.533.210 of f 130.016.51 meer dan over het jaar 1923 werd ontvangen met de Rijksbij drage inbegrepen. Uit het overzicht der te betalen sala rissen en loonen blijkt dat deze in ver gelijking met de uitgaven voor het jaar 1923 f 60.709 minder zullen be dragen. Deze vermindering is hoofd zakelijk te danken aan de invoering van de 48-urige werkweek, tengevolge waarvan het aantal verpleegden be langrijk kon worden beperkt; terwijl ook eenige dienstboden minder noodig zullen zijn. Voorts zijn de leden van het perso neel die den 60-jarigen leeftijd vóór of in 1925 zullen bereiken voor zoover mo gelijk niet meer in de raming opgeno men, daar de plaatsen dezer functiona rissen niet zullen worden aangevuld. INGEZONDEN. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie Lasterende Raadsleden. Geachte Redactie. Het bestuur van de Vereeniging voor Christelijk Volksonderwijs te Velser- oord wil bij dezen meedeelen dat het op het ingezonden stuk van de Soc. Dem. raadsfractie, geteelcend door den heer Roelse, niet zal ingaan. Dat is zoo zeer beneden peil, dat wij meenen daaraan gevoeglijk voorbij te kunnen gaan. Intusschen maken wij van deze ge legenheid gebruik om mee te deelen dat nog slechts één raadslid zich heeft aangemeld voor het door ons aangebo den onderzoek. Voor bet bestuur G. VOET, secretaris. Velseroord, 10 Oct. 1924. BURGERLIJKE STAND. Gemeente Egmond aan Zee. Ondertrouwd: Tennis Zwart en Jobje Visser. Getrouwd: Gerrit de Groot en Grielje Groen. GEMENGD NIEUWS. Het toezicht op Motorbussen. De regeling voor N.-Holland. Naar men weet, is bij K.B. van 13 Juni 1924 het Koninklijk besluit van 31 Juli 1880, houdende bepalingen ter verzekering van de veiligheid der rei zigers met openbare middelen van ver voer, gewijzigd. De meest belangrijke wijziging is de bepaling, dat de dienst alleen mag worden uitgeoefend met rij- of vaartuigen waarvoor een goedkeu ring van kracht is, verleend door of vanwege het gemeentebestuur ter plaatse, waar het hoofdkantoor der onderneming gevestigd is. Voorts is, zoo worde herinnerd, bepaald, dat voortaan vopr motorrijtuigen (auto bussen) omtrent die goedkeuring niet wordt beslist, dan na onderzoek van het motorrijtuig door een deskundige, aangewezen door den Commissaris der Koningin. De overweging van de vraag, wie voor de provincie Noord-Holland de uitvoering van de bedoelde bepaling als deskundigen zouden worden aan gewezen, heeft den Commissaris der Koningin geleid tot de overtuiging dat het wenschelijk is, dat de keuring in de geheele provincie zooveel mogelijk, volgens gelijke regelen en op gelijke wijze wordt verricht. Terwijl hij -ter bereiking van dat doel enkele algemeene regelen heeft vast gesteld, die bij de keuring in acht ge nomen zullen moeten worden heeft hij tot deskundigen aangewezen: Den heer C. Bakker, Hoofdinspec teur van politie, Chef van het Bureau Verkeerswezen der gemeente Amster dam voor het ambtsgebied der Kamer van Koophandel en Fabrieken te Am sterdam, omvattende de gemeenten Amsterdam, Landsmeer, Broek in Wa terland, Diemen, Ouder-Amstel, Nieu- wer-Amstel en Uithoorn; den heer A. E. Storm de Grave te Voorburg (Klein Arentsburgh) voor het overige gedeelte van de provincie be zuiden het Noordzeekanaal en het ge deelte van de gemeente Velsen, he noorden dat kanaal en den heer G. Bakker, Rozengracht 249, Amsterdam, voor het overige gedeelte van de pro vincie benoorden het Noordzeekanaal. De heer C. Bakker is met de alge meene leiding heiast in dien zin, dat hij over de beide andere deskundigen toezicht zal uitoefenen. Als plaatsen waar de keuringen zul len kunnen geschieden worden aange wezen: le. voor het ambtsgebied van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Amsterdam: het Bureau Verkeers wezen, Overtoom 3743, Amsterdam. 2e. voor het overige gedeelte der provincie bezuiden het Noordzeeka naal en het gedeelte van de gemeente Velsen benoorden dat kanaal: Haar lem, Amsterdam en Hilversum; 3e. voor -het overige gedeelte van de provincie benoorden bet Noordzeeka naal, voorzooveel liet vaste land der Provincie betreft Zaandam, Alkmaar, Hoorn en Schagen. De eventueel op de eilanden noodige keuringen zullen aldaar worden ver richt. Voor een eerste keuring moet f 25 betaald worden, voor een herkeuring f 12.50. Aan de algemeene voorwaarden waaronder aan de motorrijtuigen goedkeuring zal worden verleend, ont- leenen wij de volgende bepalingen: Het motorrijtuig moet voorzien zijn van twee onafhankelijk van elkaar werkende remmen. Elke rem moet in goeden staat zijn. De stuurinrichting moet zijn bere kend voor de zwaarte van het motor rijtuig, het af te leggen traject (smalle wegen en korte bochten) en gemakke lijk bedienhaar zijn, zonder aan de veiligheid te kort te doen. Geëischt worden twee onafhanke lijk van elkander goed werkende ge luidsignalen, waarvan één geluidsig naal een ballonhoorn moet zijn. De wielen van het motorrijtuig mo gen niet voorzien zijn van massieve gummibanden. Voor het geval het rij tuig voorzien is van luchtbanden moet ten minste één gemakkelijk te montee- ren reserveband worden meegevoerd. Per zitplaats wordt een breedte be rekend van ten minste 0.40 M. en als gemiddeld gewicht van één passagier wordt 70 K.G. aangenomen. Staan plaatsen worden slechts toegestaan indien de inwendige hoogte van de cas- rosserie ten minste 1.85 M. bedraagt; per strekkenden meter, binnenwerks gemeten wordt ten hoogste één staan plaats toegelaten. Noch in de gangpa den, noch voor de uitgangen mogen al of niet wegneembare zitplaatsen aan wezig zijn. 1 Wanneer zich langs het af te leggen traject breede wateren bevinden moet bij gesloten motorrijtuigen in het dag van de carrosserie een luik aanwezig zijn ter lengte van ten minste 1.20 M. en ter breedte van ten minste 0.65 M. Dit luik moet door middel van een van de binnenzijde af daarop uitge- 1 oefenden druk gelicht kunnen worden. De verbinding van dit luik met de car rosserie moet zoodanig worden gecon- strueerd, dat deze gemakkelijk in ge- val van nood, zoowel van den binnen kant als van den buitenkant kan wor den verbroken. Onder 't onmiddellijk bereik van den bestuurder moet een goed werkend met vloeistof gevuld, brandbluschap- paraat, geschikt voor het blusschen van benzinebranden aanwezig zijn. Het motorrijtuig moet zoodanig zijn ingericht, dat op geenerlei wijze brand gevaar door verwarmingsleidingen, benzineleidingen, uitlaatpijpen enz. aanwezig is. In het pantser mogen geen plaatsen voorkomen waar Qlie of benzine zich kunnen verzamelen; daartoe zullen afvoergaten geëischt worden. Tegen het militarisme. In hotel de l'Europe te Utrecht werd Woensdag, naar de Tel. meldt, onder presidium van ds. J. B. Th. Hugenholtz een vergadering gehouden, om té ko men tot een Bond van Predikanten, godsdienstonderwijzers en evangelis ten. In zijn openingswoord wees de voorzitter er op, dat het verzet tegen den oorlog hoe langer hoe groot? wordt, waaruit wij zien, dat God bezi- is, de oogen te openen van het levend geslacht. De strijd tegen het militarism0 is niet meer het monopolie van ee partij of van socialisten en anarchihi ten, want de vrijzinnig democratisch? partij heeft de ontwapening eveneerfi op haar program staan. De kei-kal sanctionneeren de bewapening nopt daarom, aldus sprl, hebben wij, vooitc gangers de taak, de leus ons in ontvvfe pening te gaan verdiepen. la Op grond van de beginselen van ho] evangelie van Jezus Christus zullii wij, aldus spr., het militarisme bestriw den en de geesten in de kerken aais< dachtig maken op de groote zonde, dp< in onze harten onbestreden voortleeft Na uitvoerige bespreking werd b(V sloten, een groep van voorgangers tb gen oorlog en militarisme op te riclv ten. h Op voorstel van prof. Heering werk bet beginsel der groep aldus vastgp steld: v „De groep van voorgangers tegel» oorlog en oorlogstoerusting enz., oveib wegende dat slechts van bet doorweil' ken der christelijke beginselen heil tc wachten is voor menschen, volken eh volkengemeenschap; k dat deze doorwerking niet alleen tel gengehouden wordt door den invloed der zonde, maar ook door het instand houden van zondige gebruiken, waait van de verderfelijkste de oorlog is; c dat niet alleen de oorlog met allF recht spot, maar ook het karakter vai»' alle moderne oorloguitvoering hef godsdienstig zedelijk gevoel krenkt oj een niet meer te verdragen wijze, daf elk offer waard is om tegenover dezi2 misdaad ernst te maken met de zede< lijke waarheid, dat het beter is on recht te lijden dan onrecht te doen; bindt den strijd aan tegen oorlog ei oorlogstoerusting en roept alle chrisi tenen binnen en buiten de kerken op< aan dezen strijd mede te strijden, op' dat de namen van Jezus Christus e» zijn Hemelschen Vader niet meer of die gruwelijke wijze door de volken gei schonden worden als in de jaren did achter liggen, het geval is geweest." Medegedeeld werd, dat een vijftigta sympathiebetuigingen uit alle deelel des lands waren ingekomen. f Vervolgens werden besprekingen ge voerd over de wijze, waarop de groej hare ideeën zal propageeren. Tot bestuursleden werden gekozei prof. dr. Heering (voorloopig voorzit ter); ds. J. B. Th. Hugenholtz, secreta ris; ds. N. Padt, uit Zandvoort; F. A van I-Iooven, evangelist te Tilburg; er, ds. A. J. Wartena, uit Zevenaar. i De Eerste Kamer en Plaatselijke Keuz< De Eerste Kamer zal straks moetei beslissen over het ontvverp-Rutger: tot invoering van Plaatselijke Keuze Er zijn verschillende adressen teger dit ontwerp bij de Eerste'Kamer inge zonden, waarin het wordt afgekeurc als een aanranding der persoonlijk» vrijheid, een verleiding tot smokkel handel en een groot nadeel voor d» schatkist. Ook is er een verzoek on verwerping bij de Kamer ingedienc met 276031 handteekeningen. Onbeperkte persoonlijke vrijheid ii echter in een samenleving onmogelijk Ook de tegenwoordige drankwet tas' die vrijheid in vele opzichten aan. Mei is alleen vrij, om te doen en te laten wat men verkiest op een onbewoonc 1 eiland en zelfs daar niet. Men heef toch de vrijheid niet, om het eilan? te verlaten en zal er zich een gevange ne gevoelen. Als de drankaccijns ophield, zoi dit een niet gering verlies beteekenei voor de schatkist. Maar door invoe ring van het ontwerp-Rutgers houd maar niet plotseling deze accijns op Eerst na verloop van vele jaren zal ii ons land overal de sterke drank verbo den waar zijn geworden. Bovendiei brengt de alkohol geld in hét laatj» maar neemt er nog meer uit. De stof felijke schade, die voortdurend doo: het alkoholisme veroorzaakt wordt, i: onberekenbaar groot. Drankverbod kan ontdoken worden aanleiding geven tot stille distilleerde rijen, smokkelhandel en andere wets ontduiking. Het wordt niet ontkend Maar men zou wel stapels wetboekei kunnen verbranden, als alle wetten in getrokken moesten worden, die min o meer dikwijls overtreden worden. Sterk zijn dé argumenten tegei Plaatselijke Keuze zeker niet. Het ont werp-Rutgers is als onze volksaar? voorzichtig. Het is volstrekt niet rad: kaal, maar heel geleidelijk 'tracht hei ons volk alkoholvrij te maken.-Daarto, is het niets dan een-eerste,!lzeer be •hpedzame stap. Het hééft goede kans om door de Eerste Kamer aangenomei te wordenv

IJmuider Courant | 1924 | | pagina 6