ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN IJ.V.V.Stormvogeis No. 100 Woensdag 15 October iS>$4 9s Jaargang IJMUIDER COURANT Watuitui UaiUia Oct. 1024 H. water L. water Dagen v.m. n.m. v.m. n.m. 16 4.57 5.11 0.48 0.55 17 5.31 5.44 1.17 1.23 18 6.04 6.17 1.44 1.53 10 6.40 6.57 2.11 2.20 20 L.K. 7.25 7.45 2.47 3.03 21 8.21 8.53 3.33 3.54 22 9.37 10.14 4.40 5.08 Ingekomen personen. A&ntal J. H. Visse, A Duinweg- of Duivelsl. 8r. 31 G. J. Scheffer, M in een houten keet (sluisbouw) 2—2 P. Minderhoud, G Hagelingerw. 14 1—1 B. Koch, D. Planciusstraat 55 2 J. F. L. de Boer, D Velserd.buurt- weg 184 11 J. B. Suijkerbuijk, C Industrie straat 26 33 J. W. E. Matthies, E Zeeweg 70 1—1 J. J. Wesselius, L Melklaan 62 42 P. Appel, D Lindenstraat 25 23 L. v. Breugel, D Lindenstraat 25 4—1 F. A. Moermans, C Loggerstr. 2 1—1 Wad. J. Peereboom, E Brunio- straat 5 rood 12 J. Kraayeveld, F Zeeweg 77 75 M. Holewijn, F N. Schulpw. 305 12 A. J. Wamsteeker, H Driehuizer- kerkweg 87 11 P. J. Bieze, G. Kruidbergerw. 31 11 F. J. Tijneleijn, D Lindenstraat 18 1—4 H. Mooij, D Duinweg of Duivelsl. 28 22 J. van Es, E Zeeweg 70 13 J. Dominicus, F Gr. Hout- of Koningsweg 61 12 zes vrachtloggers hier een lading pekel haring aan van Engeland. Maatschappij tot nut van 't Algemeen. Het bestuur van het nutsdeparte- ment heeft voor dezen winter het. vol gende programma vastgesteld van nutsavonden: Vrijdag 24 October: de heer Henri Dekking uit Rotterdam met „De blauwe vogel" van Maeter linck. Vrijdag 14 November: Filmavond. Vertoond zal worden de film „De eeuwige stilte'' van Shackleton's Zuid- pooltocht. Maandag 12 Januari 1925: Ds. Scher merhorn van Nieuwe-Niedorp met een lezing over C. S. Adama van Schelte- ma, waarbij Mej. A. J. Managé-Challa eenige van diens gedichten zal decla- meeren. In December zal nog een uitvoering van het kinderkoor plaats vinden. Gevraagd zal nog worden aan den hr. Dekking om een ander onderwerp te kiezen. Alle avonden vinden plaats in Thalia. PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN. De expert bij de Scheepvaart inspectie O. Wagenaar, werkzaam in tiet 4e district, is van hier overgeplaatst naar 's Gravcnhage. De Minister van Waterstaat heeft Vrijdagnamiddag een bezoek gebracht aan onze plaats en de werken voor den bouw der nieuwe schutsluis bezich tigd. De minister was vergezeld van den administrateur van zijn departe ment, den heef P. H. A. Rosenwald en van den hoofdingenieur-directeur van den Rijkswaterstaat, den heer W. C. G. Gelinck te Haarlem. Het gezelschap werd rondgeleid door den hoofdingenieur, den heer J. A. Ringers. Het hospitaal-kerkschip De Hoop is Vrijdagmiddag van zijn derden kruistocht onder de haringvisschers op de Noordzee alhier teruggekeerd. Op deze reis werden door den genees heer, Dr. T. F. van Asperen te Over- veen, 30 patiënten behandeld, waar door het totaal aantal behandelde pa- tienten dit jaar tot 195 is geklommen. Drie patiënten werden meegenomen en van hier naar hun woonplaatsen ver voerd. De predikant, Ds. Ploos van Amstel uit Rekken, had veel gelegenheid zich aan boord der haringschepen te bege- ven en de opvarenden toe te spreken. Zondagav ond was er een volksop loop in de Prins Hendrikstraat tegen over de Amstelstraat. De oorzaak was eenig ongenoegen tusschen twee jon gens en drie meisjes, waarbij ook hand tastelijkheden gepleegd werden. De jongelui werden onder veel belang stelling meegenomen naar 't politie bureau en daar ernstig onderhouden. De levering van aardappelen voor het garnizoen alhier voor het tijdvak 1 van 1 November 1924—31 Mei 1925 is opgedragen aan P. Borst alhier voor f 8.40 per 100 K.G. Het was Maandag een zeer druk ke dag aan de vischhallen. Behalve een flink aantal stoomtrawlers en eenige haringschepen, waren er 30 Britsche stoomharingdrifters aan de markt, die een enorme hoeveelheid versche haring aanbrachten. De prijzen waren f 1 per mand goedkooper dan Zaterdag, maar toch waren ze zeer goed te noemen. groote aanvoer gaf aan vele han werk. In 't laatst der vorige week brachten 1 Voor de af deeling Velsen van de i Vrijdenkers-vereeniging „De Dage- j raad", trad Vrijdagavond in Thalia op Ds. Schermerhorn van Nieuwe-Nie- dorp met zijn voordracht „De Godzoe- ker". De voorzitter, de heer A. van Bode- j graven, deelde in zijn openingswoord mede dat, foutief, in de courant had gestaan als zou spreker zelve de dich- l ter van het stuk zijn; dit is Rakazof J die het in het Duitsch heeft geschre- 4 ven, uit welke taal Ds. Schermerhorn het in het Hollandsch overzette. Daarna kwam de spreker aan het woord die eerst een inleiding op deze tragedie gaf en daarna, op enkele ge deelten na, het stuk in zijn geheel voor droeg. Daarbij drukte hij zijn spijt er over uit dat hij dezen avond niet be schikte, over de muziek en verdere entourage, om het stuk, vooral de my stieke gedeelten goed te doen uitko men. Toch wist de declamator de ver schillende passages met onderscheide ne moeilijke karakters, uitstekend weer te geven. Het stuk speelt in het Rusland van Tolstoï en de hoofdfiguur is een biografie van dien graaf-hervor mer. Het le bedrijf, de proloog, is zuiver mystiek. Daarin ziet men de- massa, boeren, burgers, soldaten, vrouwen, studenten enz. zoeken naar de waar heid en voor hare poort komen. Dan houdt een mystieke Mephisto-figuur, het dom-brutale geweld, hen tegen en jaagt ze terug tot hun leven. Alleen Nicolaas Nicolajewitch wil blijven voortschrijden. Het 2e bedrijf voert ons in een afge legen fort waar officieren drinken en vrouwen verleiden. De handeling speelt zich af, als de ritmeester Nico laas Nicolajewitch, een soldaat die in een moment van begrijpelijke drift een meerdere naar de keel was gevlogen, dronken voert om hem van den kogel te redden. Zoo moet het zijn, de een voor den ander is hier de conclusie van den godzoeker. Het 3e bedrijf toont ons Nicolaas als landheer die wil leven met en voor zijn boeren. Hier komt de catastrofe met zijn familie en omgeving, die bevangen in een net van leugen en voöroordeelen, hem desnoods krankzinnig willen ver klaren, als zij vernemen dat hij hunne waanbeelden zal "verscheuren. Ten slotte verlaat hij alleen zijn huis, als hij verneemt dat zijn dochter, die hem nog steeds aanhing, tenslotte ook zijn idealen achterstelt bij den man harer liefde. Het 4e bedrijf teekent Nicolaas in een arm boerendorp. Daar ontmaskert hij den belastingambtenaar als een uni form zonder wezenlijk mensch. De menschen die bevelen weten niet hoe de uitvoering is. De lichtstraal in dit bedrijf is als blijkt dat alle offers niet vergeefsch waren. Want een arme, domme boer, de soldaat uit het 2e be drijf, veinst de wouw zijner jeugd liefde niet te herkennen, omdat die hem anders nog om vergiffenis zou willen vragen. Maar liet conflict van Nicolaas nadert tot de kerk, waarin het Tolstoïaansch begrip van weerloos heid, gelijkheid en armoede, polemisch naar voren wordt gebracht. Hot slot van het bedrijf is als Nicolaas, volgens den vloek van den pope, alleen voort moet trekken de wereld in, de twee boe ren die hem het dichtst nabij stonden, tot de conclusie komen dat de nacht waarin hij gaat, helderder moet zijn dan hun dag, omdat hij daarin een lichtstraal kan werpen. Het 5e bedrijf is mystiek, aansluiten de op het le. Als oud man staat hij weer voor de poort der waarheid en het ruwe geweld houdt hem tegen. Dan met klem van redenen tracht die hem terug te dringen omdat de waarheid I toch onbereikbaar is. Maar het ant- woord luidt: Hij is zoo nabij en zoo- f ver als God in of uit mijn hart is. Verovert u de waarheid en zij zal u vrij maken'., zegt Nicolaas. En daarna sterft hij met den juichkreet op de lip- pen: „O licht, neem op mijn ziel!'' Het talrijk opgekomen jubliek had met aandacht het stuk gevolgd en het was zeker niet een zinledige beleefd- heid, toen de voorzitter uit aller naam den declamator dankte voor hetgeen l hij had doen genieten. VELSEROORD. Inbraak in de Bewaarschool, i Toen het onderwijzend' personeel der i Gemeentelijke Bewaarschool Maan- 1 dagmorgen in de school kwam, be- merkte men aanvankelijk niets onge- woons. Maar toen Mej. V. in de kleer- kast kwam en haar schort wilde om- doen, bemerkte men dat de kleeren op den grond lagen en bleek uit het schort het gouden, horloge en een sierspeld I van. Mej. V. verdwenen. Er waren dus j dieven in de school geweest en toen - ging men verder zoeken. En het bleken niet alleen dieven, maar ook inbrekers j te zijn geweest. De kasten met leermid delen waren opengebroken en alles bleek onderzocht. De inbrekers zijn binnengekomen door een deur van de middelste speelzaal, vvelke deur ze met geweld hebben opengetrokken. De kas ten ihet leermiddelen zijn doorzocht, maar meegenomen zijn slechts twee bouwdoosjes en een bal. Van de ge opende kasten waren latten met geweld afgetrokken. Men vermoedt dat opgeschoten jon gelieden dezen inbraak hebben ge- j pleegd. Immers, hebben de inbrekers overal aangezeten, ze hebben teekenin- j gen op de borden uitgeveegd, met een j passer een halve cirkel op een der bor- den getrokken en vermoedelijk zijn ze j zelfs aan het tollen geweest, daar van j bestuurder van de autobus haalde uit een hoopje tollen er een weggenomen naar rechts, echter teveel, zoodat de was en een eind verder werd gevonden. bus op de berm van den weg terecht Men vermoedt dat de inbraak is ge-1 kwam. Er zaten geen menschen in de pleegd Zondagmorgen om 6 uur, omdat j bus, die ook niet kantelde, maar op de omwonenden toen heel even het elee- berm van 'den weg bleef staan. De be- trische licht in de school hebben zien stuurder van de auto, de slager W. te branden. Maar ook slechts heel even,Haarlem, had deze wat spoedig tot verder hebben de inbrekers zich met j staan gebracht, waardoor een achter lucifers geholpen, want verscheidenehem rijdende motorrijder tegen de afgebrande lucifers werden gevonden, j auto opbotste en aan het hoofd werd De kinderen kregen Maandagmorgen verwond, vrij af, omdat het onderzoek rustig kon j plaats hebben. bij IJmuiden verstopt. Het is daar ge vonden, natuurlijk ernstig beschadigd. De sierspeld hadden ze aan een meisje gegeven en de ballen aan buurtkinde ren. Oudersavond. Zondag had in de Herv. Kerk een oudersavond plaats vanwege de Zon- dagsschool-vereeniging. Ds. Kroese sprak de kinderen toe en de heer T. Doevendans van IJmuiden de ouders. Het personeel en de kinderen der Zondagsschool zongen ter afwisseling eenige liederen. Verbinding gezocht met Poolsche firma's. De Poolsche Consul te Rotterdam zond aan de Kamer van Koophandel en Fabrieken aldaar onderscheidene adressen van Poolsche firma's, die zich gaarne in verbinding zouden stellen met Nederlandsche haringexporteurs. Nadere inlichtingen worden verstrekt door de secretarie van voornoemde Ka mer. VELSEN Men meldt uit Beverwijk aan de N. Hl. Ct. dat de locomotieven en wa gens van de vroegere stoomtram Haar lemAlkmaar per trein vervoerd wor den naar België, met bestemming voor een Belgische Tramweg-maatschappij, die het rollend materieel eenigen tijd geleden aangekocht heeft. De villa „Tivoli'' aan den Wijker- straatweg op den hoek der Corvers- laan die eenige jaren geleden werd in gericht tot café met speeltuin, staat nu al geruimen tijd leeg en is daardoor zoo zoetjes aan een ruïne geworden. De ruiten zijn bijna alle ingegooid, de hekken vernield en als niet spoedig Wordt ingegrepen zal van het materi aal wat nu nog in den tuin staat, gauw niets meer over wezen. In de Corverslaan te Wijkeroog kwam een wielrijder te vallen over de daar liggende oude gasbuizen. Hij be zeerde zich aan zijn handen terwijl zijn kleeren en rijwiellantaarn werden be schadigd. Nu zijn déze gevaarlijke dingen op geruimd. Hl. Dbl. Zondagmiddag reed op den Wij- Iterstraatweg een autobus, toen van den anderen kant een auto kwam. De De politie 'stelde een onderzoek in, maar niemand had' schuld, daar alles een samenloop van omstandigheden Onze politie had de daders van den was. inbraak in de Bewaarschool al heel spoedig te pakken. Een dichtbij wonend meisje, dat met een der gestolen ballen aan 't spelen was, wees de daders aan. Arbeidsbemiddeling Velsen. 11 Octo- Als werkloos ingeschreven ber 1924: 1 wagenmaker, 1 machinale houtbe- werker, 4 timmerlieden, 1 schilder, 1 en de 13-j. K., allen wonende in meubelmaker, 1 bankwerker, 2 chauf- feurs, 1 boormeester, 13 sigarenmakers, 1 kantoorbediende, 23 diversen. Dat waren idrie jongens v an 9, 11 en 13 j jaar, n.l. twee broertjes P., van 9 en 11 jaar de Kalverstraat. De jongens waren spoedig tot bekentenis gebracht, de jongste had trouwens den geheelen i nacht niet kunnen slapen. De knapen zijn Zondagmiddag 5 uur over den muur geklommen en over het j speelveld gegaan naar de middelste speelzaal, waarvan ze de deur met ge- weid hebben opengetrokken. In dé school hebben ze als barbaren huisge- houden, gelijk eenigen tijd geleden on- der de inbrekers geldende was, hebben ze ook het gebruikelijke souvenir op een bank gelegd. Daaronder hadden ze een bos sleutels neergegooid en door de politie gevraagd zijnde, waarom ze die sleutels juist daar hadden neergewor pen, hadden de jongelui geantwoord, dat de onderwijzeressen ze daar wel niet zoeken zouden. En als ze dan later nog eens in de school wilden, wisten ze de sleutels te leggen. Kasten hebben ze met geweld open gescheurd en de lipsloten daarvan ver nield. Het gestolen gouden horloge van Mej. V. hadden de knapen in het duin OFF.ICIEELE MEDEDEELINGEN. Uitslagen j.l. Zondag gespeelde wed strijden: STORMVOGELS I—AJAX 3—1 IIIBLOEMEN- DAAL II 2—1 IV—R.C.H. V 3—3 V—KENNE- MERS V 4—2 Wedstrijden voor a.s. Zondag: U. V. V.—STORMVOGELS I. STORMV. II—AJAX 3 te 2 uur V. V. H.—STORMVOGELS III te 10 uur STORMV. IV—V. V. H. II te 12 uur SPAARNVOGELS-STORMV. V te 10 u. STORMV. VI—STORMVELD II te 2 u. SPOKT. VOETBAL. STORMVOGELS—AJAX 3—1. Onder ideale weersomstandigheden heeft Stormvogels Zondag Ajax met 31 geklopt. Een overwinning verdien de Stormvogels naar onze meening wel. hoewel 32 of 21 de verhouding wel iets juister had uitgedrukt. Over 't geheel genomen stond het spel van Stormvogels technisch niet zoo hoog als tegen H. B. S. Het achter de voorhoede aantrekken der midden- linie was bepaald minder, terwijl ook het verband tusschen backs en wing- halfbacks niet zoo in orde was. Voor al vóór de rust viel deze fout sterk in 't oog bij Sprokkreeff cn Koster. Het kwam ons voor, dat de captain veel te veel zich voor 't doel terug trok en daardoor Hamel vrij spel liet. Na de rust was de samenwerking in de ver dediging beter, waardoor de rechter vleugel van Ajax vrijwel niets kon uitrichten. In de Stormvogelsvoorhoede kon ons de rechterwing beter bekoren dan de linkerwing. Oldenburg, die zeker do beste aanvaller van het veld was, speelde met de Kruif en Delsen het spel van kat en muis. Ook BLinkhoff Sr. mocht er zijn. Hij speelde aardig met Oldenburg samen en werkte van het begin tot het einde hard. Z'n kop bal was schitterend. Sint kreeg weinig kans tot het lossen van een schot. Hij werd zoodanig bewaakt, dat hem zelfs vrijwel geen tijd werd gegund tot het plaatsen naar de vleugels. Visser stichtte als van ouds vaak verwar ring in de vijandelijke gelederen, doch is met schieten óf niet gelukkig, öf niet resoluut genoeg. Asbeck wisselde goede momenten met onbesuisd werk af. Van de verdediging zeiden we reeds een en ander. Wij willen er nog aan toevoegen, dat Snoeks een prachtige partij voetbal speelde. Hij toonde zich volkomen de meerdere van Hordijk. Ook Struys kan op een goeden wed strijd terugzien. Alleen was z'n aange ven van den bal wel eens te hard. Na een rustperiode speelde Blinkhoff Jr. weer mede. Wel was hij nog niet ge heel de oude, zoo miste hij o.a. een paar maal leelijk, doch hij heeft het Jan de Natris niet gemakkelijk gemaakt. Van der Wint heeft een paar maal niet over pech te klagen gehad. De wijze, waar op hij echter in de tweede helft een schot van Volkers uit z'n doel hield, was keurig. Ajax heeft o.i. haar nederlaag te wij ten aan het korte spel harer voorhoede. Short-passing, af en toe eens toege past, mag goed zijn, het voortdurend toepassen brengt geen succes. Van Kol viel als links-binnen al bijzonder te gen. In de verdediging konden Delsen en de Kruif tegen den Stormvogels-rech- terwing weinig uitrichten. Pelser had den linkerwing beter in bedwang. Hor- dijk was als verdediger niet slecht, doch steun voor de voorhoede ging van hem weinig uit. Boekman had geen gemakkelijke taak, zag enkele malen ongerechtigd heden niet, doch heeft zich er over het geheel flink door heen geslagen. En t wat ook een voornaam ding is: Hij volgde het spel uitstekend. De wedstrijd. Het is even twee uur, als de volgen de elftallen zich opstellen: de Boer Pelser Delsen j Martens Hordijk de Kruif i Hamel, Volkers, Geudeker, Van Kol, de Natris Asbeck, Visser, Sint, Blinkhoff Sr., Oldenburg Sprokkreeff, Snoeks, Struys Koster Blinkhoff Jr. v. d. Wint Ajax trapt af, maar brengt 't niet verder dan Snoeks. Ook de Stormvo gels-voorhoede kan niet tot de Boer doordringen. Het is den spelers aan te zien, dat zij onder den indruk zijn van het gewicht van den wedstrijd, althans er wordt in de eerste minuten slecht gespeeld. Niet lang duurt het echter, of er komt meer teekening in 't spel. Stormvogels krijgt na een rush van

IJmuider Courant | 1924 | | pagina 1