ORGAAN VOOR D No. 101 Zaterdag 18 October 9§ Jaargang YersehQat Woensdags Zaterdags PriJsw^riagina WYBSRT KssiDW ii opiietw ra IJMUIDER COURANT Abonnementsprijs: f 1.— per 3 maanden, franco per post f 1.35 Abonnementen worden aangenomen aan het Bureau en bij de Agenten. Tot plaatsen van advertentiën van Buiten de gemeente VELSEN in dit blad is uitsluitend gerechtigd het Advertentie bureau P. F. C. ROELSE, IJMUIDEN. Advertentiën uiterlijk in te zenden WOENSDAO tot 9 uur v.m. en VRIJDAGS tot 4 uur n.m. Uitgave van de N. V. UITGEVERS Mij. „IJMUIDEN" ADRES VOOR REDACtlE EN ADMINISTRATIE N. V. DRUKKERIJ SINJEWEL Willemsplein 11 Telefoon 153 IJmuiden Ingezonden mededeelingen 40 cts. per regel Advertenties v. 11. en m. 5 regels f 1 iedere regel meer 20 cts. Compact gezette advertenties van 11. en m 5 regels f 1.25, iedere regel meer 25 cts. Kleine advertenties en familieberichten zoomede vereemgings advertenties uit de gemeente, uitsluitend bij vooruitbeta ling van 1 tot en met 5 regels f 0.75, iedere regel meer 15 cts. Bij niet contante betaling worden de gewone prijzen berekend. Advertenties „adres bureau van dit blad 10 cts. extravoor bezorging van op advertenties ingekomen brieven wordt 10 cts. in rekening gebracht Bovenstaande regelpnjzen worden met 5 cis, verhoogd voor advertenties van buiten de gemeente Velsen Wataniaad IJgss ildea. Oct. 1924 H. water L. water Dagen v.m. n.m. v.m. a.m. 19 6.40 6.57 2.11 2,28 20 L.K. 7.25 7.45 2.47 3.03 21 8.21 8.53 3.33 3.54 22 9.37 10.14 4.40 5.08 23 11.04 11.40 6.09 6.41 24 0.15 7.40 7.56 25 0.37 1.04 8.40 8.52 HINDERWET. Burgemeester en wethouders der ge meente Velsen, brengen ter openbare kennis dat ter Gemeentesecretarie ter inzage liggen de verzoeken met bijlagen van hel gemeentebestuur van Velsen aan Oedeputeerde Staten der provincie Noord holland, om vergunning tot het oprichten van eene inrichting tot bewaring van steen- koolgas, op het perceel kadastraal bekend gemeente Velsen, Sectie H No. 4574 (ged.), gelegen nabij den Doodweg te Wijkeroog, Op Woensdag, den 29 October 1924, des voormiddags te 11 uren, zal ten ge meentehuize gelegenheid bestaan om be zwaren tegen dit verzoek in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Velsen, den 15 October 1924, De Naamlooze Vennootschap Koninklijke Nederlandsche Hoogovens en Staalfabrieken te IJmuiden, om vergunning tot het oprich ten van eene inrichting tot het granuleeren van hoogovenslakken, waarin gebezigd zal worden een electromotor van 35 P. K. voor het drijven van een Jacobsladder, op het perceel kadastraal bekend gemeente Velsen, Sectie A No. 1046, gelegen in de Breesaap Op Donderdag, den 30 October 1924, des voormiddags te 11 uren, zal ten ge meentehuize gelegenheid bestaan om be zwaren iegen dit verzoek in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe Ie lichten. Velsen, den 16 October 1924. Burgemeester en wethouders voornoemd, De secretaris, de burgemeester, J. Kostelijk. Rijkens. PLAATSELIJK NIEUWS. C. C. v. A. Velseroord—IJmuiden. Men schrijft ons Door de Fed. Velsen der S. D. A. P. en den IJ. B. 8. is ingesteld een centrale com missie voor arbeidersontwikkeling, kortweg C. C. v. A. Zij heeft tot opdracht het organiseeren van ontwikkelings en kunst avonden voor arbeiders, en zal dientenge volge sprekers en onderwerpen zoo moeten P kiezen, dat belangstelling van toehoorders gewekt wordt en in deze de lust tot ont 3i wikkeling steeds meer veld wint. t Het hieronder volgende programma is 51 een poging daartoe. d De te late instelling der commissie was e oorzaak dat het vrij moeilijk viel, vooral i-voor avonden in de eerstkomende maanden Hsprekers te krijgen. Thans is echter het volledige programma gereed en ofschoon ceen kleine wijziging nief geheet buiten- :1 gesloten is, meent de commissie toch tot P publicatie te moeten overgaan, ii Oorspronkelijk uitgegaan van de reeds e vroeger gepubliceerde onderwerpen, bleek nhet niet mogelijk voor eenige hiervan «sprekers te krijgen, zoodat naar andere e gezocht moest worden. Zij is daarin ge il slaagd en hoopt dat dit programma aan- ntrekkelijk genoeg is om de belangstelling stvan een groote schare gaande te houden. Aan den opzet, een avond per veertien n dagen, wordt zooveel mogelijk getracht te el voldoen, zij het ook dat niet steeds dezelfde avond gekozen kon en kan worden, een en ander in verband met wenschen der sprekers. i Ook met het verkrijgen van vergader- li ruimte wilde het in 't begin niet vlotten. 1, De commissie heeft thans de beschikking ,over het gymnastieklokaal van school H !e Velseroord. Echter zijn de kosten, vooral j voor het huren der noodige stoelen, hier- jdoor veel gestegen. De commissie zoekt naar middelen om hierin alsnog verandering te brengen. Van de te behandelen onderwerpen zijn op dit oogenblik reeds behandeld Humor in Ned. en Vlaamiche Letter kunde, door J. Sternheim van Amsterdam. Ontwikkeling der Maatschappij, door Van Veen van Santpoort. Darwinisme en Erfelijkheid, door v. d. Har! van Haarlem. Verder zuüen worden behandeld de vol gende onderwerpen 31 Oct. Prea-Hisiorie, door de Groot van IJmuiden. 14 Nov. Ontslaan en ontwikkeling der Coöperatie, door Sluis van A'dam. 28 Nov. Adama van Schehema-avor.d met een inleiding door Maurifs Dekker en declamatie van Jeanne Roland, beiden van Amsterdam. 12 Dec. Leesavond mei een nader te bepalen onderwerp, door Klimp van IJmuiden. 2 Jan. Robert Oven, de socialistische fabrikant, doorA. IJzerman, lid 2de Kamer. 16 jan. Praatje over het heelal, door Zuidema van Beverwijk. 30 Jan. Beroepsziekten (met lichtbeelden) door Dr. Heyermans van A'dam. 13 Febr. Thomas Aiore's Utopia door Van Wielink van Zaandam. 27 Febr. Maatschappij en individu, door Van Veen van Santpoort. 12 Maart. Economische crisis, oorzaken en gevolgtrekkingen, door S. de Woiff van Amsterdnm. Waarna besloten zai worden met een kunstavond. Behalve door subsidies wij wekken afd. van vakbonden, bestuurdersbonden, kortom alle sympatiseerende organisaties, nog eens op hunne bijdrage spoedig te zenden of kennis te geven van het beschik baar gestelde bedrag aan den secr. der commissie, Velserduinerbuurtweg 68 zul len de kosten worden bestreden door hei heffen van een geringen toegangsprijs iol de ontwikkelingsavonden. De commissie is thans voor het grootste deel met haar werk gereed. Men is van meening, dat door velen slechts op een gelegenheid tot ontwikkelinggewachtwordt Welnu, hier is ze Dat dan de omhoogsirevende vierde siand begrijpe dat verruiming van haar gezichtsveld zeer noodig is voor hei ver krijgen van een goed inzicht in de dingen die haar dagelijksch leven beroeren. VELSEN. Maandagavond is de eerste Winter- lezing in dit seizoen in het gebouw „Con cordia" te Wijkeroog gehouden. De heer Schuit sprak een woord van welkom tot de talrijk opgekomen schaar en een woord van dank tot den heer Henry Dekking van Rotterdam, dat hij weer zoo goed had willen zijn hier op te treden. Ook dankte hij de directie der papierfabriek voor hare toestemming om dit gebouw te mogen gebruiken. De heer Schuit kon de ver blijdende mededeeling doen, dat door het batig saido verleden jaar deze keer nog een extra lezing gehouden kon wordeii en dat daarvoor uitgenoodigd was de heer Portieije van Amsterdam, die heel wat merkwaardigs uit Artis zou kunnen ver tellen. Hierna kreeg de heer Dekking het woord, die zou voordragen„De blauwe vogel van Maeterlink". De blauwe vogel is het geiuk, dat de heele schepping door gezocht wordt door 2 kinderen van een houthakker. Op den avond vóór Kerstmis heeft moeder de kinderen naar bed gebracht en ais de nacht is neergedaald, verschijnt een fee, die den kinderen verzoekt den blauwen vogel op te sporen, die dan haar zieke kind de ver loren gezondheid zal hergeven. Ze geeft den kleinen jongen eene muts, waarin een diamant zit. Draait hij aan den steen, dan worden de zielen zichtbaar van hond, kat, vuur, licht enz. De knaap zet de muts op, draait aan den steen en de kamer wordt gevuld met allerlei zielen, de fee zet het raam open en de kinderen vangen den tocht door de schepping aan op zoek naar den blauwen vogel. De dichter beschrijft ons dien tocht. Ze komen aan in het land der herinnering en ontmoeten grootvader en grootmoeder, die verklaren heel gelukkig te zijn en verlangend luiiiiniiiiiiiiiiiitmiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiliiiiliiiuiïiiiiiiiiüiiimuiiiiinim i mïïiïïiïïTü groote doozen en Drogisten. ititiitiiiniiiiimiiiiiiiiDiiHiiin wachten naar de komst van kinderen en kleinkinderen. Als deze weer vertrekken in het bezit van den blauwen vogel, komen ze later tot de teleurstellende ontdekking, dat de vogel zwart geworden is. Verder komen ze in de verblijfplaats van Moeder Nacht, die hun een kijkje geeft achter ver schillende deuren, die de verblijfplaatsen afsluiien van spoken, ziekten, duisternissen, mysteriën, oorlogen, 's menschen toekomst, en ten slotte ook van duizenden blauwe vogeis. Hij grijpt er eenige, maar komt later tot de overtuiging, dat hij den echten niet heeft. Op een open plek in het bosch gekomen, draait de knaap aan den steen en tal van zielen van boomen en dieren worden zicht baar en brengen hun beklag in over de ruwheid, wreedheid en slechtheid van den mensch. Ze iateri zich bij het denken aan de wandaden der menschen door drift zoo vervoeren, dat ze op de beide menschen kinderen aanvallen en hen willen dooden inptaats van hen den blauwen vogel te geven. Nog juist intijds draait de knaap aan den diamant en net tooneei van den strijd is bij tooversiag veranderd in het vreedzame open plekje in het woud. Maar de biauwe vogel is nog niet in zijn bezit De knaap komt te weten, dat de blauwe vogel itj het bezit is van één der begraven dooden op een nabij gelegen kerkhof. Als hij op het middernachtelijk uur aan den steen draait, zal hij in het bezit van den blauwen vogel kunnen komen. Als hij den steen draait, komen er geen dooden, maar bloemen uit de graven, die zich tot een prachtbouquet vereenigen, maar helaas, den blauwen vogel verkrijg! hij niet, evenmin als bij zijn bezoeken aan de woonplaats der menschelijke gelukken, de gezondheid, tevredenheid, liefde voor de ouders, de kunst van liefhebben, de kindervreugden en nog lal van gesluierde gelukken, die de menschen nog niel eens kennen. Op den verderen tocht in het land der toekomst aangekomen, onimoeien ze tal van ongeboienen, die op hun beurt naar de aarde zullen gezonden worden om daar nieuwe uitvindingen bekend te maken. Ieder hunner krijgt daar een hem aange wezen taak te vervullen. Als ze hier den blauwen vogel veroverd meenen te hebben, loopt het a! weer op eene teleurstelling uit, want hij is al weer van kleur veranderd. En nu is de tocht afgelooperi, alle tocht- genooten verdwijnen en als ook het licht zich reisvaardig maakt, smeekt de knaap het te blijven, maar dit is onmogelijk en ook het licht verdwijnt. We slaan nu weer in de hut van den houthakker, waar de moeder de kinderen gaat wekken. Als ze hun meedeelt, dat het reeds 9 uur is en tijd om op te staan, beginnen de kinderen te vertellen van hun tocht, waardoor vader en moeder zich wat bezorgd beginnen te maken over het ver stand der kinderen. Moeder vooral meent hierin een teeken te moeten zien, dat ze hare lievelingen spoedig door den dood zal moeten verliezen. Als eene oude buurvrouw binnentreedt, zeggen de kinderen in haar de fee ie her kennen, die hen de tocht heeft laten maken. Buurvrouw meent de vreemde redeneerin gen der kinderen te mosten toeschrijven aan het feit, dat ze in den slaap door de maan beschenen zijn. Intusschen vraagt en verkrijgt ze de blauwe duif van de kinderen, om er haar kind mee te verheugen. Als ze er mee thuiskomt en het zieke kind den vogel aanpakt, krijgt het direct zijne ge zondheid weder. Ze gaan de kinderen be danken voor hun mooi geschenk. Ais ge wezen wordt hoe het dier gevoed moet worden, ontsnapt het aan de hand en vliegt door het raam de wijde wereld in. Zou het per slot van rekening toch de de blauwe vogel geweest zijn, waarnaar de kinderen zoo verlangend hadden uit gezien Een daverend applaus loonde spreker aan hoe dankbaar men was voor zijn boeiende voordracht. Na de pauze droeg hij een stukje eigen werk voor, getiteld„Een Zomeravond- gesprek". 't Was een gesprek tusschen een heer en een dame van om en bij de 70 jaar, gevoerd op een terras voor een villa te Baarn. tri dit gesprek werd het pas duidelijk, dat een misverstand van een 50 jaar geleden aan beider leven een ver keerde richting gegeven had. De derde voordracht was van Eckstein, genaamd„in het Cachot". De rector van een gymnasium in een Duitsche stad komt op een morgen vroeger dan gewoonlijk in het schoolgebouw en hoort daar hoe een leerling in een der lokalen hem zoo meesterlijk imiteert, dat een daverend applaus en bravo-geroep door het gebouw klinkt. Verontwaardigd treedt hij binnen en veroordeel! den volmaakten acteur tot opsluiting in het cachot, alsof het een Delftsche schooikast ware. Ondanks de verontschuldigingen van den jongen wordt hij opgesloten, onderweg er heen aan den pedel nog een. prachtig staaltje van zijn onverbeterlijke kunst gevende. De rector komt na eenig nadenken tot de meening dat hij den jongen nog een kans moet geven, als hij vergiffenis vraagt en begeeft zich naar het gevang, waar hij na eenige oogenblikken zelf opgesloten is en de kwajongen aan den pedel last- gecft den - onverbeteriijken knaap onder geen voorwendsel vrij te laten. Een pracht- tooneellje voigt, als later de pedel op het aanhoudend bellen van den gevangene zonder de deur te openen den boosdoener tot kalmte maant. Tenslotte komt het tus schen den opgestoten rector en de zich in vrijheid bevindenden gymnasiast tot een vergelijk en de rector gaat den begena digden boosdoener naar de klasse van den aardrijkskunde-leeraar brengen, dien hij na eene uiinoodiging om een zit te nemen bedankt met de woorden „Dank je,'k heb vandaag al genoeg gezeten" Een daverend applaus volgde op deze voordracht. De heer Schuit dankle den heer Dekking voor zijh voordracht en meende er zeker van ie wezen, dat hij in dit geval de tolk van alle aanwezigen was, wai dezen door applaus onderstreepten. GEMENGD NIEUWS. De grensregeling van Haariem. Naar wij vernemen heeft de regeering nog steeds geen beslissing genomen inzake de grensregeling van Haarlem. Nog steeds duren de onderhandelingen voort. De regeering heeft evenwel getracht de belanghebbenden Haarlem en de buitengemeenten voor een compromis voorstel te winnen. Dit voorstel is aan Ged. Staten van Noord-Holland gezonden, die voor verdere doorzending hebben gezorgd. De regeering is niet voor het groote, doch voor het kleine plan. Dit komt hier op neer, om Schoten en Spaarndam geheel, Overveen tot voor Elswout, Heemstede tot de Blauwbrug en een deel van Haarlem merliede bij Haarlem in te lijven Deregee ring wilde bij wijze van compensatie het plan zóó regelen, dat Haarlem aan Bloe- mendaal en Heemstede geen schadever goeding zou behoeven te betalen. Wij vernemen, dat het Haarlemsche ge meentebestuur het kleine plan van de hand gewezen heeft. Haarlem wil er geen genoe. gen mede nemen, ómdat de gemeente z. i. daarmede nief geholpen is. De stad blijft een grooter plan eischen. Het groote plan behelst, om behalve geheel Schoten, Spaarn dam, ook geheel Bloemendaal, Overveen en Aerdenhout bij Haarlem in te lijven en Heemstede tot even voor de Koedieilaan. Later is er weer een wijziging in gekomen, n I. om Aerdenhout aan Heemslede te geven als compensatie. Zeker is echter dat de regeering weer van dit groote plan niets wil weten. Nu Haariem evenwel hel kleine plan heeft afgewezen, worden er van den kant van hef Haarlemsche ge meentebestuur pogingen aangewend om de regeering alsnog voor het groolere plan te winnen. Het woord is nu weer aan de regeering. Tel. Van Roomboter niet te onderscheiden en de helft goedkooper is De Gruyter's hoogfijne Melange. Per pond slechts 80 ct. Plantenboter slechts 60 cis. per pond. Alléén in De Oruyter's winkels De Zending. Men schrijft ons: Eenigen tijd geleden heeft in de bla den een bericht gestaan, waarin werd medegedeeld dat de Zes Samenwerken de' Zendingscorporaties vóór 1 Janua ri 1925 nog f 500.000.— noodig hadden om zonder schulden het jaar te kunnen eindigen. Een enkele verklaring hierbij is niet ondienstig. Een gedeelte van deze f 500.000.is waarschijnlijk gedekt door inkomsten waarop de Corporaties gezien de gegevens van vorige jaren mogen rekenen. Zij hopen zeer dat deze bedragen nog geheel zullen inkomen, maar volle ze kerheid is hieromtrent niet. Van de Georganiseerde Guldenscol- lccte wordt gehoopt op f 20.000.De inkomsten der zendingsbüsjes worden dit jaar geschat op f 50.000.waarvan reeds -f 20.000.is ingekomen. Tegen het eind van het jaar wordt gerekend op f 100.000.van de Af- deelingen, Classicale acties enz. Zal men- in de week van 2330 No vember een bedrag van f 200.000. f 300.000.bereiken? Wel zullen alle krachten moeten worden ingespannen om het jaar zonder schuld te eindigen. Een dringende opwekking in gansch Nederland is zeer noodig. VISSCHERIJ. Torpedoboot Z 4, die de vorige week toezicht op de Noordzeevisscherij heeft uitgeoefend, loen de politiekruisers Triton en Vulcanus op 's Rijks werf ie Willemsoord lagen, is, nadat deze twee weer waren uitgevaren, te Nieuwediep teruggekeerd. Uit Reikjavik wordf gemeld, dal de Duilsche trawler „Heinrich Neumann" uii Cuxhaven tijdens een stormindeSkaga-fjord is vergaan. Twee leden der bemanning zijn gered. Het lot der anderen is onbekend. 12 October 1924. Een zoele zomer zonnedag, Een dag waarop de schijf daarboven Het natte aardrijk deed doorstoven. Zoo'n dag komt duizenden te pas Die een te kale winterjas, Nog niet verwisselden voor een nieuwe. Het zomerpak deed nu zijn werk, Men ging er mede naar de kerk. Daarna ging men een wandeling doen Met vrouwlief, luchtig in 't katoen. Ze had zich eerst eens vergewischt Omdat ze een wintermantel mist Of hei wel kon in het luchtig kleed, En juffrouw B. het ook wel deed. Het slot van al dat spioneeren Was, dat men ieder zag flaneeren Met een kindertal van A lot Z Compleet het heele Alphabet Genietend van nazomerpret. En al maar goot de warme zon Op rechte en op kromme ruggen Haar koesterend licht, zooveel ze kon. Ja heuscher dansten ook nog muggen. De muggen gonsden, ook de menschen, De duizenden, met duizend wenschen, Dat op dee'z blijden zonnedag Ons elftal schitterend winnen mag. O dag van zon en voelbalgloed, Ais gij in Amsterdam uw best ook doet. Uw licht verspreid gul om ons heen, Dan zegeviert ook daar het been, En wordt het ook daar vast 3—1. Maar de hoofdzaak is, 't komt mij te pas Ik heb heelemaai geen winterjas. Jungbacker.

IJmuider Courant | 1924 | | pagina 1