KOUSEN SOKKEN Th. Diepen's Willemsplein 14 IJMUIDEN. Tel. 76. Laat U door prijs verhooging niet afschrikken. Molton «u Wollei Manufacturefiha&dsl Wy behoeven MET! te verhoogen I Onze voorraad conrant Mannfactnren ia zee groot, zoodat U voor di seizoen Moïtons, Flanellen, Baaien Tricotgoederei! Gemaakte Ondergoederen W erkmansgoederen lEtCElS m nergens voordeeliger koopt als in PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN, Het Handelsregister vermeldt de op richting van de N. V. Zeevisscherij-Maat- schappij „Alcmaria" te ljmuiden. Doeide zeevisscherij in haar vollen omvang. Kapi taal f 10.000—, geheel geplaatst en volge stort. Raad van beheerde heeren E. Zwart Pz. te ljmuiden, R. Gomes te ljmuiden en W. Loendersloot te Velseroord. Conferenties voor n i e t-K a t h o 1 i e k e n. Woensdagavond had de vierde conferentie plaats. Dezen avond handelde pater Gijl3wijk over „De Biecht". Spr. zeide dat zijn hoorders uit de vorige conferentie weten hoe streng de kerk is inzake leergezag en de waarheid. Maar met al het andere, niet rakende de leer, is de kerk vergevend en toeschietelijk. Daarin volgt zij haar grooten Meester, die over de schare met innerlijke ontferming werd bewogen en sprak „Komt allen tot Mij, die vermoeid en beladen zijt en Ik zal u ver kwikken". De R. K. kerk toont haar barm hartigheid in de biecht. Spr. zegt dat de biecht een sacrament is, door Christus ingesteld, waarin de priester den biechteling de zonden vergeeft. Spr. geeft eerst een uiteenzetting van de biecht ais sacrament. Geen genademiddel wordt door de kerk een sacrament genoemd, tenzij Christus dit heeft ingesteld. De kerk moet zich daarvoor dus op de Schrift kun nen beroepen. De Schrift nu leert ons dat Christus aan Petrus de sleutels des hemels heeft gegeven. In de hand van Petrus wordt dus de macht gelegd over de eeuwige bestemming der menschen. Een waarheid, moeilijk voor de menschen te verstaan, zegt spr. Christus heeft het dan ook willen verduidelijken en heeft gezegd „Al wat gij op de aarde binden zult, zal in den hemel gebonden zijn". Dit geven van macht van binden en ontbinden beireft alleen zedelijke boeien, dit bewijst de Hebreeuwsche grond tekst. Spr. zegt dat hiermede echter ook de zonden bedoeld zijn, daar alleen de zonden ons uit den hemel houden. Later heeft Christus zijne bedoeling nog verduidelijkt, toen Hij na zijn verrijzenis zeide tot zijn discipelen „Wiens zonden gij houdt, dien zijn zij gehouden". Deze macht van zon- denvergeving moest de kerk ook houden en van de apostelen op de opvolgers overgaan. Spr. zegt dat aan de zondevergeving belijdenis moet voorafgaan. Dit is nood zakelijk, omdat naar Jezus opdracht zijn apostelen werden aangesteld tot rechters over de zonde. Maar een grooter bewijs hebben wij zegt «pr., in de overlevering. Wij hebben toch een aantal getuigenissen van kerkvaders enz. Maar al hadden wij die niet, zoo blijft toch nog het gezond verstand. Zoo dit geen instelling van Christus ware ge weest, maar een nieuwigheid der kerk, zoo ware er zeker verzet tegen gerezen. Maar, zegt spr., er is toch nooit een geleerde geweest, die tegen de zondenvergeving door de priester geprotesteerd heeft. Van den beginne af waren er afvallige secten van de kerk van Rome, maar desondanks hielden zij de leer der zondenvergeving vast. Spr. komt dan tot de zonden en zegt dat de R. K. kerk steeds verschil maakt tusschen groote en kleine zonden. Dit grondt zij op Christus en de overleving. De kerk stelt alleen verplichtend dat de groote zonden worden gebiecht. De praktijk is echter dat de Roomschen ook de kleine zonden bichten, om zich aldus geheel te zuiveren. Uitvoerig zet spr uiteen hoe de zonden gebiecht moeten worden. De vergeving der zonden wordt dan be sproken met den aankleve daarvan, zooals het houden van tijdelijke straffen, zelfs tot in het vagevuur. Ook kan de priester een genade van bijstand verleenen, waardoor de biechteling voortaan sterker zal staan tegenover de verleiding. Spr. komt dan tot de taak van den priester in de biecht. Kan een mensch de zonden vergeven, zal men vragen. Neen, zegt spr., rechtsireeksch kan alleen God de zonden vergeven. Spr. gelooft dan ook dat katho lieken, die niet kunnen biechten en ook niet- katholleken rechtstreeksch, van God ver geving van zonden kunnen verkrijgen, mits het berouw waarachtig is. God is echter machtig en zooals een koning gezanten in zijn naam uitzendt met volmacht om in 'skonings naam te handelen, zoo geeft God zijn prieters macht. Is het dan niet schooner direct mei zijn zonden tot den Vader te gaan, dan tol eenen mensch. Ja, zegt spr., het is schooner en niets schooners is er in den Bijbel, dan de geschiedenis van den verloren, zoon die zegt „Ik zal opstaan en tot mijnen Vader gaan". Maar het is niet de vraag wat schooner is, zegt spr., maar wat waarheid is, wat Christus zelf gewild heeft. En Christus heeft gewild, dat menschen dit zouden doen. En als de zondaar tot den priester gaat, gaat hij niet naar een mensch, maar naar Gods afgezant. Spr. zegt nu een teer punt ~te moeten aanroeren, dat hij liever onbesproken liet, Gijlieden, zegt spr., gelooft niet aan het gewijd zijn van ons priesters en aan de biecht als sacrament. Zeker dus niet als heilig sacrament. En spr. erkent dat men dan tot allerlei verkeerde gevolgstellingen kan komen, als men er een menschelijke De meest gevoelige huid Iaat zich volstrekt PJjnlooB Scheren/ door de baard- oppervlakte vóór het inzeepen éérst In te wreven met een weinig PUROL instelling in ziet. Maar nu zij is een instel ling van Christus, heeft de kerk gewaakt voor verkeerde invloeden. De priester legt een gelofte af van eeuwige zuiverheid en als een priester misbruik zou maken van biechtgeheimen zal de kerk niet aarzelen hem zijn ambt te ontnemen. De biecht is volkomen vrij en slechts eens per jaar verplichtend. Maar opdat de biecht geen vrijbrief worde voor den mensch, moet deze toonen berouw. Er is een volmaakt en een onvolmaakt berouw Met het onvolmaakt berouw moet de priester ook tevreden zijn. Wel moet dit berouw bovennatuurlijk zijn. Spr. zegt dat de biecht bij de R.-Katho lieken geliefd is en dat zij heilzaam is voor het Individu, het huisgezin en de maat schappij, daar zij verstevigt den grondslag voor een geordende samenleving. De biechtvader is de vriend en trooster van den biechteling. De geheimen uit de biecht stoel neemt de priester mede in het graf. Spr. besloot zijn rede, met enkele aan halingen van andersdenkenden ten gunste van de biecht. VELSEROORD. Woensdagavond heeft de Harmonie Kunst na Arbeid" een serenade gebracht aan het echtpaar de Haas in de Kalver straat, dat dien dag zijn gouden huwe lijksfeest vierde. Natuurlijk trok de omme gang van het corps veel belangstelling E i n d e I ij k te pakken. Men weet hoe onze gemeente in het land een minder goede naam had, als woon plaats van meerdere flesschentrekkers, die er hun werk van maakten allerlei goederen te bestellen, maar die nooit betaalden. De eerste van de drie liep onlangs tegen de lamp, n.l. de beruchte C. G. te Santpoori en kreeg een jaar gevangenisstraf. De tweede, B. genaamd en wonende alhier, vroeger te Haarlem, is onlangs er ook in geloopen, want ook hij is gepakt en tegen hem is de instructie geopend. De derde echter, onze bekende Klaas Z pochte er steeds op, dat hij er niet in zou loopen Maar onze commissaris van politie en de recherche zaten niet stil en eindelijk is het nu zoo vergekomen, dat Klaas er tusschen zit. Het heeft lang geduurd, maar thans is er rechtsingang tegen hem verleend. Wie kende hier Klaas niet, die hoofdzakelijk leefde van den opbrengst der bestelde goederen en die er steeds met zijn tasch als een handelsreiziger op uit trok. Klaas be stelde van alles, huishoudelijke zaken, goe deren, fijne vleeschwaren zoowei als hooi en turfstrooisel. Klaas pochte op zijn handel en op zijn leepheid. Toen onlangs C. G. veroordeeld was, zeide hij dat tit hem niet zou overkomen. En slim was hij werkelijk, want hij wist zich de schuldeischers van het lijf te houden. Eens vertelde hij zelf dat hij een schuldeischer van de deur had gehouden door de mededeeling, dat er in huis pokkenlijders waren. Klaas schreef bij zijn bestellingen, dat bij goede bediening en levering van goede waar meerdere bestellingen zouden volgen. Natuurlijk bleven bij zending der goederen de nabestellingen altijd uit. Het zou wel te werschen zijn, dat behalve een flinke straf deze flesschentrekkers veroordeeld konden worden om eens vijf jaar flink te werken. G. VERHEIJ f Alhier is Donderdagavond plotseling overleden de heer G. Verhey Sr., die sedert lange jaren ouderling der Ned. Hervormde Gemeente van Velsen—Velseroord is ge weest en die deze gemeente met groote trouw heeft gediend. Eerst voor eenigen tijd had de heer Verwey als ouderling be dankt, maar desniettemin zat hij Zondags altijd in de ouderlingenbank, omdat niemand zich onze Hervormde gemeente kon denken zonder ouderling Verhey. VELSEN De Bewaarschool. Maandagavond werd onder voorzitter schap van Ds. Kroese, in het Gebouw voor Chr. Belangen, een vergadering ge houden van voorstanders tot behoud van de bewaarschool te Velsen. Deze vergade ring, die werd bijgewoond door Jhr. Boreel van Hogelanden, was zeer goed bezocht. Door Ds. Kroese werd een inleiding gehouden, waarin werd aangekondigd de opheffing der ihans reeds ruim 60 jaar bestaande Sophia-bewaarschool. Deze op heffing kon alleen worden voorkomen, indien de belangstelling, die voor deze school bestond, door hen die het bestaan der school op prijs stellen, ook werd ge toond. Deze vergadering nu was belegd om te weten of op het bestaan werd prijs gesteld en op welke wijze het voortbestaan kon worden verzekerd. Na Ds. Kroese verkreeg Jhr. Boreel het woord. Hij her innerde er aan dat deze school gesticht was door zijne moeder en hoe zij in het belang der Velser bevolking deze school had opgedragen aan hare kinderen. In het langjarig bestaan der school heeft een zeer groot deel der bevolking van Velsen zich van het nut der school kunnen over tuigen en heeft zeer zeker een groot deel dier bevolking van de school gebruik gemaakt. MIJNHARDT's Zenuw-Tabletten .75* Laxeer-Tabietten .60* Hoofdpijn-Tabletten 60<a B|) Apotii. en Drogisten. 290 Jhr. Boreel zette nader uiteen dat niet in de eerste plaats het finantieele bezwaar hem had genoopt tot zijn besluit tot op heffing, als wel de wefenschap.dat de door hem zoovele jaren vervulde taak in be trouwbare handen kon worden overgedra gen, opdat aan de stichster eer zou worden gedaan in het laten voortbestaan. Na deze uiteenzetting werd met algemeene stemmen besloten te trachten het voort bestaan der schooi te verzekeren. Het besluit hiertoe verheugde in de eerste plaats Jhr. Boreel, maar zal zeer zeker dat deel van de bevolking van Velsen genoegen doen, dat van de Sophia-bewaarschool gebruik kan maken. Wij hebben hier het oog op hen die bij de zorg hunner kinderen ook de zorg voor het huisgezin hebben, die moeders dus, die zoogenaamd alles alleen doen. Zij zullen met het gnomen besluit geholpen zijn. Immers de Sophia- bewzarschool heeft en had, door hare steeds betrouwbare opvolgende Directrices een naam van betrouwbaarheid verkregen zoo zelfs, dat ook kinderen van beter ge situeerden vaak de school bezochten. Treffende voorbeelden daarvan waren, de toegenegenheid, bewezen bij de ziekte en het overlijden van de voorlaatste Direc trice Mej. Feilman en bij het huwelijk van de tegenwoordige Mej. A. Orapendaal. Niet alleen echter de goede naam maakte dat er een geregeld gebruik van de school werd gemaakt, ook de behoefte deed dat. Het 2e punt, hoe zal het bestaan worden verzekerd, was het volgende punt van overweging. Na eenige discusie werd op voorstel van Ds. Kroese besloten tot stichting van een Bewaarschoolvereeniging, nadat nog door Jhr. Boreel was medegedeeld dat de school in zijn geheel zou worden geschonken en het bestuur op zijn hulp kan blijven rekenen. Het voorioopig bestuur werd als voigt samengesteldDs. W. S. van Leeuwen, voorzitterH. Qroeneveld, 2e voorzitter i. Lindeblad, secretaris; de tegenwoordige Directrice Mej. A. Orapendaal, penning- rrieesteresse en tot commissarissen de dames Duineveld en Halff en de heer L. Broeze, Nadat alle hunne benoeming hadden aanvaard werd jhr. Boreel met afgemeene stemmen gekozen tot Eerelid der nieuw gestichte vereeniging, welke benoeming door hem werd aanvaard. De Huurcommissie Door de soc. dem, raadsfractie is onder staande motie aan den voorzitter van den gemeenteraad gezonden, met het verzoek deze ie plaatsen op de agenda voor de eerstvolgende raadsvergadering De raad der Gemeente Velsen, in openbare zitting bijeen, toevallig vernomen hebbende het besluit van Burgemeester en Wethouders, om Gedeputeerde Staten van Noord Holland te adviseeren de Huurcommissie voor de Gemeente Velsen op te heffen geiel ,op het advies van de Huurcom missie, het lichaam, dat toch in de eersie plaats bevoegd is tot oordeelen gelet op den toestand in onze gemeente, wat betreft het ernstig tekort aan woon ruimte gelet op de omstandigheid, dat de huis eigenaren in onze gemeente bijna zonder uitzondering de huren heften zoover als de wet het toestaat en dat zelfs voor de ergelijkste krotwoningen gelei voorts op de omstandigheid dat verschillende huiseigenaren thans, nu de huurcommissie nog bestaat, allerhande prakiijken bedenken om de huurders te brandschatten en dat met de meest geraffi neerde middelen spreekt zijn leedwezen dan ook uit over dit, voor het overgroote deel der bevolking onzer gemeente zeer nadeeli» advies; besluit deze motie ter kennis te brengen van Gedeputeerde Staten van Noord-Hol- iand, met verzoek bedoeld advies voor kennisgeving aan te nemen en gaat over tot de orde. Een suikerfabriek alhier? „Zooals men weet, is indertijd met zeer eel moeite een suikerbieten aankoop cen trale van boeren uit den omtrek van Amster dam opgericht, welke tot dusver de bieten in het buitenland liet verwerken. Uit den aard der zaak heeft deze „Centrale Holland" te kampen gehad met allerlei tegenwerking. Ondanks de zeer hooge vrachten en groote kosten, welke dit bedrijf op deze wijze had te dragen, waren de uitkomsten niettemin gunstig te noemen en kon de verbouw van bieten loonead worden bedreven. Deze hooge kosten nu hebben het plan doen rijpen, een eigen groote coöperatieve suikerfabriek te stichten en, naar wij ver nemen kan..men thans verwachten, dat de fabriek binnen kort tot stand zal komen. Op het oogenblik is het energieke en ijverige bestuur bezig een goede plaats uit te zoeken, als hoedanig de gemeente Heemstede werd genoemd. Ons is echter bekend, dat ook pogingen worden gedaan, om in de gemeen te Velsen te slagen. Van bevoegde zijde is het bestuur erop attent gemaakt, dat het Hoogovenbedrijf aldaar over enorme hoeveelheden gas beschikt, welke voor brandstof in de suikerfabriek waar zéér veel warmte noodig is voor indamping enz., waarde vol zouden kunnen worden gebruikt. De eerste besprekingen met het gemeentebe stuur van Velsen over grondaankoop, enz., hebben reeds plaats gevonden". Tel. In tegenwoordigheid van een talrijke schare en van vele ambtsgenooten nam ds. W. S. van Leeuwen Zondag j.I. wegens vertrek naar Velsen afscheid van de ge meente Ellewoutsdijk. De vorige week had een commissie uit de burgerij hem namens de gansche gemeente dank gezegd. Bij die gelegenheid was hem en zijn vrouw, een fraai ameublement ais aandenken aangeboden. Ook bij dit afscheid bleek hoe sterk de banden waren tusschen de tam. v. Leeuwen en de gemeente. In de week van 511 October is in deze gemeente één geval van roodvonk voorgekomen. Woensdagmiddag geraakte naar Hl Dbl. meldt, te Wijkeroog een wielrijder met zijn fiets in de rails der stoomtram, met gevolg dat hij kwam te vallen en zich aan handen en knieën bezeerde, zijn klee deren gehavend en het voorwiel van zijn rijwiel ernstig werd beschadigd, SANTPOORT. De Rijksstraatweg. Minder dan op het gedeelte van den Rijksstraatweg tusschen Haarlem en de jan Gijzenvaart is de aandacht gevestigd op den toestand van den Rijksstraatweg in de kom van Santpoort, die ook dringend verbetering behoeft. Vooral het gedeelte van den Slaperdijkweg tot aan den Drie- huizer of Hagelingerweg is benauwend smal. Verbreeding kan daar in de toekomst niet uitblijven en het moet meer aan hst toeval worden toegeschreven dan aan de bruikbaarheid van dien weg, dat niet meer ongevallen voorkomen, In de bocht vóór de kom der gemeente heeft men pas de bestrating gedeeltelijk vernieuwd. De veel lager liggende trambaan heeft men gelaten zooals zij is. Waren de rails verwijderd dan had men de grondstrook kunnen ophoogen en bij den rijweg trekken. Bovendien zijn de dikke en hooge boomen op dat gedeelte enorme sta in-den-wegs, Zij zullen zegi Hl. Dbl., hoe jammer men het overigens moge vinden eerlang verwijderd moeten worden. KALLE GEVALLEN. Afgeluisterd. „Sêch, hei je dat mouje stukkie in de IJmuijer krant geleese, fan die balie- kluiffer; die kleine jonge skevuit met die swarte snuit en die meheir, met dat. duppie; nou dat was ikke". „Hij sêit wat." „Nou en 't is waai- gebeurt; alleen heit die meheer B. niet alles ferteld, want toe die tent me dat malfie hat gegeefe „Hij sêit wat; eers was 't 'n duppie en nou is 't in eense 'n maftie gewor- ren." ,,'t Was 'n malfie; maar die meheir B. heit 't son beetje ferdraaid, anders hadden ze 't daalik begrepe. Hou nou je kop eres dich, dèn zei 'k terder fer- tellen: Nou, toe ie me dat maffie dèn hat gegeefe ennik sei, draai uwe je eige nou om, nou toen wou die me 'n lik op me bakkes geefe en skolt ie me foor alles uit. „Maar 'k heb 't kwartje a me'n oor gehouwen, maar dat sei niks, nie- medal. En die meheir B. het 't alle maal 'n beetje verandert, omdatte ze me, allemaal soo goed kenne, want 't was niet bij Smitje, 't was in Amster dam bij van Gendeloos." „Sêch, wat weet jij dat alles soo goed, wie -bin jij dan wel?" „Ikke, ikke bén Isak fan (den) Dam." INGEZONDEN. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie Geachte Redactie! Gelieve mij voor onderstaande rege len eenige plaatsruimte te verleenen. Vrijdag 10 October sprak de heer Schermerhorn in Thalia voor de Ver eeniging „De Vrije Gedachte". Ik wil de dien avond met Schermerhorn's or gaan colporteeren, maar werd door een bestuurslid der Vereeniging der Vrije gedachte daarin belet. Ik zou zeggen kan het fraaier. Een vereeniging die het vrije woord zegt te propageeren, ver zoekt den heer Schermerhorn als spre ker, maar belet mij om met lectuur van genoemden spreker te colporteeren. Commentaar overbodig! Met dank voor plaatsing, A. JONGEHLINÜ. J

IJmuider Courant | 1924 | | pagina 2