IJmuider Courant Zaterdag 18 October 1924. 3e blad. PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN Gevonden voorwerpen. Een bril, een damesrijwiel, twee zil verbons, een kindertascbje met inhoud, een bos schoenveters, een bandtaschje, een getuigschrift ten name van J. T. te Amsterdam. Het Sabangdok. Het Sabangdroogdok, dat op 16 Juli op sleeptouw van de sleepbooten Wil lem Barendsz en Vlaanderen van hier naai' Sabang vertrok, is Donderd. met alles wel behouden op de plaats van be stemming aangekomen. De sleepbooten hebben dus juist drie maanden werk gehad. Een tragisch geval. Gisternacht kreeg de politie kennis, dat zich in het duin bij strandpaal 61 een tragisch geval whad afgespoeld, daar een 21-jarig jongmensch uit Am sterdam getracht had zich van 't leven te berooven. Hij had zich met een scheermes een diepe wonde aan den linkerbovenarm toegebracht. Ondanks het groote bloedverlies wist hij zich toen naar de ziekenbarak aan het strand te begeven, waar hij werd op genomen. De commissaris van politie toog er met Dr. de Vries Robles heen, laatstgenoemde heeft geneeskundige hulp verleend. De oorzaak moet ge zocht worden in zwaarmoedigheid. 1-Iet scheermes en de hoed der ongelukki ge werden bij een groote plas bloed ge vonden. De toestand van het jongmensch was gistermorgen zoo, dat hij met zijn inmiddels gewaarschuwde ouders naar Amsterdam kon vertrekken, om thuis verder verpleegd te worden. Gistermorgen is op de Bik- en Arnoldkade een gezin uit een woning gezet. Het betrof hier een onbewoon- baarverklaard huis, dat erg verzakt was. De uitzetting had op tast van Bouw- en Woningtoezicht plaats, waar na het huis gesloten en alles dichtge spijkerd is. VELSEROORD Wij ontvingen gisteren een te Al melo geposte prentbriefkaart, waarop alleen onze naam juist was. Er stond echter voluit Ludwig bij, terwijl welbe kend is dat onze voornaam met een G. begint. Onder de plaatsnaam Velsen (eigen lijk stond er duidelijk Uelsen) stond Kreiz Bentheim. De kaart was ook vol doende voor Duitschland gefrankeerd. Noch in Almelo, noch in Velsen heeft de post gezien dat de kaart voor Duitschland was bestemd. Gevonden voorwerpen. Een regenmantel, een zilveren beurs je met geld, een pprtemonnaie met in houd. VELSEN De afdeeling Veiseroord der Nat. f.hr. Geheel-Onthouders Vereeniging geeft a.s. Maandagavond een tweede opvoering van het tableau „Ons dage- lijksch brood" en wel in de Concert zaal Concordia der Ver. Kon. Papierfa brieken, daartoe welwillend afgestaan. Waar door het zeer ongunstige weer de opvoering op het landgoed Velserduin minder goed slaagde, hoopt men dat in deze mooie zaal alles beter tot haar recht zal komen. Aan de Papierfabriek alhier, is men begonnen met aan de grootste hier staande papiermachine, de z.g. No. 14, een inrichting te maken voor het sati- neeren van papier. Deze inrichting bestaat naar we in Kenn. lezen uit negen boven elkaar ge plaatste rollen en om een idee te vor men van dit nieuwe machinedeel, -die- ne dat de onderste der rollen ruim 11000 K.G. weegt. En dat alleen voor een blaadje pa pier! SPORT. VOETBAL. Overzicht, De groote strijd tegen Ajax ligt weer achter den rug en de uitslag heeft be wezen, dat Stormvogels nog altijd tot de sterkste club uit den lande gerekend moet worden, zoodat er zelfs onder de trouwe aanhangers een gerechtvaardi ge hoop is ontstaan, dat de blauw-wit- ten ook dit seizoen weer een goeden gooi naar het kampioenschap doen. Bepaald opvallend was Zondag jl. den vorm, waarin Oldenburg speelde. Een erkend goede kracht als de Kruif toch is, had in combinatie met Delsen absoluut niets tegen hem in te brengen. Zooals hij Zondag j.l. speelde zal men moeilijk in ons land een beter rèehts- buiten kunnen aanwijzen. Opvallend was ook het verschil in capaciteiten tusschen Hordijk en Snoeks. Hoewel men van Amsterdam- sche zijde voor al reeds eenigen tijd re clame voor den Ajaxied had gemaakt als centerhalf voor het Nederlandsch Elftal, kon hij niet in den schaduw van den stevigen Stormvogels-spil staan. Nog meer zou deze zijn spel ver volmaken, wanneer hij de lange "cen ters naar Oldenburg eens wat vaker afwisselde met dito centers naar As- beck. Zondag a.s. wordt een bezoek ge bracht aan TJ. V. V. De Utrechtenaren sloegen in de eerste drie wedstrijden een zeer goed figuur, doch hebben het tegen R. C. H. leelijk laten liggen. Toch mag dit voor Stormvogels geen reden zijn de zaken lauw aan te pakken: Het zou de eerste keer niet zijn, dat dit de oorzaak was van de nederlaag van een sterke tegen een zwakke club. Wordt er gespeeld met het vuur van Zondag j.l. en technisch zoo hoogstaand, als het spel van voor de rust tegen H. B. S. stond, dan zullen de punten zeker niet aan de Lage Weide blijven. Zooals uit onderstaande opstelling blijkt, is Sprokkreeff door Haak ver vangen. We willen hier niet neer schrijven, of dit ons een verbetering toeschijnt of niet: Dat zal ons de dag van morgen leeren. Wei willen we be kennen, dat het ons voorkomt, dat men hier ten opzichte van Sprokkreeff een groote onbillijkheid begaat en men zich waagt aan een experiment, waar men indertijd ten opzichte van Grisel niet aanwilde. Toen achtte men het n.l. niet goed dezen speler half-back te plaatsen, alsvorens men hem als zoo danig had zien spelen. De onbillijkheid schuilt hierin, dat men een speler, die door toevallige om standigheden zijn plaats, waar hij het vorige seizoen door ernstige training uitstekend voldeed, niet kan innemen, geen voldoende gelegenheid geeft zich op zijn nieuwe plaats in te spelen. Waar overigens dezelfde spelers in het veld komen als tegen Ajax, ziet het elftal er als volgt uit: v. d. Wint Blinkhoff Jr. Koster Strays Snoeks Haak Oldenburg, Blinkhoff Sr., Sint, Visser, Asbeck Brusse. V. S. V.—HORTUS. De Velseroorders hebben het, zeer tegen onze verwachting in, tegen Den Helder niet tot een overwinning, zelfs niet tot een gelijk spel kunnen bren gen. Vooral de voorhoede heeft het in dezen wedstrijd leelijk laten liggen. Morgen komt het Amsterdamsche Hortus op bezoek. Deze vereen, heeft haar 2 gesp. wedstrijden beiden ge wonnen. 't. Komt ons dan ook v oor, dat V. S. V. het zeker niet gemakkelijk zal hebben en een gelijk spel reeds een goede prestatie zou genoemd kunnen worden. STORMVOGELS II—AJAX III. Als we nagaan, dat Stormvogels I ihet eerste elftal van Ajax met een ne derlaag huiswaarts stuurt, dan moest het voor de reserves van Stormvogels geen al te zware taak heeten Ajax III met flinke cijfers te kloppen. Intus- schen gelooven we wel aan een over winning, maar dat deze groot zal we zen, wil er bij ons niet in. Bistrictselftallen. De Westelijke Districtscommissie stelde aldus de Sportkroniek de volgende elftallen vast: Boelverdediger: A. Y. v. d. Meulen, H. F. C.; J. C. D. Schindeler, Blauw-Wit; J. de Boer Jr., Ajax. Rechtsachter: H. L. B. Denis, H. B. S.; V. Pelzer, Ajax.; J. D. Lebret, D. F. C. Linksachter: H. A. Vermetten, H. B. S.; J. H. Fruchs, Sparta; J. Lietzen, Blauw-Wit. Rechtsmidden: A. J. Lefèvre, Kampong; B. H. Dik, Haarlem; J. Mazurel, Blauw-Wit. Spil: R. Bul, Feijenoord; H. Hordijk, Ajax; J. Franssen, 't Gooi. Linksmidden: G. Krom, R. C. IL; H. J. Roomberg, Sparta; C. v. d. Velde, Fijenoord. Rechtsbuiten: A. W. Snouck Hurgonje, H. V. V.; N. Koning, R. C. H.; J. B. Petterson, Feijenoord. Rechtsbinnen: B. Groosjohan, V. O. C.; W. F. Vol kers; Ajax; J. P. Heijligers, Quick. Middenvoor: C. A. Pijl, Feijenoord; W. Tap, A. D. O.; K. J. Breeuwer, Haarlem. Linksbimien: Ch. Slangenburg, H. B. S.; O. N. For- menoy, Sparta; G. van Heel, Feijen oord. Linksbuiten: J. D. de Natris, Ajax; M. C. Sigmond, D. F. C.; J. G. Weber, Feijenoord. Zooals men ziet komt hierop den naam van geen enkelen Stormvogel voor. Zouden de heeren Stormvogels wel eens hebben zien spelen. VISSCHERIJ. De toestand der zeevisseherij in Augustus 1924. Naar de afdeeling Visscherijen van het Departement van Binnenlandsche Zaken en Landbouw ons mededeelt, namen in Augustus meer vaartuigen aan de zeevisseherij deel dan in de overeenkomstige maand van het vorig jaar. Volgens voorloopige opgave bedroe gen hoeveelheid en opbrengst der aan gevoerde visch respect. 11.043.300 K.G. en f 2.832.300.— (11.047.500 K.G. en f 1.551.000.— in Augustus 1923). De platvischvangsten der trawlers waren over het algemeen schraal, de rondvischvangsten daarentegen bevre digend, de vischprijzen goed, zoodat de stoomtrawlers redelijke besommingen verkregen. Een drietal stoomtrawlers trawlde met succes op haring. Hun ge middelde vangst en besomming per reisdag bedroeg resp. 1.181 K.G. en f 361.De overige stoomtrawlers had den niet zulke goede resultaten; zij vin gen en besomden, voor zoover zij in de Noordzee vischten, en hun vangsten hier te lande aanvoerden, gemiddeld p. reisdag respect. 736 K.G. en f 263.(991 K.G. en f 257.— in Augustus 1923). In het geheel waren 121 (verleden jaar Augustus 85) stoomtrawlers in bedrijf, waarvan 5 gedeeltelijk (verleden jaar Augustus 9 uitsluitend en 17 gedeelte lijk) hun vangsten in Engeland losten. De totale hoeveelheid en opbrengst der visch, door de haringtrawlers aan gevoerd, bedroeg respectievelijk 31.900 K.G. (waarvan 25.350 K.G. versche ha ring) en f 9750.die door de overige stoomtrawlers hier te lande aange bracht 1.920.550 K.G. en f 669.300.— verleden jaar Augustus 1.495.000 K.G. en f 387.300.—. In tegenstelling van hetgeen verlöden jaar Aug. het geval was, toen nog 85 zeilloggers de trawlvisscherij uitoefen den, was de deelneming aan deze tak visschrij door die soort vaartuigen van geringe beteekenis; zij omvatte n.l. slechts 8 zeilloggers, waar-van 4 nog in den loop van de maand tot de drijfnet- visscherij overgingen. De motorkust- visschers hielden er zich in grooter, de zeilkustvisschers daarentegen in klei ner aantal mede bezig. Beide soorten vaartuigen vischten thans met meer succes; gemiddeld per reis vingen en besomden de motorkustvisschers resp. 245 K.G. en f 92.(verleden jaar Aug. 220 K.G. eni f 87.en de zeilkustvis schers 126 K.G. en f 37.(verleden jaar Augustus 107 K.G. en 32.—). Aan de visscherij met de snurrevaad namen 2 motorvaartuigen en 1 stoom- vaartuig deel; aan de beugvisscherij 5 zeilschepen (verleden jaar Augustus 1 stoom- en 1 motorschip en 11 zeilvaar- tuigen). De uitkomsten der beugvis scherij waren zeer ongunstig; per reis dag vingen en besomden de zeilschepen slechts resp. 160 K.G. en f 68.(317 K.G. en f 116.in Augustus 1923). De deelneming aan de drijfnetvis- scherij op haring breidde zich in den loop van de maand nog uit; zij omvatte aan het einde der maand 54 stoom-, 27 motor- en 301 zeilloggers (einde Augus tus 1923 37 stoom-, 19 motor- en 195 zeilloggers). De vangsten vielen echter over het algemeen niet mede; gemiddeld per reisdag bedroeg de aangevoerde vangst ■der stoomloggers 1459 K.G. (verleden jaar Augustus 1970 K.G.), der motorlog- gers 963 K.G. (verleden jaar Augustus 1197 K.G.) en der zeilloggers 780 K.G. (verleden jaar Augustus 975 K.G.). Dank zij de ruime vraag, vooral door dat Duitschland weer goed in de markt was, werden echter zeer bevredigende prijzen gemaakt, zoodat de besommin gen, die van verleden jaar Augustus, toen de prijzen veel te wenschen over lieten, beduidend overtroffen. Gemid deld per reisdag bedroeg de waarde der aangevoerde vangsten voor de stoom loggers f 336.(verleden jaar Augus tus f 194.voor de motorloggers f 225 (verleden jaar Augustus f 119.—) en voor de zeilloggers f 179.(verleden jaar Augustus f 97. De totale hoeveelheid en waarde der door onze drijfnetvisschers aangevoer de visch bedroeg resp. 8467.400 K.G. (waarvan 84.472 kantjes pekelharing) en f 1.950.800.—, tegen 8.620.000 K.G. (waarvan 85.877 ktj. pekelharing) en f 853.200 in Aug. 1923. Stemrecht der visschers. In Denemarken wordt aan stemge rechtigde visschers gelegenheid gege ven van hun stemrecht gebruik te ma ken, als ze op zee zijn. Aan den kapi tein van het schip wordt het stem mingsmateriaal toegezonden en hij moet er voor zorgen, dat ieder stemge rechtigde in de mogelijkheid kan vcr- keeren om zijn stemplicht te vervielen. De stemming moet geheim zijn; de stemmer stelt het gebruikte stembiljet in een gesloten enveloppe aan den ka pitein ter hand, die al de biljetten in een gezegelden brief terugzend. In En geland mogen de zeelieden; die niet op den stemmingsdag aan land kunnen zijn, zich door anderen bij de stemming laten vertegenwoordigen. N. VI. Ct. De motorlogger „Handel en Zeevaart" K.W. 160 is hier binnengekomen met defecten motor. Ofschoon het schip nog maar 14 dagen reis had, had het toch reeds een vangst van 168 tonnen haring. Examens voor machinisten. De commissie voor de machinisten- examens, bedoeld in art. 8 der Schippers wet zal, overeenkomstig de bepalingen, vervat in hel reglement voor de machinisten- examens en het sleepvaartreglement aan vangende 11 November a.s. zitting houden te 's-Oravenhage. De aanvragen om tot die examens le worden toegelaten moeten den voorzitter der commissie (Molenslraat No. 15) vóór 25 October t. v. bereikt hebben. Nadere bijzonderheden vindt men in St.-Ct. No. 200. V i s s c h e r ij e x a m e n s. De commissie, bedoeld in art. 2 van het reglement voor de visscherij-examens (Machiniststokers en Machinisten), zal, aan vangende 4 November a.s., zitting houden te Amsterdam. De aanvragen om tot die examens ie worden toegelaten moeten den voorzitter der commissie vóór 25 October a s. hebben bereikt. Voor bijzonderheden zie men St.-Ct. No. 200. Gedurende de week van 9 t.m. 15 October 1924 kwamen alhier de navol gende vaartuigen binnen 81 stoomtrawlers, 1 motorlogger, 1 Deen sche mottorkotter, 8 zeil1 motor-, 3 stoom- haringloggers, 46 Engelsche haringdrifters en 96 kustvisschers. De besommingen waren ais volgt: Stoomtrawlers van f 344.tot f 8572. Motorloggers f f 699. Deensche Motorkotters f f 1688.— Zeilharinglogg. f 2920.f 10643. Motor- haringloggers f f12104. Stoom- iraringloggers f 2064.f 8512.— Engelsche haringdrifters f 1258.— f4869. terwijl de kustvisschers totaal f6105.be somden. De aanvoer bestond uit 700375 K. G. trawlvisch, 2381 kantjes en 25521 manden drijfnetvisch. De totaal opbrengst bedroeg f 441914,30. Zeeroovers in de Oostzee. Een visschersvaartuig uit Kiel,, -dat gedurende den nacht in de nabijheid der kust niet ver van het eiland Fe- marn ankerde, werd onverwachts door twee zeelieden aangevallen, die met een bootje aan kwamen varen. De be manning van het visschersvaartuig, bestaande uit twee personen, uit den slaap ontwaakt, kon echter na een lan gen strijd de beide zeeroovers machtig worden, wierp den eenen over boord, en wisten den andere te binden en la ter aan de gevangenis over te leveren. Jammer zijn de twee dappere visschers door revolverschoten der zeeroovers ernstig verwond geworden. De bandie ten hadden alreeds het anker van het visschersvaartuig gelicht en het zeil opgetrokken, waarschijnlijk om met het geroofde schip naar een ander land te varen, zeker na eerst de bemanning om -het leven te hebben gebracht. De overboord geworpen bandiet, -die zijn bootje had weten te bereiken, is den volgenden dag door andere visschers ontdekt en aan de politie overgeleverd. Beiden zullen hun welverdiende straf niet ontgaan. Wetsontwerp Nieuwe Tariefwet. Door het Hoofdbestuur der Reeders- vereeniging voor de Nederlandsche Ha- ringvisscherij is naar de N. VI. Ct. meldt, adhaesie betuigd aan een dooi den Voorzitter van den Raad voor de Visscherij tot den Minister van Finan ciën gezonden schrijven, houdende verzoek in post 85 van het wetsontwerp nieuwe Tariefwet zoodanige wijziging te willen aanbrengen, dat „witte"' vischnetten zonder betaling van in voerrecht ten invoer worden toegela ten. Verder is er den betrokken Minister op gewezen, dat het tot heden de ge woonte is geweest, de vischnetten on getaand uit Engeland en Frankrijk in te voeren en hier te lande te preparee ren, met welke werkzaamheden een groot aantal personen hun brood ver dienen, hetgeen, afgescheiden van an dere nadeelen, verbonden aan den in voer van getaande netten, reeds aan leiding genoeg is, den invoer van ge taande, geknoopte netten niet vrij, doch van „witte" netten wel vrij van invoer recht te stellen, waarmee stellig de werkgelegenheid hier te lande zal wor den gediend. Uit een ter bevoegder plaatse gehou den onderzoek is gebleken, dat even eens vrij ten invoer zullen worden toe gelaten: vischhaken (z.g. stellen, in ge bruik bij de beugvisscherij), zeildoek, boet- en laschkatoen, en touwwerk in zwaardere verpakking dan 120 gram. SCHEEPVAART. In de week van 6 tot 13 October 1924 kwamen te IJmuiden uit zee bin nen 63 stoomschepen en 2 zeelichters en vertrokken naar zee 76 stoomschepen. Raad voor de Scheepvaart. De Raad heeft een onderzoek inge steld naar de oorzaak van de aanva ring tusschen -den stoomtrawler Ber tha, IJM 122, en een zandbak, op 28 Augustus j.l. aan den ingang van de Visschershaven van IJmuiden. Do schipper van de sleepboot deelde mede dat hij den 28sten Augustus met drie bakken achter zich -de haven wilde in varen, toen hij een trawler ontmoette en één stoot op de fluit gaf als teeken, dat hij den goeden wal wilde houden. De trawler antwoordde eveneens met één stoot, doch gaf er daarna twee. Nu gaf ook de sleepboot twee stooten en week bakboord uit. Bij het manoeu vreeren ontstond de aanvaring. De ketting tusschen den tweeden en der den hak brak. Volgens den schipper is het ongeluk te wijten aan het breken van den ketting, die niet bijtijds ge vierd is. De schipper van de Bertha ontkende dat hij eerst één en later twee stooten heeft gegeven, hij verzekert, onmiddellijk twee stooten te hebben gegeven. De Raad zal later uitspraak doen. INGEZONDEN. Doodt de tillen toch niet! Uit verschillende streken van ons land bereiken ons weer berichten over het vangen en dooden van uilen. Het lijkt wel, dat de in het wild levende diersoorten nuttig zijn voor onzen ar beid. Alle in ons land voorkomende uilen maken zich verdienstelijk jegens den landbouw door het wegvangen van muizen en onze Vogelwet rangschikt deze vogels dan ook terecht onder de beschermende soorten. Meer dan 90 van het voedsel der meeste uilensoor ten bestaat uit muizen en andere die ren, die schadelijk zijn voor onze ge wassen, Is het dan niet ergerlijk, dat men de uilen niet méér ontziet? In hun eigen belang behooren de landbouwers er voor te zorgen, dat er in hun schuren en op hun landerijen geen enkelen uil meer gedood wordt. Wij verwachten veel goeds van de be paling, opgenomen in art. 7, sub d. dei- Jachtwet 1923, nl. dat een jachtacte voor -den tijd van twee jaren onherroe pelijk zal worden geweigerd, indien de aanvrager veroordeeld werd wegens overtreding der Vogelwet, derhalve ook voor het dooden, vervoeren, enz. van uilen. Onze Vereeniging heeft de Politie autoriteiten gevraagd te willen bevor deren, dat aan de bescherming -der uilen zooveel mogelijk de hand worde gehouden. Tot een ieder richten wij het drin gende verzoek: „Doodt do uilen loch niet, spaart de helpers van den land bouwer." Het Hoofdbestuur der Nederlandsche Vereeniging tot Bescherming van Vogels, Dr. A. E. H. SWAEN, voorzitter, J. DRIJVER, secretaris. Amsterdam, Heerengracht 260.266. POSTERIJEN. POSTKANTOOR IJMUIDEN. Lijst van onbestelbare brieven en briefkaarten, van welke de afzenders onbekend zijn. Terugontvangen in de le helft der maand October 1924: Brieven Binnenland. 1. Mevr. v. d. Berg, Amsterdam. 2. De Duif, den Dolder. 3. Departement v. Oorlog, Haag. 4. Minister v. Waterstaat, 5. Jan IJ. IJmes, Leeuwarden. 6. S. v. d. Zijl, IJmuiden. Briefkaarten Binnenland. 7. Zonder adres. Briefkaarten Buitenland. 8. Bua Keke, Emden.

IJmuider Courant | 1924 | | pagina 9