ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN IJV.V.Stormvogels No. 104 Woensdag 29 October 1924 9e Jaargang B00MB0TEH IS OHQIKEHD COUR Niet wachten IJMUIDER COURANT DIT nummer bestaat dit twee bladen. eerste blad. officieel. KENNISOEVINO inzake tijdelijke afsluiting en wed e r-o p e n s t e 11 i n g van wegen. Burgemeester en wethouders van Velsen brengen ter openbare kennis, dat het ge deelte van den Oroote Hout- of Koningaweg, van den spoorwegover gang af tot aan de Oildenlaan, te WIjkeroog, van DONDERDAO 30 OCTOBER, tot nader order, voor het verkeer met rij- en voertuigen zal zijn afgesloten. Tevens deeien zij mede, dat het gedeelte van de CORVERSLAAN, van den Wijker- straatweg af tot den Oroote Hout- of Ko ningsweg, alsmede het gedeelte van den OROOTE HOUT- OF KONINOSWEO, van de Corverslaan af tot de Melklaan, aldaar, met ingang van genoemden datum wederom voor alle verkeer zal zijn open gesteld. VELSEN, 28 October 1924. Burgemeester en wethouders voornoemd, de secretaris, de burgemeester, j. Kostelijk. Rijkens. Watarataai Usaailta, Oct. 1924 H. water L. water Dagen v.m. n.m. v.m. n.m. 30 4.03 4.20 0.07 31 4.45 5.03 0.31 0.47 November I 5.30 5.50 1.14 1.28 2 6.18 6.40 1.56 2.17 3 E.K. 7.12 7.39 2.44 3.10 4 8.20 8.58 3.40 4 07 5 9.47 10.29 4.55 5.31 plaatselijk nieuws. IJMUIDEN Uitvoering van Gewijde Muziek en Zang. Telkens als we de Oud-Katliolieke kerk betreden, komen, we onder de be koring van dezen grootsehe, majestu- eusche tempel, die nochtans door zijn soberen eenvoud zoo rustig weldadig aandoet. Dat deze kerk zich bijzonder eigent voor muziek- en zanguitvoerin gen durven we thans nog niet met be slistheid bevestigend beantwoorden. Vóór de uitvoering van Maandag avond j.l. hoorden we er de beroem de Wognummers en herinneren ons, dat ook die uitvoering toen niet aan onze groote verwachtingen heeft vol daan, waarmede we allerminst willen zeggen dat de oorzaak daarvan ge zocht moest worden in de aueoustiek van de kerk. Toch frappeerde het ons ook nu weer bij 4e uitvoering van ge wijde muziek en zang, hoe moeilijk de menschelijke stem van het altaarfront liet ruime kerkgebouw indrong en hoe toch bijvoorbeeld de viool in haar vol le glans en fijnste nuanceeringen ons oor kon bereiken en streelen, terwijl daarentegen weder het orgel zoo goed als geen résonnance verspreidde. Bij dit gewijde concert, waarvoor buitengewoon veel belangstelling bleek te bestaan, nam op het program het vocale het grootste, het. instrumenale gedeelte het kleinste deel in beslag. Met alle waardeering van de vele goe de momenten in de zang, meenen we toch, dat het meerendeel der toehoor ders niet rouwig zou geweest zijn, in dien de verhouding een andere geweest ware. Het 4' capella zingen levert voor deze zangeressen en zangers, waaronder overigens heel goed materiaal schuilt, nog wel eens groote moeilijkheden op, zoodat de toonvastheid een enkele maal niet volgehouden kon worden. Met begeleiding ging dat beter, zooals bleek bij Tantum Ergo, toen een be kwame hand voor de orgelbegeleiding zorgde en dit nummer daardoor onge twijfeld tot een der bestgeslaagde ge rekend mag worden. Toen durfde mep zich meer te geven, omdat men eehi- gen steun had en klonk het slot onder meer zeer goed. Verder heeft ons van le zangnummers wel „Zomermorgen" van Isr. Olman het meest kunnen be koren. Onder de sopranen en alten zijn enkele zeer goede krachten. Het glanspunt van den avond is naar onze meening wel geweest het „Lar- Van Roomboter niet te onderscheiden en de helft goedkooper is De Oruyter's hoogfijne Melange. Per pond «lechts 85 c. Alleen in De Oruyter's winkels go" van Handel voor viool en orgel. Bij een uitstekende orgelbegeleiding was de vioolpartij vooral in dé diepere gedeelten op de G en de d-snaar van buitengewone bekoring en was het een groot genot daar naar te luisteren. Misschien had voor ons gehoor het tempo iets vlugger gekund, doch dit is wellicht een kwestie van opvatting. Het spel van beiden was hoven al len lof, ook in het Adagio Patétique" van Beethoven, dat nochtans niet zóó ontroerde als bovengemeld Largo. De Marche Funèbre van Jac. Bon set, waarvan wij slechts het laatste ge deelte hoorden heeft ons niet bijzonder kunnen imponeeren. Bij de zang door de gemeente hoor den we een aantal jeugdige stemmen, die ongetwijfeld een aanwinst voor het koor zonden kunnen zijn. Met de opvatting van het woord „kwartet" en „gemengd kwartet" ver schillen we blijkbaar van meening met den heer Directeur van het zang koor. Vergissen we ons niet, dan he stonden die „kwartetten" uit minstens 16 zangers en zangeressen. Het doel dezer uitvoeringen voor oogen staan ons wellicht, wat we gaarne hopen, meerdere uitvoeringen te wachten. Een andere, ook meer af wisselende samenstelling van het pro gramma kan deze uitvoeringen dunkt ons ten goede komen. Ook zouden wij wel eens een proef in. overweging willen geven om de zangers en zangeressen te plaatsen op het koor bij het orgel. Wellicht wil de Directeur dat wel eens doen. Maandag kwam hier aan den vischafslag de Duitsche stoomtrawler Sonderburg van de Deutsche Dampf- fischerei Gesellschaft Nordsee te Nordenham. Deze stoomtrawler had een reis van drie maanden naar de Middellandsche zee gemaakt, maar de resultaten moeten niet erg bemoedi gend zijn geweest. Het schip had in de Middellandsche Zee op geringe diepte groote zeeschildpadden gevangen waarbij twee reuzenexemplaren. Een van deze twee is op de reis gestorven, het andere exemplaar is hiervan le vend aangebracht. Het beest had een middellijn van een meter en was 33 cM. dik, Terwijl het 65 K.G. woog. De schildpad is geschonken aan de Zoölo gische Garten te Hamburg, waarheen het van hier gezonden is. De Sonderburg is gistei-"ii weder van hier vertrokken en zal nu weder op de Noordzee gaan visschen. Voor de Haarlemsche rechtbank diende een voor de IJmuidenaars belangrijke zaak, zegt Hl. Dbl. Het gold de vraag of een verbintenis door schepelingen, die niet volgens de monsterrol is gedaan, toch moei worden nagekomen en of niet nakoming van zulk een verbintenis strafbaar is. Twee schepelingen waren gedagvaarde ter zake dal zij geweigerd hadden de reis met een visschersschip waarvoor zij waren aangeworven, mede te maken. De machinist F. N. zeide dai bekl. zich hadden verbonden zoo veel reizen met het schip mede te maken als de stoomtrawler E. T. IJ. M. 19 doen zou en dat deaanne ming der schepelingen niet was geschied volgens de monsterrol. Volgens get. was hel bij de trawlers niet gewoonte verbintenissen volgens de de monsterrol aan te gaan en was het gebruikelijk dal wanneer aan het einde van de eene reis de dienst niet werd opgezegd, de schepelingen voor de volgende reis ook mede gaan. De heer H. W. de Voogd, directeur der Reederij-maatschappij „Het Noorderlicht", verklaarde dat de reederijen er veel lasten hinder van hebben, dat schepelingen op het laatste oogenblik weigeren mede uit te varen. De schepelingen beweren dan wij heb ben ons niet verbonden, want de aanwerving geschiedde niet volgens de monsterrol. Oei. meende op grond van bepalingen van het Wetboek van Koophandel, dat deze bewering niet opgaat. Hij zag gaarne die principieele quaestie eens door den rechter beslist. De heer O. Blaas, secretaris van de federatie van Zeeljeden te IJmuiden, had verzocht namens békl. die niet waren ver schenen, een en ander te mogen zeggen. Hij zou als getuige worden gehoord, maar toen de heer Blaas hardnekkig weigerde den eed af te leggen en daarvoor geen bezwaar kon aanvoeren aan den godsdienst ontleend, zag de Politierechter van het verhooren van hem als get. af. De Politierechter, die in het vonnis aan nam, dat indien een schepeling zich „heeft verbonden", en indien hij die verbintenis niet nakomt, hij strafschuldig is en dat voor die strafschuldigheid niet noodig is een verbintenis volgens de monsterrol legde ieder der bekl. 8 dagen gevangenis straf op. Hei maken en inhangen van een paar groenharthoutcn ebdeuren in de uitwaterings sluis der oude Noordzeesiuizen alhier is opgedragen aan den heer Lucas Schermers te Nieuwendijk (N. Br.) voor f2790.—. Oisteren zijn de werken voor den sluis bouw bezichtigd door de leden der Kamer van Koophandel en Fabrieken te Amsterdam, onder leiding van den vice-voorzitter, den heer H. R. du Mosch, daar de voozitter, den heer Heldring, verhinderd was. Postcheque- en Oirodienst. De rekeninghouders worden verzocht voor de toezending van hunne opdrachten aan het Centrale Girokantoor, gebruik te maken van de daarvoor bestemde omslagen mod.O. 39. Het bezigen van gewone omslagen kan leiden tot vertraging in de behandeling van de opdrachten. VELSEROORD. - Voor de Haarlemsche rechtbank stonden terecht mej. van de P. uit Velseroord die aan den inboedel waar op door een deurwaarder beslag was gelegd wegens belastingschuld, een fiets en J. C. uit Wijkeroog, die aan dien inboedel een vloerkleed had ont trokken. Iloe het was gekomen? Mej. van de P. die de fiets in den kelder had verborgen, zeide dat ze de' fiets op afbetaling had gekocht en dat zij bang was met den ifetshandelaar quaestie te zullen krijgen. En bekl. C. verklaarde dat hij zet baas was van een zaak die goederen op afbetaling verkocht en dat in zijn contract stond, dat bij het leggen van beslag hij het recht had de goederen terug te vorderen. Mej. van de P. zat nu wel wat met het gebeurde. Op dit feit staat alléén gevange nisstraf deed de Politierechter opmer ken. U hebt veel kwaad gedaan. In- dii'i eenmaal ergens beslag op is ge legd, dan dient u daar mét de vingers af te blijven. Het O. M. nam het bijzondere van het geval in aanmerking. Het requi leerde tegen ieder der bekl. 1 maand voorwaardelijke gevangenisstraf met een proeftijd van 3 jaar. Bekl. werden veroordeeld tot 14 da. gen voorwaardelijke gevangenisstraf met een proeftijd van 1 jaar. VELSEN Het bouwen van een gasfitters- woning met bijbehoorende werken te Wijkeroog is opgedragen aan de firma Spruyt en Ruygrok te Duivendrecht— Amsterdam voor f 5388. Van 2^December zal in de con eenzaal Concordia der papierfabriek een bazar gehouden worden ten bate der Geref. Kerk. In de week van 1218 October zijn in deze gemeente twee gevallen van roodvonk voorgekomen. Voor de beirekking van administrateur propagandist der afdeeling Velsen van het Witte Kruis hebben zich 28 sollicitanten aangemeld. Zaterdag zijn in de z.g. Langelaan bij „Rooswijk" twee kinderen van 8 en 9 jaar aangesproken, door een man uit Beverwijk mei minder eerlijke bedoelingen, hij trachtte n.l. de kinderen mee het bosch in te krijgen. Zij voldeden naar Hl. Dbl. meldt, hieraan niet en zochten bescherming bij een anderen man. maar nu reeds beginnen Uw handen in te wrijven met Paroldat voorkomt het ruw worden en stukspringen. Burgerlijke Stand Velsen. Geboren: N. v. Dijk—den Dunnen, z.; A. GertsenSchellevis, d.; A. O. Koomen de Vries, z.; E. Lips—Hopman, z.; G. v. d. EndVisser, d.; J. Ch. Beek—Matser, z. Overleden: Johanna Aubroeck, 4 m., d. van P. L. Aubroeck en Joh. Hennevanger; Jan de Jong, 86 j., wedn. van K. Drost. SANTPOORT. - Door Mej. Fontein alhier is een mand met verplegingsmateriaal geschonken voor het wijkgebouw van het Witte Kruis alhier. In de godsdienstoefening op Vrijdag avond 7.30 uur, (Lutherherdenking), zal door Prof. Dr. G. A. van den Bergh van Eysinga hef nieuwe kerkorgel worden in gewijd, In den nacht van Zondag op Maandag werden de bewoners van Bredero'deweg-Enschedéstraat, Kerk- pad en omgeving opgeschrikt door een hellen gloed. Al spoedig bleek, dat de brand woedde in één der gebouwen beboorende tot villa „Shamrock"' eigenaar de heer C. de Vries Jr. Ge lukkig bestond op uitbreiding van den brand weinig kans, daar de wind van de villa, een hooiberg en een koestal afwoei. De brandweer bluschte na lang zoeken naar een brandkraan met één slang op de waterleiding het vuur. Behalve het gebouw, verbrandden o.a. een tweewielige wagen en een par tij bollen van den heer Schoon. Alles was echter verzekerd. Maandagavond kwamen de da- mes- en heeren van het bazar-comité in „Zomerlust" bijeen. Hier dankte de beer Cornegge hen nog eens hartelijk voor de verleende medewerking. De penningmeester, de heer Van Leeu wen, kon daarop mededeelen, dat van „Caecilia" binnenkort zal worden af gedragen f 599.40, zijnde het batig sal do van den gehouden bazar. Onder muziiek, zang en dans bleef men nog geruimen tijd gezellig bijeen. In de „Tel.'' lezen we het volgen de: „Naar wij vernemen, zal thans een belangrijke reorganisatie in den dienst' Worden ingevoerd aan het Prov. Zie kenhuis nabij Santpoort. Verscheide ne betrekkingen worden opgeheven; o.a. die van adjunct-directrice en huismeester. De reorganisatie zal tot belangrijke bezuiniging kunnen lei den." Naar aanleiding van dit bericht heeft de N. Hl. Ct. zich tot de directie van het Prov. Ziekenhuis gewend om inlichtingen. Deze deelde mede, dat het bericht onjuist is. Er is nog geen en kele beslissing inzake reorganisatie en bezuiniging genomen zooals we on langs reeds meldden moeten eerst de besluiten door Prov. Staten genomen worden, alvorens ze doorgevoerd kun nen worden. Het is nog onbekend, wanneer dit zal geschieden. OFFICIEELE MEDEDEELINGEN. Uitslagen j.l. Zondag gespeelde wed strijden. Stormvogels IE. D. O. 31 A. F. C. IIStormvogels II 11 H. F. C. III—Stormvogels 111 I—1 V.S. V.IV—Stormvogels VI niet doorgegaan A s. Zondag wordt gespeeld: ExcelsiorStormvogels I Stormvogels IIHoilandia II te 2 uur Stormvogels lilSchoten II te 12 uur Stormvogels IV—O. V. A. III te 2 uur Stormvogels VV. S. V. lil ie 12 uur Kennemers VI—Stormvogels VI 10'/, uur Alle spelers worden nog eens dringend verzocht, bij verhindering om te spelen, dit vroeglijdig den aecretaris mede te deeien. VOETBAL. Stormvogels—E. D. O. 3—1. Overzicht. Dat, we bij den wedstrijd Stormvo gels—F„ D. O. onverdeeld genoten heb ben, kunnen we niet beweren. Over het geheel genomen, stond het spel op een zeer middelmatig peil, vooral dat van de beide voorhoeden. Wel werden zoo af en toe individueel handige din gen vertoond, maar van een gezamen lijk vlug opbrengen der geheele voor hoede was geen sprake. In beide voor hoeden hield het binnentrio het spel veel te kort, zoodat de backs steeds weer met succes konden ingrijpen. E. D. O. schoot bijna in 't geheel niet op 't doel, Sint, Blinkhoff en Struys meer. Visser kwam echter bijna niet aan schieten toe. De middenlinie van Stormvogels was zeker ruim 50 minder dan tegen H. B. S. Groote gaten vertoonde ze vaak. wanneer E. D. O. aanviel, het plaatsen van Snoeks en Struys was lang niet eerste klas en dat van Bakker zelfs zeer onvoldoende. Mogelijk, dat een en ander op het korte spel van E. D. O. moet geschreven worden, doch een feit is het. Blinkhoff Jr. en Koster hebben veel werk gehad, 't Was wel niet altijd even moeilijk, doch in tegenoverge stelde gevallen toonden ze zich zeer trapvast. Hetzelfde kan van de E. D. O.-backs gezegd worden, van wie Kuil uitstekend kopte. In de Haarlemsche midde dinie viel vooral voor rust het goede spel van Pcrucal Sr. op. De oudste van der Laan was ook zeer actief, doch zou o.i. nuttiger werk verrichten, wanneer hij zijn vleugelspelers meer voedde. De drie keepers de Kiefte viel na de rust uit, daar hij last kreeg van een tegen V. O. C. gekneusde rib cn werd vervangen door Jonkers heb ben geen blunders gemaakt, welke doelpunten tengevolge hadden. Van der Wint liep enkele malen zeer ge waagd uit, doch had steeds succes. De Kiefte toonde zich veel beter op dreef, dan wij van hem verwacht had den. Scheidsrechter Bos .had geen lasti ge taak. Het «faire spel van heide ploe gen was daar de oorzaak van. De wedstrijd, werd gespeeld tusschen De Kiefte (Jonkers) Kuil Roeree Perucal Sr., v. d. Laan Sr., v. d. Laan Jr Zwart, Tanis, Steffens, Perucal Jr., v. d. Hark. Asbepk, Visser, Sint, Blinkhoff Sr., •TV Oldenburg Bakker Snoeks Struys Koster Blinkhoff Jr. v, d. Wint. Na een eenigszins aarzelend begin, waardoor in het middenveld gespeeld wordt, onderneemt de Stormvogels- rechterwing den eersten aanval. Ol denburg ontwijkt handig zijn bewa kers, maar de bal loopt achter. Even later doet hij beter door hard op doel te schieten, maar De Kiefte werkt zeker weg. E. D. O. tracht nu het spel wat te verplaatsen. De spelers toonen een vrij groote balcontröle en houden het leder laag bij den grond, alleen Jiet spel wordt te kort gehouden, zoodat 'n goed opgezette aanval tenslotte toch schipbreuk lijdt. Eén zoo'n aanval le vert echter bijna een doelpunt op. Na eenige vlugge tikjes, komt Steffens alleen voor v. d. Wint te staan. Een doelpunt schijnt niet te voorkomen, doch op mooie wijze weet de Stormvo gels-doelman corner te werken. Deze levert niets op, daar Snoeks het leder naar de andere helft transporteert, waar Sint c.s. klaar staan het E. D. O.- doel te belagen. De E. D. O.-verdediging maakt het de Stormvogels evenwel niet gemakkelijk, vooral Kuil en Pe rucal zijn groote struikelblokken. Bo vendien houden ook de Stormvogels het spel niet open genoeg en is het af geven van den bal niet altijd zuiver. Speciaal Bakker maakt zich hieraan schuldig. Toch blijft de wedstrijd het aankijken wel waard, omdat het spel zich zoo vlug verplaatst. Pas zijn Kuil c.s. in actie geweest, of aan den ande-

IJmuider Courant | 1924 | | pagina 1