AAN DE INGEZETENEN VAN IJMUIDEN Bheumstiek, Influenza, Gevatte Sonde, Kiespjjn DE VOORLOOPIOE COMMISSIE TOT VOORBEREIDINO VAN DE STICHTINO EENER VEREENIOINO TER BEVORDERINO VAN IJMUIDEN'S BLOEI NOODIOT U DOOR MIDDEL HIERVAN UIT TOT BIJWONINO VAN EEN OPENBARE VEROADERING, TE HOUDEN IN THEATER „THALIA", OP VRIJDAO 7 NOV. A.S. DES AVONDS 8 UUR PRECIES, TER VERDERE EN ALOE- MEENE BESPREKINO VAN DE OEMAAKTE PLANNEN. TOEGANG VRIJ. Namens da Commissie: W. JONOSTRA, Voorzitter. CAREL BRENSA, Secretaris. PLAATSELIJK NIEUWS. IXMUIDEN. 25-Jarig jubileum A. B. VISSER. Heden 1 November viert de heer het A. B. Visser, onder-halchef aan staatsbedrijf van de rijksvisschersha- ven, alhier, zijn zilveren jubileum als ambtenaar aan die instelling. Aanvan kelijk was hij afslager, maar toen door de aanhoudende uitbreiding van den dienst, de aanstelling van een onder chef noodig werd, was de heer Visser de aangewezen man voor die functie. Deze wordt ijverig en met trouw door hem vervuld, zoodat een ieder tevreden is. Ongeveer in dezen trant zou een ju bileumsartikel over dit feest kunnen luiden en niemand zou het onjuist kunnen noemen, maar de meeste lezers zouden over het bericht heen lezen in de meening dat het een erg gewoon ge. val gold, van een ambtenaar die zoo vele jaren den officiëelen tredmolen heeft geloopen. Doch men zou dan toch in dit geval geheel naast de waarheid zijn. De heer Visser is 25 jaar ambte naar, al heeft hij het karakteristiek afgemetene van een ambtenaar zich nooit toegeeigend. Reeds veel langer dan 25 jaren is hij de eigenaardige figuur die de IJmuider vischafslag beheerscht en orde in den chaos weet te brengen. We gelooven dan ook niet dat er veel visschersplaatsen op het continent of in het Britsche koninkrijk zijn te vinden waar men niet spreekt over de zen man. Wie iets wil vertellen van de ontwikkeling van de IJmuider visch handel kan dat niet doen zonder van hem te spreken. Toen dezen zomer het staatsbedrijf 25 jaren bestond, kwamen we in de hal een kijkje nemen. We spraken eenige menschen aan over dat feest en noem den al de jubilarissen. Doch, toen we daarbij niet spraken van Visser, keek men ons eens aan en.vroeg of we niet wel in het hoofd waren. Dat wij niet de eerste was, gelooft niemand. Maar daar is het voordeel bij dat, terwijl de eerste jubilarissen in de massa onder gingen, voor dezen afzonderlijken man een dag alleen bestemd is. Hij is een bedrijf apart. Bij het naderen van zijn feest kregen we de opdracht hem eens op te zoeken en te intervieuwen. Dat wil zeggen: we moesten hem laten vertellen van zijn ervaringen, zoodat de lezers in die antwoorden den man zien. Onze eerste gedachte was toen: die moet je niet be luisteren, die moet je zien om te be grijpen. Maar de opdracht was abso luut en dus gingen wij. Zooals ieder die hem kent begrijpt: we werden aan zijn huis hartelijk, jo viaal ontvangen. Weldra stond in de gezellige woon kamer een sigaar voor ons terwijl Vis ser een pijpje rookte. Maar, toen onze boodschap er uit kwam, kregen we een bedenkelijk gezicht. „Wat vertellen van hetgeen ik de'ed, maar dat kan toch slecht omdat het niets anders was dan werken, soms heel hard werken, eiken dag hetzelfde."' Echter, bij stukjes en beetjes, terwijl onze gastheer zeker wel 25 keer weg liep om iets in orde te brengen, geluk te het ons iets te hooren. Zooals het geval is bij ongeveer al len, die zich in het eerste begin te IJmuiden hebben gevestigd, is Visser af komstig uit Nieuwediep. Het is echter al 48 jaren geleden dat zijn vader, met gezin, te IJmuiden kwam. Een woning om. te betrekken was er niet, daar stonden slechts zeer weinig huizen. De familie Visser woonde dan maar zoo lang op een schuit in het Noordzeeka naal, terwijl men bezig was een huis te bouwen. En dat duurde nog langer toen een slager de bedoelde woning betrok en voor Visser weer een ander gebouwd werd, daarnaast. Visser Sr. was vischkóoper en houder van een particuliere afslag. Veel was voor dat laatste niet noodig, de schepen die aankwamen losten hun visch aan de straat en de afslager had een bel aan huis bevestigd om de koopers bijeen te roepen Adolf, de tegenwoordige onder-hal chef, was ook al spoedig in de visch handel. Nauwelijks echter was hij 17 jaar oud of hij werd, nu 40 jaar geleden, af slager in de afslag van de firma Kui per, Kalis, R. Visser en Co. Vanaf dien tijd is hij dus in zijn tegenwoordig werk. Nog later werd het de firma G. Dek ker, W. van Voorst, R. Visser en A. B Visser. In die dagen was het werken, vertel de de jubilaris ons. De afslag begon en eindigde niet op gezette tijden, als thans, o neen, als er een schip aan kwam werd er dadelijk gelost en ver kocht, al was het des avonds 11 uur Minstens eens per week, Donderdags als er veel sloepen binnen waren, ging het -den ganschen nacht door. Er was in die dagen zeer veel levende visch schelvisch -die hier kort bij gevangen werd. Trawlers bestonden er niet, al les werd aangebracht door kustvis- schers, sloepen en Engelsche kotters en smakken. Nadat het Rijk begonnen was, heeft de coöperatie de afslag nog 4 maanden volgehouden, daarna was het gedaan De jonge Visser ging over bij het rijk en zet daar nu 25 jaren het bedrijf van zijn vader voort. Hij vervangt, zoo noo dig, den halchef en leidt den verkoop. Op drukke dagen, zooals in den tijd van de haringdrifters, slaat hij zelve nog meermalen af. Hij keurt de aange brachte tonnen met haring voor den verkoop. Verder wist hij niet veel buitenge woons te vertellen van het groote staatsbedrijf waarin hij werkt. Eens stond hij af te slaan, op de gewone wijze, toen een gezelschap dames en heeren er naar kwam kijken. Het was H.M. de Koningin met gevolg. Dat zi de afgeroepen cijfers verstonden zou den we niet graag willen beweren. Alvorens ons afscheid te nemen vroe gen we aan den heer Visser of hij nog groot verschil in de globale verhoudin gen van het bedrijf opmerkte tusschen voorheen en thans. Zijn antwoord luidde: „Heel precies weet ik het niet. Wel zou ik zoo zeggen dat de vischhan del in veel betere positie is gekomen, terwijl de vangsten van de visschers steeds schraler worden." Daarop zijn we gegaan, de heer Vis ser naar zijn dienst, wij aan ons werk Maar daarbij dachten we nog even na over den man die meer dan een ander „De afslager" is. Kent het drukke leven daar, de anderen bij hun titel of fami lienaam, hem, de zoon der vischaf slag, kent men bij zijn eigennaam: Dolf Hij werkt, in het kleine particuliere be drijf of in het groote van den staat, voort in het werk zijns vaders. Dat -beteekend reeds iets in onze plaats die zoo arm is aan traditie. Wij wenschen hem op zijn feest toe dat hij het geluk mag hebben dat vol te hou den, tot hij ter zijner tijd, kan rusten in het genot van een goed pensioen. En dan zal deze man niet den scha kel verbreken, want zooals eens hij bij zijn vader in de leer kwam, zien we thans, onder de jongere afslagers, weer zijn zoon, die werkt zooals grootvader en vader eens deden. Op Vrijdag 28 November zal dooi den Rijkswaterstaat te Haarlem wor den aanbesteed het maken van drie ijzeren roldeuren en een ijzeren afsluit- caisson voor de deurkassen, behooren- de tot de werken voor den bouw dei- nieuwe schutsluis alhier. De raming bedraagt f 1.150.000. Zooals men weet, protesteerde de afdeeling IJmuiden der N. C. G. O. V., tegen de dronkenmanstafereelen die voorvielen, ter gelegenheid van de vie ring der Koninginnedeg en den dag daarna. Ze weet dit aan de extra-uren dat de eafé's open waren en verzocht aan den raad dit te voorkomen bij vol gende gelegenheden. Dit adres werd aan den burgemees ter afdoening in handen gesteld. Thans is bericht ingekomen dat, bij een vol gende nationale feestdag op deze zaak gelet zal worden. VELSEROORD. Schaakwedstrijd. De 2e ronde is deze week gespeeld en bracht al een paar verrassingen. In de eerste plaats de partij C. E. Post—Woudenberg, die van beide kanten enorm slecht gespeeld in het nadeel van Woudenberg eindigde. In de 2e plaats de partij ten Vaarwerk C. J. Post, die door laatstgenoemde werd gewonnen. In deze groep heeft de heer Baarda zich teruggetrokken, zoodat hij thans uit 8 spelers, waaronder 4 uit de familiegroep Post, bestaat. De uitslag der 2e ronde is aldusGroep 1, ten Vaarwerk— 01 C. J. Post, C. E. Post 1 0 Wouden berg, M. A. Post 10 v. d. Berg. Een succes voor de fam. Post. Groep 2, Baljel 0—1 v. Doorn, Bakker 1—0 v. d. Vlerk, v. d. Bos 1—0 Erdelie, Ruys 1—0 Verhoog. Qroep 3, Weij 1—0 Streefland, C. C. Post 1—0 Bontenbal, Bruggemans 1—0 Kuiper, Kuhfus 1—0 Engelhart. Het Evangelie In Spanje. Over dit onderwerp sprak Donderdag avond in de Herv. Kerk alhier Dr. F. A Visser van Oosterzee, in welke samenkomst tevens de Kerkhervorming werd herdacht. Na een inleidend woord van Ds. Kroese verkreeg de spreker het woord. Ds. Visser zeide verleden jaar het voorrecht gehad te hebben een vijf-weeksche reis naar Spanje te maken met nog drie andere predikanten Spr. vertelde eerst iets van het land en noemde dit, een schitterend land, een land van zon en bergen. Het zuiden van het land heeft veel overeenkomst met Palestina De grond is zeer vruchtbaar en levert allerlei kostelijke dingen, als druiven, vijgen sinaasappelen, amandelen enz. En dan de prachtige tarwe, waarvan de opbrengst drie maal zoo groot is als de behoefte van het volk. Men kan in dit land vele dingen uit den Bijbel beier begrijpen, b.v. ziet men daar boomen geplant aan waterbeken. Het volk viel spreker zeer mee. Het is zeer gastvrij en beleefd. Spr. was er in den tijd van den staatsgreep van Primo de Rivera, maar die militaire revolutie viel nog al mee. Het volk is heel gemoedelijk, hoewel niet overal en altijd, in Barcelona gebeurt nog wel eens het een en ander. De Koninklijke familie van Spanje kost het land meer dan het geheele onderwijs. Een der voornaamste politici van Spanje, Graaf Romanones, noemt men den groot sten valschen munter van het land, maar zijn valsche geld is van beter gehalte dan het geld van den staat. Spr. memoreert hoe de beruchte Filips de Tweede en zijn voorgangers het eens onder de Mooren zoo bloeiende land van 30 millioen inwoners tot 7 millioen wisten te decimeeren. Dil deed de inquisitie. De Roomsche Kerk in Spanje krijgt per jaar 80 millioen peseta's, lil de provincie Malage zijn 70 procent der menschen onal- phabeten. Spr. zegt dat Spanje zijn onder gang heeft te danken aan de Roomsche Kerk. In geen land heelt de Roomsche Kerk zulk een mach! gehad. Thans gaan er in het land geen mannen meer naar de mis. Als ge 't den mannen vraagt of ze naar de mis gaan, vatten ze dit op als een beleediging. De Roomschen zelf noemen hun kerk een geldkerk. In de Kathedraal van Toledo zag spr. een kleed van een Mariabeeld me! 18000 paarlen bezet. Builen de kerk ziel men de armen en ongelukkigen, waarvoor de kerk niets doet. In de kerken ziet men ook de afgoden van Spanje, splinters van het kruis, haren van Maria enzdie alle vereerd worden. Bij duizenden heeft men die dingen, waar bij o.a. tranen van Maria Magdalena en nog andere, die beter In dit verslag niet genoemd kunnen worden. Als een sterk staaltje van priesterheer schappij noemde spr. wat onlangs een pastoor te Oranada ze de bij het opdragen van een eerste mis door een neomyst. Deze pastoor wees er op hoe de priester zich verheft door zijn drievoudige macht boven alle menschelijke waardigheden, ja bij de mis onderwerpt God zeif zich aan den priester. Benijd de koninge- niet, sprak deze pastoor, want die bevelen menschen en gij beveelt God. Waf deze pastoor nog verder zeide is nie' om in eene courant te schrijven. Spr. vraagt of dit godsdienst of niet eerder godslastering is In Barcelona ziet men in de Kathedraal een aflaathandel van den H Antonius. De dans, de stieren en de mis zijn de ver maken van het Spaansche volk. Onder de macht van deze Roomsche kerk zucht het volk. Publieke vrouwen en stierenvechters zijn de nationale helden van het land. De studeerende jongelui hebben op tafel foto's van danseressen en daar devoot middenin van de maagd Maria. Vooral lijdt het land onder de groote onzedelijkheid der priesters, waar duizenden jonge mannen gedwongen worden tot den ongehuwden staat. Spr. zegt dat men dit misschien lasteren zal noemen. Maar dat komt omdat men hier Rome niet kent. Hier staat Rome onder den invloed van het Protestantisme. Het Protestantisme is In Spanje in den tijd der inquisitie met vuur uitgeroeid. Daarom is er nu maar een kleine groep Protestanten, n.l. één op de duizend. Een groota groep der bevolking Is echter den Geen beter middel hiertegen dan Mijnhardt's Sanapirin-tabletten Protestanten welwillend gezind. Allerge meenst is echter zegt spr. de lastercampagne der Roomsche priesters en met broodroof worden de Protestanten tegengewerkt. Op alle wijzen worden de Protestanten geplaagd. Publieke manifestaties van hen zijn verboden, bij den bouw van een kerkje in Madrid moesten de toren, de spitsboog vensters en zelfs de weerhaan verdwijnen. Een huwelijk buiten de Roomsche kerk wordt als ontucht beschouwd, uitgetreden priesters mogen nimmer burgerlijk huwen. Protestantsche soldaten en matrozen worden gedwongen de mis bij te wonen en onlangs werd een soldaat, die dit weigerde, nog tot 9 maanden gevangenisstraf veroordeeld. In een ziekenhuis te Sevilla lag een protestant, bij wien een priester kwam. Op des priesters verzoek om te biechten of het Kruisbeeld te kussen weigerde de ster vende man, waarop de priester hem met het Kruisbeeld sloeg, dat de man stierf. De priester werd verplaatst zonder meer. Tegen den protestantschen predikant van Malage, die een Roomsche processie, waarop het schandelijk toeging, een Roomsch Carnaval noemde, werd twee jaren tucht huisstraf geëischt. En dan zegt men in ons land dat we stoelen op danzelfden wortel des geloofs. Men kan, zegt spr., begrijpen hoe moeilijk de kleine groep Protestanten het daar hebben. Toch hebben ze de sympathie der bevol king, omdat men ziet den goeden invloed van het Protestantisme. De Roomsche onderwijsinspecteurs noemen de Prote stantsche scholen de beste van het land. Vooral de school te Malaga, een post der Ned. Vereeniging, wordt geroemd. In Alicante zijn protestantsche scholen met 800 leerlingen, waarbij een prachtig gym nasium. Spr. vertelde van een dienst, dien hij bijwoonde in het kerkje van Los Rubios, ook een post der Ned. Vereeniging en het eenige geheel Protestantsche dorpje in Spanje. Holland heeft onder de Spaansche pro testanten een goeden naam. Drie eeuwen lang was er in Spanje geen Protestantsche kerk. Sinds 18Ö8 is het echter anders. Er is nu een levend Protestantisme, dat niet tevreden is met anti-Roomsch te zijn. In Spanje werken nu vele buitenlandsche comité's ook het Nederlannsche, dat posten heeft in Malaga, Carthagena, Utreza en Los Rubios. Spr. verleide van de groote trouw en toewijding der Spaansche predi kanten en onderwijzers, die maar voor een karig loon arbeiden, terwijl zij prachtige betrekkingen met hooge salarissen van de Roomsche kerk zouden kunnen krijgen. Nu verrichten zij hun arbeid onder veel smaad en verguizing. Spr. hoorde hoe bij een godsdienstoefe ning in een Protestantsch kerkje naar binnen geroepen werd: „Deze kerk moet verbrand worden". De spreker besloot zijn rede met het gebed en den steun te vragen voor den arbeid der Nederlandsche Vereeniging. De rede van Ds. Visser werd afgewisseld door zang van het kerkkoor, terwijl alle aanwezigen het Lutherlied zongen Een collecte voor den arbeid in Spanje werd gehouden, terwijl velen als begun stiger der vereeniging zich opgaven. VELSEN Als data voor het Nationaal Muziek concours, ter gelegenheid van hel vijf-en- twintigjarig bestaan van harmonie „De Eendracht", zijn thans naar Hl Dbl. meldt, definitief vastgesteld de Zondagen 30 Juni, en 13 juli 1925. Aan verschillende harmonie- en fanfarege zelschappen zijn bereids uitnoodigingen verzonden. Dinsdagmorgen ongeveer elf uur, reed in de Corverslaan te Wijkeroog, een met een paard bespannen wagen van den fouragehandelaar K. uit Beverwijk. Door een de vele kuilen in den weg raakte naar Kcnn. meldt, de wagen aan het slingeren met gevolg dat het lemoen losschoot en op de poolen van het paard terecht kwam. Dit schrok hiervan zoo, dat het voor den bestuurder niet mogelijk was het beest te houden, het holde met het lemoen achter zich aan den Wijkerstraatweg op in de richting Beverwijk. Een man die het hollende dier tot staan trachtte te brengen, kreeg een stoot van het lemoen en moest zijn pogingen opgeven. Het paard is later in de Schans te Beverwijk tot slaan gebracht, had bij den ren het geheele lemoen verloren en zich de achterpooten ernstig verwond. Verder is het geval zonder ongelukken afgeloopen, terwijl de wagen met een ander paard is weg gehaald. SANTPOORT. Voor de Haarlemsche rechtbank werd de zaak behandeld tegen den 35-jarigen bioscoopexploitant R. V., die op 18 Maart l.l. te Santpoort een volledig distilleertoe stel in zijn bezit had gehad en daarvan ook gebruik had gemaakt. Bekl. bekende. De Rijksadvocaat vroeg aan de Rechtbank schuldig verklaring van bekl. voordeinde dagvaarding ten laste gelegde feiten en vroeg veroordeeling van hem tot 2 gevangenis straffen van één maand met verbeurd». J ring van de inbeslag genomen voorwerp, In de laatste zaak die behandeld rb::r..ïd'i,rigel!,l,nerHjp^: bil hem het distilleerloeslel inwerk* getroffen was, toen de ambtenaren hef beslag kwamen nemen. Bekl. bekende, doch zeide, er toe men te zijn doordat hij geen werk had h was hem echter bitter tegen gevallenX heef hij ergere armoede gekend dan in dj. bid toen hij zich met clandestien di,te||„ bezighield. H„ was verleid gewordend" den vongen beklaagden V., die echter? winst had opgestreken. 1 Op een vraag van den rechter, Mr. Jos, 'in de Jong, verklaarde bekl. pl.m. 400 k grondstof te hebben verwerkt tot gediii leerd. Van iedere 50 K.O. grondstof k hij pl.m. 16 liter van 80 pCt. na,lon!rt Ook in deze zaak eischte de Rijkaadvoci 2 gevangenisstraffen van 1 maand elk Bekl. riep de clementie van de Rechl'b,. ui, aanvoerende de bittere armoede wu hij had verkeerd. In al deze behandelde zaken vroeg de su officier Mr. J. O. van Everdingen veroo deehngen conform de geëischte straffen v. den Rijksadvocaat. De uitspraken zijn bepaald op Donderdi 6 November a.s. UIT DE GEMEENTE. Door burgemeester en wethoudi zijn de volgende bouwvergunningen vi leend Aan O. Bleekcr te Velseroord, voor d bouw van een woon en winkelhuis a den Velserduinerbuurtweg; Aan H. G. Sanders te Santpoort, y0 den bouw van een woon- en winkelhi aan den Terrasweg te Santpoort; Aan M. J. Rolvink te Velseroord, vo den bouw van 12 woningen aan de Trom straat. INGEZONDEN. Builen verantwoordelijkheid der Redec Mijnheer de Redacteur! Het spijt ondergeteekende ten zeer dat de rubriek „malle gevallen" niet 1 zijne dispositie staat. |Anders zou hij kunn opmerken, hoe zoo'11 „mal geval", zich ons economisch goed verzorgd gebied de gemeente Velsen voordoet. In de lepenslraat Iepen half oin li zandweg en straat is be er gezegd he men de aardigheid gehad een economis geval op een ontzettend economisch ma manier toe te passen. Verbeeld U! Een nieuwe huizen aan de eene zijde, een bestaande huizen aan de andere kan:, de nieuwe huizen een trottoir plus e halve mijnheer de Redacteur, een hal straat. Bij de bestaande huizen geen trott en een halven zandweg Economisch zi juist en aesthetisch zeer prachtig! De meente Velsen slaat hier hel record! Vraag ismoeten de bewoners der I staande huizen nu straatbelasting ol zal belasting betalen Wie helpt de puz oplossen? Alle gemeenlenaren weike nog aan twijfelen of ons gemeentebesli economisch juist de gemeente dient, wore beleefd uilgenoodigd, „liefst in dil ni seizoen mei waterlaarzen aan", eenbtzc aan de lepenslraat te brengen Met dank voor de plaatsing. Een economisch asngelef belastingbetaler. VISSCHERIJ. De vrachtlogger P. J: van Lee wen IJ. M. 11 bracht hier gisteren e lading haring aan van Lowestoft va de firma Alb. Pust. Gedurende de week van 23 t.m. October 1924 kwamen alhier de nav gende vaartuigen binnen 83 Hollandsche, 1 Engelsche stoomtrawli 11 zeil2 stoom-haringloggers, 25 Engelst haringdrifters en 72 kustvlsschers. De besommingen waren eli volgt: Hollandsche Stoomtrawlers van f 1125.— tol 15110 Engelsche Stoomtrawlers Zeilharinglogg. Stoom- haringloggers Engelsche haringdrifters f 307É 111442 I 1348 f4800 terwijl de kustvisschere totaal f 2302. somden. De aanvoer bestond uit 637315 K. trawlvisch, 2869 kentjes en 9642 mant drijfnetvisch. De totaal opbrangat badroeg f 374036, f f 1010.- f 1479-

IJmuider Courant | 1924 | | pagina 2