IJmuider Courant Zilerd'ê November 1924. 2e blad. gojferenties voor niet-Katholiekeu. woensdagavond had de zesde en jste conferentie plaats. Dezen oud sprak pater F. Otten over Ionische gebruiken. Spr. zeide hiermede te bedoelen den jonischen eeredienst, in 't bijzonder liturgie. Dit woord is ontleend aan ,t Grieksehe leyton en ergo, d.i. open er en werk of daad. Er wordt, zegt r op den Roomschen eeredienst, e 'toch zeer veel schoons bevat, nogal in de hoogte neergezien, als zijnde I vormendienst. Als men die als een .'egen vormendienst ziet, is men ver eerd, zegt spr., daar hij openbaring i uiting is van het geloof. Ook speelt tegen den Roomschen eeredienst lel eens uit een verhaal uit den Bijbel, j jiet gesprek van Jezus en de Sa- iaritaansche vrouw uit Joh. 4, waar ;pzus zeide dat men God niet aanbid- én zal op den Gerizim of in den tem- sél, maar dat dit aanbidden moet ge bieden in. geest en in waarheid. Toch, U spr., is dit verkeerd. Het was Je- te doen om het verschil aan te jonen tusschen den Joodschen eere- enst en dien, waarvan Hij het mid- Ipunt is. De Joodsche eeredienst had zichzelvcn geen waarde en gaf geen pcht tot heiliging. In den door Ghris- gestichten eeredienst echter was jzelf het middelpunt en daar was is geest en waarheid. Spr. zegt dat het niet anders kon dat hristus een uiterlijken eeredienst zou ichten, Hij, die zelf zoovele symboli ze handelingen verrichtte. Christus ichtte toch een zichtbare kerk en jlhonk haar genademiddelen. Spr. ijst er op dat Christus bij zijn wonde- n symbolische handelingen verricht- Ook de apostelen deden dit. Bij de jdste christelijke schrijvers lezen we in ceremoniën. Spr. erkent niet zoo jjjdsch en grootsch als de R.K. kerk je nu beeft. Maar we vinden er eere- ienst, b.v. bij den doop en het avond- aal. In de Openbaring teekent Jo- 1 mnes ons in zijn visioen uiterlijke Temoniën in het hemelsch Jeruza- m. Spr. zegt dat de uiterlijke eeredienst ■heel aangepast is aan de natuur van >n mensch. De mensch toch is geen «est, hij is dualist, stof en ziel. De ntuigen van den mensch zijn de ven- ers, waardoor hij komt tot de kennis, et is begrijpelijk dat de mensch het iterlijke, het zintuigelijke gebruikt, n het innerlijke te toonen. Bij deu ■redienst gebruikt de mensch dan ook m geest en het lichaam. Spr. zegt dat er meer kerken zijn dan R.K. kerk met een uiterlijken eere- ienst, n.l. de Grieksch-Kath. kerk, Anglicaansche kerk, waar vooral 'High Chur,ch haast aan de R.K. kerk ?lijk is. Ook bij de Luth. kerk in uitschland zijn vele ritueele gebrui- n. Alleen in ons Calvinistische land Eeft men met alle uiterlijke eere- junst gebroken. Echter openbaart zich-i ik in Protestantsche kringen steeds deer het verlangen naar liturgie. Spr. wijst nog op Duitschland, waar pk een Hoch-Kirche groep is. pe Roomsche eeredienst concentreert Ich om het misoffer. Spr. zegt dat het Ifer van Christus op Golgotha af rende is voor heel de menschheid. En }ch hebben we het misoffer, zegt spr. iet is niet .waar dat hiermede het piisoffer miskend wordt. Het misof- jr is de onbloedige herhaling van bet misoffer op Calvarië. Wie deel heeft jm het misoffer, heeft ook deel aan at kruisoffer. Het offer in algemeenen zin is zoo ;id als de mensch, zegt spr. In alle jidsdiensten, behalve het Protestan- sme,. wordt het gevonden. De Jood- }he offers waren voorafbeeldingen, senwijzingen naar het Offer van hristus. Rondom het misoffer zien wij de bomsche gebruiken yi hun volle 'hoonheid. Een Roomsche is niets I kostbaar voor zijn kerk, daar dit ?or hem een huis Gods is. [Alles moet aan die schoonheid enstbaar zijn. Voor een R.-Katholiek ddt hier wat een geestig Fransch- l&n. noemde „le luxe prodigieux". ;Spr. treedt dan in details over de in- iChting van de kerk, het altaar, gods- top, kaarsen, wierook enz. Een voornaam ding is ook het ge- 'uik der Latijnsche taal, die in de u'ste eeuwen van het Christendom i beschaafde volkstaal was. Deze taal erd behouden, omdat deze onveran- -rlijke taal zoo juist verzinnebeeldt onveranderlijke, gebruiken der bomsche kerk. Spr. weidt dan uit over de beteeke- s der misgewaden van den priester, o dan te wijzen op den kruisweg in lore Roomsche kerk, die dienen om de Herinnering aan den lijdenden Christus te verlevendigen. Spr. zegt dat niet alle staties aan de werkelijkheid zijn ontleend, enkele n.l. aan de over levering. Het gebruik van beelden in de kerk wordt ook veel misverstaan, zegt spr. Zij zijn een uiting van het ge loof aan de gemeenschap der heiligen. Wij aanbidden deze beelden niet, zegt spr., maar vereeren ze. Spr. komt dan nog tot het kruistee- ken, aan het maken waarvan men den Roomsch-Katholiek erkent. Dit is een van de oudste gebruiken der kerk, zegt spr., dat in de vroegste tijden van het Christendom gevonden werd. Het is een teeken van geloof aan de heilige drievuldigheid, Spr. hoopt dat deze conferenties zul len bijdragen tot verheldering van de leerstukken en gebruiken der Room sche kerk. Spr. dankt ook namens zijn mede conferenciers voor de belangstelling der hoorders en dat op zoo kalme wijze de uiteenzetting der gebruiken en leer stukken der R.K. kerk kon plaats heb ben. Het bezoek dezen avond getuigde van een steeds verflauwende belang stelling, immers dezen avond waren nog geen 40 menschen aanwezig. Aan den uitgang der kerk werden weder tractaatjes van het Geert Groo- te Genootschap uitgereikt. Tot onderwijzer aan de Groen van Prinstererschool alhier is benoemd de heer W. v. d. Vlies te Heemstede. De eerste z.g.n Cursusvergade ring, uitgaande van de Anti Rev. Kies- vereeniging te Beverwijk, Velsen, Vel- seroord en IJmuiden zal gehouden worden op Donderdag 20 November. Als spreker treedt dan op het 2e Kamerlid Chr. v. cl. Heuvel met het onderwerp: „Godsdienst en Politick". De Nijverheidsraad heeft op üit- noodiging van de N.V. Kon. Ned. Hoog ovens en Staalfabr. zijn laatste vergade ring te haren kantore alhier gehouden. Daarna zijn de leden van den raad door de directie der Hoogovens in de gelegenheid gesteld het bedrijf te be zichtigen. De bekende vïsschersauto IJmuiden Noord wijk aan een groot ongeluk ontkomen. Velen kennen zeer zeker de bekende autobus, die geregel cl en dienst tus schen IJmuiden en Katwijk onderhoud en waarvan ook vooral veel Noorctyvij- ker visschers gebruik maken. Dinsdag middag is die autobus, die talrijk be zet was, te Bloemendaal aan een groot gevaar ontsnapt. Op den Bloemondaalscheweg, tegen over den Parkweg, had een aanrijding plaats tusschen twee auto's en een met twee paarden bespannen wagen, bela den met stroo. De vrachtauto van den heer Philippo uit Haarlem, kwam van den Parkweg af met een tamelijke vaart den Bloemondaalscheweg op, toen juist van de richting Bloemen daal de autobus van IJmuiden en be stemd voor Noordwijk naderde vol passagiers voor Noordwijk. Deze moest om een aanrijding te voorkomen, naar rechts uithalen, reed door de afrastering heen en kwam in den tuin van Villa Sorgh-Vliet terecht. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. De materieele schade is zeer groot. Van een en ander werd proces verbaal opgemaakt. Van andere zijde meldt men nog aan N. Hl. Ct. Een autobus van den dienst tusschen KatwijkIJmuiden en een hooiwagen moesten Dinsdagmiddag elkaar pas- seeren op den Bloemendaalsche weg, hoek Parkweg. Bij het uitwijken raak te de chauffeur het beheer over zijn stuur kwijt, met het gevolg, dat de auto het trottoir opreed. Een telefoon paal toevallig daar aanwezig, moest de pogingen om het voertuig tot staan te brengen, met ondergang betalen. Ver volgens kreeg het hek een beurt. Ook dit bezweek onder den drang der om standigheden. De motor was nog goed, maar het rijwerk was defect geraakt. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. VELSEROORD. Meisjesbond. Zondagmiddag had de oprichtingsver gadering plaats van den Meisjesbond, onderafdeeiing van de Maria-Vereeriiging. Acht-en-dertig jonge dames onderteekenden de belofte tot geheelonthouding en werden gedecoreerd met het blauwe insigne. Pater Ernestus sprak een gemoedelijk woord tot de meisjes en wees vooral op het leugen achtig karakter van den alcohol. Het is een prachtig begin, dat veel moed geeft voor de toekomst. Laat ons hopen dat later de Maria-Vereeniging de schoone vruchten mag plukken van een bloeienden meisjesbond. Leidster van den bond is Mej. Woudstra. N. H. Ct. Bij de Woensdag ten overstaan Van notaris Boerlage gehouden verkoo- ping in bet Friescke koffiehuis werd een woonhuis met grond aan den Wil- lemsbcekweg 52 gekocht door den lieer W. K. Nieborg te Santpoort voor f 4250. Een werkplaats met grond aan den Willemsbeekweg werd gekocht door denzelfdc voor f 310. De perceelen Lagersstraat 42, Ca- sembrootstraat 29 en Velserduiner- buurtweg 330 werden opgehouden. DRIEHUIS. Aan de Berichten en Mededeelin- gen van de Vereeniging voor faculta tieve lijkverbranding is het volgende ontleend: De commissie voor -den bouw van een Columbarium is niet tot een keus tusschen de ontwerpen van de heeren Ir. Franco en architect Marius Poel kunnen komen. Op advies van dr. Ber- lage stelt zij voor een jury te vormen, bestaande uit, dr. H. P. Berlage, prof. J. A. G. van der Steur en iemand door beide heeren te benoemen. Deze jury ontvangt de opdracht een programma te formulecren, waarop de architecten Franco, Poel en drie andere door de jury aan te wijzen bouwmeesters wor den uitgenoodigd een schetsplan in te dienen. De kosten voor deze beperkte prijsvraag worden geraamd op f 6000. De commissie schat den duur van deze werkwijze op 4 a 5 maanden. Het hoofdbestuur steunt het voorstel der commissie, echter onder de opmer king, dat geenszins tot de voorwaar den behoort, dat de ontwerper van bet gekozen plan ook met de uitvoering moet worden belast. Uit het jaarverslag blijkt, dat het le dental der vereeniging in 1923 met 294 of 7 pCt., is toegenomen, op 31 Decem ber 1923 4279 beliep en dat te Eindho ven een nieuwe afdeeling werd opge richt, waardoor het aantal afdeelin- gen, met de Algemeene, tot 30 klom. In 1923 hadden 218 verasschingen plaats, of 32 meer dan in 1922. Den 16en Octo ber werd de 1505e verassching vol bracht. De nissen waren in 1923 alle verkocht en reeds 20 voor het nieuwe Columbarium besproken. De exploita tierekening van het crematorium sluit met een batig slot van f 12.192. Verder wordt medegedeeld, dat het crematorium te Westerveld van Ja nuari tot 30 September 1924 is bezocht door ruim 3000 betalende bezoekers en door 29 excursies; dat onde^de ver- aschten in die maanden waren 76 Ned. Hervormden, 9 Remonstranten, 10 Lutherschen, 7 Doopsgezinden, 2 Roomsch-Katholieken,'4 Israëlieten, 2 leden der Vrije Gemeente, 2 Oud-Ka tholieken, 3 tot andere kerkgenoot schappen en 69 tot geen kerkgenoot schap behoorenden. Tot genoemden datum van dit jaar was het veras- schingsproces aan 184 personen vol trokken. GEMEENTERAAD VAN VELSEN. Vervolg. Bij de behandeling der motie van de Soc.-Dem. fractie inzake het besluit van B. en W. tot opheffing der Huur- commissie zegt de heer Schilling dat het college zal begrijpen dat deze mo tie is ingediend naar aanleiding van het antwoord op sprekers vragen. Spr. zegt toen op handige manier afgewim peld te zijn en daartegenover is noo- dig een handige manier om deze zaak in den raad te brengen. Spr. zegt dat het hem buitengewoon bevreemd heeft, dat men zulk een besluit kon nemen; om een goeden socialen maatregel, waarvan wij er maar weinig in ons land bezitten, op zij te zetten. Onbegrij pelijk dat, waar het advies der Huur commissie afwijzend was, B. en W. toch dit Voorstel aan Ged. Staten kon den doen. Spr. zegt dat het begrijpelijk is dat de Huurcommissie het laatste jaar pri mitief werkt, omdat niet alle huis eigenaren er uit halen, wat er in zit. Toch zijn er nog veel eigenaren, die zoo ver mogelijk gaan, zoodat het voor veel arbeiders moeilijk is om buiten schuld te blijven. Velen hebben 50 pro cent op dé humeri gegooid, zelfs voor de meest erge krotten. En trots dit zijn er nog tal van aanvragen om verhooging der huren toe te staan. Als de Huur commissie weg is, hoe moet het dan gaan, vraagt spr. Er is een woningrapport, waaruit blijkt dat er op 31 December een posi tief tekort van 450 woningen in onze gemeente en relatief zeker een tekort van 900. In dit jaar zijn 262 woningen gereed gekomen, meest niet voor ar beiders, die er echter soms noodge dwongen moeten ingaan. Ondanks de ze 262 nieuwe is er nu nog een tekort van 409 woningen. Men informcere maar eens bij de besturen der Woning- bouwvereenigingen, hoe vele aanvra gen er nog zijn. Als men hoort van de vieze praktij ken inzake het verkrijgen van sleutel- geld enz. nu reeds, hoe moet het dan straks gaan?. Dan kunnen de eigenaren straks volkomen hun gang gaan. Men zal zeggen dat de menschen naar den kan tonrechter kunnen gaan. Maar wie op de hoogte is, weet hoe overstelpt met werk deze is. En hoe zal het dan- gaan, als de menschen voor de tweede maal moeten komen. Vele eigenaren zitten te loeren op do opheffing der Huurcom missie en hebben hun huurders ge zegd, dat zij ze dan wel zullen krijgen. Spr. hoopt dat B. en W. zullen terug- keeren van de dwalingen huns weegs. Het spijt spr. zeer dat zij dit besluit buiten den raad om genomen hebben. De heer Maas zegt dat uit de motie niet blijkt of het aantal zaken bij de Huurcommissie groot is. Daarom zal spr. gaarne eenige cijfers vernemen. De heer Sluiters drukt er ook zijn leedwezen over uit, dat B. en W. tot de conclussie kwamen, dat de Huurcomm. overbodig is geworden. Als zij ken nis genomen hadden van de werk zaamheden, hadden zij kunnen weten dat de Huurcommissie voor 14 dagen nog werk had van half zeven tot over negenen. Als men de verschrikkelijke dingen hoort, die .daar plaats vinden, moet men zich verbazen. Spr. had ge dacht dat, inplaats van de Huurcom missie op te heffen, deze permanent zou worden, met zoo noodig ook eenige ambtenaren daarin. Er gebeuren toch allerlei stuitende dingen, b.v. door verkoopen van huizen, welke huizen dan later weer teruggenomen worden, waarbij de menschen de gestorte f 200 of f 30Ö kwijt zijn. Spr. zegt dat de ge- heele maatschappij onder wetten en verordeningen staat, alleen de huis eigenaren kunnen doen wat ze willen. Spr. zegt dat als B. cn W. wisten van de verschrikkelijke praktijken, die echter meest niet aan het licht komen, zij hun voorstel niet zouden hebben ge daan. Spr. erkent dat er ook goede eigenaren zijn, maar de Huurcommis sie is voor de kwaden. De heer Vermeulen zegt dat de heer Schilling zich wel niet zal vleien met de meening, dat de motie met alge meene stemmen zal worden aangeno men. IRoosMëf is nist leer te betalen. Van Roomboter niet te onderscheiden Ien de helft goedkooper is De Oruyter's hoogfijne Melange. Per pond slechts 80 ct. Alléén in De Oruyter's winkels De heer Schilling: Neen, uw stem heb ik niet verwacht. De heer Vermeulen zegt geen be schouwing te willen houden over de waarde der Huurcommissie. B. en W. waren tot hun advies bevoegd en deze zaak hoort hier tlan ook niet thuis. Beter is er niet over te stemmen. Spr. wijst op de missive van den Minister van Arbeid, waarin de opinie der ge meentebesturen wordt gevraagd over de opheffing der Huurcommissies. Spr. wil voorstellen de motie niet-in stem ming te brengen. De Voorzitter meent dat de heer Ver meulen toch te ver gaat. B. en W. laten deze discussie langs zich heen gaan, omdat hun besluit is de uitvoering van een maatregel van bestuur. Maar dit neemt niet weg, dat men in den raad over deze zaak mag spreken. De heer ten Broeke zegt dat bij de 'begrooting voor 1924 de post voor de Huurcommissie verminderd is, omdat verwacht werd dat de zaken bij deze commissie zouden teruggaan. Spr. ge looft niet dat er nu nog een tekort van 450 woningen is. De heer Groeaeveld stelt er prijs op als vertegenwoordiger der burgerij zijn meening te uiten. Onlangs is er in den raad bezwaar gemaakt tegen huurop- drijving door de overheid en dit heeft geholpen, daar de huren verminderd zijn. Nu gaat 'het over wetten van de overheid, waarbij de minst draag- krachtigen beschermd zijn. Spr. hoopt dat het niet noodig is de motie aan te nemen, omdat B. en W. er een wantrouwen tegen hun beleid in kunnen zien. Spr. hoopt echter dat B. en W. rekening zullen houden met de zienswijze der meerderheid van den raad. De heer Schuitenmaker zegt dat de Voorzitter erkent het recht van den raad om zich uit te spreken, echter zullen B. en W. zich niet in de discus sie mengen. Wij krijgen dus de motie ven van B. en W. voor hun besluit niet te hooren. Waar de heer Schilling voldoende heeft aangetoond dat het behoud der Huurcommissie noodzake lijk is, zal spr. vóór de motie stemmen. De heer Visser zegt zich ook ten zeer ste'verbaasd te hebben over het advies en heeft zich afgevraagd wat de motie ven daartoe geweest zijn. Er zou maar één motief kunnen zijn, n.l. dat de wo ningmarkt in de. gemeente weer nor maal was. Dit is toch ook voor de re geering het motief voor opheffing. Er is. hier echter nog een groot tekort en er zijn nog tal van onbewoonbaarver- klaarde woningen. Spr. weet van wo ningen met huren van f 3.50, waarvan de eigenaren gezegd hebben dat deze bij opheffing der Huurcommissie f 5 zullen moeten doen. De heer Schilling: En dat zijn krotten De heer Visser zegt dat het in 't be lang dor huurders is, dat ze in dezen duren tijd niet nog meer geplukt wor den. De heer v. d. Steen acht het behoud der Huurcommissie ook noodzakelijk. Spr. heeft ook wel leelijke gevallen bij den kantonrechter meegemaakt. De heer Wardenaar drukt er ook zijn spijt over uit, dat B. en W. eerst den raad niet hebben gehoord. Het feit ligt er nu echter en er is niet veel meer aan te doen. Spr. vraagt of de raad de mo tieven voor het besluit van B. en W, niet mag vernemen. Is het den zuinig heidsmaatregel of omdat de Huurcom missie niet meer noodig is. Spr. wil ook gaarne meer cijfers hooren van de voorstellers der motie. De heer Schilling zegt dat tot de voorlaatste week in October nog 117 aanvragen om huurverlonging waren ingekomen, dat waren dus 117 gezin nen, die anders op straat zouden wor den gezet. Voorts kwamen 72 aanvra gen tot het toestaan van huurverhoo- ging in en die betroffen de ergste krotwoningen. Er is gevraagd of het geven van sleu- telgekl voorkomen kan worden. .Ia. zegt spr.. in vele gevallen wel, maai bij opheffing der Huurcommissie is al les losgelaten. Spr. zegt dat de voorstellers der mo tie hiermede een poging willen doen om de uitspraak van B. en W. onge daan te maken. We moeten dan zien of Ged. Staten onze uitspraak naast zich zullen neerleggen. Spr. zegt de missive van de regee ring te kennen, maar hij weet ook dat deze regeering alle sociale wetten om hals wil brengen. En zij wordt daarin gesteund, als de gemeentebesturen voorgaan. B. en W. willen zich niet in de dis cussie mengen, maar 't zal hun, zegt spr., ook zeer moeilijk vallen om de juiste motieven voor hun besluit te vindon. De heer Landeweert zegt in een zeer moeilijk parket te zijn, om niets te zeggen. Spr. heeft vele dingen gehoord, die hem in het college niet helder voor den geest stonden. Waar Amsterdam van 9 Huurcommissies op één com missie kwam, meende spr. dat Velsen het wel zonder kon doen. Maar nu spr. gehoord heeft dat de Huurcommissie een intermediair kan zijn tusschen de eigenaren en de huurders, is het voor spr. moeilijk. Hij kan niet voor de motie stemmen, want deze is scherp gesteld. Spr. vraagt ot deze discussie niet ter kennis van Ged. Staten kan worden gebracht. Er wordt echter tot stemming over gegaan over de motie, luidende als volgt: „De Raad der gemeente Velsen, in openbare zitting bijeen don 28cn Octo ber; toevallig vernomen hebbende het be sluit van burgemeester en wethouders om Gedeputeerde Staten van Noord- Holland te adviseeren de huurcommis sie voor de gemeente Velsen op te hef fen; gelet op het advies van de Huurcom missie, het lichaam dat toch in de eer ste plaats bevoegd is tot oordeelcn; gelet op den toestand in onze ge meente wat betreft het ernstig tekort aan woonruimte; gelet op de omstandigheid, dat de huiseigenaren in onze gemeente bijna zonder uitzondering de huren heffen zoover als de wet het toelaat en dat zelfs voor de ergerlijkste krotwonin gen; gelet voorts op de omstandigheid dat verschillende huiseigenaren thans, nu de huurcommissie nog bestaat, aller hande praktijken bedenken om de huurders te brandschatten en dat met de meeste geraffineerde middelen; spreekt zijn leedwezen dan ook uit over dit, voor het overgroote deel der bevolking onzer gemeente, zeer nadee- lig advies; besluit deze motie ter kennis te bren gen van Gedeputeerde Staten van Noord-Holland met verzoek bedoeld advies voor kennisgeving aan te ne men en gaat over tot de orde." Deze motie wordt met 12—8 stem men aangenomen. Tegen stemden de heeren Handgraaf, Tusenius, Vermeu len, Landeweert, Langendijk, Nijssen, ten Broeke en Wardenaar. Daarop werd de vergadering geslo ten. BESTELT UW DRUKWERK BIJ DE N.V. DRUKKERIJ SINJEWEL IJMUIDEN. WILLEMSPLEIN.

IJmuider Courant | 1924 | | pagina 5