orrioiBKL. KENNISGEVING, inzake tijdelijke afsluiting van een weg. Burgemeester en wethouders van Veisen brengen ter openbare kennis, dat het gedeelte van den Driehuizer- kerkweg, van de noorderlijke grens van het bij het Missiehuis behoorende terrein af tot aan den spoorwegover gang bij de halte Driehuis-Westerveld, van Maandag, 3 November 1924, tot nader order, voor het verkeer met rij en voertuigen zal zijn afgesloten. Velsen, 31 October 1924. Burgemeester en wethouders van Velsen, de secretaris, de burgemeester, J. KOSTELIJK. RIJKENS. PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN De Grond door Jacob van Lennep. Wij ontleenen aan de recentie van den heer J. B. Schuil in het Haar- lemsch Dagblad betreffende de opvoe ring van „De Grond", door de Tooneel- verecniging „Jacob van Lennep'', het welk Dinsdag 4 November in Thalia voor de leden van Varia zal opgevoerd worden, het navolgende: „Een merkwaardig tooneelstuk, dit spel van boerenleven van een Groning- schen schrijver Geert Teis. Eigenlijk meer een gedramatiseerde novelle dan een drama. Teis is wel wat langade mig, hij vervalt te veel in herhalingen, maar hij heeft zijn stuk met warmte en met overtuiging geschreven. De liefde van den boer voor zijn grond, dat is het motief, hetwelk Geert Teis in dit tooneelstuk heeft verwerkt, Wanneer „dominee" komt met zijn voorstel om Jobk Dost zijn erf en grond voor het kerkhof te koopen, dan is het voor dezen boer, of de „booze' hem wil verzoeken. De grond waarop zijn vader en hij hebben gewerkt, is een stuk van hem zelf. Op zijn eigen grond voelt deze Gro ningsche boer zich als een koning. Als hij dien zou verknopen, zou hij verraad plegen aan het beste, het heiligste Met starre koppigheid staat hij 1 als eens die andere boer op Sans-Souci voor zijn recht, het recht van een vrijen boer, die leeft op zijn eigen grond. Er is in de teekening van dezen boer iets grootsch, iets heroisch, waar door dit stuk ondanks zijn fouten zich verheft boven veel, dat wij ge woon zijn in dilletanten opvoeringen op het tooneel te zien. Ook in de tee kening van de saamhoorigheid van de ze boerenfamilie, van de liefde van den zoon en de dochter voor hun vader is dat grootsché. Het is een van de mooi ste gedachten van dit merkwaardige stuk, wanneer Douwe, de zoon, en Stien, de dochter, in een der moeilijk ste oogenblikken van hun leven hand in hand met den vader staan, hem trouw belovend, ondanks alles, in den strijd voor zijn grond. Kinderen van een grond, boeren, zij alle drie. Jobk Dost en zijn zoon Douwe zien in het boer zijn hun brief van adeldom. Heel die boerenfamilie leeft, en ook in allerlei details voelt men voortdurend, dat de Groningsche auteur op het land „thuis" is. Daar door, en ook door de warme overtui ging, waarmede het geschreven is, boeit het stuk ons tot het einde toe, en ontroert het op sommige oogenblikken. Voor een groot deel is dat zeker te danken aan de werkelijk uitstekende opvoering, die „Jacob van Lennep" van den Grond heeft gegeven. Het is verblijdend, nu de zoo in alle opzichten geslaagde voorstelling van „Cremer" ook van „van Lennep'' te kunnen schrijven, dat de vereeniging zich met deze opvoering verreweg de bes ie die ik ooit van „van Lennep" heb ge zien zich zelf heeft overtroffen. Dit was nu weer eens een dilletan- ten-voorstelling die volkomen „af" was. Er moet wel zeer hard gewerkt zijn, dat men tot dit resultaat is geko men en er moet een voortreffe lijk leider aan het hoofd hebben ge staan. Zie, dit was weer eens een regie. Hier zagen wij van dilletanten nu eens werkelijk samenspel. Hoe goed had de heer Johan H'aus alle tooneeleh ver zorgd, hoe gingen allen ook zij, die niet „de scène hadden'' met hun spel in de handeling op. De heer Haus heeft laten zien, dat alle figuren op het tooneel deel van het geheel zijn. Voor het examen apothekers assistente is te Amsterdam geslaagd mej. J. G. Btickmann en mej. T. S. van der Meer alhier. Gevonden voorwerpen en dieren. Een ongefrankeerde brief, een zilve ren rozenkrans, een kinderlakschoen tje, een gebasterde Hollandsche her dershond, een paar handschoenen, een kindermuts, een controletaug. VELSEROORD. De Staatscourant bevat de statu ten van de N.V. Woningbouw alhier welke ten doel heeft het behalen van winst -door de exploitatie van onroeren de goederen, door het koopen, verkoo- pen, huren en verhuren van onroeren de goederen, het bouwen van huizen en al hetgeen verder, in den ruimsten zin gerekend, daartoe behoort. Het maatschappelijk kapitaal dei- vennootschap bedraagt f 5000, verdeeld in 20 aandeelen, elk van f 250. Gevonden voorwerpen. Een huissleutel, een portefeuille met inhoud. INGEZONDEN. Buiten verantwoordelijkheid der redactie Dierenbescherming. 't Komt nog herhaaldelijk voor, dat slooten en vaarten worden verontrei nigd -door de lijken van honden en kat ten, welke door de eigenaars werden verdronken, omdat zij oud en gebrek kig waren geworden of ongeneeslijk ziek, of, en dat komt helaas ook voor, omdat zij den eigenaar te veel waren. Niet alleen deze verontreiniging, maar voornamelijk de manier, waarop onze trouwe huisdieren van het leven worden 'beroofd, moet ieder tot naden ken stemmen en met verontwaardi ging doen denken aan de marteling, welke aan dezen geweldadigen dood voorafgaat. Hoe is het mogelijk, dat er nog iemand wordt gevonden, die op dergelijke wijze een hond bijvoorbeeld vermoordt en wat nog erger is, dat er menschen zijn, die hunne jonge kin deren opdragen dit werk te verrichten. 't Is nog niet lang geleden, dat twee zeer jeugdige kinderen werden aange troffen, die bezig waren een klein hondje te verdrinken in het Noordzee kanaal; zij hadden het diertje een touw om den hals gebonden, aan het einde met steenen bezwaard, maar daar het touw te lang was, bleef de hond aan de oppervlakte van het wa ter en zwom, angstig huilend, rond. Een voorbijgaand politieagent, lid van onze vereeniging, door het leven op merkzaam gemaakt, kon het dier nog redden. Het hondje is naar ons asyl gebracht en heeft door tusschenkomst van den asylhouder een goed, thuis ge kregen. Bij onderzoek bleek, dat de kinderen handelden op last hunner moeder. Onze vereeniging heeft in haar asyl aan de Beeckzanglaan te Wijk aan Duin een toestel geplaatst voor het pijnloos dooden van honden en andere kleine huisdieren. Tot dekking der kosten van aan schaffing en onderhoud wordt voor het dooden van een hond f 1.en van een kat f 0.50 gevraagd, terwijl de af making der dieren van behoeftige eigenaars kosteloos geschiedt. Het dooden geschiedt pijnloos ep zeer snel, terwijl het duidelijk merk baar is, dat het dier geen angst toont en bijna onmiddellijk bewusteloos is. Spaart- uwe huisdieren elke marte ling en maak gebruik van ons toestel indien het noodig is. Steunt ons door lid te worden onzer vereeniging. Ned. Vereeniging tot Bescherming van Dieren. Afdeeling Velsen en omstreken. SCHEEPVAART. In de week van 20 tot 27 October 1924 zijn te IJmuiden uit zee aangeko men 65 stoomschepen en naar zee ver trokken 63 stoomschepen. Kranig sleepwerk. De sleepbooten Willem Barendsz, kapitein D. Moerman, en Vlaanderen, kapitein D. Spruyt, beide van de N.V. Bureau Wijsmuller, Scheepvaart-, Transport- en Zeesleepvaart Mij., ver trokken 16 Juli van IJmuiden, sleepen- de het bij de Nederlandsche Scheeps bouw Mij. te Amsterdam gebouwde 5000 tons dok voor de N.V. Zeehaven en Kolenstation Sabang, op het eiland Weh (Ned. Oost-Indië). Den 16 October arriveerden beide sleepbooten behou den met het dok ter bestemming, het sleep-traject, groot 7780 mijl werd dus afgelegd in 92 dagen. Van het verlaten van IJmuiden af tot aan Sabang is het dok slechts een maal in een haven geweest, nl. bij het doorvaren van het Suez-kanaal. Te Aden- zijn de booten om beurten bin- nengeloopen om bij te bunkeren, ter wijl de wereld moeten bewijzen welk schit terend werk gewrocht werd door Ne derlandsche ingenieurs en wat Neder landsche sleepbootbemanningen onder zeer moeilijke omstandigheden moeten prestoeren. Den 17en Juli des avonds was het de beruchte avond, waarop de visschers van Vlissingen en Arnemui- den bij het uitoefenen van hun beroep door den plotseling opkomenden vlie genden storm werden overvallen en waarbij zoovelen het leven lieten. Ook de beide sleepbooten met het dok, wel ke juist in de nabijheid waren van het Sandetti-lichtschip, kregen den gehee len orkaan over zich, en uit het schrij ven van kapitein Moerman van de Willem Barendsz (leider van het ge heele transport) ontleenen wij o.a. het volgende: „Den dag van het vertrek was het weer schitterend, zoo ook den volgen den dag 17 Juli, tot 's middags 5 uur, toen de wind begon te krimpen tot het Z.O.; dikke regenlucht en dalende ba rometer. Des avonds ten 11 uur zagen wij even het East Goodwin Lichtschip en kort daarna liep de wind uit naar het Z.W.; snel dalende barometer met meer en meer wind, af en toe helder zicht, waar door wij in staat waren nauwkeurig onze plaats te bepalen, 's Nachts ten 1 uur 30 m. schoot de wind uit tot het N.N.W.; Barometerstand 746 met ge weldige stormkracht. In no time lag het dok absoluut dwars voor ons, en woeien wij gezamenlijk met vaart naar lij. In dit geval, waar wij met z'n twee- en naast elkander sleepten, was het be ter teneinde gèen ongelukken met de booten te krijgen, dat de Vlaande ren los liet en wij gingen toen alleen met het dok recht op het Sandetti vuurschip aan, waarvan de peiling door invloed van wind en stroom (er ging vloed) niets veranderde. Ten 6 u. v.m. kenterde echter het tij, en veranderde de peiling welke steeds Z.O. was geweest, en dreven wij nu pl.m. '/o mijl bewesten het vuurschip langs en gingen daarna over de 3,/2 vadems-plek van de Sandettiebank. Nu ging het echter recht op Ruttin- genbank aan en gaf ik order aan der machinist om zoo hard mogelijk te draaien. De wind begon nu af te ne men in kracht; wij behoefden niet meer zoo hard te draaien en de doorloo- pende eb zette ons om de West. Wij be merkten, nu het langzaam beter werd, dat wij het dok goed konden houden; er kwam meer en meer vaart in het dok en langzaam kwam het weer recht achter ons te liggen, en ging het na dien zeer goed. Evenwel moeilijke uren en dat zoo kort na zoo'n blijden uit tocht, te IJmuiden. Hieruit blijkt welk een ontzettende inspanning het aan booten en beman ning heeft gekost om het aan hunne hoede toevertrouwde waardevolle dok te behouden. Een eere-saluut dunkt ons voor alle opvarenden toch zeker niet misplaatst. Beide booten zijn nu te Sabang, maar worden gereed gemaakt om naar Soerabaja te vertrekken, om vandaar baggermateriaal te sleepen naar Mel bourne. Ook de beide sleepbooten Jacob van Heemskerk en Groningen van Bureau Wijsmuller volbrachten dit jaar een mooi werk. Den 15den Mei vertrokken zij met een 5000 ton dok, gebouwd bij de N.V. Burgerhout's Machinefabriek en Scheepswerf, van Rotterdam naar Val paraiso, en sleepten alweer Holland sche zeesleepbooten een Hollandsch prachtwerk door het Panama-Kanaal. Jammer dat gedurende de laatste paar dagen vóór aankomst het weer in den Stillen Oceaan verre van stil was, daar het dok bij hoogen zeegang zwaar werkte, en hoewel geringe, toch eenige schade opliep, als gevolg van het trachten der elementen om aan de beide kapiteins hun kostbaren sleep te ontnemen. Uit het bovenstaande moge blijken hoe Hollandsche sleepkapiteins onder vaak zeer moeilijke omstandigheden in alle opzichten den goeden naam van Holland op het gebied van sleepvaart weten hoog te houden. N. Rott. Ct. UIT DE GEMEENTE. ONZEN WEGEN. Het volgende voorstel is door de Soc.-democr. fractie ingediend bij den gemeenteraad: De ondergeteekenden, leden van op het traject AdenSabang al- j Uwen Raad, stellen U voor, het volgen- leen de Vlaanderen Colombo aandeed om kolen in te nemen. De Willem Ba rendsz echter sleepte aan een stuk door (34 dagen), daar deze boot een groote bunker-capaciteit heeft. Het dok vertrok van IJmuiden op 16 Juli met prachtig weer en reeds den 17en Juli 's ochtends werd het vuur schip van Noord-Hinder gepasseerd. Het begin was echter te mooi, en dok en sleepbooten zouden weer eens aan de besluit te nemen: „De Raad der gemeente Velsen be sluit tot instelling van een commissie ad hoe, bestaande uit 3 leden, benevens den wethouder van openbare werken en den directeur van openbare werken welke commissie zich desgowenscht deskundigen zal kunnen assumeeren met opdracht, aan hem binnen zes maanden na hare installatie een uit gewerkt plan tot verbetering van het wegennet in de gemeente voor te leg gen, en stelt ter bestrijding van eventueel door die commissie te maken kosten een crediet van vijf honderd gulden beschikbaar". TOELICHTING. Namens de sociaal-democratische raadsfractie is reeds verscheidene ja ren aangedrongen op meer planmatige voorziening in de niet te ontkennen behoefte aan betere verkeerswegen in onze gemeente; herinnerd mag wor den aan hetgeen bij de algemeene be schouwingen bij meerdere begrootings- debatten naar voren werd gebracht te dezer zake; eveneens op aandrang van sociaal-democratische zijde werd deze aangelegenheid reeds tot onderwerp voor een rapport van den directeur van openbare werken aan burgemees ter en wethouders van 15 December 1922; bij dit rapport (dat nog nimmer aan den Raad werd overgelegd) is het tot heden, althans voor zoover ons is gebleken, gebleven. Wij zijn van meening, dat deze be langrijke zaak niet verder op de lange baan geschoven mag worden. Wij ont kennen niet, dat telken jare niet onbe langrijke bedragen voor wegverbete- ring door den Raad gevoteerd worden: echter blijkt daarbij van eenig plan matig voortschrijden weinig of niet. Het allernoodigste wordt zoo goed mo gelijk voorzien, en daarmede stelt men zich blijkbaar tevreden. Een der voornaamste zaken bij dit vraagstuk, n.l. een algemeen riolee- ringsplan voor de geheele gemeente, wacht nog steeds op voorziening; zelfs een voorstel daartoe heeft den Raad nog nimmer bereikt. Toch hangt dit vraagstuk ten nauw ste samen met dat van goede verkeers wegen. Waar bovendien de wegtechniek in de laatste jaren groote wijzigingen heeft ondergaan, waardoor thans in vele opzichten resultaten bereikt wor den, die bij de oudere methoden onbe reikbaar schenen, achten wij het zeer gewenscht, dat meer in bijzonderhe den worde nagegaan, welke mogelijk heden zich in doze richting ook voor onze gemeente openen. Wij achten het van groot belang, on ze gemeente zoo goed mogelijk geschikt te doen worden als woongemeente; zoowel voor personen, die hunne werkzaamheden hier hebben, als voor zulken, die deze elders uitoefenen; vooral het zuiden en midden onzer gemeente leent zich daartoe 'bij uit stek (in dit verband moge o.a. gewezen worden op voorstellen van de Tuin dorpcommissie uit den Amsterdam schen raad betreffende de uitbouwing van Velsen). Het is buiten kwestie, dat goede wegen, en een goed systeem van hoofdverbindingswegen, van groo te beteekenis zijn bij dit streven naar vergrooting van de bewoonbaarheid onzer gemeente. Daarnevens kan niet ontkend wor den, dat een goed systeem van ver keerswegen van invloed zal zijn op de keus van gronden voor bouw van wo ningen, waarbij komvorming beter in de hand te werken zal zijn dan thans wel het geval is. Ook uit een oogpunt van finantiëel beleid achten wij het ten zeerste ge wenscht, dat kome vast te staan, wat in de komende jaren op dit gebied van wegverbetering en wegaanleg van on ze gemeente gevorderd zal worden, op dat zoo goed mogelijk over een aantal jaren en volgens zoo rationeel mo gelijke verdeeling over gewone dienst en kapitaaldienst de daaruit voort vloeiende lasten bij voorbaat verdeeld kunnen worden, en niet van jaar tot jaar verrassingen, mogelijk groote ver rassingen, mogelijk blijven, waardoor een rustig, planmatig finantieel beleid zoo licht verstoord kan worden. Deze mogelijkheid van verrassingen op dit gebied moge men niet onder schatten; wij althans kunnen de vrees niet van ons zetten, dat de komende jaren ons wel eens ernstig kunnen doen boeten voor de fouten van onze voorgangers, die niet tijdig voorzie ningen hebben getroffen, en vaak ter wille van de zuinigheid het noodzake lijke hebben nagelaten. Wij zullen niet ontkennen, dat de tijdsomstandighe den daartoe wel aanleiding hebben ge geven, doch achten den voortgaan op den weg van partieele voorziening zon der behoorlijk omlijnd totaalplan on geraden. Wij denken ons den arbeid der in te stellen commissie aldus, dat deze niet alleen aan de hand van het uitbrei dingsplan en den toestand, waarin zich de bestaande wegen bevinden, alsmede wat eene rationeele bebouwing onzer gemeente in de eerste plaats vraagt aan nieuwe wegen, zal nagaan welke wegen te verbeteren zijn, welke nieuw aan te leggen, maar ook en vooral, dat zij zich zal oriënteeren omtrent de wijze WAAROP een en ander zal ge schieden, dat de commissie b.v. dus zich zal doen voorlichten omtrent mo derne verhardingsmiddelen. Tot richtige uitvoering van h» taak zat het noodig kunnen zijn de commissie zich door persoon'liikè aanschouwing op de hoogte stelt var' hetgeen elders in deze richting reed," werd bereikt, dat zij zich schriftoliiko1 en andere voorlichting verschaft die kosten met zich zal brengen- daarom stellen wij voor, aan burgemeester wethouders een zeker bedrag toe te staan om de kosten van een en ander te bestrijden. Wij meenen, met deze korte toelich ting te kunnen volstaan en bevelen, ons voorstel in de welwillende over weging van Uwen Raad aan. GEMENGD NIEUWS. Het binnensmokkelen van vTeem. delingen. Hoe gaat het je dochter in Amerika? Valt ook al niet mee! 't Is daar ook al hard werken, zonder vooruit te komen! Ze is er nu eenmaal maar anders., j Brieven en portretten komen ter taj fel bij het gesprek over de Amerikaan-' sche dochter. Een kiekje van een da metje met een heer onder de boomer.' ze hebben een mooi, rustig plekje iii een bosch gevonden. Tusschen de boomen door ziet men een leege auto. Dat is de dochter met haar man. Ze hebben in hun auto een tochtje ge maakt en ze brengen den Zondag dooi ver van de stad met al haar lawaai in de vredige, schoone natuur. De man verdient dertig dollar, vijf en zeventij gulden per week en het leven is in de nieuwe wereld volstrekt niet duurde! dan in de oude. Er zijn menschen, die ook met eer zeer behoorlijk inkomen en een Fordji niet tevreden zijn. Die dochter moes maar weer eens een jaartje als vrouw van een landarbeider van hoogsteni twintig gulden per week in het vader land leven met geen ander eigen rijtui, dan op zijn best een kruiwagen en eei oude fiets, dan zou ze het nieuwe va derland zeker beter waardeeren. Hoe veel landverhuizers komen na eei jaar of vijf, tien hoogstens niet eem voor een paar maanden een snoepreis je naar Nederland maken en gevel daarvoor de niet geringe reiskostei tweede klas uit! Een Nederlandseh arbieder is blij, als hij er eens een paa dagen kan uitbreken en een bezoel brengen aan een of ander familielid dat niet al te ver weg woont! Het gaat verreweg den meesten land verhuizers aan gene zijde van de groo te zee beter, dan dat zij het hier had den. Daarom zijn er ook zooveel soil! citanten voor landverhuizer. De emi gratiewet der Ver. Staten laat slecht een zeer beperkt aantal vreemdelinge! toe. Wie thans een pas aanvraagt, ka) minstens twee, drie jaar wachter voordat uncle Jonathan de deur voo hem opent. Maar velen vinden tegen woordig een achterdeurtje en sluipe naar binnen. Het binnensmokkelen va vreemdelingen vooral over de Mexi caansche en Canadeesche grens neen nog voortdurend toe. Nog pas zijn er 31 Italianen, die o de iLong Island:-kust lonwettig tract ten binnen te komen, gevangen geur men. Zij zijn veroordeeld tot jaa gevangenisstraf en zullen daarna naa huis teruggestuurd worden. De organisaties der smokkelaar hebben hun vertakkingen ook in Eurt pa. Tegen de niet geringe beloonin van een f 750 tot f 1500 zijn ze berei hier reeds den vreemdeling te helpei om zijn doel te bereiken. Zij make hem tot een lid der bemanning van ee stoomboot, die bij aankomst in de hl ven deserteert, of tot een „stowaway een blinden reiziger, die op het laa ste oogenblik in het ruim verstoj wordt of ze bezorgen hem een pas naa een Zuid-Amerikaansche staat, vai waar hij dan over de Mexicaanse! grens de Ver. Staten wordt binnengi loodst. TW!' Uit ons land reist menigeen naa Canada, om vandaar langs de duizel den mijlen-lange grens een veilige weg te zoeken, om heimelijk Amerili binnen te komen. In Montreal zijn taxihouders, die openlijk de gelegei heid aankondigen, om vreemdelinge over de rivier zonder pas de Ver. Sti ten binnen te brengen. Er wordt bij c Amerikaansche regeering sterk aai gedrongen, de grenzen scherper te b waken; daarvoor zijn schepen en gel noodig. Het is echter zonderling, dat c overigens zoo praktische Amerikane niet een veel eenvoudiger, goedkoop' en doeltreffender maatregel nemen, o landverhuizers zonder pas te were Bijna alle staten houden registers va vreemdelingen op hun gebied. Pers nen, die zich onwettig in een staat o; houden, worden'zoo onmiddellijk on dekt en over de grens gezet. Vreemd lingen zonder middel van bestaan die wat op hun kerfstok hebben, wo den van hier onder politiegeleide t ruggezonden of uitgeleverd. Wanne' Amerika de landverhuizers registree

IJmuider Courant | 1924 | | pagina 6