Umuider Courant Na het rooken WYBERT De Semaphoor Zaterdag 1 November 1024. 3e blad Kostelooze inenting. Burgemeester en wethouders van Velsen maken bekend, dat de gelegenheid tot kostelooze inenting en herinenting zal zijn opengesteld in i. de afdeeling Wijkeroog op Maandag V 3 November a.s. des namiddags 2 uur in de o. 1. school O te Wijkeroog; aldaar terug voor nazien der vacci natie Maandag 10 Nov. 2 uur n.m.; b. de afdeeling Velsen op Maandag 3 November a.s. des namiddags 4 uur in de kamer Oeneeskundigen Dienst Gemeentehuis Velsenaldaar terug voor nazien der vaccinatie Maandag 10 November 3 uur n.m; c. de afdeeling IJmuiden op Dinsdag 4 November a.s. des namiddags 2 uur, in de m.u.l.o. school A te IJmuiden; aldaar terug voor nazien der vaccinatie Dinsdag 11 November 2 uur n.m. d. de afdeeling Vclseroord op Dinsdag 4 November des namiddags 4 uur in de o. 1. school D te Velseroord aldaar terug voor nazien der vacci natie Dinsdag 11 Nov, 3 uur n.m.; e. de afdeeling Santpoort op Woensdag 5 November a.s. des namiddage 2 uur in de o.l. school F te Santpoort aldaar terug voor nazien der vaccina tie Woensdag 12 Nov. 2 uur n.m.; De in te enten personen behooren stipt op de aangegeven uren ter vermelder plaatse aanwezig te zijn, zoowel voor de inenting als voor het nazien der vaccinatie. Voor een juiste vermelding in de vac cine-bewijzen van de namen en geboorte- v datum der kinderen, is het gewenscht, dat 'bij de aanmelding worden medegebracht trouwboekjes der ouders of geboortebe wijzen der kinderen. Velsen, 29 October 1024. Burgemeester en wethouders van Velsen, de secretaris, de burgemeester, J. Kostelijk. Rijkens. DRANKWET. Burgemeester en wethouders der Gemeen te Velsen brengen ter openbare kennis, dat op 29 October 1924 bij hen is ingekomen een verzoekschrift van Hendrik Reehorst van beroep zaakwaarnemer, wonende te Velsen om verlof voor den verkoop van uitsluitend alcoholvrijen drank in de navol gende localiteitde beneden voorlocaliteit van het perceel, plaatselijk gemerkt C 7 en gelegen aan de Visseringstraat aldaar. Binnen twee weken na de dagteekening dezer bekendmaking kan een ieder tegen het verleenen van dit verlof schriftelijk be zwaren bij Burgemeester en Wethouders inbrengen. Velsen, 30 October 1924. Burgemeester en wethouders voornoemd, de secretaris, de burgemeester, J. Kostelijk. J. P. Handgraaf l.b. Watazataaé Nov. 1924 H. water L. water Dagen v.m. n.m. v.m. n.m. 2 6.18 6.40 1.56 2.17 3 E.K. 7.12 7.39 2.44 3.10 4 8.20 8.58 3.40 4.07 5 9.47 10.29 4.55 5.31 6 11.13 11.46 6.30 6.56 7 0.17 7.51 8.06 8 0.45 1.11 8.47 10.04 9.02 RAADSOVERZICHT. Zitting van 28 October 1924. Mag men sommige raadsleden ge. looven we zullen hier niet hunne namen noemen, want als ze van Edel achtbare eens tot het vulgus „huur ders'' degradeeren, wat van de smaak der kiezers afhangt, dan konden ze wel eens door de hoogmogende „ver huurders" a faire genomen worden mag men die raadsleden dan gelooven dan zijn huiseigenaren eigenlijk niet anders dan een groep hyena's, die slechts wachten op het opheffen der Huurcommissie om zich op hun prooi te werpen om ze in werkelijken en fi guurlijken zin te villen. „De vieze praktijken", aldus sprak een hunner, „die sommige toepassen om „sleutel- geld" te 'bemachtigen of „kooppennin gen" op te strijken, bij het noodwendig in gebreke moeten blijven bij het na komen van door den nood gedwongen aangegane verbintenissen, grenzen aan het ongelooflijke". Een waar schrikbeeld van de huur dersexploitatie werd opgehangen en we zouden er kippevel van gekregen hebben, indien we niet de overtuiging hadden dat, zij er inderdaad kaf onder het koren is, ofschoon een der raadsle den opmerkte, dat er wel eenig koren onder het kaf was, generaliseeren hier ten opzichte van Velen, onbillijk is. Ontdaan van de leelijke franje, die men aan het instituut „huiseigenaren" heeft gehangen heeft men toch wel den indruk gekregen, dat het met de op heffingsgeschiedenis der Huurcom missie wat vreemd gegaan is. B. en W., op wie van hooger hand geen geringe druk wordt uitgeoefend om de huurcommissies op te heffen, hebben ook voor deze gemeente aan Gedeputeerde Staten tot opheffing ge adviseerd, en moeten dus, afgezien van den dwang van hooger gezag, het nuttige en wenschelijke van het voort bestaan der Commissie niet hebben ingezien. Edoch, de huurcommissie zelf, door B. en W. om voorlichting gevraagd, heeft aan de hand van sprekende cijfers getracht aan te too- nen, dat de huurcommissie voor deze gemeente voorloopig nog niet gemist kan worden. Zietdaar, het vreemde in deze zaak en we begrijpen de verzuch ting of beter gezegd het verwijt van den heer Groeneveld, als hij zegt, dat de indruk is gevestigd, dat B. en W. wel adviezen vragen, doch om er zich niet aan te storen, integendeel meest met voorstellen komen, die ingaan te gen de ingezonden adviezen. Ook in dit geval heeft het advies van de huur commissie geen invloed uitgeoefend op de zienswijze van B. en W. en had- de het vragen van advies geen zin, tenzij men mocht verwachten, dat dit verdwijnt de onaange name smaak in den mond direct door ge bruik van de verfris- schende TABLETTEN Grootc doozcn 65 Cts. llnililtlulmmliilllUillllllllil iiiiiiiiiiihiiiih advies zou overeenstemmen met de meening van B. en W. Voor de S. D. A. P.sche raadsfractie is dit aanleiding geweest tot het indie nen van de bekende motie, welke met 12 tegen 8 stemmen werd aangenomen. Dit besluit zal ter kennis gebracht worden van Gedeputeerde Staten en zijn we niet weinig nieuwsgierig, wel ken indruk de motie daar zal maken, •die dus absoluut ingaat, tegen het ad vies van B. en W. Rekening houdende met de jongste circulaire van de regee ring aan de gemeentebesturen is de kans niet gering, dat toch tot ophef fing besloten worde, al is zulks in strijd met de overtuiging van het mee- rendeel der vertegenwoordigers der burgerij. Afwachten is dus de bood schap. Een andere kwestie was lichtelijk amusant, om niet te spreken van be lachelijk. Bij monde van den heer Nijssen heeft de R.K. raadsfractie zich op zijn smalst laten kennen. Het betrof de benoeming van een lid in 'de commissie van toezicht op de handelsavondschool in de vacature Th. Diepen. B. en W. hebben een aan beveling ter voorziening in de vacatu re. gegeven, bestaande uit de heeren J. iJzerdraat en S. Baarda. De heer Nijs sen nu gaf zijn ontevredenheid te ken nen over de samenstelling van deze aanbeveling, omdat daar geen katho liek op voorkwam. De heer Baarda is lid van de S. D. A. P., doch het wil ons voorkomen, dat alleen de R.K. raads fractie nader wist te zeggen öf en tot welke religieuse of politieke partij de heer IJzerdraat behoort. We moesten uit dat voorbehoud van •den heer Nijssen wel opmaken, dat het hier een gewichtige functie beteekent. te meer omdat hij sprak van „onze kinderen aan dat onderwijs moeten overleveren". Doch wat bleek uit een lakonieke mededeeling van den Wet houder van Onderwijs? Dat de heer Diepen, het afgetreden R.K. lid der commissie een even verdienstelijk lid was geweest, als de andere leden, d. w. z., dat hij evenmin als de andere leden ooit iets als commissielid gedaan heeft. Nu zou men zoo zeggen, dat het al zeer weinig uitmaakt, wie er lid zijn van een commissie, die nooit iets van zich laat hooren, doch niettemin wenschte de heer Nijssen aan de aanbeveling toegevoegd zien de heer J. Gomes R.K. Wat men den heer Nijssen ook als raadslid moge aanrekenen, zeker geen gebrek aan ijver voor zijn geloofsge- nooten. Voorts vonden we van belang, de op merking van den heer Dalmeijer, dat hem gebleken is, dat de politiek van den Wethouder van Openbare Werken (die wegens ongesteldheid niet aan wezig was) er op gericht is zooveel mogelijk gemeentelijk grondbezit te verkoopen. De heer Dunnebier zal daarop wel reageeren dunkt ons. De Raadsoverzichter. SCHEEPVAART. Velsen. Aangekomen 23 Oct.Eschers- heim, st., Leningrad, papierhout, Papierfa briek 24 Oct.Karl Marx, st., Leningrad, id. IJ m u 1 d e n. Aangekomen 26 October Astarte, St., Bremen, cement, steiger sluis bouw 27 OctBarshaw, st., West Hartle pool, steenkolen Hoogovens 28 Oct. P. J. van Leeuwen, vrachtlogger, Lowestoft, met haring, VisschershavenRufina, st., Marbella, ijzererts, Hoogovens. Vertrokken 27 Oct.Astarte, St., Amster dam, restant lading; Barshaw, St., Sunder land, ledig; Voor den bloei van de Hal, voor 't heil van je huis, Voor je pijp, als een stuk van je leven, door Cartl Brensa 29 VLAGGESEINI „Dolf" Visser jubileert I Jonge Jonge, wat verschijnt die IJmuider Courant vandaag precies op het juiste oogenblik. Het kon niet mooier! En omdat het niet mooier kon omdat de krant vandaag verschijnt op het zelfde moment, waarop een van de meest populaire mannen van de k IJmuider Vischhai zijn zilveren dienst- jubileum viert, zullen we voor heden alle andere onderwerpen eenvoudig opzij zetten en niet anders doen dan alle vlaggen, die we rijk zijn hijschen on onzen vriend in het zonnetje zetten! Deze goeie vriend is Adolf B. Visser in de wandeling bekend als „Dolf" Afslager, Onder-Halchef, Haring keurder en onbezoldigd Rijksveld wachter aan het Staats-Visschersha- Lenbe drijf. En behalve al die officieele titels is sser in de Hal populair. Dat is de hèofdzaak en dat is ruim voldoende om hem tot feestvarken te bombardee ren! Het begint dan al met een lofgedicht op hem van onzen bekenden Bewonde raar van „Jaap Co.", die voor deze ^.speciale gelegenheid zijn bewondering voor Jaap aan kant heeft gezet en ze op „Dolf" heeft overgedragen. Het woord is aan hem; Voor Dolf Visser! „Dolf" jubileert en de Hal viert weer t feest, „Twenty five years", is 't geleden Dat afslager „Dolf" aan de Hal is geweest En in dienst van 't „Rijk" is getreden. j*„Twenty five years, 't was a long way to qo" „Dolf" met zijn pijp zoo tesamen. „Twenty five years, 't is long time a go", Bat ze beiden de Vischhai in kwamen. „Al the fish in the market, al the ships" aan den „kant", Hij weet ze hun naam wel te geven. En spreken ze Engelsch of Duitsch tot den klant, Het is hem maar alles om 't even. i Hou je taai, „good old fellowhoudt de moed er maar in, Dat je „twenty five years" nog mag j geven „Dolf" jubileert en de Hal viert weer feest, „Dou 't for get now your pipe" ouwe jongen! Hij deelde je lief en je leed wel 't meest. 'k Heb hiermee nu mijn loflied ge zongen. Bewonderaar van Jaap Co Daarbij mag ik niet achterblijven zoo dacht ik bij mezelf al was 't maar alleen om die beroemde pijp te zien. En ik toog op Dolf Visser af, die ik heel gauw te pakken had in zijn moderne woning tegenover de Vis- scherijschool. Het duurde niet lang of we zaten allebei in een leunstoel. Ik met 'n fijne sigaar en Dolf met z'n Pijp! Natuurlijk! Van interviewen in den gebruikeiij- ken zin van het woord' kwam niets. Van vragen stellen ook niet. Van vel len vol schrijven of stenografeeren evenmin Want na vijf minuten zat Dolf zoo smakelijk te vertellen, dat ik zoowaar vergat, waar ik was bij wien ik was en waarvoor ik daar was! Ik vergat heel IJmuiden met de krant erbij en ik zat te luisteren of ik in Thalia-theater zat tijdens een voorstel ling van het Balalaika-orkest! Zoo in teressant was het. Ik zal probeeren er wat van na te vertellen. Meneer zoo begon Visser zijn verhaal ik vier nu wel mijn vijf en twintig jarig feest aan de Hal, maar ik ben al veertig jaar afslager. Ik be gon als jongen van nog geen zeventien jaar, nadat ik eerst 'n paar jaartjes op zee gezworven had. Mijn vader was hier in het vischbedrijf. Hij was agent voor zoowat al de vaartuigen, die hier binnen vielen en het vak van afslager was toen „effetjes" anders dan tegenwoordig. In de eerste plaats was het een particulier bedrijf. En er wa ren er meer dan een. In de jaren dat ik begon was er geen hal of zelfs geen vischafslagplaats. De loggers en de drifters en de heele verdere zeilvioot kwam binnen aan de overzij van 't ka naal en we gingen er in vletjes op af de kooplui ook en we sloegen de visch af op dek! Toen 't wat drukker en wat beter ging sloeg ik visch af in de een of an dere herberg. De visscherslui brachten 'n monstertje mee daarheen en op dat monstertje verkocht ik de heele vangst I En ik verzeker u dat 't 'n reuze vooruitgang was, toen we nog later afsloegen zoogenaamd achter 't hek- kie 't Was hard werken, want de concurrentie was groot en je zat er achter heen als 'k weet niet hoe Waren de visscherlui dan de klanten of had u contract met ze vroeg Ik. Niks hoor zei Visser niks geen contract Je was zoo'n soort runner als afslager, want als 'r 'n schip naar binnen kwam met visch, dan sprong je in de vlet en je schoot er op af. Die T eerst an boord was en die 't beste van de tongriem gesneden was, kreeg 't schip en daarmee uit Wel kreeg je langzamerhand vaste klan ten, want je deed je best om goede pa pieren te krijgen. Als je 'n lading visch goed had verkocht, zoodat het schip n goede besomming had, dan liet je je 'n soort getuigschrift maken. Hoe mooier de schipper schreef, hoe langer 't getuigschrift En met die bundel papieren liep je trotsch in je zak en die duwde je onmiddellijk 'n visschers- man onder z'n neus Hier lachte Visser een oogenblik in zichzelf en ik begreep, dat iiij een oude herinnering beleefde. Ik wachtte en toen kwam 't al: D'r wordt hier op IJmuiden over 't algemeen niet veel gestolen, meneer zei hij ik mag wei zeggen rond uit niks. Daar doen we niet an. Maar eenmaal hebben ze in die dagen van mij toch zoo een portefeuille met brie ven gekaapt Dat zou je niet geloo ven Ik zat toen in zoo'n houten huisje aan de kop van de haven En als je nou weet, dat je toen dag en nacht werkte als 'er drifters of loggers binnen kwamen, dan was je er bij vroeg of laat weer of geen weer Dan kunt u je wel voorstellen, dat je op sommige oogenblikken 's effentjes in dommelde daar bij 't kacheltje. Als je niet werkte, dan sliep je En zoo sliep' ik ook 's 'n keertje. Toen ik wak ker werd had ik nog geen erg. Maar toen ik 'n uur later op 'n binnenkomend schip geklauterd was en- in m'n borst zak greep toen greep ik er naast! M'n portefeuille was foetsie! En het aardigste van de grap: Twee dagen later vond ik de leege portefeuille op 't houten raamkozijn van 't huisje U ziet wel, dat 't om de portefeuille niet te doen was Zoo vertelde Visser voort 't eene kwartier na het andere. En ik luister de maar en ik werd rne bewust, dat ik al dat interessante niet zou kunnen verwerken Want 't is 'n praichtig vak, me neer zei Dolf maaT 't is 'n moei lijk vak En je beleeft er val alles in In de eerste plaats karakter eigenschappen van de mensehen. Al leen al op het stuk van visch eten kun je Hollanders van Engelschen enz. onderscheiden En .ook_ de tijden brengen verandering in de voorkeur voor visch. Dat zou u niet gelooven Holland is in dat opzicht niet gemak kelijk. Als ik vroeger in Haarlem stond met prachtige levende schol, dan kon ik ze niet verkoopen. En de Zandvoor- ters, die soms met groene visch kwa men met 'n laagje schelpzand erover, die maakten hooge prijzen Hun visch was goed en mijn visch, dat was Amelandsche visch En als ik dan mijn visch aan de Zandvoorters ver kocht en die deden d'r 'n veegje schelpzand over dan was 't goed! Amelandsche visch noemden ze alles wat minder gewenscht was al was ze puik-puik! Gestripte visch willen ze in Holland ook niet eten al is ze keihard. Wel geven ze veel geld voof dichte visch al is ze net op 't nipper tje! En de soorten visch? Als 't geen scholletje of geen botje of geen schel- visch of geen kabeljauw isdan moet de Hollander 'r niks van hebben I In Engeland vroeger nog erger! Daar gooiden ze trouw schol en bot en schar en de heele stqmp over boord, behalve tong en tarbot! Rog keken ze niet aan. Ze waren er bang van! Ik zal u vertel len, dat ik een van de eerste reizen heb meegemaakt met een Engelsche stoom- troller We vischten drie dagen lang niet anders dan dikke schol en de Engelschman wou ze trouw over boord zetten. Maar ik zei: Ga mee naar Am sterdam en ik maak er royaal geld voor Zoo gezegd zoo gedaan! We kwamen in IJmuiden en we zochten aan manden bij mekaar wat los en vast was en brachten 't heele zaakje naar Amsterdam. We besomden ze ventienhonderd gulden. Drie dagen la ter waren we er weer met een last en ik besomde achttien honderd gul den! En wat denkt u dat er gebeurde? Er kwam een dreigbrief van de En gelsche reederij, dat het schip niet ge bouwd was om schol te vangen voor de Hollanders, maar om tong en tarbot te vangen voor de Engelschen! Dus: geldverdienen of niet Overboord met de dikke schol en visschen naar tong! Zoo ging het vroeger. Tegenwoordig zouden ze wel anders praten! AI bracht 'n trolier tegenwoordig zeewier binnen als 't maar besomde! Want vroeger waren ze roekeloos met de visch, om dat ze net zooveel konden halen als ze wilden. Maar tegenwoordig En daar had ik Dolf Visser nu net waar ik hem hebben wilde: op het ter rein van de question bruiante: De ver minderde Vischvangst! En ofschoon ik daarover bescheiden- lijk eenige vragen stelde, leek mij wat deze vakman op het gebied van visch- aanvoer hierover vertelde zoo belang wekkend, dat ik mij voornam het te toetsen aan de meening van anderen en er dan later eens breedvoerig op te rug te komen. Want dat is een onderwerp op zich zelf en het staat buiten de feestvreugde en persoonlijke herinneringen van het oogenblik. We kwamen dus op ons punt van uitgang terug En nou zit ik al vijl en twintig jaar lang al3 rijk9-ambtenaar in de hal U hebt zoo al in die periode voor 'n paar rijksdaalders afgeslagen 't Zal wel in de millioenen loopen meende Dolf Tegenwoordig doe ik zoo af en toe chef-dienst en ik keur de haring Dat is 'n soort eerebaan tje Eigenlijk is het geen keuren, maar nakijken, want een keurmeester zou moeten worden aangesteld door de gemeente U kunt ze dus niet rechtstreeksch afkeuren? vroeg ik. Als keurmeester niet, lachte Dolf maar als onbezoldigd politie beambte wel Als ik de visch als nakijker niet goed vindt, dan kan ik als politieman den verkoop verbieden of de visch doen verwijderen Vroe ger moest daarvoor een dokter komen... Maar in den regel komt 't zoover niet! Als onze halchef visch afkeurt of ver biedt te verkoopen, dan komt 't zelden zoover, dat er geprotesteerd wordt In den regel is dat dan ook glad over bodig! En toen was 't mijn beurt. Ik vertel de Dolf Visser dat ik heel IJmuiden zou opstoken om deel te nemen aan zijn jubileum en dat we alle vlaggen zouden opscharrelen, die we rijk waren om aan de haven uit te steken Als je mij plijziert, dan doe je dat niet zei Visser, want ik hou van rust en stilte Dat is best mogelijk repliceer de ik maar niemand ontkomt aan zijn noodlot! En daar blijf ik bij. Hoe vriendelijk Dolf Visser mij ook moge hebben ont vangen en hoe veel interessants hij mij moge hebben verteld! In dit opzicht kan en wil ik hem niet terwille wezen. Het feit van een zoodanig veertig jari ge werkzaamheid, waarvan nu al weer vijf en twintig in Rijks Dienst mag niet onopgemerkt voorbij gaan. Dat moet worden gememoreerd en gevierd in handdrukken en heilwenschen en hoera'tjes Daar moeten bloeme tjes bij te pas komen en we zullen af spreken, dat ieder, die van nu af Dolf Visser tegenkomt hem hartelijk de hand zal schudden en hem wenschen, wat ik hem hier wensch namens de IJmuider Courant: Nog veel jaren, Dolf en hou do prijzen maar hoog! CAREL1 BRENSA.

IJmuider Courant | 1924 | | pagina 9