ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN IJ.V.V.Stormvogels No. 2 Woensdag 5 November 1924 10e Jaargang IJMUIDER COURANT OFFICIEEL. BEKENDMAKING. DRANKWET. Burgemeester en wethouders der ge meente Velsen brengen ter openbare kennis, dat op 3 November 1924 bij hen is ingekomen een verzoekschrift van Dirk Peters, van beroep stuurman, wonende te Velsen, om verlof voor den verkoop van alcoholhoudenden drank anderen dan sterken drank in de na volgende localiteit: de beneden-voorlo- caliteit van het perceel, plaatselijk ge merkt C 41 en gelegen aan de Zeestraat aldaar. Binnen twee weken na de dagtee- kening dezer bekendmaking kan een ieder tegen het verleenen van dit ver lof schriftelijk bezwaren bij burge meester en wethouders inbrengen. Velsen, den 3 November 1924. Burgemeester en wethouders voorn., de secretaris, de burgemeester, J. KOSTELIJK. RIJKENS. Kitmiui IJaaUn. Nov. 1924 H. water L. water Dagen v.m. n.m. v.m. n.m. 6 11.13 11.46 6.30 6.56 r 0.17 7.51 8.06 8 0.45 1.11 9 02 10.04 VM* 9 1.32 1.51 10.55 10 2.14 2.28 10*18 jo 3o 11.46 IUJU 11 V.M. 2.50 3.06 10.53 11.09 12 3.26 3.40 11.28 11.46 OFFICIEELE MEDEDEELINGEN. Uitslagen j.l. Zondag gespeelde wed strijden: STORMV. II—HOLLANDIA II 3-1 STORMV. III—SCHOTEN II 1—3 STORMV. V—V. S. V. III 0—4 KENNEMERS VI—STORMV. VI 4—1 De wedstrijd EXCELSIOR—STORM VOGELS is op verzoek van Stormvo gels uitgesteld* daar meerdere eerste elltalspelers den wedstrijd NEDER LAND—ZUID AFRIKA wenschten bij te wonen. A.s. Zondag wordt gespeeld: STORMVOGELS I—H. V. V. te 2 uur Watergr.mecr IIStormv. II te 2 uur R. C. H. III—Stormvogels III te 10 uur Zandvoort III—Stormv. IV te 10'/2 uur Stormveld—Stormvogels V te 12 uur Stormvogels VI geen wedstrijd. PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN Jubileum A. B. Visser. Zaterdag werd het zilveren jubileum van den onderhalchef herdacht. Op het kantoor werd de jubilaris toegesproken door den directeur van het bedrijf, den heer F. J. H. Schneiders, die hem lof toebracht voor zijn trouwe plichtsbe trachting. Namens het personeel com plimenteerde de halchel den heer Vis ser. Na afloop van den afslag werd hij uitgenoodigd even te komen op het kantoor der Vereeniging voor den Vischhandel, waar het bestuur was om hem te ontvangen. Door den voorzitter, den heer J. C. Slis werden de verdien sten van den heer Visser naar voren gebracht. Als stoffelijk blijk van be langstelling werden hem 2 etsen aan geboden, voorstellende de visschers- haven van voorheen en thans. Van de schietvereeniging, waarvan hij lid is, ontving de jubilaris geluk- wenschen en een mooien wandelstok, terwijl verder van vele andere organi- '•„saties en particulieren gelukwenschen, '.oemen of andere cadeaux werden aangeboden. Van het kantoor der afslagers woei de vlag in de hal. Door zijn collega's werd hem een rookstel aangeboden. Op Donderdag 27 Nov. a.s. hoopt de heer W. Jongstra, Chefcommies bij de N. S. aan het station te IJmuiden, Boastiöter is spieiv verloof Van Roomboter niet te onderscheiden en de helft goedkooper is De Gruyter's hoogfijne Melange. Per pond slechts 80 ct. Plantenboter slechts 60 ets. per pond. Alléén in De Oruyter's winkels! den dag te herdenken waarop hij 25 jaar geleden, in dienst trad bij de Spoorwegen. Het zal den in alle krin gen bekenden ijverigen ambtenaar op dezen dag zeker niet aan belangstel ling ontbreken. Nat. Chr. Geheel-Onth. Vereeniging. Zaterdagmidddag werd in het Ko ning Willemshuis alhier de najaars vergadering gehouden van het District Noord-Holland der Nat. Chr. Geheel onthouders Vereeniging. De vergade ring was goed bezocht. Daar de voorzitter, de heer G. Voet te Velseroord, bij den aanvang niet aanwezig kon zijn, opende Ds. W. Ivroe- se van Velseroord de vergadering en sprak een inleidend woord naar aan leiding van 2 Kon. 6 16. Mr. F. M. G. van Walsem uit Zeist, inspecteur der Volksgezondheid, hield een inleiding over „Verlaging van het maximum-aantal vergunningen in 1925'', waarop een belangrijke discus sie volgde en den inleider verschillen de vragen werden gesteld. Deze werden door Mr. van Walsem beantwoord. De voorzitter, die intusschen ter vergadering was gekomen, dankte Mr. van Walsem voor zijn belangrijk refe raat. In de commissie tot het nazien der boeken van den penningmeester wer den benoemd Mej. v. d. Meulen te Haar lem en dp heer Molenaar te Schoten. Besloten werd de voorjaarsvergade ring in Zaandam te houden. De winterpropaganda werd bespro ken. Verschillende plaatsen zuilen worden bezocht door den agent en ook door de leden van het Districts-Comité. De oprichting van .een af deeling Am sterdam-Noord is binnenkort te wach ten. De secretaris, de heer T. P. v. d. Leer to Haarlem, leidde in een nabetrach ting van de Algemeene Vergadering, waarna de voorzitter te 6 uur de ver gadering sloot. VELSEROORD. Tijdens den Zondag gehouden wedstrijd V. S. V.—Amstel werd een collecte gehouden ten bate der nabe staanden van den zoo tragisch gestor ven keeper van Hortus, welke collecte f 26.68 opbracht. De dames verdienen hiervoor dank voor hun medewerking. Soc.-democratische gemeentepolitiek. Maandagavond was door de Federa tie Velsen der S. D. A. P. in de zaal Flora een vergadering belegd, waarin de heeren P. Schaar en P. F. C. Roelse zouden spreken over „Een jaar Soc.- democratische gemeentepolitiek". De vergadering was slecht bezocht. De voorzitter der Federatie, de heer L. van Hameien, zeide dat de raads fractie en de Federatie overeengeko men waren dat de raadsleden verant woording zouden doen van hun optre den in den raad en dat deze vergaderin gen in alle deelen der gemeente zullen gehouden worden. De voorzitter hoopt dat de volgende samenkomsten beter bezocht zullen worden. De heer Roelse verkreeg het eerst het woord en zeide dat er nog wel geen raadsverkiezingen in 't zicht zijn, maar de raadsfractie achtte het gewenscht dat er contact blijve tusschen de kie zers en de gekozenen, opdat de bestu rende lichamen geen onderonsjes wor den, waardoor versteening zou ont staan. Ook hierom doen wij het, zei spr., dat de aanwezigen opmerkingen hebben, waarmede de afgevaardigden rekening kunnen houden. Velen zijn er, zegt spr., die meenen dat de politiek in den gemeenteraad niet thuis hoort. Dit komt door het vooroordeel tegen de politiek, omdat deze zooveel misbruikt wordt. Spr. zegt dat vooral de kerkelijken de politiek misbruiken ten bate van den gods dienst. Bij de burgerlijken daarentegen is veel lauwheid en onverschilligheid. Politiek acht spr. wel zeer noodig. Men zie maar eens wat men in onze ge meente gedaan heeft met den grond, die steeds in handen van particulieren is gespeeld, vooral van de Binnenland- sche Exploitatie Mij. De politiek van laisser-aller heel veel onheil gesticht. Zedelijke motieven golden niet, in IJmuiden zijn heel veel kroegen, wat men nooit had moeten toelaten. De vischafslag te IJm. had de gemeente vroeger ook in handen kunnen krijgen, maar men heeft het niet gewild. Spr. zegt dat in den raad de maat schappelijke tegenstellingen uitkomen. Wat in den Haag besloten wordt, vindt in de gemeenteraden vaak toepassing. Stilstand ziet spr. in den raad bij de conservatieve partijen. Wel zijn er on der de Chr. Historischcn eenige demo cratische elementen, maar zij worden geremd en de godsdienst is voor hen een valsche tegenstelling. Er zijn ook eenige burgerlijke democraten, maar zij houden toch steeds vast aan het ka pitalistische stelsel en zien voor een dwaallicht aan, wat wij zien als een nieuwen dag. Zij doen dienst als een eerste hulp bij ongelukken, terwijl wij het geheel willen vernieuwen. Spr. zegt dat de S. D. A. P. strijdt voor een betere toekomst, waarin niet meer zal zijn de winstmakerij. Wij ge- looven in het goede in den racnsch. Spr. begrijpt in dit opzicht de kerkelijken niet, die toch wel gelooven dat de mensch tot hoogere dingen in staat is. Spr. wijst op de geestelijke armoede overal, die als er geen verandering komt, de maatschappij ten ondergang moet doemen. Spr. erkent dat deze groote vraag stukken in hun uitgebreidheid niet in den raad aan de orde komen. Maar in zake grondpolitiek, armenzorg, ambte-. naarssalarissen enz. is er toch veel be langrijks. Spr. wijst dan op de conservatieve overwinningen, ook hier in den raad. Dit is echter steeds eb en vloed en wij gaan den weg naar het socialisme. Spr. wil inplaats van 12 rechts en 9 links liever spreken van 138, omdat j de Vrijheidsbond meer naar rechts dan naar links staat. Men heeft gepoogd met hulp der de mocratische elementen der rechterzijde een democratische meerderheid in het college van B. on W. te krijgen, maar dit is niet gelukt. Ook in alle raads- I commissies heeft men een rechtsche meerderheid gebracht en daar de Bur gemeester nu nogal sterk naar rechts kijkt, moest de loco-burgemeester ook van rechts komen. 1 Als sterke staaltjes van conservatie- i ve regeermacht noemt spr. de houding r van B. en W. in de Ziekenhuiskwestie en nu pas nog inzake de Huurcommis- sie. Spr. critiseert ook de houding der rechterzijde tegenover de linkerzijde, welke spr. niet delicaat en beschaafd vindt. Men maakt alles vooruit klaar in de vergaderingen der rechtsche frac ties, waar twee wethouders bij zijn.^ Dat reactie troef is, blijkt uit de in- voering der straatbelasting ook voor aan rijkswegen gelegen huizen. Spr. zegt dat begrijpelijk is dat de S. D. A. P. daar niet veel positief werk kan doen, maar dat men steeds moet trach ten een steentje los te brokkelen van de rechterzijde, waarbij spr. noemt de vermindering der ambtenaarssalaris sen, de werkloozenzorg, de afschaffing van het herhalingsonderwijs enz. Een goed beheer der gemeentefinan- ciën noemt spr. ook een belangrijk punt, waarbij hij wijst op de houding der fractie bij het voorstel tot gebruik der reserve van het gasbedrijf en bij de financiëering van nieuwe straatwer ken. Onze wethouder van openbare werken is echter conservatief, wat ook blijkt uit het grondbedrijf, welke kwes tie straks in den raad aan de orde komt, maar waarvan spr. niets goeds ver wacht. De heer Roelse komt dan tot de zie kenhuiskwestie, die we nog wel als be kend mogen veronderstellen. Spr. zegt dat de Chr. Hist, raadsleden er leelijk zijn ingeloopen en gelooft dat de Chr. Historische partij hen daarvoor niet dankbaar zal zijn. De Burgemeester is hierbij het knechtje van de rechterzijde geweest. MIJNHARDTs Zenuw-Tabletten 75^ Laxeer-Tabletten 60* Hoofdpijn-Tabletten eo«! Bij Apoth. en Drogistttl 293 Uitvoerig behandelt spr. ook de kwes tie der gaslevering, een belangrijke zaak, omdat het hier een unicum gold. Daarom was er ook verdeeldheid in de fractie. Spr. licht dan toe het standpunt der fractie ten opzichte van de aanvragen voor nieuwe bijzondere scholen. Het te genstemmen kwam voor uit onze actie om de versplintering van het bijzonder onderwijs tegen te gaan. En hier gold het onderlinge ruzietjes. Spr. eindigt dan en zegt dat het gaat om het weefsel en ons bedoelen is daarin zooveel mogelijk den rooden draad te doen domineeren. Daarna was het. woord aan den heer Schaar. Spr. zegt dat het onderwerp „Gemeentepolitiek" niet alleen slaat op den Velsenschen raad. Wij kunnen hier het Socialisme niet brengen, evenmin als MacDonald dit in Engeland kan. Ons doel is onder de huidige machts verhoudingen voor de arbeiders te ver krijgen, wat mogelijk is. Toen de nieuwe raad aanving te wer ken, ging het rood tegen zwart, zeide spr. Hij wees er hierbij op, dat de ker kelijken de huik vooral niet naar den wind van de arbeiders hebben gehan gen, waarbij hij herinnerde aan de voorstellen tot salarisverlaging en de starre en conservatieve houding van wethouder Dunnebier in het georgani seerd overleg. Spr. noemt dan de Huur- commissie en zegt dat de autonomie der gemeenten meer en meer verdwijnt en men vanuit den Haag geregeerd wordt. Spr. critiseert de houding van B. en W., toen zij de steunverleening hebben stopgezet en verdedigt de houding der fractie daarbij, waarna hij memoreert de motie der fractie om de Tweede Ka mer te verzoeken de Vlootwet te ver werpen. Wij hadden gedacht, zegt spr., dat deze motie hier kans van aannemen had, hier, waar men zooveel ellende van den oorlog van nabij heeft gezien Maar behalve onze fractieleden stemde niemand voor. Spr. komt dan op de houding van het lid van den Vrijheidsbond inzake de vergoeding voor reizen van raadsleden. Het voorstel-Schuitenmaker inzake de ambtenaarssalarissen noemt spr. nog slechter dan het voorstel van B. en W. Ook de heer Schaar komt dan op de gaslevering. Spr. noemt die zeer be langrijk. Het Hoogovenbedrijf toch is een ultra-kapitaijstisch bedrijf, nog wel voor driekwart oorlogsbedrijf. Waar dit bedrijf als 't kan de arbeiders zoo veel mogelijk zal uitbuiten, kon spr. niet anders dan tegenstemmen. Ook spr. wijst op de armenzorg, hoe de fractie vergeefsch gepoogd heeft de uitkeeringen over de vakorganisaties te laten loopen en om een gezamenlijke controleur te benoemen. Maar dit wil den de R.-Katholieken niet, die ook de gemeentepolitiek en gemeentegelden gebruiken om hun machtsinvloed uit te breiden. Zoo ook bij de Ziekenhuis kwestie. Spr. wijst dan op den tegenstand om een vrijen 1 Meidag voor de arbeiders, die in gemeentedienst zijn, te verkrij gen. Maar men ziet er waarschijnlijk een gevaar in. Spr. zegt zich vroeger afgevraagd te hebben of in dit kleine werk noodig is voor den bevrijdingsarbeid van het proletariaat. Maar spr. heeft gezien dat ook hier nog veel terrein voor hen braak ligt. Spr. herinnert nog aan het verzoek tot het houden van een collec te voor de Twentsche uitgeslotenen. En ook hebben wij nog te strijden tot het opruimen der krotwoningen in onze gemeente. Spr. zegt dat er nog vele din gen zijn, die, wanneer de verhoudingen in den raad anders waren, zeker aan de orde zouden komen. Spr. noemt een belastingophaaldienst, een openbare leeszaal, het openbaar voorbereidend onderwijs enz. i Spr. besluit met een oproep tot de ar beiders om waakzaam te zijn en overal i leering van te krijgen. Zoo ook van den uitslag der verkiezingen in Engeland, n.l. dat de strijd tenslotte zal gaan tus schen twee partijen, tusschen het kapi talisme en socialisme. Op politiek ter rein ligt voor de arbeiders het zwaarte punt, want alleen op politiek terrein hebben wij kunnen consolideeren wat wij op economisch gebied veroverden. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen werd gebruik gemaakt door den heer Nuyen. Deze vroeg of de over eenkomst voor de gaslevering inhoudt, dat de arbeiders aan de cooksovens verboden is te staken. Voorts vraagt spr. waarom wethouder Lande weert vóór het verzoek van Chr. Volksonder wijs stemde en waarom deze in het college vóór de opheffing der Huur- commissie was. De heer Roelse antwoordt dat bij een conflict aan de Hoogovens er verplich te arbitrage is voor de arbeiders aan de cooksovens. Inzake het verzoek van Chr. Volksonderwijs zegt spr. dat wet houder Lande weert meer dan de frac tieleden het wettelijk standpunt innam Inzake de Huurcommissie kan spr. de houding van wethouder Lande weert ook niet begrijpen, maar spr. meent dat dit in de ledenvergadering thuis hoort. De heer Nuyen zegt het met dit laat ste niet eens te zijn, daar een roode kie zer, geen lid der S. D. A. P., evengoed zijn raadsleden tot verantwoording mag roepen. Hierop wordt de vergadering door den voorzitter gesloten. VELSEN. Het maken van een gedeelte rio- lcering onder de spoorlijn van den Groote Hout- of Koningsweg alhier is door de aannemers Sanders en van Kaam te Velseroord opgedragen aan den heer J. A. P. Nelisscn te Haarlem. De afdeeling van het Witte Kruis organiseert thans een Moedercursus voor Velsen en Wijkeroog. Deze vangt aan 10 November en wordt gegeven in een lokaal van de Chr. School op Wij keroog. De cursus wordt gegeven door Mevr. L. J. van Vuuren te Alkmaar. Een 20-jarige leerling-bankwer ker uit Wijkeroog, E. H. V., stond naar Hl. Dbl. meldt, voor de Haarlemsche rechtbank terecht wegens het namaken van een rijwielbelastingplaatje. Bekl. zeide dat een ander hem had verklaard dat hij van een plaatje ko per een belastingplaatje had gemaakt en dat hij toen had gedacht het ook wel eens te kunnen probeeren. Zijn va der had het hem afgenomen. Met O. M. vorderde 8 dagen gevange nisstraf. De politierechter veroordeelde bekl. tot 10 dagen voorwaardelijke ge vangenisstraf met een proeftijd van één jaar. Zaterdagmiddag dacht een wiel rijder nog tijd genoeg te hebben om te Wijkeroog den straatweg te kunnen oversteken, maar faalde in zijne bere kening, tengevolge waarvan een ande re wielrijder zonder het te kunnen voor komen dwars op hem inreed. Met een geheel verbogen rijwiel moest de onvoorzichtige een rijtuig afwach ten om zijn reis te kunnen vervolgen. Maandag werd Mej. D. uit Bever wijk, die zich per rijwiel naar de H. B. S. te Velseroord begaf bij de stoompont door een vrachtauto van den heer S. eveneens van Beverwijk aangereden, waarbij ze zich nog al ernstig aan de knie bezeerde en het rijwiel zwaar be schadigd werd. Volgens ooggetuigen lag de schuld geheel bij den chauffeur. Er heeft zich een commissie ge vormd, die zich ten doel stelt het kerk gebouw der Ned. Herv. Gemeente uit en inwendig eenigszins te verfraaien. Daar de kas der kerkvoogdij niet al te best voorzien is, zal men trachten de noodige gelden door vrijwillige bijdra gen bijeen te brengen. RIJKSPOSTSPAARBANK. Aan het postkantoor Velsen en de daaronder ressorteerende hulppost kantoren werd gedurende de maand October 1924 ingelegd f 14169.85, terug betaald f 18464.28. Het laatste door dat kantoor uitge geven boekje draagt het nummer 8381.

IJmuider Courant | 1924 | | pagina 1