ORGAAN VOOR DE GEM VELSEN No. 3 Zaterdag 8 November 19S4 10e Jaargang Verschijnt Woensdags Zaterdags IJMUIDER COURANT Abonnementsprijs: I 1.per 3 meenden, frenco per poetf 1.35 Abonnementen worden eengenomen een het Bureeu en bij de Agenten. Tot pleetsen ven edvertentiën van Buiten de gemeente VELSEN in dit bied is uitsluitend gerechtigd het Advertentie- bureeu P. F. C. ROELSE, 1JMUIDEN. Advertentiën uiterlijk in te zenden WOENSDAG tot 0 uur v.m. en VRIJDAGS tot 4 uur n.m. Uitgave van de N. V. UITQEVERS Mij. „1JMUIDEN" ADRES VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE - - N. V. DRUKKERIJ SINJEWEL - Wiilemsplein 11 Telefoon 153 Ijmuiden Ingezonden mededeelingen 40 ets. per regel Advertenties v. 11. en m. 5 regels f 1iedere regel meer 20 ets. Compact gezette advertenties van 11. en m. 5 regels f 1.25, iedere regel meer 25 ets. Kleine advertenties en familieberichten zoomede vereenigings advertenties uit de gemeente, uitsluitend bij vooruitbeta ling, van 1 tot en met 5 regels f 0.75, iedere regel meer 15 ets. Bij niet contante betaling worden de gewone prijzen berekend. Advertenties „adres bureau van dit blad" 10 ets. extravoor bezorging van op advertenties ingekomen brieven wordt 10 ets. in rekening gebracht Bovenstaande r egelprijzen worden met 5 ets. verhoogd voor advertenties van buiten de gemeente Velsenj VAN DEN WACHTIOKEN. Opgeleide politie. Vroeger had een stevige, jonge boe renarbeider, die behoorlijk lager onder wijs had genoten en er niet al te lomp en onbehouwen uitzag, een goede kans, politie te worden. Bijzonder begeerlijk was het baantje niet; de diensten wa ren zwaar, een groot deel van het pu bliek zag in den „klabak" een natuur lijken vijand en de bezoldiging was ka rig. Hierin is een groote verbteermg ge lromen. Het .politiecorps is vooruitge gaan in ontwikkeling en achteruitge gaan in ruwheid. Over het algemeen l ieden de agenten beleefd en correct op, kij voorkomen liever een bekeuring dan verban' op te maken. Zij gebruiken lie ver huil mond dan „de lat". Zij weten ucor een zekere rustige maar besliste waardigheid hun wil te doen gelden. Jlun diensttijd is veel verkort en hun salaris veel verhoogd. Bijzonder veel zorg aan de opleiding van den politie-agent heeft de alge- meene Ned. Politiebond besteed. In een vergadering van dezen Bond beeft de burgemeester van Ouderkerk a. d. IJsel, de beer v. Waning den lof der po litieopleiding gezongen. Hij houdt van toaststijl, van superlatieven en beeld spraak. Eerst sprak hij van het verle den, toen het smachtende politiehart vergeefs zocht en zijn verlangende blik vergeefsch staarde naar een behoorlij ke opleiding en vorming. Toen werd in '87 de Bond opgericht, de eerste ster xan het liehtlooze firmament van den politieman. De Bond heeft cursussen ngesteld, de politieschool gesticht en ■eikt het diploma uit. Meer dan zeven- luizend agenten zijn aldus opgeleid. De politie was een paria, die slechts ge luld werd; thans is hij de schildwacht ran de wet en de schoolmeester van de straat, die gewaardeerd wordt. Vroeger liet hij zich wel de hand en mond stoppen door fooitjes, maar thans heeft :en goed salaris de verleiding van min lirbare handelingen weggenomen. Vroeger kon ieder politie-agent worden, hans is er een stroom sollicitanten en can men de besten uitkiezen1. Aan respect bij het publiek beeft de jolitie veel gewonnen. De meesten be grijpen, dat een rechtsorde noodig is >n de politie als wakers en bescher mers dier orde, aan de gemeenschap 5oede diensten bewijzen. Het ambt van ïen politieman is niet gemakkelijk; liet vereischt veel tact, oplettendheid, menschenkennis; het brengt ook vele gevaren mee. Poëzie brengt het ambt jok niet mee. Maar in die leemte voor ziet do voorzitter van den Bond, de beer J. van Waning, die zijn rede over ie politie-opleiding eindigde met deze voorden: Vijf en twintig jaar geleden •ntstak uw Bond den toorts der ver- ichting, voor onze nog in schemering serzonken politiewereld. Laat ons dat ïeilige vuur onderhouden en voeden met onze edelste kracht, uw Bond ter fiere, tot heil der politie en ons land en tolk ten zegen! Er zal wel een krach tig: Hiep! Hiep! Hoera! na deze vurige intboezeming geklonken hebben. PLAATSELIJK NIEUWS. VELSEROORD. Dezer dagen werd door de beken de biljarters, de beeren Koopman en Levert, in het Clublokaal van de Bil jartclub D. O. S., gevestigd in het café .«all den beer Koster, een biljart-de- ao«stratie gegeven. De netto opbrengst an bedroeg f 61.en werd afge- n aan het Comité voor den vlieg tocht voor den vliegtocht Nederland Indië. i Hiervoor werden twee biljartkeuen Verloot, waarvan één der winnaars de- me weer aan den beer Koopman be schikbaar stelde voor den vliegtocht. De heer Koopman had echter de goede gedachte om deze keer op Ame- 'ikaansche .wijze te verkoopen en de opbrengst, zijnde f 40.35, te bestemmen ten bate van de ouders van den onge lukkige, die bij de Hortusspelen is om gekomen. Mer deze sportieve daad heeft de heer Koopman aller harten veroverd. In de Woensdagavond gehouden vergadering van het Centraal Drank- weer-Comité in de gemeente Velsen, werd verslag gedaan van de actie van het bestuur om het schaftlokaal aan den kop der Visschershaven te Ijmui den drankvrij te houden. Medegedeeld werd dat het bestuur aan den raad een adres had gezonden, met verzoek geen subsidie te verleenen aan het Bever- wijksche Drankweer-Comité. De commissie tot bet nazien der boe ken van den penningmeester bracht verslag uit en had alles in orde bevon den. Besloten werd aan de onlangs opgerichte Geheelonthouders-Tooneel- vereeniging „Voor uw Naaste" te Vel- seroord voor één maal een bijdrage van f 5.te verleenen. De penningmeester bracht een keu rig gedetailleerd verslag uit van de Blauwe Week-actie. Bij een ontvangst van f 257.34, was er een voordeelig sal do van f 55.94. Aan het bestuur werd opgedragen ■de voorbereiding van goede bioscoop voorstellingen voor de jeugd en oude ren. Besloten werd weder een Sint Ni- colaas-Courant uit te geven en de me dewerking der vakorganisaties in het visscherijbedrijf te Ijmuiden te vragen, om een flink getal dezer couranten ook op de visschersvloot te verspreiden. Ook zal het bestuur verdere propagan da onder de visschers onder de oogen zien. Een brochure over „Onderwijs en Opvoeding'' zal eerstdaags onder het onderwijzend personeel worden ver spreid. Aan het bestuur werd ook nog opgedragen het plaatsen van een bord of een lichttransparant te Velseroord. Met het R. Kath. Drankweer-Comité zal overleg worden gepleegd over het plaatsen van vier metalen propaganda- borden op de stations in onze gemeente. Schaakwedstrijd. Heden werd de derde ronde ge speeld. En ook nu weer ondanks absen tisme van een paar spelers een gezelli ge strijd. C. E. Post behaalde in groep I zijn derde overwinning, ditmaal op M. A. Post. Eerstgenoemde is dus wel op stoot", zoo men dat in biljartkrin gen noemt. v. d. Berg verloor van den heer Koe ne. Deze speler (v. d. Berg) hoewel hij goed bezadigd speelt, zal wel tot de ont dekking komen dat het spelen in groep I vrij wat hoogere eischen stelt dan in groep II. In groep II is V. d. Bos de held van den dag. Pas gepromoveerd, en dan 3 winstpunten uit 3 partijen is een prae- statie. In groep 3 wist C. C. Post zijn derde overwinning te behalen. Ditmaal moest kuflius het ontgelden. Ook deze speler staat met 3 winstpunten bovenaan en zal stellig een der ernstigste candidateri voor de eerse plaats blijken. Volledige uitslag is: C. E. Post 10 M. A. Post; Woudenberg 1—0 W. C. Post; A. Koene 1—0 v. d. Berg. Groep II: v. d. Bos 1—0 Ruys; Erdelie 10 v. Doorn; v. d. Vlerk X—X Ver hoog; Oderkerk XX Baljet; Bakker vrij. Groep III: C. C. Post 1—0 Kufhus; Weij 0—1 Bontenbal; Rom 1—0 Brug- gemans. Kuiper en Stuifland verhin derd; Engelhart vrij. X Deze partijen werden uitgesteld. VELSEN. Het Chr. Fanfarecorps „Juliana" bracht Woensdagavond een serenade aan het echtpaar Vroonland op Wij- keroog, dat dien dag 40 jaar getrouwd was. Dinsdagmorgen geraakte bij het oprijden der pont een jongedame uit Beverwijk, mej. D. met haar rijwiel onder een auto. Het rijwiel werd geheel vernield, doch de berijdster, die geheel van streek was, kon na eerst bij den heer Kuiper te zijn binnengebracht de reis te voet vervolgen daar zij er bijna geheel ongedeerd was afgekomen. Volgens ooggetuigen moet naar Hl. Dbl. meldt, de bestuurder der auto wel eenige schuld aan het ongeval hebben, maar hij weigerde toch de schade te betalen. Van een en ander is proces verbaal opgemaakt. VISSCHERIJ. De toestand der binnenvisscherij in September 1924. Naar de Atdeeling Visscherijen van het Departement van Binncnlandsche Zaken en Landbouw mededeelt, werden op de Zuidbollandsche beneden-rivie ren de meeste takken van visscherij in de afgeloopen maand in ernstige mate belemmerd door hooge waterstanden, welke deels het gevolg waren van het vele operwater, deels van stormachtig weder. Dientengevolge bleven de uit komsten van de visscherij bijna alge meen beneden het middelmatige. De optrek van zalm was nog gerin ger dan de laatst voorafgaande maand en in overeenstemming daarmede werd de visscherij met de zalmdrijfnetten, welke in verschillende riviertrajectên buitendien nog bemoeilijkt werd door sterken stroom, slechts op beperkte schaal uitgeoefend. Tegen het einde der maand werd deze visscherij bij ge brek aan voldoende vangst zelfs zoo goed als geheel stilgelegd en werd bijna uitsluitend met de zalmstreken door- gevisclit. De aanvoer van zalm bleef ver ten achter bij dien van de overeen komstige maand van het vorige jaar. Aangevoerd toch werden slechts 38 zalmen met een gezamenlijk gewicht van 293 K.G. en een opbrengst van f 1496.tegen 127 stuks met een ge wicht van 1080 K.G. en een opbrengst van f 6207.in September 1923. De aanvoer van zeeforellen of z.g. schotjes bleef ook nu boven dien van September 1923. Aangevoerd werden 50 stuks, welke f 169.— opbrachten, te gen 17 stuks in September van het vo rige jaar. waarvoor f 37.werd be- somd. Buitendien werden nog eenige houtingen ter markt gebracht tot een gezamenlijk gewicht van 40 K.G. Op de hooger gelegen gedeelte van de benedenrivieren werd in verband met den hoogen stand van het water druk met de aalfuiken gevischt op de onder- geloopen oeverlanden en daarbij wer den ruime aal- en palingvangsten ver kregen; ook de vangsten met de visch- fuiken waren, vooral wat snoek en bra sem betrof, niet onvoorspoedig. Daar entegen lieten de vangsten van schub-waren, visch met het gewone schutwant, de vischzegen en de bliek- en pooknetten tengevolge van de ongunstige omstan digheden, waaronder bet bedrijf moest worden uitgeoefend, over het algemeen te wenschen over. Ook op de bovenrivieren werd de visscherij, en inzonderheid de zegen- en het der gunstig voor de ankerkuilvissche- rij, en over het algemeen leverde deze tak van bedrijf bevredigende uitkom sten op, niet alleen des nachts, doch vaak ook overdag. Ook met de paling fuiken kon nu en dan flink wat paling worden bemachtigd. Op de Overijselsche rivieren kwam in den toestand van de visscherij nog maar weinig verandering. Op stand- visch werd in verband met den hinder, welke van het hooge water werd onder vonden, slechts bij uitzondering ge vischt en alleen met de aalfuiken en aalkubben kon af en toe nog een dag geld worden verdiend. In de binnenwateren werd nog druk op aal en paling gevischt, doch de vangsten waren over hét algemeen be langrijk minder dan de laatst vooraf gaande maand. In het begin en om streeks het mMden van de maand kon in enkele streken van het land met de dichtzetten, aalzakken, aalfuiken en dobbers nogal wat paling worden be machtigd, voor het overige echter vie len de vangsten niet mede. De vissche rij op standvisch was in de meeste streken van geen beteekenis, daar bet bedrijf veel werd bemoeilijkt door on stuimig weder cn hooge waterstanden. Alleen in enkele Züidhollajidsehe wa teren konden met de schakels en met de vischzegen, voor zoover met dit vischtuig bereids mocht gevischt wor den, vrij loonen-de vangsten van bra sem, snoek en karper en hier en daar ook van snoekbaars worden verkregen. Voorts werd in sommige wateren met de fleur nogal wat snoek gevangen. De prijzen van 'aal eri paling, snoek en baars waren in deze maand nogal aan schommeling onderhevig; de prij zen van de overige visehsoorten bleven vrijwel stationnair. De toestand van de zeevlsscherij in September. Naar de afdeeling visscherijen van het departement van binnenlandsche zaken en landbouw ons mededeelt, na men ook in September meer vaartuigen aan de zeevlsscherij deel dan in de j overeenkomstige maand van het vori- ge jaar. Hoeveelheid en opbrengst der aangevoerde visch bedroegen volgens voorloopige opgave 13.630.200 k.g. en f 3.571.700 (11.062.500 k.g. en f 2,231,500 in Sept. 1923). De stoomtreilers begonnen, meer ronü- visch te vangen; over het algemeen bleven hun vangsten echter slechts ma tig. In zooverre zij deze hier te lande aanvoerden, vingen de Noordzee-stoom treilers gemiddeld per reisdag niet meer dan 923 k.g. (989 k.g. in Septem- ber van het vorige jaar). Daar de vraag naar versche zeevisch naar ver houding groot was, werden er echter flinke prijzen voor Betaald, zoodat de besommingen van de stoomtreilers over het algemeen zeer bevredigend nl. voor de bier te lande aan voerende Noordzee-stoomtreilers ge middeld per reisdag f 326 (296 in Sep tember. 1923). In de vaart waren 132 stoomtreilers, waarvan 2 gedeeltelijk in Engeland aanvoerden, terwijl verleden jaar Sep tember slechts 105 stoomtreilers aa: bedrijf deelnamen en daarvan l! wargarenvisscberij, over nagenoeg de uitsluitend en 18 gedeeltelijk bun visch geheele maand belemmerd door hoog in Engeland losten. Drie van de stoom water; alleen tegen het éinde van de maand, toen Het water geleidelijk be gon weg te vallen, kon de visscherij op standvisch met de vischzegen en ande re netten op sommige riviergedeelten nog eenigszins tot haar recht komen en werden hier en daar nog loonende vangsten verkregen. Vooral op de ri vier de Waal werden op sommige plaat sen met de zegen flinke vangsten van brasem, snoek en baars verkregen. Van laatstgenoemde visehsoorten werden buitengewoon veel ondermaatsche exemplaren in de vangsten aangetrof- 'en- j De hooge stand van het water op de 1 bovenrivieren was intusschen bijzon- treilers vischten bij wijze van proef met een nauwmazig treilnet' op haring en hadden daarbij goed succes. Hun ger middelde vangst en besomming per reisdag (niet begrepen in de bovenver melde gemiddelden) bedroegen resp'. 1979 kg. en f 364. In het geheel voerden zij aan 120.700 kg. visch (waarvan 94.490 kg. haring), welke f 22.200 op bracht. De hoeveelheid en opbrengst der door de overige stoomtreilers aan gevoerde visch bedroegen 2.835.200 kg. en f 1.002.800 (verleden jaar September 1.700.000 kg. en f 508.700). De loggers namen nagenoeg niet aan de treilvisscherij deel; de motorkustvisschers -oefenden deze visscherij drukker, de zeilkustvis- schers daarentegen minder druk uit Laatstgenoemde vaartuigsoorten wer den beide in de uitoefening van liet be drijf vaak belemmerd door slecht we der, doch profiteerden van de hooge vischprijzen; de motorkustvisschers en zeilkustvisschers resp. 240 en 118 k.g. (verleden jaar September 280 en 106 k.g.). Aan de visscherij met de zeevisch- zegen namen slechts 3 motorschepen en 1 stoomvaartuig deel. Ook de beugvisscherij had zeer wei nig te beduiden; er namen alleen 4 sloepen aan deel (verleden jaar Septem ber 11 zeilschepen-, 1 stoom- en 1 mo- logger). In den loop van de maand breidde het aantal vaartuigen, dat de drijfnet- visscherij op haring uitoefende, zich nog eenigermate uit, zoodat het aan het einde van de maand bedroeg: 55 stoom-, 29 motor- en 312 zeilloggers. Verleden jaar bedroeg het op denzelf den datum slechts 41 stoom-, 19 motor en 224 zeilloggers. De vangsten welke binnenkwamen lieten veel te wen schen; zij bedroegen gemiddeld per reisdag voor de stoomloggers 1310 kg. (verleden jaar September 2266 kg.), voor de motorloggers 886 kg. (verleden jaar September 1101 kg.) en voor de zeilloggers 623 kg. (verleden jaar Sep tember 1074 kg.). Er bleef veel vraag naar haring, ter wijl de aanvoer betrekkelijk gering was. In verband hiermede was de prijs van de haring hoog en waren de besom mingen, niet zoo ongunstig als anders het geval geweest zou zijn. De waarde der aangevoerde vangsten bedroeg ge middeld per reisdag voor de stoomlog gers f 322 (1 377 in September 1923), voor de motorloggers f 221 (f 187 in September 1923) en voor de zeilloggers f 156 (f 181 in September 1923) De hoeveelheid en waarde der dooi de -drijfnetvisschers aangevoerde visch bedroegen resp. 8.950.960 kg., waarvan 88.707 kantjes pekelharing en f 2.225.700 tegen 7.669.000 kg., waarvan 76.130 kantjes pekelharing, en f 1.290.200 in September 1923. Door Engelsche stoomdrifters werd bovendien een -belangrijke hoeveelheid verschte haring aangevoerd. Het Algemeen Nieuwsblad „Han delsbelangen", uitgave van der Graaf en Co., bevat de crediteurenlijsten in de faillissementen N.V. Visscherij-Mij. „Nederland en Oranje" en N.V. Vis scherij Mij. „Zeewind" en „Zeewind I" te Ijmuiden. Het passief in het faillissement „Ne derland en Oranje" bedraagt f 67.204.70. Eenige der voornaamste crediteuren zijn: M. v. V., Ijmuiden f 8.926.74, Veen koloniale Bank, Sappemeer f 5.159.13, Idem, betwist f 14.112.50, P. G. W. Ut recht, f 12.699.71, Z. en H. Ijmuiden f 7.552.49, G. A., Driebergen f 4.500. Het passief in het faillissement „Zee wind" bedraagt f 125.82 en dat in „Zee wind I" 1 16.156.77. De voornaamste crediteur in dit laat ste faillissement is de Noord-Holl. Scheepsverbandbank te Haarlem met f 14.987.76. Alle vorderingen in de faillissemen ten „Zeewind" en „Zeewind I" zijn pre ferent. De visschersramp op de Schelde, Het comité tot steun aan de nagela ten betrekkingen van de verongelukten ■bij den visschersramp, werkende voor Vlissingen en Arnemuiden, keert thans voorloopige bedragen aan de weduwen uit. Ook de geredde visscher is verschil lende weken ondersteund. Thans ver wacht men dat hij spoedig aan het werk zal gaan. Ook wordt berekend wat kan worden uitgekeerd aan hen wier schepen ernstig beschadigd zijn, waarbij rekening wordt gehouden met de draagkracht der getroffenen. Voorop blijft staan het verleenen van steun aan de nagelaten betrekkingen der verongelukten. -i

IJmuider Courant | 1924 | | pagina 1