1. fi. Schaaf Chr. Oratorium Vereeniging, Haarlem iJainss- eo Kinder- hoeden Uw gezondheid adres Engelsche YILTMOEDEN BONTHOEDEN BONTIRAGEN TOSSEN Regenhoeden Oranjestraat. In <ie te IJmuiden gehouden ver gadering van aandeelhouders der N.V. Stoomvisscherij „Mercurius'' werden, naar het Hhld. meldt, balans en winst en verliesrekening goedgekeurd. Be sloten werd geen dividend uit te kee- ren doch de winst voor afschrijving te benutten. De aftredende commissaris de heer G. du Ry van Beest Holle te 's Gravenhage, werd herkozen. Vischomzet. De omzet in de rijksvischhellen te IJmui den bedroeg in Oct. van dit jaar f 1.785.170, lllllllllllllllHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIllllllllllllllllllllllllllllll kunt U tegen de ge varen van verkoudheid het beste beschutten met de desinfecteerend en oplossend werkende WYBERT TABLETTEN Groote doozen 65 Cts. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniti vereeniging voor de Nederlandsche Haring- visscherij ii van de regeering bericht inge komen, dat het in het voornemen ligt een der beide politiekruiaers voor het toezicht op de Noordzeevisscherij tot o.g. 1 Dec. en den anderen tot tegen Kerstmii in dienst te laten blijven. Gedurende de week van 30 October t.m. 5 November 1024 kwamen alhier de navolgende vaartuigen binnen 84 Stoomtrawlers, 41 Engelsche drifters, 3 stoom-, 3 motor-, 8 zeil haringloggers en 35 kustvlsschers. De besommingen waren als volgt Stoomtrawlers van f 841.— tot f 5352.— Engelsche drifters Stoom- haringloggers Motor- haringloggers Zeilharinglogg. f 1088.— f5097.— f 1494.— f2006.— tegen in Ocï van het vorig jaar f 1.310.806 °P ff Reguliersgracht gesticht. De heer Flettner roemde zeer de belangstelling, Bij het Hoofdbestuur der Reeders-, welke zijn arbeid in Nederland meen heeft ondervonden. Hij zeide, dat hij in Nederland het eerst op het denk beeld van het Flettner-roer was gcko men door observatie van de wijze, waarop in Nederland de kracht van den wind voor allerlei doeleinden wordt aangewend. Tezamen met de firma Muller stichtte hij de Flettner Scheepsroermaatschappij, die het nieu we model scheepsroer maakte. Deze uitvinding vond in Nederland bijval en werd o.a. op een van onze oorlogssche pen toegepast. Op het oogenblik zijn reeds tweehonderd Flettnerroeren gebruik. Het nieuwe Flettner-schip, dat den naam van rotorschip ontving, is ge bouwd volgens dezelfde grondslagen als het Flettner-roer. In de plaats van masten en zeilen heeft het twee zeer hooge drie meter dik ke gladde metalen walsen of cylinders Deze cylinders draaien, met een snel nei-d van honderd omwentelingen in de minuut.en ontwikkelen daarbij een vijf tienmaal grooter effect dan met zeilen die aan de masten bevestigd geweest zouden zijn, het geval was geweest In het begin van dit jaar heeft de heer Flettner voor een aantal genoo digden, onder wie president Ebert en de directeuren van de groote industriee- Ie ondernemingen zijn systeem uiteen gezet. Aan de genoodigden was even wel om geheimhouding verzocht. De fn ma Krupp bood hem haar medewer king aan. In Duitschland werkte hij hoofdzakelijk met het Aero-dynamisch Instituut te Göppingen samen. Zijn voornaamste wetenschappelijk steun punt is echter Amsterdam gebleven. De heer Flettner deelde ons mede, dat het in zijn bedoeling ligt, in Neder land een grooten rotortoren op het land te^ bouwen, die naar het beginsel der windmolens kracht voor de industrie zal leveren. Tel. 1260.— 1323 f 10780 f 8692.— be- terwijl de kustvlsschers totaal f 849.— somden. De aanvoer bestond uit 601975 K. trawlvisch, 2079 kantjes en 15909 manden haring. De totaal opbrengst bedroeg f391485,51 SCHEEPVAART. Scheepvaartbeweging. Gedurende de maand October 1924 zijn te IJmuiden door de Noordzeesluizen ge schutuit zee 298 stoom- en motorschepen met een inhoud van 1.824.078 Kub. Meter en 2 zeilschepen met 2721 Kub. Meier inhoud en naar zee297 stoom- en motor schepen met 1.854.025 Kub. Meier en 4 zeilschepen met 7841 Kub. Meter inhoud Eeb zeilschip zonder zeilen. De door de constructie van een nieuw soort van scheepsroer in Nederland en Duitschland bekend geworden direc teur van het Instituut voor Aero- en Hydrodynamiek te Amsterdam, de heer A. Flettner, heeft volgens de „Deutsche Allgemeine Zeitung" een nieuwe ontdekking gedaan op het ge bied der zeescheepvaart. Hij heeft nl. een zeilschip zonder zeilen ontworpen Volgens een telegram uit Kiel heeft he den een proefvaart met den vroegeren schoener „Buckau" plaats gehad, een eerste groote proefvaart ter zee met zijn nieuwe constructie. Deze tocht is een groot succes geworden. De „Ger- mania"-werf had het schip volgens de instructies van den heer Flettner om gebouwd. Het nieuwe systeem maakt gebruik van den invloed van wind- stroomingen op rustende en bewegen de lichamen. De eerste proeven zijn in de Aërodynamische inrichting te Göp pingen genomen. Daar is het eerste toestel vervaardigd. De tocht op zee is een voortzetting van de laboratorium proeven. Het nieuwe zeilschip bezit nog wel machines, doch deze moet men als hulpkracht beschouwen. De masten, waaraan vroeger de zeilen waren be vestigd, zijn in torenachtige lichamen veranderd, waarop de wind zijn wer king kan uitoefenen en daardoor het schip voortbewegen. Volgens de „Deutsche Allgemeine Zeitung" is de nieuwe constructie uiterst eenvoudig. Het blad zegt, dat de heer Flettner voor de eerste maal sedert meer dan duizend jaar een wer kelijke verbetering heeft gebracht in het benutten van den wind voor de scheepvaart. Vooral zal het vrachtver keer ter zee de gevolgen er van onder vinden. Wij zijn overtuigd zegt het blad, dat deze uitvinding op het gehee- le wereldverkeer der volken een groote en zegenrijken invloed zal uitoefenen. Naar aanleiding van bovenstaand be richt hebben wij ons tot den heer Flett ner gewend om hem zelf over zijn uit vinding te hooren. Het is nog maar een jonge man, die zich na den orolog in Nederland vestigde, daar hij er op re kende, in ons land gemakkelijker steun voor zijn pogingen op Aero-dy namisch gebied te zullen vinden. Dat was inderdaad het geval. De heer A. W. Kröller van de firma W. N. Muller Co. interesseerde zich voor zijn pogingen en verleende hem ruimen steun. Door den heer Kröller kwam hij met de firma Wilton te Rot terdam in verbinding. De scheepvaart ondernemingen die tot deze groep be lmoren, hebben daarop tezamen het In stituut voor Aero- en Hydro-dynamiek PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN. Gezelschap Busch. Dinsdag 11 November a.s. komt bo- vengenoemd gezelschap een groote lachavond geven in het „Th'alia"- Theater met een oerkomisch Cabaret programma, afgewisseld door een Ope rette „heer om Leer", en de dol-komi- sche klucht „Ben ik de vader?", met medewerking van den 'bekenden bari ton der Ned. Opei-a Jan Blok. Het popu laire duo Busch en de gevierde humo- riste aan de piano, Caroline Heineman, en meerdere le rang artisten. Uit de diverse recensies die voor ons liggen stippen wij even aan, o.a. „Het Centrum" schrijft: Eenige uren van onbedaarlijk lachen Nieuwe Arnhemsche Courant: Het was een avond van ongedwon gen vroolijkheid. Utrechtsche Courant: Deze klucht heeft elk lachrecord geslagen. De Telegraaf: de zaal stond overeind om de ze dolle klucht. Zoodat wij onze lezers aanraden, de zen" avond niet te verzuimen, wil men hartelijk lachen. VELSEN. Bevolking der gemeente Velsen op l November 1924. Mannen Vrouwen Totaal 15727 15334 31061 In de week van 25 October—1 Novem ber zijn in deze gemeente twee gevallen van roodvonk voorgekomen. De tweede vergadering van deS.D.A.P., waarop de raadsfractie verantwoording zal doen, is op Dinsdag 11 November in lloemoord op Wijkeroog, waar sprekers tullen zijn de heeren W. F. Visser en A. Dalmeyer. Van hef Verbond SI. Michael van clubs tot bevordering der Katholiek-demo cratische gedachten in de R. Kalh. Staats partij zijn ook in onze gemeente reeds clubs gesticht of voorbereid en wel le Velseroord en Santpoort. Vereeniging tot bestrijding der T. b. c. t e V e 1 a e n. Zaterdag 1 November zijn de lighallen van de Vereeniging voor dit jaar gestolen wagens afgeloopen stizoan. Het wederjjwas^over^het algemeen niet gunstig, zoodat het overgroote deel van den njdj doorgebracht moest worden in de daarvoor oestemde Lighallen. Gemiddeld hebben 10 personen van 19 Mei tot 1 Nov. gekuurd. De uitslag van de patiënten is over het algemeen bevredigend te noemen. Zooals boven is aangehaald was het weder nogal regenachtig, waardoor de wandeling van en naar het bosch, niet altijd van de aan genaamste was voor de patiënten. Over de ligging, verpleging en behandc ling waren allen hoogst tevreden, en namen voorzoover zij thuis moeten doorkurtn, slechte noode afscheid van hun opzichteras en terrein. Het is ook te betrturen dat de Vereeniging haar vleugels nog niet verder kan uitslaan. Doch de financiën laten tot heden nog niet toe, om het geheele jaar door, te laten kuren. Daar zijn b.v. de kosten le. Middagvoeding. 2e. Salaris personeel. 3e. Verlenging van Lighallen. 4e. Vergrooting van keuken. Dit zijn 4 tactoren, waarmede rekening gehouden moet woraen. Vooral de onder le en 2e genoemde kosten, zijn steeds weder lerugkeerend, terwijl 3e en 4e minder gewicht in de schaal zouden leggen. Doch dat bij veratrekking van middag voeding een zeer groot resultaat te ver krijgen zou zijn, mogen we ongetwijfeld ais beslissenO vaststellen. immers de juiste voedingstijd, hoeveel heid en de controle op het gebruik, alsmede net gezamenlijk eten zijn niet weg te cijfere factoren. Bij gelegenheid kom ik eens terug op de kosten van de Lighallen, zooals ze nu zijn, en zouden kunnen zijn ook bij verstrekking van middagvoeding. Rest mij thans nog een woord van dank, namens het bestuur uit te spreken aan de oeeren Jhr. Boreel van Hoogelanden, wegens net beschikbaar stellen van het bosch en rl. den Braber, Petroleum en brandstoffen- nandelaar, alhier, door wiens medewerking de petroleum gratis werd verstrekt door de Maatschappij Texas; aan alle geefsters gevers, flie hun penning hebben ge geven in het daarvoor bestemde busje, waarvan de totaal opbrengst was f 40.21s n verder aan alleffi die de vereeniging oowel moreel als financieel hebben ge steund. Velseroord, November '24. „PROP." INGEZONDEN. duiten verantwoordelijkheid der Redactie Geachte Redactie'. Zondagavond j.l. bevond ik mij aan de halte-Driehuis om kwart na achten.- De trein naar Haarlem zou om 8.21 u vertrekken, doch was ongeveer een half uur te laat. Er was dus alle tijd om de schandelijke verlichting daar op te merken. Het is onbegrijpelijk. In het wachthuisje, waar >een dertigtal men schel! dien avond leen tijdje moesten schuilen voor den regen, brandt bo vendien in 't geheel geen licht. Moet daar eerst een ongel.uk gebeuren, wat niet uitblijven kan? Laten B. en W. of de Kamer v.an Koophandel of welke andere autoriteit dan ook dezen put toch trachten te dempen, vóór het kalf verdronken is. Met beleefden dank voor de plaat sing, hoogachtend, Uw abonné, ff C. H. W. MALLE GEVALLEN. Waar moet 't toch met ons, arme jonge mannen ïieen? Heden morgen de courant opslaande lees ik dat bij Kon. Besluit 7 zegge zeven dames door H. M. on: se Koningin geridderd zijn. Zeven dame b, die zich öf roemrijk op het veld van <>er hebben gedragen of op andere wijze izich bijzonderlijk ver dienstelijk voor, het vaderland hebben gemaakt. Zien we welke functiën deze gerid derde dames 'in onze onvolprezen sa menleving bekl,eeden, dan zal het mis schien enkele bevreemden, doch bij ernstig nadenklen, zal men deze regee- ripgsdaad wel kunnen begrijpen. De ze ven geridderde dames dan zijn: 1 huis houdster, 1 kosteres, 1 werkvrouw en dienstboden. Alle onmiskenbare en hoogst vardieristelijke burgeressen, on getwijfeld, sebtoon we niet zouden kun nen zegrgen, "wie het meest onmisbaar Edcich, waar moet het met ons .sterk" geslacht naar toe, als we slechts, met groote finantieele opoffe ring -een insigne kunnen bemachtigen van oen N. V. B., een N. G. O. B., een J. G-. B. of een andere B. en onze echt- gen'ooten, onze huishoudsters, onze naaisters, onze dienstboden en onze „P our passer le temps" met het ridder kruis op de! blouse naast ons gaan en niet souvereine minachting op de ver schoten lapel van onze jas neerzien, waar we geuren met een „gekocht" blikkie" of knoopie. Er is één troost: Als het legerrestantje eens bij ons wordt opgeruimd en we krijgen 't bijv. eens aan dien stok met den Bels, awel zulle, dan zj ililen onze van ridderkrui- Dir. de heer OEOROE ROBERT. 28»te Uitvoering BEETHOVEN-AVOND, op Dinsdag 18 Nor. 1924, 8 uur, in de Oemeente Concertzaal. „MESSE" onder directie van den heer OEORGE ROBERT en .0» SYMPHON1E" onder directie van den heer NICO OERHARZ. SOLISTEN: Mej. MIA PELTENBURO, Haarlem, Sopraan. Mevrouw KOOLHOVEN—EYRE ASHA, Bloemendaal, Alt. De heer JAC. VAN KEMPEN, Bloemendaal, Tenor. De beer JAC. CARO, Utrecht, Bas. De heer PIET HALSEMA, Haarlem, Orgel. ORKESTHaarlemsche Orkeitvereeniging. Kaarten 5 f 2.50, f 1.75 en een zeer beperkt aantal a f 1.— plue stedelijke belasting, verkrijgbaar bij den heer P. VERHOOO, Stationsweg, Velseroord en des avonds aan de zaal. Plaatsbespreking Dinsdag 18 November van 11—12 uur. Oenerale Repetitie op Maandag 17 November half acht. Toegangs prijs f 0.60 plus belasting. sen voorziene dames -de aanvallers evengoed onderdrukken, als ze ons „helden" altijd hebben gedaan. Watsntand IJamlAeo. Nov. 1024 H. water Dagen v.m. n.m. 9 1.32 1.51 10 2.14 2.28 11 V.M. .2.50 3.06 12 3.26 3.40 13 4.00 4.12 14 4.35 4.45 15 5.07 5.16 HINDERWET. Burgemeester en Wethouders dei- gemeente Velsen brengen ter openbare kennis, dat het verzoek van H. Butzer te 's Gravenhage, om op het perceel, kadastraal bekend gemeente Velsen, Sectie A No. 1078, gelegen nabij den Nieuwe Schulpweg, een steenfabriek te mogen oprichten, waarin gebezigd zullen worden 2 electromotoren, elk van 54 P.K., door hen is toegestaan. Velsen, den 4 November 1924. Burgemeester en Wethouders voorn., de secretaris, de burgemeester, J. KOSTELIJK. RIJKENS. GEMENGD NIEUWS. Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en Omstreken. ^'"'Belgisch douanetarief. Blijkens een mededeeling, welke wij ont vingen van de Nederlandsche Kamer van Koophanpel te Brussel, zijn in het nieuwe Belgische douanetarief belangrijke wijzigin gen aangebracht, vergeleken met het tarief, hetwelk op onze Kamer ter inzage ligt. Wij hebben daarom een excemplaar van het laatstvastgestelde tarief laten komen en adviseeren belanghebbenden daarvan wel inzage te willen nemen. Het visum voor Zwitserland afgeschaft. Het ministerie van Buitenlandsche Zaken brengt ter algemeene kennis, dat, ingevolge een besluit van den Zwitserschen Bondsraad van 26 Sept. j. 1. Nederlandsche onderdanen, in geen enkel geval meer een visum behoe ven om zich naar Zwitserland te begeven. Het verplichte visum is derhalve thans ook vervallen voor hen, die zich naar Zwitser land begeven om aldaar een beroep of bedrijf uit te oefenen, of om er werk te zoeken. Deze personen hebben echter noch steeds voor de uitoefening van een bezoldigd be roep of bedrijf de toestemming noodig van de betrokken Zwitsersche overheden. Noord- en Zui d-H o 11. Reddingmaatschappij. Op Dinsdag 11 November e.k., den dag waarop de Noord- en Zuid Hollandsche Reddingmaatschappij haar Eeuwfeest viert, zal het bestuur dier Maatschappij een recep tie houden van halfdrie tot 4 uur namiddag, waarvoor het bestuur van de Groote Club een van de lokalen van deze Club heeft beschik baar gesteld. waaronder nog eenige Fransche Modelhoeden Alleen prima vilt. en Prima kwaliteit, geen imitatie vanaf f9.75. in gummi en leder vanaf 11.25. Bloemen en Fantailën

IJmuider Courant | 1924 | | pagina 2