I* ■I Niet Wachten ai PREDIKBEURTEN VOOR ZONDAG A.S. IJMUIDEN. NED. BERV. KERK 10 uur: Ds. F. Poslma, Pred. Directeur Diaconessenhuis Haarlem. 3 uurDs. Erdman, Bediening van den H. Doop. Woensdagavond 8 uur: Bijbellezing, Ds. Erdman. Zaterdagavond 8 uurBidstond. Doopsgez. Gem. Aid. Prot Bond. 10.30 uur: Ds. W. Luikinga. GEREF. KERK. 10 uurDs. Jansen. S uur: Dezelfde. CHR. GEREF. KERK. 10 uur: Godsdienstoefening. 5 uur: Hetzelfde. Donderdag 7.30 uurDs. J. W. Polman van Almelo. EVANGELISATIE HOOGEBERG Zondagmorgen 10 uur: Zondagschool Zondagavond 7 uur: Samenkomst. SprekerB. v. d. Meer. Donderdagavond 8 uur: Bijbelbespreking. VELSEROORD. NED. HERV. KERK. 10 uur: Ds. Kroese. 5 uurDezelfde. GEREF. KERK. 10 uur: Ds. Wissink. 5 uurDezelfde. VELSEN. NED. HERV. KERK. 10 uur: Da. W. S. van Leeuwen. 5 uur: Dezelfde. WIJKEROOG. GEREF. KERK. 10 uur: Godsdienstoefening. 5 uur: Ds. J. D. Boerkoel. SANTPOORT. NED. HERV. KERK. 10 uurProf. Dr. G. A. van den Bergh van Eysinga. EVANGELISATIE. 10 uur: Ds. Vunderink te Haarlem. LOKAAL BETHEL. 9.45 uurDe heer L. Smelik. 5.30 uurDezelfde. OFFICIEEL. Openbare vergadering van den raad der gemeente Velsen op Woensdag, 12 Novem ber 1924, des namiddags 7 uur ten ge' meentehuize. AGENDA 1Ingekomen stukken. a. een bericht van P. F. C. Roelse, dat hij ontslag neemt als lid der commissie van toezicht op de Handelsavond school (k.g.) b. een verzoek van W. Kremer om eervol ontslag als gemeente-geneeskundige met ingang van 15 November 1924 (voor gesteld wordt, het gevraagde ontslag met ingang van genoemden dag, eervol te verleenen). 2. Aankoop van het landgoed „Velser beek", met bijbehoorende gronden en aangaan van eene geldleening. kreeg het toenün! handen voor een prikje, n.l. voor f 9370. Maar hij had niet de ge heele buitenplaats, want het bosch bij Velserbeek behoorende verkocht men aan Vrouwe Maria Le Sentre, weduwe van Mr. Cornelis Trip, voor f 16630. Dat schepen Barent Kromhout echter geen slechten koop had gedaan, blijkt hieruit dat hij een jaar later de hofstede Velserbeek verkocht, maar de daarbij behoorende hofstede 's Graven- lust voor zich zelf hield an alleen voor Velserbeek f 15000 maakte. Kooper was de Friesche edelman Jhr. Edzart van Bur- mania van Bakkeveen, die woonde te Leeuwarden, doch meest te Amsterdam verblijf hield. Lang hield Jhr. van Burmania Velserbeek ook al niet, want twee jaar later verkocht hij het weer aan den heer Frans Jacob Berg te Amsterdam, oud-kapitein-ingenieur der O. I. Compagnie te Batavia. Deze be taalde er f 16600 voor. De weduwe van den heer Berg, Vrouwe Amelia Maria Ooll van Frankesteyn, verkocht Velserbeek in 1781 aan den heer Johan Goll van Franke steyn te Amsterdam voor f 27000. De nieuwe eigenaar breide Velserbeek uit, want in 1782 kocht hij van Mr. Willem Boreel het buitenbosch achter de plaats voor f 6000. In de 19e eeuw is Velserbeek in bezit gekomen van de familie van Tuyll van Serooskerken. Lange jaren woonde er F. W. C. H. Baron van Tuyll van Seroos kerken, de voorzitter van het Nederlandsch Olympisch Comité. Het is een heerlijk landgoed met mooie waterpartijen, prachtige lanen met vroeger machtige eiken en beuken. Vanaf den Driehuizer Kerkweg had men een mooi gezicht op het huis en den hertenkamp, waarin de fraaie dieren zulk een bekoorlijk aspect gaven. Meermalen zijn wij geweest in de mooie zalen en kamers van het oude huis. Hoe gastvrij was men er altoos en hoe beminnelijk de bewoners, ook ons vroegere raadslid, die zoo in 't bijzonder de sympathie der ingezetenen had en in IJmuiden met een overweldigende meerderheid als raads lid gekozen werd. Als er 's winters ijs was, reden de kinderen op de vijvers van Velserbeek en des zomers was er vaak een Zendingsfeest, 't zij het landelijke, het Noord-Hollandsche of ook wel van het Leger des Heils. Velserbeek was een uitgebreide bezitting, j want het liep vanaf het dorp tot aan de spoorlijn en over de spoorlijn tot aan den Zeeweg te Velseroord. Dan behoorde er toe het land aan beide zijden van den Stationsweg, ook aan de de kanaalzijde en het mooie stuk weiland tegenover den ingang van Velserbeek tot aan den Rijks straatweg. Sinds den verkoop in 1918 er er veel vernield en ware er toen geen kap- verbod gekomen, dan was het nog veel erger geweest. Gelukkig is het gevaar van een fabriek op dit mooie terrein afgewend, doordat de raad het bestemde voor open bebouwing, dus voor villabouw. Als de gemeente „Velserbeek" straks aankoopt, hopen wij dat een gedeelte er van als park intact zal blijven en dat men het verder zal exploiteeren als villapark. G. V. Velserbeek. Zeer waarschijnlijk zal de buitenplaats Velserbeek binnenkort eigendom der ge meente zijn. Want het ia niet aan te nemen, dat de raad deze gelegenheid tot aankoop van de plaats nu nog eena zal laten voor bijgaan. Het is toch al jammer dat er zooveel bedorven is aan deze prachtige buitenplaats, want er is ontzaglijk veel hout gekapt. Als de gemeente Velserbeek in 1918 had ge kocht en er was toen zooveel hout uitge haald als nu is geschied, had de gemeente een aardig voordeeltje gehad, want er is voor veel meer dan f 75.000 hout uitgehaald en dat is het bedrag dat de gemeente toen meer moest geven. Velserbeek is een heerlijk-gelegen bui tenplaats, waaraan niet zulke rijke historische bijzonderheden zijn verbonden alt aan Watervliet, Beeckesteyn, Waterland enz. In 1699 werd Velserbeek bewoond door den heer Hendrik Ter Smitten, een Amster- damsche patriciër, die in dit jaar o.a. een overeenkomst aanging met den heer Dirck Munter, den bewoner van Huize Waterland, aangaande het recht van overwegen en voetpaden over de hofstede Velserbeek en het verleggen van de Lievendaalsche beek, waardoor meer water door de Velservaart zou worden geloosd. De buitenplaats Velserbeek bestond oud tijds uit twee hofsteden, n.l. Velserbeek en 's Gravenlust en is geruimen tijd in het bezit der familie Ter Smitten geweest. Mr. Hendrik Ter Smitten erfde het als eenig kind van zijn vader en bewoonde het tot aan zijn dood. Zijn weduwe, Vrouwe Anna Maria Cara Huyghens, Vrouwe van Spa- land, verkocht Velserbeek in 1761 aan Vrouwe Anna Scheltus, weduwe van den heer Abraham van Hoboken te Amsterdam, voor f 24.000. Vrouwe Anna Scheltus huwde weder ir, f den heer Frans Gerard Eysingh en in 1766 verkocht hij Velserbeek alweer. Een eenvoudig burger van Velsen, n.l. de heer Barent Kromhout, schepen en timmerman, maar nu reeds beginnen Uw handen in te wrijven met Purol dat voorkomt het ruw worden en stukspringen. PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN. IJmuiden's Bloei. Gisteravond had in Thalia de aan gekondigde vergadering plaats van het Comité tot bevordering der op richting van een Vereeniging IJmui den's Bloei. Onder de aanwezigen waren de raadsleden Vermeulen, Groeneveld, v. Steen, Bosman, Landeweert, Dal- meijer, Dunnebier, Zwanenburg, Roelse en Wardenaar, de gemeente-secretaris, de heer J. Kostelijk, de commissaris De voorzitter van het comité, de heer W. Jongstra, verkreeg daarop het woord en herinnerde aan den toestand van IJmuiden in 1914. De visscherij ver keerde in hloeienden toestand en de visschersvloot nam gestadig in aantal toe. Noch Geestemunde, noch Cuxha- konden toen met IJmuiden wed ijveren. Toen kwam de oorlog en de groote vrees voor handel en visscherij. Maar de vrees werd beschaamd. Spr. wil weinig zeggen over de jaren 19141918, alleen dit dat een woord van diepe er kentenis past voor onze visscherslie- den, die zoo getrouw hun plicht hebben vervuld. Ook wil spr. memoreeren het grenzenlooze optimisme van de IJmui denaars, die verwachtten dat ze na den oorlog een geweldige opleving zouden zien. Even was dit in 1919 het geval, maar de catastrophe kwam, toen Duitschland zijn grenzen voor onze visch sloot. Spr. zegt dat men voor IJmuiden wel eens vergelijkingen heeft gemaakt en dan meest slechte, b.v. met Klondyke. Spr. wil ook een vergelijking maken en wil IJmuiden vergelijken met het Am sterdam uit de gouden eeuw. Onze kooplieden waren heusch zoo kalm en gemakkelijk niet, zegt spr. en dat wij nu een belangrijke koloniale mogend heid zijn, hebben wij aan hen te dan ken. Zoo gingen de IJmuidenaren er in 1919 ook op uit, naar België, Noord Frankrijk, Elzas-Lotharingen en ook in alle plaatsen van ons land ging men er op uit, om de visch te plaatsen. En het is gelukt en sinds dit jaar gaat er ook weer visch naar Duitschland, zoo- dat nu de geheelestoomvisschersvloot in de vaart is. Spr. vraagt echter of dit zoo blijven zal en of er niet meer gedaan kan wor den. Toen dan ook in den raad een commissie ter bestudeering van het vraagstug IJmuiden-Badplaats werd benoemd, hebben wij dit met groote instemming begroet. En nu willen wij het rapport der raadscommissie rustig afwachten, zegt spr., maar daarnaast meenen wij dat het particulier initia tief niet behoeft te worden uitgescha keld. Spr. vraagt of het niet mogelijk zou zijn dat de weg van B'loemendaal aan Zee, de Zeeweg, langs het strand naar IJmuiden zou worden doorgetrokken. En als deze dan werd doorgetrokken langs het duin naar de Wilhelminaka- de, hadden wij een prachtverbinding. En alles is daar bij 't strand nog ge schikt om er een nieuw baddorp te stichten en om den spoorweg door te trekken tot bij de Zuidpier, waar een nieuw station gebouwd zou kunnen worden. De badgasten hebben hier al lerlei attracties, als de vischhallen, de sluizen enz. Spr. zegt dat er veel meer dingen zijn, in de tweede plaats de scheep vaart. Telkens zien wij de kleine week- booten uit Engeland hier aankomen, moeten schutten en naar Amsterdam doorvaren. Dit houdt enorm veel tijd op. Het zou toch best mogelijk zijn dat deze schepen in IJmuiden zouden komen lossen en laden. De haringhaven die daar eigenlijk renteloos ligt en waar niet veel anders dan schepen worden opgelegd, zou best kunnen dienen voor deze weekbooten en de noodige loodsen zouden er gebouwd kunnen worden. van politie, de heer D. de Ridder, de di-Spr. meent dat. een passagiersdienst recteur der Rijksvisschershaven, de - IJmuiden—Harwich niet tot. de onmo- heer F. J. H. Schneiders. j gelijkheden behoort. Maar de vracht- De vergadering werd geopend door diensten zouden voor heel Noord-Hol den heer K. H. Tusenius, die zeide ver- land voordeel bieden. Onze provincie heeft veel export-artikelen, als groen ten, boter, kaas, vee enz. En daarvan heugd te zijn dat velen aan den oproep van het comité hadden gevolg gegeven. Spr. zette het doel van het voorloopig comité uiteen, dat is-de oprichting van j den biedt het voordeel dat die produc- I gaat heel veel naar Engeland. IJmui- de Vereeniging IJmuiden's Bloei. Spr. zegt dat hiertoe eendrachtige samenwerking noodig zal zijn. Daartoe zal noodig zijn de medewerking van hen, die hier geplaatst zijn van rijks wege, van de provincie en de spoorwe gen. Velen toch beschouwen IJmuiden als een doorgangshuis en zoo gaarne zouden wij het anders zien. Belangrij ke zaken zijn er genoeg, b.v. dat IJmui- j nen wel niet zal steunen. Maar spr. zegt den en Velseroord als in een keurslijf dat het comité een eerlijk onderzoek gedrongen zijn. wil, wat het beste voor IJmuiden is: of Dat de raadsleden genoodigd zijn, is niet omdat de Vereeniging zich in de plaats wil stellen van den raad, maar ten hier in koelruimten 'bewaard kun- j nen worden en dat hier menschen- zijn, i op de hoogte der koeltechniek. I Men zal misschien de financiën een j bezwaar vinden, maar spr. gelooft dat als de Vereeniging van Burgemeesters zich verstaat, de financiëele kant ook j wel op te lossen is. Wellicht zal men ook zeggen, dat Amsterdam deze plan- voor IJmuiden doen, zullen we velen van de duizenden vreemdelingen, die dan komen, ook naar hier trekken. Spr. zegt dat IJmuiden zoo vele mogelijkheden biedt en hoopt dat velen daartoe zullen medewerken, ook als vooraanstaanden straks geroepen zul len worden deel van het bestuur der Vereeniging uit te maken. Daarna sprak de heer Carel Brensa, die het merkwaardig noemde, dat een Amsterdammer hier over IJmuiden'! bloei staat te spreken. Maar spr. heeft de mogelijkheden van IJmuiden gezien en deze hebben hem gegrepen. Er kan een moment komen, dat expansie ge boden is en spr. meent dat dit voor IJmuiden gekomen is. Spr. zegt dat de heer Jongstra heeft gesproken van Am sterdam der 16e eeuw, maar spr. wijst op het Amsterdam der 14e eeuw, dat naar voren kwam en zich uitbreidde door gebruik te maken van een rno ment-suprême, n.l. van het mirakel van het heilig sacrament, dat vele men- schen naar de plaats lokte. Dat moet men te IJmuiden doen en spr. meent dat dit kan, meer dan in vele andere plaatsen van dezelfde grootte. Velsen toch is niet een van de minste gemeen ten van ons land, gezien haar ligging ten opzichte van Amsterdam. Van die commerciëele beteekenis had IJmuiden allang voordeel moeten trekken. Voorts is de zee een der groote mogelijkheden van IJmuiden. Daarom moet het een veel grootere bekendheid krijgen. Want bekend is het niet. Waarom komen hier anders niet een paar honderdduizend Amsterdammers, vraagt spr. Temeer waar de mooie waterweg al een voor proefje geeft van de zee. IJmuiden moet zich dus annonceeren, zegt spr. in Amsterdam, in Haarlem en overal. Dit Vreemdelingenverkeer zal veel voor- deelen bieden. Spr. is overtuigd dat IJmuiden deze mogelijkheid al te lang onderdrukt heeft, nadat men steeds dacht aan één ding, de visscherij. En al willen we daaraan heelemaal niet tor nen, ze is toch wisselvallig en men doet wijs om daarnaast aan andere dingen te denken en aandacht te wij den. Daarvoor behoeft niets ontgonnen te worden, alles is er voor klaar, zegt spr. IJmuiden moet zich zelf leeren ken nen in zijn waren aard en op de hoogte komen van zijn beteekenis voor het ge heele land. Het moet zich los maken van zijn provincialisme, al hoeft het zich niet te overschatten. Spr. meent dat de nieuwe Vereeniging zich als eerste doel moet stellen het trekken van veel menschen naar IJmuiden. Daar zou de Vereeniging zich dezen winter mee kunnen bezig houden. Het is een stap om te komen tot de groote dingen, door den vorigen spreker genoemd. Spr. waarschuwt er voor dat dit misschien eens zou gebeu en buiten de IJmuidenaren om, want het zou toch het mooiste zijn als de IJmuidenaren het zelf deden. Spr. gelooft aan de toekomst v. IJmui den, dat een nieuwe ontwikkelings- phase is aangebroken. Laten we zor gen daar deel aan te hebben, zegt spr., want het behoeft niet dat vreemdelin gen dit doen. IJmuiden behoeft niet te zijn de minste onder de badplaatsen, maar kan worden de meestbeteekenis- \olle. Door zijn eigen karakteristiek, die vooral vreemden opmerken. Spr. wekte op om nog dezen avond allen mede te werken tot oprichting der Ver eeniging IJmuiden's Bloei. Een honderdtal der aanwezigen gaf zich al dadelijk als lid op, zoodat de voorzitter, de heer Tusenius, de verga dering een succes mocht noemen. Spr. hoopt dat ook verschillende vereeni- gingen hun medewerking zullen verlee nen. Spr. wijst er nog op dat hier de laatste jaren meerdere vorsten zijn ge weest, een Kardinaal der R.K. kerk, voorts commissies als onlangs uit Ant werpen enz. Er is dus overgroote be langstelling voor IJmuiden. Nu de Vereeniging is opgericht, stelt het voorloopig comité zich voor spoedig een ledenvergadering te beleggen en een bestuur te kiezen. De voorzitter bedankte nog in 't bij zonder den heer Vlessing en de IJmui- der Kunstkring, die met eenige muziek nummers voor een aangename afwisse ling zorgde. omdat zij leidend en adviseerend voor dit deel der gemeente wil optreden. Voorts zijn de vertegenwoordigers van handel en industrie uitgenoodigd en tal van andere vereenigingen. De heer Tusenius leest verschillende sympathiebetuigingen met het beoog de doel voor, o.a. van den Burgemees ter, van Jhr. Mr. J. W. G. Boreel van Hogelanden, de directie der Kon. Ned. Hoogovens en Staalfabrieken, de di rectie der Alkmaar Packet enz. - j 'bij Amsterdam (zoo noodig de geheele gemeente Velsen) of een zelfstandige gemeente IJmuiden. Spr. wijst er op dat de aspiraties van Amsterdam gaan naar het Westen, -dit getuigt de ope ning der Coenhaven. Spr. wijst er nog op dat over vier jaar de nieuwe schutsluis zal worden geopend. Dit zal zeker met feestelijkhe den gepaard gaan. Spr. verwacht dan H. M. de Koningin en velen uit vreemde landen. Voor de ontvangst van die ve len is toch ook een Vereeniging, als wij willen noodig. En in dat jaar zijn ook de Olympische Spelen. Als wij iets Bij de gehouden verkiezing van 5 leden in het kiescollege der Ned. Herv. Gemeente werden uitgebracht 129 geldige stemmen. Hiervan werden uitgebracht op v. Leeuwen en Jac. Varkevisser elk 87 stemmen, D. van Noordenne 76, Job van der Plas 74, H. J. Dedecker 67, A. Rietdijk 59, J.M.Jimmink 55 en verschillende per sonen 1 stem. De 5 eerstgenoemde heeren, candidaten van beide kerkelijke kiesvereeeigingen, hadden dus de volstrekte meerderheid ver kregen. Doch toen deed zich het eigen aardige geval voor dat een dezer in de kerkelijke registers onbekend was. De verkiezing van de heer Dedecker werd dus ongeldig verklaard, waardoor een herstemming noodig was tusschen de heeren Rietdijk en Jimmink, beiden aan bevolen door een of meer leden. S p'e 1 d'j'e s d a g tenbate der Noord- en Zuid-Holl. Redding Maatschappij. Naar we vernemen bedraagt de opbrengsl van bovengenoemden speldjesdag, welke alhier werd gehouden f 1457.39. VELSEROORD. Men verzoekt ons mee te deelen, dal de Chr. Zangvereeniging Hosanna alhier niel ontbonden is, maar dat de Vereeniging blijft voortbestaan. Als tijdelijk directeur zal optreden de heer H. Klees alhier. VELSEN Het Bestuur van de gemengde zang vereeniging „Zang Veredelt" heeft eene loterij georganiseerd ten bate der kas. Ver loot zullen worden eenige handwerken, waaronder eene gehaakte bedsprei, als hoofdprijs, geschonken door eene dei vrouwelijke werkende leden. Ook de andere handwerken zij geschonken en vervaardigd door de dames van het koor. Deze artikelen zijn geëtaleerd bij Gez. Raat te Wijkeroog. De „Hanze" viert binnenkort te Beverwijk haar 12'/8-jarig bestaan. Bij die gelegenheid zal er in het gebouw der K. S. A. aldaar eene tentoonstelling gehouden worden. Een der afdeelingen zal zijn eene bakkerij- tentoonstelling, waaraan alle bakkers uit de provincie Noord-Holland kunnen deel nemen. Door eenige fabrikanten op het gebied van het bakkersvak zullen verschillende wedstrijden worden georganiseerd, waar voor ze medailles en diploma's beschik baar zullen stellen. Hierdoor is het succes verzekerd. De tentoonstelling is bepaald op 9 tot en met 15 Januari 1925. BURGERLIJKE STAND VELSEN. Ondertrouwd: J. Meijer en J. H. v. d. Dool; D. R. Houtgraaf en E. Michiels; B. C. Vendel en M. H. Kors; A. C. H. v. Lieshout en J. Pannekoek; A. F. Bouchier A. A. Bank; M. v. Brugge en M. C. A. de Rooy Gehuwd: J. v. Es en T. Visser; P. A. Rozemeijer en C. E. Vos. Oeboorten; J.Zwemmer—de Groot, d.; Ch. C. den Bakker—Reijgwart, d.; J. v. d. Steen—Post, z.; W. Spaans—Verschoor, z.; G. Vermeulen—v. Aperen, d.; J. M. M. Dui- vesteinv. d. Bos, z. Overleden: Ouurtje Bosman 23 jJ echtgen. v. J. M. Jimmink. Arbeidsbemiddeling Velsen. Als werkloos ingeschreven op 8 Nov. 1924 timmerlieden, 4 schilders, 1 metselaar, typograaf, 1 meubelmaker, 1 bankwerker, boormeester, 3 sigarenmakers, 2 kantoor bedienden, 35 diversen. - Dinsdagavond jd. is de tweede winterlezing te Wijkeroog gehouden voor een talrijke - schaar van vrouwe lijke en manlijke belangstellenden. De heer Schuit heette den spreker en de aanwezigen welkom en deelde mede, dat de heer Salm de derde lezing zal houden op Vrijdag 19 December en dat de heer Eggink als onderwerp van behandeling op 29 Januari gekozen had Selma Lagerlöf en hare werken. Hierna kreeg het woord Dr. A. H. de Hartog van Amsterdam over „Geest- mensch-Beestmensch". Spr. was hier nu reeds met verschil lende onderwerpen opgetreden en meende in verhand met het reeds be sprokene nu eene beschouwing te moe ten geven o\er hét geestesrijk en deed dit naar aanleiding van de Openbaring van Johannes. Dit hoek is volgens spr. geen wilde phantasie, maar een wereldbeschou wing, velen zien verband tusschen het daar geschrevene en gebeurtenissen van latere tijden, die ook reeds achter ons liggen bijv. den laatsten wereld oorlog. Over het algemeen hebben de men schen een heimwee naar het verledene, naar het verloren paradijs, maar we moeten integendeel vooruitzien en streven naar het betere en niet steeds vragen waarom dit en waarom dat. In de Openbaring zag Johannes de wereld als een louteringskroes, waar uit het volmaakte te voorschijn kwam. In het 4e hoofdstuk vers 6 en vervol gens ziet Johannes vier beesten te voorschijn komen. Spr. ging nu na wat daarvan naar zijne meening de beteekenis was. Het eerste dier, gelij kende op een leeuw beteekende het hart der dingen, het beeld van het vlammend hart, de aanduiding van het beginsel des levens. Het tweede heest gelijkende op eene koe was het beeld van de aardkorst opkomende uit de aarde, terende op de moederkorst, het beeld der voortbren ging. Het derde dier had het aangezicht van een mensch, die zich drie namen verworven heeft, Adam, de aardgebo- rene, voortgekomen uit de roode aard kluit, Antropos, vraagteeken, hemel- ganger, het eenige schepsel, dat recht op loopt en Manas, denker, wilier, doorvorscher van het heelal. Het vierde dier was een adelaar, die opstijgt naar het Goddelijke, het aard- sche beneden zicb latende. Verder ging spr. de beteekenis na

IJmuider Courant | 1924 | | pagina 6