IJmutder Courant Rhenmatiefc, Influenza, Gevutte Koude, Kiespijn Zaterdag 15 November 1924. 2e blad. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders der ge meente Velsen brengen ter openbare kennis, dat hun verzoek aan Gedepu teerde Staten van Noordholland, om in een gebouw aan den Kanaaldijk, kada straal bekend gemeente Velsen, Sectie H, No. 4246, eene noodslachtplaats te mogen oprichten, door dat College is toegestaan onder voorwaarden. Velsen, den 13 November 1924. Burgemeester en wethouders voorn., de secretaris, de burgemeester, J. KOSTELIJK. RIJKENS. Watantasd Maslisa, Nov. 1924 H. water L. water Dagen v.m. n.m. v.m. n.m. 16 5.39 5.51 1.18 1.28 17 6.13 6.28 1.46 2.02 18 6.53 7.14 2.21 2.42 19 L.K. 7.43 8.10 3.02 3.28 20 8.46 9.20 3.56 4.29 21 10.04 10.43 5.13 5.46 22 11.20 11.52 6.38 7.02. DE AANKOOP VAN VELSERBEEK. „Een slag in 't aangezicht''. Twee weten meer dan een, zegt men dikwijls, 't Is natuurlijk lang niet altijd waar, doch gewoonlijk gebruikt iemand dit als stopwoord, als hij iemand koste loos om raad vraagt. Twee weten meer dan een, welnu dan zullen 21 zeker wel meer weten dan een en als 21 volksvertegenwoordigers zeggen „doen" en 1 dagbladschrijver zegt „niet doen", of althans niet zóó doen of nog niet doen, dan moet zulk een dagbladschrij ver toch wel den indruk krijgen, dat hij er met zijn opinie wanhopig naast is geweest. Welnu, geachte lezers, dien indruk hebben we inderdaad gekregen toen de raad van Velsen, zonder boe of ba met 21 stemmen, neen geen stemmen, want er is niet hoofdelijk over gestemd, maar met 21 eenigszins verwezen ge zichten goedgevonden dat door een ha- merklop de gemeente een nieuwe schuld op zich laadde van een half millioen. Dit besluit was, niet alleen om het besluit zelve, doch meer nog om de wij ze waarop het tot stand is gekomen een slag in ons aangezicht, die ons strie mend heeft getroffen. We willen dit openlijk erkennen, tevens erkennende dat, indien we ooit de ijdelheid hadden gehad te meenen wel eens een gezonde kijk op sommige dingen en sommige toestanden te hebben, we daarvan wel op een radicale wijze genezen zouden zijn geworden, door dit raadsbesluit, dat een aanfluiting en een hoon is ge weest voor den schrijver van het arti keltje over den verkoop v. Velserbeek in het Woensdagnummer van deze cou rant, juist verschijnende vóór de „hi storisch" fe worden raadszitting. Laten we hopen, dat dit aangehaalde bijvoeg lijk naamwoord nimmer door een min der gunstig klinkend vervangen zal worden. We schreven „genezen zouden zijn geworden", omdat we tot ons leedwe zen moeten verklaren, dat hoe hard de pil "ons te slikken gegeven ook ge weest is, zij nochtans niet het resultaat heeft gehad, dat men zich er van zou denken. In ronde woorden wil dat zeg gen, dat we zwichtende voor het inzicht van onze 21 vertegenwoordigers in den raad, die nu eens nlei verdeeld waren (men denke aan de ziekenhuiskwestie) nog in vollen ernst meenen, dat we een zeer duren, misschien te duren koop hebben gesloten en dat de wijze, waarop dit raadsbesluit in de openbare zitting is gevallen, reden kan zijn tot groote ontstemming bij de burgerij, die a rai- son van belasting de rente van méér, veel meer dan de koopsom zal moeten opbrengen. Of we dan zóó hoogen dunk van ons vorig schrijven hebben gehad, dat we meenden dat 't ook maar den minsten invloed zou hebben kunnen uitoefenen op de inzichten der raadsleden. Neen, gelukkig niet, want danzau onze te leurstelling Woensdagavond grooter geweest zijn. We hebben teveel erva ring opgedaan in ons 20-jarig verblijf op de perstribune bij openbare raads zittingen, dan dat we niet zouden we ten, dat eigen meening en gezond ver stand zelden den doorslag geven bij raadsbesluiten en de vraag dikwijls naar voren is gekomen of gestemd werd in het waarachtig belang der ge meente of uit andere overwegingen. We hebben met ons artikel niet an ders beoogd dan de meening weer te geven van vele ingezetenen, die even eens van meening waren, dat het aan- koopen van Velserbeek „tot eiken prijs" moest geschieden en of men zich niet van te voren had dienen te verge wissen van eenigszins behoorlijke ex ploitatieuitkomsten. De voorzitter herinnerde aan den koop van Scheybeek door de gemeente Beverwijk. Is onze burgemeester er ze ker van, dat die aankoop tot bevredi ging heeft geleid en of Beverwijk het nóg zou doen met de thans opgedane ervaring. Daaromtrent worden geheel andere stemmen vernomen. We zijn in de gelegenheid geweest de meening van enkele personen te vragen op wier oordeel we minstens evenveel prijs stellen, als op dat van onze vroede raadsleden met alle respect gespro ken en zie, we hebben stemmen van sympathie met ons schrijven van Woensdag jl. vernomen, die een troost waren in onze eenzaamheid van opvat ting. Bovendien moet een te Haarlem ver schijnende courant ons inzicht volko men deelen, zoodat we langzamerhand van den ontvangen slag bekomen en de ze korte beschouwing eindigen met de verklaring, dat niets ons meer genoe gen zal doen dan te ervaren, dat wij te pessimistisch zijn geweest en dat de aankoop van Velserbeek inderdaad voor onze gemeente een daad van wijs heid, van goed financieel beheer en van helder inzicht in de toekomst moge blijken te zijn geweest. Dan zullen we ons oprecht verheugen, al zal de bittere smaak ons lang bijblijven van de we- ze, waarop deze zaak door de openbare zitting is gevlogen, waarbij ons jour nalistiek bloed tevergeefs getracht heeft niet in opstand te komen. J. PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN. Door de politie is proces-verbaal opgemaakt tegen den heer van W. uit Beverwijk, wegens het onbevoegd uit oefenen der geneeskunde. Deze heer had gadverteerd en hield zitting in het Augusta-hotel. Ook in Beverwijk zelf is proces-verbaal tegen hem opgemaakt en pas is hij door den kantonrechter te Delft tot f 300.boete veroordeeld. In de Chr. Geref. Kerk alhier zal Ds. W. Bijleveld van Haarlem a.s. Dinsdagavond een lezing houden over de Zending. Gevonden voorwerpen en dieren. Een bruine dameshoed, een mantel ceintuur, een kinderportemonnaie met inhoud, een vulpen met gouden pen, een damesportemonnaie met inhoud, een halsketting, een bruine kinder handschoen, een roodbruine hond, een gedeelte van een damesbont, een schaar, een grijze duif, een voetpomp, een mantelceintuur, een gesloten brief zonder adres. Het Steenenfonds voor een Wijk- gebouw der Ned. Herv. Gemeente in nieuw-IJmuiden is gestegen tot f 1961.62. VELSEROORD. Gevonden voorwerpen. Een portemonnaie, inhoudende een rozenkrans, een gebreide das, drie sleutels. VELSEN Daar, waar vroeger aan den Ko ningsweg de boerderij De Ruiter lag, verheft zich thans het kerkgebouw der Geref. gemeente, dat Donderdag 13 No vember 1924 in gebruik genomen is. Op Zaterdag 3 April van dit jaar werd door Ds. Boerlcoel de eerste steen gelegd, zoodat de bouw niet onvoor spoedig gegaan is. Van welken kant men ook nadert, het gebouw toont altijd een vriendelijk gelaat, de architect, de heer H. van Em merik kan met genoegen op het resul taat van zijn pogen terugzien, temeer daar de kosten niet boven een zeker be drag mochten gaan. De firma Zijp en Hamburg, die het gebouw gezet heeft, verdient hulde voor de nette uitvoering. Kerk en pastorie hehbeu te zamen gekost de somma van f 53000. De hoofdingang is aan den noord kant, juist tegenover der. preekstoel, die onder het orgel staat. Dit instru ment is geleverd door de firma Stan daart te Schiedam, 't Is rein pneuma tisch met vrij pedaal en 10 registers. De windtoevoer geschiedt electrisch. Achter het orgel ligt de kosterswo ning. Het geheel wordt electrisch ver licht en met gas verwarmd. De licht installatie is aangebracht door der. heer D. G. Minkema te Beverwijk, ter wijl de gasverwarming mogelijk ge maakt is door de firma Schubscher en Versfeld te Amsterdam. Wanneer men naar den zolder kijkt, wordt men getroffen door het bijzon dere kapwerk, dat geleverd is door de Eerste Nederlandsche Maatschappij voor houtconstructie „Nemaho" te Doetinchem. Het schilderwerk is van de heerén Stapper en Feenstra te Wijkeroog. Het gebouw is vrij hoog, daar de af stand tusschen vloer en plafond 12 M. bedraagt, terwijl de nok van het huis nog 2,5 M. hooger gelegen is. De banken bieden 400 zitplaatsen, voor- loopig genoeg, daar zelden meer dan 250 tegelijk gebruikt worden, maar Geen beter middel hiertegen dan Mljnhardt s Sanaplrln tabletten we wonen in een plaats, welker be volking snel aanwast, dus daarop moest gerekend worden. Door het aanbrengen van galerijen aan drie zijden van het gebouw is het mogelijk het aantal zitplaatsen tot heer Cor Kee van Zaandam, een phan- tasie over psalm 105 ten gehoore bracht. De predikant hield nu een rede naar aanleiding van „Kronieken 2 hoofd stuk 6^ vers 41 't 2de gedeelte: „laat Uwe priesters Heere God, met heil be- 650 uit te breiden en mocht na verloop j kleed worden, en laat Uwe gunstgenoo- van eenigen tijd ook dat getal onvol-1 len over het goede blij zijn1', 't Was de doende zijn, dan ligt er nog grond ge- j tekst, die aangeduid wordt op de boven- noeg, om het gebouw te vergrooten j genoemde marmeren gedenkplaat, zonder dat dit aan de architectuur zal j Ons verslag zou een te grooten om schaden. t—*- Aan den zuidkant van het gebouw be\inden zich twee zalen, die voor kerkeraadsvergaderingen en andere doeleinden kunnen dienen. In een portiekje, dat toegang tot de kleine zaal verleent, is een marmeren gedenkplaat aangebracht met het vol gende opschrift: In het jaar 1924, toen Ds. Boerkoel predikant dezer gemeente was, werd dit Bedehuis gebouwd naar het ont werp van den architect H. van Emme rik. 2 Kronieken 6 41b Deze steen is door één der leden niet alleen geschonken, maar ook be werkt. Ook andere leden zijn niet ach ter gebleven, waar het schenkingen be treft, bijv. van een kanselbijbel, een zitplaats in den preekstoel, een doop- font, enz. In de groote zaal hangt een geschenk van de familie Vermeulen, een getee- kend portret naar eene photografie van den heer P. Vermeulen, in leven hoofd der school met den bijbel te Vei seroord. Het is de bedoeling van het kerkbestuur, om naast dit portret de portretten te hangen van alle vroegere en latere predikanten dezer gemeen te. Het was voor de leden der Gerefor meerde kerk te Velsen en Wijkeroog een heel ding om.de stichting van een nieuw kerkgebouw aan te pakken, ter wijl kapitalisten onder hen ontbraken. In 1922 werd de grondslag gelegd door het houden van een bazar in „Concordia". Later werd er een rond gang onder de leden gehouden en nu zal er in de volgende Decembermaand weer een bazar zijn, maar dit alles was niet voldoende en daarom is in het ontbrekende voorzien door het plaat sen eener in 40 jaren af te lossen obli gatielening a 5 Tot vreugde van het kerkbestuur zijn ook aandeelen genomen door niet-leden der Geref. gemeente. Dat er nog steeds gelegenheid blijft tot het offeren van liefdegaven, blijkt uit de aanwezigheid van vier aan den wand hangende, met toepasselijke spreuken beschilderde, offerbussen. De omgeving van het geheel heeft een aardig aanzien gekregen door den tuinaanleg van de firma Klaassen en IToekveld te Hengeloo, zoodat het er aan den Koningsw. door den houw van dit kerkje niet minder op geworden is Wanneer nu nog eens op eene of an dere manier wat geld hij elkaar ge haald kon worden, bijv. door een vrij willige bijdrage van alle bewoners van Wijkeroog om een goedloopend uur werk aan te schaffen, dat in een hoo ger opgetrokken torentje'kon worden aangebracht, dan was uiterlijk aan het mooie ook het. nuttige verbonden. 's Avonds 8 uur werd het gebouw in gebruik genomen, 't Aantal belangstel lenden was zoo groot, dat het gebouw te klein bleek en velen zich met, een staanplaats tevreden moesten stellen. Onder de aanwezigen- merkten wij op de heeren Dunnebier en Kostelijk, als vertegenwoordigers van het dage- lijksch bestuur der gemeente, verder predikanten van Gereformeerde- en Ned.. Hervormde kerken uit den om trek, alsmede Jthr. Boreel van Hoge- and en. Nadat op verzoek van den heer Pot psalm 122 vers 1 gezongen was, hield deze een toespraak tot den predikant, den heer Boerkoel, waarin hij releveer de, dat het heel wat moeite gekost had om tot het dezen avond bereikte resul taat te komen. De eerste plannen der bouwcommis sie werden afgekeurd, omdat ze als onbereikbaar werden beschouwd. Dat het nu uitgevoerde verwezenlijkt kon worden, was aan vele gelukkige om standigheden te danken. ïZeer welwil lend en meegaand waren de Directies der Papierfabrieken en Hoogovens op getreden en de offervaardigheid der j leden van de kerk was zeer groot ge- vveest, terwijl ten slotte de Boerenleen- bank tegen lage rente het benoodigde dienstige samenkomsten plaats, welke hier dezen winter zullen worden ge houden. Wij verwachten, dat deze sa menkomsten door zeer velen bezocht zullen worden en spreken den wenscli uit, dat ook vele Roomsch-Katholieken deze zullen bijwonen. De paters Domi nicanen hebben hier zes conferenties gehouden en een belangstellende groep niet-Kcitholieken heeft deze met aan dacht gevolgd. En wat de paters in hun ingezonden stuk in de IJ muidér Courant van 20 September verwacht ten, n.l. een welwillend gehoor, is ver vuld geworden. Zij meenden dat bij de steeds toenemende belangstelling in vang krijgen, wanneer we een over- godsdienstige vraagstukken men- er zicht gaven van deze gloedvolle en prijs op zou stellen van R- Kath- ziJde duidelijk uitgesproken voordracht W- over Roomsche leer en Roomsch leven leen willen we opmerken, dat de spr te wordcn ingelicht. Welnu, zoo zullen de geschiedenis van de Gereformeerde de R' Katholieken toch ook willen ver- gemeente te Velsen en Wijkeroog ver- ncmon wat van anderen het hoogste geleek bij een boekwerk in twee deelen g0C(i is' Laten ziJ niet meenen, dat het In het eerste deel vonden we do histo- ecn scheldpartij tegen de R.K. Kerk rie van het begin tot het afscheid van zal wordcT1- De namen der sprekers het gebouw in de Burgemeester- staan daar borS voor' hot ziJn de bosto Weertsstraat, het tweede deel is nog van onze geleerden en predikanten, onbeschreven, wat dit bevatten zal 0ok 'de velen> d1c mct God en gods- moet de toekomst leeren alleen dé dienst gebroken hebben, verwachten band is gereed en spr. zou dit hoek wij- Latcn ook ZÜ eens h(>oren, wat vergeleken met het eerste deel eenwetenschappelijk zeer hoog staande luxe uitgaaf willen noemen. i mannen hebben te zeggen over God en Na deze voordracht ging spr over godsdienst. Laat ieder meewerken om tot het, wat men zou kunnen noemen de samenkomsten goed te doen slagen, uitreiken der medailles. Men zie in dé opdat ze een rustig ver*o°P mogen hebben. Zoowel in de Oud- Kath. Kerk, volgorde geen verschil tusschen goud, zilver of brons. Hij bracht een woord van hulde en dank aan de bouwcom missie, de directies 'der Papierfabrie ken en Hoogovens, aan hen, die vrij willig geldelijke offers brachten, aan de dames, die hare krachten voor de bazars beschikbaar stelden, aan de Boerenleenbank, aan de obligatiene- mers, den architect, H. van Emmerik en zijne helpers, opzichter en aanne mers, aan de vervaardigers van de kap der kerk, aan de orgelleveranciers, den tuinaanlegger de vertegenwoordigers van het dagelijksch bestuur der ge meente, de afgevaardigden van de clas sis, aan de aanwezige collega's van de Geref. en Herv. kerken, aan den heer Breedeveld, aan 'de vertegenwoordi- gers der Pers, aan den organist en ten slotte sprak hij den wensch uit, dat er blijdschap zou wonen in de harten der gemeentenaren. Hierna gaf de organist een-phantasie over Gez. 180. Vervolgens spraken Ds. Jansen van IJmuiden, en Ds. Van Leeuwen van Velsen hunne geluk- wenschen uit. Na een gebed van den predikant werd gezamenlijk gezongen psalm 150: 1 en 3 onder welk gezang gecol lecteerd werd voor het nieuwe gebouw. 't Bedrag dezer collecte kennen we niet, maar zonder twijfel zal dit door de vurige en schoone predikatie van den heer Boerkoel wel belangrijk ge weest zijn. Het meubilair is geleverd door de firma Möhringer te Haarlem. Te Wijkeroog is iemand door de politie aangehouden, die bij een rij wielhandelaar aldaar een rijwiel ge huurd, maar niet teruggebracht had. Deze huurder had het karretje intus- schen als zijn eigendom beschouwd en verkocht. als in de Ned. Herv. Kerk zal getracht worden zooveel mogelijk zitplaatsen te maken. De kerkdeuren gaan half acht open en de samenkomsten vangen tc 8 uur aan. In iedere samenkomst zullen twee liederen worden gezongen, waarvan de gedrukte tekst op de zit plaatsen zal worden neergelegd. Het comité uit de kerkeraden der Ned. Herv. Gem. te IJmuiden en Vel senVelseroord, der Doopsgez. Gem. en Chr. Geref. Kerk, het Kerkbestuur der Oud-Kath. kerk en de afd. IJmui den der Evangelische Mij. Bij de oprichting van IJmnidens Bloei. Motto: Als 't kindje binnenkomt, Juicht heel 't huisgezin. Welkom! kindje in IJmuiden, Ingehaald hij snarenspel. Zal je komst dan toch beduiden, Strijden voor ons wêe en wel? Stonden niet de „hoogste Oomo's" Vol be wond'ring aan je wieg? 'k Vondjdat wel een gunstig teeken, Ik hoop dat ik me niet bedrieg. Waren er geen goede peten? Had je niet een goede „pers"? 'k Wil je dan ook niet vergeten, Ik wijd je daarom hier een vers. 'k Wensch je voorspoed in je leven, Dat je snel en krachtig groei, En je beste kracht mag geven Aan je taak „IJmuidens Bloei". Welkom! kindje in IJmuiden, Ingehaald hij snarenspel, Welkom! kindje van IJmuiden, Het gaat je in je leven wel. jj_ RAADSOVERZICHT. Zitting van 12 November 1924. Ons motto: „De tijd zal 't leeren". In minder tijd, dan wij noodig zullen hebben om dit korte overzicht te schrij ven heeft dé raad beslist over den aan koop van Velserbeek voor den prijs van f 450.000, voor de betaling waarvan plus onkosten de gemeente een half millioen gulden zal leenen op den rentevoet van 61/, procent tot den koers van 100 pro- 1 cent, af te lossen ii pari in 50 achter eenvolgende jaarlijksche termijnen, voor het eerst in 1925. i De voorzitter zeide, dat het ver moedelijk voor het laatst was, dat de SANTPOORT Donderdagmiddag sloegen twee paarden van den heer Spanjaard in de Enschedéstraat op hol. Spoedig lag één der twee opzittenden van den wagen, even verder gevolgd door nummer twee. De paarden renden ifi dolle vaart verder, met den slingerenden wagen achter, hen. Het hek van „Vlugthoven" moest het hierbij ontgelden. Langs de Wüstelaan ging het naar Jan Gijzen- vaart. Voor de spoorwegovergang ech ter bereikt werd, werden de dieren ge- Van de twee opzittenden bekwam gemeente tot aankoop in de gelegen- één inwendige kneuzingen, de ander heid gesteld werd, en toen zonder hoof- kwam er beter al dehjke stemming tot«oankoop besloten 't Mag zeker verwonderlijk genoemd j was; wenschte de Burgemeester den worden, dat, terwijl veel kinderen bij raad geluk met den aankoop. J niil V/vnnvi «Ab /Int rlrt OOTT den weg waren, geen dezer werd aan- J gereden. De derde volkszangavond heeft niet het succes gebracht,-dat wij er van verwachtten: „Zomerlust" vertoonde Wij hopen ook, dat de gemeente een verstandig besluit genomen heeft, wat wij thans nog niet kunnen beoordeelen. „De tijd zal 't leeren". Échter hebben twee dingen daarbij verwachtten: „Zomerlust vertoonde onze aandacht getrokken. Er stond een nog heel wat openingen. Niettegen- gr0ote bloemenmand van een ingezete- staande dat is er onder l'eiding van den ne geree(j om den raad aan te bieden, heer Sixma lustig gezongen en weer eens bleek het ons, dat de afwezigen on gelijk hadden. Voor den eminenten lei der spijt het ons werkelijk, dat de be langstelling niet grooter was. Het komt ons voor, dat nog vele plaatsgenooten niet weten, hoe gezellig en leerzaam als huldeblijk voor zijn Inzicht of als, dank voor den gesloten koop en er werd over het voorstel van B. en W. geen discussie gehouden of gevraagd. Alleen de heer Bosman meende een waarschuwend woord te moeten spre ken en de heer Vermeulen dook met enkele woorden in het verleden. Overi- zoo'n avond Is. De vierde avond wordt 27 November j gens is over dit belangrijke vraagstuk kapitaal voor het bouwfonds verschaft j gehouden. We spreken de hoop uit, dat geen woord in openbare zitting gezegd a i ,j i i.i i_ t?_ eII deze beide feiten bewijzen, dat de had. Dank zij zooveler medewerkingde zaal dan geheel gevuld is. En is ze was de heer Pot nu in de gelegenheid dat éénmaal geweest, dan is den daar- den predikant namens de bouwcom- j op volgenden keer de zaal te klein. missie den sleutel van het gebouw te overhandigen, benevens een kanselbij-1 INGEZONDEN. bel. Buiten verantwoordelijkheid der redactie De heer Boerkoel beklom den preek- stoel en sprak een gebed uit. Naar aan- Godsdienstige samenkomsten, leiding van psalm 109 opende hij den A.s. Vrijdagavond heeft in de Oud kanselbijbel, waarna de organist, de Kath. Kerk de eerste der zeven gods aankoop verzekerd was voor de open bare zitting begon. De pers en ook de burgerij dus blijven volkomen onkun dig van de motieven die voor en tegen den aankoop zijn aangevoerd. Doch be halve dat dit een strop is voor de pers is deze wijze van doen onverklaarbaar in het oog van den Raadsoverzichter.

IJmuider Courant | 1924 | | pagina 5