ORGAAN VOOR DE GEM VELSEN Woensdag 19 November 1814 10e Jaargang No. 6 IJMUIDER COURANT HINDERWET. Burgemeester en Wethouders der Oe- meente Veljen brengen ter openbare kennis, dat de beslissing op het verzoek van de Continental Petroleum Company te Rotter dam, om vergunning tot het oprichten van eene ondergrondsche; benzinebewaarplaats In'de werkplaats, gelegen achter het woon- en winkelhuis Oranjestrraat] C 8 'en een bijbehoorende aftapinrichting in de'gang, leidende naar die werkplaats, op het perceel kadastraal bekend Oemeente Velsen, afdee- ling ljmuiden, Sectie I, No. 2559, door hen Is verdaagd opj grond dat het technisch z>nderzork[noch niet Is geëindigd. Velsen, den 15 November 1924. Burgemeester en Wethouders voornoemd, de secretaris, de burgemeester, Kostelijk. Rijkens. *iov. 1924 H. water 3a>;en 20 21 22 23 25 Watsistsad IJBsUra, L. water v.m. 8.46 10.04 11.20 n.m. 9.20 10.43 11.52 0.20 0.44 1.06 1.30 1.48 16 N.M. 2.15 234 3.56 5.13 6.38 7.50 8.48 10.10 9.37 11.11 10.21 4.29 5.46 7.02 8.07 9.02 9.51 10.41 dat vanwege het gemeentebestuur ditaan de verwachtingen van ons Ge-alinea van den eersten kolom verkeerd Bureau niet de minste medewerking meentebestuur volkomen moge beant-gezet is en dat gelezen moet worden „de zal ontvangen. Wij hopen, dat het ge-j woorden, waarvoor wij grond putten, meening weer te geven van vele ingezetenen, meentebestuur spoedig zal overgaan uit de verklaring van den Voorzitter die eveneens van de meenirg verschilden, tot het instellen van een gemeentelij ken ophaaldienst. G. V. De aankoop van Velserbeek. In de Kennemer-Bditie van de Op rechte Haarlemsche Courant van Woenslag 12 November j.l., gelijktijdig dus met onze beschouwing over den aankoop van „Velserbeek" verscheen van den Raad, dat hij daarvoor de vol le verantwoordelijkheid op zich durfde nemen en zullen we met belangstelling de verdere stappen van ons Gemeente bestuur ten opzichte van de exploitatie van Velserbeek volgen. J. dat het asnkoopen enz." Velserbeek. Van de Vereeniging tot behoud van Natuurmonumenten in Nederland is van de hand van den Beverwijkschen j 'let Gemeentebestuur van Velsen Correspondent van de Kennemer-Edi PLAATSELIJK NIEUWS. het onderstaande tie onderstaand artikel: men. ScheybeeckVelserbeek. Onze correspondent te Beverwijk schrijft: De gemeenteraad te Velsen komt eerstdaags voor een moeilijke beslis sing te staan. Zal de gemeente „Vel serbeek" aankoopen of zal zij het la- IJMUIDEN j In de Geref. kerk alhier was door bemiddeling van de Geref. Evangeli satie Donderdag j.l. een openbare sa- menkomst belegd, waarin de heeren Veldhuijsen, van Amsterdam, en Har- tendorf, van Haarlem, spraken over schrijven ingeko-1 den aanvang en voortzetting van den f strijd tegen zedeloosheid en dubbele Edelachtbare Heeren, j moraal, nu bijna 40 jaar geleden door Met groote belangstelling en bijzon-de Ned. Middernachtzending begon- dere waardeering „ij<,w.-,de Ned. heeft het Bestuur nen- Vooral tot de ouders ging de waar- onzer Vereeniging vernomen, dat het landgoed Velserbeek door de gemeente Velsen werd aangekocht, waardoor een der schoonste landgoederen uit de Noord-Hollandsche duinstreek voor schuwing, toch toe te zien op den om gang van hunne kinderen. Nieuw- Mathuslanisme en homo-sexualiteit openbaren zich steeds driester en 't is verkeerd daarvoor de oogen tc sluiten den rug en heeft „Scheybeeck' aan gekocht, doch wanneer de gemeente raad nogmaals een beslissing moest nemen, dan geloof ik nooit dat deze ten gaan? go7d "b^ho'ud'èn" zal blljv'en.' wy achten „ómdat 't zoo verschrikkelijk'' is. 't Is Beverwijk heeft den strijd, achter het een gelukkig verschijnsel, datzooveel verschrikkelijker wanneer ge Velsen zoo spoedig na Beverwijk ge-straks, als 't eenmaal te laat is, be- toond heeft een open oog te hebben merkt dat de ook u van God töever- j voor Natuurschoon en het ware be- j trouwde panden door het monster van lang van de streek en het is te wen- schandelijkheid niet zijn gespaard. Verscheidene aanwezigen wenschten ren aanleiding zullen vinden Uw zoo lid te worden en gaven zich na afloop toe te juichen voorbeeld te volgen. der vergadering daartoe op. Het Bestuur onzer VereenigingTt 1 t De Unie-collecte voor het Chr. r. __r ±a.iiQ »au vic ow ccrv. un uci to co vrcu- <-» v gunstig zou zijn. Wat toch was toen gc^en, dat ook andere gemeentebestu- 1 Verscheidene aanwezigen hP.t. ppva. V Spnpvnpppk mpt v.iin hpr*m_ h,j Een waarschuwend woord. Wij hebben voor eenige jaren ge pleit voor de instelling van een Belas ting-spaarfonds door het gemeentebe stuur. Hierdoor zou het mogelijk zijn, dat de ingezetenen door wekelijksche- of maandelijksche stortingen hunne belastingen betaalden. Ook raadsleden liebben meermalen de wenschelijkheid van zulk een instelling naar voren ge- hracht, maar tot nog toe is er niets ge beurd, is er ook geen initiatief-voorstel van raadsleden gekomen. Men weet dat andere gemeenten zoo'n instelling al éenige jaren hebben, bv. Zwolle, waar men ook de verschul digde bedragen voor gebruik van gas, water enz. op den stortingsdienst kan betalen, Bloemendaal (waar toch niet zoo'n groote arbeidersbevolking is), Zaandam enz. Hier is deze zaak thans ook urgent geworden, door de oprich- fting van een Bureau van belastingin- ining te Velseroord. Wij behoeven zeker niet te zeggen, dat wij met dit schrijven niet de minste verdachtmaking willen uiten tegen den persoon of de personen, wie dit Bureau uitgaat. Toch wil den wij onze ingezetenen en de arbei ders in 't bijzonder waarschuwen, om niet aan mee te doen. Het pas in Amsterdam voorgevallene, waar kleine luiden duizenden en duizenden gul dens verspeeld hebben bij zoo'n parti culier inningsbureau, moet toch een waarschuwend voorbeeld zijn. De cir culaire, door het nieuwe bureau te ■Velseroord verspreid, biedt niet de minste waarborg en zekerheid voor de gelden, die gestort zullen worden. De circulaire is zoo allergebrekkigst en in zulk slecht Hollandsch opgesteld, dat j wij de vrijmoedigheid bewonderen, om zich op zulk een wijze tot de menschen te wenden. Deze wijze van belastinginning mag o. i. niet van particulieren uitgaan. Dat moet de gemeente doen, omdat 'men dan alleen zekerheid voor de ge storte gelden heeft. Bovendien kost het linnen door dit particulier bureau bij wekelijksche stortingen f 5.20 per jaar, terwijl dat bij 'n gemeentelijken dienst niets behoeft te kosten. Er zijn zelfs gemeenten, die voor dé gestorte gelden rente betalen. En dat kan ook, want een gemeente kan alleen voordeel hebben van een belastingophaaldienst, daar er veel meer aan belasting zal in komen. Wij willen er voorts nog op wijzen, J dat er nog wel andere wegen zijn, om j wekelijksch een bedrag voor de belas- tingen te storten. Men kan dit doen bij j de Rijkspostspaarbank, maar ook bij de Nutsspaarbank, waarbij men iedere week te IJmuiden en Velseroord gelden storten kan. De Nutsspaarbank zorgt ook voor het storten van belastinggelden en re kent daarvoor geen f 5.2Ö per jaar. Wij herhalen dus onze waarschu wing om geen particuliere inningsbu- reaux te steunen. Het is ons bekend, het geval? Scheybeeck met zijn herin neringen aan Vondel zou worden ver kocht, de mooie buitenplaats kwam onder den ham^r. Deze mocht niet in sloopers handen vallen! Dat zou hei ligschennis zijn. De gemeente moest het landgoed koopen, om daarvan een parkje te maken, waaraan niemand behoefte had. Maar geen der schrij vers, die in verschillende bladen- zoo mooi schreven over dit schoone bezit, legde ook maar één dubbeltje bij om de kosten van aankoop en de rente van de gelden daarvoor noodig te dekken. En de heer Van Aalst toonde zich een te goed koopman, om niet met een breed gebaar f 40.000 aan te bieden, wat voor hem geen verlies beteeken- de, maar winst, daar anders de buiten plaats nooit op f 200.000 zou zijn afge mijnd. Nu mogen de ingezetenen de rente van f 160.000 betalen plus wat nog daarbij komt. En dat is niet wei nig. Vooreerst zijn nog steeds twee personen op Scheybeeck werkzaam voor dagelijksch onderhoud., wat niet te ruim berekend wel f 3000 per jaar zal kosten. Verder is een Exploitatie plan gemaakt en voor den Raad toe gelicht, wat natuurlijk ook wel een paar tientjes zal hebben gekost. Aan baten brengt het bezit misschien f 1200 per jaar op, en al slaagt de ex ploitatie van de omringende gronden naar wensch, dan blijft men toch al tijd nog zitten met het huis en zijn om geving, wat aan rente en onderhoud minstens op f 50.000 komt te staan, dus een vrijwel waardeloos bezit voor zegge f 3000 per jaar. De gemeenteraad van Velsen komt voor eenzelfde beslissing te staan, al leen bedragen hier de kosten van aan koop meer dan het dubbele. De heer Boreel van Hogelanden merkte terecht op, dat particulieren zulke bezittingen niet meer aankoo pen. Moet daarom de gemeente het maar doen? En moeten de ingezetenen dan maar betalen om te maken dat de heeren een behoorlijke som voor hun bezit krijgen, die een ander er niet voor zal betalen, omdat hij er geen voordeel in ziet. Het groote-grondbezit is bezig uit onze duinstreek te verdwijnen om plaats te maken voor cultuurgrond of bouwterrein. Ten zuiden van Haar lem is dit proces reeds nagenoeg vol tooid en ten noorden van Haarlem is reeds een begin gemaakt. Om het huis te Zaanen bij Haarlem en ter Coulster bij JKeiloo wordt nu nog gestreden, evenals voor Scheybeeck, doch ook die huizen zullen op den duur verdwijnen, en Velserbeek zal ook dien weg gaan, met of zonder aankoop door de ge meente. Wat zal dus de voordeeligste oplos sing zijn? De Raad overwege, doch kij- ke wat verder dan de neus lang is. Commentaar hierbij achten wij over bodig, daar de inhoud geheel overeen stemt met onze gedachtengang. Nu de aankoop heeft plaats gehad, zij het dan op een wijze, die niet onze onverdeelde goedkeuring heeft kun nen wegdragen, spreken wij de hoop uit, dat het bezit van het buitengoed biedt U zijn oprechte gelukwenschen aan met het verkregen resultaat. Namens het Bestuur, (get.) P. G. van Tienhoven, (get.) Jac. P. Thijsse. onderwijs heeft alhier f 202.75 opge- I bracht. Hygiëne voor en in het huweltyk. j „Het grootste geluk van het huwelijk is het bezit van gezonde kinderen". Velserbeek. j Dikwijls gaat men naar de bioscoop om De heer Bijleveld te Leiden schrijft eens heerlijk te lachen van de pret om' aan de N. R. Ct.: dolle verwikkelingen; ook gaat men er heen Wil mij een kleine rectificatie ver- om soms heerlijk te sidderen van angstige oorloven op het artikel over Velser- tooneelen en levensgevaarlijke toeren; men beek in Uw blad. Dat dit buitengoed reeds lang vóór aankoop door ter Smitten een begeerlijk bezit was, blijkt uit het feit, dat reeds in 1639, dus zes tig jaar vroeger, Velserbeek werd aan gekocht door den Amsterdamschen koopman Jeremias van Collen voor de in dien tijd niet onbelangrijke som van f 7500. Het is niet mijne bedoeling hier een volledige geschiedenis te geven van de lotswisselingen van Velserbeek, sinds van Collen voornoemd, genoodzaakt werd zijn buiten van de hand te doen. Niet de heer Johan Frankesteyn was in 1781 de kooper, maar de vader van de verkoopster, Jvr. Amalia Maria Goll van Franckenstein douair. Berg. Deze vader, Jr. Johann Goll, had bij de gaat er heen om te ontroeren van opoffe-, ringen van trouw en liefde, doch gelukkig gaat men er ook heen om te zien en te leeren kennen, dat waarvoor eigen middelen of eigen ervaring of wetenschap te kort schieten. Om het laatste doel moet men de film „Hygiëne in en voor het huwelijk" gaan zien. Het is een stuk wetenschap, dat voor onze oogen wordt ontrold, dat een serieuze propaganda genoemd zou kunnen worden voor de toenemende beweging, die genees kundig onderzoek vóór het huwelijk vraagt. Doch dit niet alleen. De film geeft zóó vele en leerrijke wenken aan jonge vrouwen en moeders omtrent het geboren worden en verzorgen van pas geboren kinderen, dat zij als het ware als een cursus in voorzorg en gezondheidsleer voor aan- vernieuwing van het Rijks-adelsdiplo-1 staande moeders is te beschouwen, ma (door keizer Rudolf II te Regens- Dat deze film, samengesteld door profes bnrg op 1 Augustus 1594 aan zijn di-soren en dokters, goedgekeurd is door alle recten voorvader Michael Goll te keuringscommissies in de steden waar zij Straatsburg verleend) door keizerin j is vertoond en ook door de keuringscom- Maria Theresia in 1766 den naam von Franckenstein toegevoegd gekregen. Hij was een voornaam internationaal bankier te Amsterdam, waar hij sinds 1750 gevestigd was en een groot kunst minnaar. In 1785 is hij op Velserbeek gestorven. Zijn gelijknamige zoon en opvolger had dezelfde liefde tot de schilder- en teekenkunst, welke laat ste hij met grooten ijver en bekwaam heid beoefende. Hij heeft in het begin der 19e eeuw Velserbeek op de bekoor lijke wijze aangelegd. Zijn zelfportret (gekleurde teekening) en het door hem geschilderd portret zijner vrouw, met de vijvers en hermitage van Velser beek op den achtergrond, zijn in mijn bezit, evenals tal van teekeningen van 1 missie hier ter stede is een bewijs dat zij niets vulgans, niets pornografisch en niets onzedelijks bevat. Het vertoonen er van afzonderlijk voor vrouwen en mannen, wst hier in navolging geschiedt van andere plaatsen, beschouwen wij dan ook alleen als een handig reclame middeltje, zooals voor iedere film een bijzondere soort reclame gemaakt wordt om er de spanning en de nieuwsgierigheid voor te verhoogen en daarvoor het bezoek. Uit een wetenschappelijk, doeltreffend oog punt beschouwd, zou men o. i. indien de financiëele zijde ook niet haar rechten eischte, verstandiger gedaan hebben mannen en vrouwen gelijktijdig toe te laten, omdat bijzonderlijk voor jonge echtgenooten, en andere die den ooievaar nog niet voor goed Uit het bovenstaande zal men echter ook begrijpen, dat streng de hand zal worden gehouden, aan de bepaling, dat de toegang aan onmondigen moet worden geweigerd. Het Vrijdag hier van Finland aangekomen Belgische stoomschip Tervaete, met hout voor Zaandam be stemd, had twee verstekelingen aan boord. Het waren Estlanders, die in Reval, waar het schip na een stran ding was binnengeloopen, aan boord waren gekomen. De gratis-reizigers zijn meegegaan naar Zaandam, waar ze ter beschikking van den Vreemde lingendienst werden gesteld. Zaterdag 22 November zal in de „Willem Barendsz" door de afdeeling IJmuiden van den Centralen Bond van Transportarbeiders een feestvergade- ring worden gehouden. In deze verga dering zal de afdeeling naar we in III. Dbl. lezen, afscheid nemen van haar secretaris, den heer D. F. G. Schilling en diens opvolger, de heer Damme worden geïnstalleerd. Tevens zal deze* bijeenkomst de inzet zijn van de win- terpropaganda, voor welk doel de hondsvoorzitter, de heer Joh. Brauti- gam het woord zal voeren. Kamermuziek IJmuiden. „De Bohemers" te IJmuiden. Een evenement op kunst-muzikaal gebied en een gelukkig bewijs dat ware kunst hier voldoende wordt gewaardeerd om hun komst mogelijk te maken. Een woord van dank aan hen, die daartoe het initiatief, hebben genomen. De belangstelling had grooter nog kunnen zijn, doch was, vele omstan digheden in aanmerking genomen, toch wel zeer bevredigend. Het gebouw voor Christelijke Belan gen was goed op temperatuur, zoodat zoowel dames als heeren van de gar derobe gebruik konden maken waar door het geheel een meer intiem ka rakter kreeg en hoe sober het interieur ook en hoe weinig gemakkelijk de zitplaatsen een niet onbelangrijke factor voor intens genieten toch waren we blijde, dat het concert in dit gebouw gegeven werd, omdat we hier geen ander ken nen, dat er zóó voor geëigend is, we gens de zeer voldoende acoustiek. We zullen ons niet wagen aan een critiesch verslag van dit concert. Voor wie op zulke kritieken mogen gesteld zijn, stellen wij gaarne eenige groote dagbladen ter beschikking, waarin musici van naam hun indrukken heb ben weergegeven in bewoordingen, die voor den niet ingewijde in de hooge kunst abrakadabra zijn. j Wij willen ons dus bepalen tot het weergeven van een algemeenen indruk Te kwart over acht treden vier be jaarde heeren de concertzaal binnen en begeven zich naar het podium, ieder met een instrument onder den arm. Het zijn een eerste en een tweede viool, een alt en een cello. Het programma schijnt met zorg samengesteld te zijn en brengt ons de dikwijls ondoorgrondelijke Beethoven Op 18 No. 4 C-Moll; de smachtende, onstuimige, bekomende Smetana, Aus meinen Leben C-Moll en het Op. 125 No. 1 Esdur van den boeienden, bemin- nelijken Schubert. Het meest hebben wij genoten van Smetana, in het bij zonder van het heerlijk Largo soste- nuto. Daarnaast noemen we het Scherzo en Trio van Schubert, om het Adagio niet te vergeten, terwijl van Beethoven het Mennetto allegretto en het Allegro ons het meest in bewonde ring gebracht hebben. We zeggen be- landschappen in Holland en Duitsch-1 zijn congé hebben gegeven, deze film land. Hij overleed op Velserbeek in boekdeelen wenken en raa^8eiy,ngc[] wondering, omdat we tot ons leed we- 1821, zijne weduwe negen jaar daarna. Hun eenige zoon Jhr. P. H. Goll v. F. volgde zijn moeder nauwelijks twee jaar later in den dood en daar hij Nu men echter gemeend heeft de film gesepareerd te moeten vertoonen, willen we hier gaarne verklaren, dat geen enkele vrouw of man boven achtien jaar behoeft slechts minderjarige weezen naliet, jte schromen deze rolprent te gaan zien, werden zoowel de prachtige verzame-iomdat we overtuigd zijn dat ze met lot ling schilderijen en prenten, waaron-hilariteit of perverse gedachten aanleiding der tal van beroemde stukken, als Vel- j zal geven, integendeel tot groote ernst en serbeek verkocht. Kobpster van het .diep nadenken zal stemmen, buiten werd mevrouw W. Ph. Willing, We zijn er van overtuigd, dat zeer vele echtgenoote van E. L. baron van Tuyll j vrouwen en mannen later zullen verklaren Serooskerken, gouverneur van blijde te zijn, dat zij de ontwikkeling van zen en dit zal wel een persoonlijke appreciatie zijn niet van extase kunnen spreken, j Bewonderenswaardig is het samen spel van deze vier gebenedijde kunste naars. Zoo wondervol, dat we in die verrukkelijke klankcombinaties alle denkbare instrumenten hoorden; van de fagot en de picolo; van den wald- hoorn en de klarinet, van de pauken Noord-Holland. Zij waren de ouders een aan hun zorgen toevertrouwd jong van dffh laatsten eigenaar en bewoner, i leven, van wat meer nabij hebben leeren kennen en dat opvolging van de vele goede Erratum. raadgevingen zoowel de ouders als de De aandachtige lezer van het artikeltje 'jonggeborenen zal ten goede komen, over den aankoop van Velserbeek, opge- Met dit doel schijnt ons dit brok natuur- nomen in ons blad van Zaterdag 15 Nov. j.l.,kundige wetenschap op het doek gebracht zal wel begrepen hebban, dat de laatslc ta zijn. en de trommen en meer dan eens waanden we ons op een concert van het wereldwonderlijke orgel in de Sint Bavo te Haarlem. Zoo intens waren de instrumenten tot één zuiver accoord saamgesmolten. Weergaloos was de ze eenheid en volkomen zuiver de overgangen van de violen naar de alt en de cello; zóó volmaakt, dat men de overgang in toon en klankzuiverheid

IJmuider Courant | 1924 | | pagina 1