ORGAAN VOOR DE GEM VELSEN IJ maidens Bloei. Denkt er aan, dat de deelname aan de prijs vraag Haandagavond 24 November TE 7 TJUR wordt gesloten. No. T Zaterdag 22 November 19Ü4 10e Jaargang IJMUIDER COURANT OPENBARE VERGADERING in den gemeenteraad van Velsen, op ins dag 25 November 1924, des na- iddags 7 uur, ten gemeentehuize. AGENDA: Ingekomen stukken. Principiëele beslissing omtrent verkoop of eripachtsuitgifte van de in het grondbedrijf ingebrachte gronden. I. Vaststelling eener verordening op de instandhouding van particulie re wegen, welke zonder verhinde ring door of vanwege rechthebben den voor het publiek verkeer open staan. I. Verleenen van goedkeuring tot aankoop van grond door de wo- ningbouwvereeniging „Velsen" van derden en aanvulling van het raadsbesluit van 15 Juli 1924, no. 3 sub VI. Prae-advies op het adres van de N.V. IJmuider Brandstoffenhan- del, inzake levering van brand stoffen voor de gemeente-gebou wen. S. Idem op het adres van A. Nijman c.s. te Driehuis, om een gedeelte van den Hagelingerweg, aldaar tot normale hoogte terug te brengen of hun schadeloos te stellen voor de waardevermindering van hun perceelen, kosten van ophooging van paden, tuinen, enz. Idem op het adres van de N.V. „Maatschappij Camelia" te Am sterdam inzake verbetering van den hoek Corverslaan-Wijk'er- straatweg te Wijkeroog. Grondafstand voor wegverbree- ding. Af- en overschrijving gemeente- begrooting, dienst 1924. Aanschaffing van turnartikelen ten behoeve van school A en school E en vergoeding voor het gebruik van de toestellen van de turnvereeniging „IJmuiden". j. Prae-advies op het adres van het j afdeelingsbestuur van het Neder- landsche Roode Kruis te Bever wijk om subsidie voor den bouw van een klein ziekenhuis aan de Sparsielaan te Beverwijk. I. Bepaling zekerheidstelling en vaststelling van een nieuwe in structie voor den gemeente-ont vanger. I. Aangaan van een rekening-cou rant-overeenkomst met de N.V. Bank voor Nederlandsche Ge meenten te 's Gravenhage. Vaststelling van een nieuwe ver ordening op de heffing en invorde ring van keurloonen van slacht dieren, vleesch en vleeschwaren en van rechten voor het gebruik van inrichtingen van den vleesch- keuringsdienst en aanvulling der verordening op den keuringsdienst van vee en vleesch in verband met de vleeschkeuringswet, Staatsblad 1919, no. 524. i. Verleenen van een crediet voor de invoering van het decimaal regi- strateur-stelsel ter secretarie. I. Aanbieding van de volgende be grootingen voor 1925: a. der gemeente b. van het bedrijf openbare wer ken; c. van het bedrijf reinigings- en ontsmettings dienst; d. van het grondbedrijf; e. van het gasbedrijf; f. van de waterleiding; I, g. van de burgerlijke armbestu- 5 ren; h. van de gezondheidscommissie; j i. van de commissie van toezicht op het lager onderwijs. 17. Besloten vergadering. Vcrgnnnlngan Ingevolge de Algemeene Politieverordening. Burgemeeiter en weihouders ven Velsen tn de Burgemeester ven Velsen, brengen ter kennis vtn belanghebbenden, dat zij die In het bezit zijn van vergunningen om a. op de openbare wegen of langs de /luizen te venten of te koop aan te bieden papier, potlooden, lucifers, zeep, garen, band ,of dergelijke koopwaar; b. langs of op den openbaren weg te venten, te verkoopen of te koop aan te bieden snoepgoed, ijs, limonade, bier, sigaren of tabak c. langs of op den openbaren weg te staan mei een kar, wagen of ander voertuig ter verkoop van eenige waar: Ie doen plaat* vlndan in etn voor d. het publiek toegangkelijk lokaal of op een aanhoorig terrein eenige vertooning of ver makelijkheid, muziek en dans daaronder begrepen e. op of aan den openbaren weg of eenige voor het publiek toegankelijke plaats muziek te maken, liedjes te zingen of eenige andere voorstelling, vertooning of vermake lijkheid te doen plaats hebben f. tapperijen na elf uur des avonds be perkt of onbeperkt open te houden, en die voor 1925 nieuwe vergunningen wenschen te ontvangen daartoe vóór 1 December a.s. aanvrage moeten doen. Velsen, 18 November 1924. de burgemeester van Velsen, RIJKENS. Burgemeester en wethouders Velsen, de secretaris, de burgemeester, J. KOSTELIJK. RIJKENS. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders der Oemeente Velsen brengen ter openbare kennis, dat het verzoek van de Continental Petroleum Company te Rotter dam, om in de werkplaats, kadastraal be kend Oemeente Velsen, afdeeling IJmuiden, Sectie 1, No. 2559, gelegen achter het woon- en winkelhuis Oranjestraat C 8, eene onder- grondsche bezinebewaarplaats te mogen oprichten en een bijbehoorende aftapinrich ting in de gang, leidende naar die werk plaats, door hen is toegestaan onder voor waarden. Velsen, den 18 November 1924. Burgemeester en Wethouders voornoemd, de secretaris, de burgemeester, J. Kostelijk. Rijkens. Het voorloopig Comité tot Oprichting van een Vereeniging om IJmuiden en als van zelf sprekend daarmede de ge- heele gemeente Velsen tot grootere ontwikkeling, meerderen bloei en daardoor tot grooter welvaart te bren gen heeft hen, die zich op de vergade ring van 7 November j.l. als lid der op te richten vereeniging hebben opgege ven, opgeroepen tot een bijeenkomst op Woensdag 26 Nov. e.k. in de bene denzaal van Hotel Nommer Een. Het belooft een belangrijke vergade ring te worden, aangezien o.m. op de convocatie zijn gebracht: „bestuurs verkiezing" en bespreking „ontwerp statuten". In de jongste vergadering van het voorloopig Comité is aan een sub commissie, bestaande uit de heeren Voet en Labre het samenstellen van ontwerpstatuten en ontwerp huishou delijk reglement opgedragen en wij willen hopen, dat zij naar genoegen van de opgeroepen vergadering in hun zeer moeilijke taak zijn geslaagd. Sta tuten en reglement toch zijn de band die de léden met elkander verbindt en het vlot, waarop de vereeniging drijft. Hoe hechter en hoe gemakkelijker be weegbaar, hoe beter dus. Van het allerhoogste belang voor de Vereeniging is de verkiezing van een goed bestuur en zijn samenstelling, daar dit van grooten invloed is op de richting waarin zich de Vereeniging voortbeweegt. Op de vergadering van 7 Nov. j.l. toch bracht de laatste spreker bijzon derlijk naar voren bevordering van het Vreemdelingenverkeer en in onmid dellijk verband daarmede meerdere propaganda voor IJmuiden als bad plaats. Ontegenzeggelijk is dit van groot belang, doch moet, waar we op de voorbereidende vergadering ge hoord hebben, toch slechts een onder deel vormen van 't werkprogram der Vereeniging. Dit onderdeel richt zich uit den aard der zaak meer in het bij zonder op materieele belangen van enkele groepen uit de burgerij, terwijl de meer ideëêle programpunten van veel uitgebreider werkzaamheden zal moeten blijk geven en van meer alge- meenen en toekomstigen aard zijn. Voor de verwezenlijking daarvan zijn naar onze meening andere krachten en personen noodig, dan voor bevorde ring van het vreemdelingenverkeer. Vooral de keuze van deze werkkrach ten in of buiten de Vereeniging is van vitale beteekenis en van beheerschen- den invloed voor het welslagen van de voorgenomen plannen en daarom uitermate moeilijk. Hoe grooter nu het aantal leden eener vereeniging is, hoe grooter de keuze naar goede werk krachten. Staande de vergadering van 7 Nov. j.l. traden een kleine honderd leden toe, waarin ongetwijfeld uitnemende werkkrachten zijn, die, als ze daar voor'geroepen worden en zich daartoe geroepen voelen van grooten invloed op de gang van zaken zouden kunnen zijn, doch ongetwijfeld zijn er in onze gemeente, ook in I Jmuiden nog tal van vooraanstaande en invloedrijke perso nen, wier medewerking niet gemist kan worden, doch die nog niet tot de Vereeniging zijn toegetreden. Wij ho pen hartgrondig, dat zij der Vereeni ging hun steun niet zullen onthouden. Naast dezen zijn jonge, energieke ambitieuze en bekwame krachten, noo dig die met feu sacré 't pionnierswerk weten aan te vatten en te voleindigen, waartoe hun door de meer ervarenen, met hun savoir viore, de banen worden aangewezen. Zoo moeten, naar onze meening in het bestuur der te constitueeren ver eeniging vertegenwoordigd zijn, in vloed, ervaring, warme belangstelling, ontembaar volhoudingsvermogen, hel der in- en doorzicht en niet in de min ste plaats krachtig, jong bloed, opdat met voortvarendheid wordt voortge schreden en niet de slakkengang in treedt. Als typeerend hoe sommige vereeni- gingen maar al te spoedig tot verkal king over gaan moge blijken uit het kortstondig leven van de hier voor een aantal jaren opgerichte Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer en veroor- looven we ons een aanhaling te doen uit een verzuchting van Jhr. Mollerus, secretaris van de Kamer van Koophan del te Haarlem, die in de Kennemer- Editie van 12 November j.l. een artikel schrijft over de lijdensgeschiedenis van de Vereeniging voor Vreemdelin genverkeer te Haarlem. Hij schrijft daar onder meer: Eerst een enkele opmerking van al- gemeenen aard. Medewerking van on ze stadgenooten: grenst aan nul, fi nancieele steun van, organisaties enz.: is nul, bezoek aan algemeene verga deringen: is bijkans nul en zoo zou ik door kunnen gaan: het eenige wat nu eens niet nul is, is de opkomst van de bestuursleden op onze bestuursverga deringen, die is juist het omgekeerde: maximaal, waarvoor ik persoonlijk hun buitengewoon dankbaar ben. Wat er, het bovenstaande in aanmerking nemend, bereikt wordt, behoef ik u waarschijnlijk niet te zeggen, het is op dit oogenblik van zeer weinig beteeke nis. Men verwijte dat ons niet, maar wij verwijten het onzen stadgenooten. Ons bestuur heeft tal van plannen, die al uitgewerkt zijn, d.w.z. op papier, maar die voorloopig nog in de be- stuursmap zullen moeten blijven. Omdat, ja, omdat men niet mede wil werken. Onze actie tot het werven van nieuwe leden heeft weinig resultaat opgeleverd, in heel Haarlem en omge ving zijn op dit oogenblik 530 personen lid van onze V. V. V. Het is gewoonweg een aanfluiting. In de Spaarnestad, in onze Bloemenstade met haar prachtige bollenvelden, met haar Hout, duinen, wandelingen in Bloemendaal en Heem stede, met haar Frans Halsmuseum, Bavo, fabrieken enz. moest een ieder beseffen, dat het verzorgen, neen, ver troetelen, van vreemdelingen een stadsbelang is. En, geachte lezers, ik schrijf dit niet, omdat ik het zoo aan genaam \ind de pen over het papier te laten glijden maar wel, omdat ik meen u te moeten toeroepen, dat het een schande is, onze neen uwe vereeniging, zoo meteen misschien, te laten doodbloeden. Geen animo, een minimum-contri butie van f 2.50 per jaar, nog te veel, maar gemopper genoeg; ziet daar in enkele simpele regels de lijdensge schiedenis. Wij moeten o.m., jonge kerels heb ben, die daadwerkelijk willen mede helpen iets tot stamd te brengen. Dat ras schijnt echter uit te sterven. Hoe veel vereenigingen klagen niet, dat zij niet in staat zijn bun besturen van tijd tot tijd een soort verjongingskuur te doen ondergaan. De jongeren onttrek ken zich, dat ils een onmiskenbaar verschijnsel. En wie moeten dan zoo meteen de plaatsen der ouderen inne men, die toch eenmaal verplicht zijn heen te gaan?, Dan komen wij aan de ongeschoolden, de ongeroutineerden, Ik zie velen in gedachten lachen; ik en als van zelf sprekend zie on- zie er, die het aangenamer vinden met ren aanhef van IJmuiden zal zijn. zachtvilten pantoffels voor de warme En avant. kachel te zitten, dan er op uit te moe- ten voor een vergadering. Ook ik zou 1PLAATSELIJK NIEUWS. dat menigmaal prefereeren, maar ik „Concordia", IJmnlden. meen, dat jongeren een plicht hebben 1 Over bovengenoemde vereeniging, tegenover de gemeenschap. welke heeft deelgenomen aan het Na tionaal concours voor harmonie- en fanfarecorpsen te Beemster op 17 en 24 Augustus, vermeld het Critisch Ver slag van dit concours, hetwelk is sa mengesteld door de Jury, bestaande uit de heeren C. Dopper, A. L. Ilaze- broek en Joh. Schuitmaker, secreta ris, het volgende: A. Wanneer de Jury en de Con cours-Secretaris het zoo gemakkelijk onze hotels een leTendTgvreemdénn- wordt gemaakt is de taak niet alleen genverkeer van het grootste belang is. gemakkelijk, maar buitengewoon aan- Gaat het de hotels goed, dan hebben genaam. er uitbreidingen plaats en nieuwe in-Zelde" zal ee" Jury allen- dle be lichtingen verrijzen. De architecten, aannemers en leve ranciers van bouwmaterialen krijgen Ons bestuursplan lijdt schipbreuk, omdat het ons aan gelden ontbreekt en ook aan menschenmateriaal. Het eerste kwaad is het ergste, het tweede is te overkomen. Het bevorderen van vreemdelingenverkeer doen wij niet, omdat wij het zelf zoo buitengewoon prettig vinden aan den weg te timme ren. Neen, maar men bedenke dat voor werk. De loodgieter, electricien, meu belmaker, bakker, slager, poelier en tal van anderen, ontvangen leveran ties. De gemeente levert haar gas, electriciteit, water; de tramwegmaat schappij geniet voordeelen, kortom het druppelt van den een op den ander. Nu laten wij de indirecte voordeelen nog buiten beschouwing. Naast den toerist, bezoekt ook de handelsman ons land. En al moge hij nu niet in de eer ste plaats komen voor de mooie omge ving of de aantrekkelijke stadsgedeel ten, toch zal hij gebaat zijn bij een be hoorlijke inlichtingendienst, waarvoor o.m. vreemdelingenverkeer moet zor gen. Het verkeer van vreemdelingen versterkt de handel. lang stellen in het muzikale dilettan tisme, met zooveel genot luisteren om te kunnen getuigen van het schoo- no spel dat door dit corps werd gege- ven. Wanneer wij zeer kleine vlekjes uit schakelen, blijft er toch zooveel moois te vermelden, dat het een lieve lust is zulks neer te pennen, i Aanteekeningen zijn: Bij cijfer 1 wat stijf, 2 kon heel even sneller, 3 begelei ding heel even onzeker, 5 kan het tem po iets levendiger. Overigens hulde en groote waardeering voor zulk musicee- ren en een woord van bijzondere lof aan den dirigent. Rhythme, dynastische klank-kleur van pp. tot het meest bravoure fortis simo steeds nobel van klank. Stem ming absoluut zuiver. I Een voorname uitvoering van het verplichte stuk. l'Opera- B. Suite de Ballet de Dit nu geldt reeds een Vereeniging,Comique „Marion", wier werkzaamheden zich bepalen tot Niets dan goeds hierover te vermel- bevordering van het Vreemdelingen- den. Om niet in herhalingen te treden, verkeer. Hoeveel te meer moeten wij zullen wij de bespreking niet voortzet- er voor waken, dat onze jonge op te ten, doch constateeren, dat het ons op richten vereeniging met haar uitge-recht verheugt, zóó te hooren musi- breider en ideëeler werkplan dezen ceeren van liefhebbers en groote waar- weg van stilstand en achteruitgang deering past ons hiervoor aan U, le- opga, waartoe ze onherroepelijk ge-den en dirigent van dit corps. Moge doemd is, wanneer ze niet geleid het U en Uw dirigent gegeven zijn, wordt door bekwame, werkzame han-door uw voorbeeldig intens muzikaal den, door hen die een open oog hebben spel anderen te bezielen, uw artistiek voor zaken van algemeen nut en alge-voorbeeld te volgen; om mede te wer- meen belang. ken het mooie ideaal te verwezenlij- We mogen dan ook de vurige ken, met groote bescheidenheid en se- wensch uitspreken, dat bij de verkie- rieuze studie te trachten tot nog groo- zing van een bestuur voor de Vereeni-ter künnen in staat te zijn, zoo ooit ging tot bevordering van IJmuidens dan werd hier wel bewezen, wat zoo bloei, alle nevenbedoelingen en over-veelvuldig aan leerlingen wordt volge- wegingen van persoonlijken aard ver-houden, nJ.: „dat wichtigste steht re mogen blijven en dat in de aller-nicht in de noten", eerste plaats de keuze mogen vallen j Dit corps weet alle aandacht op zich op ingezetenen met de eigenschappen te concentreeren door fijn en lenige die wij hierboven als hoog noodig rhythme, in alle opzichten voelt men hebben geschetst. I zich onder hypnose van dit spel waar- Bij de constitueering van de Vereeni- in geen nuance ontbreekt van het vu- ging door goedkeuring van de ont- rig gepassioneerde tot het ragfijne pia- werp-statuten, treedt de voorioopige J nissimo, alles is absoluut gaaf, zuiver commissie af, omdat zij de haar opge- en oprecht gespeeld, zonder eenige ef- dragen taak tot zoover heeft vervuld. fect of valsch sentiment, alles was „af" We mogen het een voorrecht noe- en bekoorlijk in alle opzichten, men met een aantal goede en geschik-Het corps en vooral Collega Sam. te werkkrachten te hebben kennis ge-j Vlessing, geluk gewenscht; een suc- masikt, die zonder eenige nevenbedoe-1 ces als U heden te beurt valt, verzacht ling aan de oprichting van de Vereeni- zooveel van het „stille leed", dat wij ging hebben gewerkt, die wij noode in j musici altijd weer zelf moeten „ver een definitief bestuur zouden missen werken", zoowel in 't beroeps- als di en waarvan wij hopen, dat de keuze le/tanten-muziek-leven. der vergadering op hen zal vallen en 'immers, wij werken met de ernstige dat zij zich die keuze zullen laten wel- voldoening uit liefde voor de kunst en gevallen. Doch belangrijke versterking in den geest, zooals wij boven schre ven, achten wij een eerste eisch om tot eenig resultaat van blijvende be teekenis te komen. Een belangrijke stap, die daartoe veel kan bijdragen is bereids door ons gemeentebestuur gedaan door den aan koop van Velserbeek, waarvan we toch allen zonder onderscheid ver wachten, dat het van gunstigen in vloed op de ontwikkeling van Velsen dit wordt altijd gesteund met de ar tistieke belangeloosheid. Allen, wien de levensvoorwaarden van kunstenaar ter harte gaan, zullen ontroerd worden, wanneer zij de moei lijkheden, den strijd en het verdriet leeren kennen van zoovele kunste naars. „Concordia" van IJmuiden behaalde het max. punten 180, le prijs, en bij zondere gelukwenschen van de Jury. Zie vervoif PluUtlijk Nieuwi 4e pagina.

IJmuider Courant | 1924 | | pagina 1