ORGAAN ¥OOR DE Gl VELSEN No. 8 Wowwdsg 26 November is 24 10e Jaar 1894 1924; IJMUIDER COURANT DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Velsen maken hekend, dat op 20 No vember 1924 bij hen is ingekomen een afschrift van een aan Gedeputeerde Staten dezer provincie gericht ver zoekschrift van Gerrit Altink, wonende te Velseroord om vergunning voor den verkoop van sterken drank in het klein uitsluitend aan logeergasten in de voor- en achterlocaliteit van het per ceel, plaatselijk gemerkt E 37, en gele gen aan den Stationsweg aldaar. Binnen twee weken na de dagteeke- ning dezer bekendmaking kan ieder tegen het verleenen van deze vergun ning schriftelijk bezwaren bij Burge meester en Wethouders inbrengen. Velsen, 21 November 1924. Burgemeester en Wethouders voorn., de Secretaris, de Burgemeester, J. KOSTELIJK. RIJKENS. Tegen slapeloosheid, Overspanning, Gejaagdheid, Prikkelbaarheid en |2xani«nvrees, gebrnikt men de Zenuwstlllende Zenuwsterkende Mljnhardt's Zenuwtabletten. PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN. Faedtcoaeert „Concordia" Morgen zal de Harmonie „Concordia"! haar dertig jarig bestaan herdenken, door het geven van een feestccncert voor Dona- tturs en leden in de schouwburgzaal „Thalia" alhier. Opgericht in 1894 door de heeren Reijgers- berg en Oostveen, heeft ze evenals zoovele harar zustervereenigingen in den aanvang met moeilijkheden en tegenspoeden te kampen gehad. Wijlen de heer Reijgersberg die vele jaren voorzitter van „Concordia" was, en muzikaal en financieel de vereeniging steunde, heeft Concordia veel te danken. Onder leiding van haar eerste directeuren de heeren Zwart, Oonlag en Hofmeester, maakte Concordia haar kinderjaren door, en werd aan tal van wedstrijden met suc ces deelgenomen. Onder de bijna twintig jarige leiding van haar tegenwoordigen directeur den heer Sam Vlessing, heeft Concordia ten slotte haar hoogste lauweren behaald. Hst groote succes onlangs in de Eere afdeeling te den Beemster behaald, bewijst welk hoog stand punt Concordia muzikaal inneemt. In totaal behaalde Concordia 12 Eere-, 14 Eerste-, 13 Tweede- en 15 Derde prijzen. Maar niet alleen wedstrijden, zijn het doel van „Corcordia", haar talrijke druk bezochte, en zeer gewaardeerde zomcrconcerten op het Willemsplein, maken deze vereeniging tot een stuk Volksopvoeding. Oeen gemeentelijke subsidie steunt de opvoedende arbeid van deze onze oudste muziekvereeniging, en een te KLEIN AANTAL donateurs en kunstlievende leden weet haar arbeid naar waarde te schatten en toch Concordia heeft recht op steun van de gansche burgerij. Het programma van morgenavond is in hoofdzaak gewijd aan composities van den Directeur Sam Vlessing. Dinsdag 2 Dec. geeft het Chr. Fanfare corps Wilhelmina een uitvoering in het gebouw voor Chr. Belangen met mede werking van de Chr. Muziekclub Concinere, van Beverwijk. A.s. Vrijdag zal Ds. C. W. Coolsma van Oroningen, in het Oebouw voor Chr. Belangen een lezing houden met als onderwerpNietzsche's Antichrist. Verbetering. Het ambtsjubilé van den heer W. Jongstra, Chef-Commies der Nederi. Spoorwegen valt niet op Vrijdag doch op Donderdag 27 dezer. A.s. Vrijdag wordt te Haarlem aanbesteed het verwisselen van zes ijzeren deuren van de groote schut sluis alhier. De raming bedraagt f 30.000. De leden der Vereeniging van het personeel der Kon. Ned. Hoogovens- en Staalfabrieken „De Gieteling" met hunne dames en introducees hebben Zaterdagmiddag de werken voor den bouw der nieuwe schutsluis bezichtigd. Weer een sllkdeksel gesprongen. Zaterdag kwam hier binnen de stoomtrawler „Concordia" IJ.M. 62 van de V. E. M., met op sleeptouw den stoomtrawler „Victor" IJ.M.149 van dezelfde reederij. Aan 'boord van de „Victor" is op eenige mijlen afstand van IJmuiden het slikdeksel gespron gen, waardoor de stoker v. d. E„ wo nende in de Willebrordstraat te Vel seroord, brandwonden aan de beenen bekwam, gelukkig niet van zeer ern- stigen aard. De „Concordia" nam de „Victor" op sleeptouw en bracht het schip hier binnen. Naar wij hoorden moet de slechte pakking de oorzaak van het springen van het slikdeksel zijn. Rectificatie. In het verslag van de godsdienstige samenkomst in ons blad van Zaterdag stonden eenige zetfouten, als de kerk, die het Protestantisch aanvolet, dit moet zijn Protestantsch aanvoelt. De zin over het schilderij van Burnand had als volgt moeten zijn: „Op het schilderij van Burnand staat de vader afgebeeld turende, met de hand boven 't oog, wachtende zijn zoon. Tot ouderlingen van de Chr. Geref. Kerk alhier zijn herkozen de heeren G. de Boer en Ant. ten Broeke.en is gekozen de heer A. de Blois, thans dia ken. Als diaken werd herkozen de heer A. Krijger en gekozen de heer W. 't Hart. Bij de Maandagavond gehouden herstemming voor een lid van het Kiescollege der Ned. Herv. Gemeente werden 76 stemmen uitgebracht. Ge kozen werd de heer J. M. Jimmink met 50 stemmen. De heer A. Rietdijk ver kreeg 24 stemmen. Kustvisscherij. De laatste weken wordt er op de HoHandsche 'kust weer heel wat sprot en sardien gevangen. Dat is een aardi ge meevaller voor de kustvisschers, die er soms een flinke besomming voor maken. Toch blijkt ook hier vaak hoe wisselvallig de visscherij is en hoe 't vaak is als een loterij. De een vischt twee nachten en komt met 40 mandjes binnen, een ander vischt één nacht en heeft 400 mandjes. En dan de wisseling in de prijzen. Vorige week kwam 's avonds een visscher binnen met 400 mandjes. Hij kon ze dadelijk kwijt voor f 1.35 de mand. Maar de schipper deed het niet en wachtte. Ze waren aan de markt al wel f 4.geweest. Den vol genden morgen kreeg hij een kwartje per mand. Dat was een strop van f 440 voor hem. Maar 't had ook anders kun nen zijn. Afscheid D. F. O. S c h i I i i n g. 't Was Zaterdagavond meer dan stampvol in de Nieuwe Willem Barendz, waar de Cenirale Bond van Transport en Haven arbeiders een feestavond had uitgeschreven Velen moesten, zonder in de zaal geweest te zijn, naar hunne woningen terugkeeren. We wisten het, de zaal is te klein om de leden allen, oak zonder hunne dames, te kunnen bevatten. De voorzitter, de heer C. P. Damme, gaf in zijn openingswoord een verklaring van deze moeilijkheid. Men wilde een feestavond, ook omdat, wegens de malaise, het 10 jarig bestaan der afdeeling onop gemerkt voorbij was gegaan. Feitelijk leent aich, met het oog op de werkzaamheden, alleen maar de Zaterdagavond voor een feest met de leden, en juist dien avond was er geen grootere, geschikte zaal te huren. Voorts was de belangstelling buiten gewoon groot nu het tevens gold afscheid te nemen van den heer Schilling, ais gesa larieerd bestuurder, die al die jaren de ziel van het werk is geweest en dus bij de leden geliefd is. Maar, voor een vakver- eeniging, moet nooit de propagande ver slappen en dus had men gehoopt dezen avond den heer Joh. Brautigam te kunnen hooren. Deze was evenwel door de confe renties in verband met de onrust aan de havens van Amsterdam en Rotterdam, ver hinderd te komen en dus zou zijn iaak worden overgenomen door den heer F. van Duren, voorzitter der afd. den Haag en iid van het hoofdbestuur van den Centralen Bond van Haven- en Transportarbeiders. Hij vertrouwd echter dat ook deze de leden zal weten aan te vuren, pal te slaan voor hunne organisatie. Alvorens deze het woord kreeg Irad eerst Mej. E. Koningstem—Rong naar voren die, in de woorden eens dichters, den heer Schilling namens de vrouwen den leden dankte voor zijn werk in den bond en hem, als bewijs van dien dank, een grooten bloemenmand aanbood. Daarop werden ook bloemen binnenge bracht, als huldiging voor den heer Schil ling, aangeboden door den heer Mollevanger en door de firma van Vrede. Deze huldiging werd met luid applaus begroet. Daarop kreeg de heer van Duren het woord voor zijn rede. Hij vroeg zich eerst af of er wel reden voor feest was. Het is een avond die de weemoed van een af scheid meebrengt. En als men meer den blik slaat op de positie van de arbeiders organisatie dan ziet men dat die niet meer zoo krachtig is als in 19191920. Bij duizendtallen zijn de leden ontrouw ge worden toen de tijd der Ioonsverhoogingen voorbij was. Deze bond liep terug van 30.000 leden tot ruim 16 000. De kapitalisten maakten daar gebruik van en de ioonen daalden verschrikkelijk. Zelfs de regeering deed mee aan het terughalen van het eens gegevene. Doch er is reden lot feestvieren omdat de alge- heele vernietiging der arbeidersmacht voor komen is De achteruitgang in aantal hield op, deze bond groeide in de eerste 9 maan den van dit jaar met met 400 leden, waar aan de afd. IJmuiden met 50 leden het hare bijdroeg. En de werkgevers zullen moeten rekenen dat de bond tot daden in staat is. Met eenige hartelijke woorden lot den heer Schilling, dien hij prees als een ronde vent die het zeggen durft als de belangen der leden hei vorderen, eindigde de heer v. Duren. Alvorens nu tot het feestprogramma te komen, richtte de heer Damme het woord tol den heer Schilling. Hij herinnerde aan hef moeizame werk van dezen in het begin der organisatie en prees zijne volharding, waardoor veel ver kregen is. De-leden wilden u een zichtbaar bewijs hunner dank en een herinnering aanbieden en ze hebben daarvoor geld bijeengebracht. Voor dat geld hebben ze een mooi, gouden horloge met gouden ketting gekocht, welk stuk hij aan den heer Schilling over handigde als het bewijs dat deze steeds weet hoe laat het is in den bond en men weet dat ook hij steeds bij den tijd zal blijven. Applaus Het horioge draagt als inscriptieC. B. v. T. Ter herinnering aangeboden door de leden 1913—1924 Oaarop nam de heer Schilling het woord Hij was dankbaar voor de hulde van de leden, waarsan hij zag dat deze voor het overgroote deel hem goedgezind waren Zoolang zijne positie dat veroorloofd, hoopt hij dan ook lid der afdeeling en bestuurslid te blijven. Het werk ais vrijgestelde was moeilijk en het is hem te zwaar geworden toen zijne vrienden (met vele vraagteekens) het nog moeilijker gingen maken door hun wan trouwen. Hij was b'ij dat deze uit het hier voorgevallene kunnen zien dat volstrekt niet allen het met hun eens zijn. De grootste dank voor zijn werk kunnen de leden hem echter brengen door trouw te blijven aan den bond, onder de leiding van den heer Damme. Deze werd door den heer Schilling een waarachtige vriend genoemd, die waardig is dat men hem helpt. Nu zongen de leden een feestlied op de wijze „in naam van Oranje". Het lied, dal door een der leden vervaardigd was eindigde met den bis-regel Voor Schilling en Damme, hoezee Daarop was het officieële deel afgeloopen en trad, tot groot vermaak van de aanwe zigen, de heer Colderie uit Haarlem, met zijn gezelschap op. Men amuseerde zich kostelijk aan het Jasz-band orchest onder leiding van den heer Willy Versteegh. Tot diep in den nacht duurde het feest en de dans, toen er ruimte kwam. Voor het examen apothekers assistent is te Amsterdan geslaagd de heer F. W J. Neeteson alhier. De groote toename van het ledental der IJmuider Federatie (er zijn nu bijkans duizend leden) maakte het noodzakelijk, dat er een twee bezoldigde bestuurder kwam. Als zoodanig is thans met ingang van 1 December benoemd de heer O. Blaas te Velseroord. VELSEROORD. Ten einde voor meisjes en vrou wen de gelegenheid te scheppen, aan lichaamsoefeningen deel te nemen, hebben enkele dames alhier, het plan opgevat een Dames-Gymnastiek ver eeniging op te richten. Dit plan is ten zeerste toe te juichen, omdat er in 't algemeen voor het vrou welijk geslacht, hier weinig gelegen heid is voor sport, in tegenstelling met de mannen, die daarvoor een goede gelegenheid hebben in de voetbalver- eenigingen. Daardoor voelt de vrouw en het meisje nog in verhouding meer voor gymnastiek dan den man. Als de vereeniging tot. stand komt zal gestreefd worden naar alzijdige lichaamsoefeningen, (dus ook athle- tiek en spelen), terwijl de nieuwere richting in het vrouwenturnen (de Ryt- mische Gymnastiek) ook beoefend zal worden. Een leeraar gymnastiek M.O. heeft zich bereid verklaart de leiding op zich te nemen, terwijl een goed inge richt lokaal in Velseroord beschikbaar is. Voor verdere inlichtingen verwijzen wij naar de in dit nummer voorkomen de advertentie. VELSEN. De heer VV. Nottelman, overweg wachter aan'den weg vlak bij het sta tion, hoopt Maandag 1 December zijn 25-jarige dienstvervulling bij de Ned. Spoorwegen te herdenken. De heer Nottelman was al deze jaren hier werkzaam. Door de politie te Wijkeroog werd aangehouden V., meer bekend als Sneeuwwitje, die gesignaleerd stond in het Alg. Politieblad, daar hij nog f 4 of 4 dagen te vereffenen had. De man betaalde de boete en is daarop weder vrijgelaten. In de week van 9—15 November is in deze gemeente één geval van rood vonk voorgekomen. De 43-jarige onder-ladingmees- ter J. C. K. was in dienst bij de Neder- landsche Spoorwegen aan het station te Velsen. In zijn functie als onder-la- dingmeester had hij de heele verant woording over de goederen, welke door liet publiek ter verzending aan de spoorwegen worden toevertrouwd. Zoo was er op 28 Juli, naar wij in de N. Hl. Ct. lezen, een zending van 15 Kg. tabak, verpakt in pakjes, van Sneek naar IJmuiden gezonden. Bij aankomst bleek echter dat er een pakje van 1/4 kilogram uitgehaald was, en wel door een scheur, welke in het pakpapier ge maakt was. De verdenking viel op K., daar hij ook een pijp, welke uit een vroeger gezonden zending pijpen ont vreemd was, in zijn bezit had. Denzelf den dag werd het pakje, alsmede. de pijp, ten huize van den onderlading- meester in beslag genomen. Voor de politie had hij langen tijd ontkend. Ten laatste was hij, toen ontkenning niet meer mogelijk was, door de mand ge vallen. Wat de pijp betreft, bleef hij echter ontkennen. Eerst zeide hij niet te rooken, toen beweerde hij de pijp ge kocht te hebben en ten slotte had hij haar in het magazijn „gevonden". Uit het getuigenverhoor bleek o.m dat er in den laatsten tijd veel goederen werden vermist. K. was 20 jaar in dienst geweest, doch thans on-eervol ontslagen met vervallenverklaring van alle rechten op pensioen, etc. De Officier v. Justitie vond het feit veel te ernstig om een voorwaardelij ke veroordeeling op te leggen. Integendeel! Spr. meende dat een strenge straf op zijn plaats was en re- quireerde tot een gevangenisstraf voor den tijd van 6 maanden. Uitspraak 27 November a.s. De Commissie, welke zich gevormd had om hel kerkgebouw der Ned. Herv. Oemeente eenigszins Ie verfraaien, heeft zich bij de firma Faks le Kuilenburg een tweetal fraaie koperen kronen aangeschaft, elk geschikt voor 18 electrische kaarsen. Elke kroon heeft een middellijn van 1 M, 28 c.M. Het plan bestaat deze kronen op Zondag 7 December a.s. in den morgen dienst aan te bieden en in den avonddienst in te wijden. Het personeel van school E in Velsen, heeft plan de kinderen het St. Nicola'sfeest te laten vieren in twee groepen, de eene op Zaterdag fi December en de andere op Maandag den 8sten December. in den nacht van Vrijdag op Zaterdag j. 1. is in de melklaan No. 40 een begin van brand ontstaan, 's Nachts werd de heer Van W. wakker door de onaangename rooklucht en bij onderzoek bleek, dat in de keuken een en ander reeds zeer gevaar lijk smeulde. De bewoner was er nog vroeg genoeg bij om zonder hulp der brandweer den brand te blusichen. Sint Nicolaas-zorg. „Ziezoo, de kinderen zijn naar bed," zeide moeder, de kamer binnentreden de, waar va-der de courant zat te lezen, oogcnschijnlijk niet erg tevreden over het nieuws. Moeder meent dit al op te merken, want zij krijgt geen antwoord, en toch zou ze hem wel eens willen spreken. Ja, en dat nog wel over St. Nicolaas! Zij had er al langer over nagedacht, maar zij wist ook heel goed dat het geen beste tijden waren, en dat vader den laatsten tijd heel slecht te spreken was, als er geld uitgegeven moest wor den. Liever zou zij zich ook maar stilge houden hebben, maar door de gedach ten aan hare kinderen, die den laatsten tijd altijd zoo liet en braaf waren, kon zij zich niet langer inhouden. Ze ging ook zitten, nam een naaiwerk ter hand en na eenige stilte waagde ze het te zeggen: „het is eerstdaags Sint Nicolaas man; wat zouden wij dan doen? Praat er niet van, 't is nog al een mooicn tijd. Verleden week heb je nog gesproken over een niéuwen mantel, en die heb je noodig en dan moeten de kinderen toch ook nog warme kleeren hebben, want zóó -hebben ze het toch te koud. „Ja", zeide moeder, „ik weet ook wel dat het slechte tijden zijn, en nu had ik al eens gedacht, als je mij een nieu we mantel gaf, dan ben ik al best tevre den." Nou, dat is goed hoor," zeide vader, hier heb je t 25.kan je er daar een voor krijgen?" „Jawel hoor! Weet je wat ik zal doen? Ik ga naar Bischoff, dat is toch de druktste en voordeeligste zaak van IJmuiden en die hébben zooveel win kels door het geheele land, dus kun nen oók het goedkoopst inkoopen, daar koop ik dan een mantel voor mij, want laatst zag ik verschillende man tels in Amsterdam nog duurder ge- prijst als dóór en precies dezelfde hoor. Ik zal dan gelijk een mantel en een jurk koopen voor de meisjes, want er is op 't oogenblik prijsvermindering en een wollen vest voor Marie, dat is lek ker warm als ze-van den winter eiken morgen zoo door die kou moet, en voor Corrie koop ik er een ijsmuts en eeii sjaal bij, wat zullen ze dan in hun schik zijn." „Ja, ja, maar daar noem je mij nog al wat op, zóóveel geld heb ik niet!" „Geld genoeg! Dat koop ik allemaal voor die f 25.én als het nu nog wat meevalt, koop Ik er nog een paar fleschjes Eau de cologne bij." „Waar haal je dat dan vandaan?" „Allemaal hij Bischoff. Ik heb het er al gezien in die etalage met die zweef molen; heel mooie flacons en voor een beetje. Zeg je moest eens meegaan, echt gezellige winkels hoor. „Ik hou niet erg van winkelen vrouw, maar wil dan toch wel eens mee." Gisteren vertelde mijn college me nog, dat hij er met zijn vrouw ook was geweest om een japon te koopen. Voor f 9.75 hebben ze er een fluweelen japon gekocht. Verschillende dames waren daar ook aan 't mantels passen zei hij. Je behoeft er warempel zelf niet meer voor te prutsen, want dat is een reuze verschil, confectie of eigengemaakt. Zijn vrouw maakt niets meer zelf." „Zeg man, als je dan toch zelf ook meegaat, kunt ge er een mooi sport hemd uitzoeken." „Zoo, zoo," vroeg de vader verwon derd, „kan dat allemaal voor f 25. „Ja, dóór wel," zeide moeder, „het is er nu geen tijd voor, maar als het tegen den schoonmaak komt, moeten we eens een mooi eiken ledikant koopen, want de kinderen worden al wat groo- ter en kunnen niet meer in die kleine ledikantjes. Laatst was ik er, boven op de bedden-afdeeling, om die China-mat te koopen, en zag toen zoo'n zwaar eiken ledikant staan voor f 16.75 en de kapok matrassen zijn er ook erg voor- deelig." „Wat! voor f 16.75, dat is goedkoop. Nou vrouw ik ga eens mee, ik wil dat ook eens zien, maar denk er om, ik geef niet meer dan f 25.hoor." Nog eenigen- tijd doorpratende, werd het bedtijd. Moeder zeer verheugd over het gunstig verloop van haar St. Nico laas-zorg en vader was blij, dat hij er betrekkelijk zóó voordeelig af kwam. Hij rekende al uit dat hij op die manier nog wel wat kon besparen, en droomde 's nachts al van zijn spaarbankboekje. Adv.

IJmuider Courant | 1924 | | pagina 1