•i t Na het rooken WYBERT GEMEENTERAAD VAN VELSEN. Vergadering van 25 November 1924. Voorzitter de Burgemeester. Afwezig de heeren Groeneveld, Lan gendijk en Dalmeijer. De Voorzitter doet mededeeling van de ingekomen stukken. Maar voor dien zegt de Voorzitter een woord, van sym patiiié te willen spreken aan het adres van onze vliegers, die het stoute stuk hebben volstaan om naar Indië te vliegen. De Voorzitter hoopt dat hij in den geest van de raadsleden heeft ge handeld, door gisteren last te geven om de vlag van de gemeentegebouwen uit te steken. (Instemming bij den raad). Ingekomen stukken. Een voorstel van de leden J. A. Dal- meyer c.s. tot instelling van eene com missie ad hoc met opdracht een uitge werkt plan tot verbetering van het we gennet in deze gemeente binnen zes maanden na hare installatie aan den raad over te leggen. Naar B. en W. om prae-advies. Vervolg ingekomen stukken. Een adres van het hoofdbestuur der vereeniging van onderwijzers en art sen, werkzaam aan inrichtingen voor onderwijs aan achterlijke- en zenuw- zwakke kinderen, waarbij verzocht wordt het toekennen van een extra toelage aan de bij dat onderwijs werk zame leerkrachten te bevorderen; naar B. en W. om advies. Als voren van de Maatschappij tot Exploitatie van onroerende goederen „Het Terras" te Santpoort, waarbij verzocht wordt, alsnog te besluiten, een gedeelte van het terrein kadastraal bekend Sectie F no. 2853 te Santpoort aan te wijzen voor gesloten bebouwing, in plaats van voor z.g. half-open be bouwing (voorgesteld wordt op het adres afwijzend te beschikken, in ver band met het raadsbesluit van 28 Oc tober 1924); goedgekeurd. Als voren van M. C. Zonneveldt e.a. bewoners van het gedeelte van den Grooten Houtweg, dat is gelegen tus schen de Gildelaan en de grens der ge meente Wijk aan Zee en Duin, waarbij verzocht wordt, alsnog te besluiten tot het rioleeren van het in den aanvang genoemde weggedeelte; naar B. en W. óm advies. Als voren van Maria Gerrits, Wed. S. van den Boogaard te Santpoort waarbij verzocht wordt, in afwijking van het uitbreidingsplan, aan het door haar ingezonden plan tot het in exploi tatie brengen van gronden te Driehuis, goedkeuring te willen verleenen; naar B. en W. om advies. Als voren van de N.V. Maatschappij tot aanneming van Bouwwerken „Ken nemerland" te Velseroord om haar, in afwijking van de afwijzende beschik king van burgemeester en wethouders, eene vergunning te verleenen voor den bouw van vier woningen aan den Vel- serduinerbuurtweg te Velseroord; naar B. en W. om advies. Een schrijven van de commissie van toezicht op de nijverheidsavondschool voor ambachtslieden, waarin wordt geadviseerd, de nijverheidsavond- school over te dragen aan het bestuur van de vereeniging voor ambachtson- derwijs in Kennemerland (te behande len in eene volgende vergadering). Als voren van den gemeentelijken woningraad, waarbij toegezonden wordt een copie van een door hem aan burgemeester en wethouders gezon den adres, betreffende de mogelijkheid van volkswoningbouw met rijks voor schot en met verzoek de behandeling hiervan ten zeerste te bespoedigen (bij de desbetreffende stukken ter inzage te leggen). Een adres van G. ten Napel, leeraar in het handteekenen aan de Nijver heidsavondschool voor ambachtslieden te Velseroord, waarbij hij er op wijst, dat het werk, door hem in 1922, 1923 en 1924 als leeraar verricht en waartoe hij z. i. niet verplicht was zonder na dere aanstelling als leeraar, terecht is betaald (te behandelen bij punt 18 der agenda). Een bericht van den Griffier der Sta ten van Noordholland, dat de stukken tegen het besluit van burgemeester en wethouders van Velsen, dd. 17 Septem ber 1924, betreffende de opheffing der huurcommissie te Velsen, van 26 No vember a.s. af, gedurende 14 dagen in het gebouw der Provinciale Griffie ter inzage liggen (voorgesteld wordt een vertegenwoordiger uit den raad aan te wijzen die inzage van de stukken kan nemen en te zijner tijd 'sraads stand punt bij Gedeputeerde Staten kan toe lichten). Als Zoodanig wordt benoemd de heer Schilling. Bij punt 4 der agenda komt ook in behandeling een voordracht van burge meester en wethouders om goed te keuren, dat de bouw van 87 woningen te Velseroord door de woningbouw vereniging „Velsen" wordt gegund aan de N.V. Aannemers Maatschappij „Velsen" te Velseroord, voor de som van f 186.000 of zooveel minder als door de aanbesteedster met de aan- neemster zal worden overeengekomen. De Minister van Arbeid, Nijverheid en Handel kan zich met deze gunning vereenigen en heeft verhooging van het voorschot met f 6000 toegezegd. Naar aanleiding van het adres van het Hoofdbestuur der Vereeniging van onderwijzers en artsen bevelen de hee ren Visser, Sluiters en Schilling inwil liging daarvan aan. De heer Schilling stelt voor dit adres dadelijk te behan delen. De heer Landeweert erkent dat er moeite is om in de vacature aan de school voor zwakzinnigen te voorzien. Niet velen gevoelen zich geroepen voor dit onderwijs. Spr. meent ook dat men deze leerkrachten niet enkel krijgt door een toelage, maar dat men er iets voor in zich moet hebben. Spr. somt de moeilijkheden op om leerkrachten aan deze school te houden, maar ge looft dat er nu een jong onderwijzer is, die zich beschikbaar stelt en die naar spr. gelooft wel geschikt is. De heer Schilling zegt bezwaar te hebben dat verschillende onderwijzers als proef dienen en daarvan de dupe worden. En inplaats van drie leer krachten zijn er meest twee. We moe ten dus oppassen, anders gaan door de misère ook de andere leerkrachten weg. Spr. wil afdoende verbetering en stelt daarom voor de toelage voor de leerkrachten aan deze school met. f 300 te verhoogen. De heer Vermeulen zegt dat niet al leen de leerkrachten, maar ook de leerlingen er de dupe van worden. B. en W. nemen het voorstel-Schil ling over, dat wordt goedgekeurd. De heer ten Broeke dringt op spoed aan met het prae-advies op bet adres van de Mij. Kennemerland. Aan de orde is de principiëele beslis sing omtrent verkoop of erfpachtsuit gifte van de in het grondbedrijf inge brachte gronden. De heer Visser had gedacht dat met dit voorstel alles geregeld zou worden, maar er wordt slechts een voorstel ge daan ten opzichte van een paar stuk ken grond, zeer waarschijnlijk voor den openbaren dienst bestemd. Spr, zegt dat de bouw van arbeiderswonin gen te IJmuiden haast niet mogelijk is door den duren grondprijs. Spr. is voor uitgifte van de gronden in erfpacht, als er reclame voor het grondbedrijf gemaakt wordt, zal het best gaan. De heer Tusenius zegt gaarne te willen hooren waarom men erfpacht wil inplaats van verkoop. De Voorzitter: Koopt u er een paar brochuren over. De heer Vermeulen hoopt dat ieder blok afzonderlijk gehouden zal worden, zoodat een geheel blok ook voor erf pacht zal uitgegeven worden. De heer Nijssen vraagt B. en W. om van nu af meer reclame te maken voor het grondbedrijf. De heer Dunnebier zegt dat het niet aan hem ligt, dat er geen definitieve oplossing komt. Spr. vindt de beste practijk verkoop van grond. En dan moet men Velsen niet bij Amsterdam gaan vergelijken, dat 103 millioen in zijn grondbedrijf heeft zitten. Hier wil len de menschen, die bouwen, den grond liefst in eigendom bezitten. Spr. hoopt dat er dezen avond een oplos sing komt, opdat er reclame voor het grondbedrijf gemaakt kan worden. Na nog veel discussie wordt het voorstel met 134 stemmen aangeno men. Tegen de heeren Schaar, Schil ling, Visser en Roelse. Goedgekeurd wordt het voorstel tot vaststelling eener verordening op de instandhouding van particuliere we gen, welke zonder verhindering door of vanwege rechthebbenden voor het publiek verkeer openstaan. Eveneens wordt goedgekeurd het verleenen van goedkeuring tot aankoop van grond door de Woningbouwvereniging Vel sen van derden en aanvulling van het raadsbesluit van 15 Juli 1924. Hierbij wordt ook goedgekeurd om het bou wen der 87 woningen te Velseroord te gunnen aan de N.V. Aannemers Mij. Velsen te Velseroord. Het prae-advies op het adres van de N.V. IJmuider Brandstoffenhandel in zake levering van brandstoffen voor de gemeente-gebouwen wordt op ver zoek van den heer Schilling aange houden. In behandeling komt het adres van A. Nijman c.s. te Driehuis, om een ge deelte van den Hagelingerweg aldaar tot normale hoogte terug te brengen of hun schadeloos te stellen voor de waardevermindering van hun percee- len, kosten van ophooging van paden, tuinen enz. De heer Sluiters vreest wel dat de weg zeer duur zou worden, maar voelt toch de billijkheid van het verzoek. De heer Vermeulen vraagt of niet van te voren het peil van een weg kan worden opgegeven. De heer Dunnebier zegt dat hij het verzoek op het onbetamelijke af vindt, waar adressanten een prachtigen weg voor hun perceelen hebben gekregen. Het voorstel van B. en W. om afwij zend te beschikken, wordt goedge keurd. Tegen de heer ten Broeke. Goedgekeurd wordt het prae-advies op het adres van de N.V. Maatschappij Camelia te Amsterdam, inzake verbe tering van den hoek CorverslaanWij- kerstraatweg te Wijkeroog. Het voorstel tot grondovername voor wegverbreeding van Hagelingerweg en Velserduinerbuurtweg wordt goed gekeurd. B. en W. stellen voor tot af- en over schrijving op de gemeentebegrooting, dienst 1924 en wel voor vernieuwing van sintelwegen en paden tusschen IJmuiden en Velseroord een bedrag van f 1000 van den post „onderhoud van straten en pleinen" over te schrij ven op den post „onderhoud van we gen en voetpaden". Goedgekeurd wordt het voorstel tot aanschaffing van turnartikelen ten be- behoeve van school A en school E en vergoeding voor het gebruik van de toestellen van de Turnvereeniging IJmuiden. In behandeling komt het prae-advies op' het adres van het afdeelingsbestuur van het Ned. Roode Kruis te Beverwijk om subsidie voor den bouw van een klein ziekenhuis aan de Sparcielaan te Beverwijk. De heer Roelse zegt dat de kleine opzet van het ziekenhuis niet een sub sidie wettigt. Spr. wil hiermede niet zeggen dat hij het met het argument eens is, dat hier straks de Mariastich- ting voldoende ruimte biedt. Voor een andere aanvrage zal spr. zich zijn stem voorbehouden. De heer Sluiters heeft sympathie voor wat het particulier initiatief te Beverwijk doet, maar spr. meent ook dat de opzet zoo is, dat Velsen hieraan geen geld kan geven. De heer Bosman voelt wel voor dit ziekenhuis en zegt dat Wijkeroog ei- voordeel van kan hebben, vooral omdat de doktoren steeds zoo'n bezwaar heb ben om de zware zieken over het ka naal te voeren, daar de pont zooveel oponthoud geeft. De heer Schuitenmaker voelt wel wat voor 't gesprokene door den heer Bosman, maar zegt dat met het oog op de groote fabrieken te Wijkeroog het aantal 'bedden zeer onvoldoende is. De heer Visser acht de capaciteit ook onvoldoende en als die wel voldoende was, beteekende een bijdrage van f 1000 voor onze gemeente niets. De heer Wardenaar is verblijd dat Wijkeroog, het stiefkind der gemeente eens ter sprake komt. Spr. is echter ook van mèening, dat het ziekenhuis geheel onvoldoende is met het oog op de groote fabrieken te Wijkeroog. Voor hulp aan de z^vaar gewonden is men zoowel aan dei Papierfabriek als aan het Hoogovenbedrijf veel beter inge richt. Het afwijzend prae-advies wordt goedgekeurd. Tegen de heer Bosman. Goedgekeurd worden de voorstellen inzake de bepaling der zekerheids stelling en vaststelling van een nieuwe instructie voor den gemeente-ontvan ger en tot het aangaan van een reke ning-courant-overeenkomst met de N.V. Bank voor Nederlandsche Ge meenten te 's Gravenhage. Vastgesteld worden een nieuwe ver ordening op de heffing en invordering van keurloonen van slachtdieren, vleesch en vleeschwaren en van rech ten voor het gebruik van inrichtingen an den vleeschkeuringsdienst en aan vulling der verordening op den keu ringsdienst van vee en vleesch, in ver band met de vleeschkeuringswot. Aan B. en W. wordt een crediet ver leend voor de invoering van het deci maal registratuurstelsel ter secretarie, waarvan de kosten van eerste inrich ting worden geraamd op f 755 a f 790 en die van de verdere toepassing op f 80 per jaar. Aangeboden worden de begrootingen voor 1925 van de gemeente, de bedrij ven, armbesturen, gezondheidscom missie en commissie van toezicht op het lager onderwijs. Een voorstel om de begrootingen in afdeelingen te behandelen, wordt Inet 126 stemmen verworpen. Vóór de heeren Vermeulen, Wardenaar, Schui tenmaker, Maas, Zwanenburg en Nijs sen. Daarna gaat de raad in besloten ver gadering. Na heropening was aan de orde het voorstel tot intrekking van de benoe ming van G. ten Napel als leeraar in het handteekenen aan de Nijverheids- avondschool voor ambachtslieden te Velseroord en tot opdracht van 4 les uren in dit vak aan den directeur dier school. De Voorzitter deelde mede dat B. en W. dit voorstel voorloopig terugnamen. Daarop werd de vergadering geslo ten. verdwijnt de onaange name smaak in den mond direct door ge bruik van de verfris- schende TABLETTEN .Groote doozen 65 Cts. imiiiimiinniiiiiiiiiiiniiniiuiiiii>iiniiiiiiniiiim"'ini"i'i'i'ii'i"|'i"""'i'"i""H"'i'Hiimi'H" PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN Concert „Hallelujah1'. De Chr. Gem. Zangvereeniging „Hal lelujah" gaf gisteravond in de Geref. Kerk, alhier een concert. Het koor, onder directie van den hr. Theo van Zutphen uit Amsterdam, zong eenige mooie nummers, waaruit bleek dat dit koor tot veel goeds in staat is. Van de liederen, bekoorden ons het meest „Avondschemering' een com positie van den dirigent zelve. Naast dezen koorzang was er nog te genieten van de werken van eenige dames, solisten uit Amsterdam en wel: Mej. Jo Immink (mezzo alt), Hannie van Zutphen (viool) en Betsy van den Boogaard (piano). Mej. Immink zong voor de pauze een paar liederen van Bach en van Plan del. Na de pauze eenige eenvoudige, Hollandsche nummers. Zonder van de eersten iets minder moois te willen zeggen, verkiezen wij toch die eenvou dige liedjes, in'deze omgeving, daar ver boven. Mej. van Zutphen trof ons het meest met „Nocturne" van Fr. Chopin. Mej. v. d. Boogaard deed zich kennen als een uitstekende begeleidster. De samenkomst werd door Ds. Jan sen met gebed geopend en gesloten. De kerk, met zijn groote massa zit plaatsen, was zoo gevuld, dat elke an dere zaal te IJmuiden, stampvol zou zijn geweest. De heer P. J. de Korte alhier is benoemd tot tijdelijke onderwijzer aan een Chr. school te Zaandam. Tournée Marie van Westerhoven. Men verzoekt ons te verwijzen naar de advertentie in dit blad, waarin aan gekondigd wordt dat Mevr. van Wes terhoven wederom in Thalia zal op treden in haar successtuk „De Dillet- tant in 'n nieuw stuk". Waar bovenge noemde actrice ook op 3 October j.l. in Tlialia een groot succes is ten deel ge vallen, zal dit ook a.s. Vrijdag zeker niet minder zijn. Gisteravond werd in Thalia op gevoerd het tooneelspel in 6 bedrijven „Narcis", waarin Louis Bouwmeester Sr. de titelrol vervulde, welke het pu bliek een genotvollen avond heeft be zorgd. Het langdurig applaus bewees dan ook dat allen zeer voldaan waren over het spel van onze grooten en oud sten acteur. Maandagmorgen omstreeks acht uur oveikwam een van de auto's die van Katwijk op IJmuiden rijden, te Vogelenzang een ongeluk. Waarschijnlijk doordat een spatbord 't voorwiel raakte, kon de bestuur der de wagen niet op den weg houden, zoodat die juist bij de tuinbaaswoning van da villa „Duinzicht", Sn den kant reed. De auto werd nogal beschadigd van de ruiten bleef niet veel heel, doch de inzittenden kwamen met den schrik vrij. De levering van versch en bevroren rundvieesch, alsmede van gerookt en pekei- spek voor het Qarnizoen alhier, voor het tijdvak van 1 Januari t m. 30 Juni is gegund aan L. de Beurs. VELSEROORD. Zaterdagmorgen gevoelde zekere de G. in de Evertsenstraat alhier zich onwel. Zijn vrouw haalde in het win keltje van D. een paar hoofdpijnpoe ders. Daarvan gebruikte de man er een en werd toen nog meer onwel. Brakin gen volgden en geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. De dokter kwam en gaf advies, maar kort na het vertrek van den dokter overleed de man. Daar de arts de doodsoorzaak niet vermocht vast te stellen, is dit ge val aangegeven bij de politie, die een onderzoek instelde. Hedenmiddag zal de sectie op het lijk verricht worden. De hoofdpijnpoeders waren de z.g. poeders van Dr. Meenk, vervaardigd door de Chemische fabriek Braskamp te Rijswijk. De doos' met poeders is door de politie bij den winkelier in be slag genomen. Nat. Chr. Oeh. Onth. Vereen. Voor de afdeeling der Nat. Chr. Oeh. Onth. Vereen, zal Vrijdagavond in de Ned. Herv. Kerk als spreker optreden de voor zitter van het Hoofdbestuur der vereeniging, Prof. Dr. J. R. Slotemaker de Bruyne van Utrecht. Medewerking verleent een Haarlemsch strijkorkest, voorts is er zang van eenige Haarlemsche dames. Waar de toegang dien avond vrij is, zal de kerk dien avond zeker te klein blijken, daar Prof. Slotemaker de Bruyne bekend staat als een der beste redenaars van ons land. VELSEN Voor de afd. Wijkeroog der S. D. A. P. spreekt morgen, Donderdagavond in Bloemoord de heer C. Thomassen! lid der Prov. Staten, over „Ontwape ning recht door macht." Benoemd is tot tweede encpietrice der Vereeniging tot bestrijding der Tuberculose in deze gemeente Zr. A. Windhouwer te Amsterdam. Zaterdagmiddag kwam met de boot van tweeën Sint Nicolaas met zijn knecht te Velsen aan, waar hij ontvangen werd door eene commissie uit Beverwijk. Na een tocht over Wijkeroog in een open rijtuig, getrokken door twee met pluimen getooide paarden, vertrok hij naar Beverwijk. Het behoeft geen betoog, dat een talrijke schare. van kinderen en ouders met op de schouders zittende kleinen de ontvangst van den goeden Sint met belangstelling gadesloegen. Het Sint-Nicolaasfeest zal voor de leerlingen der o. 1. school O., te Wijkeroog ook dit jaar niet ongemerkt voorbijgaan.*^ Het personeel is druk in de weer om het den kinderen dien dag aangenaam te maken. De gemengde zangvereeniging „Zang Veredelt" te Velsén zal in Juni a.s. deel nemen aan het concours, dat uitgeschreven _j is door het gemengd koor „Polyhymnia'**} te Haarlem bij gelegenheid van zijn 25-jarig v jubileum. De Muziekvereeniging De Eendracht" heeft op haar concert Zondagavond veel succes gehad. Met gespannen aandacht werden de verschillende nummers, zoowel die van de medewerkende Symphoniever- eeniging van Santpoort, als van „De Eendracht" zelve door een talrijk opgekomen schare gevolgd. Vooral de piston-solo van den heer Stad lokte een daverend applaus. Na afloop dankte de Voorz. van De Eendracht, de heer De Oraaff, de medewerkende vereeni ging voor hare hulp en verklaarde zich volgaarne tot wederdienst bereid. Vrijdagavond hield de Vereeniging „Kindervreugd" in Bloemoord. een ie- - a denvergadering. De voorz., de heer P. van Willigen opende met een woord van welkom de bijeenkomst en deelde mee, dat, hoewel er weinig van naar buiten geopenbaard was, het Bestuur niet stil gezeten had. Het had er ijverigf naar gestreefd het doel der Vereeniging te bereiken om een speelterrein voor de kinderen te verkrijgen en zou nu vertel len hoe ver het gevorderd was. Er be staat nu gelegenheid een zeer gunstig gelegen terrein aan den Doodweg, te hu- ren tegen een som van f 100 per jaar. Inv kas is er een som, die \oor 1 jaar meer sj dan toereikend is, maar het doel is nu zooveel leden en donateurs te verkrij gen, dat de huiirsom ruimschoots ge dekt wordt, omdat èr natuurlijk voor de exploitatie onkosten gemaakt moe-, ten worden. Allereerst moet er nu een officiëele ledenlijst worden aangelegd, opdat^ door het Bestuur met het Dagelijkscft. Bestuur der Gemeente onderhandeld kan worden. Staande de vergadering gaven alle 19 aanwezigen zich als lid op. Thans wordt besproken hoe er gewerkt zal worden, om het getal leden uit te breiden en ieder der aanwezigen be-/, -j looft in zijne omgeving daarvoor zijn best te doen. Of op het terrein ook kinderen van j niet-leden zullen worden toegelaten zal later uitgemaakt worden. In de vacature van 1 bestuurslid' zal op de eerstvolgende vergadering voor-^ zien wórden.' - De heer Honing raadt aan tot de Be sturen der verschillende^ Vereeni'gingen oen schrijven te richten met het verzoek propaganda voor het lidmaatschap van Kindervreugd te haak en, de minimum^.] contributie bedraagt f 0.50 per jaar. Te- q vens geeft hij het Bestuur in overwe- ging; voor het vieren van kinderfeesten zich met besturen van andere vereeni- gingen voor zoo ver ze daarvoor in aan merking komen, in verbinding te stel len. Nadat nog meegedeeld is, dat in den voorzomer de feestelijke opening zal, plaats hebben, sluit de voorzitter onder een woord van dank de vergadering. j Na het vertrek van den heer De- genaar, directeur -van het post- en tele- graaf kantoor alhier, zal zijn plaats ver- i vangen worden door den heer Juer- 1 gens commies bij post en telegraphieM te Amsterdam. Burgerlijke Stand Velsen. Geboren: E. G. SchaapBos, z.j 1 P. VisserGootjes, d.; D. T. de Waard-. I Brands, d.; J. W. DamHandgraaf, d.; G. WigchertKingma, z.; A. Consent Warnaar, d.; A. F. F. M. Vincent Noomen, z.; E. A. J. GoossensBrons,' z.; Y. W. MeuldijkButter, d.; M. J." VerdiktBos, z.; D. v. VeelenHart. tu man, d.; W. Rumpingde Vries, z. Overleden: Sjoerd de Goedeu32 j., echtgen. v. E. Schaap. BURGERLIJKE STAND. Gemeente Egmond aan Zee. Oeboren: Johanna, dr. van Filippua Zwart en Wilhelmina VisserKlaas, zoon van Engal Oravtmaktr in WilhelminaZwarl.

IJmuider Courant | 1924 | | pagina 2