IJmuider Courant Priis¥@rlaiini WY3ERT Woensdag 3 December 1924. 2e blad PREDIKBEURTEN. IJMU1DEN CHR. OEREF. KERK. Donderdag 71/, uurDs. K. Groen van Zwijndrecht. SANTPOORT LOKAAL BETHEL. Woensdag 8 uurde heer L. Smelik. PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN In een te Ijmuiden gehouden verga dering is besloten tot oprichting van den „Noordhollandschen Bond van Christ. Harmonie en Fanfare vereenigingen" De 8 aanwezige vereenigingen traden als lid toe, t. w. de vereenigingen van Alkmaar, Andijk, Bloemendaal, Enkhuizen, Haarlem, Helder, Koog-Zaandijk en Ijmuiden, waarbij zich later de vereeniging van Edam voegde. Een voorloopig bestuur werd benoemd, bestaande uit de heeren J. Bres, F. Dekker, J. Hovinga, D. Klut, P. D. Klut, P. Worp en H. van Zweden, dat vóór de a. s. ver gadering, op 2en Kerstdag a. s. te Alkmaar te houden, zorg zal dragen voor concept reglement en statuten. Maandag kwam van de losplaatsen aan het kanaal een paard en wagen van de fa. Braam, welke op den Rijksstraatweg werd aangereden door een van den kant van Velseroord komende vrachtauto van S. uit Beverwijk, bestuurd door B. Het paard werd daarbij ernstig gewond en moest later worden afgemaakt. Door de politie wordt een onderzoek ingesteld. De Staatscourant bevat de gewijzigde statuten der N.V. Visscherij Mij. Aneta alhier. VELSEROORD. Het is Sint-Nicolaas und kein ende. Gisteravond en vanavond was het in de gemeentelijke bewaarschool feest voor de ouders der kinderen en konden deze een voorproefje smaken van het feest der kleinen op a. s. Vrijdag. De kinderen van school H hebben ook weer hun feesten, Zaterdag de kleinen en a. s. Dinsdag de grooten. En de kinderen van school D zullen ook weer feest vieren. Voorts bereidt de afdeeling Velseroord van de Ned. Vereen. Hoop der Toekomst haar 150 kinderen een mooi Sinterklaasfeest ap Donderdag 11 December in de zaal Flora. Deze feestavond is een dag uitgesteld, omdat het Woensdag 10 December ouder avond is voor school H. Maandag en Dins dag is hel ouderavond voor school D. De heer H. de Groot in de Trompstraat heeft in zijn bloemenwinkel een alleraardig- ste etalage gemaakt. Daar slaat n I. een model van een zeillogger in van flinke afmetingen, geheel opgetuigd met planten en bloemen. Het ruim is tot een broeikas ingericht en het geheel is alleraardigst be dacht en zeker een kijkje waard. VELSEN Bij het binnenrijden der garage van den heer Vermeer te Wijkeroog meende de chauffeur op de rem te trappen, maar gaf vol gas, zoodat de autobus metgroote vaart door den achtergevel tegen den muur der melkfabriek reed. Van den auto was slechts één ruit stuk. Zondag j.l. gaf de Tooneelvereeniging „Varia" uit Santpoort een uitvoering in Hotel „De Prins", alhier. Opgevoerd werd ,,De Vrijbuiter" een tooneeispel in 3 be drijven door Hans Martin. Ér was weinig publiek, een zestigtal per sonen ongeveer en dat is wel wat ont moedigend voor een tooneelgezelschap uit eene andere plaats, maar als allen, die er geweest zijn, in hun kring naar waarheid meedeelen, hoe ze het gevonden hebben, dan zullen er velen spijt gevoelen, dat ze weggebleven zijn, want we twijfelen er niet aan, of zij, die er met ons waren, zullen verklaren, dat het een aardig stuk was en dat de rollen in goede handen waren. Wanneer we zeggen, dat Rudolf, de Vrijbuiter, zijn tante Annie en Loekie, de logée, bijzonder op dreef waren, dan willen we daarmee niet te kennen geven dat de anderen niet goed waren. Zooals we al zeiden, de uitvoering was goed an het luid applaus was verdiend. Zaterdagmiddag j.l. heeft St. Nicolaas te Wijkeroog een bezoek gebracht. Onge veer om 3 uur kwam hij te paard uit Beverwijk met zijn zwarten knecht en na een rondrit over Wijkeroog, voorafgegaan door een muziekcorps, omstuwd door de opgewonden jeugd, nam hij zijn intrek in den winkel van den heer K. Nagel in de Corverslaan, waar hij den koopers geschenk jes aanbood. Met het opbreken van de tramrails is men nu van Schoten uit reeds gevorderd tot Waterland, zoodat het nog maar heel kort zal duren, of alle overblijfselen van de stoomtram zijn tusachen Velsan en Haarlem verdwenen. Dinsdagmiddag 2 uur is de bazar in Concordia geopend door den predikant der Ger. G»m.,den heer Boerkool. 't ls de tweede bazar,, die^ier door mij geopend wordt, zei spreker. Den eersten keer ge schiede het twee jaar geleden, toen stonden we nog aan het begin van het groote werk, dat we tot atand wilden brengen, de stichting van een nieuw kerkgebouw en nu staan we bijna aan het eind. Het gebouw is er en het mag er zijn, maar aan het inwendige ontbreekt nog het een en ander, het meubilair is nog niet in orde en daarvoor moeten we nu nog even aan den arbeid. Een deel daarvan is nu reeds gereed, want als spr. rondziet, dan vertoont zich zooveel waardevols aan zijn blik, dat hiermee ruimschoots het meubilair zou kunnen betaald worden. Maar daarvoor is nog noodig, dat al het hier aanwezige in geld wordt omgezet. De commissie voor deze bazar verdient alle lof, door haar zijn al deze schatten verzameld en gelukkig kosteloos, maar nu moeten de gelegenheids- winkeliersters nog haar best doen, de koop waren naar de woningen der koopers en koopsters te doen verhuizen en de winkel laden te vullen. Spr. hoopte, dat het publiek zoo talrijk en kooplustig zou zijn, dat de bazar later een zeer goed geslaagde ge noemd kon worden. Na nog een gebed te hebben uitgesproken, verklaarde hij de bazar geopend. De zaal was versierd met planten, bloemen, vlaggen en guirlandes. Het tooneel was in een theetent herschapen en langs de wanden der zaal lagen de koopwaren op de toon banken uitgestald. Er was van alles te krijgen, manufacturen, baby artikelen, fijne handwerken, poppen, tabak, sigaren, sigaret ten, muziek- en andere boeken, parfumeriën, koek, ham, worst, bussen met geconser veerde groenten, glas- en aardewerk, huis houdelijke, sport- en toiletartikelen, kinder speelgoed, essence voor limonade, enz. enz. In het midden der zaal een grabbelton, een sjoelbak, een draaiende paraplu, waar van prijzen geknipt konden worden en een gelegenheid om het aantal steken te raden aan een handwerkje. De raad werd gegeven om een getal te kiezen boven de 80000, zoodat de vervaardigster van dit hand werkje het zeker niet op één middagje heeft kunnen maken. In de zaal staat op een ezel een schilderij, dat voor den tweeden keer dienst doet. Den lsten keer mocht men voor een dub beltje een koperen spijker in de lijst slaan en nu mag men voor denzelfden prijs er één uithalen. Achter een gordijn bevindt zich een poppententoonstellir.g tegen entreegeld toegankelijk evenals de zich daarnaast be vindende ouderwetsche kraamkamer. Wie gaarne weten wil of hij of zij een persoon van gewicht is, kan ook terecht, want een bascule is aanwezig. Donderdagavond om 5 uur wordt de bazar gesloten, waarna de onverkochte voorwerpen tusschen 7 en 10 uur in open bare veiling zullen worden gebracht. De bazar heeft gisteren reeds f 400. opgebracht. Als de twee andere dagen ook zoo worden, kan de bazar een mooi resultaat opleveren. Veiserbeek. De leden van den gemeenteraad heb ben Zaterdagmiddag Veiserbeek bezichtigd. De directeuren der gemeentebedrijven maakten de excursie mede. Ds. J. D. Boerkoel, predikant der Oeref. Kerk alhier, ontving een beroep naar Hazerswoude. Velsen's Gemengd Koor „Zang Ver edelt", directeur de heer Leo Pielage te Haarlem, geeft Woensdag 10 December een concert in Hotel „De Prins". Medewerking verleeneu Mej. Jo Luit, mezzo-sopraan de heer L de Graaf, viool en Mej. Jo Misset, begeleiding, allen te Haarlem. De 24-jarige Ant. F. B. uit Wijkeroog, bankwerker bij het Hoogovenbedrijf, had van een ander eens gehoord, hoe deze een rijwielbelastingmerk had nagemaakt Hij had het daarna zelf ook eens geprobeerd en daarna nog eenige malen bij drie tegelijk. Ze waren niet afgewerkt en waren daardoor gemakkelijk te herkennen, en, naar hij voorgeeft, voor de aardigheid, heeft hij ze aan anderen gegeven, o.a. drie aan den 42 jarigen los werkman S. v. d. K. Een daarvan heeft deze weer verkocht aan J. D. voor 75 cent. B. staat overigens gunstig bekend en is eenige dagen geleden gehuwd, zoodat gevangenisstraf (op deze feiten sfaat alleen gevangenisstraf) voor hem heel hard zou zijn. Tegen beide eischte de officier 2 maanden gevangenisstraf voorwaardelijk mei een proeftijd van 2 jaar, onder bepaling, dat zij zich onder toezicht zouden stellen der R. K. Reclasseeringsvereenigingte Haarlem, en bovendien voor v. d. K., dat hij zich bij een geheelonthoudersvereeniging zal aansluiten. De rechter veroordeelde beiden comform dezen eisch. Maandag 1 December was voor den heer F. Lettemeyer, chef der afd. kolen- transport en ketelhuis een bijzondere dag, daar deze door zijne kameraden uit beide afdeelingen gekozen was om hem'te huldi gen bij gelegenheid zijner 40-jarige echt- vereeniging. De chef machinist, de heer D. Schuit, overhandigde hem met een hartelijke toe spraak een pendule met coupes, waarbij de heer R. Meyer nog een fraaie bloemen mand voegde. Het huis op Veiserbeek. Men deelt ons mede dat na de excursie der raadsleden Zaterdagmiddag naar Veiser beek een besloten raadszitting is gehouden, waarin besloten is het heerenhuis te ver pachten als hotel-pension. Een oproep daartoe zal binnenkort in de bladen ver schijnen. De Rijks Hoogere Burgerschool. Thans zijn de bouwplannen van de R. H. B. S., die, zooals men weet, zal verrijzen op het z.g. „Hanenland" te Velseroord, gereed. Omtrent dit gebouw en -de inrichting kan H. Dbl. de volgen de bijzonderheden vermelden: De voorgevel komt aan de Oostzijde, dus aan den kant van het Station Vol- sen. Het hoofdgebouw wordt met een dubbelen verbindingsgang met het bij gebouw verbonden, in welk bijgebouw de woning van den concierge, het gym nastieklokaal en de toiletten zullen worden ondergebracht. Het gymnas tieklokaal verkrijgt een lengte van 18.11 M. en een breedte van ruim 9 M. met een tribune voor de toeschouwers, ter diepte van 4.82-1/» M. De conciërge woning wordt met een open gang met het hoofdgebouw verbonden; een ach ter dezen gang gelegen corridor ver bindt het hoofdgebouw met het gym nastieklokaal enz. De totale lengte van den voorgevel, bestaande uit voorgevel hoofdgebouw, verbindingsgang en voorgevel bijgebouw zal niet minder dan 85 M. bedragen. De hoofdingang komt in een uitbouw op den rechter hoek van het hoofdgebouw, boven wel ken ingang een versiering van beeld houwwerk is ontworpen, als deel van den monumentalen toren, welke een hoogte verkrijgt van circa 22 M. Ook ter linkerzijde van den voorgevel komt een uitbouw, welke uitbouw bestemd is als leslokaal voor scheikunde. In de nabijheid van de ruime hal komen do kamers van den directeur en van den concierge. Verder zijn op den beganen grond ontworpen 5 leslokalen, het bo- engenoemde lokaal voor scheikunde, het scheikundig laboratorium en een overblijflokaal voor meisjes. Op de eerste verdieping komen een leslokaal en een laboratorium voor na tuurkunde met een daarbij behoorrnd kabinet, 5 andere leslokalen, alsmede een leslokaal voor natuurlijke historie en aardrijkskunde met kabinet; verder een lokaal voor de leeraren, dat laatste lang 10.61 M. en breed 6.32 M. De gewo ne leslokalen zijn ongeveer vierkant met een oppervlakte van circa 40 M2. Op de zolderverdieping zullen wor den ondergebracht de lokalen voor hand- en lijnteekenen. Het gebouw wordt opgetrokken op staalfundeering met buiten- en binnen muren van miskleurige waalklinkers en binnenmuren van gangen en porta len van geelkleurige klinkers; voor af dekking zullen verglaasde Hollandsche pannen worden gebezigd. De trappen in het hoofdgebouw worden opgebouwd van natuursteen. Het geheele complex wordt aan de N., O. en Z.-zijde afgesloten door een fraai hek, dat zich aan de W.-zijde aan sluit aan het reeds bestaande hek van het sportterrein. Eenmaal gereed, zal de Rijks Hoogere Burgerschool een sieraad zijn voor onze gemeente. Ter gelegenheid van zijn 40-jarige echtvereeniging werd de heer F. Let- temeijer, chef van de afdeeling kolen, transport en ketelhuis van de Ver. Kon. Papierfabrieken der firma van Gelder Zonen, Maandagmiddag naar Kenn. meldt, op hartelijke wijze door het per soneel gehuldigd. Met eenige goedgeko zen woorden overhandigde de chef-ma chinist, de heer D. Schuit, hem een pendule met coupes waarbij de heer R. Meijer een fraaie bloemenmand voegde. De heer L. dankte bewogen voor de ze hulde. DRIEHUIS. Op het graf van den architect K. P C. de Bazel op Westerveld alhier is een eenvoudig omhulsel geplaatst van Beiersch graniet, ontworpen door den architect Jan de Meyer. Aan het hoofdeinde staat: K. P. C. de Bazel, Bouwmeester 14 Febr. 1869 28 Nov. 1923 SANTPOORT Rijkspostspaarbank. Aan het postkantoor Santpoort(sta- tion) en het daaronder ressorteerende hulppostkantoor Santpoortdorp, werd gedurende de maand November 1924 ingelegd f 9476.69; terugbetaald f 138.41 Het laatste door dat kantoor uitgege ven boekje draagt het nummer 3487. Het laatste door dat kantoor overge schreven boekje draagt het nummer 2221, - Bij de te Laren (N.H.) gehouden aan besteding voor het touwen van 27 arbeiders woningen voor rekening van de slichting De Ericawoning aldaar, was laagste in schrijver de heer E. Pieters alhier met f 66150. groote doozen TABLETTEN Bij Apothekers en Drogisten. iiiiiiiiiiiiiHHiniiiiiniiiiiiiiiiiiiiriiiiumiiininiiiiiiiiniiiiiiiHiiiiiiiiiirutiiiiim 65. SPORT. Zaterdagmiddagcompetitie. De wedstrijden P. S. O.—V. 1. O. S. 1 en Ulysses II—Trekvogels gingen Zaterdag j.l. niet door. De politie was slechts met 7 man aanwezig, terwijl Ulysses haar 12'/, jarig beslaan vierde. Geheel tegen onze verwachting verloor V. I. O. S. II met de oneven goal van Kennemerland II. V. l.O.S. II dat met eenige invallers speelde ondernam dadelijk na het begin eenige goed opgezette aanvallen. De achter hoede der tegenpartij is echter in goede vorm, voornamelijk de keper komt een woord van lof toe voor de zekere wijze waarop hij zijn doel gedurende den geheelen wedstrijd schoon wist te houden. Rust ging in met blanken stand. De eenige goal werd eerst in de laatste minuut gemaakt, door goed doorzetten van den mid-voor. Over het geheel speelde V. I.O.S. II een aardige wedstrijd met Visser en van Minnen als uitblinkers. Voor a.s. Zaterdag 6 December is vast gesteld V. I. O. S 1—H. S. C. 1 Trekvogels—V. l.O.S. 11 Van V. 1. O. S 1 verwachten we een over winning op H. S. C., dat evenwel alle pogin gen in het werk zal stellen om het degre- datiespook te ontvluchten. Eindelijk dan de eerste plaatselijke ont moeting waarna zoo lang reeds is uitgezien. Aan voorspellingen durven we ons niet wagen, St. Nicolaas zal wel voor de noodige verrassingen zorgen. Trekvogels dat eerst kort geleden is opgericht slaat een goed figuur in haar afdeeling daar zij nog onge slagen is en nog steeds de bovenste plaats inneemt. V. I. O. S. II debuteert ook niet slechi in deze afdeeling, met 6 punten in 6 wed strijden bekleedt zij thans de 4e plaats 1 Trekvogels 5 5 0 0 10 29—3 2. 4 V. l.O.S II 6 3 0 3 6 20—7 1. Uit deze stand kan men zien dat beide voorhoeden zeer productief kunnen zijn We verwachten daarom een zeer spannen den wedstrijd. VISSCHERIJ. Alhier is aangekomen de stoom trawler Texel. Dit -schip van de fa. Dros te Texel oefende vroeger ook de vis scherij uit, maar vertrok in de oorlogs jaren naar Terschelling, waar het dienst deed als bergingsvaartuig voor de combinatie Dros en Doeksen. Thans is het schip weder voor de visscherij ingericht en zal varen onder de mer ken T. S. 30. De Duitsche stoomvrachtlogger Yorck O.N. 85 arriveerde hier Zaterdag van Lowestoft met 600 kisten versche haring voor de Mij. Nordsee. Voorts kwam van Lowestoft aan -de zeilvracht- logger P. L van Leeuwen Y.M. 11 met 475 tonnen pekelharing. Het kantoor van de reederij E. A de Gruyter is met ingang van I Decem ber van Katwijk naar Ijmuiden overge bracht. Naar gemeld wordt, zijn minstens 48 personen omgekomen en 1500 vis- schersbooten verloren gegaan bij een geweldigen storm, die boven de Kaspi sche Zee heeft gewoed. Meer dan 700 visschershooten worstelen nog op de met ijsschotsen bedekte golven. De zeilvrachtlogger Julie IJ. M. 210 bracht hier Maandag van Lowestoft 617 tonnen haring aan. GEMEENTERAAD VAN VELSEN. Vergadering van 2 December 1924. Voorzitter de Burgemeester. Aanwezig alle leden. De Voorzitter doet mededeeling van de ingekomen stukken. Een adres van het Dagelijksch Be stuur der R.K. Vereeniging „Moeder schapszorg" (de Kweekschool voor Vroedvrouwen te Heerlen) waarbij ver zocht wordt aan deze vereeniging over 1925 en volgende jaren een subsidie te verleenen van f 25.(te behandelen bij de begrooting voor 1925). Als voren van het bestuur der Neu trale Schoolvereeniging „Ijmuiden en Omstreken", waarbij verzocht wordt, terug te komen op het genomen besluit tot reorganisatie van school A te Ijmui den en bij het nemen van een nieuw be sluit rekening te houden met den wensch van vele ouders om aan school te verhinden een zes-klassige lagere school, opleidende tot en aansluitende aan H. B. S„ Gymnasium en andere Middelbaar Onderwijs (in handen ge teld van B. en W. om advies); Een schrijven van don volgenden in houd: Ondergeteekenden, leden van Uwen Raad, hebben de eer U namens de So ciaal Democratische Raadsfractie de navolgende amendementen in te dienen op het door burgemeester en wethou ders ingediende nieuwe reglement op de Burgerlijke armbesturen: Artikel 1 te lezen als volgt: In de gemeente Velsen is een Burgerlijk Armbestuur, bestaan de uit 9 leden. Artikel 2. In den 5en regel van boven te la- ton vervallen het woord „be trokken". Artikelen 3, 4 en 5. Bij aanneming van de door ons voorgestelde wijziging in artikel 1 in deze artikelen de daardoor noodige redactie-wijzigingen aan te brengen. Artikel 9. In den 4en regel tusschen de woorden „administrateur- controleur" en „voorloopig" te voegen:^„en een lid van het arm bestuur" en bij aanneming hier van aan dit artikel toe te voegen: „Indien een lid van het armbe stuur hulp verleent geeft hij hiervan onverwijld kennis aan den administrateur-controleur, die, indien nog noodig verdere hulp verstrekt". Artikel 17. Hiervan -de laatste zin te laten vervallen en hiervoor in de plaats te lezen: „Wanneer die in stelling mede hulp blijft verlee nen kan het bestuur besluiten, wanneer het opname in een zie kenhuis of plaatsing in een in richting betreft, dat dit door die instelling geschiedt, evenwel met inachtneming met hetgeen in de artt. 14, 15 en 16 is om schreven. Artikelen 20/24 en 27/31. Hierin bij aanneming van ons amendement op art. 1 -de daar- door noodig geworden redactie wijzigingen aan te brengen. Evenzoo in het ontwerp voor de instructie voor den administra teur-controleur. Namens de Soc.-Dem. Raadsfractie, (get.) W. F. Visser. P. F. C. Roelse. (te behandelen bij punt 13 der agenda). Eene beschikking van Gedeputeerde Staten, houdende wijziging en aanvul ling der voorwaarden, verbonden aan hun besluit van 4 Augustus 1909 no. 38, waarbij aan burgemeester en wethou ders van Bloemendaal vergunning werd verleend tot het oprichten van een vuilnisbelt 'binnen het gebied der ge meente Velsen. Deze beschikking is ge nomen, naar aanleiding van een klacht der gezondheidscommissie alhier, (k.g.). Verbetering. Bldz. 6 van gemeenteblad no. 204 van 1924 sub 2 in plaats van „t 1480.en f 1560.te lezen: „f 1680.— en f 1760.—". Naar aanleiding van het adres der Neutrale Schoolvereeniging vraagt de heer Tusenius of er geen besluit van Gedep. Staten is ingekomen. De Voorzitter zegt dat van Gedep. Staten bericht is ingekomen, dat de Hoofdinspecteur van het lager onder wijs bezwaar maakt tegen het raadsbe sluit inzake de reorganisatie van school A. De heer Tusenius vraagt of naar aan leiding van dit besluit de wethouder van onderwijs deze zaak nog niet eens ter sprake kan worden gebracht in de commissie van onderwijs. De heer Landeweert zegt dat er in de commissie al zoo veel over gespro ken is, dat spr. er niet veel heil in ziet. De Voorzitter zegt dat B. en W. de mogelijkheid zullen overwegen. Goedgekeurd wordt het voorst .>1 tot het verleenen van een vergunning tot het vernieuwen van de brug over de Jan Gijsenvaart in den Rijksweg Haar lem—Velsen. Bij het voorstel tot machtiging voor den aankoop van twee zandsrooima- chines maakt de heer Sluiters bezwaar. Spr. gelooft dat we dit geld besparen kunnen. De heer Maas vindt het zandstrooien bij gladheid hier zeer gebrekkig. Waar deze machines In andere plaatsen goed voldoen, is spr. voor de aanschaffing daarvan. Het voorstel wordt goedgekeurd. Aan de orde is het voorstel tot- wijzi ging der Bouw- en Woningverordening. De heer Vermeulen maakt hier be zwaar tegen, spr. meent dat men nu eerst eens het werken der Schoon heidscommissie moeten afwachten. De heeren Roelsa en ten Broeke verde-

IJmuider Courant | 1924 | | pagina 5