Gebruikt Wortelboer's Krolden en Wortelboer's Pillen I- te S1 digcn liet -voorstel. Laatstgenoemde wijst er op hoe bij een verbouwing van woon- tot winkelhuis vaak veel bedor ven wordt. De heer Sluiters acht deze uitbrei ding ook niet noodig. Spr. meent dat onze ambtenaren best kunnen oordee- len over hekjes, afscheidingen en ande re kleinere dingen. De heer Bosman onderstreept het door den heer Sluiters gesprokene. De heer Dunnebier zegt dat men bij verbouw soms wel geheele perceelen kan vernieuwen. Spr. beveelt het voor stel aan. Dit wordt met 147 stemmen aange nomen. Tegen de heeren Vermeulen, Yusonius, Wardenaar, Bosman, Nijs sen, Sluiters en Zwanenburg. Goedgekeurd" wordt het voorstel, tot overname van grond voor wegverbree- (iing van den Hagelingerweg. De Voorzitter stelt: voor nu eerst te behandelen het voorstel tot aanvrage om een voorschot uit 's Rijks kas, ten behoeve van den aanbouw van 147 wo ningen te- IJmuiden en Velseroord in het belang der volkshuisvesting, voor rekening der gemeente en tot beschik baarstelling van een bedrag voor het aangegeven doel. De heer Schilling vraagt of nog niet een adres in ingekomen. lb- Voorzitter zegt dat dezen middag li adres, is ingekomen van de Coöpe- raiiove Arbeiders Woningbouwvereen. met een verzoek om een complex van 148 w oningen te mogen bouwen tegen huurprijzen van f 4.20 tot f 5.30 en een bouwprijs van f 2300 per woning. De heer ten Broeke vraagt of in deze opgaven de grondprijs begrepen is. Do Voorzitter zegt dat. de. Vereeniging op dezelfde gronden wil bouwen. De heer ten Broeke: Hoe komt men dan tot huurprijzen van f 4.20. De heer Bunnebier zegt dat men van een veronderstelden grondprijs is uit gegaan. De heer Vermeulen is vóór het voor stel, maar wil dan den gebruikelijken weg bewandelen en de plannen aan ar chitecten opdragen. Do heer Wardenaar vraagt of het niet mogelijk is dat beide complexen wor den gebouwd, opdat er een 300 wonin gen bijkomen. De heer Dunnebïer zegt er niet voor te zijn dat de Coöperatieve Vereeniging deze 150 zou bouwen. Dat zou in strijdfJ zijn met de plannen van den gemeen tel i jken Woningraad. Spr. zegt dat men geen nieuwe complexen woningen door Echter .zou hij willen dat de te bouwen woningen eerujh onder de verschillen- ue v ereenigingen verdeeld weraen en niet ten behoeve van een. De heer ten isïGeü.e heeft bezwaar om ue coöperatieve woningbouw in een aizohderiijKe posiue ie brengen, omdat ze zoo vrij is geweest piannen te noen uitwerken, hij stelt voor de zooeven aangenomen getallen eenvoudig op te voeren tot circa 3(JU terwijl dan later over de expioiieerende. vereeingmg zal worden beslist. De heer Tusenius verklaart weifel achtig tegenover dit plotseling opgeko men voorstel te staan. De heer SeniHmg -uoet nog een goed woord voor de coöperatie, welke ver eeniging -den stoot neeit gegeven voor de woningbouw in -onze gemeente, maar steens achteruitgezet is. Toch wil hij hierop de bouw dezer woningen niet laten stranden, -getuigd de woorden van zijn voorstel. Wei beeft hij geen over wegend bezwaar tegen het voorstel ter Broeke, maar hij vindt het zijne beter, daar deze architect veel moeite heelt gedaan en dus waardig is de opdracht voor den bouw te krijgen. De heer Sluiters zegt geen voorstan der te zijn van al die verschillende ver- eenigingen, maar hoofdzaak is dat de oüü Woningen er kohien. Hij denkt ech ter daarop de meeste kans te hebben bij de aanneming van hel voorstel-ten Broeke. De heer Dalmeijer wijst er nog eens op, dat het voorstel-Schilling slechts spreekt van een woningbouwvereeni- ging, zonder te bepalen welke. Het wijst echter wel zeer beslist op de plan nen van dezen architect, die ook onzen gemeente den weg wees. Dit is het lelijke verschil met het voorstel-ten Broeke. Onder het beding, dat deze ar chitect de opdracht kreeg, zou hij des noods het voorstel-ten Broeke willen' aanvaarden. De heer Vermeulen noemt hetgeen de heer Schilling gezegd heeft, omtrent het den stoot geven aan de woning bouw in onze gemeente, onjuist is. Plet is begonnen met de woningbouwver- eeniging „Velsen" eri toen deze eenige jaren aan het werk was, kwamen de separatistische vereenigingen. Hij zou dan ook beslist niet verder willen gaan dan het voorstel-tenBroeke. De heer Nijssen zegt zijn stem over deze zaak te laten afhangen aan wat de wethouder zal zeggen. De heer te» Broeke zegt dat, met allé waardeering voor het werk van dezen oouwvereenigingen moet laten bou-1 architect, dun heer Ponsen uit Leiden, i). a.ls de financiën niet volkomen in I zijn voorstel juist bedoeld vrij te staan orde zijn. Spr. beveelt, het voorstel van I van alles ^Hallen, opdat gelijke monni- 13. on Waan; wil men een particulie-1ken, gelijke 'kappen krijgen. Indien de ren architect nemen, dit laat spr. aan verdiensten van dit ontwerp zulks den raad over. De heer Dalmeijer zegt, in antwoord; óp in den raad geopperde bezwaren, dat de vereeniging hare plannen heeft laten uitwerken, zonder dat zij binden-ij de finantiëele verplichtingen op zich nam. Hoofdzaak is maar dat er wonin gen komen en spr. meent dat ook 300- woningen nog niet voldoende zijn, ter wijl liet toch tijd wordt een aantal af- wettigen, zullen B. en W. toch wel zoo eerlijk zijn o;m hem -de opdracht te ge ven. De heer Diunnebier zegt voornemens te zijn geweest over -deze zaak te zwij gen, doch op het uitdrukkelijk verzoek van den heer Nijssen wil hij wel zeg gen, dat er op dit oogenblik wel 300 wo ningen tekort zijn, maar hij twijfelt of, indien, tot den bouw besloten wordt, gekeurde woningen buiten gebruik tel 0ok over 50 jaren nog een sluitende stellen. Men moet dan ook niet denken I exploitatierekening zal zijn te verkrij- dat liet eene plan bet andere overbodig I gen.. maakt, beide plannen kunnen naast 1° r)e beer Schaar meent dat de coöpe- elkander uitgevoerd worden, zij het'l ratie toezegging uit den Haag heeft, dan op andere grond. IdfAt hare aanvrage, indien de gemeente De lieer Schilling hoopt dat men niet I daartoe besluit, toegestaan wordt. uit de hier gesproken woorden zal op maken dat er iets hapert aan de admi nistratie van de coöperatieve woning-l bouw vereeniging.- Het eenige, waaraan zij niet voldoen wilde was het verhoo- gen der huur, omdat zij overtuigd was dat de menschen het niet konden beta len. In tegenstelling toch, b.v. met de woningbouwvereeniging „Velsen" heeft) deze vereeniging veelal de minst kapi taalkrachtigen onder de huurders. .Maar tenslotte is het hem te doen om de woningen te krijgen en niet om een De heer Roelse meent ook dat de coö peratie de beste kans heeft het voor schot te krijgen, maar als het niet vol gens het' voorstel-Schilling gebeurd, stemt zijn fractie voor het voorstel-ten Broeke. In stemming komt dan de vraag of men eerst over het voorstel-Schilling of over dat van den heer ten Broeke stermmen zal. Met 13 tegen 8 stemmen (die der hee ren Schaar, Visser, Schilling, Bosman, Dalmeijer, Schuitenmaker en Lande- be paalde woningbouw-vereeniging tel weert) besluit men tot het laatste, ue voordcelen. Dat zou men altijd nog I Dit voorstel wordt dan aangenomen mulei" kunnen uitzoeken. Wel wil hij I zonder hoofdelijke semming, terwijl de zeggen dat, uitgezonderd de coöperatie, I heeren Tuseniu's en Dunnebier, aantee- bij het meest voelt voor de „Velsen", I kening verzoeken, dat zij tegen hebben omdat die neutraal is en niet, bij voor-1 gestemd. keur, menschen van een bepaalde zindte helpt. De Voorzitter merkt nog op dat slechts het voorstel van B. en W. aan de orde is. Het adres van de coöperatie is iot. aan den raad gericht, zoodat er slechts over besloten kan worden indien a der leden een formeel voorstel in- Het voorstel-Schilling wordt nu ge- I acht te zijn verworpen. De voorstellen, omtrent het wijzigen van de verordening op het openbaar bewaarschool-o-nderwijs en der veror dening op de s-ubsidiëering van bijzon dere bewaarscholen en dat van de hee- Jren Boelse c.s. tot het vestigen eener In-nt. Eerst zal echter gestemd worden I bewaarschool, door de gemeente, te ver liet voorstel. I IJmuiden, wordt, op voorstel van den i wordt aangenomen met algemee-1 heer Vermeulen aangehouden tot na de Memmen. Daarna wordt de vergade-1 behandeling der begrooting, met 138 1 "ogenblik geschorst om de le-1 stemmen-. i--li gelegenheid te geven tot beraad. I Goedgekeurd ."wordt het voorstel van d do heropening zegt de Voorzitter B. en W. om verlenging aan te vragen .il We heer Schilling; een voorstel heeft der .o-ned'.lrenriiio- van .de verordening- iij!iend om eveneens een voorschot vragen voor deze 148 woningen, te bouwen door een woningbouwvereeni- ging. De- heer Schilling licht dat voorstel nader toe. De heer van der Steen zal voor dit voorstel stemmen, 'omdat hij vindt dat er meer dan 300 woningen te kort zijn. der goedkeuring van de verordening op de heffing v?wn schoolgelden voor het gewoon lager o nderwijs, openbaar ver volgonderwijs, 'buitengewoon lager on derwijs eni uitgebreid lager onderwijs. Bij het verzot ;k van C. F. Smit, gym- nastiek-OEiderw ijzer te IJmuiden, om beschikhaiarstel ling van het gymnas tieklokaal van Jtnchool C voor het geven van een ciarsus in lichamelijke opvoe ding, stellen B. en W. voor, dit verzoek toe te staan onder de gewone voorwaar den, met bepaling, dat personen, ouder dan 15 jaar, met tot uen cursus mo gen worden toegelaten. De heer Tnseruus vraagt waarom die leeftijdsgrens gesteld wordt, daar juist ouderen lichamelijke oefening zoo noodig hebben. De heer nandeweert zegt dat de erva ring heeft geleerd, dat de toestellen aan schooi C, met berekend zijn voor oude re personen. Het voorstel van B. en W. wordt dan aangenomen. Daarop komt aan de orde het advies van de commissie van toezicht op de nijverheidsavondschool, om bedoelde school over te dragen aan de vereeni ging voor ambachtsonderwijs in Hen- nemerland, en een mo-tie van den heer Vermeulen, ingediend 11 December 1922, waarin B. .en VV. uitgenoodigd worden maatregelen te nemen, waar door de nijverheidsavondschool en de ambachtsschool in één hand komen. De heer Maas vindt het wenschelijk dat de avondschool te Velseroord ge vestigd blijft, ten gerieve der leerlin gen uit Wijkeroog en Santpoort. De beer Boelse zegt dat men 4 rede nen aanvoert voor dit voorstel, te we- ten: er moet technische leiding zijn, het bestuur der beide inrichtingen moet in een hand komen, de ambachtsschool beschikt o\er betere leermiddelen en over betere lokaliteiten. Achtereenvolgens bespreekt hij die vier. Die technische leiding vindt hij wel goed, maar niet noodzakelijk, getuige de resultaten der school tot heden, Evènzoo de eenheid van bestuur. Dat de ambachtsschool betere lokaliteiten heeft, kan zijn, maar is toch geen drin gend motief voor hem om daarom de school in handen van een particulier bestuur te brengen. Indien de beide on derwijsinrichtingen vereenigd moeten worden acht hij, als sociaal-dem., het gewenscht, dat zij dan beiden van de gemeente worden. Dat de ambacht: school betere leermiddelen heeft, meent hij ook* te mogen betwijfelen. Bo vendien vindt hij het bezwaarlijk de school naar IJmuiden te verplaatsen, want 40% der leerlingen woont te Vel seroord, eveneens 40 te Wijkeroog en daar er ook nog leerlingen uit Sant poort komen, nog geen 20% te IJmui den. Het overgroote deel komt dus uit het Oosten der gemeente. De heeren G-roeneveïd en Wardeiiaar protesteeren tegen het drijven, om alles naar IJmuiden te brengen. De lieer ten: Broeke vindt het ge wenscht dat aan het hoofd der avond school een technicus staat, hoewel het onderwijs op beide inrichtingen geheel verschillend van aard is. De heer Verin en Ier wil een uitspraak over het principe, zonder te letten op het belang van bepaalde plaatsen en personen. Hem komt liét voor dat de technische leiding en -cle leermiddelen den doorslag voor liet voorstel moeten geven. Aan den inhoud van het onder wijs kan de vraag, wie de school bef stuurd geen schade doen, daar liet leerplan onder goedkeuring van den inspecteur van het nijverheidsonder wijs staat. Overigens is het volstrekt niet vaststaand, dat de aanneming van het voorstel de verplaatsing der school en de eenheid van directeur zou bron gen. Zelfs zou hij er op willen aandrin gen dat, zooveel mogelijk, hetzelfde personeel dat thans in gemeentedienst is, aan de school verbonden blijft. Met den directeur, den heer ten- Napel, wien een woord van lof toe komt voor het geen hij voor -dit onderwijs deed, staal liet anders. Hij moet toch gaan, omdat de inspecteur niet langer zijn toestem ming wil geven voor het onderwijs door den heer ten Napel. Hij eischt een technicus. Den heer Roelse merkt hij op, dat het niet aangaat te spreken over den wensch, beide scholen onder het gemeentebestuur te brengen, wijl de Minister daartoe zijn medewerking weigert.' Wat de plaats van vestiging betreft, hij acht Velseroord, om -de cen- ale ligging het meest geschikt. De heer Bosman zegt dat het. vroeg of laat tot dit voorstel moest komen, maar hij vreest voor schade aan het onderwijs. De heer Sluiters verdedigd het voor stel der commissie. Wat de lokalen aangaat, die zijn nu verspreid over het schoolgebouw en de scholen D en E. Hij meent dat de leerlingen uit Wijkeroog even spoedig bij de ambachtsschool te IJmuiden zijn als aan de tegenwoordi ge lokalen, terwijl dan de inrichting der school, het onderwijs aantrekke lijk maakt. De heer Tusenius wijst er op dat de omzetting van de burgeravondschool in een nijverheidsavondschool, destijds een vergissing is geweest. Hij zou des noods vanwege de gemeente een bur geravondschool er naast willen oprich ten. De heer Schaar zegt in de praktijk een zeer gunstigen indruk van de resul taten van het onderwijs op de avond school verkregen te hebben. Leerlin gen dezer school gingen in het vissche- rijbedrijf voor die van de M. T. S. op. Te 10.30 schorst -de Voorzitter de ver gadering tot Woensdagavond 7 uur. SCHEEPVAART. In de week van 24 Nov. tot 1 Dec. 1924 zijn te IJmuiden uit zee binnenge komen 67 stoomschepen en 1 zeelichter en naar zee vertrokken 62 stoomsche pen en 1 zeelichter. IJ m u i d e n Aangekomen 26 Nov. Frey, st., Londen, stukgoed, om te laden, Hoogovens27 Nov,Albr. W. Selmer, st., Amsterdam, ledig, Hoogovens; 28 Nov. Katwijk, St., Caen, ijzererts, Hoogovens 29 Nov.: P. J. van Leeuwen, zeilvrachf- '°gger, Lowestoft, baring, Visschershaven Yorck, Duitsche stoomvrachtlogger, Or, Yarmouth, versche haring, Visschershaven; Saint Enogat, St., St. Malo, ijzererts, Hoog ovensGallium, St., Caen, id., id.2 Dec. Gerda Kunstmann, st., Dordrecht, ledig, Hoogovens. Vertrokken: 26 Nov.Frey, st., Stockholm, via Amsterdam, ijzer en stukgoed 29 NovKatwijk, St., Caen, ledig. 2 Dec. Saint Enogat, St., Rotterdam, ledig. Velsen. Aangekomen 1 Dec.Cordelia, St., Leningrad, papierhout, Papierfabriek. Vertrokken 27 Nov.: Venus, st., Leningrad, ledig. ingekomen personen VELSEN Aantal EE. v. K. Zwarf, D ijmuiderstr.weg 3 W. M. v. Egdom, D Lindenstraat 24 22 Wed. J. Vrij-Bakkum, D Lindenstr. 17 1 1 A. v. d. Vlerk, A Wustelaan 222 1—2 D. Cnossen, A Bloemend.str.weg 144 1 2 J. Huizeling, C Loggerstr. 2 rd. 1 1 J. Bes, F Zeeweg 75 36 H. N. Zwalf, L Melklaan 107 12 P. Zoon, F Gr. Hout of Kon.weg 186 3 1 B. Schaut, H Hageveldstr. 4 23 K. Willekers, H Hageveldstr. 7 41 A. Prinsse, K Kerkplein 4 43 B. C. Vendel, E Vviilemsbeekweg 37 11 GEMENGD NIEUWS. Menscïi en dier. Het is niet waar, dat het dier eigen lijk een zeer onontwikkeld mensch en deze een zeer beschaafd dier zou zijn. Er is veel overeenkomst maar ook veel verschil tusschen heiden. De heer A. T. J. Porti el je, -die door zijn werk in Artis het dierenleven goed heeft, leeren.kon- n«*ii, erkent fun-damenteele verschillen tusschen dier en msch. Het kenrnerken- van den mensch vindt hij hierin, dat hij van alle markten thuis is en zich in alle omstandigheden weet te redden. De dieren zijn beperkt tot den instjne- ieven aanleg. Zij volgen den erfelijken aanleg,'ook al is deze in sommige om standigheden verkeerd en schadelijk, ïn geestelijk opzicht steekt het zoogdier zeer bijzonder en zeer ver boven de la gere dieren uit. Maar de lieer Portielje waarschuwt, dat men niet te. spoedig een oordeel over de dierenwereld velt. Men zegt wel, dat een paard een per soon, die voor hem staat, goedig aan ziet. De bouw van het paardenoog maakt dit echter onmogelijk. Dieren nemen niet veel waar ,en onderscheiden slecht. Een vogel herkent wel het ei in maar niet buiten zijn nest. Vele dieren grijpen alleen een prooi, die zich be weegt. Houdt hij zich stil. dan wordt hij als prooi niet herkend en met rust gelaten. Het dier bezit niet het vermo- j gen, om te begrijpen. Men kan een aap loeren een doos met een handel te j openen; sluit men de doos met een an- j deren handel, dan kan het dier daar I niet mee terecht, zonder eerst eindeloos j getob. Leeuwen en tijgers zijn voor hun doel tot een schitterende volmaaktheid j ontwikkeld. De beren zijn echer veelzij- j diger en verstandiger. Hij kan mecha- j nisc-he afsluitingen open knutselen, wat leeuw en tijger nooit zullen leeren. Doch ook de beren zijn niet van alle markten thuis zooals de menschen. Be wustheid bezitten -de dieren niet, maar wel iets, -dat daartoe nadert. In het algemeene plan der natuur hebben volgens den heer Portielje ook de roofdieren bun nut. Zij prikkelen door hun actie de andere dieren tot krachtsinspanning, oplettendheid en energie en zorgen er zoo voor, dat 'het in de natuur geen dooie boel wordt en de door hen vervolgde diersoorten niet ontaarden. Als de dieren spreken konden, zou den ze deze beschouwing van den heer Portielje zeker eenzijdig optimistisch noemen. Immers duizenden zwakkere en kleinere dieren vallen voortdurend den roofdieren ten pooi. Zij worden niet ontwikkeld tot meer kracht en energie en voor hen wordt het door de vraat zucht en wreedheid der roofdieen wel een dooie boel. Zeker heeft de heer Portielje gelijk, als hij onze wetenschap over het geestelijk leven der dieren nog gebrekkig acht. Misschien gaat er in een dier meer, misschien ook minder om, dan we ver moeden. We begrijpen zelfs van onze naasten nog zoo weinig, geen wonder, dat de dieren voor ons vreemdelingen zijn. Het gaswapen. De eerste indruk, dien we kregen, toen de Duitschers in den oorlog gif gassen gingen gebruiken, was: Dat is gemeen! Zoo iets als het gebruik van vergiftige wapenen door sommige in landers, waardoor zelfs een vrij opper vlakkige klewangwonde doodelijk kan worden of het gebruik van dunidumko- gels, die het lichaam meer uiteenrijten dan doorboren. Prof. van Ëmbden eischt ontwapening vooral op grond van het afschuwelijk moorddadige ka rakter van den gasoorlog. Maar gene raal Snijders verzekert, dat het gas als wapen lang zoo wreed niet is en ook niet zoo gevaarlijk als een granaat. En kapitein Maas tracht ons ook te wen nen aan de gedachte, dat het gas als wapen niet zoo onmenschelijk en ge-! vaarlijk is, als de ontwapenaars het,! voorstellen. Ook de geneeskundige me dewerker van de N. R. Ct. vindt den gasoorlog betrekkelijk humaan. Men herstelt vrij makkelijk van een gas-j aanval en kan er zich door maskers! vrij afdoend tegen beschermen, zoo re-: denëert hij. Toen in de middeleeuwen kruit era musket voor het eerst gebruikt wer-j den, heeft men dat nieuwe oorlogsmid-j del zeker ook helsch gevonden, maar; er niet bij gedacht, hoe ontploffingsj stoffen een ontzettende oorlogskracht; zouden worden. Van gas weten we echter, dat het in steeds nieuwe sa menstellingen en met steeds betere in strumenten als een doodelijke wolk» over legers en steden verspreid kaïïï worden. Maar is er wel 'n modern wa pen, dat niet tegen alle gevoelens van mensehelijkheid en zachtheid ingaat] dat men ook niet evenzeer als gemeen moet verwerpen. Oorlog is oorlog; meil tracht in den oorlog zoo erg mogelijk te verwonden-, zóo.velen mogelijk te do'oden. Daarin heeft men het nu ai zoover gebracht, dat men afgezien nieuwe ontdekkingen, mag eischer Nooit meer oorlog! .1 ai va it De uitbreiding van Haarlem. Blijkens de Memorie van Antwoord ir zak» de b-:-groating van Binnenlandschc Zaken, z:*\ 3poedig een voorstel betreffende d.ï uitbreiding der gemeente Haarlem d< Staten Generaal bereiken. BESTELT UW DRUKWERK BIJ DE N. V. DRUKKERIJ SINJFWEL U MUIOEN. WfLLSMSPLEIN. Gevraagd voor direct of later een Keuken- Werkmeisje v. g. g. v., Holiandsch of Duitsch. AdresMevrouw Heuff, Kanaal straat 12, IJmuiden. f 5500 - Hypotheek GEVRAAQD op solied Winkel huis met flinke overwaarde, op een der beste standen te IJmuiden. Br. met condities R 312, aan den Boek handel P. F. C. Roelse te IJmuiden. legen gal, slijm, maaglijden, Irage onlasting, slechte spijsver tering, gebrek aan eetlust, gevatte koude, influenza, lusteloos heid, koortsigheid, duizeligheid, hoofdpijn, enz., de Beter en goedkooper middelen bestaan er niet. Tegen Kinkhoest en Asthma „Pertolan" f 2,—. Wonden en Aambeien Wortelboer's Zalf 75 cent. Rheumathiek Wortelboer's Olie f 2.—. Wormen „Fermitan" Wormpoeders 85 cent. Overal verkrijgbaar. Indien niet bij U verkrijgbaar dan geschiedt de verzending franco na ontvangst van het bedrag door Jfïóoba JMsu'Ïüs Wortelboer- Telefoon No. 50 Oude Peltela a <"8 O S SL* a a,

IJmuider Courant | 1924 | | pagina 6