iJmuider Courant „De Wiskottens" allen buitengewoon tevreden zijn. Zoo wel de inrichting als de bediening laat niets te wens eb. en over. Verschillende Nederlandsche passa giers waren tengevolge van hun finan- ciëelen toestand gedwongen deze bil lijke vaartgelegenbeid te benutten, er werd echter van te voren al op gere kend, alles primitief te zullen aantref fen. Des te aangenamer waren zij verrast, zich bij den aanvang van de reis van het tegendeel te kunnen over tuigen. Terwijl wij u hier onzen hartelijken dank betuigen, wenschen wij u nog vele gelukkige reizen en blijde thuis komsten. Namens alle Hollanders in de middenklasse, w.g. N. Cohen, jour nalist. Binnen een week zijn reeds we der twee stoomschepen van den Noord- Duitschen Lloyd te Bremen hier bin nengekomen, met tabak van Deli voor Amsterdam. Vorige week de Aachen en Woensdag de Trier. De laatste boot had veel bekijks, omdat de scheepska- pel bij het binnenkomen en tijdens het schutten in de sluis "verscheidene nummers ten beste gaf, evenals zulks vóór den oorlog het geval was. Gevonden voorwerpen en dieren. Een bruinwollen kindermuts, een paar kinderhandschoentjes, een por- temonnaie met inhoud, een kip, een heerenrijwiel, een kinderhandscboen- tje, een huissleutel, een zilveren gul den, een beige mantelceintuur, een auto-dhnnenband, een zwartharige Hollandsche herdershond, een tros steigertouw, een rijwielbelastingmerk, twee dames-parapluies, een paar wol len handschoenen, een postduif, een aantal zegels, een dameshandmof, een donkergroene ceintuur. VELSEN Voor ongeveer drie weken werd te Beverwijk het gezin van B., bestaan de uit man, vrouw en vier kinderen, uit zijn woning gezet. Over dit geval werd een spoedvergadering van den gemeenteraad gehouden, echter zonder eenig resultaat. Het gezin had tijdelijk onderdak gevonden bij een broer van den man en weinigen zullen er meer aan hebben gedacht. Thans doet zich echter het geval voor, dat dit gezin een ledige en onbe- woonbaarverklaarde woning aan den Schulpweg te Wijkeroog heeft betrok ken, evenwel met medeweten en goed vinden van den eigenaar. De Burgemeester van Velsen, hier mede in kennis gesteld, heeft een be vel tot uitzetting gegeven, zoodat dit gezin nu voor de tweede maal op straat en misschien nu nog in ongunstiger conditie. Het eigenaardige is echter, dat de Beverwijksche politie niet wil toelaten dat bet huisboeltje dat op een wagen is geladen, in Beverwijk wordt binnen gebracht, op straffe van proces-verbaal, terwijl de Velsensche politie hetzelfde wil doen als ze ifiet vertrekken. Er moet toch iets gebeuren, het gezin kan toch niet op straat blijven. Tegen den eigenaar der onbewoonbaarverklaar- de woning C is proces-verbaal opge maakt. Dit geval staat niet op zichzelf, her haalde malen komt het voor, zoo schrijft men aan Hl. Dbl. van hier, dat de Beverwijksche politie ongewensch- te bezoekers, zooals menschen die om nachtverblijf komen, enz. naar Wijker oog afschuiven. Het vorig jaar is 't ge beurd, dat iemand die zich niet heel goed gevoelde, zich bij de politie in Be verwijk meldde en toen gok naar Vel sen werd doorgezonden. Hier nam men den man, die intus- schen ziek was geworden, op, en het slot der historie was, dat de man on geveer acht maanden in een ziekenhuis te Haarlem is verpleegd moeten wor den wat de gemeente dus op een flink bedrag is komen te staan. BEVOLKINO OP 1 DECEMBER 1924: mannen vrouwen totaal 15715 15334 31049 SANTPOORT Het loont werkelijk de moeite eens een kijkje te nemen bij de werk zaamheden aan de wegverbreeding en verbetering te Driehuis. Een flink ge deelte dezer verbreeding is reeds ge reed en 't is daar, of de aan dien weg staande woningen een geheel anderen aanblik opleveren. Aan het overige gedeele wordt hard gewerkt: Hagen en boomen worden of zijn reeds gerooid en aan de demping eener sloot is men begonnen. Zonder zulks gezien te hebben, kan men zich niet voorstellen, welk een vreemd ge zicht één en ander oplevert. Het „dorp" Driehuis van een „ge hucht" kan men thans bezwaarlijk meer spreken krijgt een weg, die bij menigeen de lust tot bouwen vergroo- ten zal. SPORT. VOETBAL. Overzicht. Wat waarschijnlijk in het begin van het seizoen wel niemand zal verwacht hebben is zeker wel, wat thans een feit is, n.l. dat de wedstrijd Stormvogels— H. B. S. een der belangrijkste wedstrij den van het seizoen belooft te worden. De Haagsche Kraaien hebben zich na hun nederlaag tegen -Stormvogels van een heel anderen kant laten zien, zoo dat ze momenteel, mede dank zij het falen van Ajax en R. C. H., de tweede plaats bezetten. Op Houtrust toonden de Stormvo gels zich verreweg de meerderen der Hagenaars. Onze plaatsgenooten speel den daar in een vorm, welken ze na dien tijd nog niet gekend hebben. Ver dediging zoowel als aanval speelden toen, zooals het spel gespeeld behoort te worden. Op dat breede Houtrustter- rein speelden de Stormvogels een open spel, dat de H. B. S.-verdediging meer malen tot wanhoop bracht. De inter nationale back Vermetten had handen vol werk aan Oldenburg alleen. Voeg daarbij een tweetal backs Koster en Haak die uitstekend hun buiten man hielden en een middenlinie, wel ke zoowel voor haar aanvallende als verdedigende taak berekend was, dan is het te begrijpen, dat het spel der Stormvogels dien dag de aandacht trok van de Haagsche sportpers. Na dien tijd we schreven het reeds hierboven is het Stormvogels niet meer gelukt dien vorm terug te vinden, hoewel de wedstrijd tegen R. C. H. er niet ver van afbleef. Op eigen terrein echter hebben we zulk spel nog niet aanschouwd en wat het ergste is: Het spelpeil neemt daar met den wed strijd af. Hoewel de wedstrijden tegen H. B. S. en R. C. H. bewezen hebben dat Sint op z'n best is, wanneer z'n binnenspelers niet te dicht bij hem ko men, dat „de-back-den-buitenman" hèt systeem is, dat open spel „je winnaar" is enz., wordt er eiken Zondag meer te gen deze gulden regelen gezondigd. Tot dusver heeft de zwakheid van de te genpartijen verhinderd, dat dit nadee- lige gevolgen had, maar nu H. B. S., dat den laatsten tijd in een goeden vorm schijnt te spelen, op bezoek komt, zou dit wel eens anders kunnen zijn. En dat zou bepaald jammer we zen! Wanneer Stormvogels zich ook deze tegenpartij van het lijf wist te houden, zou zij zich een voorsprong verzekerd1 hebben, die niet gemakke lijk is in te halen. De H. B. S.'ers verschijnen met drie internationaals in hun gelederen, t.w. het backstel DenisVermetten en de linksbinnen Baer van Slangenburgh. Den grootsten dienst zou men genoemd backstel bewijzen „short-passing" te spelen. Vooral Denis voelt zich dan in z'n element. De Stormvogels verschijnen met een invaller voor Asbeck Brusse, die wel eenige weken rust zal moeten houden. Op zijn plaats speelt nu Oldenburg Sr., die zeker wel z'n beste beentje voor zal zetten. Dan heeft de elftalcommissie nog Bakker vervangen door Ilaak. Het elftal ziet er dus als volgt uit: v. d. Wint Blinkhoff Jr. Koster Struys Snoeks Haak Oldenburg, Blinkhoff Sr., Sint, Visser, Oldenburg Sr. Scheidsrechter is de heer C. H. Vrugt. De Sportkr. wist Donderdag me de te deelen, dat een honderdtal sup porters Zondag a.s. de H. B. S.'ers zal vergezellen. Onze voorspellingen. R. C. H.Ajax gelijk V. O. C.—U. V. V. gelijk D. F. C.Excelsior 1 Excelsior H. V. V.—E. D. O. H. V. V. UIT DE GEMEENTE. Vaststelling van een nieuw reglement voor de burgerlijke armbesturen en van daaruit voortvloeiende besluiten. Hierover schrijven B. en W. aan den raad: Reeds herhaaldelijk werd door de burgerlijke armbesturen de klacht ge uit, dat zij niet voldoende controle kunnen uitoefenen op hen die steun vragen en hen die steun ontvangen. Teneinde de taak van de armbesturen, welke langzamerhand onhoudbaar was geworden, te verlichten werd den 26 Februari j.l. op ons voorstel door U besloten, hen die werken kunnen, voorzoover noodig, in plaats van door de burgerlijke armbesturen, te doen ondersteunen door de raadscommissie inzake het verschaffen van productie ve werkgelegenheid, aan wie een con troleur ter zijde werd gesteld. Waar te vens de administratie der armbesturen, ook naar de meening der commissie van bijstand voor de financiën, drin gend verbetering behoeft en door de armbesturen aan de toepassing van artikel 63 der Armenwet, betreffende het verhaal van de ondersteun! ngskos- ten, thans niet voldoende aandacht kan worden geschonken, is door ons colle ge, na nauwgezette overweging beslo ten U voor te stellen, den dienst van het armwezen te reorganiseeren door vaststelling van een nieuw regiement voor de beide burgerlijke armbesturen. De behoefte daaraan klemt te moer doordat de laatste jaren de gemeente lijke subsidiën, aan die besturen ver leend, eene zorgwekkende stijging vcr- toonen. Wij hebben het gewenscht geacht de werkzaamheden van de leden der arm besturen belangrijk te verminderen en aan hen toe te voegen als administra teur-controleur een ambtenaar, die zijn volle, werkkracht aan het armwezen kan geven. Wij achten het noodig aan dien ambtenaar een belangrijke plaats in dezen dienst te verzeker mi. Hij dient dan ook o.i. ambtshalve advi- seerend lid en secretaris-penningmees ter te zijn van de beide burgerlijke armbesturen: alle verzoeken om steun zullen moeten worden gedaan aan dien ambtenaar. Over deze verzoeken be hoort alleen in de vergaderingen, wel ke ten minste eenmaal in de twee we ken moeten worden gehouden, te wor den beslist, terwijl in spoedeischende gevallen alleen dé administrateur- controleur voorloopig steun zou kun nen verleenen. Met het oog op de be duidende verlichting van hunne taak, kan het getal leden voor elk der arm besturen o.i. gevoegelijk worden be paald op ten minste vijf. Voor het instituut der arm verzorgers, dat trouwens een mislukking mag worden genoemd, is in het nieuwe re glement geen plaats meer. De bezoldiging van den administra teur-controleur ware te stellen gelijk aan die van de ambtenaren, opgeno men in groep V, categorie B van artikel 2 der verordening tot regeling der be zoldiging van de ambtenaren in dienst der gemeente Velsen, n.l. f 2800f 3400 benevens eventueel f 100 vergoeding voor woninghuur. De betrekking van administrateur der burgerlijke armbesturen zal in ver band met de voorgenomen reorganisa tie moeten worden opgeheven, onder verleening van eervol ontslag aan den degenwoordigen functionaris. Wij stellen U derhalve voor, de hier onder vermelde besluiten vast te stel len. De terzake ingewonnen adviezen der burgerlijke armbesuren zijn bij de stukken gevoegd. WITTE KRUIS. Stel niet uit lid te worden van het Witte Kruis tot dit noodig is. Ziekte kom onverwachts, het noodlidmaat- schap kost u dan f 4. Voor f 1.50 Contributie per jaar dus 3 cent per week is men lid en heeft dan recht op kostelooze hulp van een der wijkzusters en teven gebruik van ver- pleegmateriaal. Opgave van lidmaatschap gelieve men te richten aan den Administrateur den heer J. F. de Liefde, Lagerstraat 12 te Velseroord. Zaterdag 6 December 1024. 2e blad. PREDIKBEURTEN VOOR ZONDAG A.S. IJMUIDEN, NED. HERV. KERK 10 uur: Di. Van Oostrom Soede. 5 uur i Dl. Erdman. Zaterdagavond 8 uur: Biditond. Woensdagavond 8 uur: Bijbellezing, Ds. Erdman. Doopagtz. Gom. Aid. ProL Rond. 10.30 uur: D(. W. Luikinga. GEREF. KERK. 10 uur: Ds. Joh. Jansen. 5 ï'i.ir: Dezelfde. CHR. GEREF. KERK. 10 uur: Oodsdienstoefening. 5 uur: Hetzelfde. EVANGELISATIE HOOSEBERG Zondagmorgen 10 uurZondagschool. Zendagavond 7.30 uur: Samenkomst. SprekerB. Jennings. Woensdsgsvond half ac) t Meisjeskrans b.ven 12 jaar. Donderdagavond 8 uur: [ijlelbespreking. VELSEROORD. NED. HERV. KERK. 10 uur: Ds. Kroese, Doopsbediening. 5 uur: Dezelfde. GEREF. KERK. 10 uur: Ds. O. J. Wissink. 5 uurDezelfde. VELSEN. NED. HERV. KEI1K. 10 uur: Ds. W. S. van Leeuwen. 5 uurDezelfde. WIJKEROOG. GEREF. KERK. 10 uur: Ds. J. D. Boerkoel. 5 uurDezelfde. SANTPOORT. NED. HERV. KERK. 7 uurProf. Dr. O. A. van den Bergh van Eysinga. Collecte Orgelfonds. EVANGELISATIE. 13 uurDs. O. Norel te Heemstede. 6 uurBijbelbespreking. Joh. I. LOKAAL BETHEL. :9,45 uurDs. H. Hasper van Heemslede. 5.30 uurOodsdienstoefening. PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN. Door den heer B. alhier werd aan Ido politie meegedeeld, dat Woensdag in de Kanaalstraat een autobus van iden heer Hogeland in botsing kwam met een luxe auto, waardoor beide voertuigen eenige schade opliepen. j Door de politie werd een onderzoek ingesteld. Aan den kapitein van het stoom schip Trier van den Noord-Duitschen Lloyd, is het volgende schrijven ter hand gesteld: „Uit naam van alle Nederlandsche passagiers der middenklasse heb ik de eer u, alvorens van uw prachtig schip te scheiden, mede te deelen, dat wij door 83. FUDOLF HER-too. „Nu zou ik mij eensklaps moeten sikamen! Waarom? Ik bedoel daar ioclt geen ontwijding mee? Van de hei lige .Maagd heeft ze bijna even weinig weg als Gustav van den Paus. God dank! Kwezels zijn heelemaal mijn smaak niet. Als ik zeg: „maagdelijks", dan bedoel ik daarmee zoo iets reins, verhevens. Zulk eene reine vreugde en zulk eene groote opofferingskracht. Weet je, die blijft maagd, ook als ze grootmoeder geworden is." „En dat", vroeg Emilie en was ver- bas'sd over het natuurlijke inzicht van dezen jongen, „dat kan je niet uit staan?" „Ik kom mezelf altijd zoo verwaar loosd naast haar voor. Zoo geheel als een jongen, die in de plassen rond springt en de witte jurken der meisjes bespat. Een man mag zichzelf echter tegenover eene vrou v niet verwaar loosd voorkomen. Dat is de goede ver houding niet." „Breng daar dan verandering in. Dat ligt toch slechts aan jou. Een ware man :noet toch ook zijne fouten in kunnen zien,'. Tegon den middag was Ewald Wis te) ten niet meer te houden, „fk ben iocil geen dame uit den Rococotijd, die boze eken aan haar bed ontvangt Ik moet mijn broek hebben." „Vlooi is die niet." „Ik zal na tafel een nieuw pak koo- pen." „Heb je geld?" „Neen, maar jij! Voor jou geneer ik me geen steek meer." Emilie Wiskotten lachte. „Is dat weer een van je complimenten?" „Ik vergewis me van de kwaliteit der menschen, aan wie ik geld vraag, zeer nauwkeurig." „Of ze het ook niet terugvragen? Ik zal me dus die eer waardig moeten toonen." Aan tafel zat Ewald' Wiskotten tus- schen de kinderen, die hem opgewon den van den Rijn vertelden. Hij liet zich niet nooden en at met flinken eet lust. Totdat hij de oogen der oude juffrouw vol verwondering op zich ge richt zag. Toen zonk zijn arm lang zaam neer Tqen hij 's middags het confectie magazijn verliet, in een blauw cheviot costuum, met een zwarten hoed en glimmende schoenen, voelde hij zich weer bij machte den ontstelden blik der oude juffrouw te verdragen. Zon der zich in de stad op te houden, keer de hij naar de Gartenstrasse terug. Hij trof Emilie in het salon. Anna Kölsch was gekomen. Zijn eerste gedachte was om te kee- ren. Doch men hiad zijne aanwezig heid reeds bemerkt. Toen raapte hij al zijn moed hijeen, schreed krakend door het vertrek en betuigde het meisje stijf zijn dank. „Je ziet er piekfijn uit, Ewald," be wonderde Emilie hem, en liet beiden alleen, om voor de koffietafel te gaan zorgen. Ewald stondvoor Het venster en keek in het tuintje, waar zich aan de heg de eerste groene puntjes vertoon den. Een sering had wat meer haast aan den dag gelegd. Ewald Wiskotten verheugde zich dat hij een voorwerp gevonden had, waaraan hij zijne bij zondere aandacht wijden kon. Anna Kölsch zat op den rooden crapaud en hield de oogen neergeslagen. „Je moet toch nog heel zwak zijn, Ewald." „Waarom?" „Omdat het spreken je zooveel moei te kost." I „Als men in bed gelegen heeft, weet men niets te vertellen." „De stemming in het kamertje in de Ratingerstrasse was veel prettiger." „Je bent zeker gekomen, om je vroo- lijk te maken?" „Hoe kom je er bij?" „Enfin, ik wou je dit nog zeggen: het was wel heel menschlievend van je, dat je mij daarboven opgezocht hebt, maar het was volstrekt niet ge past, dat je den heelen nacht daar ge bleven bent, gepast was het volstrekt niet," „Maar dat is toch kras! Je zult me zeker tot dank nog verwijten gaan doen?" „Als je er zelf niet toe in staat bent, en niemand anders het je zegt, dan moet ik er je wel opmerkzaam op ma ken." „Jij! Hoe meen je daar het recht toe te hebben?" „Omdat ik de oudste van ons beiden ben, en de man. Dat is toch reden ge noeg." „Ewald, je maakt je verschrikkelijk belachelijk." Hij keerde zich om. „Dat verkies ik niet. Beslist niet." „En ik verkies dezen toon niet." „Ach jij! Je hebt nog in 't geheel niets te verkiezen. Jonge meisjes moe ten haar mond houden." „Hemel, kijk dien grooten mijnheer Wiskotten eens aan! Twee jaar ouder ben je en zes jaar onverstandiger." „Het is de moeite niet waard, met jou te redetwisten." „Ja, ik moet het werkelijk heel ver in de domheid gebracht hebben, dat ik I me met jou afgeef." „Wie dwingt je dail? Je bent toch uit je zeil gekomen?" „Je bent een een Ze stond op en verliet zwijgend het vertrek. „Poeh!" zeide hij. Maar toch was het hem daarbij niet aangenaam te moede. Ook dat de sering de hag vooruit was boezemde hem volstrekt geen belang meer in. Onrustig trad hij van den eenen voet op den anderen en keek schuw achter zich. Het was hem, alsof nu de deur open moest gaan en, zooals in zijne kinderjaren, moeder binnen moest komen, om hem voor de een of andere half bekende zonde zonder spreken een pak slaag te geven. Deze korte manier van de zaak uit de we reld te helpen zou hem zelfs lief ge weest zijn. De kinderen kwamen luidruchtig binnen om hem voor de koffie te halen. Nu was de zaak zich te beheerschen en zich eene houding te geven. Als de veroordeelde, die weet dat rechter en scherprechter hem ernstig wachten. Het tapijt, waarover hij naar de naas te kamer schreed, kwam als door een den storm opgezweept meer voor. Nu sloeg hij steelsgewij9 de oogen op, Hoe lang zouden de voorbereidingen nog duren? Hadden de beide vrouwen nog niet het noödige quantum boos aardigheid bijeen om hem aan te val len, den langen, ondankbaren, vlegel- achtigen kerel? Ze lachten hem vrien delijk toe „Hier, Ewald naa9t Anna." Wantrouwend nam hij de plaats in. Die wilde hem om den tuin leiden.. Hij plukte aan zijn kadetje, dat Emilie voor hem gesmeerd had. Maar er kwam niets. Zou Anna hem soms in het geheel niet aangeklaagd hebben? Hij waagde een schuinschen blik op haar, en zij ving dien op. „Smaakt het?" vroeg ze vriendelijk. „Dan ben je er weer boven op." Dit snoerde hem de keel dicht. Hij kreeg een hoestbui en greep snel naar zijn kopje. „Oom heeft zich verslikt!" juichten de kinderen. „Oom heeft niet langzaam gegeten! O wee!" Wordt vervolgd.

IJmuider Courant | 1924 | | pagina 5