S. SMIT VODDEIIOORLOG bij de H.V. Drukkerij Sinjewel, Wiüemspiein IJmuider Drogisterij D. de Waard HET EEUWIGE IJS Kalverfttrait 41 - Telefoon 146 - Veleeroord HLP. DEKNÜ'/DT £r CIE| Borgstelling Stadhuis BRUSSEL j Woensdag 10 Dec. Tentoonstelling! Zoo juist verschenen te IJmuidei Bockhandel P. F. C. ROELSE De Znidpool-expeditie van Kapitein SC0T1 Bockhandel P. f. f^OELSt: m nniimewiiiwi t mm AAN DE TROUWEN. t.o. het Postkantoor Dr. Brunsche Watten Windsels Pleisters Thermometers Irrigatoren Slangen Spuiten Breukbanden Buikgordels Elastieken Kousen Verbandkisten en Trommels (volgens Arbeidsinspectie) enz. enz. Aanbevelend, Vanaf heden betalen wij voor Vodden door elkaar 22 cent per K. O. Witte Vodden 35 cent per K. O., Wollen Kousen 70 cent per K. O. nieuwe laken Snippers 50 cent per K. O., Tamme Konijnenvellen 25 tot 45 cent per stuk, Wilde Konijnenvellen 32 cent per stuk, Katten vellen van 30 cent tot f 2.50 per stuk.- Tevens betalen wij voor koper, lood, zink en oud touwwerk de hoogste marktwaarde. Aanbevelend, Vischfactors 19, BRANDHOUTKAAI, 19 BRUSSEL Téléphone: B. 152.15 Telegram-Adres: Deknuydt, Brussel.) Bankrefer. Brusselsche Bank Factors in alle soorten Versche, Qezouten en Gedroogde Visch. van alle soorten Visch, Versche, Gerookte en Oezouten, op dej vischmarkt te Brussel. Wij geven U in overweging er zorg voor te dragen, dat de I visch twee 5 drie dagen voor dien bij ons op de markt is. Cut ■SCHftAOEl alleen in voorraad in den Een verhaal van de laatste tocht naar de Zuidpool, door Kap. Sco| en diens tragisch einde, benevens een beschrijving van het natuurlevi in het eeuwige ijs door H. G. PONTINO. 360 Bladzijden met meer dan 150 reproducties naar foto's aan t Zuidpool en in de poolstreken genomen, in Nederl. vertaling zeer goi verzorgd, keurig gebonden en goedkoop in prijs, n.l. slechts 5.75. Kap. Scott is met Amundsen de eerste, die de energieke Zuidpoi bereikte, iets wat Shackleton trots zijn pogingen niet is mogen gelukkt en ook de krachtige, moedige leider en vier leden dezer expediij lieten bij deze heldhaftige welgeslaagde onderneming het leven. D expeditie keerde zonder hen in de bewoonde wereld terug. Dit wet spreekt van hun volbrachte levenstaak. Vele der treffende foto's i dit werk zijn nog door Kap. Scott zelf genomen. Wij hebbtj hiervan eenige laten opplakken en etaleeren die voor ons winkelraam Zie dus onze etalage. Leeringen wekken, voorbeelden trekken. Ook deze koene leider dacl ti er zoo over. „In den winter van 1911", zoo deelde de schrijver medi v sprak Kap. Scott over de menschelijkheid, „dat het opkomende geslacl 'en de geheele menschheid dergelijke avontuurlijke en gevaarlijke tochté en reizen voor een wetenschappelijk doel in dienst der menschheij v als poolexpedities e. d. ook een middel zag om een fieren menschelijkt geest te kweeken". J De uitgever stelde dit boekwerk voor de gemeente Velsen verkrijgbaj 5 te IJmuiden in den g KANAALSTRAAT 59 hoek ORANJESTRAAT TEL. Schrift, bestellingen kunnen ook bezorgd wordenZeeweg 163, Driehu IAII Bestelt Uw VISITEKAARTE «fffl Afdeellng Velsen Vereeniglng tot bestr. dei Tuberculose Door C. DEKKER. VI. Leer Uw kinderen zindelijk te zijn! Onreinheid is een ijverig bondgenoot van besmetting. Het zal toch ook nimmer bij u op komen om voor de behandeling van uw uurwerk den schoenmaker te raadplegen van den horlogemaker! En waarom zoudt ge dan, waar het geldt de zoo moeilijke vraag om den goeden gang der levensverrichtingen van uw kind te regelen, u tot onbevoegden wenden? Gij kunt toch niet meenen, dat een kennis, die slechts met moeite kan worden verkregen, anderen zoo maar zou aanwaaien? Voor wij afstappen van het kind en overgaan tot de samenstelling van de voeding voor volwassenen en oudere kinderen, nog een enkel woord over de kunst van goed eten. Oók dit moet gij uw kinderen leeren. Het is niet voldoende, dat gij goed voedsel opdischt, het moet ook zoo goed mogelijk worden verwerkt. Daar toe hebt gij in de eerste plaats te zor gen, dat de spijzen smakelijk zijn toe bereid, zoodat het kind het recht mist ze te weigeren. Kinderen, die veel spij zen niet Ia Men, loopen groot gevaar, op den duur te weinig voedsel tot zich te nemen. Let verder op, dat behoorlijk tijd wordt besteed aan den maaltijd, en in verband hiermede, dat de werktuigen om te eten, het gebit, goed in orde zijn, zoodat lang genoeg en tevens goed ge kauwd kan worden. Kinderen hebben in den regel te veel haast bij het eten! Onthoud uw kind bij den maaltijd en kort daarna groote hoeveelheden water of andere vloeisof, b.v. melk. Zoo goed als het is, het jonge me'nsch- je te latmi drinken, wanneer de maag niet pas^'gêvuld is, zoo schadelijk werkt het verdunneh van het maag sap dat onmisbaar is voor een goede vertering van het voedsel, indien dit zich nog in de maag bevindt. Kinderen zijn altijd dorstig, maar het is niet ver standig, steeds aan de voldoening dier behoefte, die vaak tot een gewoonte wordt, toe te geven. En ten slotte, leer uw kind, ook door uw voorbeeld, dat genotmiddelen als snoepgoed, sterke drank voor de voe ding van geen beteek enis zijn. Wijst er op, dat gebruik van deze laatste de ge zondheid schaadt en een bondgenoot der tuberculose is, daar het geld aan drank besteed, aan de voeding en an dere levensbehoeften onttrokken wordt Indien uw gezin de kunst van te eten verstaat, zorg er dan voor dat hetgeen goed op tafel wordt gebracht, voldoet aan den eisch, dat de voeding zoo goed mogelijk zij. Daartoe is noodig een verstandige keuze en een goed begrip van de hoe veelheid die benoodigd is. Wetenschappelijk is vastgesteld, dat een volwassen mensch dagelijks moet tot zich nemen: ongeveer 100 grammen eiwit, 50 grammen vet en 500 gram men koolhydraat. Bestaat dus uw gezin uit 5 perso nen, dan hebt gij x/2 K.G. eiwit, 1li K.G. vet en 21/2 K.G. koolhydraat per dag noodig. Op welke wijze gij die voedings stoffen op de minst kostbare manier kunt verschaffen en goed toebereiden, meenen wij niet beter te kunnen aan geven dan door aan het einde van deze wenken een aantal recepten voor maaltijden te laten afdrukken, welke Mevrouw TidemanVerschoor, de oud- directrice der Haagsehe huishoud school en de tegenwoordige directrice Mej. Dr. van Anrooy zoo goed zijn ge weest voor ons samen te stellen. Wij weiisihen, dat eer en ander er toe zal medewerken om u den raxl van het wandschrift: „Laat uw voeding voor het geld, dat gij er voor kunt besteden, zoo goed mogelijk zijn!'' beter te doen begrijpen en in toepassing te doen bren gen. Van de 30.000 inwoners zijn er nog te weinig lid der Vereeniging II. Evenzeer als doelmatige voeding noo dig is voor den mensch, om zijn weer standsvermogen tegen ziekten te be houden, zoo is ook een gezonde wo ning, die op verstandige wijze wordt bewoond, van het grootste belang voor zijn gezondheid. Wat de tuberculose betreft, is men meer en meer gaan inzien, dat er een nauw verband bestaat tussehen de wo ning en de verbreiding der ziekte, en in een stuk van de hand van Robert Koch, dat na zijn dood verschenen als het testament van den grootmeester der tuberculosebestrijding mag wor den beschouwd, wordt nogmaals de volle nadruk gelegd op deze omstan digheid. Kocli zegt daar: hoe kleiner de woning'is, hoe minder licht en luclit zij ontvangt, des te meer begunstigt zij de besmetting door den tuberkelbacil. Wij willen daaraan toevoegen: des te meer ook verzwakt zij het weerstands vermogen van dén mensch om zich te gen de gevolgen dier besmetting te ver zetten. De woning is voor ons een dagelij k- sche behoefte, zoo goed als het voedsel. Zoowel het klimaat als de levensom standigheden dwingen ons het grootste gedeelte van ons leven in een besloten ruimte door te brengen, hetzij woning, school of werkplaats. En daarom is het goed, dat wij nimmer vergeten, dat frissche buitenlucht het natuurlijke voedsel is voor onze longen, die maakt dat daar ter plaatse de zuurstof, welke noodzakelijk is voor de levensproces sen, in ruime mate kan worden opge nomen. Hoezeer hebben wij, gedwon gen om niet in die frissche buitenlucht, maar in besloten ruimten te leven, er dan niet voor te zorgen, dat de lucht in die ruimten, de buitenlucht zooveel mogelijk nabij komt! Ieder volwassen mensch ademt per uur 20 Liter koolzuur uit, een vergiftig gas, in ruil voor de zuurstof, die hij uit de lucht opneemt. Wanneer wij ons dus voorstellen, dat in een bepaalde beslo- j ten ruimte, betzij woonvertrek, school of werkplaats, eenige menschen bij een zijn, die allen ademhalen, dat wil zeggen: goede lucht verbruiken en daarvoor slechte uitademen, dan wordt het begrijpelijk dat zij, die ge- dwongen is veel in zulke ruimten te leven, gevaar loopt, zijn longen en daarmede zijn geheele lichaam te voeden met slechte lucht. Maar tevens wordt daardoor begrijpelijk, dat de raad om voortdurend er voor te zor gen, dat frissche lucht in ruime ma te in zulke verblijven kan toetreden, ten volle uw aandacht verdient en be hoort te worden nageleefd! Wie voortdurend zich voedt met slechte lucht, zal zoo goed als hij, die slecht voedsel gebruikt, zwak en bloedarm- worden en over een gering weerstandsvermogen tegen ziekten be schikken. Op dezen heeft de tuberkelbacil het gemakkelijkst vat, bij hen tiert hij het weligst, en daarom vallen zij, wan neer de kleine vijand hen bereikt, in grooten getale als zijn slachtoffer. Denken wij ons verder, dat in zulk een besloten ruimte een onvoorzich tig lijder aan tuberculose vertoeft. Wij hebben gezien, dat de smet stof der ziekte in hoofdzaak in de lucht kan komen door hetgeen de lij der ophoest en niet direct onschade lijk maakt. Geschiedt dit buiten, in de vrije lucht, dan hebben wij goede kans, dat die smetstof niet zooveel kwaad doet; het zonlicht doodt haar zeer spoedijg; (de wind Idrijft haar uiteen, verdunt haar als het ware. Maar gansch anders is het binnenshuis. Zij valt daar neer op den vloer, op meu bels, blijft daar liggen of wordt door droog vegen, door droog stof- afnemen, door de luchtbeweging, ver oorzaakt door personen die zich in het vertrek verplaatsen, in zwevenden toestand gebracht. Ieder mensch, en niet het minst het kind, dat op den vloer speelt, kan haar met de lucht van het vertrek inademen of in den mond brengen en wanneer hij nu reeds, door veel te verblijven in slech te lucht, door slechte voeding zijn weerstandsvermogen heeft verloren, dan verkeert hij in de omstandigheid een goede voedingsbodem te zijn voor de smetstof. Daarom moet dan ook de woning, -■ of in het algemeen de besloten ruimte, bescliouwd worden als de plaats, waar het meest besmetting tot stand komt. Het mag een groot geluk heeten, dat men dit is gaan inzien, want daardoor is het ons mogelijk, veel te doen tegen een der grootste bronnen van de ver breiding der tuberculose. Want niet altijd moet de inrichting van de wo- ning als hoofdschuldige worden aan- gezien, maar wel de wijze van bewo ning en hiertegenover staat de mensch, die met goeden wil en juist begrip is bezield, niet machteloos. Natuurlijk is het veel gemakkelijker een ruime woning gezond te bewonen, dan een die geringe ruimte aanbiedt, maar men moet toch ook niet uit het oog verliezen, dat gebleken is, dat de sterfte aan tuberculose in vele groote steden, waar de bevolking dicht op eengehoopt leeft, in zeer beperkte ruimten, sterker daalt, dan op het platteland, waar in den regel meer plaats en meer lucht voor de bewoners voorhanden is. Afgezien van de zeer slechte woningen, waar de bewoners gedwongen zijn in één vertrek te wo nen, te koken en te slapen en maar weinig lucht en licht kan toetreden, die bouwvallig zijn en niet voorzien van een beschoten zolder, mag gezegd worden, dat woningen, wanneer zij slechts doelmatig worden gebruik zoodanig zijn in te richten, dat zij g< zond bewoond kunnen worden weinig gevaar voor besmetting beho< ven op te leveren, wanneer een lij-de aan tuberculose, die zich rekenscha geeft van zijn toestand en geleerd heef zich daardaar te gedragen, daar vei toeft. De zeer slechte woningen behoore te verdwijnen en zijn bezig dit te doe na de invoering der Woningwet. B den bouw van nieuwe woningcm moe erop gelet worden, dat zij aan behooi lijke eisch en voldoen, dat .zij ligge aan ruime straten en eenigen ope grond om zich hebben, zoodat toeli ting van frissche lucht kan geschieder Maar nu de zorg voor -de bewoning Nemen wij als voorbeeld eens eei woning, zooals die op zeer veel plaa sen door den werkman wordt b( woond en die bestaat uit een woon vertrek, een keuken en zolder. Dai ziet men heel dikwijls, dat het woon vertrek als zoogenaamd mooie kame zoo weinig mogelijk wordt gebruik dat het gezin in den regel in de ken ken huist, in bedsteden in deze laatste of in het weinig gebruikte en daardoo slecht geluchte en overdag veelal don ker gehouden woonvertrek slaapt e dat de zolder als bergplaats wordt ge bezigd. Een wijziging van dit woningtype i een ander, waar de bedsteden niet ii kamer of keuken zijn aangebracht doch in een alkoof tussehen deze bei de, waarin daii in twee tegenover el kaar gebouwde zoogenaamde Engel sc.he ledikanten, het gezin slaapt. In beide gevallen wordt dan de wo ning niet doelmatig bewoond. Ten eerste is het ongewenscht om eei groot deel van de woning niet te ge bruiken als woonvertrek, doch dich opeengepakt, in een oververwarmt klein vertrek te leven, en ten tweed is het nog veel onverstandiger dei zolder niet als slaapplaats te gebrui ken. Wordt vervolgd. Velseroord. December 1924. IS U AL LID? PROP.

IJmuider Courant | 1924 | | pagina 8