ORGAAN VOOR DE Ql NTE VELSEN Verschijnt Woensdags Zaterdags Dit is het merk WYBERT No. 12 Woensdag 10 December 1824 10e Jaargang 1JMUIDER COURANT Abonnementsprijs: f 1.per 3 maanden, franco per poitf 1.35 Abonnementen worden aangenomen aan het Bureau en bij de Agenten. Tot plaatsen van advertentiën van Buiten de gemeente VELSEN in dit blad is uitsluitend gerechtigd het Advertentie bureau P. F. C. ROELSE, 1JMUIDEN. Advertentiën uiterlijk in te zenden WOENSDAO tot 9 uur v.m. en VRIJDAOS tot 4 uur n.m. Uitgave van de N. V. U1TOEVERS Mij. „IJMUIDEN" ADRES VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE N. V. DRUKKERIJ SINJEWEL - Wiilemsplein 11 Telefoon 153 IJmuiden Ingezonden mededeeiingen 40 ets. per regel Advertenties v. 11. en m. 5 regels f 1.iedere regel meer 20 ets. Compact gezette advertenties van 11. en m.S regels f 1.25, iedere regel meer 25 ets. Kleine advertenties en familieberichten zoomede vereenigings advertenties uit de gemeente, uitsluitend bij vooruitbeta ling, van 1 tot en met 5 regels f 0.75, iedere regel meer 15 ets. Bij niet contante betaling worden de gewone prijzen berekend. Advertenties „adres bureau van dit blad" 10 ets. extravoor bezorging van op advertenties ingekomen brieven wordt 10 ets. in rekening gebracht Bovenstaande regelprijzen worden met 5 ets. verhoogd voor advertenties van buiten de gemeente Velsen. HINDERWET. Burgemeester en wethouders der gemeente Velsen, brengen ter openbare kennis dat ter Oemeentesecretarie ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van de Continental Petroleum Company, te Rotterdam, om vergunning tot het oprichten van eene ondergrondsche benzinebewaar plaats met bovengrondsche aftapinrichting, op het perceel kadastraal bekend Gemeente Velsen, afd. IJmuiden, Sectie L, No. 1041, gelegen aan de 1ste Industriedwarsstraat. Op Dinsdag,) den 23 December 1924, des voormiddags te elf uren, zal ten Gemeente- huize gelegenheid bestaan om bezwaren tegen deze verzoeken in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Velsen, den 9 December 1924. Burgemeester en wethouders voornoemd, de secretaris, de burgemeester, J. KOSTELIJK. RIJKENS. PREDIKBEURTEN. IJMUIDEN. CHR. OEREF. KERK. Donderdagavond 7.30 uurDs. Berkoff van Amsterdam. HERV. KERK. Vrijdagavond 8 uurLezing door Docent J. J. v. d. Schuyt van Apeldoorn. SANTPOORT. LOKAAL BETHEL. Woensdagavond 8 uur: de heer L. N. Smelik. Watoxataad ÏJasffiadtass. Dec. 1924 H. water L. water Dagen v.m. n.m. v.m. n.m. 11 V. M. 3.07 3.19 11.03 11.22 12 3.43 3.53 11.39 11.56 13 4.16 4.26 0.13 14 4.49 5.00 0.29 0.46 15 5.23 5.35 1.02 1.19 16 5.57 6.12 1.32 1.52 17 6.37 6.57 2 09 2.30 18 7.25 7.49 2.46 3.09 RAADSOVERZICHT. Vergadering van Woensdag 3 Dec. Het belangrijkste punt van dezen avond was zeker de behandeling van het nieuwe reglement voor de burgerlijke armbesturen. Hierbij toch kwam ter sprake een voorstel van den heer Bosman c.s. om te bepalen, dat er voortaan één Algemeen Burgerlijk Armbestuur zal zijn. Dit voorstel had dus de bedoeling het Roomsch-Kattioliek bur gerlijke armbestuur te doen verdwijnen. Men zal begrijpen, dat wij dit voorstel van harte hebben toegejuicht, omdat daardoor een eind zou worden gemaakt aan de bevoorrechting van een bepaalde groep een bijzondere bevoorrechting, zooals men wellicht nergens elders in ons land vindt. Men kent de geschiedenisdoordat voor bijkans 200 jaar eenige Protesiantsche armverzorgers ondeugend zijn geweest, door te trachten Roomsche kindertjes tot prose lieten van de Gereformeerde religie te maken, hebben wij hier naast het algemeene een Roomsch burgerlijk armbestuur. Velsen is lang klein gebleven (in 1870 had het nog maar 3500 inwoners en in 1892 nog maar ruim 7000) en toen zal men er niet zooveel van gemerkt hebben. Maar nu telt onze gemeente 31.000 zielen en de tijden zijn ook heel anders, er worden nu groote bedragen aan ondersteuningen uitgekeerd. Het is dus onhoudbaar, dat eene groep zulke bepaalde voorrechten heeft boven andere, temeer waar deze groep verre de minderheid der bevolking uitmaakt. Nog minder toelaatbaar is het, omdat deze groep ook een zuiver kerkelijke is, zeer geprononceerd en alle anderen uitsluitend. De cijfers, door den heer Bosman genoemd, zijn het meest welsprekendvan eigen bezittingen keerde het Roomsche burger lijke armbestuur in 1923 nog geen f 3000 uit, van gemeentegelden bijkans f 30.000 of tien maal zoo veel. Natuurlijk is het een scherp debat ge worden, want te verwachten was, dat de R. K. leden zich tegen het voorstel Bosman c.s. ten sterkste zouden verzetten. Toch hebben de voorstanders van den heer Besman hoofdzakelijk laten gelden het onbillijke van deze bevoorrechte positie en noemde de heer Sluiters alleen een voor de R. K. leden minder prettig feit. Toch hadden die raadsleden, welke deze zaak een stuk Roomsche propaganda, gevoerd met geld der belastingbetalers, noemden, volkomen gelijk. Wij hebben zelf van menschen, die al jaren met de R. K. kerk gebroken hadden, maar die toch bij het R. K. burgerlijk armbestuur te land moesten komen om steun, gehoord, dat aan de menschen gevraagd wordt, of ze naar de kerk gaan. En als dan ontkennend geant woord wordt, vraagt men deze menschen waarom ze niet gaan. En wat de heer Sluiters noemde, was al heel erg, n.l. dat een Protestantsche vrouw naar een Roomsch ziekenhuis moet, omdat de man bij het R. K. armbestuur om steun moet komen En dan durfde de heer Maas n.b. spreken van het vertrappen der minderheid. Het is eigenlijk, hoe wij in een gemeente met drie-kwart niet-Roomsche bevolking onder Roomsche druk en propaganda zitten. Maar dit is niet het ergste van alles. Veel erger is, dat goed-Protestantsche mannen dezen toestand willen bestendigen. Hadden zij er niet over gesproken, dan ware het nog niet zoo erg geweest. Maar nu hebben de heeren hun houding nog willen goed praten ook. De heer Dunnebier vond één armbestuur ook het ideaal, maar kon niet verder komen dan de verzuchting: het is nu eenmaal zoo. Waarop de heer Schuitenmaker zeer juist opmerkte, dat bij den wethouder dan toch alie consequentie zoek was. De heer ten Broeke kon begrijpen, dat de Roomschen gaarne zelf hun armen helpen. Ja, natuurlijkmaar dan vanwege de kerk en niet met gemeentegeld. De heer Tusenius wees er op hoe gevaarlijk deze consequentie van het standpunt van den heer ten Broeke was, want dan zou deze moeten goedkeuren, dat alle kerkelijke groepen in onze gemeente hun armen gaan helpen, allemaal met gemeentegeld. Maar 't toppunt van sophisterij was de redeneering van den heer v Steen. Deze wilde het R. K. burgerlijke armbestuur in stand houden, omdat het zoo voordeelig voor de gemeente is. Want, zeide hij, als het Schaalarmbestuur f 7.50 geeft voor ondersteuning, geeft het R. K. maar f 5.00 Wij stonden perplex, want wij hadden van een Christelijken arbeidersleider verwacht, dat hij een arm gezin eer f 7.50 per week zou gunnen, dan f 5.00 en dat hij daarom alleen al het R. K. armbestuur weg had willen hebben. De bestrijding der R. K. leden leek op niets. Die speelden de verdrukte onschuld, de vertrapte minderheid en al zulke narig heid meer. De voorzitter had echter gelijk: men had er niet zoolang over behoeven te praten, daar de stemmen toch al geteld waren. Precies als bij de ziekenhuiskwestie ging het: met 1011 stemmen zakte het voorstel, waarbij dan nu ook de heer Tusenius tot de voorstemmers behoorde. Terecht kon de heer Schuitenmaker roepenLeve de coalitieMaar wij zijn er zeker van, dat evenals bij de zieken huiskwestie maar zeer weinig ingezetenen aan den kant der Christ. Historische en Ant. Rev. raadsleden zullen staan. En nu het in den raad niet gelukt is, zal men zeker van de zijde der ingezetenen ander maal een poging doen, om aan deze be voorrechting der R. Katholieken een einde te maken. Er was nog een andere zaak in den rand dezer avond, waarvan wij den afloop be treurden. De raad besloot om de Nijver heidsavondschool voor ambachtslieden over te doen aan de Vereeniging, voor Ambacht onderwijs in Kennerland. Natuurlijk hebben wij genoeg vertrouwen in het bestuur dezer vereeniging, dat wij niet zouden gelooven dat het dit onderwijs evengoed verzorgen zal als het gemeentebestuur. Maar wel deelen wij de bezwaren van den wethouder van onderwijs, dat dit besluit de gemeente straks wel eens meer kan kosten. Nu dit onderwijs in particuliere handen is gegeven, zal men aanvrage om subsidies voor andere particuliere cursussen straks moeilijk kunnen afwijzen. Toch, hoezeer ons standpunt ten opzichte van het lager onderwijs bekend is, zijn wij het met minister de Visser eens, dat splitsen van het Nijverheidsonderwijs in neutrale, Roomsche en Cristelijke cur sussen onnoodig is. Het betreft hier zuiver zakelijk onderwijsteekenen, wis- en natuur kunde. Als de jongens uit verschillende gezinnen dit onderwijs nog niet gezamen lijk kunnen volgen, ziet het er droevig uit. Zij zullen straks toch ook met elkaar in fabriek en werkplaats moeten staan. Maar daarom temeer had men de gemeentelijke school moeten behouden. Het argument van de heeren Tusenius en Sluiters, dat de regeering het subsidie steeds vermindert, vonden wij zwak. Het zal toch de gemeente voordeeliger uitkomen één school te onderhouden, dan straks meerdere cursussen te moeten subsidieëren. Daarom had de raad beter wat meer ten koste van de gemeentelijke inrichting kun nen noteeren. En wat het gebouw betreft, wij voor ons zijn er zeker van, dat bij be houd der school de gemeente eerstdaags toch. naar een andere gelegenheid had moeten uitzien en zeker ware het beste geweest de school dan in de lokalen van school E te vestigen. De heer Sluiters wilde nog wel meegaan, maar de wethouder wilde liever een prin cipiëele beslissing van den raad en zoo werd dus het voorstel aangenomen. Wij moeten nu afwachten, of het onderwijs beter zal worden. Echter willen wij, die vele jaren de tentoonstellingen en het uit reiken der diploma's hebben bijgewoond, een woord van lof aan den directeur en de leeraren niet onthouden. Wij hebben altijd de overtuiging gehad, dat zij met groote toewijding hun taak vervulden en den direc teur hebben wij altijd bewonderd om zijn tactisch optreden. Als hij in iets tekort kwam wat wij niet kunnen beoordeelen dan werd dit zeker ruimschoots aangevuld door zijn paedagogische gaven. Een vervelend debat kregen wij tenslotte over de levering van brandstoffen voorde gemeentegebouwen, waarin ook de pers nog betrokken werd. Wij wasschen echter onze handen in onschuld, want dat deze zaak in de courant kwam, is (het werd terecht door wethouder Dunnebier opge merkt) de schuld van adressante zelf, die haar schrijven aan den raad zond. Wij ge looven dat het voor adressante beter was geweest, om deze zaak niet in 't publiek te doen behandelen. Voor ons was er bij deze zaak iets, wat wij niet recht begrepen. Er was een firma te Velseroord, die voor de levering van 300 ton gietcokes ingeschreven had voor dezelfden prijs als de firma, waaraan de levering is opgedragen. De Wethouder zeide dat de levering bij massa was gegund, maar dit vinden wij zeer onbillijk. Alle burgers zijn gelijk en als de eene firma de anthraciet, turven enz. gekregen had, zouden wij de andere firma de gietcokes gegund hebben. Dat is v. i. 't meest billijke. Maar als men dit niet gedaan had zouden we toch min stens verwacht hebben, dat er tusschen de twee laagste inschrijvers was geloot ge worden. Nu is de eene firma geheel ge- passeert en dat vinden we onbillijk. Laten 8. en W. dat een volgend maal anders doen, temeer waar het hier een leverancier gold, die meer aan de gemeente geleverd heett. Men moet om de kleinen ook denken O. V. PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN In verband met de plannen tot oprich ting van een bijzondere neutrale school hier ter plaatse, heeft de oudercommissie van School A tegen Vrijdag a.s. in het gymnastieklokaal dier school een ouder avond uitgeschreven. Concert „Looft den Heer". Met verwijzing naar de in dit nummer voorkomende advertentie, vestigen we gaarne de aandacht op het door de Chr. Oem. Zangvereeniging „Looft den Heer' te geven concert, waaraan eerste krachten hun medewerking zullen verleenen. Het concert is uitsluitend toegankelijk voor donateurs en zal men dus goed doen als zoodanig toe te treden om van deze uitvoering te kunnen profiteeren. De besturen van den Chr. Zeelieden bond en den Bond van Chr. Haven- en Transportarbeiders hebben Maandagmiddag geconfereerd met het bestuur der Reeders- vereeniging. Besproken is het uitbetalen van de garantiedagen, terwijl de besturen der organisaties vroeger bij opheffing der staking de opvarenden weder zooveel mogelijk op de schepen te plaatsen. Bepaalde besluiten werden echter niet genomen. van de sinds 78 jaren als het beste middel tegen hoest en verkoudheid beproefde TABLETTEN In origineele doozen a 65 en 45 Cts. 'iiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiitiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii i iü nngju het Ned. Jongelings a' Maandagavond vergaderde de Kennemerland van Verbond te Velseroord Door den heer Krayenhorst, uit Velsen, werd de gelijkenis van den verloren zoon uitLukas 15 :11—32, besproken. De voor zitter der afd. Velseroord las een opstel van Dr. Ounning voorRecht door zee. Na de pauze leverde de heer Prins, uit IJmuiden een opstel over: Vereenigings- leven. Ten laatste sprak de heer Boom, uit Velsen, over meerdere samenwerking tus schen de afdeelingen in de gemeente Velsen- Naar zijne meening zouden zeer vele werk zaamheden gezamenlijk, onder ieiding van het ringbestuur, kunnen geschieden. Daartoe zal noodig zijn dit bestuur krach tiger en grooter van samenstelling te doen zijn. In beginsel werd daartoe besloten. De vergadering, die vrij goed bezocht is, werd met gebed geopend en gesloten. Maandagavond werd aan de politie meegedeeld, dat weer een aantal dronken Duitsche visscherlieden zich op straat be vond. De politie ging op onderzoek uiten trof zes Duitschers aan in een café. De agenten raadden de visscbers aan zich kalm te houden en om 9 uur naar boord te gaan. Verder hield de politie een oogje in 't zeil, tot ze naar hun schip waren gegaan De staking. Maandagavond is door de IJ muider Fe deratie te Egmond een vergadering gehou den en ook daar is met algemeene stemmen besloten de staking door te zetten Een viertal kleine reederijen heeft reeds toegezegd de gevraagde loonsverhooging van f10 per maand vanaf 1 December te zullen uitbetalen. Zij verklaarden zich bereid zich hiertoe contractueel voor een jaar te verbinden, tenzij eventueel met de Reeders- vereeniging een contract wordt afgesloten, welk contract dan ook voor hen zal gelden. Oisteren zijn een 10-tal stoomtrawlers binnengekomen, zoodat er nu een kleine 60 binnen zijn. Enkele schepen kunnen weder naar zee vertrekken, waartoe schriftelijk vergunning is verleend door de Federatie. Naar wij vernemen zal de Tooneel- vereeniging Varia op Dinsdag 16 December a. s. een openbare uitvoering geven in het Thalia-Theater, Opgevoerd zal worden „De weg naar de Hel", blijspel in 3 bedrijven van G. Judelburg.Ongetwijfeld zal zij met de keus van bovengenoemd stuk veel succes hebben. Zaterdagmorgen te 11 uur is op den hoek van Kerkstraat en Koningstraat een 8-jarig zoontje van den-heer de L., wonende Sluisplein, onder een vrachtauto gekomen. De chaffeur van de auto verklaarde dat hij, van de brug komend, de Koningstraat in wilde rijden, toen twee jongens de straat overstaken. Een van de twee keerde in 't midden van de straat om en kreeg toen een klap van een spatbord, zoodat de jongen tusschen het voor- en achterwiel kwam te vallen. De knaap verwonde het neusbeen en bekwam ook inwendige kneuzingen. Door de politie wordt een onderzoek ingesteld. Postcheque- en Girodienst. Het bestuur van de Postchéque- en Oiro dienst deelt mede, dat de zekerheidstellingen, welke gedurende de tijdelijke sluiting van den Postcheque- en Oirodienst door de Com missie voor de uitbetalingen van gelden op postrekeningen werden gevorderd bij de uitbetaling van bedragen op postrekeningen, thans als vervallen kunnen worden be schouwd, indien die postrekeningen geen debetsaldo aanwijzen, en bovendien de ac- coordverklaring met het saldo aan het Bestuur van den Postchéque- en Girodienst is overgelegd. De door de rekeninghouders bij de ge lieren van zekerheidstellingen kunnen door die rekeninghouders, indien zij zulks wen- schen, tot en met 18 December a.s. onder opgaaf van het nummer der postrekening schriftelijk worden teruggevraagd aan den directeur van het post- en telegraafkantoor alhier. De rol der terechtzittingen van den politie-rechter heeft dikwijls reeds zaken aangebracht, die vischdiefstal in IJmuiden betroffen. En van getuigen hoorden we dan veelal, dat het stelen van visch maar te vaak voorkomt. Het is een kwaad, dat moeilijk te bestrijden schijnt. Begrij pelijk wel eenigszins, omdatde dieven niet op een turfje zien als ze in het veen zitten. Of anders gezegdgroote hoeveel heden vlsch maken de controle, of er wat aan de partijen ontbreekt, heel lastig. Deze zaken worden gewoonlijk streng gestraft. Zij gaan immers misstanden aan, die krachtig den kop ingedrukt moeten worden. En zoo hoorde, vertelt de Kenn. Ed„ Maandagochtend de 24-jarige T. B.. uit Velseroord, 14 dagen gevangenisstraf tegen zich vorderen. Bekt. had op 21 October 1.1. 4 schelvis- schen gestolen ten nadeele van zijn patroon, den vischhandelaar P. Ch. K. te IJmuiden. Twee dier visschen had bekl. ad 65 cents verkocht en de andere twee schonk hij een kameraad. Het berouw kwam alweer na de zonde later kocht bekl. 4 „nieuwe" schelvisschen, die hij zijn baas ter hand stelde. De kameraad verklaarde, dat hij bekl. op 21 Oct. in de Vlschhal te IJmuiden om een paar visschen gevraagd had. Bekl. had hem er toen twee meegegeven. Get. nam ze mee naar huls om ze op te etenhij woont bij zijn ouders in. De patroon zeide, dat hij op 21 Oct. gewaarschuwd was geworden, dat zijn knecht visch gestolen had, terwijl hij bezig was met het transport van visch van de hal naar het pakhuis van zijn patroon. Bekl. werd toen als het ware op heeterdaad be trapt. Bekl. was pas twee dagen bij get. aan den slag. Hij verdiende f 1 per uur en had vast werk. Beklaagde vroeg den politie-rechter of deze geen voorwaardelijke straf kon op leggen, maar de politie-rechter zeide dat hij geen voorwaarde kon opleggen en bekl. dan net zoo goed kon vrijspreken. Bekl. werd dan ook conform de elsch ver oordeeld. Staking In het vlsacherljbedrijf. Maandag is door de IJmuider Federatie de staking in het visscherijbedrijf geprocla meerd. in ons blad van Zaterdag heeft men kunnen lezen, hoe de Reedersvereeniging weigerde over de ingediende loonsvoor- stellen te spreken en te verwachten was, dat de besturen nu de ledenvergaderingen uitspraak zouden laten doen. Daartoe werd de Maandag afgewacht, omdat er dan veel schepen binnen zijn. De ledenvergadering der Federatie had des morgens plaats in Cycloop. Ofschoon het bestuur geen bepaald advies tot staking had gegeven, werd met 153 tegen 8 stem men en 8 onthoudingen besloten onmid- delijk de staking te proclameeren. De Christelijke Zeeliedenbond en de Chr. Bond van Haven- en Transportarbei ders vergaderden gecombineerd. Hier werd meegedeeld dat het advies van alle bestu ren was, om op de gewijzigde arbeids voorwaarden te gaan varen in een contract loos tijdperk. De vergadering besloot echter, met 29 tegen 5 stemmen en 5 onthoudingen, de besturen op te dragen om te trachten de gewijzigde arbeidsvoorwaarden en de gel dende loonen in een contract tot 1 October 1925 vast te leggen. De Centrale Bond van Haven-en Trans portarbeiders besloot om, gezien de situatie, waarin de opvarenden verkeeren, het stand punt der Federatie te respecteeren en zijn leden te adviseeren niet naar zee te gaan. De IJmuider Federatie heeft gisteren het volgende schrijven aan de verschillende reederijen gezonden „Zooals bekend is, worden reeds sedert 14 September door onze organisatie pogin gen in het werk gesteld, om tot bespreking van de door ons ingediende redelijke loonsvoorstellen te komen. Op 11 November deelden de directies noemde uitbetalingen "overgelegde formu- der V. E. M„ Marezaten en Praxis, aan

IJmuider Courant | 1924 | | pagina 1