ORGAAN VOOR DE G! NTE VELSEN No. IS Verschijnt Woensdags Zaterdags Zaterdag 13 December 1834 10e Jaargang IJMUIDER COURANT Abonnementsprijsf 1.— per 3 maanden, franco per post f 1.35 Abonnementen worden aangenomen aan het Bureau en bij de Agenten. Tot plaatsen van advertcntiën van Buiten de gemeente VELSEN in dit blad is uitsluitend gerechtigd het Advertentie bureau P. F. C. ROELSE, IJMUIDEN. - Advertentiën uiterlijk in te zenden WOENSOAO tot 0 uur v.m. en VRIJDAOS tot 4 uur n.m. Uitgave van de N. V. UITOEVERS Ml). .IJMUIDEN" ADRES VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE N. V. DRUKKERIJ SINJEWEL Willemsplein II Telefoon 153 IJmuiden Ingezonden mededeelingen 40 ets. per regel Advertenties v. 11. en m. 5 regels f 1iedere regel meer 20 ets. Compact gezette advertenties van I1. en m. 5 regels f 1.25, iedere regel meer 25 ets. Kleine advertenties en familieberichten zoomede vereenigings advertenties uit de gemeente, uitsluitend bij vooruitbeta ling, van 1 tot en met 5 regels f 0.75, iedere regel meer 15 ets. Bij niet contante betaling worden de gewone prijzen berekend. Advertenties „adres bureau van dit blad" 10 ets. extravoor bezorging van op advertenties ingekomen brieven wordt 10 ets. in rekening gebracht Bovenstaande regelprijzen worden met 5 els, verhoogd voor advertenties van buiten de gemeente Velaen. BEKENDMAKING, f DRANKWET. Burgemeester en wethouders der gemeente Velsen brengen ter openbare kennis, dat op 0 December 1924 bij hen is ingekomen een verzoekschrift van Klaas Oroen, van beroep los werkman, wonende te Velsen, om verlof voor den verkoop van uitsluitend alcoholvrijen drank in de navolgende localiteit: den winkel van het perceel, plaatselijk gemerkt C 26 en gelegen aan de Bloemstraat aldaar. Binnen twee weken na de dagteekening dezer bekendmaking kan een ieder tegen het verleenen van dit verlof schriftelijk bezwaren bij burgemeester en wethouders inbrengen. Velsen, den 10 December 1924. Burgemeester en wethouders voornoemd, de secretaris, de burgemeester, J. Kostelijk. Rijkens. Wetentan* MaaMia. Dec. 1924 H. water L. water Dagen v.m. n.m. v.m. n.m. 14 4.49 5.00 0.29 0.46 15 5.23 5.35 1.02 1.19 16 5.57 6.12 1.32 1.52 17 6.37 6.57 2 09 2.30 18 7.25 7.49 2.46 3.09 19 L. K. 8.17 8.46 3.31 3.58 20 9.18 9.53 4.28 5.00 21 10.28 11.07 5.40 6.14 PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN. Schipper Blok van den Woensdag morgen binnengekomen stoomtrawler Storm vogel IJ. M. 90, van de Centrale Visscherij Mijrapporteert dat den vorigen avond de 36-jarige matroos.J. H. v. d. Berg uit _Noordwijk-Binnen overboord gevallen en rdronken was klgem. Nederl. Geheel-Onthouders Bond aid. IJmuiden. Bovenbedoelde vereenlging organiseert nsdag 16 December a.s., des avonds uur, eene propaganda-vergadering in de groote zaal van het .Koning Willemshuis" alhier, teneinde meerdere bekendheid te geven aan haar doel en streven. De heer A. Rolloos Jr. zal spreken over |het onderwerp „Wairom Qeheel Onthou-i |der?", terwijl de welwillende medewerking is verkregen vanMejuffrouw N. de Waal, „declamatie; den heer André v. d. Vlerk Jr., "vioolden heer J. L. Schouten, piano. De toegang tot deze bijeenkomst is vrij, zoodat men verwacht dat velen door aan ewezigheid van hunne belangstelling in de e drankbestrijding blijk zullen geven. H Aan den heer D. Stada is het werk 'gegund betreffende het verwisselen van zes kluisdeuren vin de groote sluis voor 6f 26 890. m Dc heer W. Dalmeyer, vroeger onder «wijzer aan de school van den heer Severs ralhier, doch thans te Weltevreden (Ned. Oi Indië), slaagde aldaar voor het examen nWiskunde L. O. De slaking In het v I s s c h e r ij b e d r ij f. De Christelijke organisaties van zeelieden thebben ook te Egmond atn Zee vergaderd, .-waar met groote meerderheid van stemmen tsis besloten niet te staken. Aangezien de sleden dezer orginieatie voor het meerendeel ■rtot het dekpersoneel behooren oefent dit r-besluit weinig uit op het in de vaart houden der stoomtreilers. VELSEROORD. g In de Woensdagavond gehouden ver gadering van het Centreal Drtnkweer- 1-comité in de gemeente Veleen, werd door ■tden voorzitter een woord van denk gebracht i,ain allen die hadden meegewerkt ean de ^verschijning en de verepreiding van de n.Sinl Nicolessbode" in 7000 exemplaren. g Toegelaten werd een nieuwe organisatie, ..n. 1. de afd. Valeeroord van da Nad. Ghr. Jongelieden Oeh. Onth. Vereen. De Schakel. Aangenomen werd een voorstel om de opbrengst van den bloempjesverkoop in de Blauwe Week op Wijkeroog en 20 procent van den opbrengst van den ver koop op de atoomponten af te staan ten behoeve van de twee vereenigingen op Wijkeroog, die in het Beverwijksche Drank- weer-comité georganiseerd zijn. De bioscoopavonden zullen eerst in Januari of Februari plaats vinden. Aange nomen werd een vooretel om te Velseroord een propagandabord te plaatsen of zoo mogelijk een lichtreclame. Voorts zal het bestuur de mogelijkheid van een winkel raam-tentoonstelling onderzoeken. Bij de door het gemeentebestuur van Beverwijk gehouden aanbesteding voor het bouwen van een dubbele woning aan de C. H. Moensstraat aldaar, was laagste in schrijver Ch. J. de Vilder alhier met f 5096, aan wien het werk is opgedragen. Schaakwedstrijd. De schaakwedstrijd nadert zijn einde. Nog slecht een paar partijen blijven voor Maandag bewaard. In groep 1 zette de heer ten Vaarwerk zijn overwinning reeks voort. Ditmaal waren M. A. en C. M. Post de slachtoffers. De partij C. E. PostA. Koene werd door laatstgenoemde gewonnen, zoodet de partij Koene - ten Vaarwerk kan beslissen wie hier de eerste prijs behaald. Maar ook hier kan C. J. Post de jongste spruit uit de schakersfamilie Post nog meepraten indien hij zijn laatste partij legen M. A. Post wint. In groep 2 komt na Bakker die reeds met 7'/j punt uit 8 partijen no. 1 is, den heer v. d. Vlerk sterk opzetten. Met den heer Verhoog en Ruys ol v. d. Bos zijn hier de candidaten voor de volgende prijzen aan gewezen. In groep 3 behaalde C. C. Post zijn 7e winstpunt en is dus ongeslagen le prijs winnaar. Opvolgers zijn hier Rom, Bonten bal en Kuhfus. De stand is thansGroep 1 Koene 4 punten uit 6 partijen, ten Vaar werk 5 uit 6, C. J. Post 4 uit 6, Wouden berg 4 uit 7, C. E. Post 3 uit 6, W. C Post 3 uit 7, M". A. Post 2 uit 6, v. d. Berg 0 uit 6. Groep 2 Bakker 7uit 8, v. d. Vlerk 31/, uit 6, Verhoog 3uit 7, Ruijs 4 uit 7, v d. Bosch 4 uit 7, van Doorn 21uit 7, Biljet 3 uit 7, Oderkerk 21uit 7, Erdelie 1'/, uit 7. Groep 3 C. C. Post 7 uit 7, Rom 5 uit 6, Bontenbal 3'/i uit 7, Kuhfus 3uit 7, Streefland 3 uit 7, Engelhart 1 uit 7 en Weij 2 uit 6. Het bestuur heeft een prachtige collectie prijzen aangekocht, terwijl den heer J. C Korsman, leverancier der schaakbenoodigd- heden een 2 tal extra prijzen beschikbaar heeft gesteld. In den loop der volgende week zal prijsuitdeeling en een z.g. bliksem- wedstrijd plaats hebben. Ook hiervoor zullen weer prijzen worden aangekocht. Dames Oymnastiekvereeniging O r a t i a Zooals wij onlangs mededeelden beston den alhier plannen, tot oprichten van een Dames Oymnastiekvereeniging. Het initiatief daartoe was uitgegaan van eenige jonge dames, die gaarne aan lichaamsoefeningen wilden doen, beseffende het groote nut dat er voor de vrouw en toekomstige vrouw in gelegen is, over een gezond, krachtig en soepel lichaam te beschikken Deze plannen zijn nu werkelijkheid ge worden en op 7 December j I. is deze Oymnastiekvereeniging opgericht, onder 'den naam Dames Oymnastiekvereeniging „Oratie" te Velseroord. Een leeraar Lichamelijke Oefening M. O. stelde zich beschikbaar de leiding op zich te nemen, terwijl een gymnastieklokaal van een der openbare scholen aan den gemeente raad in gebruik is gevraagd. Reeds traden 24 dames als lid toe. De contributie bedraagt f 2.50 per kwartaal, terwijl als oefeningsavond werd vastgesteld voorloopig Dinsdag van 7'/2—-9 uur. Zoo spoedig mogelijk zal overgegaan worden tot oprichten van meisjes adspiran- ten-afdeelingen van 10—15 jaar. Hiervoor zal de contributie nader worden vastgesteld, terwijl een oproep in de plaatselijke bladen ul varachijnan. Het bestuur is samengesteld als volgt: Mej. O. Oravenkamp, PresidenteMej. R. v. Pel, secretaresse, Velserduinerbuurt- weg 81Mej. C. J. de Vries, penning- meesteresse Mej. M. de Liefde en A. Koster. Het is te hopen dat de goede voorne mens van deza dames, met goeden uitslag zullen worden bekroond en dat nog vete jonge meisjes, die tot nu toe zich nog niet als lid aanmelden, dit als nog zullen doen. Doch ook gehuwden kunnen lid worden en geen enkele gehuwde vrouw behoeft terug te schrikken zich als lid aan te melden. Ook voor dezen is het zoo nuttig zich aan lichaamsoefeningen te wijden, niet alleen uit gezondheidsoogpunt maar ook bij wijze van ontspanning In de turnzaal, in het kleed van de turnsters voelen allen zich gelijk, kan ieder zich echt zelf zijn en schudt men de dagelijksche beslommering een oogenblik van zich af. Alzijdige lichaamsoefening is niet alleen nuttig voor het meisje ais toekomstige moeder, maar ook voor de moeder zelf, is zij van veel belang. Het spreekt van zelf, dat veel schuchterheid en ook vooroordeel overwonnen moet worden, maar eenmaal het ijs gebroken, zullen de meisjes en vrouwen aan den lijve het groote nut der gymnastiek gevoelen. Wij wenschen de jonge vereeniging veel succes. Aanmeldingen kunnen nog steeds ge schieden, bij Mej. C. J. de Vries, Wilte- brordstraat 16. VELSEN Bij de Woensdag ten overstaan van notaris Boerlage gehouden verkooping van een winkelhuis met bovenhuis aan den Wijkerstraatweg 220, werd dit gekocht door den heer J. P. Kok q. q. te Heemstede voor f 8500. Op Woensdag 24 December zal door den Rijkswaterstaat te Haarlem worden aanbesteed het maken van een asphattver- harding op den Rijksweg van Haarlem naar Velsen in de gemeente Schoten. De raming bedraagt f 31000. Het is le hopen, dat deze verharding later tot onze plaats wordt uitgebreid. Uitslag verloting „Zang .Veredelt". No. 169 mandje; no. 115 doos zeep; no. 16 presse papier; no. 31 apreino. 28 geborduurd kleedjeno. 53 pop van taai taaino. 60 vaasje; no. 150 voetkussen; no. 137 armband; no 64 speculaasno. 88 panlappen; no. 74 gehaakt kleedje no. 73 kleedje grijs m lila; no. 96 bonbonlepel no. 107 zakdoek chaqet. WIJKEROOG. De Kegelclub „Excelsior"te Wijkeroog heelt een kegelconcours uitgeschreven, hetwelk gehouden zal worden in de kegel banen van Hotel De Prins op Zaterdag 20 Dec. des avonds van 7 tot 12 uur en op Zondag 21 Dec. van 3 tot 6 en van 7 tot 12 uur. De wedstijd zal bestaan uit vrije baan met gewone en vrije baan met Hamburger telling. POLITIEPOST WIJKEROOG. Gevonden voorwerpen. Een pet, een auto vijzel, een nikkelen rozenkrans, een pakje met inhoud. SANTPOORT Het maken van een warmwaterver- warmingsinstallatie in het hoofdgebouw (oude gedeelte) van het Prov. Ziekenhuis met gebruik van nieuwe radiatoren is op gedragen aan Oebr. A. G. Korting te Amsterdam voor f 116845. VISSCHERIJ. Ongewone vischvangst. In het toeleidingskanaal naar het Hoog- ovenbedrijf wordt dc laatste dagen veel vuldig spiering gevangen. Donderdagmid dag werd tusschen de spiering gevangen een puitaal (een klein soort paling met platte staart en lange vin), waaruit bij het open. snijden ze« en zestig (66) levende jongen zijn voortgekomen. Men zal trachten de jongen in hei leven te houden, Men deelt ons mede dat de drifter SCH. 301, van den heer J. v. d. Toorn, door bemiddeling van den heer L. H. F. Orauenkamp is verkocht aan de Maatschappij „Alkmaria", dir. de heeren Zwart, Oomes en Loendersloot. De drifter „Java", IJM. 340, is onderhands verkocht aan den heer P. ten Broeke. Van de uitgevers H. D. Tjecnk Willink en Zoon te Haarlem ontvingen wij een boeke „Onze Visscherij op Noord, en Zuiderzee door J. W. J. Baron van Haersolte, directeur van het Scheepvaartkundig Insti tuut en Museum te Rotterdam. In het voorwoord zegt de schrijver dat hem den laatsten tijd herhaalde maten werd gevraagd ol er ook een werkje bestaat, waarin op populaire wijze onze visscherij wordt beschreven. Tot zijn spijt moest de schrijver dan dt aanvragers teleurstellen. Weliswaar bestaan er enkele Nederlandsche werken op visscherijgebied, maar een een voudig werkje, waarin de Nederlander kan vinden op welke wijze de visch, welke hij al dan niet eet, gevangen wordt, een werkje, dat bovendien geschikt is om bij het onder wijs te worden gebruikt, onder meer als toelichting op de in verschillende school bioscopen terecht vertoonde film over onze Noordzeevisscherij, bestaat niet, voor zoover den schrijver bekend is. De bedoeling van dit boekje is dan ook slechts eene, niet voor den vakman bestemde, beschrijving te geven van de wijze, waarop tegenwoordig de visscherij wordt uitgeoefend, door de meerdere bekendheid van dezen tak van volkswelvaart mogelijk eenige propaganda te maken voor het vischvtrbruik, niet echter om propaganda te maken voor het vak zelfwant dit zou weinig of geen resultaat hebben het is een bedrijf, waarvoor men moet zijn geboren en dat niet wordt aangepraat. De schrijver is in deze populaire be schrijving zeker geslaagd. Na een historisch overzicht geeft hij in verschillende hoofd stukken een beschrijving van den tegen- woordigen toestand der Noordzeevisscherij, de haring- of drijfnetvisscherij, de treil vis scherij, de beugvisscherij; de Zuiderzee- visscherijhet een en ander over schepen waar de visch blijftpolitietoezicht en hulp voor de visschersinternationaal onderzoek, literatuur en diversen. Het boekje is versierd met tal van zeer mooie illustraties en ziet er keurig uit. Wi: wenschen het in veler handen. Oedurende de week van 4 I. m. IC December 1924 kwamen alhier de navol gende vaartuigen binnen 73 Hollandsche-, 5 Duitsche Stoomtrawlers, 1 motor-, 4 zeil haringloggers, 11 Engelsche haringdritters, en 133 kustvisschers. De besommingen waren als volgt Hollandsche Stoomtrawlers van f 1427.tot f 5989. Duitsche Stoomtrawlers f 2587.— f 5216.— Motor- haringloggers f 3030.f 5757.— Zeilharingtogg. f 2320.— f 5914.— Engelsche Stoom- haringdrifters f 2293.— 17693.— terwijl de kustvisschera totaal f 14109.be somden. De aanvoer bestond uit 765 600 K. G irawlvisch, 1398 kantjes en 4B29 mandei drijfnetvisch. De totaal opbrengst bedroeg 1314888,11 SCHEEPVAART. Het Woensdag alhier binnengekomen Zweedsche stoomschip „Otis", mei hout van Sundsvall, rapporteerde dat op dertii een lid der bemanning overboord geslagen en verdronken was. Het Woensdag uitgaande Deensche stoomschip „Dorte Jensen" heelt de pont te Buitenhuizen aangevaren en deze be schadigd. Het stoomschip werd hier opgehouden, omdat de schade moest worden vastge. steld en de kapitein cautie moest stellen, KERSTFEEST. Als winterwind blaast, Als hij raast, als hij giert, Bij het kaarslichtgespetter En het haardvuurgeknetier Wordt het Kerstfeest gevierd. Ze zijn weer aanstaande De dagen van licht, Van dennenboomgeuren, Van huls'lijk gebeuren, Wat zoo menigeen sticht. Als kaarsjes gaan vlammen Met geheimzinnig gesuis, Als kinderen zingen, De Kerstboom omringen, ls het feest in ons huls. Als het Kerstboom-versiersel Fel schittert door het raam, Werpt lichtglans op ruiten, Dat afstraalt naar buiten, Waar de hunkerenden staan. Dicht opeen bij elkander Geboeid door die pracht, Staan de kinderen der armen Zich denkbeeldig te warmen, Door verlangen versmacht. Mochten wij voor ons woning. Misdetlden zien staan, Zie die vragende oogen, Hebt een weinig meêdoogen, Laat ze leeghands niet gaan. Dan uw hart even open Dat uw daden bestiert, Wil met uw Kerstgeschenken Die daar buiten gedenken, Dan hebt ge in waarheid Kerstfeest [gevierd. Jungbacker. SPORT. VOETBAL. Zaterdagmiddagcompetitle. In een- slecht gespeeldori wedstrijd onder een nog slechter -leiding heeft Trekvogels haar 6e overwinning be haald. Deze keer waren het de reser ves van V. I. O. S. welken het onderspit moesten delven. V. I. O. S. I behaalde -een groote overwinning op H. S. C. Over de wedstrijden het volgende: H. S. C. wint den toss en kiest eerst het voordeel van zon en wind. De gasten komen meteen flink opzetten, zoodat de eerste 10 minuten het spel grootendeels op de V. I. O. S.-helft ge speeld wordt. Door slecht schieten gaan eenige goede kansen verloren en eens weet v. d. Kuil vallende zijn doel schoon te houden. V. I. O. S. komt er nu beter in en onderneemt eenige aan vallen, welke echter zonder succes blijven. Het spel wordt nu over het geheele veld verdeeld, zoodat beurte lings beide keepers gelegenheid krij gen hun talenten te toonen, iets wat hun goed afgaat. Dan komt vrij on verwachts de eerste goal, als „Wim- pie" handig eenige spelers passeert en met een harden schuiver den keeper het nakijken geeft. Niet ontmoedigt blijft H. S. C. aanvallen-. De linksbui ten weet eenige corners te forceeren, dezen goed genomen, worden door de V. I. O. S.-achterhoede weggewerkt. 2 minuten voor de rust weet v. Leeu wen den voorsprong te vergrooten uit een voorzet van v. d. Plas. Spoedig hierna is het half-time. Er wordt meteen weer begonnen en nu is V. I. O. S. het meest aanvallend. Van der Steen weet den stand geleide lijk aan op 50 te brengen. De laatste 10 min. doet H. S. C. alle pogingen om een doelpunt te maken, uit een voor zet van links, schiet de rechtsbinnen ineens in. Van d. Kuil weet ten koste van een corner te redden, welke op niets uitloopt. Na eenig heen pn weer getrap, fluit de heer Oldenburg die, behoudens een enkele beslissing, dezen fair gespeelden wedstrijd naar behoo ren leidde, voor het laatst en beeft V. I O. S. 2 kostbare puntjes bemachtigd.

IJmuider Courant | 1924 | | pagina 1