door dit raadsbesluit is slechts een verzinsel van de drijvers naar een neutrale school. Men kan zeggen dal een zoodanig voorstel niet principieel is voor een soc.-dem. Wij zullen daar niet op ingaan. Er was ook een groote noodzaak te zorgen voor het belang van het openbaar onderwijs en vooï het niet in de hand werken van de plannen tot oprichten van oen neutra le school, wat de gemeente op groote kosten zou jagen. En dat geld kan ze ker beter besteed worden. Niet dat vv geloovcn, dat de oprichting van enn neutrale school in deze gemeente nooit tot stand zal komen. Als we zien dat de heer Tusenius al jaren met plannen rondloopt om schoolbestuur- tje te spelen, gelooven we stellig, dat het hem wel eens gelukken zal, hoe wel de kosten van dergelijke liefhebbe rijtjes velen zal afschrikken. Tijden mijn diensttijd als onderwijzer heb ik in deze gemeente bij de ouders genoeg gebrek aan belangstelling in het on derwijs van hun kinderen kunnen constateeren, om te mogen beweren, dat er niet velen zullen zijn, die naast het schoolgeld nog f 150 contributie per jaar extra willen betalen, om daar door een school te krijgen, die zeker niet beter zal zijn dan school A. De raad nam ten slotte, om welke motieven dan ook, het voorstel-Roelse aan. Het gevolg was een vergadering van 15 menschen, die een schoolver- eeniging stichtten. Eenige van de on juiste motieven heeft de lezer aan het begin van dit artikel kunnen lezen Daarvan was weer het gevolg het bij eenroepen van de ouders van school A. Bijna te gelijkertijd kwam het bericht, dat Ged. Staten bezwaren hadden te gen het aangenomen voorstel. Hun be zwaar is gemakkelijk te ondervangen Wanneer men de speciale H. B. S.- klasse en eerste M.U.L.O.-klasse noemt, is de zaak in orde, zonder dat daardoor de geest van het voorstel- Roelse gewijzigd wordt. Dat is dus het eenvoudigste, wat de raad kan doen. Wat de ouder-vergadering op school A, die ik als onderwijzer van school A heb bijgewoond, betreft, velen met mij zijn van gedachten, dat het daar een geweldige „Ik begrijp u nief'-geschie- denis was. Ten slotte kwamen er in de vergade ring twee voorstellen. I. Het voorstel van B. en W. (Dus voorstel I, zie boven). II. Het voorstel van den heer Kooy, om het voorstel-Roelse aldus te amendeeren, dat de H. B. S.-klasse ge voegd zou worden bij de 12-klassige school. Dus dan zou school A gesplitst worden in een dertien-klassige opleidings school voor H. B. S. en een Mulo- kopschool van 4 klassen. Hoewel men om het hardst betoogde, dat bij beide voorstellen de bijzondere positie van school A bewaard bleef, was de vergadering in overgroote meerderheid voor het voorstel van B. en W. De raad kan nu m.i. drie kanten heen. Men kan eenvoudig de naam H. B. S.-klasse veranderen in Mulo klasse. Dat is trouwens ook de bedoe ling geweest van het voorstel-Roelse. Dan komt er dus: een vierklassige Muloschool, waar van de le klasse de overgang vormt naar de H. B. S. en een 12-klassige school, die den ondergrond van de vier-klassige Muloschool vormt. Hierdoor blijft school A z'n karakter behouden. De speciale belangen van de ouders worden dus niet. geschaad. Maar tevens is er een gemeentebelang mee gediend, doordat de overgang voor kinderen van andere scholen naar H. B. S. en M. U. L. O. gemakke lijker gemaakt wordt. In de 2e plaats kan de raad doen wat in liet voorstel-Kooy beoogd werd. Dan wordt 'zeker de overgang van de lagere scholen -naar de H. B. S. te Vel- sen weer veel moeilijker maar de over gang naar de M.U.L.O.-<school blijft bestaan. In de Me plaats kan de raad het aangenomen voorstel-Roelse terugne men en het voorstel van B. en W. aan vaarden. Dan zal zij aan de speciale verlangen van de oudercommissie vol daan hebben. Maar het gemeentebe lang is er niet meegediend.Dan zal het voor de kinderen van andere scho len weer even moeilijk worden naar II. B. S. en M. U. L. O. over te gaan. En er dreigt daarnaast nog een ander gevaar. Dan juist wordt een toestand geschapen, die onverbiddellijk leidt naar een neutrale school. Als b.v. 60 kinderen worden aangegeven voor de 10-klassige M.U.L.O.-school en 20 voor de 7-klassige opleidingsschool, dan zullen B. en W. gedwongen zijn 20 kin deren tegen den zin der ouders over te plaatsen naar de 7 kl. opl. school. En dat zal dan de ontevredenheid wekken die noodig is voor de oprichting van een neutrale school. Laten we hopen dat de Raad den gulden middelweg bewandeld. A. WIEDEMEIJER. Geachte Redactie! Mijn antwoord op bovenstaande uit eenzetting van den heer Wiedemeyer kan kort zijn. Het is voor mij een per soonlijke voldoening dat de belangstel ling voor de reorganisatie van school A is opgewekt. Wat betreft zijn voor stelling inzake de technische inrich ting van het Lager Onderwijs, hierme de kan ik mij in groote trekken ver eenigen. Met zijn conclusies echter na tuurlijk -niet, daartoe zou ik eerst moeten promoveeren tot redacteur van het Velser Weekblad en de heer Wie demeyer moeten degradeeren tot Libe raad Gemeenteraadslid. Voor die pro motie houd ik mij aanbevolen en te gen een 'zoodanige degradatie van den heer Wiedemeyer zal zijn „Vakvereeni ging" we'l vechten. Het is mij eeh ge noegen hier te kunnen verklaren, ook namens alle oprichters van de Neutra le Schoolvereeniging, dat slechts zeer noode een Neutrale school zal worden gesticht en dat wij er nog steeds de voorkeur aan geven, goed onderwijs voor onze kinderen te verkrijgen op de openbare school en wij hopen dan ook dat op die openbare school de „Vak vereeniging" wat minder invloed zal hebben en de Ouderverecniging wat meer. Een school met 18 lokalen, waar van de Oudercommissie in 2 jaar tijd geen oudervergadering bijeen roept vinden wij geen ideaal. Ook vinden wij het geen ideaal dat aan een derge lijke school het hoofd, door incom pleetheid van het personeel, verplicht is zelf les te geven. Dit laatste waar schijnlijk ook in afwijking met de mee ning van de „Vakvereeniging". Wij hopen van harte dat de heer Wiede meyer en zijn vakvereeniging niet zal verhinderen dat ook in de toekomst voor school A het leerplan zoo ver zal gaan als mogelijk is-, gezien de ont wikkeling van de kinderen1, en de goe de wil van het onderwijzend personeel. Wait betreft reorganisatie van andere scholen dan school A, de allernaaste toekomst zal leeren wie gelijk had, de heer Wiedemeyer of ondergeteekende. Tegenover de meening, dat men op een Neutrale school behalve schoolgeld 150.contributie zou moeten beta len zou ik willen vragen, wie betalen dan toch die f 150.voor ieder kind op het groote aantal bijzondere Chris telijke scholen in onze Gemeente? Het onderwijs op een bijzondere school, of dit nu een Christelijke dan wel een Neutrale is, behoeft geen cent duurder te zijn dan op een open bare school. Willen de ouders het duurder maken dan zal liet onderwijs tengevolge daarvan ook beter zijn. Hooger dan een bedrag van f 15. 20.per leerling zal de extra contri butie in geen geval behoeven te zijn, wanneer men de klassen berekent op 30 kinderen. Waar men in IJmuiden de ouders vandaan zou moeten halen wel ke zich de weelde kunnen veroorloven f 150.contributie, zou ik wel stuur „slecht", bij het R.K. armbestuur „goed". Laat ik er even op wijzen, dat en door het R.K. en door het Schaalarm- bestuur, volmondig is erkend, dat ten tijde dat de werkloozen naar de arm besturen werden verwezen een goede volledige controle zonder hulp ondoen lijk was. Door het Schaalarmbestuur is dit officiéél ter kennis gebracht van het gemeentebestuur, reeds lang vóór de nood het hoogst was. Het voorbeeld van den heer v. d, Steen is m.i. gezocht en gaat niet op. Ook het Schaalarmbestuur heeft heel wat uitkeeringen gedaan van f 5.en minder dank zij de goede controle. Omgekeerd heeft het R.K. armbe stuur wel uitkeeringen gedaan, die niet juist waren. Bij de behandeling in den Raad van het nieuwe reglement voor de armbe sturen ging het dan ook niet om de controle op de werkloozen. Deze controle, welke de armbesturen zulke groote moeite bezorgden, was eerder en op andere wijze bij een vroe ger raadsbesluit (uitgelokt door het Schaalarmbestuur) geregeld. Dit weet de heer v. d. Steen wel. Het ging in den Raad om de éénheid der armverzorging. De tijdens den grooten toeloop van werkloozen door de twee armbesturen gemaakte fouten, hadden niets te ma ken, met het \oorstel van de S. D. A P.-leden. Het voorstel was niet van Bosman c.s., zooals de overzichtschrijver meende. Wanneer men aannam, dat het voor beeld van den heer v. d. Steen juist ware, dan zou hij in den raad juist an ders hebben moeten stemmen, als hij deed. Het armbestuur één zijnde, zou dan kunnen profiteeren van de goede con trole der R.K. leden. Ook voor het an dere gedelte. Dat de R.K. dit niet willen is onbil lijk. Een waag: waarom moeten de han delingen van het Schaalarmbestuur in een verkeerd licht gesteld? Weet de heer v. d. Steen wel, dat het Schaalarmbestuur is samengesteld uit 3 leden van links en 6 kerkelijken, zoodat de groote meerderheid in dat college kerkelijk was? Deze kerkelijke leden zullen de on ware en onvriendelijke voorstelling van de zaak, door hun vriend Van dei* Steen gegeven, wel niet prettig vinden, wat mij ten zeerste voor hen spijt. Wij hebben 'in de moeilijkste tijden zoo goed samengewerkt, waarvoor ik hen oprecht dankbaar ben. Geachte Redactie, mijn hartelijken dank, P. BOSMAN, oud-lüd van het Schaalarmbestuur. eens willen weten. De heer Wiede meyer hoopt dat de Raad -den gulden middenweg zal bewandelen en gezien de uitspraak welke reeds ligt van den Raad, vrees ik dat de Raad dit doen zal, hoewel de grootst mogelijke meer derheid van de ouders van school A zich daartegen verzet heeft op den ge houden ouderavond. Zij die echter het waarachtig belang van het openbaar onderwijs op het oog hebben en met mij hopen dat het openbaar lager on derwijs niet verder zal worden bedor ven door de politiek, zullen allen hun invloed aanwenden om te bereiken dat de Raad het oorspronkelijk voorstel van B. en W. aanneemt en ons zal doen behouden een school welke van eerste tot en met zevende leerjaar op leidt voor het middelbaar onderwijs, .dus geen schoolbestuurtje spelen, geen drijverij naar splitsing, maar een zui vere wil tot behoud van wat goed was en waarmede de eenige belanghebben den, dit zijn de ouders, tevreden waren. K. H. TUSENIUS. Geachte Redactie! In uw blad van Zaterdag 13 Decem ber 1.1. komt voor een ingezonden ver weerschrift van den heer v. d. Steen. Vergun mij naar aanleiding van een paar daarin voorkomende zinnen en kele opmerkingen te maken. Eerstens wensch ik op te komen te gen de m.i. leelijke en onware voorstel ling, ten opzichte van de practijken van het Schaalarmbestuur. Onder meer is er in zijn schrijven de volgende zin: „Hieruit blijkt duide lijk, dat de overzichtschrijver met de practijk van de uitkeeringen, gedaan door het Schaalarmbestuur, zeer slecht op de hoogte is." Hierbij geeft de heer v. d. Steen den overzichtschrijver in overweging eens te onderzoeken. Zou dat onderzoeken ook niet goed zijn voor den heer v. d. Steen? Maar dan niet bij den „man op de straat" maar bij bevoegden. De practijk, volgens den heer v. d. Steen^ was dus bij het Schaalarmbe- Gesprongen Handen Ruwe, Schrale Huid Springende Lippen HuldwondjeB Bij Apothekers en Drogisten PLAATSELIJK NIEUWS. Lr GER DES HEILS. Ker9tfee9tviering voor de armen. Op Zaterdag 20, Maandag 22, Dinsdag December zullen door liet Leger des Heils te IJmuiden een drietal ijzeren kerst potten geplaatst worden op verschillende deelen in de gemeente, om daarmede geld te verzamelen, teneinde een groot aantal arme gezinnen een verrassing te bereiden, door hen voor het kerstfeest een pak levensmiddelen te verstrekken. Bovendien is men voornemens aan een groot aantal kinderen een feest te bereiden en kledingstukken uit te deelen. Het laat zich begrijpen dat voor dit doe! een groot bedrag noodig is, doch wij ver trouwen dat de ingezetenen onzer gemeente welke daartoe in staat zijn, ons zullen willen helpen, door een bijdrage in genoemde potten te willen werpen. Men zal daardoor veel vreugde brengen gezinnen, waar de o-r.standigheden zoo triestig zijn. Ook kan men giften voor dat doei zen den aan het Leger des Heils, Prins Hen drikstraat 13. U bij voorbaat dank zeggende. Verblijve de Uwe, tot heil der armen, J. VENUS, Officier Leger des Heils. 7oor allen die sukkelen met moeilijken en onregelmatigen stoelgang zijn MIjnhardt's Laxeertabletten onmis baar. Zij werken vlug en radicaal en ver oorzaken niet de minste kramp. Doos 60 ct. Bij apothekers en drogisten. 308 PREDIKBEURTEN, IJMUIDEN. NED. HERV. KERK. WOENSDAOAVOND 8 uur: Ds. L. W. Erdman, Bijbellezing. CHR. OEREF. KERK. VRIJDAGAVOND 7.30 uur: Dl. W. Bijltvtld, uit Haarlem. SANTPOORT. LOKAAL BETHEL. WOENSDAOAVOND 8 uurde heer L. N. Smclik, Bijbellezing. IJMUIDEN De staking in het visscherijbedrijf. Zaterdag heeft de Rijksbemiddelaar in het tweede district te 's Gravenhage Mr. S. de Vries Cz., de afgevaardigden van de vakorganisaties én der reeder in conferentie ontvangen. Eerst had de bespreking met de bestuurders plaats, Alle organisaties hadden vertegen woordigers gezonden, n.l. de Federa tie, de Centr. Bond, de beide Chr. or ganisaties en zelfs de R.K. Bond" van Transportarbeiders, ofschoon er nau welijks R.K. georganiseerden op de vissehersvloot varen. Mr. de Vries liet zich over het con flict inlichten en constateerde dat dit ontstaan was door het proclameeren der staking door de IJmuider Federa tie, terwijl de Centrale Bond een pas sieve houding aannam en de beide Chr. organisaties zich tegen de staking verklaarden. Mr. de Vries vroeg of niet pas in Augustus een loonsverhooging was in gevoerd, waarop van de Federatie ge antwoord werd, dat dit niet was een loonsverhooging, maar het teniet doer van een vroeger door de reeders inge voerde loonsverlaging. De loonen der verschillende cat ego riën van opvarenden werden nage gaan, waarbij de vertegenwoordigers der organisaties becijferden wat daar af gaat aan voeding, uitrusting enz. Daarna werden de afgevaardigden der reeders door Mr. de Vries ontvan gen. Bij het bestuur der Reedersver- eeniging is tJhans het verzoek ingeko men om heden eenige reeders, die bij het loonconflict zijn betrokken, at te vaardigen naar 's Gravenhage, om met den Rijksbemiddelaar, Mr. S. de Vries Czn., te confereeren. Voor dien werd nog niet met de werkgevers ge confereerd. Naar aanleiding van dit verzoek zal, naar wij vernemen, de reedersvereeniging hedenmiddag ver gaderen om te beraadslagen of de lus schenkomst van den Rijksbemiddelaar gewenscht is en zal worden aanvaard. Maandag waren dertig stoomtrav Iers aan de markt, die zich alle bij de staking hebben aangesloten. De Vissoherij Mij. Klaverbank en de firma Gebr. Taat hebben ook de over eenkomst met de IJmuider Federatie ge teekend. In 't geheel kunnen nu een twintig stoomtrawlers de visscherij blijven uitoefenen. Het hoofdbestuur der Ned. Federatie heeft van de Duitsche en Engelsche zeelieden-organisaties bericht ontvan gen, dat zij de actie te IJmuiden zoo veel mogelijk zullen steunen. Door de IJmuider Federatie was Maandagavond een vergadering be legd te Egmond aan Zee, die door 300 man bezocht, was. Met donderend ap plaus werd besloten de staking door t,e zetten. Enkele in de Chr. organisa ties georganiseerde zeelieden vroegen het woord en spraken hun scherpe af keuring uit over de houding dezer ver- eenigingen. Op deze vergadering deelden eenige neringdoenden van Egmond mede, dat zij de zeelieden zoo lang als de staking duurt zooveel mogelijk van voedings middelen zullen voorzien. De steunbeweging voor de stakende leden van de IJmuider Federatie is ter band genomen door het Nat. Arbeids secretariaat, welke die steunbeweging over het geheele lanid op touw beeft gezet. Maandag hebben de verschillende organisaties ledenvergaderingen ge houden. Die van do IJmuider Federa tie had plaats in Cycloop, welke zaal stampvol was. De bestuurders hebben mededeeling gedaan van de bespreking met den Rijksbemiddelaar in den Haag en van de dien morgen voor den politierechter te Haarlem behandelde zaak der op varenden van de E. T. IJ.M. 19. De vergadering heeft de houding van den Centralen Bond en de Christ, organisaties in het conflict ten scherp ste afgekeurd en besloten de staking met kracht door te zetten. De directie van den stoomtrawler Texel T. S. 30, de lirma Dros en Doek- sen te Terschelling, heeft de eischen ingewilligd en de overeenkomst met de Federatie geteekend. Weder hebbew enkele reederijen toegegeven en de overeenkomst met de Federatie geteekend, n.l. de Vis scherij Mij. Eduarda, de Visscherij Mij. Invierno en de reederij Pieter Cor nells. Aldus kunnen steeds meer sche pen in de vaart blijven. Op heden kun nen 25 stoomtrawlers de visscherij uitoefenen. Een kwestie over de monsterrol. Maandag is voor den politierechter te Haarlem opnieuw behandeld de zaak der twee opvarenden van den stoom trawler E. T. IJ.M. 19 van de Vissche rij Mij. Noorderlicht, die in October ieder tot 8 dagen gevangenisstraf wa ren veroordeeld, omdat zij geweigerd hadden de reis mee te maken. De secretaris der IJmuider Federa tie, de heer G. Blaas, werd thans we der gehoord. Dwong een vorige maal de rechter hem den eed af te leggen, thans mocht de heer Blaas de belofte afleggen. De rechtskundige adviseur der Federatie, Mr. Tars uit Amsterdam en de heer Blaas hebben er op gewe zen dat het euvel, waarvoor de direc tie van de Mij. Noorderlicht deze man nen nu vervolgt, herhaaldelijk in IJmuiden voorkomt en ook vaak wordt toegepast door de directies der reederijen. Het resultaat was, dat de politie rechter thans beide beklaagden vrij sprak. Blijkens mededeeling in „Han delsberichten" had de volgende nieuwe inschrijving in het Handelsregister plaats: Drogisterij „De Concurrent", IJmui den, Prins Hendrikstraat 119. Eige naar F. W. J. Neeteson, Velsen. En de volgende wijzigingen: De Goedkoope Winkel, IJmuiden, Oranjestraat hoek Zeestraat, handel in galanterieën, huishoudelijke artikelen, speelgoederen. Uitgetreden eigenaar: G. Fennell. Handelsnaam gewijzigd in: N.V. Handel in Galanteriën, huishou delijke- en aanverwante artikelen „De Goedkoope Winkel", Dir.: W. Vran- ken, IJmuiden. Maatschappelijk kapi taal f 30.000, waarvan geplaatst en ge stort f 15.000. N.V. Kon. Nederlandsche Hoogovens en Staalfabrieken, Tuinderslaan M 145. Proc.houder A. H. Ingen Housz is als zoodanig uitgetreden, wegens intre ding als directeur. Vrijdag is te Haarlem aanbesteed het leveren van graniet voor het bin- nensluishoofd, behoorende tot de wer-, ken voor den bouw der nieuwe schut sluis alhier, in twee perceelen en in massa. Ingeschreven was als volgt: Gebr. Keuzenkamp, den Haag, 1 en 2 f 166, f 154, f 237, alles per M3, massa 1 en 2 f 105330; Joh. Polet, Amsterdam, 1 f 18856, 2 f 55598, 1 en 2 f 87927,78 al-1 les in massa; N.V. J. C. v. d. Linden's Keien- en Natuurste'enhandel, Rotter dam, 1 f 19574.55 en f 18954,23, 2 f 53334.90 en f 51644.72, 1 en 2 f 78271.53, f 72652,75 en f 70188,20, alles in massa; Pelt en Hooijkaas, idem, 1 en 2 f 107310.40, f 104229,74, f 102175,95 en f 99095,27, alles in massa; firma Gus- taaf Depla, id., massa 1 en 2 f 94474; Basalt Mij., id„ massa 1 f 73012.16; G. W. Samohes, Amsterdam, 1 en 2 f 205, f 195,50, f 184, 2 f 194,50, f 185, f 174,] alles per M3; de Beer en Gnirrep, 1, f 181,50 en f 194 per M3, massa f 25019 en f 26742,70, 2 f 155 en f 143,50 per M3, massa f 58917,69 en t 53898,31; M. v. d. Wall, den Haag, 1 en 2 f 226 en f 169,50 per M3; N.V. Holl. Basalt-Handel, Rot^ terdam, 1 en 2 f 159,50, f 152,50 eiv f 150,50, alleis per M3; P. J. M. v. Stok- kum, id., massa 1 en 2 f 105130; firma Ebeling en Teule, Amsterdam, 1 f 30272 en f 31774,19, 2 f 74744 en f 71551,42, al les in massa; firma Offerhaus en Co.,, den Haag en Rotterdam, 2 f 70688, 1 en f 106791 en f 87285, alles in massa. j Aangezien niet onder voorwaarden] ingeschreven mocht worden, zijn van bovengenoemde inschrijvingen waar schijnlijk nog verscheidene ongeldig. De Staatscourant bevat de statu ten van de N.V. Osendarp's Import- en Exporthandel, welke ten doel heeft het* behalen van winst door 'den handel in alle koopmansgoederen, zoowel recht streeks als door commissie- en agen- tuurihandel. Het maatschappelijk kapitaal be-j draagt f 25000, in 25 aandeelen elk van] f 1000. i Varia heeft gisteravond in Thalia een voorstelling gegeven van bet blij spel „De weg naar de hel", dat zij Vrij dagavond voor Jacob van Lennep in Haarlem opvoert. Dit stuk is vroeger al in ons blad besproken. Ook nu bad Varia er weer veel succes mede, er is onbedaarlijk gelachen. 1 Behalve de in ons stukje oveH woningbouw reeds genoemde woninl gen, kunnen we melden dat aan dein IJmuider straatweg ook nog 4 woon! huizen worden gebouwd door den heer Jb. Kes alhier, De heer C. W. Tober, onderwijzer aan de Groen van Prinsterer School alhier, die benoemd is bij het Chr. oM derwijs te Solo, zal 14 Februari a.sr per stoomschip Johan de Witt naar Ned. Indië vertrekken.

IJmuider Courant | 1924 | | pagina 2