Sigaren en Sigaretten Geachte Ingezetenen ran IJmuiden! A.s. Zaterdagmiddag Groote verkoop van op het Marktterrein, WILLEMSPLEI5, V. ROMIJN. Luister eens Ds T. A. Bakker te Sliedrecht heeft het beroep naar de Chr. Geref. Gemeente alhier, aangenomen. Hier door eindigt de vacature, ontstaan door het vertrek van Ds. J. B. G. Croes. 4 Omtrent dezen, naai' hier komenden predikant kunnen wij nog mededeelen dat hij, in dienstjaren, de oudste dienstdoende predikant bij de Chr. Geref. Kerk, hier te lande is. In 1896 begon hij zijn ambtswerk te 's Gra vendeel, vertrok vandaal' in 1900 naar Bunschoten, in 1902 naar Maassluis en - in 1906 naar 's Gravenhage. In de re 3identic arbeidde Ds. Bakker bijna 17 jaren tot hij in 1923 naar zijn huidige standplaats vertrok. Dat hij in zijn kerk in hoog aanzien staat, blijkt o.a. daaruit, dat hij de v penningmeester is der theologische t school te Apeldoorn. A. N. G. O. B. De onlangs opgerichte afdeeling IJmuiden van den Algemeenen Ned. Geh. Onth. Bond had Dinsdagavond), ter kennismaking, een propaganda vergadering uitgeschreven. De zaal van het Koning Willemshuis was flink bezet, waarbij afgevaardigden waren van het Centraal Drankweer Comité en van diverse zusterorganisaties. Er was een aardig, afwisselend pro gramma samengesteld. De heeren An- dré v. d. Vlerk Jr. (viool) en J. L. Schouten (piano) speelden- eendge goe .jj de muzieknummers. Mej. N. de Waal declameerde gedichten van Adama van Scheltema en van Vos. Vooral de verzen van eerstgenoemde geven steeds bij declamatie succes, b.v. „de Sterren". Door den voorzitter der afd., den heer A. Rolloos Jr., werd een propa- gandawoord gesproken: „Waarom Ge heelonthouder?" De spr. ging na hoe in de geschiedenis vooral in de vorige eeuw, na de populair geworden distel leerkennis, het moderne, vreeselijke alcoholisme ontstond, dat den mensch verlaagd tot beneden het beest. Eveneens den strijd daartegen, eerst met de matigheidsprediking, later, toen dat bleek niet te baten, met ge heelonthouding. Hij spoorde de aan wezigen aan kennis te nemen van de geheelonthouders-lectuur en, zoo men overtuigd was, lid te worden van de j afdeeling. Zeevischvereen. In Ilq. te IJmuiden. De minister van financiën heeft aan de Kamer doen toekomen een nota vam inlichtingen op het adres van het dageöjksch bestuur van de zeevisch- vereeniging in liquidatie te IJmuiden, houdende verzoek te willen bevorde ren, dat voldoende geldmiddelen ter beschikking dier vereeniging worden gesteld in verband met de afwikkeling der liquidatie. Aan deze Nota wordt het volgende ontleend: De minister deelt mede, ter voldoening aan het verzoek om inlich tingen nopens het door het dagelijksch bestuur van de zeeviseh-vereeniging ingediend adres, houdende verzoek te willen bevorderen, dat in verband met de afwikkeling van de liquidatie der Zeevischvereeniging, ten laste van 's Rijks kas, een bedrag vam f 65000 te harer beschikking wordt gesteld. Het bestuur der Vereeniging, zou ge lijk uit zijn adres blijkt, de genoemde som tot een bedrag van f 64.512.61 w-ensehen aan te wenden tot het doen van betalingen aan enkele te IJmuiden gevestigde reederijen, die in distribu- tietijd onevenredig zwaar zijn belast geworden en deswege niet kunnen worden schadeloosgesteld, doordien een aantal elders gevestigde reederijen zich van hare financiëele verplichtin gen jegens de Zeevischvereeniging niet behoorlijk hebben gekweten. De hier bedoelde verplichtingen da teeren uit den eersten tijd der visch- distributie voor de heffing der consent- gelden. Een aantal reeders meer in het bijzonder de beugvisschers legden de opgaven van hun aandeel ter zijde en hebben de betaling geweigerd, be werende dat het besluit van de Zee vischvereeniging de winstderving nauwkeurig te berekenen, deze pond- pondsgewijze over alle besommingen te verdeelen en periodiek geldelijk met de reeders te verrekenen, niet op hen betrekking had, en bovendien dat dit besluit niet aan hen was medegedeeld. Door de vereeniging en ook door de Rijkscommissie zijn vele pogingen aangewend om de onwilligen tot beta ling te nopen. Deze pogingen van de Rijkscommissie zijn echter zonder re sultaat gebleven. Van een invordering langs gerechte lijken weg heeft de vereeniging moeten afzien, wijl de vorderingen in juridi- schen zin niet houdbaar bleken te zijn. De vereeniging meent nu van den Staat de betaling van de im den aanhef genoemde som te kunnen vorderen. De minister meent dat geen der aan gevoerde redenen voldoenden grond oplevert voor de inwilliging van het door adressant gedaan vensoek. VELSEROORD. Woningbouw. Met de voorbereiding voor den bouw der 87 woningen voor de Woning bouwvereniging Velsen is een aan vang gemaakt. De keetem zijn geplaatst en de materialen zullen worden aange voerd. Ook door particulieren worden hier nog heel wat woningen gezet. Aan den Velserduinerbuurtweg ziet men ook nieuwe huizen verrijzen en het schijnt alsof men die midden op het land neerzet. Daar komt echter de Piet Heinstraat, die parallel zal loo pen met de Kalverstraat. Hier worden 10 woonhuizen gebouwd door de hee ren Gjaltema en Jonkman. A-an de Trompstraat, waar de heer Keuris pas weer een aantal aardige huizen en een mooi winkelhuis heeft gebouwd, benevens een woonhuis in de Lumeystraat, waar de heer Rolvink bezig is er 12 te bouwen, zullen nu Gebr. Jonker er weer 4 bouwen, bene vens één in de Casembrootstraat. De ze hebben pas in de Trompstraat 5 burgerwoonhuizen afgebouwd. Door de heeren A. en P. Bleeker wor den twee woonhuizen gezet in de Kal verstraat, waar ook de heer Kochx nog een woonhuis zal zetten. VELSEN J. van Splunter f. Alhier is Zondag op 58-jarigen leef tijd overleden de heer J. van Splunter, die van 1901 tot 1911 lid van den ge meenteraad is geweest. De heer van Splunter was nog voor zitter van het Werkliedengerecht, waarvan hij als lid door dit gerecht zelf gekozen was en voorzitter van het wa terschap De Meerweiden. De teraardebestelling van het stoffe lijk oversdhot heeft morgenmiddag te 21/, uur op Westerveld plaats. Gelijk uit een advertentie in dit nummer blijkt, belooft het gemoderni seerde Luxor Theater voorheen Bloemoord een schitterend programma voor a.s. Zaterdag en Zondag. Als een bijzondere attractie zullen eenige ath- leten der Vereeniging, van leden onder het personeel, verbonden aan het Hoogovenbedrijf, eenige proeven van hun kunnen afleggen. Een en ander belooft werkelijk iets goeds. De inzameling in de Zendin-gs- week ten bate der zes samenwerkende zendingscorporaties heeft alhier f 320 opgebracht, waarbij nog gevoegd werd f 120 van de Zendingsvereeniging Vel sen en omstreken, in totaal dus f 440. - Aan notaris J. Willems te Haar lem is als zoodanig eervol ontslag ver leend. Vóór de heer Willems notaris te Haarlem werd, was hij 15 jaar als zoodanig alhier werkzaam. - Zaterdagmiddag reed een wiel rijder langs dé geul welke wordt ge graven voor de rioleering der Groote Hout of Koningsweg, ondanks het waarschuwingsbord, „wielrijders af stappen". De gevolgen bleven niet uit, op een gegeven oogenblik viel de man met fiets en al in de geul, hij bezeerde zich hierbij ernstig aan handen, knie ën en hoofd, beschadigde zijn kleeding, terwijl het rijwiel voor een groot ge deelte was vernield. Na er te zijn uitgeholpen, kon hij zich naar Kenn. meldt, echter zelf huis waarts begeven, hoewel inplaats dat de fiets hem droeg, hij deze op de schouders moest medenemen. Een nuttig en aangenaam bezoek. De heer E. van Zoest, hoofd der o. 1. school E heeft met de jongens van het 5e en 6e leerjaar een bezoek gebracht aam de ambachtsschool te Velseroord. De directeur de heer Zeeman trad per soonlijk als gids op. Allereerst werd een bezoek gebracht in een lokaal, waar datgene te zien was, wat er alzoo vervaardigd wordt. Daarna ging het naar de werkplaatsen, waar de jeug dige werklieden onder toezicht hun ner ohefs in volle bedrijvigheid waren. Natuurlijk werd dit door de bezoekers met alle aandacht gevolgd, terwijl de directeur en afdeelingchefs met alle bereidwilligheid inlichtingen verstrek ten. Nadat hier alles gezien was, ging de tocht naar IJmuiden-, waar de overige afdeelingen met evenveel genot wer den beschouwd en waar ook weer wel willend tekst en uitleg gegeven werd. De excursie duurde van 9 tot 12 uur en was zeer leerzaam. Ze zal bepaal delijk den jongens voor hunne aan staande beroepskeuze zeer ten goede komen. Het voorbeeld door den heer Van Zoest gegeven, verdient navolging en we twijfelen er niet aan of de direc teur en de afdeelingchefs zullen vol gaarne -hunne medewerking verleener.. Kinderkoor. Bij genoegzame deelname zal het Bestuur van „Zang Veredelt" als on- derafdeeling van hare vereeniging op richten, een kinderkoor, onder leiding van den heer Leo Pielage. De repetitie's zullen aanvangen Woensdag 7 Januari a.s. in het gebouw „Concordia" des avonds half 7. Jon gens en meisjes, die den leeftijd be reikt hebben van 9 t/m. 14 jaar, kun nen zich aanmelden bij Mej. C. Raat, Wijkerstraatweg 29, Wijkeroog. Aan het verslag der commissie uit de Prov. Staten, die een voor dracht aangaande te voeren rechtsge dingen had te onderzoeken, is het vol gende ontleend: Het aanwezige lid van Gedeputeer de Staten deelde namens dat College mede, dat, hij er prijs op stelde de voor dracht alsnog aan te vullen met het volgende punt: „II. Gedeputeerde Staten te machti gen zich te verweren op het door de Naamlooze Vennootschap „Gemeen schappelijk Bezit" te Velsen ingesteld beroep van het vonnis in eersten aan leg in het met genoemde Vennoot schap gevoerde geding uit hoofde van de levering van water door het Provin ciaal Waterleidingbedrijf". Hiertegen' werd van de zijde der Commissie geen bezwaar gemaakt. Zij adviseert tot aanneming der aldus ge wijzigde voordracht. Arbeidsbemiddeling Velsen. Als werkloos ingeschreven 13 De cember 1924: 1 steenhouwer, 12 timmerlieden, 12 schilders, 1 metselaar, 1 stratenmaker, 1 typograaf, 2 meubelmakers, 2 kui pers, 1 chauffeur, 1 boormeester, 1 loodgieter, 7 bankwerkers, 1 vuurwer ker, 2 plaatwerkers, 1 electricien, 2 zeilmakers, 2 bakkers, 2 sigarenma kers, 2 kantoorbedienden, 125 diver sen. Burgerlijke Stand Velsen. Qeboorten: S. M. Ouwerkerk—v' Peet, z A. Stoele—Smif, d.A. C. v LoenenNeve, d.C. in 't Veld—Hars' veld, d.A. Mulder—Dik, d.T. v. Slrien— v. d. Pul, z. Overleden: Jacobus van Splunter, 58 jaar, echtgen. van A. PrinsFranciscus Oorthuis, 15 jaar, zoon van F. Oorthuis en O. v. Son. SANTPOORT Wij vernemen, dat de opheffing van den 8-uren-dag in bovengenoemde inrichtingen in medische kringen zou worden toegejuicht en inzonderheid directeuren ,van gestichten en zieken huizen met dezen maatregel hun in stemming zouden getuigen. Het is trouwens een feit, dat de Ned. Ver. voor Psychiatrie en Neurologie -den 8-urendag v. verplegingsinrichtingen verworpen heeft, iets dat echter zon derling mag heeten, wanneer men in aanmerking neemt, dat in 1919 de Ver eeniging van Ziekenhuisdirecteuren juist op een zoo spoedig mogelijke in voering van den 8-urendag voor ver- plegenden bij de Regeering heeft aan gedrongen. Het is ons dan ook bekend, dat ook nu sommige genees-heeren, verbonden aan de Provinciale Ziekenhuizen en die den 8-urendag in de praktijk heb ben meegemaakt, hem niet gaarne zou den zien verdwijnen en de opheffing er van als een stap achteruit beschou wen. N. Hl. Ct. De vrachtrijder W. van IJmui den reed Vrijdag alhier, toen de auto bus van C. O. achterop reed. Door den smallen weg kon W. niet dadelijk uit wijken, waarop de vrachtauto door de autobus werd aangereden en daardoor eenigszins beschadigd werd. UIT DE GEMEENTE. Het wegennet. Aangaande het voorstel van de raadsleden J. A. D. Dalmeijer c.s. tot instelling van eene commissie ad hoe met opdracht een uitgewerkt plan tot verbetering van het wegennet in deze gemeente binnen zes maanden na ha re installatie aan den raad over te leggen, zeggen B. en W. dat het hen voorkomt dat het terrein van werk zaamheid der oommissie, in het voor stel bedoeld, behoort tot de commissie van bijstand in het beheer der open bare werken, die alleszins bevoegd kan worden geacht, omtrent een eventueel vast te stellen wegenplan haar oordeel uit -te spreken. Instelling van een afzonderlijke commissie zou versnippering van krachten medebrengen en tot wrijving aanleiding kunnen geven. Overigens zal, voor het geval aan de commissie van bijstand in het beheer der open bare werken eene speciale uitnoodi- ging zou worden gericht om zich van de in het voorstel omschreven taak te kwijten, een bepaalde termijn voor het indienen van haar rapport moeilijk kunnen worden gesteld, vooral omdat daarbij in niet geringe mate de ge- meente-financiën zijn betrokken, die vooralsnog eeii bedachtzaam beleid vereischen. B. en W. adviseeren den raad daarom het voorstel niet aan te nemen. SPORT. VOETBAL. Volgens de Sportkr. stelde de Wes telijke Districtscommissie voor de maand December de volgende drie di- Iriets-elftallen samen: Doelverdediger: A. IJ. v. d. Meulen, H. F. C.; J. C. D. Schindeler, Blauw wit; A. v. d. Windt, Stormvogels. Rechtsachter: H. L. B. Dénis, H. B. S.; A. Pelser, Ajax; H. Wamsteker, A. S. C. Linksachter: H. A. Vermetten, H. B. S.; J. H. Fuehs, Sparta, C. A. van Dij- ke, Fejjenoord. Rechtsmidden: A. J. Ie Févre, Kam pong; B. H. Dik, Haarlem; J. Mazurel, Blauw-Wit. Spil: R. Bul, Feijenoord; H. Holdijk, Ajax; J. Franssen, 't Gooi. Linksmidden: J. II. van Dort, Blauw- Wit; IJ. Steeman, Sparta; G. J. Krom, R. C. H. Rechtsbuiten: Jhr. A. W. Snouck Hurgonje, H. V. V.; N. Koning, R. C. II.; C. Oldenburg, Stormvogels. Rechtsbinnen: W. F. Volkers, Ajax; A. G. Bieshaar, Haarlem; Jhr. M. D. C. Sandberg, H. V. V. Middenvoor: C. A. Pijl, Feijenoord; W. Tap, A. D. O.; W. van Dort, Unitas. Linksbinnen: O. N. Formenoy, Sparta; Ch. Baer van Slangenburgh, II. B. S.; G. A. Visser, Stormvogels. Linksbuiten: J. D. de Natris, Ajax; M. C. Sigmond, D. F. C.; L. A. R. Lash, H. B S. Zaterdagmiddag-competitie. Wegens den vorst gingen ook de wed strijden voor deze afdeelingen der H. V. B, niet door. Voor a. s. Zaterdag 20 December zijn vastgesteld V. I. O. S. 1—Ulysses I en Bato ITrekvogels I, V. I. O.S. II is vrij. Van Trekvogels verwachten wij een tweede overwinning op de gymnasten. V. I. O. S. I krijgt haar gevaarlijkste mede dingster om het kampioenschap op bezoek. Beide elftallen hebben evenveel verliespun- ten zooals uit de volgende stand blijkt. V. I.O.S. I. 8 7 0 1 14 29-8 1,75. Ulysses 1. 6 5 0 1 10 19—10 1,67. De eerste ontmoeting werd door V I. O. S. met 32 gewonnen maar na dien wedstrijd heeft men V. I. O. S. niet meer in een dergelijke vorm gezien. Vooral de linkerwing speelde toen uitstekend. De achterhoede kon met de grootste moeite voorkomen dat het bekende, vlugge duo, Pennaerts—Steekman niet meer dan twee doelpunten kon fabriceeren. Het elftal dat wint krijgt een voorsprong welke door de verliezer niet meer in te halen is tenzij de eerstgenoemde een mis stap begaat. Wij verwachten daarom een spannende en zware wedstrijd. Aan voorspellingen durven we or.s dit keer niet wagen Het beste beentje voor, V. I.O.S. I SCHEEPVAART. In de week van 8 tot 15 December 1924 zijn te IJmuiden uit zee aangekomen 75 stoomschepen en naar zee vertrokken 67 stoomschepen en 1 zeelichter. IJ m u i d e n. Aangekomen 13 Dec. Leonora, St., Nantes. Ijzererts, Hoogovens Kehdingen, st., Yarmouth, haring, visschers- haven 14 Dec.: Maria Antonia, st., Onton, ijzererts, Hoogovens; Castor,St.,Boulogne, haring, visschershavenHasenkamp, st., Boulogne, haring, visschershaven; 15 Dec.; Neuenfelde, zeelichter, per sleepboot Pontos, Rotterdam, als bijlegger. Vertrokken 15 Dec.Kehdingen, st., Hamburg, met haringCastor, st., Boulogne, ledig. Het stoomschip „Brandwijk" vertrok 10 dezer van Almeria naar hier en passeerde 14 dezer Kaap Finisterre. Velsen. Vertrokken Maud Llewellyn St., Methil, ledig. VISSCHERIJ. De stoomtrawler Hasenkamp IJ. M. 80 arriveerde hier Zondag met een lading versche haring van Boulogne sur Mer. Ook deze lading is, evenals die van de logger IJsel VI, overgela den in het Duitsche stoomschip Keh dingen. Op het reederijkantoor van de firma H. Dirkzager te Maassluis is be richt ontvangen, dat op den stoomlog- ger Wim en Hannie MA 68 een carbid- ontploffing heeft plaats gehad, ten ge volge waarvan de gehuwde machinist J. L. Vermeulen werd gedood. Het on geluk geschiedde, terwijl het vaartuig, onder commando van schipper Pols, ter hoogte van de Fransclie kust aan het visschen was. Naar gemeld is het te Dieppe binnengeloopen. Van Yarmouth kwam hier aan de Duitsche stoomvrachtlogger Joh. Ves- ter S. D. 60 met éen lading ledige va ten en kisten. De lading van de Duitsche stoom vrachtlogger Kehdingen bestond uit 17.000 K.G. versche haring, die van de stoomvrachtlogger Hasenkamp IJ.M. 90 uit 700 kisten versche haring, die van het Fransclie stoomschip Castor uit 2152 kisten versche haring en 451 kisten versche makreelen. De stoomtrawler Urania IJ.M. 77, die vijf jaar opgelegd is geweest, is aangekocht door Gebr. Taat te Kat wijkIJmuiden en wordt thans in de vaart gebracht onder de merken Ura nia K.W. 14. Bevordering der Belgische zeevisscherij. Op het stadhuis te Brussel is Zater dag het nationaal visscherij-congres geopend door den minister van Mari ne, Neujean. Het congres, waaraan werd deelge nomen door afgevaardigden van de Belgische Zeevaartvereeniging, van de zeevisscherij, -de vischrestauranthou- der en vischhandëlaren, stelt een on derzoek in naar d'e middelen om het vischverbruik te doen toenemen en de Belgische zeevisscherij te ontwikkelen. Er is voorgesteld een bond te vormen van visschers, expediteurs, vischver- koopers, restaurateurs en verbruikers. De oud-minister Anseele verklaarde dat het Belgische kapitaal zich be hoorde te interesseeren bij de uitbrei ding van de zeevisscherij. legen ongekend lage prijzen, uitfluitend «erate kwaliteit. - Beleefd aanbevelend, HAARLEM. Wanneer gjj lusteloos of moedeloos zijt; wanneer gij lijdt aan algemeene zwaktegeen eetlustdadelijk vermoeid slecht slapen wakker worden met hoofdpijnduizelig of benauwd. Neem dan eens des morgens, na uw ontbijt, en des middags, een uur vóór den maaltijd één eetlepel SANOUINOSEen gij zult heel spoedig de goede gevolgen ondervinden. De Sanguinose wordt door de zwakste gestellen verdragen. Zij versteekt uw bloed en maakt het rijk voedt daardoomw zwakke zenuwstelsel en verschaft U een algemeene levensopgejyektheid. Honderden en duizenden in ons land hebben er de goede gevolgen van ondervonden. WACHT U -VOOR NAMAAK. Vïffo DAM 8- Co., De Riemerstraat 2c/4. Den Haag. SANOUINOSE kost par flasch f 2—, 6 tl.f 11.—12fl.f21.— Te verkrijgen bij de meeste Apothekers en goede Drogisten.

IJmuider Courant | 1924 | | pagina 3