Corry Glazener- Couvée 24 Kuipbaden 46 Douchebaden Meisje Huishoudster Ier leen gevraagd jonge tlond Woning Aangeboden GEVRAAGD een solied PAKHUIS l'BlGBAFENIS-VEEEE^IGINe TE IJMUIDEN. In de week van 7 13' December is in deze gemeente één geval van diphtheritis voorgekomen. Het Chr. Mannenkoor te Beverwijk, directeur de heer M. van Oeelen alhier, geeft a.s. Dinsdagavond een uitvoering de Ned. Herv. Kerk alhier. De baten zijn ten voordeele der orgelrestauratie. Zondagavond worden in de Ned Herv. Kerk de nieuwe lichtkronen in gebruik genomen, geschonken door een daartoe gevormd comité. Economische Productie. Voor de C. C. v. A. sprak Vrijdagavond in „Bloemoord" de heer M. A. Reinalda, wethouder van Haarlem over bijzonder onderwijs. Na een inleiding door den heer Hennink zegt spr. dat het te behandelen onderwerp niet die belangstelling heeft die het verdient, omdat het niet zoo aangenaam klinkt. Spr, zal eerst even stilstaan bij de tegenwoordige maatschappij, het eene deel der wereld heeft eene overbevolking en het andere deel komt tekort, bovendien is op de eene plaats overproductie terwijl elders weer een tekort aan dezelfde productie bestaat, In het begin der vorige eeuw berustten de arbeiders overal in, dit is thans niet meer het geval, hoewel door de inrichting van het machinale bedrijf de arbeider in veel gevallen een stuk dezer machine geworden, maar meer en meer wordt de arbeiders klasse zich bewust, dat in het productie proces ook voor hem een andere plaats is. Speciaal in Engeland hebben de arbeiders in de 30e en 40e jaren der vorige eeuw behoefte gevoeld verandering in de productie te brengen, en naarmate de ontwikkeling voortgaat, zal dit proces zich steeds wijzigen in het belang der arbeiders-klasse. In het laatst der vorige eeuw hebben de groote industriëelen elkaar gevonden door het vormen van trusts en kartels. Tegenwoordig gaat de strijd in hoofd zaak om de petroleum. Er wordt niet geproduceert naar behoefte, maar alleen uit winstbejag waarbij spr. er op wijst dat in 1913 in Amerika groote voorraden graan werden vernietigd, terwijl in Azië hongers nood heerschte. De socialistische arbeidersbeweging zal in deze chaos door socialisatie verbetering brengen. De groot-kapitalisten trekken zich terug en maken van hun bedrijven N. V. De groot-kapitalisten zijn ook in de meeste gevallen de politieke machthebbers, vooral in Nederland is dit waar te nemen. Tegen deze groot-kapitalisten moet de socialistische arbeidersbeweging stelling nemen en elk stukje macht door ons veroverd, zal aan de arbeidersklasse ten goede komen en als het maar eerst zoover is dat de kerkelijke arbeiders hun belang begrijpen en in onze rijen plaats nemen, is de tijd gekomen dat er is economische productie, niet om winst, maar naar behoefte. Spreker's rede werd met applaus van het flink opgekomen publiek beloond. Burgerlijke Stand Velsen. Ondertrouwd: J.S. Zegel en A. d. Berge; C. W. Kappert en H. Ch. Scholts, S. Buis en J. C. J. Blom. Gehuwd: O. K. W. Blom en B. Bakker; C. Jansen en H. de Boer; J. Lanser en E. A StoutjesdijkN. Noordzij en C. 't Hart, Geboorten: G. Schipper—Zwart, d Alders—Oldenburg, d. Overleden: Burglje Jellediena v. Brederode 45 j., echtgen. v. M. C. Visser; Cornelia Maria Koster 55 j., echtgen. van W. KlumperEgberdina Meijer 64 j., echtgen. van C. Klap. Vrijdagavond heeft de derde Winter- lezing van dit seizoen plaats gehad in de gymnastiekzaal van de school met den bijbel te Wijkeroog. De heer Mr. G. J. Salm van Amsterdam had tot onderwerp gekozen „Een reisje dwars door 't heelal". Er was niet zooveel publiek als we dat gewoon zijn. Misschien werd dit wei veroorzaakt, doordat er èn in „Bloemoord" èn in Beverwijk een en ander te doen was. De heer Schuijt opende de bijeenkomst er aan herinnerde, dat de heer Salm hier voor 2 jaren ook geweest is en hoopte, dat allen dezen avond weer zooveel zouden genieten als toen. Meegedeeld werd, dat Mevr. Boldingh Vrijdag 20 Febr. zal komen en de heer Portielje op 5 Maart met het onderwerp: „Allerlei uit de jeugd van zoogdieren". Spr. begon met er op te wijzen, dat men vroeger niet anders dacht, dan dat het uitspansel op de aarde rustte, zooals dit ook schijnbaar het geval is, terwijl thans de wetenschap de grenzen zoo ver heeft uitgebreid. De schijn heeft ons lang bedro gen. Wat heeft men tegenwoordig heel andere denkbeelden gekregen omtrent de hemellichamen en hunne bewegingen. Er zijn onder het volk nog vreemde denkbeelden omtrent de sterrenkunde, velen noemen haar griezelig en moeilijk. Door de uitvinding van den verrekijker is de sterrenkunde sterk vooruitgaande. Spr. ging eens na, hoeveel moeilijkheden er verbonden zijn aan het vervaardigen van de tegenwoordig gebruikelijke groote len zen, waarna hij eene beschrijving gaf van een sterrewacht en hoe mooi en doelmatig en gemakkelijk voor den mensch daar alles is ingericht. Hij wijst er op, dat de photo- graphie de plaats inneemt van den mensche- iijken waarnemer. Deze gaat slapen, stelt het instrument in, en veel getrouwer dan hij het zelf kon doen, is opgeteekend, wat er des nachts gebeurde. Een reis per vliegmachine of luchtballon zal voorloopig nog wel onmogelijk zijn en is ook weinig aanbevelenswaardig, daar het hier ver vandaan zeer koud en zeer donker is, het vriest er steeds 250° Celsius, daarom zullen wij voorloopig slechts reizen in den geest. Allereerst gaat spr. met ons naar de maan, die door een voetganger in 24 jaar bereikt zou worden, als hij er 8 uur per dag naar toe wandelde. De zon is wat verder, daar heen zou een sneltrein in 250 jaar naar toe kunnen .rijden. Ze is 130000U X.z0° groot als de aarde. Spr. wijst er op, dat vroeger de menschen geloofden, aat du nemeilichaam geschapen was terwille van den mensch op aarde en hoe dwaas du toch was. De aarde ontvangt slechts één tweemilliardste gedeelte van haar licht en warmte. Met een verdere beschrijving van de zon toont spr. aan hoe dwaas net te meenen, dat zulk een zon geschapen zou zijn ten behoeve van de bewoners der aarde. De aarde beweegt zich rond de zon met eene snelheid van 30 K.M. per seconde opreker noemt nu de planeten, die met tol ons zonnestelsel behooren, waarvan som mige kleiner, andere grooter dan de aarde, zijn. En wijst op de groote afstanden en de groote massa's, uit alles blijkt hoe klein en nietig onze aarde is en hoe nietig hare oewoners in vergelijking met het planeten stelsel, terwijl dit nog slecnts eene kleinigheid is in vergelijking met het Heelal. De dichtstbijzijnde ster heeft 4 jaar noodig om haar licht hierheen te zenden andere hebben veel meer jaren noodig, niet alleen tientallen en honderdtallen van jaren, maar meer dan 10000 jaren. Die voor ons kleine sterren zijn zonnen veel grooter in omvang dan de onze, terwijl nevelvlekken wijzen op bouwstoffen voor toekomstige werelden. Men duizelt van de afstanden en van de massa's. Wij worden klein in ons oog, steeds kleiner, hoe grooter en groot- scher het Heelal voor ons wordt. Na de pauze liet spreker op het doek lichtbeelden zien, die het gesprokene ver duidelijkten. Na afloop ontving spr. een hartelijk aplaus en de heer Schuyt, die tot den heer Salm een woord van dank richtte kan er zekei van zijn, dat hij namens de hoorders en hoorderessen sprak. Ingekomen personen B. Kerkhof F Schulpweg 127 B Fl. Romeijn C Middenhavenstr. 30 van der Zon L Wijkerstraatweg 32 O. Wijnschenk C Kennemerlaan 58 P. M. de Mink F Schulpweg 140 G. Malestein D Zanderstraat 8 E. Neeter D Trompstraat 143 Vel L Wijkerstraatweg 264 Th. Buijs D ljmuiderstraatweg 65 Aantal UI. v. 1—2 3—2 1—2 1—3 1-1 2-2 3-2 2—2 2—2 van der Zee D Velserd. b. weg 322 1—1 Gevonden voorwerpen en dieren. POLITIEPOST WIJKEROOG. Een grijze kat, een zilveren broche, een nieuwe grijze Handschoen, een huissleutel, een hond (terrier), een tuindersmandje (gemerkt G. T. K VISSCHERIJ. Dinsdag is hier van Dieppe aange komen de stoomvrachtlogger „Juliana' IJ.M. 153 met 120 kisten versche haring. Bevordering der Belgische Zeevisscherij. Op het stadhuis te Brussel is Zaterdag het nationaal visscherij-congres geopend door den minister van Marine, Neujean. Het congres, waaraan werd deelgenomen door afgevaardigden van de Belgische Zee- vaartvereeniging, van de zeevisscherij, de vischrestauranthouders en vischhandelaren, stelt een onderzoek in naar de middelen om het vischverbruik te doen toenemen en de Belgische zeevisscherij te ontwikkelen. Er is voorgesteld een bond te vormen van visschers, expediteurs, vischverkoopers, restaurateurs en verbruikers. De oud minister Anseele verklaarde, dat het Belgische kapi taal zich behoorde te interesseeren bij de uitbreiding van de zeevisscherij. SCHEEPVAART. IJMUIDEN. Aangekomen 16 Dec: luliana, stoomvrachtlogger, Dieppe, haring, Visschershaven19 Dec.: Randwijk, st., Almeria, ijzererts, Hoogovens. Vertrokken 16 Dec: Leonora, st., Antwerpen, ledig; 19 Dec.: Maria Antonia, Newcaste, ledig. VELSEN. Aangekomen 17 December: Skaane, st., Leningrad, laatst van Amster dam, papierhout, Papierfabriek. de polders Assendelft en Westzaan tot aan de Oostzijde van de brug over de Parallel vaart nabij het station Koog-Zaandijk met de zijtakken naar Assum en de Westzaner Overtoom, gedurende het jaar 1925. Laagste inschrijver was W. Hartman te Westzaan. voor f 23.617. INGEZONDEN. Buiten verantwoordelijkheid der redactie Opgepast. Het is ons gebleken, dat in de gemeente door personen, die daartoe niet bevoegd zijn, met lijsten wordt gewerkt, waarop steun wordt gevraagd voor de stakende zeelieden Wij willen de ingezetenen hierdoor ernstig waarschuwen en verzoeken hen zich overtuigen, of de collecteerende personen daartoe volmacht hebben. Voor de IJmuider Federatie O. Blaas. IJmuiden, 19 Dec. 1924. Aan het gebouw van het Provinciaal bestuur van Noord-Holland te Haarlem is aanbesteed Het onderhoud van den Zaanlandschen Communicatieweg, loopende van af de Rijksstraatweg Velsen—Alkmaar naar het Assumertalhek over den Hoogendijk, door De neutrale school A. Geachte Redactie! Aangezien de meening van den heer Wiedemeijer, neergelegd in zijn inge zonden stuk van Woensdag jl„ niet ge heel de mijne is, zag ik gaarne, dat u onderstaande regelen in Uw blad op nam. Bij voorbaat mijn dank. De heer W. dan zegt: „Er werden daar (in de commissie van 5 leden, B.) plannen geopperd. Deze plannen werden aan de schoolvergadering toe gezonden." Dit laatste, M. d. R., is nu niet waar. De schoolvergadering werd door den Wethouder van Onderwijs dato 22 Ja nuari 1924 toegezonden het volgende bericht:De commissie besloot, voor zooveel school A betreft, in prin cipe voor te stellen, deze school te splitsen in: a. een lagere school met 7 leerja ren, bestemd tot geven van eind onderwijs; b. een lagere school met 6 leerjaren, opleidende voor H. B. S. of Gym nasium; c. een U. L. O. school met 3 achter eenvolgende leerjaren. Deze laat ste school te verbinden aan de 6-klassige lagere school en beide scholen te stellen onder leiding van het tegenwoordige hoofd der M. U. L. O.-school." Van dit plan nu was de heer Janssen een „fel" lees principieel tegen stander en met hem de schoolvergade ring. Deze laatste, omdat ze een 6-ja- rige opleiding voor de H. B. S. uit den booze achtte, de heer Janssen boven dien, omdat z'n hoofdschap dan een zeer tweeslachtig karakter zou krij gen Uit de schoolvergadering is toen het voorstel gekomen, dat later door B. en W. aan den Raad is voorgelegd. Vóór dit thans door den heer W. zoo verder felijk genoemde voorstel stemde ook de heer W. Uit een op den ouderavond door den heer Kooy afgelegde verkla ring zou dit geschied zijn, omdat men meende daardoor een geringer aantal leerlingen per klasse te krijgen, wat, tusschen twee haakjes, thans niet meer zoo is. Maar al ware dit werkelijk zoo geweest, dan nog had de heer W. niet vóór dit voorstel mogen stemmen, om dat, zooals hij aan het slot van zijn ar tikel schrijft een groot gevaar dreigt bij aanneming. Men oordeele. De heer W. schrijft: „En er dreigt daarnaast (bij aan neming van het voorstel van B. en W., B) nog een ander gevaar. Dan juist wordt een toestand geschapen, die on verbiddelijk leidt naar een neutrale school." En niet waar, om dit laatste voorkomen, gooit de heer W. zelfs gaarne z'n principes over boord. Im mers hij schrijft: „Men kan zeggen, dat een zoodanig voorstel (het voorstel- Roelse, B.) niet principieel is voor een soc.-dem. Wij zullen daar niet op in gaan. Er was ook een groote noodzaak zorgen voor het belang van het openbaar onderwijs en voor het niet in de hand werken van de plannen tof oprichten van een nentrale school, wat de gemeente op groote kosten zou jagen." Van dit uit de schoolvergadering voortgekomen voorstel was de heer Janssen wel een tegenstander, maar geen „fel" of principieel tegenstander. Hij verklaarde uitdrukkelijk, dat het hier slechts persoonlijke redenen gold. Juist omdat het geen principiëele redenen gold, kon de heer J. later op den ouderavond verklaren, dat hij zich uit een oogpunt van opportuniteit niet tegen het voorstel Ringers zou verzet ten. Het gevaar van de oprichting ecner bijzondere school bij aanneming van het voorstel van B. en W. lijkt mij voorts nog al denkbeeldig. In de eer ste plaats verklaarde de heer Tuseni- us op den ouderavond uitdrukkelijk, dat hij en de andere heeren aan de op richting niet dachten, wanneer het voorstel van B. en W. werd aangeno men. En het bezwaar van den heer W. bij aangifte van 80 leerlingen 60 voor de M. U. L. O. en 20 voor de 7- klassige school is naar mijne mee ning gemakkelijk te ondervangen door het leerplan van beide scholen tot met de zesde klasse gelijkluidend te doen zijn. Beiden scholen worden dan in het door den heer W. genoemde ge val 40 leerlingen toegewezen en als de jongens en meisjes de zesde klas door- loopen hebben, beslissen de ouders net als thans of zij hun kinderen naar de M. U. L. O.-school zullen zen den of naar de „II.B.S.-school". En tenslotte rijst bij mij, wat dit punt betreft, nog de vraag: „Waarom stelde de heer W. de schoolvergade ring niet voor B. en W. te adviseèren in de richting van het voorstel-Roelse te gaan of in dat van het nog meer „be koring" hebbende voorstel-Vermeu- len? (Deze voorstellen waren toen na tuurlijk nog niet bekend, maar de heer W. had toch evengoed zulks kunnen voorstellen.). De wethouder van Onderwijs had in z'n schrijven van 22 Januari 1924 toch geschre ven „Ik verzoek u mij, zoo mogelijk eenigszins spoedig, schriftelijk uwe meening en die der schoolvergadering, omtrent den besten reorganisatie-vorm der thans bestaande M.U.L.O. school A te doen toekomen." De heer W. vond toén den besten reorganisatie vormhet huidige voorstel van B. en W. Tenslotte wil ik nog de volgende vragen stellen 1. Waaruit bestaat het eigenbelang van de leden der schoolvergadering v. school A (In 't bijzonder ook van de niet-M. U. L. O. onderwijzers). 2. Waaruit concludeert de heer W., dat, zoo school A haar speciaal standenkarakter behoudt, de oprichting van een neutrale school niet in de hand wordt gewerkt? De heer Tusenius verklaarde toch op den ouderavond, dat het niet ging om „schoenen en klompenkindertjes", maar om verslechtering van het onderwijs 3. Waarom sturen de arbeiders hun kinderen niet naar School A? (Het zijn anders naar mijn meening bij ons lang niet allemaal kinderen van „stand"). Wat slaat hun daarbij in den weg? En zoo de ar beiders meenen van wel, iaat de heer W. hen dan van het tegendeel overtuigen. M. d. R., U nogmaals beleefd dankend, Hoogachtend Uw dw. O. J. BREMERKAMP. Enschedéstr. 8, Santpoort. (Ongecorrigeerd). umufaar ogiife ij t.o. het Postkantoor Dr. Brunsche Watten Windsels Pleisters Thermometers Irrigatoren Slangen Spuiten Breakbanden Buikgordels Elastieken Kousen Verbandkisten en Trommels (volgens Arbeidsinspectie) enz. enz. Aanbevelend, Heden overleed na een kortstondig lijden zacht en kalm onze lieve Vrouw, Moeder, Behuwd- en Orootmoeder Mevrouw EGBERDINA KLAP-MEljER, in den ouderdom van 64 jaar. IJmuiden, 17 Dec. 1924. C. Klap G. O. C. Klap Z. Klap—Visser en kleinkind. Soerakarla E. B. C. Huyer— Klap Dr. C. Huyer en kleinkind. De crematie zal plaats hebben te Westerveld ep Maandag den 22en December, des namiddags om halt twee. Verzoeke vooral geen bloemen. Voor de vele bewijzen van deel neming, ondervonden bij het over lijden van mijn geliefde echlgenoote Mevr. G. Jlmmink—Bosman, betuig ik mijn hartelijken dank. J. M. Jimmink. VIOOLLEERARES einddiploma Conservatorium M. t. b. d. T. afd. Amsterdam, heeft begin Jan. 1925 eenige uren disponibel tot het geven van vioollessen. Julianakade 32, IJmuiden. In de week van 8—13 Dec. '24 werden in de Badinrichting aan de Snelliusstraat, IJmuiden, gebruikt; Tarief Kuipbad 45 cent. Douchebaden 25 cenl. gevraagd, voor dag of dag en nacht, Adres: Bloemstraat 17. gevraagd tusschen de 40 en 50 jaar. Br. onder No 2401, bureau van dit blad. f 500.door zakenman om zijn zaak uit te breidden, met flinke maandehjksche aflossingen, Brieven onder No. 2402, bureau van dit blad. Wie heeft er Vrijdag een meegenomen? Terug te bezorgen Breesaapslraat 37 C. Te huur gevraagd voor klein gezin, in oud-ijmuiden. Huu-prijs 7 8 gld. per week Brieven onder No. 2394, bureau van dit blad. Aangeboden op netten stand te Velseroord een Zit slaapkamer met of zonder pension, voor heer of dame. Br. fr. onder no. 2403, bureau van dit blad. Ie koop iwee boekdeeien over DE LOCO MOTIEF, van Harferink en Mook, voor leerling machinisten een Passerdoos. Adres te vernemen bur, van dit blad. nette KOST en 1NWONINO in kl. gez. Ook eenige WASSCHEN aan huis gevraagd. Br. letter H, Boekh. Raadman, Velseroord. MET VERDIEPINO, vloeroppervlakte 200—300 M=. Aanbiedingen spoedigst. Br. onder No. 2400, bureau van dit blad Opgericht 1896. H, KROOSSBSSRG. Julianskaa? 21.

IJmuider Courant | 1924 | | pagina 10