ORGAAN VOOR DE G! Da Wiskottens" No. 15 Zaterdag SO December 1SS4 10e Jaargang IJMUIDER COURANT OFFICIEEL. BURGERLIJKE STAND. Bureau-uren op 25 en 26 December 1924 (le en 2e Kerstdag) en op 1 Januari 1925 (Nieuwjaarsdag). De Ambtenaar van den Burgerlijken Stand der gemeente Velsen maakt bekend, dat op 25 en 26 December a. s. (le en 2e Kerstdag) en op 1 Januari 1925 (Nieuwjaarsdag) het jureau van den burgerlijken stand op verzoek ran can belanghebbende za| worden ge opend tusschen 9en 10 uur voor- middags, indien da verzoeker aantoont, dat de te verrichten werkzaamheid, in verband met de bij de wet gestelde termij nen, niet kan worden uitgesteld. Velsen, 17 December 1924. De Ambtenaar van den Burgerlijken Stand roornoemd, SUWERINK. INSCHRIJVING voor des DIENSTPLICHT. De Burgemeester van Velsen maakt bekend, dat in Januari a.s. voor den dienstplicht moeten worden ingeschre ven personen, die geboren zijn in 1906. Voor de aangifte ter inschrijving zal in het bijzonder gelegenheid worden gegeven ter gemeentesecretarie op 5, 6, 9, 12, 13, 16, 20 en 23 Januari 1925 tussohen 91/- uur voormiddag en 12'/2 uur namiddag. (Betrokkenen worden verzocht het trouwboekje hunner ouders mede te brengen). i De Burgemeester voornoemd, RIJKENS. Spreekuur Burgemeester. De burgemeester van Velsen brengt ter algemeens kennis dat hij in het v ervolg spreekuur zal houden te IJmuiden in het dienstgebouw aan het Willemsplein des Maandags van des Willemsplein des Maandags van des voovmiddags 10V2 tot 11'/j uur; te Santpoort in het dienstgebouw voormalige secretarie aldaar) des Maandags van des namiddags 2 tot 3 uur. Velsen, 17 December 1924. De burgemeester voornoemd, RIJKENS. Waterstand IJmnlden. Dec. 1924 H. water L. water Dagen v.m. n.m. v.m. n.m. 21 10.28 11.07 5.40 6.14 22 11.37 6.59 7.26 23 0.10 0.34 8.08 8.28 24 1.05 1.26 9.08 9.24 25 1.55 2.15 10 01 10.20 26 N. M. 2.46 3.04 10.46 11.12 27 3.34 3.50 11:37 28 4.22 4.41 0.02 0.27 De Schoonheidscommissie. Deze maand is de Schoonheidscom missie voor onze gemeente aan het werk getogen. Wij begroeten deze commissie met vreugde, omdat wij haar arbeid zeer noodzakelijk achten. Er is in de laatste jaren op het gebied van den woningbouw onzaglijk ge knoeid. Aan een mooien en boschrij ken weg als de Driehuizer Kerkweg zijn huizen gezet, die ons een gruwel zijn, als wij ze aanschouwen. Het zijn stukken muur, met er bovenop een soort houten woonschip. Wij kunnen ons niet indenken, dat deze huizen er waren gekomen, wanneer we toen al een schoonheidscommissie rijk waren geweest. Er is in den raad nogal eens gemop perd over de Schoonheidscommissie. Deze zou zich niet moeten bemoeien met verbouwingen en vooral niet met de hekjes en afscheidingen voor de huizen. Wij begrijpen dit niet, want juist op dit gebied is in onze gemeente nog zoo ontzaglijk veel te verbeteren. Het is in onze gemeente nu nog moge lijk huizen te bouwen, met daarnaast meters lange houten schuttingen. Zul ke houten schuttingen worden in den regel slecht onderhouden, zijn dan spoedig verweerd en die groene, ver weerde schuttingen bederven het ge- heele aspect van een straat. Het moest niet meer kunnen, dat zulke houten schuttingen worden gezet en o.i. moest de raad in de Bouw- en Woningveror dening een bepaling maken, dat b.v. binnen drie jaar al die houten afschei dingen vóór aan de straat verdwenen moeten zijn en vervangen door steenen muurtjes. Wij hopen, dat de Schoon heiscommissie zoo weinig mogelijk open terreinen aan de straten met ge sloten bebouwing zal toestaan. In de groote steden ziet men in de stra ten toch ook geen vijf of zes meter muur naast de huizen. Ook de afscheidingen voor de huizen kunnen bijdragen tot verfraaiing van een plaats. Wij houden van de huizen met tuintjes er voor, het geeft zoo'n echt tuinstad-idee aan een plaats. Maar dan moeten de hekjes dit moois niet ontsieren en id.it gebeurt maar al te vaak. De eene bouwer maakt voor zijn huizen een mooi steenen hek, een ander daarnaast maakt een eenvoudig houten hekje, maar een derde doet het met een afscheiding van ruwe lat ten en een stukje kippengaas. Mis schien hebben vele menschen hier geen oog voor, maar zij die er wel oog voor hebben en die gaarne hebben dat aan het uiterlijk van de plaats hunner in woning zorg wordt besteed, ergeren zich hier dagelijks aan. Zoo is het ook met de beplanting. Er De meest gevoelige huid Iaat zich volstrekt PJJnlooa Scheren, door de baard oppervlakte vóór het Inzeepen éérst In te wrijven mat een weinig PUROL. zijn straten, waar we de boomen niet gaarne zouden willen missen, b.v. de Willebrordstraat te Velseroord, zeker de mooiste straat van dit deel onzer gemeente. Maar er zijn in enkele stra ten boomresten, die men moest op ruimen, omdat ze geen sieraad meer zijn voor de omgeving. Zulke boom- resten vindt men in den Kanaalweg en de Kal verstraat te Velseroord. De gemeente zelf, in casu het bedrijf Openbare Werken, zou zeker tot ver fraaiing onzer gemeente kunnen me dewerken, als op de boombeplanting wat meer werd gelet. In de Tromp straat zijn veel jonge boomen vernield en uitgetrokken. Nu deze straat zoo langzamerhand volgebouwd wordt, moest men ook de boombeplanting in orde brengen. Eenige boomen staan daar zelfs midden in het tegeltrottoir. Wij weidden wat. uit, maar herhalen dat wij de Schoonheidscommissie met blijdschap begroeten. Wij zijn er na tuurlijk niet voor, dat de vrijheid der ingezetenen al te zeer wordt geknot. Maar aan den anderen kant moet men ook maar niet raak kunnen bouwen. Er is al zoo veel geknoeid. En als men allerlei oude en kleine huisjes ziet ombouwen in winkels, kan dit toch niet dienen tot verfraaiing van onze gemeente. Daarom hopen wij dat er een goede samenwerking zal zijn tusschen de Schoonheidscommissie en de bouwers in onze gemeente en dat het werk dei- commissie door den raad zal bevorderd worden. Eerst dan kunnen wij resulta ten van den arbeid der commissie ver wachten. Cl- V. PLAATSELIJK NIEUWS. VELSEROORD. Het berichtje over de 4 aan den IJmuider straatweg door den heer J. Kes te bouwen woningen stond Woens dag abusievelijk onder IJmuiden. Het had onder Velseroord moeten staan. De Rijks H. B. S. Woensdag is te 'sGravenhage van wege het Departement van Financiën aanbesteed het bouwen der Rijks Hoo- gere Burgerschool met conciërgewo ning op het Hanenland alhier. Laagste inschrijvers waren M. Ma- sereeuw en J. S. Goedhart te Alkmaar, met f 178.000. VELSEN Naar men ons meedeelt zal gedu rende de te Beverwijk van 10 tot 15 Januari 1925 te houden tentoonstelling op Middenstand- en Bakkerijgebied in I het gebouw van de K. S. A. aan de Pe perstraat, een wedstrijd gehouden wor den voor Bakkersgezellen op Maandag 12 Januari 1925. I De inzending voor dezen wedstrijd moet bestaan uit een panbrood, ge- wicht 8 ons, gaar, en een knipbrood, l j gewicht 8 ons, gaar, en moet geschie den op den dag van den wedstrijd vóór 12 uur 's middags. Voor deelname aan dezen wedstrijd kan men zich wenden tot de heeren II. j H. Meijer te Velsen en N. J. Out, Toren- straat. Beverwijk. Donderdagmiddag had zich bij de ter aardebestelling van het stoffelijk overschot van wijlen den heer J. van Splunter een groot aantal belangstel lenden op de begraafplaats Westerveld verzameld. Door den heer J. E. Mulder werd in de wachtzaal de overledene herdacht als een medevennoot van de naamlooze vennootschap Melkinrich ting Velsen, wiens adviezen altijd op hoogen prijs werden gesteld en werden door hem tevens eenige hartelijke woorden gewijd aan den overledene als lid van een Vriendenclub. De oudste zoon bedankte uit naam der familie voor de laatste eer aan den overledene bewezen. Sophiabewaarschool. Dezer dagen hield de vereeniging tot behoud der Sophiabewaarschool een ledenvergadering, welke zeer druk was bezocht. Tegenwoordig was ook de heer Boreel van Hogelanden. Deze deelde o.m. mede, dat hij het gebouw der school geheel gratis aan de vereeniging wil afstaan en dat door hem tevens nog een bedrag op het Grootboek zal worden geplaatst tot steun der school. Spr. stelt bijzon der veel belang in het blijven bestaan der school, die nu al ruim 60 jaardoor zijne familie werd in stand gehouden. De voorzitter, Ds. van Leeuwen, dankte den heer Boreel voor deze gift. Hierna werden de statuten, ontworpen door den heer Groeneveld, behandeld en goedgekeurd. Getracht zal worden hierop de Koninklijke goedkeuring te verkrijgen, doch eerst wil men nog even afwachten en zien, hoeveel inge zetenen van Velsen prijs stellen op het behoud der school door als lid toe te treden. Door de Soc. Dem. Frictie zijn de volgen de adresien a. d. Gemeenteraad gezonden. De ondergeteekenden, leden van Uwen Raad, stellen U voor: a. te besluiten tot instelling van eenen gemeentelijken ophaal- en storings dienst, ten einde den ingezetenen van Velsen, die daartoe het verlangen kenbaar makan, de gelegenheid te openen, door het wekelijks of maan delijks betalen van nader vast te stellen bedragen op gemakkelijke en meer gelijkmatige wijze verschillende betalingen aan de overheid te doen b. burgemeester en wethouders uit te noodigen, ten spoedigste eene ver ordening op zoodanigen dienst aan Uwen Raad ter vaststelling voor te leggen, en alle maatregelen te treffen ten einde een in werking treden van bedoelden dienst op zoo vroeg moge lijken datum te kunnen stellen. De Soc. Dem. Fractie. De ondergeteekenden, leden van Uwen Raad, stellen U voor op de begrooting voor 1925 den volgenden post te brengen Steun aan Arbeiderawontngbouw- vereenlglngen. Qeraamd voor 1925 I 5000.—. Teneinde aan arbeiderswoningbouwver- eenigingen in de gemeente een bijslag te kunnen geven op de huren van die wonin- |gen in de door haar geëxploiteerde woning complexen, waarvoor niet een zoodanige •huur te bedingen is als noodig zou zijn om eene sluitende exploitatie-rekening te 'verkrijgen, wordt dit bedrag geraamd. TOELICHTING. Als bekend mag worden gesteld, dat het den plaatselijken arbeiderswoningbouw- vereenigingen niet in alle gevallen mogelijk is, van hare huurders een zoodanige huur te vorderen, dat hare exploitatie-rekening ieder jaar sluit. Als erkend mag verder worden gesteld, dat de grondoorzaak hiervan is de abnor maal hooge bouwprijs dier woningen, gevolg van de duurte van materialen etc. in den tijd, toen de betrokken woningen werden gebouwd. De oplossing van dit vraagstuk is af schrijving door de overheid van dat deel van den bouwprijs, dat als Dcrisis"-uitgaaf te beschouwen is. De Regeering heeft erkend dat dit te eeniger tijd zal moeten geschieden echter blijft een voorstel hiertoe nog steeds achterwege. Daarom achten ondergeteekenden het op den weg van de gemeente te liggen om, zoolang de Rijksoverheid in gebreke blijft, deze afschrijving te doen, waardoor de exploitatie der in „crisis"-tijd gebouwde arbeiderswoningen op gezonder grondslag zal komen te rusten, van jaar tot jaar, zoo lang zulks noodig zal blijken, een bedrag te stellen op de gemeentebegrooting als bedoeld wordt in hun voorstel. De Soc. Dem. Fractie. 84 door RUDOLF HERZOO. De oude vrouw liet haar blik lang op haren oudste rusten. Toen ging de blik verder, over het fabrieksplein, van gebouw tot gebouw. Hoe dat aan gegroeid was, sinds zij den eersten steen legde. Hoe dat in omvang toe nam, saamgevoegd met het zweet en het hartebloed der geheele familie als cement. Der geheele familie. „Het is goed zoo, Gustav." Deze veegde met zijn zakdoek het lachje weg, dat bitter om zijne mond hoeken wilde spelen. En met harde, trotsche oogen volgde zijn blik dien zijner moeder Er kwam een jongen aangeloopen, die een bezoeker voor mijnheer Gus tav Wiskotten meldde. „Waar?'' „In uw huis." „Ik kom dadelijk." Hij keek zijn moeder aan. Deze knikte en ging over het plein terug. „Nou, schoonvader, verheug je Hij gaf Kölsch nog eenige bevelen, in geval dat hij langer opgehouden zou worden, en schreed, zonder 'haast te toonen, op zijn huis toe. In de huis kamer wachtte Jeremias Scharwdch- ter hem. „Waarmede kan ik u dienen?" „Goeien dag, Gustav. Hoe maak je het? 't Zijn moeielijke tijden voor de industrie." „Zeker voor een ander dan toch? Daarover heb ik niet te klagen." „Nu, Gustav, je zult ook niet altijd zoo gelachen hebben." „Wij lachen den geheelen dag." Mijnheer Scharwachter snoot zijn neus. Hij ging hierbij zeer omslachtig te werk. „Vergun je mij, dat ik ga zit ten?" „Overal, waar een stoel staat." „Dank je. Het is een lange weg van mij tot jou. Maar daar jij hem niet vondt, moest ik je toonen, dat de ouderdom het toegevendste is." „Wees dan toegevend, en zeg mij in 't kort wat u hierheen voert. Mijn hoofd loopt bijna om van al het werk." „Hebben jullie zooveel bestellingen? Zeker alle weefgetouwen bezet?" „We hebben zelfs voor de eerste maal werk aan huis gegeven. Totdat de nieuwe weefgetouwen ge leverd zijn. Wat itk verzoeken mag, dus." „Nieuwe weefgetouwen? Gaat ge niet te veel op je schouders laden?" i „Wij Wiskottens hebben een gezon- de maag. Hij verduwt zelfs concurren ten, die het ons lastig maken." De oude heer hoestte. Zijn hoofd kroop diep in den halsdoek terug, als of hij het koud had. Een paar maal opende hij den mond. „Gustav het is den laatsten tijd niet geheel zoo geweest, als het tus schen zulke nauwe verwanten had moeten zijn." „Niet geheel zoo." „Geen goed ding, dat zich niet ver betert. Wij hebben het elkander in on- ze moeilijkheden wederzijds lastig ge maakt. Nu willen we elkander weder zijds steunen." „Ik ben benieuwd, uwe voorstellen te vernemen." „Beste Gustav, het zijn moeilijke tij den voor de industrie. Neen, neen, dat kan je niet ontkennen. Als het bij jou voor het oogenbiik goed gaat, is dat ook slechts een bron, die spoedig weer in het zand verloopen zal. De paar goe de partonen, waarmede je het dezen keer gelukkig getroffen hebt, lieve hemel, nu eens heeft de een 'n goeden inval, en dan weer de ander; dat wis selt af daarmee zal je het op den duur ook niet winnen, als de concur rentie niet toegeeft, dat er ook bij die prijzen iets bijzonders voor den dag komt." „De concurrentie daarmede be doelt u dus uzelf." „De kleine meeloopers komen toch zeker niet in aanmerking. In onze ar tikelen, in onze speciaal-artikelen, be- heersohen wij beiden in de eerste plaats de markt. De firma Jeremias Scharwachter en de firma Gustav Wiskotten en Zonen. En daarom, vind ik, wordt het tijd, ook onze zonderlin ge verhouding te regelen." „Die is toch nogal duidelijk." „Als ieder onzer eerlijk wil, kan de oogst rijker zijn." „Wat dat betreft, wij voor ons wil len." „En ik wil ook." „Dat zijn uw zaken en gaat mij niets aan." Het hoofd van den ouden heer, dat zich naar voren gewaagd had, trok zich verschrikt in den halsdoek terug. „Ik vrees, dat je me niet goed begre pen hebt, beste Gustav. Ik heb het mij op de volgende manier voorgesteld. De kring onzer afnemers is groot genoeg voor beide firma's en zou ook genoeg op kunnen leveren, indien de een in den ander het familielid respecteerde en hem het loon voor zijn arbeid gun de. Ik heb zooeven reeds gezegd, dat de ouderdom het toegevendste is. Dat was niet slechts een los daarheen ge worpen gezegde. Ik zal het gebeurde vergeten en als eerste de hand tot eene mooie verzoening bieden. Ik hoop dat je dat op prijs zult weten te stellen. Jullie hebt in de fabriek, door mijn toedoen, een moeilijken tijd doorleefd, die niet weer zal keeren. Neen, werke lijk niet. Ik zal de prijzen werkelijk niet meer verlagen, jullie zult vrij adem halen en de hoogte der noteerin gen, die groote winsten op zullen leve ren en die ik overal, waar ik ze aantref, strikt zal in acht nemen. In 't kort: ik stel je, door vaderlijké genegenheid gedreven, eene prijzen-overeenkomst voor." „Daarmee hadt u niet zoo lang be hoeven te wachten." „Ik moest den ouden toorn overwin nen. Nu heb ik hem begraven." „Dat verheugt mij. Maar met de fa briek heeft dat niets te maken." „Beste Gustav, ik heb je de hand ter verzoening geboden." „Mooi. Eene verzoening moet men niet afwijzen, dat zou niet christelijk wezen. Dus wij beiden, wij zijn ver zoend. Maar ik vraag u nogmaals: Wat heeft dat met de fabriek te ma ken?" „Beste Gustav, begrijp me toch goed, ik wil immers het voordeel. En eene prijzen-overeenkomst „Ja, dat boezemt me nu werkelijk veel belang in. Dus welke voordeelen zou de prijzen-overeenkomst voor Gustav Wiskotten en Zonen o.p kun nen leveren?" Hij ging wat makkelijker in zijn stoel zitten en keek den bezoeker met groote oogen aan. Jeremias Schar wachter verzamelde zijn moed. „In de eerste plaats, beste Gustav, een kalmer werken. Zonder den angst, de ander komt ons voor. Verder ech ter de zekerheid, dat de concurrentie artikelen elkander niet meer bestrij den, maar zich, daar ze den kooper hetzelfde kosten, naast elkander staan de houden, en wel winstgevend. Als wij voor iedere campagne de qualitei- ten vergelijken en met elkander den prijs regelen „Pardon, u wilde over de voordeelen voor Gustav Wiskotten en Zonen spre ken." „Dat doe ik." „Tot nu toe somt u slechts de voor deelen op, die de firma Jeremias Scharwachter bij de overeenkomst hebben zou. Waar zit 'm de weder dienst?" „Maar dat ligt toch voor de hand. In de wederzijdsheid steekt zij, beste Gus tav." Wordt vervolgd.

IJmuider Courant | 1924 | | pagina 1