POSTERIJEN. POSTKANTOOR IJMUIDEN. Lijst van onbestelbare brieven en briefkaarten, van welke de afzenders onbekend zijn. Terugonivangen in de le helft der maand December 1024. Brieven Binnenland. 1. W. D. Boerima, Amsterdam 2. M. Groep, Wormerveer. 3. Mej. T. Hoenderdos, Haarlem 4. Ds. K. Lindonk, Hoedekenskerke 5. H. E. C. Saarloos, Haarlem Briefkaarten Buitenland. 6. Richard Schwarzkopf, Caunstatt bij Stuttgart. Vereeniging tot bestrijding der T-B.C. In onze gemeente behoeven wij niet te vragen naar de Ver. tot bestr. der T.B.C., deze eni haar C. B. zijn geen onbekenden. Doch wat haar doel en streven is, dat is een ieder nog niet of onvoldoen de bekend. Zoo moet ik wel eens hoo ren: „Och ja, we weten er wel van, die vereeniging is rijk en zal nog wel rij ker worden, zij doet ook wel nuttig werk zoo hier en daar, doch er komt ook een hoop poespas bij." Die zoo re deneeren, weten er al een bedroefd beetje van: le. De Vereeniging kan nooit rijk worden, want wat zij aan materieel bezit is het minimum. 2e. Zij doet zeer nuttig werk en niet hier of daar, neen overal en 'niet voor een bepaalde richting, doch voor een ieder. 3e. Poespas (is mij zoo verteld); be doeld is: nutteloos of noodeloos werk wordt niet gedaan. le. De Ver. kan niet rijk worden, omreden hoe meer geld als er in komt, des te meer er uitgegeven kan worden, om aan de behoefte te voldoen. Denk aan uitzending sanatoria, kinderhersteiJIings-oorden, lighalver- pleging, verbetering woning, woning toeslag, als liet gezin uit een krot naar een betere woning moet, thuisverple ging, verstrekking van melk, vleesch, vet enz. Onderzoek, thermometers, lijsten, sputumflacons, potten, onderzoek sputum, Röntgen-foto's, P-irquet, zoo noodig in bruikleen van: ledikanten, bedden, matrassen, dekens, ligstoelen, raamlxorren, draaibare lighallen, zoo noodig hulp in de huishouding ver strekken. Lighallen (nog niet compleet). Er moet nog komen voeding (indien mo gelijk moet door de patiënten de kos ten geheel of gedeeltelijk betaald wor den, grooten keuken, fornuisje, pot ten en pannen. Vergrooting fonds lighallen, om door te kunnen kuren vanaf 1 Jan. t/m. 31 Dec. van elk jaar, waardoor en door bijvoeging hoofdmaaltijd het dag sa natorium ontstaat. Zoo is er nog veel om op peil te komen. Ge ziet, rijk wor den, aan materiaal, doch -dat is noodig. Velen zullen zeggen, zooals het van het jaar geweest is, gaat het toch ook. Ik zeg: wie is zoo dwaas om een ge nezende, verbonden wond te ont zwachtelen, als men weet, dat daar door het genezingsproces zal eindi gen en achteruitgang wederom zal in treden. Immers allen hebben geen goede woning om door te kunnen kuren (en voeding?) of indien zij dat wel hebben, danvergeet men ook wel eens te dikwijls om te kuren en te eten. 2e. Indien gij uwe jonge kinderen niet aan het verstand brengt, dat zij zich aan vuur of zeer warme bestand- declen zullen branden; bij aanraking daarvan, behoeft gij u niet te verwon deren als het kind op een of anderen tijd zich deerlijk zal branden. Als de Ver. door bemiddeling van dokter en huisbezóeksters de perso nen, lijdende aan t.b.c., niet op de hoogte stellen hoe zij moeten leven, handelen en wandelen om geen ge vaar voor andere personen te zijn, dan, dan was het rijk van de Witte Pes-t nog grooter; en het schrijnend leed van patiënt en omgeving dat zeer groot is, niet te overzien. Denk eens aan Drenthei Een t.b.c.-patiënt behoeft geen ge vaar te zijn voor zijn omgeving, als allen maar medestrijden tegen het be smettingsgevaar. Een moeder zei eens tegen mij: „Als we 10 jaar geleden, zoo geholpen en terzijde gestaan waren geworden, dan had ik niet zoo veel verdriet en zoo veel ellende gezien en geleden. Als men toen goed ingegrepen had, dan zou ik nu geen vijf kinderen missen. 3e. Poespas, onzin noemt men het, als de huisbezoekster komt, om over verschillende onderwerpen te praten, zooals: het aanwijzen juiste ligplaats voor patiënt, opnemen van kleeden en wollen gordijnen, opruiming van die dingen die veel stof verzamelen, uitko ken van linnengoed, borden en kom men in gebruik bij den patiënt, vloeren nat opnemen, stoffen met 'n ecnigszins vochtigen doek enz. enz. Het is geen poespas of onzin, wie nadenkt zal wel zien dat het gebiedend is. Vraag eens aan hen, die een T.B.C. geval mede hebben gemaakt, hetzij van lange of korte periode; vraag dan eens, wat voor een ellende dit met zich mede en na zich sleept. Komt, gij allen -die zeggen, dat we rijk genoeg zijn en zelfs niet schromen te verkondigen: „Hebben jullie dan nooit genoeg?" Ik zeg kom, maakt eens mede de re kening op, dan moet ge zeggen: Maar, maar gij komt te kort, veel te kort. Gij moet in plaats van 600 leden, zeg ge 600 leden 6000 leden hebben bui tengewone gaven recente liefdadig heidsuitvoeringen collectes ons toe gezonden van uitvoeringen en (het is mogelijk als men maar wil): een collecte voor de t.b.c.-bestrijding in de gemeente Velsen, te houden in alle kerken in die gemeente en wel op 2e Kerstdag van ieder jaar. Komt dames ;en heeren, helpt mij nu eens 'de goegemeente wakker te schudden; als wij een avond de zaak besproken hebben dan zit de Verweer- Brigade in elkander en kan krachtda dig aanpakken. Er staart werk genoeg op haar programma: een ieder kan er zijn of haar sporen mede verdienen. In belang van ons allen, arm of rijk jong of oud, zonder onderscheid van persoon of relegie. Het wachtwoord is: D. D. D. De raad doen. Bijvoorbeeld voor heeren: Welke financiers zetten een rente looze leening in elkander van f 8500.-. U weet op het gebouw rust 8500 gulden schuld tegen 5I/2 Voor dames: Wie plaatsen deze aan- deelen voor ons? Vele handen maken licht werk en het is voor de Vereeniging een zoet winstje, dart zeer nuttig besteed kan worden. Vragen. Altijd is .'t bedelen en vragen, t Sehrijnent leed zien wij verdragen, Daarom, daarom blijven we liefderijk vragen, Help, help ons hun leed draag'lijk te dragen. Zij die er 't eerst bij zijn om te vragen, Hebben niet 't ergst te dragen. Doch die, die blijve verre, om te vragen, Die, die hebben heel wat ellende te dragen. Zuster ik durf niet, maar ik moet melk vragen, Deze uitgaaf kan ik heusch niet dragen. Ik zal 't aan den Penningmeester vragen. Kan niet zuster, de kas is met je pink te dragen. Ingezetenen, ik wil vragen, Kunt gij die ellende verdragen? Of heeft u iets te vragen: De contributie zal f 1.bedragen. Ook gaat het per kwartaal, Als je dan maar een kwartje en een dubbeltje betaal. Velseroord, Dec. '24. Prop. SPORT. citeiten, wat het maken van doelpun ten betreft, zijn zóó gering, dat men waarlijk begint te twijfelen aan de waarheid van het oude gezegde, dat aanval het beste verdedigingsmiddel is." „Hoe belet men het maken van doel punten? In de eerste plaats hebben de achterspelers tegenwoordig slechts één doel voor oogen. Als ze in gevaar zijn, zorgen ze er voor den bal weg te trappen; die manier van werken is in zooverre loonend, dat er slechts weinig tegenpunten worden gemaakt. De voorwaarts zullen evenwel het best kunnen vertellen, wat een dergelijke manier van wegtrappen voor gcvolgei met zich brengt. De aanvallers zullen er zeker al lang genoeg van hebben, achter ballen aan te draven, welke ze toch niet kunnen bereiken". .Verdedigen is tegenwoordig hoofd zakelijk afbreken. Het verband dat be. staat tusschen de achter- en de mid denspelers, is vrijwel uitsluitend een verdedigend verband. Tegenwoordig wordt het spel der meeste ploegen be- heerscht door vrees, dat de tegenpartij zal doelpunten. Dit blijkt niet alleen bij de manier van wegwerken door de achterspelers, maar ook bij de „safety- first"-politiek van de middenspelers. Men ziet herhaaldelijk halfs het groot ste deel van den tijd benutten om den bal over de lijn te trappen. Dat is geen voetbal, het voorkomt evenwel het maken van doelpunten." De aehterspelers schijnen te denken: „Wij zijn hier om doelpunten te voor komen, wanneer wij daarin slagen hebben we onzen plicht gedaan, tloe wij het doen, doet niets ter zake." De halfs denken: „Het ergste, dat ons kan overkomen, is, dat de tegen partij een doelpunt maakt, hoofdzaak is dus, dat te beletten, natuurlijk zul len we de voorwaarts wel een handje helpen als het mogelijk is, doch men moet in dat opzicht niet te veel van ons verwachten". Zoo moeten de arme voorwaarts ten slotte vrijwel geheel zichzelf helpen en juist daardoor lijdt het aanvalsspel ernstig." De schrijver vertelt ten slotte, dat een 20-tal jaren geleden rugby sterk achteruitging, doordat alle spelers in de eerste plaats aan het verdedigen dachten en alle middelen er op gericht waren de tegenpartij te beletten pun ten te maken. Toen kwamen de be roemde All Blacks, die het bewijs le verden, dat aanval de beste verdedi ging was, het gevolg was, dat een ten doode opgeschreven spel geheel her leefde en thans bloeiender is dan ooit. Elke club moet dan ook in de eerste plaats aan het maken van doelpunten denken, nu bepalen ze zich er hoofd zakelijk toe het spel, waaruit doelpun ten zouden kunnen komen, af te bre ken. De clubs moesten in de kleedka mer de volgende opdracht publiceercn: „De taak van eiken speler van het elf tal is mede te helpen om doelpunten te maken. Zorg er voor, dat gij in de uitvoering van die taak niet faalt." VISSCHERIJ. De toestand der kustvisscherij in October 1924. Naar de afdeeling Vissoherijen van het Departement van Binnenlandsche Zaken ons mededeelt ondervond de uitoefening der kustvisscherij in Octo ber 1.1. veel belemmering door onstui mig weder. In het Noordelijk deel der Zuiderzee was de visscherij omvangrijker dan in de overeenkomstige maand van tiet vorige jaar, in de Zuidhollandsche stroomen en zeegaten werd zij thans minder druk, in Dollart en Lauwerzee ongeveer op denzelfden vöct uitge oefend. In de Zuidhollandsche stroo men en zeegaten was de geldelijke op brengst geringer, in de Zuiderzee en Dollart en Lauww'erzee daarentegen grooter dan toenmaals. Volgens voorloopige opgaven be- droegen hoeveelheid en opbrengst der nnn/vmrnnwlfl vric/vTv l'OODfipti hT'pl 11 lf 111 Het wegtrappen van een bal. De taak van een back. Wij hebben reeds meermalen er op gewezen, dat onze verdedigers zoo vaak zich er uitsluitend toe bepalen den bal weg te trappen en dat ze er zich slechts zelden op toeleggen den bal ergens been te plaatsen, aldus le zen wij in „Het Sportblad'1. De verde digers beschouwen vaak bun taak als afgedaan indien ze den bal maar heb ben weggewerkt. Dat dit geen speciaal Hollandsche kwaal is blijkt uit bet geen Carruther in „All Sports" schrijft. Daaruit blijkt, dat bet verdedigend spel, waarbij men van bet idee „veilig heid eerst" uitgaat, ook in Engeland druk wordt beoefend en feitelijk een 4 aangevoerde visch respectievelijk: in der oorzaken van den achteruitgang de Zuiderzee 3.330.383 K.G. en f 257.568 van het Engelsche spel is. Hij vertelt, (2.256.184 K.G. en f 205.493 in October toen bij na een internationalen wed- 1923), in den Dollart en in de Lauwer- zee 215.887 K.G. en f 7.211 (95.369 K.G. strijd, waarin Clay van Tottenham Hotspur back gespeeld had, van een official hoorde, dat Clay niet had vol daan, daar hij niet krachtig genoeg had getrapt. „Het schijnt, dat hij niet verder kan trappen dan 30 yards", merkte de official op. Vermoedelijk zou deze man Clay uitstekend gevon den hebben, indien hij den bal met verre trappen, over zijn eigen voor waarts heen, in het vijandelijk kamp had getrapt. Die verre trappen worden tegenwoordig het meest gewaardeerd. Men ziet achterspelers met volle kracht een bal opvangen en ver weg trappen, wat steeds een luid applaus uitlokt. „In werkelijkheid", zoo schrijft Carruthers, „is het een fout, die slechts te vergeven is, wanneer er geen tijd is om den bal goed onder controle te krijgen. Een groot aantal clubs dat in den laatsten tijd succes heeft gehad, heeft dat voornamelijk bereikt door de tegenpartij het maken en f 3.805 in Oct. 1923) en in de Zuid hollandsche stroomen en zeegaten 231.583 K.G. en f 32.155 (163.166 K.G. en f 33.796 in October 1923). Uit Zeeland werden verzonden 3.028.400 oesters ter waarde van f 287.400 (2.471.000 oesters ter waarde van f 194.320 in October 1923) en 7.529.100 K.G. mosselen ter waarde van f 121.730 (5.383.900 K.G. mosselen ter waarde van f 110.320 in October 1923). De botvangsten in de Zuiderzee wa ren zeer uiteenloopend, de aal- en pa lingvangsten over het algemeen on gunstig. In het begin van de maand was de garnaJenvangst der kwak- en dwarskuüen er nog van beteekenis, later echter niet meer. Ook de garna- lenvisscherij in den Texelstroom had geen gunstig verloop; het ruwe weder deed hier aan deze bedrijfstak veel af breuk. Er werd flink spiering gevangen en van doelpunten te beletten. Haar capa- deze visch was groot van stuk; de prijzen waren echter over het alge meen zeer laag, zoodat met de spie ringvisscherij weinig verdiend werd. In tegenstelling met verleden jaar was er bijna geen najaarsharing. Bij Hel der werd echter veel sardijn bemach tigd. De oestervissohers op de natuurban- ken vingen weinig oesters en wulken; voor beide soorten weekdieren wer den echter hooge prijzen besteed. De mosselvangst op de publieke banken gaf een beter resultaat. Er was vol doende vraag naar mosselen uit Enge land en ook Duitschland nam weder af. De aanvoer van mosselen voor een denvoedering was geringer dan in September. De alikruiken-visseherij leverde minder op. In de Lauwerszee werd de garnalen- visscherij aanvankelijk met succes voortgezet; in de tweede helft der maJand verdwenen de garnalen echter grootendeels tengevolge van den Oos tenwind, hetgeen zeer te betreuren was, daar er voldoende vraag naar garnalen uit Engeland was. In den Dollart waren de garnalen- vangsten zeer bevredigend en was de kwaliteit der garnalen goed, zoodat geregeld een deel voor menschelijke consumptie kon worden uitgezeefd. In de Zuidhollandsche stroomen werd de visscherij niet alleen door stormweer, maar ook door daarmede gepaard gaande hooge ebbenstanden belemmerd. Met de ankerkuilen werd veelal ge- vischt op zeebliek, teneinde de schub ben te winnen voor de parelindustrie. De vangsten van zeebliek waren ech ter slechts matig en voor de schubben werd niet meer dan f 2.per K.G. be taald. De visscherij op spiering gaf echter nog slechtere uitkomsten, daar de vangsten klein en de prijzen door grooten aanvoer van Zuiderzee- spiering te Londen en Parijs laag wa ren. Verder werd met de ankerkuilen bij nachtebbe op paling gevischt. In de week van 20 tot 25 October was de weersgesteldheid daarvoor zeer gun stig; de getijen vielen echter verkeerd, zoodat de vangsten slechts matig wa ren. Ook met de spieringdrijfnetten werd weinig gevangen en de drijfspie- ring was eveneens laag in prijs. De botvangsten waren uiteenloopend. De gairnalen-visscherij in de zeegaten gaf ongunstiger uitkomsten dan in Octo ber van het vorige jaar. De Grimsby reeders hebben een sterk protest ingediend bij de Vereeni ging der Britsche Visscherijen tegen het plan der regeering om te onderhan delen met het Noorweegsche gouver nement over het uitbreidenjöer terri toriale limieten langs de Noorsche kust. De reeders meenen als aan eer natie, welke dan ook, wordt toege staan de limiet uit te zetten, dadelijk andere naties zullen volgen om den zelfden eisch te stellen, o.a. Denemar ken ook wat de kust van IJsland en de Faroër betreft, wat de Britsche visscherij veel schade zou berokkenen. De Raad voor de Scheepvaart deed uitspraak in zake de aanvaring van het Nederlandsche stoomvisschers- vaartuig „Victor", ÏJM. 149, met een Duitscli stoomschip. De Raad was van oordeel, dat deze aanvaring moet worden toegeschreven aan de hoogst roe'kelooze navigatie aan boord- van de „Victor". Den schip per treft hier geen enkel verwijt, -doch de matroos Van der Zwan, die ver klaarde reeds 12 jaar te varen, waar van 2 jaar als stuurman op een zeil- logger, heeft getoond ten eenenmal-e niet berekend te zijn voor zijn verant- oordelijke taak van hoofd van de acht. Het schip was aan zijn zorgen toevertrouwd en hij waagt, alleen om dat zijn jongere wachtgenoot hem dat zegt, de roekeloozee poging om voor het schip over te gaan, zulks in afwij king van zijn oorspronkelijk plan. Hier ligt niet zoozeer een gebrek aan het noodige inzicht en de vereischte zee manschap immers hij wilde het eerste goed -doen maar vooral een bedenkelijk gemis aan zelfstandigheid, welke juist hier was vereischt. Indien hij meende niet zelf te kunnen beslis sen had hij den schipper tijdig moeten roepen. Hier echter had alles goed ge gaan indien hij was blijven doorliggen. Ook tegen zijn plan, om iets naar stuurboord te gaan, bestond geen be zwaar, maar hij laat zich door een bluffende opmerking van zijn kame raad van de wijs -brengen en is dade lijk bereid het waagstuk uit te voeren. Deze handelwijze verdient scherpe af keuring. GEMENGD NIEUWS. Verkeersbeschavüig. Een nieuw woord, waarmee het rechte gedrag bedoeld wordt van het publiek tegenover het verkeer en de verkeersregels. Wie zich een weg door het publiek heen wringt, overal een gaatje zoekt, dat het met zijn ellebo gen grooter kan maken, om er door Keen te schieten en nu eens links dar eens rechts houdt, waar maar de bests kans is, om vooruit te hollen, is eer verkeersbarbaar. Maar wie zich in der rij houdt en geduld doet en in geen ge val naar links afwijkt, al geeft hem -dat een voorsprong op anderen, is een beschaafde „verkeerling". Het verkeerswezen laat nog veel te wensohen over, de verkeersregels zijn nog lang niet volmaakt, maar de ver- keerlingen! Wij zijn nog maar op de eerste trede tot den top der verkeers- beschaving. Nu reeds zijn de verschil lende stellingen -bekend gemaakt, die op het Nederlandsche Wegencongres verdedigd zullen worden -door politie autoriteiten, de heeren Sirks, Snethla- ge en Bakker, de eerste hoofdcommis saris van Roterdam, de heide anderen chefs van het verkeerswezen in den g en Amsterdam. Die stellingen zijn voor een deel niets dan wenschc- lijkheden. Er zijn wel kinderen, die met Sinterklaas een fiets, een wind buks, een gouden armband, een hor loge enz. gewenscht -hebben, maar Sinterklaas zei nee. Zoo zal het ook voor een goed deel met het verlang lijstje voor het Wegencongres gaan. Straten met slechts aan een zijde van den weg een rijwielpad mogen niet voorkomen. Motorrijwielen moe ten van de rijwielpaden afblijven. Hoofdverkeerswegen behooren min stens 36 M. breed te zijn. De tram moet uit de smalle, drukke winkelstraten verdwijnen. Dat zijn allen geen onvervulbare wenschen, maar onvervuld zullen ze wel lang blijven. De hr. Sirks wil de we gen in voertuiglijnen indeelen naar de verschillende snelheid, stapvoets, draf en snelverkeer. De snelheid moet van de buitenste zijde naar het midden van den weg toenemen. Voor zeer brcede wegen is dit toe te passen. Maar juist de drukste straten in het hart der ste den zijn nauw en -kunnen zoo niet ver deeld worden Eenvoudig eo goed is deze regel, door Sirks aanbevolen: Het algemeen beginsel van: Rechts hou den! moet ook hij het voetgangersver keer worden gehandhaafd. Datzelfde kan gezegd worden van een gelijk stel sel van aanwijsborden en gelijke tee kenen voor het verkeer door de poli tie. De heer Sirks voegt eraan toe: Hiervoor komen in aanmerking arm bewegingen met een of beide armen. Wil dat zeggen, dat de verkeersagent geen aanduidingen mag geven met hoofd of oogen? De voeten zullen de meesten toch zeker niet voor de geba rentaal gebruiken. Het is echter haast onmogelijk, zijn hoofd niet te laten meewerken, als de arm een teeken geeft. Volgens den heer Bakker is een maxi mum stadssnelheid voor motorrijtui gen yan 30 K.M. per uur niet nadeelig voor het economisch of bedrijfsleven. Hij bedoelt ermee dat met deze snel heid -de zaken geen schade lijden. Maar er -mag toch ook wel gelet worden op de mensclion en hun welzijn en dan lijkt ons deze maximum snelheid in de drukke straten te groot toe. Wij zouden er tien K.M. willen afdoen. De heer Bakker voelt weinig voor een rij bewijsexamen; hij ziet er geen vol doenden waarborg in voor het -doen af nemen vah het aantal verkeersonge vallen. Deze politieautoriteiten schrij ven niet precies een mooi Neder- lands-ch! Maar -de -bedoeling is duide lijk. Doch eeni-ge bekwaamheid kan door een eenvoudig examen toch wel vastgesteld worden; nu worden rijp en groen op den weg losgelaten. Jongens van zestien jaar, die nooit op een mo tor gezeten hebben, kunnen een rijbe wijs krijgen. Een examen zou het ge vaar van ongelukken toch wel iets geringer maken. Een van de raadgevingen, die het meest waard zijn, geeft de heer Sneth- lage: „Een intensieve verkeerspropa- ganda moet gevoerd worden ten einde de belangstelling van het publiek aan gaande het verkeer levendig te houden en een nauwkeurige naleving der be palingen te bevorderen." Er zal nog menig wegencongres ge houden en veel over het verkeers- vraagstuk geschreven worden. Geheel op te lossen is het niet. De straten zijn niet gelegd en de steden niet gebouwd met het oog op het al drukker wor dende verkeer. Daarin ligt de moei lijkheid, ja de onmogelijkheid, om een goede regeling te vinden. Maar wel kan men het verkeer zoo veilig moge lijk maken en daarvoor is een strenge naleving van regels en een opvoeding, die bij de jeugd reeds beginnen moet, in verkeersbeschaving, zeer dienstig. Kleinigheden kunnen al veel nut heb ben. We denken b.v. aan het armge baar van den fietsrijder. Dat heeft al menige leelijke botsing voorkomen! BESTELT UW DRUKWERK BI) DE N.V. DRUKKERIJ SINJBWEL IJMUIDEN WILLE MSP LEIE.

IJmuider Courant | 1924 | | pagina 2