IJmuider Courant IJV. V. Stormvogels Uw gezondheid Kwellende pijnen in kiezen Ziterdsg 20 December 1024. 2e blad. PREDIKBEURTEN VOOR ZONDAG A.S. IJMUIDEN. NED. HERV. KERK 0 uur: Ds. Van Oostrom Soedc. 5 uur: Da. Erdman. Zaterdagavond 8 uurBidstond. Doopsgaz. Gem. Afd. Piot Bond. 0.30 uurDs. W. Luiklnga. GEREF. KERK. 0 uurDs. Joh. Janstn. 3 uur: Dezelfde. CHR. GEREF. KERK. 0 uur: Godsdienstoefening. 5 uur: Hetzelfde. EVANGELI8ATIE HOOGEBERG Zondagmorgen 10 uurZondagschool. Zondagavond 7.30 uur: Samenkomst. SprekerB. Jenninga. Donderdag 3 uur: Kerstfeest voor de kinderen. Donderdagavond 7.30 uur: Samenkomst Kerstf testviering. VELSEROORD. NED. HERV. KERK. 10 uur: Ds. W. Kroese. 5 uurDezelfde. GEREF. KERK. 0 uur: Ds. O. J. Wissink. 5 uurDezelfde. VELSEN. NED. HERV. KERK. 10 uur: Ds. W. S. van Leeuwen. 5 uurDezelfde. WIJKEROOG. GEREF. KERK. 10 uur: Ds. F. Kramer van Beverwijk. 5 uur: Ds. J. D. Boerkoel. SANTPOORT. NED. HERV. KERK. 10 uurProf. Dr. O. A. van den Bergh van Eysinga. EVANGELISATIE. 10 uur: Ds. E. Boeke te Haarlem. 6 uurBijbelbespreking Joh. 10. LOKAAL BETHEL. 9.45 uurDs. N. Ditmer van Vijfhuizen. 5.30 uur Dezelfde. PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN N. C. G. O. V. Woensdagavond vergaderde de afd. IJmuiden van de Nationale Christen- Geheelonthouders Vereeniging. Getracht zal worden een aantal exemplaren van het kerstnuuinmer der „Wereldstrijd" te plaatsen1, boven het gewone getal. Evenals vorige jaren, is men voorne mens op Oudejaarsavond, bij den uit gang van eenige kerken, tractaten te verspreiden. In Januari zal de afd. een lichtbeeldenavond organiseeren, waar bij waarschijnlijk een zangkoor zal medewerken. Verder werd nog gesproken over de mogelijkheid van regelmatig huisbe zoek. Het bestuur deelde iets mede van eenige zeer moeilijke gevallen in het reddings- en reclasseeringswerk, waar in deze afd. betrokken is. Daar de heer Pot je wijd als secreta ris bedankt heeft, werd als zijn opvol ger gekozen de heer J. N. Bos, Zee straat alhier. De gezellige vergadering was vrij goed bezocht. Gevonden voorwerpen. Een zakmesje, twee boeken, een garen handschoen, een rijwielbelas- tingplaatje. De IJmuider Schaakclub organi seert een ééndaagsche schaakwed strijd op Vrijdag 26 Dec. a.s. (2en Kerst dag) in hotel „Nummer Eén'' te IJmuiden. De speeltijden zijn van 9.30 tot 12.30, van 2 tot 5 en van 6.30 tot 9 uur. Er zal gespeeld worden in groepen van 4 per sonen. De prijzen bestaan uit kunst voorwerpen. Aanmeldingen worden gaarne inge wacht tot 22 December a.s. bij den heer B. J. ten Va ar werk, Kanaalstr., IJmuiden. De staking In het Visscherijbedrijf. Woensdag is een deputatie uit de Reedersvereeniging, bestaande uit de heeren G. Carst, S. Koster en Joh. Pol derman, naar den Haag geweest, voor een conferentie met den Rijksbemidde- laar, Mr. S. de Vries Cz. De heeren hebben aan Mr. de Vries verschillende inlichtingen verstrekt over de loonen en arbeidsvoorwaarden der opvaren den. Eenig voorstel werd door Mr. de Vries nog niet gedaan. In de gecombineerde besturen- vergadering van de Ainsterdamsche Federatie van personeel in openbaren dienst, is besloten het parool te geven aan de leden der Federatie om de sta king der trawlervisschers alhier zoo krachtig mogelijk financiëel te steu nen. - Heden heeft de eerste steunuitkee- ring plaats door de IJmuider Federa tie. Deze bedraagt voor gehuwden f 8.-, benevens f 0.50 voor ieder kind en voor ongehuwden f 6.Deze uitkeering is niet vaststaande en zal zooveel moge lijk worden opgevoerd. A.s. Dinsdagavond belegt de IJmuider Federatie in Thalia een open bare vergadering, waarin als sprekers zullen optreden de heeren E. Bouman en H. Sneevliet. iiiiiimr.'iimuiiMiiiiiiiiiNiiiiiiiiilliiiiiiiiiiiitiiiiiiiiililimiliillliilliliiiimiiiiiimitiiiimiilmuiii: kunt U tegen de ge varen van verkoudheid het beste beschutten met de desinfecteerend en oplossend werkende WYEERT TABLETTEN Grootc doozcn 65 Cts. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Woensdagavond werd in de Geref. Kerk de Tweede Cursusavond gehouden van de Anti Rev. Kiesvereeniging van IJmuiden, Velaeroord, Velsen en Beverwijk onder voorzitterschap van den heer J. Feitsma. Nadat deze op gebruikelijke wijze de vergadering had geopend, trad ail apreker op Dr. W. J. Kolkert van Hilversum, mei het onderwerp.Defensie en Ontwapening". De apreker hield hierover een zeer interessante lezing, diemetgroote aandacht werd aangehoord. Hij beantwoordde de vragen: le of een volk zich verdedigen mag en 2e of Neder land zich met kans op succes verdedigen kan. Een tweetal aanwezigen maakten gebruik van de gelegenheid den spreker eenige vragen te atellen, die breedvoerig werden beantwoord. De goed bezochte vergadering werd hierna na een woord van dank gesloten. VELSEROORD. Gevonden voorwerpen. Een portemonnaip met inhoud, een R.K. gebedenboekje, een pet. OFFICIEELE MEDEDEELINGEN. Alle voor j.l. Zondag vastgestelde wedstrijden gingen niet door. A.s. Zondag wordt gespeeld: STORMVOGELS I—U. V. V. te 2 uur. AJAX III—STORMV. II te 2 uur STORMV. IV—KENNEMERS III te 12 uur. Overige elftallen geen wedstrijden. Op de heide Kerstdagen en Zondag 28 December worden geen competitie wedstrijden gespeeld. Over eventuëele vriendschappelijke ontmoetingen wordt door het bestuur nog onder handeld. SPORT. VOETBAL. Stormvogels—U. V. V. Overzicht. De vorst van de vorige week heeft het programma leelijk in de war gestuurd. Reeds Zaterdag besloot het Bondsbestuur alle wedstrijden af te lasten, wat den diver sen vereenigingen zeker heel wat kosten heeft bespaard De wedstrijd van morgen is voor de Stormvogels heel wat minder zwaar, dan die de vorige week tegen Ajax zou geweest zijn. De Amsterdammers zelf daarentegen zullen het in den Haag minstens even hard te verantwoorden hebben. Hoewel U. V. V gevoeglijk tot de zwakste club uit de afdeeling kan gerekend worden, zijn 't toch de menschen i il de Domstad geweest, die den Stormvogels een punt hebben weten te ontfutselen. Men heeft echter in ons blad duidelijk kunnen lezen dat dit gelijke spel veel meer wa9, dan U. V. V. toekwam, want hoewel het spel der Stormvogels verre van technisch hoog stond, waren zij gedurende vrijwel den geheeltn wedstrijd in den aanval, 't Liep echter eenige malen niet mee en voorts was de U. V. V.-verdediging met Swarttouw aan 't hoofd lang niet slecht. Tot overmaat ven ramp dribbelde Daaf Buitenweg kort voor 't einde nog langs een drie- of viertal Stormvogels en passeerde zoo waar van de Wint ook nog. 't Komt ons voor, dat Stormvogels het morgen zoo ver niet zal laten komen. De kansen op een nieuw kampioenschap zijn veel te mooi. De voorsprong op de beide concurrenten H. B. S. en Ajax bedraagt een nuttig aantal punten, waarbij nog komt, dit deze elkaar morgen in de figuurlijken heren vliegen, wat natuurlijk tot gevolg heeft, dat óf H. B. S., óf Ajex, óf beiden opnieuw verliespunten hebben te boeken. Stormvogeli wij rekenen op een sprekende overwinning. Het elftal ziet er els volgt uit: v. d. Wint Blinkhoff Jr. Koster Struys Snoeks Heek Oldenburg, Blinkhoff Sr., Sint, Visser, Asbeck. Scheidsrechter is Mr. E. G. v. Eisselick. Ajax III—Stormvogel* II De Stormvogels-reserves bekampen in Amsterdam het derde elftal van Ajax. Hoe wel op het ranglijstje een behoorlijke plaats wordt ingenomen, komt het ons voor, dat de blauw-witten het niet gemakkelijk zullen hebben en met een gelijk spel reeds tevreden mogen zijn. Hortne—V.S.V. De Velseroorders trekken eveneens de Watergraafsmeer in weer het hun al even min aan een warme ontvangst zal ontbreken De vorige wedstrijd waarin den Hortus- keeper een zoo betreurenswaardig ongeval overkwam eindigde in een gelijk spel (4—4). Wij vermoeden, dat de V. S. V. ers el bijzonders hard moeten werken, om ook nu een dergelijk resultaat te bereiken. RADIO. Hij was verzot op radio, Zij duldt geen apparaat, Twee scheeve palen, draad en touw, Een schande voor de straat. Zij wil geen droogrek op het dak. Waaraan hij zit te luisteren, Die heele rommel lijkt verdacht, Dat door de lucht heen fluisteren. Jij zit maar met zoo'n hoofdstel om Te schateren van de pret, Smoest met Parijs of Hilversum, Gaat veel te laat naar bed. En iedere keer begint ze weer Precies van voren af aan, Vanavond zeker Haagsch concert, Of Jasz-Band aan de Zaan? Of weer muziek in Portugal, Of in het Savoy-hotel? Je hoort zeker weer een vrouwestem, Ik bon niet meer in tel. Nu is 't uit met -dat vervloekte ding, 't Is gladweg overbodig, Zeg luister je, mijn beste Piet? We hebben ons geld hard noodig. Piet gooit het hoofdstel van zijn oor, Zit peinzend neer en tuurt Niet lang daarna hingen aan liet draad De luiertjes van van Guurt. Jungbacker. hierbij de uitspraak van den Raad, die voor alles de U.L.O. school geschei den wenscht van welke lagere school dan oolf, als afzonderlijke kopsehool, wordt geëerbiedigd. Hoogachtend, (get.) P. F. C. Roelse. W. F. Visser. P. Schaar. Schilling (voorgesteld wordt dit voorstel te be. handelen, als de betrekkelijke zaak aan de orde komt). Als voren van J. A. Dalmeijer en 3 andere raadsleden: ,De ondergeteekenden, leden van Uwen Raad, stellen U voor: te besluiten tot instelling van eenen gemeentelijken ophaal- en stor- tingsdienst, ten einde den ingezetenen van Velsen, die daartoe het verlangen kenbaar maken, de gelegenheid te openen, door het wekelijks of maande lijks betalen van nader vast te stellen bedragen op gemakkelijke en meer ge lijkmatige wijze verschillende betalin gen aan de overheid te doen; b. burgemeester en wethouders uit te noodigen, ten spoedigste eene veror dening op zoodanigen dienst aan Uwen Raad ter vaststelling voor te leggen, en alle maatregelen te treffen ten einde een in werking treden van bedoelden dienst op zoo vroeg mogelijken datum te kunnen stellen. (get.) J. A. Dalmeijer. W. F. Visser. P. Schaar. P. F. C. Roelse. h. als voren van dezelfden, „De ondergeteekenden, leden van Uwen Raad, stellen U voor op de be grooting voor 1925 den volgenden post te brengen: Steun aan Arbeiderswoningbouwvereenlglngen. Geraamd voor 1925 f 5000. Ten einde aan arbeiderswoning- bouwvereenigingen in de gemeente een bijslag te kunnen geven op de huren van die woningen in de door haar ge- woningcomplexen, waar landen en aangezicht, verdrijft men door SanapïHn-Tabletten (Mijnhardt) koker 75 ct. Bij apothekers en drogisten. 320 GEMEENTERAAD VAN VELSEN. Vergadering van 19 December 1924. Voorzitter de burgemeester. Afwezig de heeren Vermeulen. Tu- senius, Schilling en v. d. Steen. De Voorzitter doet mededeeling van de ingekomen stukken. Sollicitatiën naar de vaceerende be trekking van gemeente-ontvanger. Bij de benoeming in overweging te nemen Een adres van het bestuur der Da mes-gymnastiekvereeniging Gratia te Velseroord, waarbij verzocht wordt gebruik te mogen maken, gedurende één avond per week, van het gymna stieklokaal van school D te Velser oord. In handen van B. en W. om ad vies. een adres van het bestuur van den bond Heemschut waarbij hulde en dank gebracht wordt voor den aan koop van „Velserbeek" voor kennis geving aangenomen; als voren van het bestuur der Ver eeniging „Uw Koninkrijk Kome'' te Vèlsen waarbij verzocht wordt het raadsbesluit van 5 Juni 1923, no. 6, waarbij de verordening op de subsidi eering van het bewaarschoolonderwijs buiten werking wordt gesteld, weder in te trekken (naar B. en W. om ad vies); als voren van C. Vroom, en J. Vos exploitanten van autobussen te Vel sen, betreffende de exploitatie van autobussen op Haarlem (in handen van B. en W. ter afdoening); een schrijven van P. F. C. Roelse en 3 andere raadsleden van den volgen den inhoud: „Ondergeteekenden, leden van Uwen Raad hebben de eer U voor te stellen, in verband met het schrijven van Ge deputeerde Staten, in overweging ge vende tegemoet te komen aan het door den Hoofd-Inspecteur van het L.O. tegen het raadsbesluit van 30 Septem ber j.l. tot reorganisatie van school A geopperde bezwaar, bedoeld raads besluit zoodanig te wijzigen, dat het leerjaar voorbereidende tot de H.B. school niet zal worden verbonden aan de U.L.O. school, maar als centraal 7e leerjaar aan de dubbele 6-klassige la gere school A. Bedoeld raadsbesluit •blijft dan verder intact. Door deze wijziging wordt tegemoet gekomen aan het bij genoemden hoofd inspecteur gerezen bezwaar, terwijl De heer Visser spreekt voor de soc.- dem. fractie. Deze zegt dat de econo mische toestand in onze gemeente dit jaar gunstig is geweest, wat uitkwam het kleine aantal werkloozen. Dé duurte van de verschillende levens* behoeften neemt echter steeds toe en we moeten- nu eerder aansturen op loonsverhooging, inplaats van op ver laging. Spr. is dankbaar dat verleden jaar tot 31/» procent pensioen-aftrek werd besloten en gelooft dat dit een wijs besluit is geweest. Wij zijn ook dankbaar dat B. en W. hun voorstel tot verhooging dier aftrek hebben te ruggenomen en spr. zegt dat bij een blijvenden economischen toestand als thans de soc.-dem. fractie niet tot meerderen pensioenaftrek zal mede werken. Spr. zegt dat wel eens gezegd is, dat bij de komst van de soc.-democraten in de gemeenteraden deze politieke col leges zijn geworden. Maar hier gaat dit niet op, zegt spr., daar hier de po litiek door rechts wordt gevoerd. Hier heeft de minderheid niets in te brengen en wordt alles door rechts gedecla reerd. Spr. ziet dit 't scherpst bij de ziekenhuiskwestie, waarbij de machtspositie van rechts scherp uit kwam. Er waait een wind van reactie bij de reclitsche meerderheid, zoo ten opzich te van het onderwijs en van het grond bedrijf, bij welk bedrijf alle gemeente lijke bemoeiing werd uitgeschakeld. Wij zijn niet ontevreden over d$ze po litiek van rechts, zegt spr., want we zien vaak dat de meerderheid gebruik maakt van de macht en meent dat macht recht is. Wat het grondbedrijf aangaat, spr. ziet dat hij de uitbreiding onzer ge meente de raad weinig zal hebben mee te spreken, omdat bijkans alle gronden in handen van particulieren zijn en dus 'alle voordeelen aan hen zullen ten deel vallen. Spr. zou willen, dat bij het in exploitatie brengen dezer gronden de gemeente een vergoeding krijgt voor hare bemoeiingen. Spr. komt dan op het onderwijs. Na de liefdesverklaring v. 't vorig jaar ten ëxploi teerde voor niet een zoodanige huur te bedin gen is als noodig zou zijn om eene slui-. tende exploiatie-rekening te verkrij-1 opzichte van het voorbereidend onder- ■*- TT^..,J^nn /iirnllrn HoMoQVPrklfl. gen, wordt dit bedrag geraamd. Toelichting. Als bekend mag worden gesteld, dat het den plaatselijken arbeiderswoning- bouwvereenigingen niet in alle geval len mogelijk is, van hare huurders een zoodanige huur te vorderen, dat hare exploitatie-rekening ieder jaar sluit. Als erkend mag verder worden ge steld, dat de grondoorzaak hiervan is de abnormaal hooge bouwprijs dier woningen, gevolg van de duurte van materialen etc. in den tijd, toen de be trokken woningen werden gebouwd. De oplossing van dit vraagstuk is af schrijving door de overheid van dat deel van den bouwprijs, dat als .crisis'- uitgaaf te beschouwer, is. De Regeering heeft erkend, dat dit te eenigier tijd zal moeten geschieden; echter blijft een voorstel hiertoe nog steeds achterwege. Daarom achten ondergeteekenden het op den weg van de gemeente te liggen om, zoolang de Rijksoverheid in gebreke blijft deze afschrijving te doen, waardoor de exploitatie der in „cri- sis"-tijd gebouwde arbeiderswoningen op gezonder grondslag zal komen te rusten, van jaar tot jaar, zoolang zulks noodig zal blijken, een bedrag te stel len op de gemeentebegrooting als be doeld wordt in hun voorstel. (get.) J. A. Dalmeijer. W. F. Visser. P. F. C. Roelse. P. Schaar, (te behandelen bij hoofdstuk V der ge meentebegrooting als volgnummer 122a. Verdere kosten van maaregelen in het belang van de verbetering der volkshuisvesting). Goedgekeurd wordt het voorstel tot tijdelijke waarneming van het ambt van gemeente-ontvanger door den heer J. J. Wringer. De heer Wringer wordt binnenge leid en legt in handen van den burge meester de voorgeschreven eeden af. De algemeene beschouwingen wor den geopend door den heer Langendljk, die betreurt dat het voorstel tot onder zoek der begrooting 'in aldeelingen werd verworpen. Spr. zegt dat de toestand tot bevre diging stemt, omdat, wordt deze be grooting zoo aangenomen', in 1925 en 1926 tot belastingverlaging' kan wor den overgegaan. Spr. wil hiervoor na mens zijn fractie hulde brengen aan het college van B. en W. De R.K. frac tie zou gaarne een wfijziging der hef fingsverordening zien, waarbij de groote gezinnen meer wol-den ontlast. Ofschoon sprekers fractie ook wel gevoelt voor een belastingophaaldienst, zal zij om verschil lenlde redenen daaraan nog niet kunnen medewer ken. Spr. is niet ingenon len met het in stituut der schriftelijk e vragen door de raadsleden en sprek ers fractie zal dan ook moeite doen om de mondelin ge rondvraag aan 't eind dor vergade ring weder terug to krijg en. wijs te IJmuiden (welke liefdesverkla ring echter zeer goedkoop was, omdat zij maar I 1 kostte) hoopt spr. dat de raad thans verder zal gaan en de gel den voor een voorbereidende school zal toestaan. Het voorstel der soc.-dem. fractie is daartoe het goedkoopste. Spr. wijst er op dat er een tekort aan waardeering is voor het lager onder wijs. De heer Tusenius sprak van on derwijs aan paupers, wat spr. voor diens rekening laat. De heer Schaar: De heer Tusenius bedoelde ook het bijzonder lager on derwijs. De heer Visser zou gaarne zien, dat ook meer voor het Mulo-onderwijs werd gedaan en dan denkt spr. speci aal aan WijkeroOg. De heer Schuitenmaker: Het hemd is nader dan de rok. De heer Visser zegt dat de bevolking van Wijkeroog steeds groeit en dat er tal van winkeliers komen, die Mulo- onderwijs verlangen voor hun kinde ren. Spr. gelooft ook dat voor Velser oord te dezen opzichte wel wat gedaan kan worden. Wat de belastingpolitiek van R. en W. aangaat, daarin gaat de soc.-dem. fractie niet mee. Waar de winst der bedrijven aan die belastingpolitiek wordt gekoppeld, komen wij daartegen op. Dat is een onrechtvaardige politiek, omdat hierdoor de groote gezinnen het zwaarst worden getroffen. De heer Bosmui: En de straatbelas ting. De heer Visser erkent dat bij de straatbelasting alle progressie uitge sloten is. Maar 't ergste is dat de gas- verbruikers zwaar belast worden en dan vooral de groote gezinnen. De heer Bosman: Zeer juist. De heer Visser: De R.K. willen ver mindering der belasting voor groote gezinnen, maar dan mochten zij hier wel eens op letten. Van deze belasting politiek profiteeren de hoogere inko mens ten voordeele van de arbeiders met de groote gezinnen. Spr. geeft er met cijfers voorbeelden van en zegt dat zijn fractie aan zulk een politiek niet meedoet. Spr. wijst op het initiatiei-voorstel der soc.-dem. fractie tot invoering van een gemeentelijken ophaal- en stor ingsdienst. In vele gemeenten is deze dienst een succes geworden en spr. hoopt dan ook dat het voorstel zal worden aangenomen. Spr. heelt verschillende dingen der sprake gebracht, die in de naaste toe komst behandeld moeten worden. Als dit niet vanwege het college geschiedt, zal sprekers fractie met initiatief voorstellen komen. De Voordttei zegt dat B. en W. ook met dezen ophaaldienst bezig zijn ge weest en stelt voor het initiatief-voor stel in handen van B. en W. te stellen voor prae-advies. De heer Handgraaf zegt dat er een

IJmuider Courant | 1924 | | pagina 5