aanbieding is gekomen van de Nuts- spaarbank, die dezen ophaaldienst or- ganiseeren- wil. De kosten daarvan zouden f 3200 bedragen. Waar echter ••geen eenstemmigheid was in de Finan- ciëele commissie, meenden B. en W. de zaak zelf te moeten behandelen. Goedgekeurd wordt het worstel om het initiatief-voorstel in handen van B. en W. te stellen. De heer Bosman zegt dat er in het afgeloopen jaar dingen waren, die hem bitter teleurstelden. Vooral de zieken huiskwestie, waarbij zooveel sluiks heid en achterhoudendheid was, strijd met alle beloften, waardoor we zeer gegriefd werden. Spr. 'heeft, het over het uitbreidings plan van Amsterdam en zegt te kun nen begrijpen dat deze stad in Velsen een tuindorp wil stichten. In Sant poort en Velsen is zooveel schoons, dat Amsterdam wel alle tuindorpen hier kan maken. De heer Schaar: Niets hoor, gij wilt ei* een tuinpakhuis van maken. De heer Bosman ziet reeds dit groole tuindorp en hoopt dan op een electri sfcbe tram IJmuidenHalfwegAm sterdam. De lieer Schuitenmaker: Over de Sla perdijk? De heer Bosman: Aan de Slaperdijk heb ik gedacht, maar dat is wel op te lossen. Spr. zegt dat met deze tuindor pen er werk komt voor de Vereeniging ÏJmuidéns Bloei, die van IJmuiden een badplaats wil maken. Spr. wijst er op, dat we nog steeds zulk een hoogen prijs voor het elee trisch licht moeten betalen en- meent clat dit van Ged'ep. Staten geen zedelij ke politiek is, waar andere gemeenten veel minder bétalen. Spr. meent dat het béter is, zelf een adres te zenden aan Gedep. Staten. De heer Schuitenmaker had gaarne een breedere uiteenzetting gehoord van den heer Langendijk, ten opzichte van de belastingpolitiek voor de groote gezinnen. Spr. zou ook gaarne denken aan de arbeidsprestatie, maar als men de groote gezinnen wil steunen, moet dit bij het onderwijs beginnen en moet men dit geheel vrij doen zijn. Spr. dacht, toen de heer Visser het woord nam, daar heb je nu de wolf uit Roodkapje. Maar de wolf kwam in schapenvacht en spr. kan deze rede onderschrijven. Vooral wat het open baar voorbereidend onderwijs betreft, hetwelk nu aan de kinderen te IJmui den wordt onthouden. Wat het mulo- onderwijs betreft, spr. zou willen dat alle kinderen der lagere scholen dit kunnen genieten. De heer Groeneveld spreekt het vol gende: In tegenstelling met de behandeling van de vorige begrooting, wenscht de Chr: Historische raadsfractie ook eeni- ge alg. beschouwingen te houden bij de begrooting 1925. Zij heeft thans in haar geheel zich kunnen oriënteeren in den gang der gemeentezaken. In 't bijzon der geldt dit voor de nog jonge Christ. Ilist. leden. Het afgeloopen jaar diende zich in den beginne zeer rumoerig aan, v.n.l. voor de Prot. Chr. raadsle den. Het is wel opmerkelijk dat de laatste raadszitting zich in denzelfden geest kenmerkte.- Als Prot. Christ, willen we dan een verklaring afleggen in verband met het meermalen naar voren gebrachte coalitieblok. Meermalen hadden wij te slikken, dat alles reeds in potjes en pannetjes is, wanneer de zaken nog moesten worden behandeld in open bare zitting. Als Chr. Hist, raadsleden wijzen wij -zulks ver af, aangezien een*Chr. Hist, raadslid geen besluit neemt voordat het hoor en wederhoor is toegepast ge worden en eerst daarna zijn meening bepaalt. Hier ligt dus aan ten grond slag, dat hij nooit voor wie of wat ook zijn zelfstandigheid verliest, doch steeds rekening houdt met eer en ge weten in verhand met zijn eed als raadslid. Deze politiek wordt dan ook steeds gevolgd eD we vertrouwen dat onze meening in deze eerbiediging vindt, te meer waar het afgeloopen jaar bewij zen voldoende leverde, als men ze maar zien wil. De critiek thans weer gehoord op ons in 't hijzonder als Prot. Chr. raadsleden in verhand met de behan deling der reorganisatie der armbe sturen, noopt, ons eene verklaring af te leggen. Wij wachten er ons voor «ons te pletter te loopen tegen een rots, welke reeds ruim 200 jaren alle aan vallen- ten spijt zich wist te handhaven. Wenschén wij dus twee schaalarm- beSturen te handhaven? Dit is een tweede zaak, maar een belijdend Pro testant, "bestrijdt Rome niet in zijn goede werken, doch met het zwaard des gees'tes. Wie het verstaat, begrijpt het. Maar onze wensch is, door overleg met de betrokkenen te bereiken al wat in het belang onzer gemeqnte is en den vréde te bewaren. Dat we reeds in deze richting iets hebben bereikt, zal niet kunnen worden ontkend, waar we thans kunnen hogen op één controleur voor beide armbesturen, waaruit naar wij hopen, zal blijken, wat het paro chiaal armbestuur in verhouding voor hare armen doet. Hieruit kunnen we de gegevens put ten, welke noodig zijn om eventueele verdachtmakingen of beschuldigingen tegenover bedoeld armbestuur te kun nen ontzenuwen. Vergeef mij M. d. V. dat ik u bij deze zaak wat lang heb opgehouden, maar de zaak is voor ons zeer ernstig. Overgaande tot bespreking van een gedeelte onderwijs in onze gemeente, zoo stip ik eerst aan het voor bereidend lager onderwijs of te wel be- waarschoolonderwijs. Toen voor eenige maanden een „ver zoek in den raad kwam om subsidie voor een op -te richten bewaarschool, werd in alle toonaarden gezongen dat het voorbereidend lager onderwijs in sommige deelen onzer gemeente veel te wenschen overliet. Bij monde van den heer Schilling werd de wensche- lijkheild naar voren gebracht, om dit onderwijs voor heel de Gemeente eens onder de oogen te zien. Het verzoek van de schoolvereeniging was hierme de van. de baan, ook in velband met het genomen raadsbesluit waarin de verdere suhsiidiëeringen der bewaar scholen werden stop gezet. Toen kort daarop een voorstel bin nenkwam betreffende de vestiging van een school te IJmuiden, ingediend door de S.-D. raadsfractie, frappeerde dit ons ten zeerste, aangezien we vermeen den elkander goed te hebben begrepen Het particulier initiatief is thans ge handicapt door het -des-betreffend aadsbesluit. Daarom wenschen wij uw College te verzoeken het daarheen te willen leiden, dat deze aangelegenheid goed onder de oogen wordt gezien, het zij door instelling eener Commissie of anderszins. Tevens zij opgemerkt, naar aanlei ding van de opmerking van Ged. St. in verband met de reorganisatie aan school A, dat de wenschelijkheid reeds lang bestaat ten opzichte van de in stelling van een centraal zevende leer jaar in 't hart onzer gemeente. Dan gekomen zijnde tot het wegen- vraagstuk, waar ook feitelijk bij kan worden genoemd de rioleering, zou het o.i. zeer gewenscht zijn nu hét uit breidingsplan onzer gemeente een meer vaster vorm heeft gekregen, dat ook de wegen welken in de naaste toe komst dienen te worden aangelegd, aan de orde dienen te worden gesteld door Uw College in overleg met de Commissie van openbare werken, op dat een en ander de wegen betreffende onder de oogen kan worden gezien. Vastgelegde plannen zullen voor de aadsleden de beoordeeling daarvan vergemakkelijken. Zoo ook wat de rioleering betreft. Wanneer men con stateert, dat een klein gedeelte Ko ningsweg thans weer ongerioleerd blijft liggen en uit het gedeelte, dat de aannemingsom beneden de raming bleef, de kosten kunnen worden be streden, dan ware bier toch wel een oplossing voor te vinden. An dere deelen onzer gemeente als b.v. Driehuis etc. vragen ook de bestudee- ring van een rioleeringsplan, ook in verband met de volksgezondheid. Overgaande tot eenige alge- meene zaken, zoo vragen wij uwe aan dacht voor een goede uitrusting onzer brandweermiddelen, een- wakend oog \oor ons vakonderw., hetgeen wij kort geleden uit handen gaven, rekening houdende dat het centrum onzer gemeente de plaats moet zijn waar de gebouwen dien-en te verrijzen of wor den ingeruimd voor dit onderwijs. Dan komt de vraag naar Voren of een schoolarts voor onze gemeente wel gewenscht is en of de hooge kosten voortvloeiende uit een benoeming, welke onze gemeente niet als door gangshuis gebruikt, wel zullen opwe gen tegen het nut daarvan, gezien in verband met de geneeskundigen in on ze gemeente. We vermeenen dat even goed en op billijker wijze hierin kan worden voorzien. De salarieering van het gemeente- personeel vraagt ook onze aandacht. Dat deze zaak in April weder in .het .-O. ter' sprake .komt, kunnen wij ons bij aanpassen. Wij staan op het stand punt wanneer het salarisvraagstuk onder de oogen moet worden gezien, dit los van de begrooting behoort te geschieden, dus zonder de minste be- influëniseering daarvan. Maar ook aanvaarden wij de volle consequentie naar welke zijde de zaak ook uitvalt met als basis den levensstandaard. Dan een vraag betreffende het politiecorps in onze gemeente, al is dit een aangelegenheid, welke niet des raads is.'Gezien de eischen welke aan een goed functioneer end politie-corps in 't algemeen- zijn te stellen, kan het politie-corps in de gemeente Velsen den toets der critiek hiervan wel door staan?'Ik constateer geen feiten, doch het is een ibloote vraag. Dan verzoek ik het college om steeds op de bres te staan om te gen te gaan de degradatie van onze rijksinstellingen, opdat de invloed hiervan niet terugslaat op het motto Velsen als woonplaats en het belang der zakenmensehen ook nog in het ge drang komt. Ook hadden we liever gezien dat inplaats van IJmuiden als bad plaats'of IJmuiden's Bloei voor IJmui den werd gelezen Velsen, nochtans vragen wij uwe volle medewerking tot bereiken van het doel. De volkshuisvesting heeft ook de voilé aandacht van de Christ. Hist, raadsleden. De raad heeft aan vaard den bouw van 300 woningen. Of dit getal zal worden bereikt blijft nog een open- vraag. Maar hoe of de uitslag wat het getal betreft, ook moge zijn, is onze wensch, dat de bewo ners bij voorkeur zij zullen zijn, wel ke thans nog onderdak vinden in de onbewoonbaarverklaarde krotten. Hierdoor wordt de mogelijkheid ge schapen, dat we in 1925 of '26 van de krotwoningen verlost konden zijn. Mochten de bewoners niet de huur betaling machtig zijn, zoo zou gebruik kunnen worden gemaakt van de gul den toeslag, welke de regeering voor min- of onvermogende bewoners heeft toegezegd. Maar ook de gemeerde zou in deze richting iets kunnen door indien zulks noodig bleek. Wat ons Grondbedrijf betreft hetzij erfpacht of verkoop, ver wachten we dat dit met kracht zal worden aangepakt. Onze belastingen vragen ook de volle aandacht van het gemeen tebestuur. We verleenen gaarne onze medewerking aan belastingverlaging, waarbij wij vooropstellen, dat het meest dient te worden gedacht aan die belasting, welke het minst progressief is. Dat het heffingspercentage van de inkomstenbelasting het eerst wordt aangesneden, kunnen we ons mede vereenigen. Dat ongelimiteerd de winst van het gasbedrijf in de gemeente-kas vloeit, heeft niet onze volle sympathie, om- eden o.i. 'n grens dient te worden ge steld, waarbij het niet mogelijk is de gasprijs hoog te houden ter wille van de winst voor de gemeente-financiën. Daarom spreken wij de wen schelijkheid uit, dat jaarlijks de gas prijs bij de begrooting wordt geregeld en vastgesteld. Maai* de gemeente dient thans ook te aanvaarden de winstderving, welke eventueel door welke omstandigheden dan ook zou kunnen ontstaan. Ten slotte rest mij 'nog het college in algemeen en u in 't bijzon der dank te brengen. Uw energie en het aanpakken in groote zaken en de uitvoering daarvan had onze volle goedkeuring. Uwe lei ding is o.i. boven alle critiek verheven. Een weinig minder toegeeflijkheid met de dans- en muziekvergunningen op Zondag en v.n.l. te IJmUiden, zou ons zeer aangenaam zijn. De heer Sluiters zegt geen bewonderaar te zijn van algemeene beschouwingen, omdat er in den regel weinig van overblijft. Maar waar de heer Groeneveld sprak na mens de Chr. Hist, raadsfractie sprak wijst spr. er op, dat hij door die fractie niet wordt rkend en dat hij dus spreekt voor zichzelf alleen. Spr. betreurt mede, dat het Nijverheids onderwijs uit handen der gemeente werd genomen, maar wij waren er toe genood zaakt. Meer wil spr. niet zeggen, dan alleen, dat hij geen deel heeft aan de rede van den heer Groeneveld. De Voorzitter zegt dat hij niet kan antwoorden namens het collega van B. en W. Het college zal de ter sprake gebrachte dingen nagaan en beoordeelen Spr. zegt dat B. en W. geen invloed hebben willen oefenen op den gang van zaken bij de behandeling der begrooting, maar men ziet,; hoe het nu gaat. De begrooting is gezonden naar de Fi- nanciëele Commissie, m rar déze commissie gaat hare bevoegdheden te bulten Wij kregen gisteravond een nota, die spr. nog niet eens heelemaal heeft kunnen doorlezen. Op een opmerking van den heer Groe neveld inzake de muziekvergunningen te IJmuiden zegt spr. dat men of geen of alle caféhouders vergunningen moeten geven. Wat den bloei onzer gemeente betreft, spr. had ook liever gezien dat de opgerichte vereeniging Velsen's Bloei was genaamd, omdat spr. niet houdt van het spreken der verschillende deelen der gemeente. In het betoog van den heer Bosman schuilde de vraag: Waarom die commissie niet eens bijeen geroepen?" Spr. zegt dat hij verwacht dat de vereeniging met voorstellen zal komen. Spr. heeft van zijn belangstelling hoest: Anga Doos 60*90ch Bij ApoHien Drogisten. I 324 op Wijkeroog zeker noodzakelijk is, omdat men daar vegeteert op Beverwijk, wat niet voort mag duren. En te Santpoort is het precies hetzelfde. Wat hei gasbedrijf betreft, ook spr. vindt het verkeerd om de winst van het gas bedrijf in de gemeentekas te storten. Men ontneemt aan het bedrijf de kracht en als men meer voordeelen uit dit bedrijf wil, zal men het moeten zoeken in verhoogd retributies. Wat het voorbereidend onderwijs betreft, zegt spr. dat jaren geleden besloten is te IJmuiden en Velseroord openbare bewaar scholen te bouwen. De belofte voor IJmuiden is nog nooit ingelost, maar zal nu waar schijnlijk op bescheiden wijze vervuld wor den. Spr. meent echter dat dit niet inhoudt, dat nu bijzondere voorbereidende scholen weer ongelimiteerd gesubsidieerd zouden moeten worden. Spr. zegt dat er geen ge meente is, die zooveel voor de bijzondere bewaarschoolonderwijs doet, ais de onze, De heer Visser erkent dat deze wijze van behandelen der begrooting minder gewenscht is en is er voor dat deze een volgend maal in afdeelingen wordt onder zocht. Spr. houdt vol dat rechts de belang rijke zaken eerst steeds in de fractiever gaderingen heeft klaar gemaakt. Spr. zegt dat zijn fractie van het voorstel tot stichting van een openbare voorberei dende sshool te IJmuiden geen handeltje wil maken. Wat de opmerking van den heer Sluiters over het nijverheidsonderwijs betreft, spr. wil zeggen dat het niet de schuld van dezen raad is, dat dit onderwijs niet voldoende is behartigd. De heer Nijssen zegt evenals de heer Sluiters, weinig waarde te hechten aan de algemeene beschouwingen. Het voornaamste werk in het belang der gemeente wordt in de commissies verricht De heer Daimeyer zegt naar aanleiding van de opmerking van den voorzitter aan gaande het rapport van de Financiëele Commissie, dat de voorzitter deze verga dering heeft uitgeschreven, zonder dit rapport af te wachten. De heer Maas zegt een voorstander te zijn van de stichting eener openbare voor bereidende school te IJmuiden, maar spre kers fractie heeft van deze zaak zeker geen handeltje willen maken. De heer Groeneveld zegt dat alle onderwijs voor hem gelijk is, als er geld uit de gemeentekas gegeven wordt, moet men dit voor alle scholen doen. Zoomoet Chr. Bewaarschool te Velsen worden opgeheven, tenzij de gemeente een kleine bijdrage geeft. De algemeene beschouwingen worden hiermede gesloten. De begrooting van hei schaalarmbestuur wordt zonder opmerkingen goedgekeurd en vastgesteld op f 53.965 82. Bij de begrooting van het R. K. Burg. armbestuur zegt de heer ten Broeke dat de verhouding der subsidies niet evenredig Als men aanneemt, dat de R. Kath. 25 procent der bevolking vormer, zouden zij verleden jaar f 21.000 subsidie gehad moe ten hebben, terwijl zij f 29000 ontvingen Dit is voor spr. een oorzaak om te vragen of het R. K. burg. armbestuur wel genoeg zaam voeling houdt met het parochiaal kerkelijk armbestuur. Voorts vraagt spr. of in verband met de aanstelling van een controleur de post administratiekosten neg wel noodig is. De voorzitter vindt het maken van zulk een vergelijking een gevaarlijke maat staf. Bij de R.K. met veekgrootc gezinnen kunnen wel veel meer armen zijn. De controleur kan er straks een onder zoek naar instellen. Wat de kwestie inzake verhouding tot de kerkelijke armbe sturen betreft, ook daar naar kan de con troleur een onderzoek instellen. De heer Wardenaar wijst er op dat vele Protestanten heelemaal niet bij het Schaalarmbestuur komen. De heer Bosman, dai is bij de R.K. toch ook wel het geval. De heer Schuitenmaker zegt niet ver wacht te hebben dat deze zaak weer aan gesneden zou worden. Het blijkt dat de motieven der voorstanders van de ver eeniging der beide armbesturen miskend zijn. Wij bedoelden de vereeniging vooral administratief als voordeelig. De begrooting wordt goedgekeurd en vastgesteld op f 29.283.18. De begrooting der Gezondheidscommissie wordt goedgekeurd. Bij de begrooting van het Grondbedrijf zegt de heer Dunnebier dat hij geenszins het voornemen heeft om dit bedrijf om hals te brengen, zooals de heer Visser opmerkte. Integendeel wil spr. het bedrijf blijk gegeven'en gelooft dat men het werkzoo groot mogelijk maken. Alleen is er serieus aanvat. Aan den heer Langendijk zegt spr. dat het stelsel der schriftelijke vragen door de raadsleden veel beter is, dan de rondvraag. Alleen worden verschillende vragen gesteld, die best mondeling aan B. en W. of den burgemeester hadden kunnen worden ge daan. De heer Landeweert zegt dat voor ziening ten opzichte van het Mulo-onderwijs verschil in de manieren, waarop spr. dit wil doen. De begrooting wordt goedgekeurd en vastgesteld op f66.309.83. Hierna wordt gespauseerd, waarna een korte besloten zitting wordt gehouden. Na heropening is afwezig de heer Schuitenmaker en zijn ter vergadering gekomen de heeren Schilling, Tuse- nius en Vermeulen. Bij de begrooting voor het gasbedr vraagt de heer ten Broeke of het nj beter is de salarissen voor directeur boekhouder gelijkelijk ten laste v. het gasbedrijf en de waterleiding brengen. - De heer Landeweert heeft daartegj bezwaar, omdat dit dan een onbillij' belasting van de waterleiding zou zii De begrooting wordt goedgekeurd vastgesteld op f 182.200.65 met een g raamd batig slot van f 29.855.67 vo den gewonen dienst en f 83.527.75 vo den kapitaaldienst. De begrooting voor de waterlei'di; wordt vastgesteld op f 106.001 met e geraamd batig slot van f 6507.47 vo den gewonen dienst en op f 47.456. voor den kapitaaldienst. Bij de begrooting van den Reii gings- en Ontsmettingsdienst vraa de heer ten Broeke of er niet wat g daan kan worden tegen de zandvf stuivingen te IJmuiden. De heer Tusenius zegt dat men to. niet alle duinen kan afsluiten. De heer Dunnebier is ook van d meening. we leven hier nu eenmaal het, zand. Wel zouden enkele er tochtga/ten kunnen worden voorzien. Verschillende leden meenen dat auto-sproeiwagen dienstbaar gemaa kan worden voor andere doeleinde b.v. voor het ophalen van straatvi en vuilnis van de Visschershaven. De heer Sluiters verklaart zich tegt de aanschaffing van den auto-sproe wagen. Spr. zou voorts willen, dat de reir gingsdienst wat meer deed aan h schoonhouden van den. Rijksweg Velseroord. f De (begroeting wordt vastgesteld t 54.367.51 voor 'den gewonen en o 12.897 vpor den kapitaaldienst. Bij de begrooting van het bedr Openbare Werken bepleit de he Roelse hetere naleving van het Bou Woningtoezicht bij den bouw vf woningen. De heer Vermeulen onderschrijft tl vooral 'bij den bouw van arbeidersw ningen is meer toezicht gewenscl Wat de kwestie der aanstelling van ei hoofdopzichter in vasten dienst bétrc spr. stelt voor die nog wat aan te ho den. De heer Tusenius zegt dat er me personeel' noodig zal zijn, als men b ter toezicht wil. Maar laat men eej krasser optreden tegen knoeiers, d? zullen deze wel oppassen. Laat men specie hij de huizenbouw maar ee; keuren. Spr. zegt ook al eerder gevraagd hebben wat men doet tegenover li. door iedereen aanleggen van electrise licht, waarbij zeer veel ondeugdeli. materiaal wordt gebruikt. De heer Dunnebier zegt geen b zwaar te hebben -tegen aanhouding vj het voorstel tot aanstelling in vast] dienst van den hoofdopzichter. Sp heeft weinig klachten van den dire teur en opzichter gehoord over het to zicht. Wat de ambtenaren betreft, sp zegt dat tijdens zijn wethouderschi nog geen enkele ambtenaar is wegg gaan en dat men dus moeilijk k* spreken van Velsen als een doorgans huis. De begrooting wordt vastgesteld 70.373.10 voor den gewonen en c 407 voor -den kapitaaldienst. Alsnu komt de gem'eentebegrootii in behandeling. Bij post 39 vraagt de heer Lange dijk een nieuwe nummering der pe ceelen aan den Groote Hout- of K ningsweg. Bij post 44 betreurt de heer Schl ling dat het georganiseerd overlj niet is gekend inzake het ontslag as een aantal agenteh van politie. Sf had vroeger een goede vervvachtii betreffende het ontslag aan de age ten van den post Visschershaven, or dat de burgemeester de goede richtii uitging, door niet-aanvulling van v- caturen enz. Maar spr. is bitter teleu gesteld, er zijn uitnemende kracht- ontslagen. Spr. wil het ook hebben over di -est in het corps. Over de onlan; gehouden vergadering wil spr. h niet hebben, daar hij dan wellicht a deren onaangenaam zou zijn. Maar zijn beste krachten zenuwziek g maakt. Spr. vertelt nog van een r cent geval, waarbij een agent wegg zonden werd, omdat er roodvonk 1 hem thuis zou zijn. Deze man heeft dagen niets kunnen doen, terwijl geen roodvonk in. zijn huis was. A een agent verkouden is, moet hij op Meter afstand van zijn superieur hl ven staan. De Voorzitter: Als u met dit geval 1 mij gekomen waart, was het direct t geweest. De heer Schilling zegt dat de agent- niets tegen een raadslid durven ze gen en dat ze in nacht en donker 1 ons komen. De Voorzitter zegt iedere agent 1 hem kan komen en dat iedere klacl tot in finesses onderzócht wort Voorts merkt spr. op dat de ontslag door hem gegeven zijn en niet do

IJmuider Courant | 1924 | | pagina 6