ümuider Courant Zaterdag 20 December 1924. 3e blad. GEMEENTERAAD VAN VELSEN. Vergadering van 19 December 1924. Vervolg van het tweede blad. Bij post 78a vraagt de heer Zwanen burg het mogelijk te maken dat de autobushouders, die over Bloemen- daal moeten, -weer de oude route mo gen rijden, daar deze menschen bena deeld zijn. De Voorzitter zegt dat deze zaak bin- "■nenkort weer in het college van B. en W. komt. Bij post 83 vraagt de heer Schaar bezuiniging of dat de commissie haar taak beter opvat. Er worden nu draken in de bioscopen opgevoerd. Spr. raakte er laatst eens tegen zijn zin in ver dwaald, toen er werd opgevoerd „Lon den bij nacht", wat grensde aan por nografie. Zulke dingen zien kinderen van 17 jaar, ja er zijn er, die Zater dagsavonds en Zondags 2 maal naar de bioscoop gaan. De Voorzitter zegt dat dit een open baring voor hem is. In de commissie zitten de commissaris van politie en drie schoolhoofden en daar vertrouwde spr. op. De heer Tusenlus zegt dat er geen fatsoenlijk mensch meer heen gaat, er komen alleen opgeschoten jongelieden. Verschillende leden dringen er op aan de keuring voor den leeftijdsgrens te verhoogen. De heer Sluiters stelt voor 20 jaar. De heer Nijssen zegt ook op de na men der commissieleden vertrouwd te hebben. Spr. hoopt echter toch dat de zaak in orde komt. De Voorzitter zegt dat zijn standpunt ten opzichte van de bioscoop bekend is. Als 't aan spr. lag, verdwenen ze al lemaal. En als er schunnige films zijn, is spr. er nog. Het voorstel van den heer Sluiters wordt door verschillende leden onder steund. De heer Vermeulen zegt dat men moeilijk op andere gemeenten kan af gaan. Spr. vindt het voorstel-Sluiters een daad, na al wat we gehoord hebben. De Voorzitter zegt er nooit te komen, maar spr., die op den' commissaris van politie afging, zal nu zelf eens gaan controleeren. De heer Schilling gelooft dat men overdrijft, spr. komt nogal eens in de bioscoop, maar vindt dat het in IJmui- den nogal gaat. De heer Visser wil de zaak gaarne aan B. en W. overlaten. Spr. voelt ook weinig voor de bioscoop, de groo- te platen er voor vindt hij al afschuwe lijk. De heer SchaaT dacht dat de commis sie alle films moest keuren en neemt dus zijn critie'k op de commissie terug. Het voorstel-Sluiters om den leef tijdsgrens voor de keuring op 20 jaar te bepalen, wordt met 17-4 stemmen aangenomen. Tegen de heeren Bosman, Landeweert, Schilling en Dalmeijer. Bij post 97, vleeschkeuringsdienst, zegt de heer Vermeulen dat het met den verkoop van bevroren vleesch hier nog niet is als In Amsterdam, waar men alle vertrouwen heeft in dit vleesch. De heer Handgraaf zegt dat hier we kelijks 7000 a 8000 K.G. bevroren vleesch wordt verkocht. De heer Bosman meent dat de heer Vermeulen bedoelt dat de prijzen hier nog te hoog zijn. Na eenige discussie stelt de heer Schaar voor dat B. en W. onderzoeken of het vleesch voor Velsen hier niet direct uit de booten kan worden gelost. De heer Tusenins zegt dat er veel te veel kosten op komen. Het gaat alleen als IJmuiden een le klas haven wordt. De heer Dunnebier: In handen van J Jmuidens Bloei. De heer Tusenins zegt dat het lou ter een formaliteit is, het kost het Rijk en de gemeente niets. De Voorzitter: Dan zullen we 't pro be eren. De heer Schilling: Anders annexee- ren we Amsterdam. Bij post 104 komt in behandeling een verzoek van de Centrale Commissie voor uitzending van Nederlandsche kinderen naar buiten, om een bijdrage van 25 cent per kind en per dag, welke door haar bemiddeling worden uitge zonden. De heer Roelse stelt voor deze Ver- eeniging f 150 te geven en de f 500 aan het Centraal Genootschap te behouden. Dit wordt aangenomen. Tegen de hee ren' ten Broeke, Handgraaf, Dunne bier, Vermeulen en> Tusenius. Bij post 122 komt aan de orde het voorstel van den heer Dalmeijer c.s. om aan de arbelderswoningbouwver- eenigingen in de gemeente een bijslag te kunnen geven op de huren van die woningen in de door haar geëxploi teerde woningcomplexen, waarvoor niet een zoodanige huur te bedingen is •ls nopdig zou zijn' om oen sluitende exploitatie-rekening te verkrijgen en wel tot een bedrag van f 5000. De heer Dalmeijer licht dit voorstel toe en zegt dat de woningbouwvereeni- gingen niet de dupe van den toestand kunnen worden, daar vele huurders de hooge huren niet kunnen betalen. Nu kan men zeggen dat de menschen dan maar niet in huizen met zulke hooge huren moeten gaan, maar dat gaat hier niet op. Spr. zegt dat dit voorstel geen vinding van hem is, maar dat men deze oplossing in Haar lem heeft gevonden. Gebleken is, dat zoomin van het ministerie van arbeid, als van binnenlandsche zaken bezwaar tegen dezen bijslag wordt gemaakt. Spr. zegt dat niet bedoeld wordt het voorgestelde bedrag uit te geven, maar om zeer strenge controle te oefenen. De heer Groeneveld zegt dat hij reeds opmerkte, dat de regeering f 1 toeslag op de huren geeft, daarom acht spr. het billijk dat ook de gemeente wat doet. De heer Nijssen zegt moeilijk zijn stem te kunnen bepalen, omdat hij gaarne eerst wat meer inlichtingen ontvangen zal. De heer Vermeulen merkt op, dat er veel aan het voorstel vastzit. Spr. er kent dat het later vast kan loopen, als er nivelleering van de huren Is ten op zichte van den economischen toe stand. Maar spr. gelooft dat die nivel leering nu nog niet gekomen is. De vriendelijkheid van den chef der volksgezondheid vindt spr. verdacht, men zal het In den Haag uitstekend vinden, dat de gemeenten dezen last op zich nemen. Spr. zou deze zaak wil len aanhouden tot na de begrooting. De heer Dalmeijer zegt dat dit dan toch maar voor een jaar is en dat men dan het volgende jaar meer zal moeten voteeren. De heer Sluiters bepleit de noodza kelijkheid van het voorstel-Dalmeijer c.s., want zoo heeft men het in Haar lem ook gevoeld. Spr. is er ook voor om het op den Haag af te wentelen, maar dat kan. wel een langen tijd du ren en de schuld wordt dan steeds grooter. Spr. stelt voor er een memorie- post van te maken. De heer Vermeulen trekt dan zijn voorstel in. De heer Dunuebier ontraadt het voorstel. Er is een woningbouwver- eeniging, die f 3000 per jaar tekort 'komt en als het voorstel aangenomen wordt, zal deze zeker om die f 3000 ko men. De heer Schilling: Dus is het noodig. De heer Vermeulen wijst op het groote gevaar van het voorstel. Nu is er één woninghouwvereeniging met een tekort, maar zoo zetten we de deu ren voor alle vereenigingen open. De 'heer Sluiters wenscht voor ieder geval een nauwkeurig onderzoek. De heer Schuitenmaker: Wie onder zoekt dat? De heer Sluiters zegt dat daarvoor nog een regeling moet worden getrof fen. De heer Bosman vindt het voorstel sympathiek, omdat het de menschen en de woningbouwvereenigingen helpt. Alleen zijn er ook velen in woningen van particuliere eigenaars, die de hu ren niet kunnen betalen. De heer Schilling zegt dat rijles- en gemeenteambtenaren pensioenen heb ben, dus ook vooruit zijn bij pariculie- ren. En nu willen wij toch die pensi oenen niet afnemen? Spr. zegt dat hier een deel 'der bevolking kan worden geholpen. De heer Dunuebier is zeer bang voor de consequenties van dit voorstel, daarom wil spr. eerst een regeling maken. De heer Tusenius zegt dat er afgo- schreven moet worden op de huizen der woningbouwvereenigingen, daar is iedere politieke partij 't. over eens. Maar spr. wil wachten wat de regee ring doet. De menschen, die men hier bedoelt, betalen toch al niet. De heer Dalmeijer meent dat diege nen die thans tegen het principe zijn, dit over 3 maanden ook nog zijn en is dus tegen uitstel. Verder betreft het geen afschrijving van de bouwsom, maar van de achterstallige huur. De heer Dunnebier verdedigd nog eens zijn gedachte. Het voorstel-Slui ters wordt dan aangenomen met 11 10 stemmen. Voor hebben gestemd de sociaal-democraten, vrijz.-dem. en de heeren v. d. Steen, Sluiters en Warde naar. Bij post 133 geeft de heer Roelse in overweging het bedrag voor het ver nieuwen van den Driehuizerweg, niet uit te trekken wijl men daar nu meer verbeteren kan, daar Velserbeelc thans in eigendom der gemeente is. Verder bepleit hij verbetering van den toestand aan den Engelmundusweg, die om wraak schreeuwt. De heer Nijssen wil wel de post voor den Driehuizerweg op de begrooting laten doch de verbetering nog in de commissie voor openbare werken te bespreken. De heer Vermeulen wil het desnoods voor iets anders besteden. De toestand aan dien Engelmundusweg is de schuld geheel van de belendende eigenaren. De heer ten Broeke is het eens met den heer Nijssen. De heer Tusenius stelt voor meteen het voorstel Dalmeijer c.s. te behande len. De heer Wardenaar maakt van de gelegenheid gebruik om te wijzen op de erbarmelijke toestand' der rijksweg VelsenSantpoort. De heer Maas dringt aan op beter onderhoud der trottoirs in de Bloem- straat. De heer Visser wijst op de toestand in de Burgemeester-Weertstraat en den Schulpweg. De heer Dunnehler zegt de verschil lende vragen te zullen onderzoeken. Men is niet aan de omschrijving van de begrootingspost gebonden. Bij post 135 wil de heer Handgraai de 2e najaarskoemarkt te Velsen ophef fen. Bij post 137 vraagt de heer Tusenius nog eens een overzetveer van IJmuiden naar de Breesaap. De heer Schilling vraagt verbetering van het veer over de visschershaven achter het station. Hij wil daar bij het rijk op aangedrongen zien, ook voor een brug daar ter plaatse over het spoor. De heer Vermeulen raadt voorzich tigheid aan wat betreft dat overzet veer'. De brug zou te krijgen zijn onder voorwaarde dat de gemeente aan het rijk f 15000 in de kosten bijdraagt. De heer Tusenins vindt de toestand ook onvoldoende. De heer v. d. Steen wil ook het veer verbeteren voor de vele werklieden en ook anderen die er dagelijksch gebruik van moeten maken. De heer Dunnebier ziet geen kans aan den wensch van den heer Tuseni us tegemoet te 'komen, om het werk dat aan de Noordzijde onderhanden is. Bij post 138 wil de heer Sluiters verandering van de pomp te Santpoort in een waterleidingkraan. De heer Landeweert vindt dat 'be- bez waarlijk. Verschillende wenschen omtrent pri vaten1 en urinoirs worden daarna ge uit, die natuurlijk overal noodig en nergens gewenscht zijn. Bij post 139 bepleit de heer Nijssen' verbetering van de aanlegsteiger te Velsen die te klein is. Bij post 140 informeert de heer Ver meulen of de f 1000 voor een nieuw torenuurwerk bedoeld is voor een uur werk op afbetaling. De heer Dalmeijer wil de heele klok afschaffen omdat hij nergens zicht baar is De heer Roelse wil electrische klok ken, vooral In het westelijk deel der ge meente en verder een goed verlicht uurwerk op de watertoren, aan ver schillende zijden met wijzerplaat. De heer Groeneveld wil op histori sche gronden onderhoud der toren klok te Velsen. De heer Dunuebier zegt dat hij op in formaties heeft vernomen dat een klok voor f 1000 te koop is. De heer Maas heeft ook op voorbeeld van andere plaatsen aangedrongen op electrische klokken te IJmuiden. De post wordt goedgekeurd met 14 7 stemmen, die van den héér Roelse, Schilling, Vermeulen, Tusenius, Dal meijer, Wardenaar en Schaar. Bij post 160 merkt de heer Maas op dat de voormalige tolgaarderswoning. te J. Gijsenvaart meer kost aan onder houd dan huur opbrengt. De heer Dunnehler zal dit doen na gaan. De heer Dalmeijer informeert naar d» bedoeling met huize Nieuwland, omdat het afgebroken zou worden. Het blijkt dat de bedoeling is daar het kan toor van den gemeente-ontvanger in te vestigen. De heer Dunnehler is er wel voor ter zijner tijd dien leelijken hoek weg te doen maken. Het voorstel-Dalmeijer om het huis af te breken wordt verworpen met 11- 10 stemmen. Bij post 172 zegt de heer Bosman dat de commissie van financiën aanmer king heeft gemaakt dat te veel is uit getrokken voor stucadoorswerlc in school C. De heer Dnnnjebler zegt dat het een verwaarloosd onderhoud is. 'De heer ten Broeke wil plaatsen van Coronelplaten, die minder aan ondei'- houd kosten. Bij post 177 dringt de heer ten Broe ke aan op een herziening der regeling voor het schoonmaken van schoolge bouwen. Ook de heer Maas spreekt in dien zin, de kosten worden voor het schoon maken' te veel opgejaagd. De heer Dnnnebier wil niet juist een categorie der loonen herzien. Bij post 229 meent 'de heer ten Broe ke dat op de begrooting te veel help sters op de gemeentei-bewaarschool ge rekend wordt. De heer Vermeulen wil ook bestaan de vacatures niet aanvullen. De heer Landeweert zegt dat dan de verordening gewijzigd moet worden en men dienstboden moet aanstellen. Bo vendien, als men andere gemeenten wil navolgen, moet men dan ook dat doen met de salarisregelingen. De heer ten Broeke zegt dat het on derwijs daardoor niet geschaad zal worden. Bij post 313 bepleit de heer ten Broe ke verfraaiing van het Willemsplein. Het is het centrale plein van IJmuiden en het is daar dus gewenscht. De Voorzitter zegt dat het wat geeft, als alle honden worden vastgelegd. De heer Schilling zegt dat het park vlak voor het politiebureau is en vraagt of er nu niets aan te doen is. De heer Dunnebier zegt dat er een hek geplaatst zal worden, waar de hon den niet onder door kunnen kruipen. Het voorstel tot het plaatsen van het hek wordt met 129 stemmen aange nomen. Bij post 314, historische verzame ling, stelt de heer Vermeulen voor de ze op f 150 te brengen. Spr. zegt dat er met het oog op Velserbeelc nu wel eens wat kan worden gekocht. Het voorstel wordt niet ondersteund. Post 344, de hoofdelijke omslag, wordt aangehouden. Bij post 345, hondenbelasting, vraagt de heer Vermeulen: of niet bepaalt kan worden, dat. de honden moeten worden vastgehouden. De Voorzitter zal het onderzoeken. Bij post 360, uitkeering gasbedrijf, vraagt de Voorzitter of hier niet ge ëindigd kan worden. De heer Vermeulen zou willen stem men, daar ieder toch al zijn stem be paald heeft en men toch een ander niet bekeeren zal. De heer Schilling zegt dat clit waar is, maar dat men hier zit voor de kie zers en dat die de meening der raads leden over belangrijke zaken moeten weten. De Voorzitter stelt voor dan de ver gadering te schorsen en wel tot a.s. Maandagavond. Aldus wordt besloten. VOETBAL. Visser en Sint naar Parijs. Naar we vernemen maken Visser en Sint de Zwaluwen-toer naar Parijs mede. PLAATSELIJK NIEUWS. 2 Jubilarissen aan de Mij. Hera. Heden herdachten de heeren J. Baart en M. v. d. Wees den dag waarop zij voor 25 jaar bij bovengenoemde Mij. in dienst traden. Donderdag j I. weruen zij reeds namens de Mij. door directeuren en com missarissen met dit feit gecomplimenteerd en hun een fraai cadeau met inscriptie aan geboden. Hedenmorgen werden beide jubilarissen mei familie in de vergaderzaal van de Mij. door directie en personeel feestelijk ont vangen en door een der procuratiehouders namens het personeel met een hartelijk woord toegesproken onder aanbieding van eenige mooie cadeaux. Beide jubilarissen waren zeer onder den indruk en bedankten hartelijk voor de bewe zen hulde. Dlenstjubile. Den 27en December e.k. zal het 25 jaar geleden zijn, dat de heer N. Schut, ran geerder alhier, bij de spoorwegen in dienst is getreden. Te Haarlem is gisteren door den Rijkswaterstaat aanbesteed het onderhoud van het Noordzeekanaal gedurende 1925 en 1926. Ingeschreven was als volgt: Perceel I, raming f 35000. Firma P. Heere en Zn., IJmuiden 131485. J. Lindhoul en J. de Waard, IJmuiden, f 33639. H. Oudshoorn, Beverwijk, f 32300. Perceel II, raming f 22500. W. Aafjes, Assendelft, f 20.000. Den Adel, Beverwijk, f 21000. v. d. Pluym, Dussen, f 21780. Perceel lil, raming f 20500. W. en H, Visser, Lemmer f 20400. P. Daalder, Alkmaar, f 20600. Het kiescollege der Ned. Herv. Ge meente alhier heeft herkozen als ouderling de heer T. Doevendans en als diaken de heer H. Mulder. Lezing D s. B ij 1 e v e I d. Voor de Chr. Oereformeerde Jongelings Vcreeniging trad Vrijdagavond op Ds. W. Bijleveld, van Haarlem, met een lezing over „Obadja". Naar aanleiding van 1 Kon. 18 12b sprak Z.Eerw. over de kamerling van koning Achab, wiens naam „Dienstknecht der Ailerhoogsten" beteekend. Deze man bezat, in onderscheiding van de algemeen „Vreeze des Heeren", die alle menschen kennen, de bijzonder vreeze des Heeren, die allen zijne kinderen in hel geloof bezitten. Door de spr. veronderstelde dat Obadja aan jong persoon is geweest, wees hij op de groote beteektnis van het opgevoed zijn in de vreeze des Heeren. Hij behandelde het groote belang van deze vreeze in de Jeugd, in de Arbeid, in de Kerk en in de Toekomst. De bijeenkomst werd door een tamelijk groot publiek bijgewoond. Men schrijft ons Er heeft zich in onze gemeente een comité gevormd, waarin personen van verschillende geesiesrichting zitting hebben, dat zich ten doei stelt ook hier in IJmuiden een her denkingsavond van Heyermans voor te bereiden, om daardoor te komen tot steun aan het Heyermans-fonds. Men hoopt een der tooneelwerken van Heyermans ten tooneele te kunnen brengen, zoo mogelijk Op Hoop van Zegen, het spel van de zee, dat ongetwijfeld en om de kunst zeker en om zijn inhoud voor een zee- en visschers- piaats als de onze zijn b'jzondere bekoring en beteekenis heeft. Wij hopen en vertrouwen, dat van velerlei zijde sympathie voor en medewerking aan deze plannen zal worden verkregen Immers wij kunnen Heyermans zien in velerlei licht, wij kunnen hem zien als den strijder voor een maatschappelijk ideaal, wij kunnen hem zien als kunstenaar, die vele schoone vruchten van zijn rijk talent heeft geschon ken, wij kunnen hem zien als mensch, die eerlijk en rondborstig en onbaatzuchtig bovenal zich heeft uitgesproken, zijn kunst heeft gediend zonder aan zijn voordeel te denken. Daardoor heelt Heyermans niet op afdoende wijze voor de toekomst van zijn gezin kunnen zorgen. Het Heyermans fonds wil als een hulde aan de nagedachtenis van den kunstenaar deze taak overnemen. Dit verdient sympa thie en steun. Zoodra de plannen van de commissie vastere vormen heeft aangeno men zullen daarvoor nadrre mededeelingen verschijnen. De staking. Felle str|]d te wachten. Naar we vernemen is gisteren een besluit genomen, het welk een verscherping van het conflict beteekent. Zooals men weet, hebben een aantal kleine reederijen toegegeven, wat beteekende dal reeds een 25-tal stoomtrawlers in de vaart kon blijven. Op sterken druk van de groote reederijen hebben de verschillende leveranciers, als ijsfabrieken, kolenhande laren en stores, besloten geen benoodigd- heden voor de schepen van deze reederijen meer te leveren. Dit beteekent dus, da! men de geheele visschersvloot wil stillegger en aldus wil men de stakers tot opheffing der staking dwingen. Wij vernemen, dat de ljmuider Federatii alles zal in 't werk stellen om dit beslui geen effect te doen hebben. Men neem maatregelen om de stoomtrawlers, die mo gen varen, van kolen, ijs en ander benoodigdheden te voorzien. Dit alles duidt er op, dat er van eenig toenadering geen sprake is en dat een teil strijd is te wichten. Een groot aantal neringdoenden in onz plaats heeft besloten om de stakers zo lang mogelijk van voedingsmiddelen en: te voorzien. Bij de gisteren te Haarlem gehoude aanbesteding voor het verbreeden van de aarden weg van Amersfoort naar Amste dam onder de gemeente Diemen, w; laagste inschrijfster de Amst. Ballast Mi met f 173.000. VELSEROORD. Schaakwedstrijd De laatste parijen zijn deze week b eindigd. le Prijswinnaar in groep 1 is heer ten Vaarwerk, IJmuiden met 5l/a pur 2e C. J. Post 5, 3e A. Koene met 4l, 4e J. Woudenberg na loting met C. E. Po beiden met 4 punten. Oroep 2 le A. Ba ker met 71/,, 2e K. Ruys met 5, 3e P. v. Bos en 4e Q. Baljet beiden met 4 punti na loting met den heer A. v. d. Vier eveneens 4 punten. Oroep 3. leC. C. Pc met 7 punten, dit is de eenige speler d al zijn partijen won, 2e Kuhfus met 5, Rom met 4 en 4e Weij na loting m Streefland, beiden met 3 punten. Woensda avond had de prijsuitreiking met daara; erbonden gongwedstrijd plaats. Hiervo waren door het bestuur .een drietal taart en een drietal banketletters en door d heer Eijnthoven een flesch portwijn t schikbaar gesteld. Winnaars waren hi de heeren C. J. Post, W. C. Post, O. Bal] v. Doorn, Rom, Erdelie en C. E. Po Om half elf was ook deze strijd beslist trokken de gelukkige winnaars naar hl toe. Maar ook voor de niet prijswinna; die andera niet near moeder terug durfd keeren had het bestuur gezorgd. Want diegene die geen enkel prijsje hadden wel te bemachtigen kregen voor troostprijs e groote dame van speculaas. En hierme behoort ook deze wedstrijd weer tot I verleden, en naar we hopen zullen l volgend jaar nogmaals de krachten word gemeten. VELSEN Honden-forensen. Het is gebleken, dat men hier ook hondi forensen heeft. Dat een hond, die eldi thuisbehoort, maar hier arbeid verricht, o belastingplichtig is voor onze gemeente. De zaak is als volgt: iemand, die Beverwijk woont, heeft een hond en mi er daar ter plaatse belasting voor bèta!' De man is echter in dienst der Melkinrichti Velsen en vent in IJmuiden met melk. Z hond gaat mee, maar nu is hij ook hiei de hondenbelasting aangeslagen. En i het onze gemeentelijke fiscus ernst is, bil hieruit, dat men bij de Directie der Me inrichting Velsen heeft aangeklopt om loi beslag, ter voldoening van da f5.90 hond btlasiing.

IJmuider Courant | 1924 | | pagina 9