ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSI Gerard Hardeman No. 18 Woensdag SI December 1924 10e Jaargang IJMUIDER COURANT BURGERLIJKE STAND. Als David Friedrich Strauss, de Januari 1925 (Nieuwjaarsdag), schrijver van „Das Leben Jesu" over - - - - -• - zijn broeder, den koopman, schrijft, zegit hij 'dat deze in zijn pijnlijk en grievend lot het versmaadde om heul te zoeken bij zoodanige troostgronden, waarvan hij zich overtuigd hield, dat zij op geen andere bewijzen rusten, dan bloot op den wen'sch van het zwakke menschelijke hart. „Aber" laat hij er dan op volgen „aber mit dieser Ablehnung des Trostes aus dem unbekannten Jenseits hat er es nicht so gemednt, dass dem- De Ambtenaar van den Burgerlijken Standnach der Mensch im Diesseits ohne voornoemd, SUWERINK. Verantwortung nach Lust und Belie- ben schalten dürfe; sondern vielmehr in dem Sinne, dass er die ihm gegöntte j Streeke Lebens um so emsiger anbau- Ter kennis van belangstellendenCn„ in diese kurze Frist den Gehalt wordt gebracht^ dat de vergadering einer Ewigkeit zusammenzudrangen suchen müsse." BURGERLIJKE STAND, fïireau-uur 1 Januari 1925 (Nieuwjaarsdag). De A mbtenaar van den Burgerlijken Stand der gemeente Velsen maakt bekend, dat op 1 januari 1925 (Nieuwjaarsdag) het bureau van den burgerlijken stand op verzoek een belanghebbende zal worden ge tusschen 9Va en 10 uur voor- mi dd a g t, indien de verzoeker aantoont, lat de te verrichten werkzaamheid, in vevband met de bij de wet gestelde termij nen, niet kan worden uitgesteld. Velsen, 17 December 1924. KENNISGEVING. der SCHOONHEIDSCOMMISSIE zal worden gehouden op Vrijdag 2 Januari 1925, n.m. 1.30 uur, ten kantore van het bedrijf Openbare Werken te Velsen. Gedurende deze vergadering zullen belanghebbenden van 3 tot 3.30 uur in Dit is schoon en prijzenswaard, den tijd te zien en te besteden als van eeuwigheidswaarde. Maar geeft het ons innerlijken vrede? Wat voor houvast hebben wij aan ons zelf, aan onze dier- gelegenheid worden gesteld de com- haren en vrienden? Wij zoeken ons Viissie te spreken. Schetsontwerpen, die vaak iemand, aan wien wij ons vast- men aan het oordeel der commissie houden en die steun blijkt vaak zelf wenscht te onderwerpen, moeten vóór zoo zwak en zoo wankel. En dan zou- 1 den aanvang der vergadering bij den den we sterkere hulp en troost willen hebben en ons hart zegt ons dat die er is. De diichter zegt het zoo juist: j Laat de knaap in 't leven stormen Met zijn vrijheidsleus, Wanen zich tot man te vormen Naar zijn fiere keus. Straks komt daar een uur in 't leven, Dat de mensch zich vraagt: Wie zijn weg stiert en zijn streven? Wie hem leidt en draagt? secretaris worden ingediend. Velsen, 29 December 1924. 'i De secretaris der commissie, J. ARENDS. BIJ DE JAARWISSELING. t 10 lief oud jaar, nu gaat gij van ons henen, Met weemoed zien wij uw verscheiden aan; Straks als ge zijt in d' eeuwigheid ver- dwenen1 Is 't of een dierbaar vriend is heengegaan. f f I O mochten wij nog éénmaal weer betreden De zonnepaden uwer levensbaan, Waar immortellen wijzen ons de paan, Waar sympathie en vriendschap werd beleden. O lief oud jaar, uw zon heeft ons beschenen, Gij zijt een reize met ons meegegaan; Gij zaagt den vreugdelach, gij zaagt ons weenen, Over 't land van zijn verleden Slaat de zwerver 't oog; ln gepeinzen en gebeden Vaart zijn geest omhoog. Wie toch heeft zijn slingerpaden Naar zijn haard geleid? Uit zijn droomen en zijn daden Wie deez' vrucht bereid? Wij hebben-meermalen in een arti kel als dit een overzicht gegeven van wat er voor belangrijks gebeurde in Maar meestentijds hebt gij ons welgedaan. onze (gemeente. Wij zullen het ditmaal niet doen. Wat zal het ons troosten, als Gij kent ook d' onvervulde hartebede, Den zwaren strijd der bange droefenis. Gijscheidend jaar, o, neem toch met u mede De smart om 't heil, dat onbereikbaar is. wij 's die klalgen over onze vroede vaderen, het overgroote deel der bevolking diep krenkte in haar hoogste gevoe lens? Wat baat het ons, als wij jeremi- eeren over de ramp, die onze gemeente in deze laatste maand moest treffen, Uw stonde naakt; toch zijt gij met ons leven (j00r de staking in 't visscherijbedrijf? Vereeuwigd voor altijd, o lief oud jaar. Laat ons liever tot ons zeiven inkeeren Gij leeft met ons nu in herinn'ringsdreven,en ons voornemen ons leven, heel ons En schooner, ja geheiligd zien w u daar. I denken en werken, meer te stellen in ISelly de Jong. ^et licht der eeuwigheid. Dan zal het tt a w een trachten worden naar het goede, Het is echt menschelijk, dat wij op naar zoeken van anderer welzijn, het einde van het jaar gaarne een lied j hooren of een lied zingen, dat in den I Luisteren wij nog eenmaal naar den mineurtoon staat. Een afscheid stemt dichter van zooeven: alijd weemoedig, zoo ook het afscheid Wat wij wenschen, willent streven, van het voorbijgegane jaar. Geen lied j - - is zoo bekend op dezen avond als I Feith's „Uren, dagen, maanden, jaren," j De Oudejaarsdag is er ook eene, waarop vele menschen hun geestelijke j opmaken. Waarop ze terugblik- ken in de voorbijgegane maanden en stil in zichzelf weten van de vele tekor-j ten, die er herhaaldelijk waren. Want welke mensch zal zich zoo verheffen, f dat hij zou kunnen spreken van een saldo in geestelijk opzicht? Onze afhankelijkheid komt nim- mer zoo sterk uit als op dezen dag, om- dat wij alles dan willen-bezien „sub lux aeternitatis", in het licht der eeuwigheid. En dat is maar goed ook, want een koopman mag een tekort op ./de balans zijner zaak zien te doen ver- I dwijnen door bezuiniging of reorgani- satie, dit geestelijk tekort kunnen wij nimmer meer aanzuiveren. Maar in het licht der eeuwigheid bezien, is er de wetenschap, dat dit tekort doorgehaald fwordt. Dat is de rijke troost van den Oudejaarsavond. I O, zeker, er zijn menschen, die dit licht niet willen zien. Die er de oogen voor sluiten, want dit licht is er natuur lijk wel. Daarbij behoeft men niet di rect te denken aan diegenen, die den overgang van het oude naar het nieu- *r" we jaar vieren in een select restaurant met dancing, die bij wijn en dans den ernst van dit uur ontwijden en die liefst niet dénken. Hooger geest gebiedt. Vrije mensch, uw weg, uw leven, Maakt ge u-zelven niet. 's Aadlaars vlucht heeft vaste perken, Waar hij herten schiet, d' Almacht neigt den wil des sterken Als de wind het riet. Leg den grond voor luchtpaleizen Op der plannen kaart. Merk den weg, dien gij zult reizen Wijd en schoon is d' aard! Kies uw lot en zoek uw wegen, Bij uw eigen licht Maar verwacht een God van zegen, Die uw gangen richt Om ons, in ons werkt en fluistert Hooger geest en macht, Die ons stuurt en buigt en kluistert Met geheime kracht. 't Leven is vol wonderwoorden, Ruischende uit de verf' En onzichtb're liefdekoorden Trekken 't menschenhart. G. V. SPORT. V. I. O. S. Medaille-wedstrijden te Egmond. 2en Kerstdag trokken beide elftal len van V. I. O. S., vergezeld van een twintigtal supporters naar Egmond, om de beide elftallen der Zeevogels te be kampen. We hebben 2 goed gespeelde wed strijden te zien gekregen, welke in evenveel verdiende overwinningen voor de IJmuidenaren eindigden. Beide V. I. O. S.-elftallen hebben een goeden wedstrijd gespeeld, de voorhoe de van (het le elftal, waarin v. d. Velde uitblonk, speelde uitstekend samen, de linkerwing was hier het gevaarlijkst. In de achterhoede speelde de halflinie een goede partij, het backstel was niet zoo trap vast als we gewend waren. De watervlugge rechterwing der Zeevo gels had tegen v. Leeuwen--v. d. Boo gaard, die elkaar uitstekend begrepen, niet veel in te brengen, v. d. Kuil heeft zijn doel op-goede wijze verdedigd. Van het 2e elftal kregen we fraai sa menspel te zien van de rechterwing v. d. Steen Jr.—Jde Koning Jr. Ook hier was de halflinie het beste deel van het elftal terwijl Visser en Oort er beter in waren dan hun collega's in liet le. Last not least, keeper John, welke het weinige werk naar behooron verricht te. Over de wedstrijden het volgende: Om ruim 12 uur werd begonnen door de reserves van beide yereenigingen, de eerste aanvallen, zijn voör V. I. O. S. en als na goed samenspel van v. d. Steen en de Koning, de laatste hoog voorzet, weet v. d. Pol uit de ontstane doelworsteling den eersten goal te ma ken. Het spel verplaatst zich nu naar de andere zijde, waar de achterhoede zich uitstekend weert, vooral v. d. Lugt onderbrak vele aanvallen der Zeevogels, toch komt de gelijkmaker, als de mid-voor een hard schot in zendt dat door een der backs van rich ting wordt veranderd en via „John nie's armen in het net verdwijnt. Nog enkele malen moet de keeper hande lend optreden. Eens kan hij door tijdig uitloopen redding brengen. Rust komt met on ver anderden st.^nd 1—1. Na de rust is V. I. O. S. het meest aanvallend. Eenige goede kansen gaan door te veel individueel spel van Kra mer verloren, v. d. Plas weet dan V. I. O. S. II de leiding weer te geven, terwijl de Koning met een fraai* hard schot het derde doelpunt maakte, zoodat de ie wedstrijd in eien 31 overwinning voor de reserves van V. I. O. S. eindigde. Als om ruim twee uur de scheids rechter beide le elftallen in het veld roept, blijkt dat V. I. O. S. geheel volle dig is. Zeevogels heeft een invaller doelman. Boogaard want den toss en laat V. I. O. S. tegen wind en zon in spelen. De eerste aanvallen zijn voor Zeevogels en al dadelijk wordt v. d. Kuil duchtig aan den tand gevoeld door Geesink, welke een gevaarlijk schutter blijkt te zijn, hij weet echter vooralsnog zijn doel schoon te houden. Dan komt de voorhoede de noodige opluchting bron- gen en krijgt de andere keeper gelegen heid zijn talenten te toonen. Het spel gaat nu gelijk op en verplaatst zich snel heen en weer, er wordt af en toe een beetje forsch gespeeld. De scheids rechter hield de teugels strak aan en zoodoende werd erger voorkomen. Dan komt de eerste goal, als Geesink van korten afstand keihard inschiet. Wel stopt v. d.) Kuil, maar de bal tipt net achter de doellijn, iets wat den arbiter niet ontging, en de Vogels hebben de leiddng. Van beide zijden wordt hard gewerkt maar gedoelpunt wordt er niet meer, zood'at met 10 voor de Vogels de rust intreed. De tweede helft was rijk aan doel punten, nauwelijks is afgetrapt of Wim weet, na een fraaie trough-pass van d. Plas een niet minder fraaien goal te maken. Even later gaat v. d. Velde door alles heen en geeft V. I. O. S. de leiding Bij een nu volgenden aanval der Zee vogels maakt Geesink, door een fout in de achterhoede den gelijkmaker. Het talrijk opgekomen publiek danst van plezier. De vreugde is echter van korten duur, daar v. d. Velde weer de geheele achterhoede passeert en voor de twee de maal zijn club de leiding geeft. Nog geven de Zeevogels het niet op en als Heilig scherp voorzet, vangt Geesink den hal op en schiet hem in eens langs v. d. Kuil. Dit was zeker wel de fraaiste goal. Het publiek is nu dol van vreugde, welke echter ook zeer kort is, daar v. d. Plas een door v. d. Pijl goed genomen corner in het net kopt en V. I. O. S. heeft voor de 3e keer DAMES- EN HEERENKAPPER LAOERSTRAAT 15 VELSEROORD wenscht U een gelukkig Nieuwjaar. de leiding, welke ze niet meer afstaat. Een vrije schop op het V. I. O. S.-doel wordt door Boogaard corner getrapt, deze levert niets op. Als aan den ande en kant v. d. Plas hard inschiet, kan de keeper niet wegwerken en v. d. Velde loopt den bal in het net. De Ko ning komt er nu beter in en is het met de Zeevogels gedaan. V. I. O. S. is het mdest aanvallend en als v. d. Plas nog een 6e doelpunt gemaakt heeft is het spoedig tijd, zoodat. deze wedstrijd met -3 door V. I. O. S. gewonnen is. De scheidsrechter floot naar oehoo- ren. Bijna 700 toeschouwers woonden dezen wedstrijd bij. INGEZONDEN. PLAATSELIJK NIEUWS. Buiten verantwoordelijkheid der redactie. Geachte Redactie Beleefd verzoeken wij u een plaatsje voor 'onigerstaande, het een en ander naar aanleiding van een bericht „Voet balverwording" in de Courant „Het Nieuws van den Dag'' van Woensdag 23 Dec. j.l. U bij voorbaat dankend. Het Bestuur der Velseroorder Sportvereeniging V. S. V. In dit bericht schijnt de A. V. V. „Hortus" het niet zoo precies te nemen met de waarheid, maar hiertegen zal in hetzelfde blad een ingezonden stuk geplaatst worden. Alleen zijn wij zoo vrij, hier een door ons op 29 October ontvangen schrijven (zijnde een copie van het door. de A. V. V. „Hortus" ver- zondenen aan de Redactie van de Iïel- dersche Courant) te publiceeren. Dit schrijven dan luidt als volgt: Aan de Sportredactie van de „Heldersche Courant", Helder. Geaohte Redactie! Verleden week is in Uw blad een be nichtje verschenen, getiteld „De spor tiviteit van V. S. V.", waarin, naar aan leiding van het onzen doe'lverdediger overkomen droevig ongeval, uwerzijds tegen de Vereeniging V. S. V. ernstige verdachtmakingen worden gelanceerd. Wij achten het onze plicht onder uwe aandacht te brengen dat, wat het gedeelte van het bericht betreft, waarin u de oorzaak van het ongeval bespreekt, uwe voorstelling van zaken absoluut onjuist is en niet alleen V. S. V. wordt geblameerd, doch meer nog de scheids rechter, die n.b. het geval in het geheel niet heeft bestraft. Er is hier geen spra ke geweest van inloopen op den keeper. Bij een hoekschop op het Hortus-doel kopte de V. S. V.-linksbinnen naar den bal, terwijl onze keeper er naar sprong. Daarbij schijnt de laatste met de maag streek in de knie van den V. S. V.-er te zijn gekomen, waardoor medespelen niet meer mogelijk was. Niemand kon echter vermoeden dat dit oogenschijn- lijk lichte ongeval zoo'n noodlottigen afloop zou hebben. De in Velseroord ontboden d'okter niet, evenmin de in AmsterdaJm, na het vervoer per auto, geroepen arts. De Amsterdamsche arts dacht dat de patiënt na een dag of vier rust wel weer hersteld zou zijn. Helaas schijnt het ongeval ernstiger te zijn geweest, dan beide medicie ver moedden, althans de arme jongen is Maandagmiddag aan de gevolgen der botsing overleden. Wij zijn het niet met u eens, dat de Vereenigingen uit onze afdeeling moe ten aandringen op maatregelen van den N.V.B. tegen V. S. V. Er viel namelijk op het spel en gedrag van V. S. V. in den bewust.en wedstrijd niets aan te merken. En ook na het overlijden van onzen speler heeft V. S. V. zich in alle opzichten sportief getoond en bewezen mee te leven met het ongelukkig gezin en onze vereeniging. Wij hopen en vertrouwen, dat u het bewuste bericht, voor wat dit gedeelte betreft, wel zult willen rectificeeren. Inmiddels teekenen met sportgroeten, Bestuur A. V. V. „Hortus", w.g. J. Stuiver, secretaris. IJMUIDEN. Schaakwedstrijd. Aan den op den 2den Kerstdag, ge houden schaakwedstrijd te IJmuiden- in Hotel „Nummer Een", werd door 19 personen deelgenomen. Het bleek dus dat de animo niet groot was. Deelnemers in groep A: J. v. d. Steeg, le prijs, 2 punten; G. Sant Jr., 1 punt, Muller; Bouwen. De tweede prijs werd in deze groep niet toegekend wegens het afwezig zijn van een der spelers. Groep B: D. Tork, 2 p., le prijs; Wou denberg, 2 p., 2e prijs; P. L. Prins, 2 p„ 3e prijs; Oosterhuis. Door bet, gelijk aantal punten werd er onderling geloot, met het boven staande resultaat. De hr. Prins ontving een medaille, beschikbaar gesteld door het bestuur van den Nederl. Schaak bond. Groep C: H. Sant Sr., 21/» P„ le prijs; D. Wielinga, 2 p„ 2e prijs; G. M. Neu- man, Vj« p.; Schollen. Groep D: v. Dijk, 2 p., le prijs; Terra, 2 p., 2o prijs; Gort, U/= p.; Lichtvoet p. Groep E: Erdelie, 2 p., le prijs; Pol man, 1 p.; Rom. Ook in groep E werd maar één prijs toegekend wegens niet volledig zijn dei- groepen. Ondanks de kleine opkomst was deze wedstrijd toch door gezelligheid geken merkt. De leiding was in goede handen hij den heer Sant Sr. Bij de aan het Instituut Mercu- rius te Haarlem gehouden examens we rid het diploma ma chin ©schrijven, snelheid 40—75 lettergrepen, uitgereikt aan de dames B. Ermshaus en W. Groen en aan den heer P. Kramp, al len alhier. In den nacht van Zaterdag op Zondag werd aan de politie kennis ge geven, dat aan de Hoogovens een ern stig ongeval had plaats gehad. De losse arbeider A. D„ wonende te Heemskerk, wilde van een schip op een ander schip stappen. Door do glad heid gleed hij uit en viel in het laad ruim. Hij bekwam een ernstige kneu zing aan dén wervelkolom on een won de aaïi het achterhoofd. Na door Dr. B. verbonden te zijn, werd de man per ziekenauto naar de stichting Johan nes de Deo te Haarlem -vervoerd. Aan boord van het hier van Sfax aangekomen Ned. stoomschip „Witte Zee" bevond zich een verstekeling, een Griek, die in Tunis aan boord was gekomen. De man zou in Amsterdam aan den vreemdelingendienst worden overgegeven. De commissaris van politie te Breda waarschuwt belanghebbendt alvorens in relatie te treden met D. Barinck, geboren 5 Maart 1889 en wo nende aldahr, eerst inlichtingen bij hem in te winnen Deze waarschuwing geldt in het bijzonder voor vischbanüelaren Men verzoekt ons te herinneren aan het feit, dat het politiebureau aan de Viisschersthaveri heden wordt opge heven. Zij, die aangifte van misdrijven willen doen hebben zich voortaan te richten tot het bureau Willemsplein. Ook kan men die aangiften doen bij de rijksveldwacht of de Marechaussee te Beverwijk. Zaterdagmiddag werd door den stationschef alhier aan de politie ken nis gegeven, dat men naar een allecn- I rijdenden locomotief met een steen had geworpen. Een ruit van de rnachi- j ne was verbrijzeld, maar de machinist, 1 die op dat moment niet op zijn plaats stond, was ongedeerd gebleven. Had 1 de machinist op dat moment echter op zijn plaats gestaan, dan ware hij zeer waarschijnlijk ernstig verwond ge worden. Deze steen, een flinke zware straat klinker, is er n.l. met kracht heen ge worpen, waarschijnlijk door oen vol wassene. Een door de politie ingesteld onderzoek heeft echter nog geen resul taat opgeleverd. Waar ook door de jeugd meermalen met steenen naar de treinen woixlt ge gooid, zij hier daarvoor nog eens ern stig gewaarschuwd.

IJmuider Courant | 1924 | | pagina 1