Imuider Courant Visgcherij. Pöensdag 31 December 1924. 2e blad PREDIKBEURTEN Oudejaarsavond en Nieuwjaarsdag. IJMUIDEN. NED. HERV. KERK 31 Dec. 7 uurDs. van Oostrom Soede. Schaalcollecte voor de Kerk. 1 Jan. 10 uur: Ds. Erdmin. ^Bevestiging van een ouderling en een diaken. GEREF. KERK. Dec.7'/, uurDs. Joh. Jansen. Jan. 10 uur: Dezelfde. Docpsgez. Gem. Aid. ProL Bond. Dec. 7.30 uurDs. W. Luikinga. CHR. GEREF. KERK. 131 Dec. 7.30 uur: Godsdienstoefening. - 1 Jan. 10 uur: Hetzelfde. I EVANGELISATIE HOOGEBERG ■^Woensdagavond half achtSamenkomst. Rlonderdagavond half achtSamenkomst. SprekerB. Jenninga. VELSEROORD. NED. HERV. KERK. 31 Dec. 7 uurDs. W. Kroese. 1 uurDezelfde. GEREF. KERK. ji uec. 30 uur: Ds. O. J. Wissink. 1 jan. 10 uurDezelfde. VELSEN. NED. HERV. KERK. 31 Of- uurDs. W. S. van Leeuwen. Kuur Dezelfde. WIJKEROOG. GEREF. KERK. uurde heer L. N. Smelik, van Santpoort. 1 jan. 10 uur: Godsdienstoefening. SANTPOORT. NED. HERV. KERK. 31 Dec. 8 uurProf. Dr. G. A. van den Bergh van Eysinga. Collecte voor Emeriti en hunne weduwen. LOKAAL BETHEL. 31 Dec 6 uur: de heer L. N. Smelik. 1 Jan 10 uurGodsdienstoefening. ATSELIJK NIEUWS. - r&'/~ deelt ons mede, dat 1 Tan. 1925 moeten zijn aangezuiverd de grond- en personeele belasting van bet jaar 1924. Volgens de nieuwe invorderingsbe- palingen wonden geen waarschuwin gen meer verzonden, doch slechts aan maningen waarvan de kosten bedra gen vijf en twintig cent. Bij verdere nalatigheid wordt een dwangbèvel beteekend tegen de be kende onkosten. De staking in het vïssckerijbedrijf. De conclusie van Mr. S. die Vries, Rijksbemiddelaar in het 2e district, inzake de staking te IJmuiden. De Federatie van Transportarbei ders schrijft ons: De eindconclusie van den Rijksbemid delaar inzake Ide zecvisschersstakinig te IJmuiden' i's even onverwacht als zonderling te noemen. Den 13en Dec. liet Mr. de Vries zich inlichten door-de ^besturen der arbeidersorganisaties, welk onderhoud ongeveer twee uur duurde. Met de door Mr. de Vries ge stelde vragen, bleek, dat hij, zooals na tuurlijk vanzelf spreekt, met dit be- drijf niet bekend was. Bij het einde 'der (bespreking gaf de - Rijksbemiddelaar te verstaan, dat la- ter nog een gecombineerde bespreking i zou volgen, nadat door hem ook de 7 reeders eerst apart waren gehoord, r welke laatste bespreking dan ook op 17 December plaats vond, n.l. met drie bestuurders der reedersvereen'igïng. Na dit, naar onze meening allerop- fcpervlakkigst onderzoek in een zoo be- Plangrijk geschil, wordt plotseling de /"eindconclusie van Mr. de Vries gepu- bliceerd, waarin het van „algemeene ■^bekendheid'' wordt verondersteld,, Rdai het visscherijbedrijf in de laatste groote verliezen heeft opgele- verd en dat in de laatste maanden daarin gelukkig eenige verbetering is gekomen." Nimmer worden in het visscherijbe drijf financiëele verslagen gepubli ceerd, zoodat niets van dit bedrijf van „algemeene bekendheid" kan worden geacht. Aannemend d'at in enkele jaren vóór 1924 met verlies wend gewerkt hetgeen zeker over 1923 sterk valt te betwijfelen dan mag toch de vraag gesteld: waarom iginig Mr. de Vries' on derzoek niet nog enkele jaren verder terug, waarin winst en zeer groote- winst werd 'gemaakt. En zoo er in bedoelde jaren verlies was, waardoor ontstond dat dan? Be staan er geen grove fouten en misbrui ken in beheer en exploitatie? Heel 1924 was een best jaar en niet slechts enke le maanden. Maar waar gaan wij heen deze wijze: in slechte jaren mogen zeelieden geen loonsverhooging eischen en in goede jaren ook niet, om dat er slechte aan voorafgingen. De door de zeelieden gevraagde ver- hooging komt per kwartaal over een geheel jaar op ongeveer f 1000.te staan. Een besomming van 7080 ja honderd duizend gulden per jaar en per trawler is geen uitzondering. De gelukkigste matroos of stoker, om van tremmers en koks maar niet te spre ken, brengt gemiddeld, voor dit aller zwaarste en allergevaarlijkste werk, nog geen f 25.per week thuis, maar dan mag er, om welke reden ook, geen reis overgeslagen worden! Dit is Mr. de Vries nauwkeurig voor gerekend. Is de instelling van de functie van Rijksbemiddelaar een zinledige ver tooning of een als emst bedoelde maat regel? In het laatste geval hebben de arbeiders, dien ongevraagd een derge lijk officieel, voor hen grievend advies wordt gegeven, recht op behoorlijke motiveering na zeker in dit bedrijf voorafgegaan grondig onderzoek. De wijze, waarop het onderzoek thans is verricht en de manier waarop hier eindconclusies worden getrokken, moeten onvermijdelijk tot de gedachte leilden, dat hier alleen van een offic- eele methode gebruik is gemaakt om de staking der zeevisschers hij de open bare meening zoo spoedig en zoo radi caal mogelijk in discrediet te brengen. Het motief, dat de staking alleen door Ide IJmuider Federatie werd ge proclameerd snijdt het allerminste hout, daar de beide christelijke bonden en: de moderne bond tezamen nog geen 10 van de bedrijfsgenooten hebben georganiseerd, tegen: ruim 60 de Fe deratie. De loon voorstellen zijn door alle bonden tezamen ingediend, de staking is algemeen en do afkeuring van eenilge bestuurders doet dus noch af, noch' toe aan de feiten. Deze conclusie va/n Mr. de Vries heeft het conflict eerder verscherpt dan nader tot zijne oplossing ge bracht van opvolgen' van hot door den Rijksbemiddelaar gegeven advies kan en zal natuurlijk geen sprake zijn. Zoo lang de reeders Mijven weigeren over de door ons ingediende voorstellen te spreken, zal idle staking op de scherp ste wijze worden voortgezet. VELSEROORD Het R.K. Drankweer-Comilé in de gemeente Velsen heeft evenals verle den jaar weer een propagandablad ver spreid, getiteld Nieuwjaarsstemmen Maandagmorgen werd in de Trompstraat alhier een gezin uit de woning gezet. Het gezin bestond uit vrouw en vijf kinderen. Den geheelen dag heeft de inboedel op straat ge staan, tot die 's avonds naar liet go- meenteterrein werd overgebracht. De kinderen, waarvan het jongste de mazelen- had, werden door buren lief- delijk opgenomen. Ds. G. J. Wissink, predikant Dij de Geref. Kerk alhier, ontving een be roep naar Zwammerclam. Vereeriiging tot bestrijding der T.B.C. STOFGOUD. Leven. Wie steeds in liefde geeft Pin steeds in liefde ontvangt, Hij heeft het hoogste, waar de mensch aan hangt. Hij heeft geleeft! Eenmaal. „Eenmaal is geen maal!" Och, dat men dit zegge Niemand vermetel en roekeloos speel! Is het iets goeds, dan is eenmaal te weinig, Is het iets kwaads, dan is éénmaal te veel. Dankbare vriendschap. Het goed, dat gij een ander doet, Laat rusten in uw stil gemoed, Verhef, hetgeen u wordt gedaan: Met dankbaarheid blijft vriendschap staan. De tijd. Voor den ongelukkige is de tijd lam en verminkt, Maar voor hem, die de vreugde uit volle kelken drinkt, Vliegt dé tijd met krachtiger vlerken dan een arend; VelseroorÜ, 1 Januari 1925. „Prop." VELSEN. In de week van: 1420 December zijn in deze gemeente twee gevallen van roodvonk voorgekomen Arbeidsbemiddeling Velsen. Als werkloos ingeschreven 27 Dec. 1924: 12 timmerlieden; 7 schilders1 wa genmaker; 1 steenhouwer; 1 typo graaf; 1 kuiper; 9 bankwerkers; 2 Chauffeurs; 6 stokers; 1 draaier; 2 loodgieters; 2 plaatwerkers; 1 electri- cien; 2 machinisten; 1 zeilmaker; 1 bakker; 1 sigarenmaker; 16 visschers; 1 vuurwerker, 1 kantoorbediende, 220 diversem De fllmkeurlng in onze gemeente. In het Nieuw Weekblad voor de Cine matografie van 24 December lezen we onder den titel „Ongehoord" het volgende De bioscoop blijft nog steeds voor velen een object om te laten zien, hoe weinig begrip van onze samenleving men heeft. Maar nu mag dit vooreen buitenstaander amusant zijn om op te merken, dat is aller minst het geval met de betrokkenen, die veelal zwaar gedupeerd worden door gril len van verschillende hoogere en lagere autoriteiten, die meer den anderen nog behebt schijnen te zijn met de hiervoor gememoreerde kwaal. Dat in kleine gemeenten, vooral die met veel plattelandsbevolking het kwaad het grootst is, weten we bij ervaring. In grootere gemeenten is men nogal eens ruimer van opvatting, zelfs is dit het geval met personen wier geestverwanten in kleinere plaatsen blijk geven van de grootst mogelijke bekrompenheid. De gemeente Velsen heeft in ons bedrijf een allesbehalve goeden naam. We zijn overtuigd dat de bewoners de gevoelens van hun vertegenwoordigers niet deelen, maar de wroede vaderen hebben zich echte bioscoop vreters getoond. Meer dan in ge meenten waar heel wat omvangrijker bios coop-leven is, wordt er in den raad van Velsen over de bioscopie geredekaveld De heeren schijnen te weinig zaken van belang aan de orde te hebben, dat ze zich zoo graag met theateraangelegenheden be moeien. We weten dat Velsen op belastinggebied vooraan staat en dat autoriteiten doof zijn als er wordt gevraagd hierin eens ver andering te brengen. We weten, hoe men daar indertijd over de filmreclame sprak. En nu bij de behandeling der begrooting moest de bioscoop het weer ontgelden en werd er een voorstel aangenomen, dat verstrekkende gevolgen voor de onderne mers te Velsen en IJmuiden heeft. Na vermelding van de discussie over deze zaak in den gemeenteraad uit onze courant vervolgt het stuk In deze discussie ligt in veel opzichten het antwoord, waarom in Velsen 't den bioscooptheater-eigenaar zoo moeielijk wordt gemaakt. De voorzitter zegt 't hier immers ronduit, dat als 't aan hem lag alle bioscopen ver dwenen. Ziedaar de medestrijders van minister Colijn en wethouder de Wilde, die hun bioscoophaat demonstreeren in de autoriteit van hun functie. De heeren denkea er niet aan, dat honderdduizenden er andere op vattingen op na houden, ze kennen aileen hun eigen meening en als ze durfden Doch wat te zeggen- van een gemeente raad, die zoo maar in een onbewaakt oogenblik eenige ondernemingen waarde loos maakt, die eenige belastingbetalende burgers van hun inkomen berooft, Schandelijk is deze daad van de raads leden van Velsen. Ook over de hier gewraakte film zullen de oordeslen vermoedelijk heel wat ver schillen. De film heeft in vele plaatsen ge loopen, is overal onderworpen geweest aan de critiek van keuringscommissies. Is de heer Schaar er dan zoo van overtuigd dat a! die keurders niet weien wat porno grafie is en dat die wetenschap een privilege van hem is. We gelooven dan ook dat dit slechts een aanleiding geweest is om er weer eens op los te slaan. En laten we n eens aannemen, dat deze film inderdaad niet door den beugel kan, dan zou 't toch billijk zijr. om de keurings commissie naar huis te sturen en niet om door een onbekookt besluit, waarvan men de gevolgen niet onder oogen heeft gezien, kapitalen waardeloos te maken. De gemeenteraad van Velsen had'teens moeten probecren om op die wijze b. v. de slagers of de kruideniers te tref'en, dan zou men eens wai hooren. Merkwaardig is 't bij oorbeeld wel dat een der leden, die meegeholpen heeft om hier eenige be drijven te vernielen even eerder verzocht heeft om een route voor autobushouders te wijzigen, omdat die menschen schade ondervinden. Een meneer die tegen z'n zin in een bioscoop verzeild geraakt, daar dus met een vooroordeel zit, woriclt gezag toegekend, doch iemand die bekent we bedoelen den heer Schilling dat hij nogal eens in de bioscoop komt en op grond daarvan verklaart dat men overdrijft, schijnt men liefst niet te volgen. Voor de zooveelste maal zien we dus dat in het land der blinden één-oog koning is. Dat op alle mogelijke wijzen moet wor den gepoogd deze Russische maatregel te niet te doen, staat vast. En dat pogingen in dezen geest zullen worden gedaan is voor ons niet aan twijfel onderhevig. Gas of Electriciteit? Men schrijft van hier aan Hl. DM.: I Bij het bouwern 'der woningen van cle verschillende woningbouwvereenigin- i gen in deze gemeente, werd de bepa- j ling gemaakt, dat in deze woningen i voor verlichting geen gas mocht wor*- den gebruikt, doch alleen electriciteit. Of hierbij de bedoeling heeft voorgeze worden gelaten, feil is, dat. men ver plicht was het dure electriscb licht tc nemen. Over deze kwestie is in de vergade ringen der bouwvereenigingen her haalde malen besproken zonder dat evenwel een oplossing kon worden aan de hand gedaan. Thans 'heeft echter een der bewoners de stoute schoenen aangetrokken en is overgegaan lot het laten aanleggen van gas voor verlichting, teneinde een prin- cipieele beslissing in dezen uit te lok ken. Met belangstelling wordt deze beslis sing tegemoet gezien, daar hiervan zal afhangen, of dit eene geval door meer zal worden gevolgd. Wij zijn er van overtuigd, dat vele bewoners reeds lang van plan waren hiertoe over te gaan, vooral omdat, on danks alle verzoeken en protesten, het P.E.N. niet genegen is tot verlaging der prijs van de electriciteit over te gaan en de onbillijke meterhuur, ook veler ontstemming heeft gewekt. DRIEHUIS. Bij de Zaterdag door (den archi tect J. Martijnse te Ov-erveen gehou den aanbesteding voor het bouwen van een dubbele middcnstan'dsiwoning, was laagste inschrijver de heer C. M. Blok alhier met f 10192. OFFICIEELE MEDEDEELINGEN. Met het 3e elftal is ingeschreven voor de wedstrijden om den Stads Editie beker. Wedstrijden voor Zondag 4 Januari. E. D. O.Stormvogels I te 2 uur Stormvogels I!A. F. C. II te 2 uur Storrpvogels lil geen wedstrijd Stormvogels IV—Zantvoort III te 2 uur V. S. V. lil—Stormvogels V 12 uur Stormvogels VI V. S. V. IV te 12 uur. INGEZONDEN. Geachte Redactie. In uw blad van Zaterdag 27 Dec. vond ik onder bronvermelding van Hl. DM. een stuk, voor Velsen van groot belang, inzonderheid voor de inwo ners van het Zuidelijk deel dezer ge meente. Echter het behoeft nog eenige aanvulling en verduidelijking. Menig aandachtige lezer zal reeds vragend de schouders hebben opge haald na het lezen van den titel van genoemd stuk, „De Bloemendaalsche vuilnisbelt onder Velsen." De puntjes gaven er mede aanleiding toe Terecht, lang niet alle Velsenaren zijn met dit feit ingewijd. Ook beseffen maar zeer weinigen, dat Bloemendaal reeds jaren -kosteloos gebruik maakt van Velsen's Bloemendaalscheweg door haar af en toe optochtachtige vuilniskarren. Meermalen staan deze èn file in een bijna haaksche bocht daar ter plaatse (de afsluithekken moeten daar ontsloten en gesloten wor dien) ien veroorzaken dan een verkeers stremming, zelfs niet gevaarloos. Zooals gezegd, Bloemendaal kocht, (liet koopen, door een Velsenaarj in 1908 een terrein in de gemeente Velsen, ter stichting van haar vuilnis belt, Alle Bloemendalers glunderden bij dit wijs en vernuftig besluit, waarbij vuil en afval verre kon gehouden wor den van deze natuurschoonrijke ge meente en Velsen slikte het. Nu deed zich eöhter onlangs een eigenaardig geval voor. Een Velsenaar, veehouder, eigenaar van aangrenzende gronden van genoemde belt, wilde op zijn Vel sensche grond een huis doen bouwen, teneinde bij zijn bedrijf te kunnen wo nen. De vergunning werd hem echter geweigerd op grond van het feit, dat daiar een vuilnisbelt aanwezig was, een en ander op advies van Velsen's Ge zondheids commi ssie Wij hebben alle respect voor dit ad vies, want het is logisch. Ook vtinden wij het logisch,, dat var kenshokken, mestfaalten en andere on welriekende, de gezondb ei d sch a d e nd e aangelegenheden moeten verdwijnen uit de onmiddelijke nabijheid van be bouwde kommen; niet-logisch vinden wij het, dat uitbreiding en bebouwing eener gemeente wordt belemmerd door het aanwezig zijn van een vuilnishoop en dan nog wel van een naburige ge- gemeente. Misschien is dit den aardig kluifje voor Velsen's raad als er eens agenda- vulling noodig is. Tenslotte nog dit: Blijven we toch ontvanger van buurvrouw's vuilighe den, dan zou het toch o.i. niet meer dan billijk zijn, diat buurvrouw ook haar portie betaalt aan het onderhoud van genoemd weggedeelte: Het bestaande rook- en brandverbod bij oostenwind is thans tijdelijk gewij zigd, in dier voege, dat niet gebrand mag worden dan in een oven met een Deze wolkenkrabber is er nog niet, maar is wel dringend noodig. Het vetaclitige huisvuil moet nu tij delijk verrotten, waarvan de stank nog ondraaglijker is dan verbran dingslucht. Het rattenaantal vermeerdert bij den dag en het is overbodig tc schrijven, wat dit zeggen wil. Ook kraaien en an der ongedierte is er zoo overvloedig als nooit te voren. We hopen dus dat Gedeputeerde Sta ten en de gemeente Bloemendaal liet. niet bij theoriën zullen laten en Velsen ook eens aandacht aan een en an dei- zal schenken. Dankend, G. J. Nieuwpoort, Santpoort, Open brief aan de Vereeniging van Reeders van Visschersvaartuigen. M. M.! Tot onze groote verwondering ont ving onze firma een kennisgeving van uwe vereeniging, inhoudende de me- dedeeling, dat. we voor een jaar zon den geboycot worden, indien wij den moed zouden hebben werkzaamheden te verrichten of leveringen te doen aan de zoogenaamde kleine reeders. Van terzijde vernamen we ook dat een gelijke mededeel ing is gedaan aan verschillende zakcnmcnschen Gaarne vernamen wij, op welke gronden- zij een 'dergelijke kennisge ving aan de burgerij durft te zenden. Of gaat het ook hier: macht boven recht? i Wat hebben wij als treringdo^ n uit te staan met. een geschil, hetwelk bestbat tusschen u en de opvarenden! Dit zijn zaken, die gij persoonlijk met. de werknemers hebt te behandelen. Wij beschouwen het als een groote fout uwerzijds, om daarin verschillen de zakenmenschcn te betrekken. Deze sta'an daarbuiten, en zullen daar in de toekomst de dupe van worden, indien ze althans aan uw dwingelandij ge hoor geven. Want wanneer 'de nering doenden zich door u laten misbruiken, dan volgt natuurlijk dat ze later ge boycot worden door de werknemers. En ze alzoo de kans hebben om steeds in de conflicten tusschen Reeders en schepelingen betrokken te worden, wat in geen enkel opzicht hun belang me debrengt. Wat zoudt gij, heeren Reeders, zeggen, indien wij ons in uwe zaken mengden? Neen, heeren, zoo moet het niet en zoo zal het ook niet gaan. Voor uw dreigementen gaan niet allen uit den weg. En die dit doen, zullen! -dit zeker noodgedwongen doen, buigende Woi' uw macht. U gelooft toch zeker niet, dat gansch IJmuiden er is enkel om u? Indien dit zoo is, dan raden wij u aan, om uw verouderde bril af te zet ten en deze door een nieuwe t.e ver vangen, waardoor gij een meer ver helderden blik krijgt op de veranderde toestanden. Daarom, mijne heer-m, laat uw boycot-manie varen en leert recht te doen, dan gaat gij in de goede richting. En bedenkt, dat we er zijn om en voor elkander. U, mijnheer de redacteur dankzeg gend voor de plaatsruimte, De N.V. Zeilmakerij en Han del in Scheepsbehoeften v/h. P. de Raadt. Waterstand IJmuiden. Januari 1925 H. water L. water Dagen v.m. n.m. v.m. n.m. 1 E.K. 7.47 8.14 315 3.44 2 8.43 9.14 4.09 4.37 3 9.47 10.25 5.06 5.37 4 10.57 11.36 6.15 6.46 5 0.00 7.26 7.53 6 0.41 1.04 8.32 8.50 7 1.30 1.45 0.26 9.40 t.en het niet zoo bijzonder, floreerende electrisch bedrijf wat vooruit te 'helpen, j schoorsteen van ten minste 16 meters kan gevoegelijk buiten beschouwing i hoogte. Eindelijk heeft men de oorzaak der ziekte ontdekt, waaraan in het be gin van den herfst zooveel visschers, die op of bij het Frische Haff werk zaam waren, geleden hebben. Niet de koude temperatuur, die destijds heerschte, niet de vergiftige gassen, die volgens Fransche lezing de Duitsche chemie voor een volgenden oorlog ge maakt had, en die bij ongeluk in het Haff gekomen waren, zijn de schuldi gen. Het onderzoek heeft vastgesteld, dat de oorzaak te zoeken is in het fa briekswater, dat door de daar ter plaat se bevindende industrie, in het Haff ge loost werd, en waarin zich vergiftige bestanddeelen bevonden, die de scha delijke uitwerking hebben voortge bracht. De Fransche sardine-visscherij heeft dit jaar slechts een derde van de vangst van verleden jaar opgebracht. De conserveer-fabrieken hebben den hoogen prijs, die gevraagd werd, niet kunnen betalen, waardoor de hoeveel- heid visch in blik bijlangena niet in de

IJmuider Courant | 1924 | | pagina 5