ORGAAN VOOR DE G! NTE No. 19 Verschuilt Woensdags Zaterdags Za tordag 3 Januari 1935 10e Jaargang^ IJMUIDER COURANT lOnnementiprijif I.per 3 maanden, franco per poitfl.35 onnementen worden aangenomen aan het Bureau cn bij de tnten. Tot plaatien van advertentiën van Buiten de gemeente LSEN in dit blad ia uitfluitend gerechtigd het Advertentie- tau P. F. C. ROELSE, IJMUIDEN. Advartentiën uiterlijk in te zenden JENSDAQ tot 0 uur v.m. en VRIJDAOS tot 4 uur n.m. Uitgave van de N. V. UITOEVERS Mij. .IJMUIDEN" ADRES VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE N. V. DRUKKERIJ SINJEWEL - Willemsplein 11 Telefoon 153 IJmuiden Ingezonden mededeelingen 40 ets. per regel Advertentieav.I t.enm 5 regels f 1.—, iedere regel meer 20 cta. Compact gezette advertenties van 11 en m 5 regels f 1.25, iedere regel meer 25 ets. Kleine advertenties en familieberichten zoomede vereenigings advertenties uit de gemeente, uitsluitend bij vooruitbeta ling, van 1 tot en met 5 regels f 0.75, iedere regel meer 15 ets. Bij niet contante .staling worden de gewone prijzen berekend. Advertenties „adres bureau van dit blad" 10 ets. extravoor bezorging van op advertenties ingekomen brieven, d wordt 10 ets. in rekening gebracht Bovenstaande regelprijzen worden melÜ 5 cis, verhoogd voor advertenties van bulten de gemeente Velsen TAM DEN WACMHOMEN. fang, I gees akerij iL«t De nieuwe tijd. r is een tijd: van oorlog en van vre- van uitroeien en van planten en er en overgangstijd. Dat is de tijd van tgen- en eggen. Na de oorlogsjaren i>en we den tijd gekregen van inoe- 'osheid. van vrees voor wereldon- n onverschilligheid ook. van dolle pretmakerij en reeg de overhand. Men van nemen, zoolang men De wereld zette zich aan haar gal- naal. In '24 is er duidelijk een ken- ng in de geesten gekomen. Er is niet veel hersteld, maar er is meer it, geestdrift en idealisme gekomen, vrachten, die voor het wereldherstel dzakelijk zijn. aarom gaan we met meer moed p het nieuwe jaar in. Op ieder ge- l is er een zoeken naar nieuwe ba- Men hoopt, dat de toekomst zal ogen een nieuwe wereld niet door d en goud maar door zedelijke be- jelen geleid. In die nieuwe wereld de een den ander niet onderdruk- er zal leiding, geen overheer- ng zijn, gehoorzaamheid en geen eTwerping. Door die wereld zal langer de stinkende, vuile mod- stroom van zedelijke ongerechtig- en gaan. Niet langer zal in donke nacht van volkenhaat het vreese- 3 oorlogsvuur opvlammen, maar de ven vrede en welwillendheid tus- 11e rassen en volken zal altoos Niet langer zal ieder liet zij- _ken, al gaat het ook ten koste eieren, maar eindelijk zal men 'n .aio van belangen vinden en in- dat men niet gelukkig kan zijn, een ander lijdt. De een zal niet >r bezitten dan honderd en duizend :eren, die weinig meer dan wat e plunje en armzalige meubeltjes ben. '/e zien al een schamperen glimlach deze toekor istverwachting. Dat '25 ons niet brengen en geen enkel r, dat komt. De wereld is immers ijk aan een arme, dorre hei; daar- l kan men niet vruchtbaren, rijken nd maken met een grooten oogst, nhmwo tijd zal gelijk zijn aan den eöl Na een bloeitijd komt weer het vaf en na verval weer de bloeitijd, is beweging en tevens stilstand, nal's bij het ronddraaiende wiel, in de lucht hangt. 'éij willen ons gezond verstand ge dijen en daarbij onze idealen niet Iliézen. De wereld is gelijk aan de iderzee, die gedempt zal worden, irbij zullen groote fouten gemaakt -den en de tegenslagen zullen ko- u en zijn er reeds geweest. Het -k zal ook niet in zulk een snel tem- voltooid worden, als men heeft ge- ht en verwacht. Een deel van het ;'k zal vernietigd worden door het véld van stormen en golven. De zee een machtig hear en laat zich niet makkelijk verslaan. Er kan wel 'n i van stilstand komen, waarin een (gelijke regeering geen geld meer iöjgeven voor het kostbare werk. '.nftoch zal dit werk voltooid wor- kis er maar enkele manner van lead en den wil zijn en deze ener- ken gesteund worden door het volk, warm is en blijft voor de schitte- ide onderneming, de verovering van nieuw, rijk gewest niet door het lard maar door den arbeid van )fd en hand. Zoo zal ook aan den ïw van een nieuwe wereld gewerkt rden. Al golft nog sterk en wil'ct ik het water der Zuiderzee, een in deel van het werk is al voltooid. o het werken aan een hoogere be- g Ting, een betere wereld van vroe- I fceuwen niet vergeefsch geweest. I ereformeerde geleerde, Prof. Ba l-s.', die zeker niet al te optimistisch r de menschenwereld dacht, .reef eens: Over het algemeen zijn de zeden zacht; slavernij en lijfeigenschap stapels, schavotten, pijnbanken en folterwerktuigen zijn afgeschaft". In het laatste jaar is met lente- krachten gegroeid een beweging voor! ontwapening, miilioenen strijden voor een nieuwe gemeenschapsorde, velen voelen zich medeverantwoordelijk voor den loop der dingen in de wereld, bij jongeren openbaart zich een strijd bare religie en verblijdend is de toe nemende hoop, waarvan de dichter zoo vroom cn schoon zingt: O tijd, die komt hoe ver uw werkelijkheden Nog weg zijn van dit schemerig bestaan, Hoe ver de wegen uit dit heilloos heden Naar 't heilig land van uw beloften gaan Gij woont bij ons, gij weeft door al de nachten, Die ons de dagen zijn, uw zekerheid, Gij zijt het stralend doel onzer gedachten, Gij zijt de ster, die onze ziel geleidt. We hebben reden, maar hebben wij ook recht, om te klagen en te toornen, dat er op aarde nog geen vrede en ge rechtigheid wonen? Zijn wij wellicht de trouwe en vurige strijders daar voor? Het is ook in het nieuwe jaar onze roeping, om betere' strijders te wor den, niet dan anderen, die gedachte moeten we zoo ver mogelijk houden, maar dan we zelf tot nu toe zijn ge weest. Het nieuwe jaar komt met wenschen en beloften maar het komt tot allen ook met roeping. Alleen dan zal het jaar nieuw zijn, als we zelf nieuw worden. Er zijn verschillende idealen, verschil van werkkring en van gaven, maar daarin komt tot allen de roeping, om de wereld veiliger, vrediger, ge lukkiger en zuiverder te maken. Niet wat we zullen ontvangen, maar wat we voor anderen willen en zullen 2ijn, bepaalt de waarde van het ko mende jaar. Het is een oude waarheid, honderdmaal al verkondigd, maar goud blijft goud. Heil en zegen zal er voor ons in '25 zijn, als we zelf heil en zegen brengen. Zoeker Den compromis-tijd. De Tijdcommissie is tijdig met haar onderzoek naar voor- en nadeelen van den zomertijd klaar gekomen en met haar advies op grond daarvan. Zij heeft een uitvoerig rapport opgesteld, dat een knap stuk werk is, waarin de strijd over den tijd zoo objectief moge lijk wordt beschouwd en beoordeeld. Er is over den zomertijd al zooveel ge sproken en geschreven, dat wij het hoofdstuk over de bezwaren tegen en de voordeelen van den zomertijd maar laten rusten. De commissie maakt een aardige opmerking over het groote verschil tusschen den astronomischon middag en den middag van den leefdag voor den stedeling. Het midden tusschen op staan en naar bed gaan valt voor velen niet om 12 maar om 3 uur. Er zijn ook niet weinigen, voor wie dit uur nog later gesteld moet worden, die om acht uur opstaan en om twaalf uur naar bed' gaan. Die leefwijze in afwijking van de natuur wordt eenigszins goéd gemaakt door den zomertijd. De meer derheid der commissie wil dezen daar om ook behouden. Ze heeft gezocht naar een regeling waarbij de voordeelen van den zomer tijd zooveel mogelijk behouden blijven en de nadeelen eraan verbonden weg genomen worden. Dat lijkt een zoeken naar een vierkanten cirkel, een waden door een sloot zonder nat te worden. Maar de commissie heeft toch een vrij bevredigende oplossing gevonden. Zij wil ook voor ons land in plaats van den Amsterdamschen den West-Euro- peescben tijd invoeren; deze is twintig minuten' later dan de eerste. Hét zal dus in den winter twintig minuten eerder donker zijn, maar 's morgens i verdwenen; bloedwraak, godsoor- ook twintig minuten eerder licht wor len komen niet meer voor; brand-I den. Het een weegt vrijwel tegen het ander op. Daarbij blijft echter de zo mertijd gehandhaafd, deze geeft dan echter, vergeleken bij den tegenwoordi ge niet een uur, maar veertig minuten vervroeging. Dat is een voordeel, om dat de bezwaren tegen den zomertijd bij den landbouw in de eerste twintig minuten het zwaarst gelden. Immers daarna wordt het al lichter en droger. Bovendien wil de commissie niet in be gin April maar in het eind van de maand den zomertijd invoeren en de bezwaren der buitenmenschon gelden juist het meest in de eerste weken en worden dus gedeeltelijk weggenomen. liet, is een compromis-voorstel; bei de partijen moeten iets toegeven. Ge heel tevreden zal geen enkele partij zijn. Maar de voordeelen van der. zo mertijd blijven toch voor een goéd deel en de nadeelen worden voor een groot deel weggenomen. Dit lijkt ons de bes te oplossing. Als ze aangenomen wordt, zal de vervelende strijd om den tijd ge ëindigd zijn en niet ieder jaar opnieuw de stedeling zich ergeren over de „dom me" vooroordeel™ van don boer tegen den zomertijd noch de buitenmonsch den stedeling verwenschen, die niet een uurtje eerder wil opstaan met be houd van den normalen tijd cn hem daarom dwingt met het werk te begin nen, als het land daarvoor nog niet ge schikt is of de zon nog geen licht ge noeg geeft. We hebben tegenstellingen genoeg in ons volk; die tusschen stad en land behoeft er niet bij te komen. Zij heb ben elkaar beiden noodig. Het land de stad, het centrum van handel, voort gezet onderwijs, van kunst en weten schap; maar de stad ook het land, dat vooral voor alle levensmiddelen zorgt, die de mensch noodig heeft Men zou de stad het hoofd van het land maar ook zijn maag kunnen noemen. Het land is daarentegen het stel stevige werkhanden. Wat nog niet zeggen wil. dat de stedeling niets doet dan denken en eten en de buitenmensch niets dan werken! Als de regeering het voorstel van de Tijdcommissie overneemt, heeft dit een goede kans aangenomen te worden en zal de tijdoorlog geëindigd zijn, al zal er nog we4 eens een vijandige uiting ge hoord worden. I Liefdadigheid der postzegel. Een van de beste proefnemingen naar het intellect van het kind, bestaat uit de vraag naar de kleur van eenige der meest gebruikte postzegels. De lo- ketambtenaar, afdeeling postzegels, zal die vraag wel kunnen beantwoor- j den, maar verder zullen velen er zich mee vergissen grooten zoo goed als kleinen. De kleur der postzegels veran dert toch telkens. De zegel van tien cents waarde heeft binnen twee jaar bijna alle kleuren van den regenboog gehad. De Oranje- jnbileumzegei, de wijnroode kunste naarszegel, de vuurroode zegel van den luchtpost, opdrukzegels in blauw, groen, verschoten rood en flets groen, dan de gewone grijze en rose zegel. De postzegelverzamelaars kunnen hun hart ophalen en hun albums vullen met al die verandering van kleur. Thans is als gelegenheidszegel uitge geven zegels met frankeerwaarde van 2 cents, die 4 ets. kosten, die met fran keerwaarde van 7'l2 ets., die 11 ets. en die met frankeerwaarde van 10 ets., die 121/. ets. kosten. De zegel met verhoogden prijs voor noodlijdende kunstenaars beeft niet veel succes gehad. Het publiek voelt niet veel voor kunst en nog minder voor kunstenaars. Het is overtuigd dat die hun tijd maar nuttiger moesten besteden, dan zouden ze geen gebrek lijden en dat ze bovendien erg ver kwistend zijn en vandaag rijk en mor gen weer arm zijn. Kunstenaars zijn immers doordraaiers. Ze sterven allen arm, ook al hebben zij schatten, ver diend. Er zijn ook vele nullen bij, die meenen miskende geniën te zijn en die veel beter gedaan hadden, bakker, smid of timmerman te worden. Voor dat lichtzinnige, zorgelooze volkje heeft men niets over. De opbrengst van den weldadigheidszegel voor de arme kunstbroeders was dan ook gering, een paar duizend gulden, niets dan een aalmoes voor een enkele. De weldadigheidszegel, die de vori ge week verscheen, vliegt daartegen weg. Voor al in de groote steden zijn er onmiddellijk zeer velen van verkocht. Het doel is 'het publiek sympathiek. De „meerwaarde" is voor het kind. Het gaat niet om groote bedragen. Met iederen postzegel, dien men koopt, geeft men 2, 3'/. of 2'/3 ets. voor het kind. Het kind.neemt in het hart der meeste menschén een groote plaats in. Met een beroep op het meelijden voor het kind kan men wel geld los krijgen. Een kleine bedelaar wordt niet licht weggestuurd met ledige handen. Voor een kinderfeest willen de meest™ graag het hunne geven. De bleekneus jes uit de steden vinden in de zomer maanden bij vele goedhartige buiten menschon gastvrijheid. De opbrengst van dezen zegel komt ten bate van in stellingen, die voogdij- en regeerings kinderen verzorgen. Deze instellingen lijden ook al onder het bezuinigings- streven der regeering. Hunne subsi dies zijn aanzienlijk ingekort. Zij kunnen daarom niet meer 7.00 goed en zooveel helpen als vroeger. Hun zorg strekt zich uit over kinderen, die ouders hebben en toch aan weezen ge lijk zijn. Het zijn meest kinderen, door hun ouders verwaarloosd oi mishandeld en daarom door de regee ring aan het ouderlijk gezag en de ouderlijke „zorg" onttrokken. De teekening van dezen weldadig- heidszegel is gemaakt door Georg Rue ter. Het idee is mooi: een vriendelijk kinderkopje, omringd en beschermd door engelenwieken. Zegenend en be hoedend houden twee engelen hun handen boven zijn hoofd. Van 15 Dec tot 15 Jan. is deze zegel aan de post kantoren verkrijgbaar. Wanneer men alle Nieuwjaarsgelukwenschen, kaart jes, prentkaarten, briefkaarten cn brieven eens met dezen zegel beplakte, zou dat al een mooi sommetje vormen Op de kantoren vallen immers tegen den eersten dag van het nieuwe jaar miilioenen stukken te WSrwerken.Dan vvenscht men vrienden en kennissen niet alleen heil en zegen, maar brengt daarbij tevens wat heil en zegen aan kinderen, wier ouders hun tot onheil en vloek zijn geworden. GEMEENTERAAD VAN VELSEN. Dildagavond vergaderde de gemeen teraad. Aanwezig alle leden. De Voorzitter doet mededeeling van de ingekomen stukken. Een adres van de ouder-commissie van school A, waarbij verzocht wordt de voordracht van B. en W. tot reor ganisatie van de M. U. L. O.-school A aan te nemen. De heer Tusenius vraagt wanneer deze zaak aan de orde komt. Spr. had gedacht dat er haast bij was, maar 't schijnt van niet. De heer Landeweert zegt dat er zoo'n geschrijf in de pers over is en dat de gemoederen zoo warm zijn, dat spr. de zaak nog wat had willen aanhouden. Waar echter de meeningen der raads leden voldoende bekend zijn, zou spr. w illen dat de zaak van school A maar bleef, zooals die thans is. Tot 1930 kan de toestand zoo blijven. De heer Schilling (tot den heer Tu senius): Als u ooit een overwinning hebt behaald, dan toch zeker deze. De heer Landeweert zegt dat men in 't college van B. en W. wat ongerust was over 't aantal van 500 leerlingen, waar niet boven gegaan mag worden. Als wij dus zorgen, dat er niet meer dan 500 leerlingen op deze school zijn, kan de toestand tot 1930 zoo blijven. De heer Roelse vraagt den wethou der dan te bevorderen, dat de ouders van kinderen, die de andere lagere scholen in de gemeente bezoeken, we ten* dat er gelegenheid voor u. 1. o, is. De heer Visser spreekt in gelijken geest. De heer Tusenius is daar ook voor, mits dit de bedoeling heeft dat het peil van het onderwijs op de lagere scholen wordt verhoogd en niet het peil van het onderwijs op de M. U. L. O.-school verlaagd. De heer Visser: Natuurlijk. De heer Groeneveld bepleit de spoe dige totstandkoming van het centrale zevende leerjaar op alle scholen. De heer Vermeulen vraagt wat de ri- nanciëele gevolgen van deze oplossing zullen zijn. De heer Landeweert zegt dat er steeds den schoolhoofden op de gelegenheid voor het u. 1. 0. wordt gewezen. Finan- ciëele gevolgen zal het voorstel niet hebben. De heer Schilling is er tegen om de zaak nu zoo maar af te maken. Spr. zegt dat d© kinderen van de andere scholen niet de gelegenheid zullen hebben om op de U. L. O. school tc ko men, daar deze school vol zal komen van kinderen uit de buurt. De heer Landeweert zegt dat de toe stand altijd zoo geweest is en dat er voor het u. 1. 0. voor alle kinderen even veel gelegenheid is. Spr. vraagt waarom men een aantal ouders voor het hoofd moet stoot™. De schoolbevolking van school A is in doorsnee niet anders dan op andere scholen. In 't belang van het neutrale onderwijs is spr. er voor den toestand zoo te laten. Met 1110 stemmen besluit de raad zich dezen1 avond niet over de kwestie uit te spreken. Ingekomen is voorts een schrijven van het bestuur der Vereeniging voor lager en meer uitgebreid lager onder wijs op Gereformeerden grondslag te IJmuiden, waarbij wordt medegedeeld dat de bij raadsbesluit varf 15 Juli toe gestane gelden voor het maken van eene brandtrap en eene waterdoor spoeling voor privaten en urinoirs in de Groen van Prinstererschool in het bedrag voor 'dé gewone exploitatiekos ten kunnen worden gevonden. Beslo ten wordt bedoeld raadsbesluit in tc trekken. Op liet verzoek van de Dames-gym- nas-tiekvereeniging Gratia te Velscr- oord om één avond per week gebruik te maken van de gymnastiekzaal en de daarin aanwezige gymnastiektoe- stellen van school D aldaar wordt gun stig beschikt, alleen de bruggen zullen niet mogen worden gebruikt. Goedgekeurd wordt het voorstel tot verlenging der benoeming van J. H. v. Dalen als tijdelijk leeraar in de Engel- sche taal aan de Visscherijschool tot 31 December 1925. Aan de orde zijn de benoemingen. Benoemd worden tot leden van het Schaalarmbestuur de heeren J. Mcl- gerd en H. Mulder; tot lid van het R.K. Burgerlijk Armbestuur de heer Th. Dam; tot leden der commissie van overleg voor de ambtenaren de heeren A. ten Broeke en P. F. C. Roelse; tot leden der commissie van overleg voor de werklieden de heeren1 C. P. J. Maas en W. F. Visser; tot leden der commis sie v an overleg voor de politie de hee ren J. P. Nijssen en D. F. G. Schilling; tot leden der Schouwcommissie de heeren C. Diependaal, J. Goedhart, F. Heeremans, J. P. Nijssen, D. Meijer, .1. E. Sluiters, W. Davidson en G. P. Lan- gendijk; tot leden der reclamecommis sie inzake vergunningsrecht de hee ren B. G. Schuitenmaker, W. C. War denaar en J. Zwanenburg en tot plaats vervangende leden de heeren G. P. Langendijk en W. F. Visser; tot leden der commissie van toezicht op de Rijks Hoogere Burgerschool de heeren P. J. de Waard (Pater Alexander) en Ir. J. A. Ringers. Na deze benoeming zegt de heer Tusenius dat hij gehoord heelt dat men ontevreden was over de tweede voordracht. Spr. heeft niets tegen den tweede voorgedragene, Dr. Hanneman, maar dit was een voordracht van de commissie. Hier wilde rechts weer een

IJmuider Courant | 1925 | | pagina 1