Onze Opruiming JOH. OE WAARD S J-G. CRAMER Jmuider Courant IBONT^ Spaar- ra Voorschotbank Boaz Alle Bankzaken. Bontmantels Bontheiden Bontkragen H. j. Wijkhuizen NATIONALE BANKVEREENIGING ZIET ONZE 4 ETALAGES Mededeeling. I Is het einde goed geweest? Van het standpunt van den Overzichtschrijver zeker wel. Een zeer korte agenda en lank zij de vriendelijke attentie van den raadsvoorzitter hadden we be licht gekregen dat de zitting zou aan- angen met een besloten zitting, zoo- iat we voor een uur ledigheid ver schoond zijn gebleven. Uw gezondheid WYBERT Speciaal verkoop vas Ged. Oude Gracht 49 I Kapitaal f 10.000.000 - Beaerre 12.200.000 is in vollen gang! Profiteert nog heden van onze zeldzame lage prijzen. Alles schermt met prijsverhoogÜDgen. Nntsspaarbank Saterdag 3 Januari 1925. 2e blad De Raad van Beheer der IJmuider 'want deelt hierbij mededat met pang van heden tot directeur redacteur benoemd de heer Q. Voet. De hoofdartikelen en andere stukken ellen voortaan niet onderteekend orden, zoodat de ongeteekende stukken is van de redactie zijn. RAADSOVERZICHT. Zitting van 30 December 1924. Eind goed al goed. Dat in de besloten zitting wel over /eiserbeek gesproken zal zijn, is uit JÜen aard' slechts een vermoeden van En als een ietwat komisch slot als Aen goed einde te beschouwen is, dan ys ook in dit opzicht het einde goed ge weest. We denken: hier aan den stof wolk, die opgejaagd is over de reorga- nisatie van school A en in deze slot-r zitting van 1924 kwam de Wethouder van Onderwijs mededeelen, dat reor ganisatie niét volstrekt noodig is, want dat de wet toelaat, dat de huidige toe stand tot 1930 bestendigd kan blijven. Rijs allereerst de vraag, waarom de wethouder deze mededeeling zoo lang achterwege heeft gehouden? Was dit niet bekend toen de reorganisatie aan de orde werd gesteld En treedt ook de vraag naar voren of deze mogelijkheid niet bekend was aan de vele onderwijs- r specialiteiten, die ons de laatste dagen ^met ellenlange vertoogen van hun in zicht hebben kennis doen nemen en waarbij van zekere zijde niet ge schroomd is politieke overwegingen meer te doen spreken dan onderwijs- belangen. Doch dit was niet het eenige, noc.li het meest komische slot van de zitting. Het koddigste was, dat de Wethouder van Onderwijs verzocht te stemmen over de vraag of men de bestaande toestand aan school A tot 1930 zou be stendigen dan wel of men op reorgani satie bleef staan. Bij aanneming van het eerste voor stel zou ook in latere zittingen niet meer althans in de komende ja ren over de reorganisatie gesproken of geschreven behoeven te worden, doch niet deze vraag werd door den voorzitter in stemming gebracht, doch de vraag of men de reorganisatie thans in bespreking zou nemen, dan wel aan houden, waarna tot aanhouding be sloten werd. We zijn lichtelijk nieuwsgierig, wat hiervan het resultaat zal zijn. De te genwoordige toestand toch moge niet naar het genoegen zijn van sommige- raadsleden, die de reorganisatie heb ben aangegrepen tot bevrediging van politieke inzichten, indien geen reor ganisatie-plannen noodig waren ge weest, zou de stofwolk vermoedelijk niet zijn opgejaagd, omdat het mee- rendeel der raadsleden en bijzonderlijk de belanghebbende ouders der leerlin gen met den huidigen toestand aan school A tevreden was. Waarnu de toestand tot 1930 onge wijzigd kan blijven, indien het aantal leerlingen niet boven de 500 stijgt, waarvoor maatregelen te nemen zijn, zal de drang naar directe reorganisa tie dus in een geheel ander licht ko men te staan, in het licht n.l. dat men a tort et travers aan school A de zoo genaamde bevoorrechte positie wil ontnemen.' Vol verwachting klopt het hart van den Raadsoverzichter, INGEZONDEN. Buiten verantwoordelijkheid der redactie. schap geschreven en de eerste feminis ten deden haar best, om het eeuwig vrouwelijke ook in haar uiterlijk uit te. bannen. Thans wordt in schoone woorden het moederschap door een Mevr. Roland Holst verheerlijkt, Ook in Christelijke klingen is men warm gaian ijveren voor gelijkberechtigdheid van man en vrouw en voor de vrijheid van vrouwenarbeid. In het begin van het feminisme stonden vrijwel alle Christenen evenals andere conserva tieven daar lijnrecht tegenover. Hiet is vrij wat beter, dat een meisje leert 'en nuttigen arbeid verricht, dan dat ze thuis wat rondloopt te wachten op een huwelijkskans. Gelukkige hu welijken worden daardoor zeker niet geboren! En de .vrouw eischt al krach tiger, dat zij voor gelijken arbeid ook gelijk aan den man beloond wordt, op dat haar arbeid de loonen niet druk ken. Wat de schrijver zegt van de verhou ding tuisschen de beide geslachten in zijn Postkantoor, kan ik niet beoordec- len. De Torenwachter staat te hoog, om in ieder bijzonder geval te kunnen zien. Maar over het algemeen ziet hij deze slechte gevolgen van samenwer- i king tusschen beide geslachten niet. Hij zou dan ook gerust zijn dochter op Een waarschuwend woord tegen het feminisme. Indien men het blad van 20 Decern- her. 1924 leest zou men de indruk krij- 5 een kantoor laten werken. Gelukkig gen of hetgeen Mej. de Holl in het is er bij de meeste jonge mannen wel Tijdschrift voor Nijverheidsonderwijs zooveel respect voor de vrouw, dat zij schrijft de zuivere werkelijkheid van 't1 feminisme in ons land weergeeft, 'de toestand is echter geheel anders. Door het invoeren van vrouwelijke krachten wordt ten eerste het loon gedrukt, de werkeloosheid vergroot, de' kans voor een meisje om te huwen verminderd en de achting voor de vrouw gaat verloren. Ik ben ruim 26 jaar op een Postkan toor werkzaam en wat ik vroeger nooit heb meegemaakt, zie ik thans meer en meer als regel worden. - Dat de gezinnen worden in de war en nutteloos leven buiteni liet huwelijk, gebracht, vooral door het samenwer- dan zou hij werkelijk wat meer waar ken. van meisjes met mannen op de deering hebben^voor den kantoren. Dat het moederschap ver- dwijnt, daar in mijn omgeving bijna zonder ergernis of zedelijke schade met hem kan samenwerken. De inzender is een man van den ouden stempel en ziet waarschijnlijk den toestand op zijn kantoor veel te donker in. Als hij verantwoorden moet, wat, hij hier al durft neerschrijven, kan hij wel eens in een heel moeilijk parket komen! Hij verlangt naar den goeden, ouden tijd terug. Kende hij dien tijd met zijn onvrijheid voor de vrouw, haar afhankelijkheid van den man, haar vaak geestdoodend iiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiïir kunt U tegen de ge varen van verkoudheid het beste beschutten met de desinfecteerend en oplossend werkende tabletten Groote doozen 65 Cts< jtttiliii|iii|iiiiiii!iiiii!iii!iiiii'iiniiniiiiiiiiiiii[niiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiii)iiiiii)iiiiimiiiiiimniii[i hulppostkantoor Santpoort (dorp) werd gedurende dé maand December 1924 ingelegd f 11802.05, terugbetaald f 11919.87. Het laatste door dat kantoor uitge geven boekje draagt het nummer 3493. LEEFTIJDSGRENS. geen der gehuwde vrouwen kinderen hebben, dat de kousen niet stukker worden, omdat ze gewoon weg worden weggesmeten, omdat men na kantoor- tijd liever bij den weg loopt. Dat er geen uitzonderingen zijn kan ik niet ontkennen, maar het zijn dan ook uit zonderingen. i Dat ze nog liefhebben, ook waar, echter meestal zonder aanzien des per- soons, en of die liefde anderen onge- lukkig maakt trekken de meesten zich j ook niet erg aan. Ik acht de vrouw hoog, als vrouw, als moeder, als mijn gelijke', maar ik zon ieder willen waarschuwen doet nooit uw meisjes op kantoren waar zij met mannen moe- ten samenwerken, ook voor het huise lijk geluk van uw meisje als zij een maal mocht komen te trouwen, i Haarlem, 23 Dec. 1924. J. V. ■en een nieuwe beweging als het femi nisme. De Torenwachter. De groote dichter heeft gefaald, Komiekeling is totaal gestraald, Op den laatsten dag van het oude jaar Lees maar de regelen van P. Schaar. Vrij als een vogel in de lucht, Getrouwde lui wees niet beducht! Gij zijt, dat spreekt, toerekenbaar Maar zijn jullie al twintig jaar? Die leeftijdsgrens heb ik op het oog, Daarover ging mijn kort betoog.- Wat ik in dichtmaat heb gezegd Is door P. Schaar niet wederlegd. Het is maar „tijdelijk" zegt ScJhaar, Nu wordt het werkelijk modderklaar. Ik zeg: y,wat nu niet door den 'beugel kan" Deugt nimmer voor een vrouw of man, Wanneer je nog geen twintig zijt En ouders van een kleine meid. Gij die dit leest, onthoudt het goed. Blijft voor de film een jongen bloed. Schaar zegt: ,,-k ben dichter" ja zelfs groot, Hij is niet van humor ontbloot. Ook ben ik een „komiekeling", Mijn clank voor die bevordering. Tot slot: Wees nooit persoonlijk beste man, Geloof maar 'dat ook ik dat kan, Zit mij gerust maar in het haar, Maar ik lean ook knippen met een Schaar. J. F. A. Jungbaclter, Middenhavenstraat.. POSTERIJEN. 1 Naschrift: j Volkomen terecht heeft Mej. de Holl. gewezen op 'een veranderd karakter van het feminisme. Mevr. Drucker i heeft wel smadelijk over het moeder- POSTKANTOOR IJMUIDEN. Lijst van onbestelbare brieven en briefkaarten, van welke de afzenders onbekend zijn. Terugontvangen in de 2e helft der maand December 1924: Brieven Binnenland. 1. Inspecteur Arbeidsinspectie, Amsterdam. 2. Secretaris Oeneraal departement] Waterstaat, Haag. 3. Wiebe de Vries, Hilversum. 4. Annie de Waal, Amsterdam. 5. Briefkaarten Binnenland. 6. Booijmans, Amsterdam' 7. D. Smit, Sas v. Gent. 8. Zonder adres. Briefkaarten Buitenland. 9. Inge Book. Altona. RIJKSPOSTSPAARBANK. Aan het postkantoor Santpoor t (Sta tion) en het daaronder ressorteejepde PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN. Bij -de begin December gehouden Mercuriuis-examens slaagde voor Duitsch o.a. de heer G. Molenaar te Velseroord, opgeleid door den heer J. Kooi, leeraar Duitsch M.O. alhier. Gevonden voorwerpen: Een mantelceintuur, een huissleu tel, een heerenrijwiel, een zwart-kora- len halsketting met kruis, een glacé handschoen, een dames-bonthoecl, een ceintuur, een bruine kinderportemon- naie met- .inhoud, een electrische lan taarn, een paardendeken, een zakdoek, een zwart lederen portemonnaie met inhoudt Hoewel er door de staking is het visscherijbedrijf een zeer gedrukte stemming over den Oudejaarsavond lag, hebben opgeschoten jongelieden gemeend den boel maar eens wat op stelten te moeten zetten. Verschillende van hen zijn wegens openbare dron kenschap in arrest gesteld. VELSEROORD. Gevonden voorwerpen: Een zilveren horloge, een zaklan taarn. VELSEN Afscheid L. Natte. De gemeente-ambten aren hebben Maandagavond in een gezellige bijeen komst afscheid genomen van den af getreden gemeente-ontvanger, don heer L. Natte. Van deze gelegenheid, om persoonlijk afscheid van den ont vanger te nemen, werd door zeer ve len gebruik ge-maakt. Nam'ens den heer en mevrouw Nat te werden de aanwezigen welkom gc- heeten door den heer J. J. Wringer, be noemd tijdelijk ontvanger. De heer Wringer voerde het woord namens de ambtenaren ten kantore van den ont vanger. Sp\ zeide zich te kunnen in denken, 'dat de heer Natte weemoedig gestemd was, na zulk een langen diensttijd te moeten heengaan. Maar, zeide spr., het mocht toch een tijd van dankbaar berdenken voor den heer Natte zijn. Spr. herinnerde er aan dat de heer Natte de oudtete dienstdoende ambtenaar was en hoe hij velen zag gaan. De gemeente groeide hard en het werk vermeerderde steeds. Maar immer en tot het laatst toe was de ont vanger met hart en ziel bij zijn werk. Op het kantoor was steeds een pretti ge samenwerking, waarvoor spr. har telijk dankte. Spr. wensehte id'en heer Natte dat deze nog vele jaren een goede gezond heid mag behouden en met de zijnen van de welverdiende rust mag genie ten. Als een tastbaar blijk van gene genheid bood spr. daarop den heer Natte een gemakkelijke stoel aan. De heer W. Visser sprak namens de ambtenaren ter secretarie en bood na mens dézen een rooktafel aan. Menig hartelijk woord werd nog gesproken door den heer van Doorn, verificateur en anderen. Het was een zeer gezellige avond, die zeker voor 'den heer Natte en voor allen nog lang in herinnering zal blijven. Ook wij, die bij het 25-jarig jubileum van den heer Natte als ontvanger, diens verdiensten en de hooge opvat ting van zijn amibt in onze- courant in het licht hebben gesteld, willen gaar ne onze beste wenschen uitspreken en hopen dat voor den heer en mevrouw Natte een prettige n levensavond zij weggelegd. Waterstand ÏJmulden. januari 1925 H. water L. water Dagen v.m. n.m. v.m. n.m. 4 10.57 11.36 6.15 6.46 5 0.06 7.26 7.53 6 0.41 1.04 8.32 8.50 7 1.30 1.45 9.26 9.40 8 2.11 222 10 10 10.22 9 2.48 2.59 10.45 11.00 10 V.M. 3.24 334 11.23 11.39 11 3.59 4.07 11.57 vanaf f 58.00 BIBERETTE-mantels f 159.— 90 c.M. lang prima kwali teiten. LOUTRE DE COL- LOMBIE-mantels f 90.— 80 cM, lang ruim model. 20 pCt. korting op onze prima kwaliteit nieuwite Modellen. in de merst verscheidene Bontsoorten en Modellen venaf I 15. BONTWERKER HAARLEM Telefoon 2789 VAKKUNDIO ADRES. Kantoor te IJmutden Kanaalstraat 52 TIMMERMAN, METSELAAR II rn AANNEMER I—I WILLEM BARENDSZSTRAAT 19 TELEFOON No. 467. Coöperatieve Oevestigd te ÏJmulden Kenailstriit 37 Reed van Toezicht i Ir. W. Poldermen, F. J. H. Schneiders, Mr. A. W. Hellema, A. de Wit. Rechtskundig Adviseur, Mr. A. W. Hellema. Deze Bank verstrekt voorschotten tegen borgstelling of zakelijke zekerheid Spaargelden worden tegen uitgifte van een boekje in bewering genomen tegen eenc rente van 4 pCt. in 't jaar, voor een jeer vest 4'/, pCt. De bankte geopendi Elil* Maandag taDendirdagvaa 79 nurn.m. In onze artikelen is niet alleen nog geen artikel verhoogd, wij geven zelfs in deze Reclameweken groote korfingen. Verkoop gedurende deze Opruiming uitsluitend a contant. Aanbevelend, HEEREN MODES HOEDEN PETTEN-MAOAZIJNEN KANAALSTRAAT C 22—24 TELEFOON 171. IJMUIDEN VELSEROORD Zitdag voor IJmuiden Maandags 7-9, Helmstr. 9 Velseroord 'b Woensdags 7-9, Wlllebr.itr. 6 REMTE 4*/0. BELASTINGBETALERS neemt een boekje en stort daarop geregeld een zeker bedrag. Daarmede doet ge een verstandige daad. Wanneer de tijd gekomen is voor het betalen ven Uw belastingen dan kunt ge beschikken over het geld, dat ge geleidelijk hebt bijeengebracht. Tevens ontvangt U 4'/, RENTE. Desverkiezende kan een spaarder zijn belastingbiljetten op het kantoor der Spaarbank in bewaring geven. De bank belast zich dan met de betaling, zoolang er een tegoed is op het boekje. ARCHITECT Bernulfusstraat 40, Amersfoort Ontwerpen, Constructieteekeningen Bestekken, Begrootingen Adviezen in: Bouwzaken, Woning inrichting. - Leiding en toezicht bij uitvoering ven Bouwwerken.

IJmuider Courant | 1925 | | pagina 5