clan dat het de strategie van den 80- jarigen oorlog leert kennen. Op een vergadering der Unie van Christelijke Onderwijzers heeft de heer Jungeurt terecht gezegd, dat dc onderwijzer van de oorlogsfeiten niet meer moet vermei den, dan voor het verband noodzakelijk is en dat de aandacht gevestigd moet worden op de pogingen, om het recht te doen zegevieren hoven het geweld. Een der aanwezigen zei dat in de schoolbibliotheken veel vergif zit als boeken over den 80-jarigen oorlog, den Franschen tijd enz. Op een vergadering van de Vereeni- ging voor Paedagogiek heeft de heer K. Beversluis ook over het. geschiede nisonderwijs op de lagere school ge sproken. Hij betoogde, dat de school geen propaganda moet maken voor het pacifisme; de onderwijzer moet vol gens hem de geschiedenis behandelen, zooals ze is en hij komt daarin zoowel oorlog als vrede tegen. Niemand wil echter, dat over oorlogen gezwegen zal worden, juist de behandeling ervan geeft zulk een goede gelegenheid, om don vredeswil bij het kind op te wek ken. Waarom zou dit niet mogen ge beuren? We meenen zelfs, dat het plicht van den onderwijzer is. De heer Beversluis wil door het geschiedenis onderwijs het nationaliteitsgevoel aan- k week en. Op de door hem aanbevolen wijze kan dit zeker goed geschieden. Het kind moet leeren, dat we andere naties allerrpinst miskennen, «er zijn op onze deugden maar ook onze gebre ken zien. In de Katholieke „Volkskrant'' wordt plaats gevraagd voor den Volkenbond mi zijn ideeën bij het onderwijs. De oude oorlogsgeschiedenis moet wat aan kant gezet worden en meer de aan dacht gevestigd op ontwikkeling en be schaving. De meeste leerlingen nemen van geschiedenis niets mee dan een .jaartallen-nachtmerrie. Ook de vrede.s- actie van den Paus moet bij dit onder wijs genoemd worden. Een van onze afgevaardigden van den Volkenbond heeft den vorigen zomer in Genève ge zegd, dat in ons land bij het onderwijs de Volkenbond meer en meer de plaats krijgt, die hem toekomt. Maar de „Volkskrant'' vraagt, of dit werkelijk reeds het geval is. Uit nieuwere leerboekjes over de ge schiedenis blijkt wel, dat nieuwe in zichten aan het doorbreken zijn, die ze ker op den duur de oude opvattingen zullen verdringen. Het jaar van de stijgende duurte. Vergeleken bij de malaisejaren is '24 geweest als een gure voorjaarsdag, waarop men toch enkele teekenen van de komende lente merkt, al vallx er ook nog nu en dan sneeuwvlokken en blaast de wind gemeen scherp uit het Oosten. De leeuwerik durft zich al in zijn ruime, concertzaal vertoonen en de sneeuwklokjes trotseeren de kou. Het jaar '24 heeft ons weer wat hoop gege ven en men hoort minder vaakspreken over een mogelijken ondergang der Europeesche beschaving. Wij zijn bezig tegen den wal op te klauteren en al zijn we druipnat en rillen we van de kou, het gevaar van verdrinken 'zijn we te boven. Dat wil nog niet zeggen, dat we over '24 alleen maar te juichen en niet meer te klagen zouden hebben. De cijfers van den index, de lijst der prijzen der le- vensbenoodigdheden zijn nog allesbe halve mooien schijnen de profeten eener duurzame duurte gelijk te zullen geven. Het zijn cijfers, die den Engel- schen groothandel gelden maar ook voor ons land vrijwel op gaan. We nemen het totaalcijfer, dat dus de kos ten van het leven aanduidt. Immers graan en vleesch, thee, suiker en an dere voedingsmiddelen, weef en delf stoffen, rubber, hout en petroleum be lmoren voor de meesten tot de levens- benoodigd'heden. Men stelt het totaalcijfer der levens- kosten voor de periode 190105 op 100. Reeds voor den oorlog treedt een kleine stijging in. Deze gaat voort gedurende de oorlogsjaren en daarna tot Maart 1920. Dan is het topcijfer .van 379.6 be reikt, dat is dus een geweldige prijs stijging. Nu treedt er een vrij geleide lijke, daling in tot Aug. '22; dan is het indexcijfer gedaald tot 190,4. Maar daarna Is er met enkele schommelin gen weer een toename der duurte en Dec. 1.1. eindigt met 220,7, dat is het peil van Sept. '21. Dat is nog bedenke lijker, omdat in de laatste jaren de loo- non gedaald zijn en de belastingdruk is toegenomen. We leefden in de eerste twee, drie jaar na den oorlog vrij wat ruimer dan thans. Verschillende factoren houden een daling der prijzen tegen. De vorming van bonden van ondernemingen gaat den laatsten tijd snel, het geldt van ijzer, kali, kolen, gloeilampen enz. Die artikelen blijven daardoor prijzig. Het zelfde geldt ook van petroleum, die ten gevolge daarvan ook weer in prijs be gint te stijgen. Hoogere invoerrechten houden ook de duurte in stand oi ver ergeren die. Door'de daling der loonen neemt de koopkracht al en kleinere omzet beteekent ook blijvende duurte. Heel bemoedigend zijn daarom de indexcijfers voor de toekomst niet. De laatste maanden is van de metalen vooral het lood veel duurder geworden en ook de prijs van buitenlandsche granen en meel is gestegen. Lood en brood duurder! Moge het geen noodlottig voorteeken zijn voor internationale onrust, bedreiging en oorlog. De regeeringen hebben brood noodig, om de legers in het leven te houden en lood, om legers 'te vernieti gen. Als daarvan groote reserves ge maakt worden, stijgen de prijzen ervan. En zoo gaat aan menigen oorlog duur te vooraf, zooals duurte er ook een ge volg van is. Maar we willen onze lezers niet ongerust maken. De prijsstijging van brood en lood kan met oorlogs mogelijkheid wel niet te maken heb ben. De internationale verhoudingen zijn er in '24 beter op geworden en al is het nog lang geen koek en ei tussche'n de verschillende staten, er is geen re den, om opnieuw een Europeeschen of wereldoorlog te verwachten. Men is van den vorigen, grooten oorlog nog niet voldoende bekomen en bovendien, de vredeswil bij de volksmassa is ge lukkig eer toe- dan afgenomen. Wat men spoedig vergeet. Ten opzichte van het weer Iaat het ge heugen ons heel gauw in de steek. Ouderen beweren wel, dat ze den zooveelsten April van dit of dat jaar nog hebben schaatsge reden ol dat het in het jaar van een of ander getal meer dan een kwarteeuw geleden zoo buitengewoon droog of nat was, maar ze durven met zoo groote zekerheid spreken, omdat wij hen toch niet kunnen controleeren. Zoodra een paar oudjes bijzonderheden over het weer van langvervlogen jaren gaan opdiepen, ontstaat er een cronologische strijd tusschen hen De een betwijfeld de juist heid van de gegeyens van den ander en wij putten liever chronologische bijzonder heden over het weer uit de verslagen van het Met. Instituut in de Bilt dan uit de oude verhaten van menschen, wier geheu gen er met den tijd ook al niet beter op geworden is. Wanneer was het laatste droge jaar? Wanneer was het zeewater door den lagen waterstand der binnenwateren zelfs tot in hef hart der provincie gedrongen en werden er koeien ziek van het brakke water Wanneer werd er zelfs uit Engeland water hierheen aangevoerd? Dergelijke bijzonder heden staan ons nog wel voor den geest, maar het jaartalWe weten het nog wel uit de schooljaren, hoe snel de jaartallen uit ons geheugen wegliepen als water uit een lek vat. En later voor een of ander examen konden we heele reeksen jaartallen opdreunen en een paar weken daarna waren we ze voor een goed deel weer kwijt. Maar zelfs andere bijzonderheden van tiet weer blijven ons niet lang bij. Weien de lezers nog wel, dat we in 24 werkelijk een schitterende lente hebben genoten. De zomer was koud en nat. Daarna kwam een stille mooie herfst. De winter schijnt evenals vorige jaren weer een voortdurend gekwakkel te zullen worden. De schaatsen kunnen maar een paar dagen gebruikt wor den. Na een meestal feilen aanval van kou, trekt de winter weer af. Maar we zijn er nu nog midden in en kunnen best eenige weken achtereen felle kou en sterk ijskrijgen. En ook wel in Maart, April nog de ijssport beoefenen evenals onze oudjes in het jaar 18 Het is wonderlijk, hoe het verlangen naar de lente in Januari al in ons ontwaakt en hoezeer we ons verheugen, wanneer de dagen een weinig lengen. In Januari kan men soms al bloeiende sneeuwklokjes heb ben. Zoo was het immers in den zachten winter van 19 Last van gal en slijm beslagen tong, een voortdurend onaan gename» smaak, tragen stoelgang en een opgeblazen gevoel. Gebruik hierte gen de zonder eenige ki'amp werkende fflijnhardt's Laxeertataletten. Doos 60 ets. Bij apoth. en drogisten. 305 UIT DE GEMEENTE. VOOS DEN RAAD. Wijziging instructie gemeentel ij k geneeskundige. Ten gevolge van hei aan den heer W. Kremer verleende eervol ontslag is vacant gekomen de beirekking van gemeentelijk geneeskundige. De omstandigheid, dai sinds de instelling dezer functie in 1919 de Raad nu reeds viermaal voor de vervuiling van een vacature is komen te staan, doei mei eenigen grond de veronderstelling vestigen, dat de positie van den functionaris in verband met den omvang zijner taak niet in behoorlijke ver houding staat tot hetgeen elders wordt geboden. Aan dit bezwaar zou zijn tegemoet te komen; ie. door salaris-verhooging; 2. door wijziging der instructie in dien zin, dat in beperkte mate particuliere werk zaamheden worden toegestaan. B. en W. meenen, dat voorloopig zou kunnen worden volstaan met een wijziging der instructie in dien zin, dat aan den ge meentelijke geneeskundige de uitoefening van consultatieve practijk wordt toegestaan. 'Gemeenteblad no. 3 van 1925 bevat de nieuwe instructie voor den gemeente ontvanger. PLAATSELIJK NIEUWS. IJMU1DEN Godsdienstige samenkomsten. Gisteravond had in de Oud-Kath. Kerk de derde der godsdienstige samenkomsten plaats, belegd door het comité uit de ver schillende Kerkeraden en de afdeeling der Evangelische Maatschappij. Voorzitter was dezen avond niet Ds. W. Luikinga, zooals aangekondigd was, maai Ds. T. J. van Oostrom Soede, die zeide dat het verheugend was voor het comité, dat de belangstelling voor de samenkomsten steeds groeiende was. in deze samenkomsten ziet spr. echter ook iets bedroevends, om dat wij, die ons Christenen noemen, strijden tegen andere Christenen. Spr. denkt aan een uitspraak van des Amorie van der Hoeven in 1844, in een tijd, ioen Rome ook naar de macht greep. Des Amorie van der Hoeven, die ook tegenover Rome stond, wees er op dat wij toch nooit moeten vergeten, dat het Christendom in ons land gebracht is door Roomsche zendelingen. Als wij dan ook tegenover Rome staan, is het omdat wij de waarheid willen dienen. Dai moet ook het doel zijn van deze samenkomsten. Ds. van Oostrom Soede ging daarna in gebed voor, waarna een lied uit het Oud Kath. Gezangboek gezongen werd. Spreker was dezen avond Ds. F. Dykema, Doops gezind predikant te Amsterdam, die tot onderwerp had „De onfeilbaarheid van den Paus." Ds. Dykema zeide voor drie weken het voorrecht gehad te hebben in eene ver gadering te spreken met een professor van het Oud-Kath. Seminarie te Amersfoort, die sprak over De verbroedering der Kerken". Deze Oud Kath. professor bepleilie toena dering der Kerken, door elkander te wil len naderen en begrijpen. Echter moest de spreker de Roomsche kerk uitsluiten, om dat deze zich noemt de eenige ware kerk. Tot zijn onderwerp komend, zeide spr. dat men moest mee teruggaan tot 1869, op het plein voor de Sint Pieterskerk te Rome. Spr, geeft in korte hekken een over zich! van den bouw der Sint Pieterskerk, welke 200 millioen gulden kostte en van het Valicaan, het pauselijk paleis, met zijn 4400 zalen, gebouwen, tuinen enz. Op 8 December 1869 waren voor het plein voor de kerk 1300 kardinalen en aartsbisschoppen. De Paus had een concilie uitgeschreven en daar ook genoodigd de Oud-Kath. en Protestandsche Kerken, om dat de Paus zich beschouwde als hel hoofd van aile christenen. Deze oproep gaf gsoote verontwaardiging. De Oostersche katholie ken bisschoppen weigerden, omdat zij den Pa"s niet als het hoofd der kerk erkenden. Groote ontroering wekle de oproep bij de Prolestantsche Kerken, vooral in Duitschland waar tienduizenden bij het standbeeld van Luther trocw zwoeren aan het Evengelisch geloof. Met groote vreugde werd de oproep aanvaard door de R. Katholieken. Op het concilie zou besproken worden de nood der tijden, maar laier bieek dat het ook zou gaan om de afkondiging van het dogma der onfeilbaarheid van den Paus. Dit wekte groote beroering ook in de Roomsche Kerk. De eerste protesten kwa men van Döllinger, den bekenden bisschop van Miinchen, laier van til van anderen, o. a. van 14 Duitsche bisschoppen. Ook in Frankrijk rezen groote bezwaren van den aartsbisschop van Parijs en vele an deren. Zelfs de regeeringen bemoeiden zich er mee, o. a. de Seiersche regeering, waar de ministerpresident, Prins Hohenlohe, zich openlijk legrn deri Paus uitliet. Men wees Bismarck op het gevaar, maar deze zeide dat hij zou toonep, dat hij er was, zoodra de Paus zich met de zaken van Duitschland zou bemoeien Spr. zegt dat uit ons land geen enkel protest kwam. Op 8 December kon het concilie beginnen. Er werd spoedig een poging gedaan, om het dogma der onfeil baarheid bij acclamatie aan te nemen. Dit gelukte echter niet. De oppositie bestond uit 136 bisschoppen, waaronder de grootste kerkvorsten, o. a. de aartsbisschoppen van Miinchen, Keulen, Breslau, Praag, Weenen enz. De beste en de geleerdste waren er tegen, de Spaansche, Portugeesche en an dere afgevaardigden uii achterlijke landen waren er voor. De Paus, Pius IX, was zeer vertoornd over de houding der oppo sitie, ofschoon hij gezegd had dat alles moest geschieden door den Heiligen Geest. Eerst in April 1870 begonnen de dis cussies op het concilie. Er werden 64 redevoeringen gehouden. De bisschop van Mainz bezwoer het concilie diep ontroerd en met tranen in de oogen het dogma der onfeilbaarheid niet vast te stellen. Ofschoon nog 40 sprekers waren ingeschreven, werd een voorstel om dezen niet meer het woord te geven, aangenomen. Er werd gestemd en met 451 stemmen vóór werd het dogma aangenomen88 verklaarden zich er tegen en 62 eveneens, onder voorwaarden. Men heeft toen den Paus op de knieën gesmeekt om hei dogma zooveel mogelijk te verzachten. Maar dit werd door den Paus afgewezen en hij voegde er bij, dat het nooit meer veranderd kon worden, al verklaarde zich de geheele kerk er tegen. Spr. vraagt hoe men dit dogma vastge steld kon krijgen. Omdat de Paus er zoo sterk op stond en het grootste deel der kerk het niet durfde afwijzen. Het is een geschenk van het donkere Zuiden, zeide spr Welk een beroering er ook was en of schoon er een opleving kwam voor de Oud-Kath. Kerk in Duitschland, een feit is, dat de Roomsche Kerk overal het dogma der onfeilbaarheid heeft aangenomen. Spr. zegt dat het ook in de lijn dezer kerk lag, men had iemand noodig, die alle macht zou hebben en die de leerstukken der kerk zou vaststellen. Spr. verduidelijkt even wat hei dogma der onfeilbaarheid inhoudt, n.l. hoe de Paus alleen onfeilbaar is, als hij spreekt ex cathedra, als hoofd der kerk. Op de z.g. Parkmeeting in 1871 te Amsterdam werd de onfeilbaarheid van den Paus ver heerlijkt door Dr. Schaepman, Jhr. van Nispen tot Sevenaer en andere groote Nederlancische Katholieken. Spr. zegt dat ons protest niet gaat tegen de R.K. Kerk. Daarvoor hebben wij teveel aan haar te danken. Spr. weet ook hoe er bij vele leden die Kerk is echt-Roomsche vroomheid, die haar bekoring heeft ook voor ons. Ons protest gaat tegen het ultra- montanisme, tegen de alleen heerschappij van den Paus, het opeischen van de macht, waardoor Rome niet liefde heeft voor andersdenkenden, maar vloek. En als wij kinderen der vrijheid niet waken, zullen wij straks ook de macht van den Paus ervaren en zullen we, wat we nu beschou wen als ons hoogste goed, straks verliezen, in 1870 uitte zich het protest in het oprichten van verschillende maatschappijen en werden zelfs eenige R. Kath. pastoors lid der Evange lische Maatschappij, omdat deze strijd tegen het ultra-montanisme. Spr. wijst op enkele Bijbelwoorden, dat we alleen God moeten aanbidden, dat we moeten bidden in geest en in waarheid. En in de Handelingen lezen we van Hero des, die Paulus hoorde spreken, dat hij riep dat hier niet een mensch sprak, maar God en hoe toen Herodes door een engel geslagen werd. Chrisius heeft gezegd dat niemand goed is, dan alleen God. Als in dit jubeljaar groote processies in Rome zullen gehouden worden en millioenen daar zullen komen om den Paus eer te brengen, zullen wij ons dan niet 'houden aan hei woord „üij juli uwen God aan bidden en Hem alleen dienen?" Wij zegt spr., hebben de bemiddeling van den Paus niet noodig, die nu al de Witte Bemiddelaar wordi genoemd, maar die zoo anders is als Christus, die arm ronddwaalde op de aarde en nederig was. Spr. besloot met een sprookje van An dersen, dat van de zoekers naar de hemelsche klok. Wie God's stem wil hooren, moet diep willen doordringen en Hem willen zoeken. Ook deze samenkomst slaagde uitnem.nd. De kerk was overvol, er waren ruim 800 bezoekers. De collecte bracht f 83 75 op Met het zingen van lied 118 uit het Oud Kath. Gezangboek „Den eenigen God zij eeuwige eer" werd de samenkomst bestoten. MobillsaHekruis. Naai' wij van het afdeelingsbestuui' van het Roode Kruis alhier vernemen, zijn, behalve oud-gemobiliseerden, ook gerechtigd tot het dragen van het mo- bilisatiekruis de leden van transport- colonnes van het Nederlandsche Roode Kruis, die in het tijdvak Augustus 1914November 1918 als zoodanig heb ben dienst gedaan. VELSEROORD. In de Dinsdag gehouden vergadering in den Lunchroom „Eynihoven", werd definitief tot oprichting van een Schaakclub besloten, aanvankelijk gaven zich twintig heeien als lid op, welke nu met 2 heeren is uitgebreid, zoodat deze club nu reeds u t 22 spelers bestaat. Als clubnaam werd aangenomenS. A. S. (Steeds Actief Spelend). Besloten werd Dinsdagavond- 8 uur speelavond te houden. Heeren Schakers, die nog lid wenschen te worden, kunnen zich eiken Dinsdagavond opgeven. Ais bestuursleden werden gekozen de heerenG. Baljet, VoorzitterK. Ruys, Secretaris en D. H. Eynihoven, Pennin- meester. Damwedstrijd D. C. V. Uitslag Qroepenwedstrijd. ie Oroep C. Post Eynihoven 0—2 Rietdijk v. d. Bos 0—2 Veuger Engelhart Afgebroken. Koelemij Versteeg 2e Groep Mertens v. d. Kolk 2—0 Steenmijer de Ruiter 0—2 Bartels Visser 0—2 Put Nieuwenhuis 1—1 3e Groep Groenendijk v. d. Berg 2—0 Böhm v. Die, (wegens niet opkomen) 0—2 V. d. BergDe Boer, idem. 2—0 W. Post Servaas X X VELSEN In de week van 28 December—3 Januari zijn in deze gemeente drie gevallen van roodvonk voorgekomen. Geen moeite wordt gespaard oe tentoonstelling op Middenstands en Bakh gebied in het gebouw der K. S. l Beverwijk aantrekkelijk te maken, j alleen zal door een goed orkest voor 14 gezorgd werden, maar ook door 4 attracties zal het Bestuur het den bezon aangenaam maken, terwijl bovendiet, de kinderen op Woensdagmiddag I4j a.s. een feest bereid wordt, waarop meer de altijd interessant blijvende po;, kast vertoond zal worden. Woensdagavond j.l. werd indeK. club „Excelsior" te Wijkeroog het. herdacht, dat de voorzitter de heerj. Ti sinds 121/, jaar eene bestuursfunctie! kleedde. Uit de herhaaldelijke herkiezing reeds, dat men zijn werk als bestui' ten zeerste waardeerde, maar nu ui de leden dit gaarne door de aanbid van een stoffelijk blijk toonen. Onder een toespraak van den Wientjes, getuigende van lof en waai ring door de leden van de opoffer? die de jubilaris zieh altijd getroost zoo dit de belangen der club di mocht, werd de voorzitter eeneikenhi bureaustoel geschonken. De heer T; dankte de leden voor hunne beto: hartelijkheid. In de feestelijk versierde kegelbaan op het verdere van den a ond een aangename wildwedstrijd gehouden, wa ieder der strijders iels kon winnen. Naar wij vernemen zal aan de meente Veisen door het Rijk voors: verleend worden voor den bouw van woningen. Burgerlijke Stand Veisen. Ondertrouwd: P. Jongens en H. Dreijer; G. Prins en G. W. Deeldei Kaandorp en J. M.'Meinders. Gehuwd: C. W. Kappert en H, Schoits; W. v. d. Pijl en C. Meijboom. Geboorten: R. Korf—Post, z.; I Ch. Peereboom—Cramer, d.; A. 0 BeerHerwijer, d.; H.C.OckersEbbs d.; H. v. OpbergenBuising, d. Overleden: Maria Helena Schril 79 jwed. v. C. Vink; Matheus v. S 3 w., z. v. P. v. Strien en T. v. d. NIEUWE UITGAVEN. Wij ontvingen va.n de uïtgej Nijgli mi Van Ditmar te Rotterdam Maandblad „Commercial Holland journal of foreign trade for the Net lands and colonies van December I De inhoud vermeld General Rev Financial and Economic Review, SI ping Review, Shipbuilding in Hold Fish from Heiland to every jjat! the world, The South, Limburg In stry, The Dutch Cigarette Indus The Unemployed, The trading inter, of Holland in China and Hongkong D. Bierens de I-Iaan, A peaceful j quest, by A. F. van Beurden, The' closure of the Zuyder Sea, Foreign: lations. De verschillende onderweï: zijn verduidelijkt met vrij scherp drukte autotypiën, w.o. een inter: van de Vischhal en van de Vereeni Ijsfabrieken te IJmuiden. Wij 1: hieronder het onderwerp waarover een en ander over I.Imuiden wordt schreven uit het Engëjsch verta volgen: VISCH VANUIT HOI,LAND NA 1 IEDER DEEL VAN DE WEBEL Er zijn weinig plaatsen in Moil: waar de hronnen van welvaart goed binnen het bereik van de pull ké interesse zijn als te IJmuiden. visschei'ij-industrïe kan daar door i( ren belangstellenden bezoeker van kanten in oogenschouw genomen v den. De dagelijksche passage groote oceaanstoomers op hun ro van en naar Amsterdam blijft voortdurende attractie voor de ing tenen en voor de vreemdelingen, ven-dien ligt IJmuiden dicht bij I nemerland met zijn aantrekkt landschap en- is in eenige mint' vanuit Haarlem per trein te bereit Dit, tezamen met andere overwegen; hebben geleid tot oprichting van vereeniging tot IJmuidens Bloei, wi van de bedoeling is de welvaart vat plaats te bevorderen en er, zoowel 1 nen- als buitenlands grootere bekt held aan te geven. Onder de industrieën, die met visscherij in verband staan, bevin zich niet minder dan zeven ijsfa,b ken, die voorzien in de groote vr naar ruw ijs voor de verpakking versehe visch voor transport. In I werden omstreeks 55 millioen K.G. voor dit doel gebruikt. Een 65 milli K.G. versehe visch bereikte zoodoi haar bestemming in uitstekende 1 ditie. De visch wordt verzonden vi een speciaal station aan de Rijksvi afslag, waar vandaan lederen di speciale treinen vertrekken: 9.48 v.m. naar Amsterdam, Rotterf en andere verder het binnenland in legen plaatsen; om 10.41 v.m. voor provincie Noord-Holland; om 1 naar Duitschland (en zoo noodig

IJmuider Courant | 1925 | | pagina 6